Reactorcentrum Nederland blijft bij zijn leest EUROTOREN WORDT EUROMAST Tip voor de fraude kwam van personeelscursus Smeden blijven hameren op bedrijfspensioenen Des konings welbehagen: koddig spiritueel en Opnieuw een verkoping Gemetaliseerd leer ook van toepassing voor kleding Vrijdag 14 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Met stuurhut, commandobrug en navigarium Drie jaar wegens oplichting OMZET POLYNORM IN STIJGENDE LIJN Po vlakte overstroomd ATOOMRAAD ADVISEERT REGERING HOOFDPUNTEN RCN OP ACHTERGROND MEER GELD VOOR RCN MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Gemetaliseerd als nieuwste aanwinst SOCIËTEIT HARMONIE WORDT EXPOSITIEZAAL Nieuwe ruzie tussen Djakarta en Manilla SPREIDING WERKTIJDEN IN BEGINSEL MOGELIJK Ongeluksmijn wordt niet heropejid REDUCTIES VAN K.L.M. VOOR VAKANTIEREIZEN Een jaar langer op politieschool Meisje uit Martha- stichting zoek INDONESIË KOOPT K.P.M.-SCHIP Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk eredoctor Dienst van herdenking en voorbede voor koopvaardij Standbeeld van Schweitzer voor Vredespaleis Vanavond op Musical Vlooienspel Minister heeft haast met onderwijswet ROTTERDAM Tegelijk met de opening van de Inter nationale tuinbouwtentoonstel ling 1960 zal op 25 maart van dat jaar, temidden van de ten toonstellingsterreinen, de uit zichttoren aan de Maas worden geopend. Een uitbreiding van de Euro toren zoals hij al was ge doopt zal tegemoet komen aan de wens om, meer nog dan het geval was, de verbonden heid met de scheepvaart tot uit drukking te brengen. Leerlin gen van de bedrijfsschool van Wilton-Fijenoord zullen op 25 meter boven de grond een vol ledige commandobrug met stuurhut aan de toren bevesti gen. Op een afzonderlijk bor des, nog boven het kraaiennest, zal een instructieruimte, het na vigarium, worden ingericht. Ten slotte heeft men de naam van de toren veranderd. Toren klinkt zo landelijk. Daarom zal dit scheepvaartteken van Rot terdam, zoals de voorzitter van het voorlopige bestuur van de N.V. Euromast, de heer J. H. Oerlemans, de toren noemt, bekend worden als Euromast. De bouw van de mast zal snel moeten gaan. Half april zal het aannemersbedrijf Van Eesteren het torenlichaam op hoogte hebben. Werkspoor uit Amsterdam zal dan op de grond de kop 240 ton zwaar in elkaar zetten en omhoog hijsen. Na de bouwvakvakantie '59 be gint dan de afwerking. De gemeente Rotterdam heeft de laatste maanden de tentoon stellingsterreinen in bijna idea le toestand gebracht. Binnen kort zal men als proef wat bol len poten. Voor de tentoonstèl- ling zal er dan voor een mil joen gulden aan bollen in de grond worden uitgezet. AMSTERDAM (ANP) Op het idee gebracht door de argeloze lei der van een personeelscursus heeft de 38-jarige S. van 't S., ambtenaar van de Sociale Verzekeringsbank te Amsterdam, samen met een collega en een kennisje, kans gezien dit in stituut voor 22.560 gulden op te lich ten. Gisteren stonden de daders voor de rechtbank te Amsterdam. Tijdens de cursus had de leider ver teld, dat het betaalbaarstellen van be dragen aan postkantoren door middel van op de bank ingevulde chèques, wat riskant was, omdat iedereen op de bank de formulieren kon invullen. Van 't S. en de 44-jarige F. van H., beiden in april 1957 bij de bank in dienst geko men, hebben deze woorden kennelijk goed in hun oren geknoopt. Vakantiegeld Begin juli van dit jaar schreef Van 't S. dertig betalingsopdrachten „we gens salaris juni '58, vakantiegeld" uit, elk voor een bedrag van 752.16 gulden groot. Hij gaf de formulieren aan zijn vriendin en de duplicaten stuurde hij naar dertig verschillende postkantoren. In twee dagen ,inde het meisje, de 23-jarige mejuffrouw W. J. van G. uit Dordrecht, met de op een gefingeerde naam gestelde chèques een bedrag van 22.560 gulden. Een vervalst rijbewijs, waarop Van 't S. haar pasfoto had ge plakt en dat zij zelf met de verzonnen naam had getekend, diende als legiti matie. Dertig maal De zaak kwam uit, toen de postkan toren de door het meisje afgegeven for mulieren naar de bank terugzonden en bleek, dat aan een en de zelfde persoon dertig maal het zelfde bedrag was be taald. Van H. had slechts de blanco formu lieren op zijn eigen afdeling weggeno men en aan Van 't S. gegeven, hoewel hij wist wat de bedoeling was. Hij kreeg van de opbrengst 9400 gulden. Van 't S. stak een zelfde bedrag in zijn zak en zijn vriendin 2256 gulden. De officier van justitie eiste tegen Van 't S. twee jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest, tegen Van H. een jaar en negen maanden met af trek en tegen mejuffrouw Van G. zes maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder toezicht. Eigen nieuwsdienst GRONINGEN. Ongeveer duizend gulden vroeg de 45-jarige textielhande laar H. G. W. te Groningen voor iedere keer, dat hij zogenaamd zou bemidde len om boerenzoons vrij te krijgen uit militaire dienst. Op deze manier wist hij een aantal boeren voor ongeveer 25.000 gulden op te lichten. De rechtbank te Groningen veroordeel de hem gisteren tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voor arrest. Veertien dagen geleden was te gen hem vier jaar met aftrek geëist. Nog niet rendabel DEN HAAG Ondanks de bestedings beperking heeft de omzet van Polynorm in 1957 een stijging te zien gegeven ten opzichte van 1956. Dit deelt de minister van financiën mee in een nota naar aanleiding van het verslag van de com missie voor financiën uit de Tweede Ka mer over een wetsontwerp tot wijziging van de rijksbegroting voor 1957. De bestedingsbeperking heeft ook in 1958 nog lange tijd ongunstig gewerkt. In het tweede halfjaar heeft evenwel een duidelijk merkbare verbetering in gezet. Bij voortduring van de huidige conjunctuur mag worden verwacht, dat de positie van de onderneming zo zal worden, dat het geïnvesteerde kapitaal rendabel kan worden gemaakt. ROME (Reuter) Honderden hecta ren grond in de vruchtbare Po-vlakte zijn onder water gezet, nadat de Po buiten haar oevers trad en gaten sloeg in de beschermende dijken. Op sommige plaatsen bereikte het water een hoogte van vijf meter. De mensen moesten hun dorpen verlaten, terwijl militairen en vrijwilligers pro beerden de gaten te dichten. Te Sacconago, een stadje ten noorden van Milaan, is tengevolge van de over stroming een in aanbouw zijnde fabrieks hal ingestort, waarbij vier arbeiders om het leven kwamen. De Noorse zeelieden krijgen voortaan vier weken vakantie. Bovendien is hun gage verhoogd en krijgen zij 8 procent extra voor overwerk. Eigen nieuwsdienst UTRECHT Voor de zoveelste maal heeft een der zelfstandige sme den in ons land het laten aankomen op een executoriale verkoop van zijn inboedel, omdat hij weigerachtig bleek de premie voor het bedrijfspen sioenfonds te betalen. In de buurt van de Zeedijk nr. 16 was het gistermiddag tegen drie- en vrij druk met wandelaars en kij kers, die kennis namen van hetgeen de smid C. Douw op een groot plak kaat in drukletters voor zijn smidse had opgehangen. Daarop las men: „Openbare verkoping op verzoek van het voor mij persoonlijk dwingend op gelegde pensioenfonds voor zelfstandi gen in de kleinmetaalindustrie na mens de heren A. G. de Vries en dr. F. W. Nijhoff. Uit verzet tegen on rechtvaardige dwang weiger ik de op gelegde premie vrijwillig te beta len." In de smidse zelf spraken wij aan vankelijk met de betrokkene, maar hij verwees ons naar de juridische raadsman van het comité „Eigen meester niemands knecht", mr. M. A. van Wijngaarden uit Amsterdam. Geen dwang Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Met de komen de atoomwet zal een nieuw ad viescollege voor de regering in het leven worden geroepen: de atoom- raad. Deze raad krijgt in de wet zijn wettelijke status en zal het or gaan worden, dat de regering advi seert over het bevorderen en co- ordineren van de ontwikkeling van de kernenergie in ons land. Dit deelt minister Zijlstra mee in een uitvoerig antwoord aan de Twee de Kamer, die in februari in een ve nijnig voorlopig verslag uiting gaf aan haar onbehagen over de desorganisatie in liet atoombeleid. De atoomraad zal voortkomen uit de in 1955 ingestelde interdepartemen tale commissie voor de atoomenergie (de zg. commissie-Fock). Zijn sa menstelling zal zodanig zijn, dat zij een coördinatie garandeert op bestuursge bied, maar dat ook adviezen op weten schappelijk en technisch niveau door de raad kunnen worden uitgebracht. Tot verdere werkzaamheid van de raad behoort het maken van een fi nancieel programma van de totale Ne derlandse inspanning op het terrein van de kernenergie en het uitvoeren van de atoomwet. Met deze voorgenomen reorganisa tie meent de regering dat er geen be hoefte bestaat aan een staatscommis sie, „die klaarheid in de situatie moet brengen" zoals de Kamer had ge vraagd. De leiding van het atoombeleid blijft een taak van de centrale over heid, aldus minister Zijlstra. Het is nooit de bedoeling geweest het Reac torcentrum Nederland daarmee te be lasten. De werkzaamheid van het R.C.N. ligt en blijft liggen in het speurwerk. Evenmin is het het voornemen van de regering alle activiteiten van Ne derland op kernenergetisch gebied in het R.C.N. te centraliseren. Zoals op ieder wetenschappelijk terrein moeten ook hier andere initiatieven zich vrij kunnen ontplooien. De regering streeft er wel naar van het R.C.N. op zijn eigen gebied een krachtig, centraal lichaam te maken, dat daardoor goede samenwerking krijgt met alle activiteiten in ons land voor de vreedzame ontwikkeling van de kernenergie. De financiële positie van het cen- Adverten tie Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM. Lederen jas jes worden deze winter in het bui tenland opvallend veel gedragen. Jasjes van bijzonder soepel leder, dat zo praktisch in het dragen is en verwerkt kan worden tot heel ele gante modellen. Die lederen kleding herinnert dan ook in niets meer aan de traditione le uitrusting om op motor, bromfiets of scooter regen en koude te trotse ren. Gemetaliseerd leder, voor tassen en schoentjes in Parijs erg in trek, is men bij die kleding nu ook gaan toepassen. In Amsterdam toonde Indi- ana-Inca uit dat als metaal glanzend leder in ons land vervaardigde jasjes vooral in pasteltinten en in wit uit gevoerd. Nieuwe versies van het suede jasje kwamen in deze collectie, die lederen kleding met moderne toets aanvullen. Fiessengroen. bronsgroen. rood, blauw en oranje zorgen voor wat meer kleur bij de wel al wat al te uniforme beige en bruine tinten, dit de Nederlandse vrouw voor dit soort kleding bij voorkeur kiest. DJAKARTA (A.N.P.) Het gebouw van de voormalige sociëteit Harmonie in Djakarta, dat in november door de militaire autoriteiten werd „overge nomen", zal voortaan worden gebruikt voor kunstexposities en het tentoonstel ien van Indonesische exportprodukten. De Harmonie is dentallen jaren het trefpunt van het Nederlandse zaken leven in de Indonesische hoofdstad ge weest. Bont wordt bij die jasjes veel als garnering toegepast, vooral aan de hals en dan in de vorm van afstaan de kragen. Ter completering van suède jasjes met tricot gegarneerd langs hals en zakjes, ging deze firma bijpassende pakjes en japonnen vervaardigen, in hetzelfde gebreide materiaal als die garnering uitgevoerd.. GEBREIDE KRAGEN Handig zijn de gebreide kragen die op lederen jasjes worden aange bracht en zo zijn uitgevoerd, dat deze ook als capuchon gedragen kunnen worden. Een goefle bescherming te gen koude, regen of sneeuw in het win terseizoen. Suède werd in ons land reeds een ge waardeerd materiaal voor elegante kleding. Leder maakt een grote kans even gewild te worden, nu men het zo sierlijk gaat verwerken. Moderne suède jasjes draagt dit drietal, met bont of tricot gegarneerd. MANILLA (Reuter/A.N.P.) De Phi- lippijnse minister van buitenlandse zaken heeft van de Indonesische ambassadeur in Manilla de uitlevering geëist van de Philippijnse communistenleider Alredo Saulo, die woensdag in de Indonesische ambassade asiel heeft gevraagd. De Phi lippijnse regering meent dat Saulo niet in aanmerking komt voor asiel, omdat zij hem ook zoekt voor gewone misdaden als moord, brandstichting en beroving. De Indonesiséhe vice-premier Hardi, verklaarde gisteren in Djakarta dat Indonesië Saulo niet zonder meer zal uit leveren. De eis van de Philippijnse rege ring noemde hij in strijd met de betrek kingen tussen Indonesië en de Philip- pijnen (die de laatste maanden verre van hartelijk zijn geweest). Hardi zei, dat de regering het geval grondig bestudeert. „Elke beslissing zal door de* Philippijnse regering moeten worden opgevat als een aansporing om wat zorgvuldiger te zijn in de behande ling van de avonturiers, die nog steeds in de Philippijnen verblijven." Kennelijk doelde hij daarmede op het verblijf in de Philippijnen van belangrijke figuren uit de opstand in Midden-Sumatra en Noord-Celebes. AMSTERDAM (ANP) Een beperk te spreiding van werktijden van kanto ren, fabrieken, werkplaatsen en groot winkelbedrijven is wenselijk en als de bedrijven meewerken in beginsel mogelijk. .De commissie, die deze uitspraak deed, zal nu proberen een plan uit te werken voor het uitvoeren van de sprei ding. Het plan zal voorlopig worden be perkt tot bedrijven in Amsterdam-noord en in de binnenstad. Dit comité stelt zich achter men sen zoals de heer Douw, verklaarde mr. Van Wijngaarden omdat het van mening is dat de overheid niet de plicht heeft om de oudedagvoorziening dwingend op te leggen. Waarbij nog komt dat dit geen wet is, maar een beschikking van de minister van soci ale zaken, uitgevaardigd op grond van een verkeerde voorsteHing van zaken. De vakbonden hebben name lijk aan de minister gezegd dat ne gentig procent der leden vóór een dergelijk pensioenfonds zou zijn en op deze mededeling heeft de minis ter zijn beschikking genomen. Kunstmatige meerderheid Er is daarbij sprake geweest van een kunstmatig in het leven geroepen meerderheid, omdat bij een enquête over deze materie te voren werd be paald dat degene die zijn formulier niet zou terugzenden geacht zou wor den tot de meerderheid van voorstan ders te behoren. Er waren er acht honderd voor, zeshonderd tegen, ter wijl vierentwintighonderd niet had den geantwoord en dus, als voorstan ders werden beschouwd. In werkelijk heid, zei mr. Van Wijngaarden, is echter bijna niemand er voor. Er loopt thans een proces van een smid in Den Helder tegen de B.S.C. M. (Bond van smeden, constructie bedrijven en machinereparatiebedrij ven) op grond van het feit, dat de ze bond de minister ten onrechte tot het verplicht stellen van deze premie betaling heeft geadviseerd. Een groot deel der smeden is verder ongeorga niseerd en de stem van deze mensen is nooit gevraagd. De executoriale ver koop is gistermiddag door het Rijks pensioenfonds gehouden en had het normale verloop, waarbij reeds een enkel voorwerp voor de vereiste ach terstallige premies sinds 1954 tot een bedrag van 498 exclusief de kos ten voldoende bleek. HALIFAX (Reuter) Het deel van de kolenmijn bij Springhill waarin on langs 74 mannen de dood vonden zal niet meer worden heropend. Het was het laatste van de vier delen van de rampzalige kolenmijn waarin nog werd gewerkt. De mijnwerkers van Springhill moeten nu naar ander werk omzien. Springhill heeft ongeveer 7.000 inwoners. De mijnbouw was er de enige industrie van betekenis. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De KLM zal in het komende zomerseizoen extra reduc ties geven aan reisbureaus, die reizen naar vakantiecentra organiseren waar bij alles is inbegrepen. De reis met het vliegtuig wordt daardoor ongekend goedkoop. Als lijnen, waarop de lage tarieven zullen gelden, worden genoemd die op Rome, Majorca en München. De KLM kon ons daar echter geen bevestiging van geven. De nieuwe reducties zullen de prijs voor retour en hotelkosten in sommige gevallen doen dalen tot de prijs van een eerste klas retour per trein zonder hotelkosten of zelf iets lager. De golf van reducties (andere Euro pese luchtvaartmaatschappijen zoals de BEA kondigden ze al eerder aan) is ontstaan nadat de IATA een soepeler tariefbeleid had vastgesteld. Eigen nieuwsdienst NAARDEN. De aanvankelijk twee jaar durende cursus van de politieschool voor hoger politiepersoneel te Hilversum is verlengd tot drie jaar. Deze verande ring houdt verband met reorganisaties bij de politie na de aanneming van de Politiewet. Men heeft de duur van de cursus voor het hogere politiepersoneel verlengd ten einde de kandidaten ook nog een militaire opleiding te kunnen geven. Die opleiding bestaat o.a. uit het onderwijzen in wets- kennis op militair terrein. Eigen nieuwsdienst ALPHEN AAN DEN RIJN Sedert l dinsdag is de zestienjarige Johanna Maria Roon. een pupil van de Martha- Stichting, spoorloos. Het vermoeden be staat dat zij van Amsterdam uit naar België is vertrokken. Zij verliet de stichting in het gezel- chap van een vriendin. Eerst reisden dj naar Utrecht en vandaar naar Am sterdam, zoals is komen vast te staan uit ie verklaringen van de vriendin die in de hoofdstad werd aangehouden. Zij wist niet waar Johanna was gebleven. trum is echter wankel. Noch de KEMA (het keuringsinstituut voor electro- technische materialen, dat een eigen reactortype ontwikkelt) noch het be drijfsleven heeft het R.C.N. extra fi nanciën toe willen zeggen voor de grote investeringen. De regering heeft daarom een verzoek van het centrum voor een verhoging van de kapitaal- bijdrage met veertien miljoen gulden ingewilligd. In het bestuur van ©het reactorcentrum zullen dan twee ze tels voor regeringsvertegenwoordigers extra worden aangeschoven, terwijl de minister van economische zaken het recht krijgt de begroting aan goedkeuring te onderwerpen, De financiële situatie van het R.C.N. wordt dan zo, dat twee derden van de investeringen totaal 42 miljoen door de staat worden betaald, als ook vijf zesden van de exploitatiekos ten, voor 1960 geraamd op zeven mil joen. DJAKARTA (A.N.P.) De Indone sische scheepvaartonderneming Kidang Mas heeft het 502 ton metende tank schip Atjeh van de K.P.M. gekocht. Het schip is bestemd voor het vervoer van palmolie. Voor de overneming is 40.000 beschikbaar gesteld. De directie van de K.P.M. deelt naar aanleiding van dit bericht mee, dat het schip al enige maanden geleden door de K.P.M. in Singapore werd verkocht. Mogelijk is dit schip n-u doorverkocht. LEIDEN (ANP) De academische senaat van de Rijksuniversiteit te Lei den heeft besloten het eredoctoraat in de rechten toe te kennen aan de pre sident-curator van de universiteit, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, com missaris der Koningin in Noordholland. ROTTERDAM In het kerkgebouw van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente aan de Westersingel te Rot terdam zal zondagavond de jaarlijkse dienst van herdenking en voorbede voor de Nederlandse koopvaardij worden ge houden. Sprekers zijn de koopvaardij- predikanten ds. K. Zijlstra en ds. W. Schokking. Muzikale medewerking ver leent het Rotterdams mannenkoor Con cordia onder leiding van Piet van den Kerkhoff. De dienst begint om 8 uur. De eerste en enige DEN HAAG (A.N.P.). Het Vredes paleis in Den Haag krijgt een standbeeld van Albert Schweitzer. Het beeld, dat de Carnegiestichting door een comité onder voorzitterschap van jhr. W. J. M. van Eysinga wordt aangeboden, zal een plaats krijgen in de kleine zaal. Het zal 19 november worden onthuld. l.V. 'TELEVISIEKIJKERS, blijf thuis 1 vanavond, luidt ons advies. Want Des konings welbehagen, het spel dat vanavond in telerecording op het scherm komt, is een allervermake- lijkst geval. De intrige heeft wel niet zo veel om het lijf, maar geestige dialogen en koddige verwikkelingen beloven een plezierige kijk-avond. Zoals gemeld, heeft de K.R.O. naar Amerikaans voorbeeld het experiment ondernomen, deze telere cording voor de perscritici te vertonen in de studio, zodat wij ditmaal onze lezers reeds vóór de uitzending een be oordeling kunnen aanbieden. Dit tv-spel van dr. Jan Starink is een radio vandaag j 1 VRIJDAG. Veel prettige lichte muziek vanavond. Hilversum 1 begint met het Rainbow-kwartet (18.05); daar na (18.20) een half uur Braziliaanse m-uzièk op Hilversum 2.' Op deze zender verder de Radio Jazzclub (10.10), gezongen vakan tiefoto's (20.45), zang -van Sonja Oosterman (21.20), en Romance in Jazz, met Rita Reys (22.05). Villa Sidonia, de nogal kinder lijke Vara-strip, is niet aan te -be velen; beter is Cascade, om 21.00 op Hilversum 1. Deze zender be sluit (23.15) met opnamen van het Sammy Price Orkest, in de rubriek Jazz, De serieuze muziek wórdt van avond over de binnenlandse zenders naar mondjesmaat toegediend. Pas om 22.05 kunnen we gaan luisteren naar Schuberts onvergankelijke mu ziek, in het Trio nr. 1 in Bes, op. 99 voor piano, viool en violoncel. Het werk wordt uitgevoerd door het Nieuw Nederlands Pianotrio (Hilv. Ij- Tot besluit van liet avondpro gramma over Hilversum 2 voert het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg om 23.15 een klassiek-mo- dern programma uit, bestaande uit de Ouverture tot L'Isola disabitata van Haydn, de Symfonie nr. 21, K.V. 134 van Mozart, en de Sinfonietta van Wouter Paap. Om 22.05 heeft over Engelands derde programma (194 en 464 m) de eerste uitvoering van Benjamin Brittens liederen-cyclus van zes ge dichten van Johann Hölderlin plaats, uit te voeren door Peter Pears met de componist aan de vleugel. 4f Hat Latijns-Amerikaanse vocale kwartet Los Indlos komt zaterdag op de televisie in plaats van de quiz Plus of min. Quizmaster Johan Bode graven moet wegens ziekte verstek laten gaan; het spel wordt nu een maand uitgesteld. programma's l In het kort ZATERDAG 15 NOVEMBER RADIO HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gewijde muz; 7.30 Gram; 7.45 Morgengebed en liturg kal- 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw (9-35—9 40 Waterst); 9.55 Hoogmis; 11.30 V d zieken. 12-00 Middagklok - noodklok: 12.03 Pro menade ork en soliste (12.30—12.33 Land en tuinb meded)12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muz; 13.45 V d jeugd; 14.00 Idem; 14.10 Schoolband; 14.30 Gram; 14.30 Kroniek van Ietteren en kunsten; 14.55 Lichte muz; 15.15 Gram; 15-40 Boekbespr; 15.50 De schoonheid v.h. Gregoriaans; 16.20 V d jeugd; 17.00 En gelse les; 17.20 Lichte muz: 17.40 Lichte muz. 18-00 Journalistiek weekoverz; 18.10 De Springplank; 18.30 Gram; 18.45 Vragenbe- antw; 19.00 Nws; 19.10 Act; 19.20 Licht baken, caus: 19.35 Kamerork-, 20.30 Ja. met mij; 20.35 Gevar progr; 21.55 De Knip-ïerbol, caus; 22.05 Amus muz: 22.35 Wij luiden de Zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal; 23.00 Nws; 23.15 Nws in Esperanto; 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram; 8.50 V d vrouw 9.00 Gvm v, d. vrouw; 9.10 Gram; VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus: 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; 10.45 Annemarieke, hoorsp; 11.15 Buiten- 'ands weekoverz; 11.30 Cello en piano. 12.00 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded, 12.33 Orgel en zang; 13-00 Nws; 13.15 Dansmuz; 13.40 Sportnws; 14.05 V d jeugd; 14.40 Koorzang; 14.55 Fries progr; 15.20 Ontwikkeling van het Socialistisch denken, caus; 15.35 Kamerork en solist; 16.20 Boekenwijsheid: 16.40 Amateursprogr: 16.55 Vers van de pers; 17.30 Act. 18.00 Nws en comm; 18.20 Gram; 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Mach ten en mensen, caus; 19.45 Deze week caus; 19.50 Iets voor niets. VARA; 20.00 Nws; 20.05 Schets; 20.13 Gevar progr; 21.30 Socialistisch commentaar; 21.45 Twin tig vragen; 22.10 Stradiva-sext; 22.35 Anec dotes en muz; 22-55 Gram; 23.15 Nws; 23.3024.0 Gram TELEVISIE AVRO: 17 00—17.30 V d kind. NTS: 20.00 Journ en weerber; NCRV: 20.20 In t pothuis; 20.40 Mijii hobby; 20.55 Quizprogr; 21.20 Gevar progr; 22.05 Dagsluiting; NTS: 22.35—23.15 Eurovisie; aantrekkelijke eenacter, die zich in hoofdzaak afspeelt in de anti-chambre van Lodewijk XIV, waar vleiende en kruiperige, maar ook oprechte onder danen wachten om bij de Zonnekoning te worden toegelaten. Uit hun gesprek ken kristalliseren zich niet alleen hun eigen karakter, maar ook de hebbelijk- en onhebbelijkheden des konings. Geen historie Het is een stuk zonder historische pretentie, zei de auteur ons. We heb ben ons dan ook niet verdiept in de historische aspecten, want de dialogen van dit stuk zijn zo spiritueel en spran kelend, dat men geschiedkundige be spiegelingen gaarne achterwege laat. De waarde van het geheel ligt meer in deze flitsende gesprekken dan in de intrige wat overigens aan een zekere spanning geen afbreuk doet. Aan koddige figuren is in dit stuk geen gebrek, en zij worden door de opvoe- renden zonder uitzondering goed op het scherm gebracht. Goed spel Men zal plezier beleven aan het gui tige pastoortje (Frits van Dijk), de dwaze hofarts (John Soer), een bet weterige markies (Ko Arnoldi), en een alleraardigst weeuwtje (Maria de Booy). Paul Huf kimt u bewonderen als de bulderende Zonnekoning, ter wijl ook de goede vertolking van Wim Hoddes als luitenant bij het garde regiment vermeldenswaard is. Jammer, dat regisseur Luc van Gent geen gelukkige avond heeft gehad. Zijn regie-aanpak strookt in het geheel niet met de uiterst levendige tekst. Het kwam er allemaal wat traag uit. Als hij de spelers wat meer had aange vuurd en de camerabehandeling wat levendiger was geweest, zou deze pre sentatie zeker hebben gewonnen. Niettemin: een spel waarbij vooral de fijnproevers zullen glimlachen. Lof tenslotte voor de luisterrijke decors van Fokke Duetz. i-9ts :«[-■ e.- i; ntoajego*- kritisch bekeken Zwak programma Nadat de Vara vorige week maandag een documentaire over automatisering op het scherm had gebracht, sneed gisteravond de V.P.R.O. dit onderwerp ten tweede male aan. Dat werd wat veel van het goede, vooral omdat goede voornemens ten spijt de uit. zendingen elkaar niet completeerden. Het maatschappelijk aspect van de automatisering werd veel te weinig belicht, en de kijker bleef dus met veel onbeantwoorde vragen zitten. Het overige V.P.R.O.-programma was weinig interessant. De stijf voorgedra gen betogen over het bevolkingsvraag stuk hoorden niet voor de televisie thuis. En wat het artiesten-echtpaar Nico en Janine Knapper aangaat: dat had zijn Parijse talenten blijkbaar bij de Franse douane achtergelaten. Het best beviel ons nog de filmimpressie tussen twee oevers van een Neder landse rivier. yLOOIENSPEL is de mysterieuze titel van de musical, die als Sinter- klaasverrassing op donderdagavond 4 december in de huiskamer verschijnt. Tekst en muziek zijn van de voortref felijke combinatie Guus Vleugel en Harry Bannink, die ook de musical O Venus hebben gemaakt. Sinterklaas wordt natuurlijk ook in de intrige be trokken, maar hoofdfiguur is toeh wel de vreemde student met de vreemde hobby, het vlooienspel, Wim Pary gaat de regie voeren. televisie vandaag j VRIJDAG Door de voetbaluitzen ding op de woensdag, krijgen we deze vrijdagavond een spel op het scherm: Des konings welbehagen, spelend aan het Franse hof in Versailles anno 1710, waar intriges en pluimstrijkerijen het leven der koningen plachten op te fleuren. Dit bekroonde stuk van J. Starink is vastgelegd op telerecording. Vandaar dat wij er reeds nu een kritiek aan kunnen wijden, die u elders in deze rubriek aantreft Als voorprogramma de rubriek Vade- meÏJ?m,' Sewjjd aan psychologische methoden om in het beroepsleven De juiste man op de juiste plaats te krijgen. De Vlaamse t.v. biedt o.a. de avontu ren van de Schipper, en fragmenten uit nieuwe films. België Frans geeft het stuk Beauté des Laides, een tv-bewerking van de roman van Charles Plisnier. Op de Duitse t.v. ziet u weer Rendez vous der melodieën, en verder o.m. een filmverhaal: Mensen in het park. H£AGL"_ Minister Cals zet wel hoge druk achter zijn twee weken ge- leden by de Tweede Kamer ingediende mammoetwet voor een nieuwe regeling van het gehele voortgezette onderwijs. De minister van onderwijs heeft blijk baar de steun van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, om de behandeling van het ontwerp te bespoedigen. Gistermiddag deelde dr. Kortenhorst mee dat er een speciale commissie voor zal worden benoemd, zodat de schriftelijke voorbereiding niet in handen zal komen van de vaste onderwijscommissie. Ook de organisaties, instellingen en instituten die hun mening over het ont werp willen kenbaar maken, dienen vol. gens dr. Kortenhorst haast te maken indien zij nog tijdig in adressen aan de Kamer willen laten weten hoe zij er over denken. J I

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7