HH HH HH HH WILTON HH HH HH a emvè 5 Zeeuwse K.N.V.B.-clubs ontmoeten elkaar Twee Vlissingse kerken krijgen elk nieuw orgel Nieuwe methode voor zuivering afvalwater Gffl DE KLERKeZN KARPETTEN plast ZWITSAL BALSEM 95 d™* St. Laurens in beroep bij de Kroon The Streakshebben nu een eigen sportterrein Bijzonder voordelige aanbieding van een fabriekspartij - zwaar wollen ZWITSAPLAST Vrijdag 14 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Voor Rillandia is het oppassen geblazen PROGRAMMA SENIOREN PROGRAMMA JUNIOREN Gew. vergadering N.C.V.B. Zeeland KANTONRECHTER MIDDELBURG Ingewikkelde verkeerskwesties passeerden de revue COMPETITIE Z.K.B. Swift 3 kan eerste klasser worden Verkoopmiddag Hervormde gemeente veroudert Straatverlichting Waarde zal spoedig worden verbeterd IN LUTH. KERK EN JACOBSKERK Dreischor schaft instalaltie aan VCK Koudekerke in de bloemen A. M. Geluk, Noordgouwe, voorgedragen voor dijkgraaf nieuwe polder Schouwen 35 huizen in tien jaar een medicinale versnapering onder voortdurende contrfile van het laboratorium Dr. Van Hamel Roos Harmens Amsterdam Een klein stukje natuur hygiënisch bereid uit natuurzuivere ingrediënten houdt U iedere dag fris en monter Advertentiën Van onze sportredacteur* De provincie Zeeland is deze week de ban gedaan. In de ban van de mist. En daarom zien de Zeeuwse sportliefheb bers met min of meer pessimistische ge voelens de zaterdag tegemoet. Zullen de wedstrijden doorgaan? Maar net zo goed de sportman in een wedstrijd tot het ein de optimistisch moet blijven wat betreft het bereiken van een overwinning, zo ook blijven de sportmensen in hun hart hoop vol, dat ze zaterdag hun beste beentje voorzetten. In de vierde klasse zuid van de KNVB zal het spannen zaterdag. De vier Zeeuwse ploegen spelen alle in Zee land. In Nieuwdorp treedt de club van die naam op als gastheer van Colijnsplaatse Boys en in Arnemuiden ontvangt koplo per Arnemuiden het Axelse AZVV. Bij zondere interessante ontmoetingen, omdat de Zeeuwse clubs in deze afdeling het voor het zeggen hebben. Met natuurlijk het Brabantse SSC '55, dat zaterdag zijn puntenaantal zal verhogen via een over winning op Zwaluwse Boys. Nieuwdorp heeft o.ï. tegen de Boys de beste kansen, hoewel de mannen van Co- lijnsplaat wel voor meer verrassingen hebben gezorgd. Maar een kleine over winning voor de thuisclub ligt toch wel in het verschiet. Arnemuiden ondervindt o.i. minder tegenstand dan Nieuwdorp, omdat de Axelaren de laatste weken aan een inzinking schijnen te lijden. Sprang kan in de running blijven door een over winning op nummer laatst van de rang lijst, Vrederust, terwyl Good LuckThe Gunners ryp is voor een gelijkspel. In de eerste klasse van de afdeling Zee land krijgt leider Rillandia bezoek van het zeer wisselvallig spelende Terneuzen- se Boys. Voor de Rillanders betekent het dus oppassen, hoewel de koploper sinds de nederlaag tegen Wemeldinge voor een gewaarschuwd man telt. Krabbendijke kan intussen zich weer herstellen in Yer- seke. Wemeldinge en Serooskerke spelen tegen elkaar in eerstgenoemde plaats. Het zal er spannen. Een kleine zege voor de thuisclub ligt het meest in de lijn der ver wachtingen. VCK heeft tegen Hoek niet veel hoop om van de onderste plaats af te komen. Spui ten slotte hoopt tegen Kapelle revanche te nemen voor de on langs geleden grote nederlaag. 4de klasse Zuid KNVB: Good Luck The Gunners, SprangVrederust, Zwa luwse Boys—SSC '55, NieuwdorpColijns plaatse Boys, ArnemuidenAZVV. Ie klasse: VCK I—Hoek I, Yerseke III Krabbendijke I, Wemeldinge I—Seroos kerke I, Rillandia ITerneuzense Boys I, Spui I—Kapelle I. 2e klasse a: Veere IArnemuiden II, RCS IV—Middelburg IV, Meeuwen I— Nieuworp II, Zeeland Sport VIOost- kapelle L 2e klasse b: SVD IKats I, Zaamslag I Driewegen I, Wolfaartsdijk I's-H. H. Kinderen I, Goes VMevo I, Kloetinge I Wissenkerke I. 2e klasse c: Bruse Boys IBrouwers haven III, Mevó IISinoto I. 3e klasse a: Heinkenszand IVCK II, Serooskerke IINieuwland I. 3e klasse b: Colijnsplaatse Boys IIRil landia II, Kapelle II—Kloetinge II, Krab bendijke II—SVD II. 3e klasse c: Duiveland IIBruse Boys II, Burgh IVWIK I, Sinoto IIZeemeeu wen I. 3e klasse d: AZVV IIIZaamslag II, Driewegen IISpui II, AZVV IITer neuzense Boys II. Groep A I: Arnemuiden A IRCS A I; Middelburg A I—Zeelandia A.I; Zeeland Sport A I—Middelburg A II. Groep A II: Luctor A I—Lewed. Boys A I; Nieuwdorp A IGoes A II; Kapelle A IWolfaartsdijk A I. Groep B I: Middelburg B I—Walcheren B I; Vlissingen B IZeelandia B I; Veere B I—VCK B I; Zeeland Sport B I—RCS B I. Groep B II: Patrijzen B I—-Nieuwdorp B I; Vlissingen B III—Vlissingen B II; Borssele B IArnemuiden B I; Nieuw land B I—Heinkenszand B I. Groep B III: Oostkapelle B IVlissingen B V; RCS B II—Serooskerke B I; Dom burg B IVlissingen B IV; Meeuwen B I Vlissingen B IV. Groep B IV: Zeeland Sport B IIMid delburg B IV; Zeelandia B II—Vlissingen B VIII; Vlissingen B IX—Walcheren B II; RCS B III—Middelburg B V. zen B II; Goes B IIKwadendamme B I; Beren B IRobur B I. Groep B VIII: Zierikzee B IDreischor B I; Duiveland B I—Sinoto B I. Groep B IX: Zierikzee B IIMevo B I; Renesse B ISVOWK B I; Zonnemaire B I—WIK B I. Groep B X: Breskens B I—IJzendijke B I; Breskens B IIGroede B I; Oost- burg B II—Aardenburg B I; Oostburg B I Aardenburg B II; Sluis B IBiervliet B I. Groep B XI: Tern. Boys B IIICor. Boys B I; Corn Boys B IIHoek B I; Spui B ITerneuzen B II. Groep B XII: Hulst B IVogelwaarde B I; Tern. Boys B IKoewacht B I; Zaamslag B I—Hontenisse B I. Groep B XIII: Steen B I—Graauw B I; Clinge B IVogelwaarde B II; Hulst B IIIHulst B II; Hontenisse B IISteen B II. Groep A III: Terneuzen A IClinge A I; Hulst A IIGraauw A I. GOES. In ,.de Prins van Oranje' is weer de gewestelijke vergadering ge houden van de Ned. Christen Vrouwen bond Zeeland. De presidente, mevrouw Hornfourg-Hoekveld. mediteerde bij de opening naar aanleiding van Ezra 7:1-10. Bij de behandeling van voorstellen van het hoofdbestuur werd o.m. de contribu tie-verhoging met ingang van januari a.s. ter sprake gebracht. Besproken wer den de richtlijnen van het Magdalena- tonds en de Vrouwenwereldgebedsdag, die gehouden zal worden op 13 februari 1959, de eerste vrijdag in de lijdens weken. „Hoe richten we onze jaarvergadering in?" luidde het volgende agendapunt. De afd. Anna-Jacobapolder deed de sugges tie eenvragenwedstrijd" te houden, bijv. tien vragen uit drie nummers van ,.De Christenvrouw", wat nauwkeurig lezen van het bondsorgaan stimuleert. Nadat mevrouw R. van Bennekom-van Vliet verslag had uitgebracht van het NCVB-werk in de V.V.H., sprak me vrouw G. Laban-Wolfenster een slot woord. Van onze Middelburgse redacteur MIDDELBURG. „Ik was die dag geen cent waard, ik was eigenlijk een beetje over myn toeren", vertelde de veevervoerder W. G. v. L. uit Kruiningen woensdagmorgen, nadat de M'burgse kan tonrechter mr. J. Moolenburgh, toen hij terechtstond voor een door hem veroor zaakte aanrijding. „De conditie van u die dag was dus aanleiding tot een betreurenswaardige gebeurtenis", merkte de kantonrechter op. Want tijdens die bewuste aanrijding in Kruiningen werden enkele PZEM- mensen min of meer ernstig gewond. Mr. Moolenburgh was van mening, dat de fei len van van L. voldoende bewijsgrond hadden en hij veroordeelde de veever- voerder conform de eis van de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, tot f 75 boete subsidiair 15 dagen hechtenis. De werkgever van van L,. E. A. K. E. v. H., die bij verstek werd veroordeeld, zag zich een boete toegewe zen van f 100. De eis van de officier luid de eveneens f 75 boete subsidiair 15 dagen hechtenis. Van L. had op 25 juli 1958 in een jeep gereden, waarvan de rechterzijde door een schot was afgeschermd met slechts vooraan een klein klepje. Het uitzicht van de chauffeur werd hier niet weinig belemmerd. „U had tegen uw baas moe ten zeggen, dat hij eerst de jeep in orde had moeten maken alvorens u erin stap te", zei de kantonrechter. „Op deze ma nier u hebt geen voorrang verleend omdat u volgens uw zeggen geen auto gezien hebt hebt u zeer onoordeelkun dig gereden". Van L. wierp tegen, dat die auto dan wel heel hard moet hebben ge reden. De veevervoerder, die een week met de jeep had gereden, had ook pas een week zijn rijbewijs. Van L. gaf toe, dat hij verkeerd was geweest, „maar er lukte me die dag dan ook niets". De kan tonrechter achtte de schuld van de werk gever eveneens duidelijk. De landarbeider P. C. S. te Oudelande reed op 25 december jl. op zijn bromfiets met een verblindende verlichting. Hij had niet gedimd toen dit vereist was. De officier eiste een boete van f 10 subsidiair 2 dagen. De kantonrechter maakte er f7,50 en twee dagen van. Op 22 oktober jl. had de chauffeur I. J. R. te Middelburg bij Kapelle voor een kruispunt ingehaald. R. erkende dit laat ste te hebben gedaan, maar was van me ning, dat dit aldaar door automobilisten herhaaldelijk wordt gedaan, omdat dat kruispunt eigenlijk geen verkeerskruis punt is. „Ik heb op die zijweg nog nooit een auto of wielrijder zien rijden", aldus R. die zeer rad van tong was en op sap pige, maar volgens de kantonrechter veel te snelle wijze duidelijk maakte waarom hij had ingehaald. Er ontstond ten slotte een misverstand tussen verdache en kan- tonrechert, omdat in het proces-verbaal eigenlijk een andere weg werd genoemd. Mr. Moolenburgh kon er niet meer uit komen en liet de zaak aanhouden. Er waren twee verdachten, die beiden hadden nagelaten een lamp te dragen terwijl zij een paard wegbrachten. „Het is een kleine moeite om verlichting mee te nemen," oordeelde de kantonrechter en een van de beide landbouwers, die dit strafbaar feit ten laste was gelegd, be aamde dit ook ten volle. Dat was de boer P. T. uit Grijpskerke. En daarom veran derde mr. Moolenburgh de eis van f 15 boete of 3 dagen hechtenis in f12,50 of 3 dagen. Het vonnis tegen de landbouwer \V R. uit Ovezande bleef echter conform de eis, omdat R. niet overtuigd was van Groep B VI: Wolfaartsdijk B I—Patrij- de noodzaak een lamp mee te nemen. Het is voor de competitieleider van de Z.K.B. te hopen, dat het kleine program ma voor zaterdag ditmaal eens in zijn geheel doorgang kan vinden opdat over enkele weken het seizoen 1958 geheel af gewerkt zal kunnen zijn. Voor zaterdag staan o.a. twee promotiewedstrijden op het programma. Swift 3 trekt naar Wil- helminadorp en zal ongetwijfeld Olympia 1 wel beide punten afhandig maken, waardoor de Middelburgers volgend jaar in de eerste klasse van de Z.K.B. zullen uitkomen. Atlas zou bij een overwinnipg op SSS promoveren naar de tweede klas se maar of de ploeg uit Ritthem de winst uit Colijnsplaat zal meenemen is nog een open vraag, omdat ook SSS nog een goede kans heeft op promotie. Wij verwachten de volgende resultaten: Prom. Ie kl.Olympia 1—Swift 3 (2); prom. 2e kl. SSSAtlas (1); 2e kl. b: De Poel—Volharding 2 (2); 3e kl. a: Ani mo 2—Swift 6 (2); adsp. C: Tjoba a— Vios; E: Animo c—Swift vlot. Op woensdag 19 november zal de Her vormde Vrouwenvereniging een verkoop middag houden in het verenigingsgebouw te Scharcndijke. Door de leden vervaar digde goederen zullen worden verkocht. De opbrengst van deze verkoopmiddag is voor de kerkvoogdij. THOLEN Damwedstrijden Uitslagen damwedstrijd: J. Elenbaas C. Gebraad 0—2; D. de Vos—J. Hoger- heide 2—0; L v. Dijke—B. Leunis 2—0; C. Quist—P. Jeroense 0—2; M. Heezen— C. Elenbaas 0—2; L. v. Dijke—G. v. d. Nieuwendijk 20; J. DortI. Deurioo 2 0; P. JeroenseB. Leunis 02. In de gehouden gemeenteavond van de Hervormde gemeente heeft ds. A. v. d. Ban in een causerie medegedeeld, dat het zielental van de gemeente momenteel 647 is. In het algemeen wordt aangenomen, dat een minimum van 700 leden noodza kelijk is. Ds. v. d. Ban merkte voorts nog op dat de Hervormde gemeente te Eiker zee onderhevig is aan een proces van veroudering. Na de pauze werd o.a. het jeugdwerk besproken en werd een film vertoond. Ook kwamen de cijfers van de kerkvoogdij aan de orde. Hoewel het gisteren erg mistig was, werd er in de rechtszaal toch over zonne schermen gesproken. Dat kwam omdat de chauffeur J. F. uit Wemeldinge op 29 juli 1958 in Wemeldinge bij het uitwijken voor een rechts geparkeerde auto de zon neschermen van een pand aan de linker kant van de weg met zijn auto had ver nield. „U moet voortaan toch beter uit kijken en minder risico nemen", aldus de kanonrechter tot F., wie hij veroor deelde tot een geldboete van f6 subs. 2 dagen hechtenis. De kantonrechter achtte evenals de officier de civiele vordering van de heer C. Meyaard voor toewijzing vatbaar en hij veroordeelde F. dan ook bovendien tot het betalen van een scha devergoeding van f 75. De eis van de offi cier luidde f 10 subs. 2 dagen. De 31e juli van dit jaar was voor Mid delburg een bijzonder drukke dag. Het krioelde van de toeristen in de binnen stad en daarom had de aannemer A. A. G. uit Middelburg moeite om zijn bestel auto over de Markt te loodsen. Hij week daarbij volgens zijn zeggen zoveel moge lijk naar links uit, toen hij uit de Gra venstraat komende naar de Lange Delft wilde rijden. Op een gegeven moment zou hij een scooter hebben zien slippen, die tegen zyn auto botste. De tenlaste legging gaf echter een andere teks, die door verdache niet geheel werd gedeeld. Hij zou de scooter hebben aangereden. De scooterberijder, H. Q. uit Vlissingen die als getuige optrad, vertelde dat hij en zijn vrouw die achterop zat, had dit bevestigd plotseling een duw van ach teren voelde, terwijl hij daarvóór geen enkele auto had gezien. De auto bevond zich dus achter de scooter, aldus Q., ter wijl G. beweerde, dat hij de scooter pas zag, toen deze was omgevallen. De repa ratie van het tweewielig vervoermiddel had Q. f45 gekost. De officier wilde in zyn requisitoir de drukte op deze donderdag als verzach tende omstandigheid laten gelden. Maar de schuld komt toch wel by G. te liggen. Deze heeft de scooter niet gezien. G. had in deze wirwar van mensen zijn snelheid zodanig moeten regelen, dat hy geen ge vaar opleverde. Hy eiste een boete van f 15 subs. 3 dagen hechtenis en achtte de civiele vordering van f 45 voor toewyzing vatbaar. De kantonrechter was het in grote lijnen met de officier eens. Hij maakte er echter behalve de schadever goeding f10 boete subs. 2 dagen van. Mevr. E. J. D. L.-B. uit Vlissingen ver leende in juni van dit jaar met haar bromfiets op de President Rooseveltlaan te Vlissingen geen voorrang aan een an dere bromfietser. Dat was fout, omdat zijzelf uit de Rembrandtlaan kwam en van rechts op de President Rooseveltlaan de andere bromfietsrijdster naderde. Er was een 1 aanrijding gevolgd, waarbij de aangeredene een been brak en lange tijd tot rusten was gedoemd. Zelf liep mevr. L.-B. eveneens verwondingen aan het been op. Verd. zei de bromfietster niet te hébben gezien, wel' haar zoon die voor haar reed. Zij békende fout te zijn ge weest, maar de officier eiste toch een boete van f 40 subs. 8 dagen hechtenis. De kantonrechter wilde haar eigen lichame lijke toestand in aanmerking nemen en vonniste met f 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. Tijdens de middagzitting' verscheen A.D.S., uit Serooskerke, voor de kan tonrechter. S. had zich op 6 september jl. in het duinwatergebied bij Vrouwen polder begeven. Hij zei, dat twee van de drie draden van de afrastering wa ren vertrapt en dat bovendien de bor den met „verboden, toegang" niet te le zen waren. Wachtmeester P. C. H., uit Vrouwenpolder, die als getuige optrad, verklaarde echter, dat men indien men het verboden gebied in wilde, tussen twee draden moest doorkruipen, daar alleen de middelste draad was ver trapt. De officier eiste 6 subs. 2 da gen hechtenis en de kantonrechter vonniste conform. Toen de parlevinker D. W. B. met zijn schip door het Kanaal van Zuid-Be veland in de richting van Hansweert voer. werd hij aangeroepen door de schipper van een motorvaartuig. B. kwam langszij en legde zijn boot vast. De schipper beduidde hem hierna ech ter, dat hij vlug moest doorvaren. B. keek achterom en ontwaarde de schip per J. H. H. die met grote snelheid na derde en geen aanstalten scheen te ma ken te stoppen of „terug te slaan". De schipper gooide nu vlug de lijn, waar mee de twee schepen vast zaten, los, zo dat B. meteen met volle kracht kon wegvaren en de aanvaring minder erg werd. Volgens getuigen had J. H. H., alle gelegenheid gehad te stoppen, of achteruit te slaan. Daar de verdachte niet ter zitting aanwezig was, werd de zaak aangehouden tot 14 januari 's mid dags om kwart over twee. Van onze correspondent WAARDE. Onze gemeente staat een plan van rijkswaterstaat te wachten tot een algehele verbetering van de straat verlichting. Dit heeft de burgemeester A. Lokker gisteren in de gemeenteraads zitting meegedeeld naar aanleiding van gestelde vragen. De raad sprak uit, dat de verbetering beslist voor de winter 1959 moet zyn aangebracht, daar de situatie thans onhoudbaar is. Aan de bibliotheek „Nut en Stichting" werd een verhoogd subsidie verleend van 45,— per jaar. T.a.v. de vergoeding voor de auto van de burgemeester werd besloten, de oude regeling te handhaven. Een tweetal geldleningen, groot 50.000 en 150.000 werden aangegaan. Aan mej. L. J. van Preenen werd we gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd eervol ontslag verleend als schoon- houdster van het gemeentehuis. Haar zuster, mej. K. H. van Preenen, werd in haar plaats benoemd. Het verzoek van een aantal bewoners van woningwetwoningen om ontheffing van rioolbelasting werd aanvaard, waar bij bepaald werd, dat de reeds voldane belasting zal worden terugbetaald. Bij de rondvraag merkte de heer J. F. Goud (CH) op, dat de Juliannstraat meer parkeerplaats dan straatweg is. B. en W. zegden toe, nogmaals in con tact te zullen treden met de betreffende transportondernemingen, om een oplos sing te verkrijgen. De heer Goud advi seerde, een overloopmuurtje te plaatsen bij de watergang langs het kerkhof, ten einde de ondraaglijke stank tegen te gaan. In antwoord op een vraag van de heer C. Koole zei de voorzitter, dat de kolén- toeslag in januari (op de nieuwe begro ting) weer verstrekt zal worden. Op een vraag van de heer K. van Houte (CH) kon de voorzitter meedelen, dat de plannen tot verbetering van de speelplaats bij de kleuterschool zover gereed zijn, dat een spoedige regeling en aanbesteding tegemoet kan worden ge zien. De heer W. G. Kersten (S.G.P.) atten deerde tenslotte op het plaatsen van bor den voor de maximum snelheid. Souburg De heer W. Joosse 40 jaar in gemeentedienst Van onze correspondent SOUBURG. Dinsdag 18 november is de heer W. Joosse, ambtenaar ter secre tarie te Souburg, 40 jaar in gemeente dienst. Des morgens om0half elf zal hij in een speciale bijeenkomst in het ge meentehuis worden gehuldigd. De heer Joosse is tevens ambtenaar van de bur gerlijke stand, secretaris van het Bur gerlijk Armbestuur, en lid van de plaat selijke commissie voor gezinszorg. PLATTEL4NDSVROV WEN VERGADEREN ANNA JACOBAPOLDER. In „Ons Dorpshuis" kwam de Christelijke Platte landsvrouwenbond in een gezellige ver gadering bijeen. Deze vergadering stond onder leiding van mevr. VogelaarHanse De hee.r P. S. Marinusse uit Goes sprak over „Emigratiemogelijkheden". Spreker schetste achtereenvolgens dat de emigra tie een nationaal belang is en tevens een persoonlijke beslissing. In de emigratielanden moet men veel missen van hetgeen waarmee men hier vertrouwd was. Nederlanders en Duitsers zijn in Canada graag geziene emigranten. De arbeidsverhoudingen zijn harder dan hier. Met de sociale voorzieningen valt het mee. Na de pauze werden kleurendia's over Canada vertoond. FILMS RODE KRUIS Nadat vele kinderen van de beide lagere scholen te Sint Annaland 's middags in de zaal van de heer Fr. Rijnberg had den kunnen genieten van een prachtig filmprogramma, werd des avonds in de zelfde zaal de Rode Kruisfilm „Paula" voor volwassen vertoond, waarvoor flin ke belangstelling bestond. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Zowel de Lutherse kerk als de Jacobskerk zullen elk een geheel nieuw orgel krijgen uit het Rampenfonds. Dit heeft mr. L. W. Schokking, vice-voorzitter van het Rampenfonds, gisteravond megedeeld tijdens de officiële ingebruikname van het gerestaureerde orgel in de Johanneskerk te Vlissingen, bij welke plechtigheid mr. Schokking tegenwoordig was als voorzitter van de commissie orgel restauratie Johanneskerk. Het orgel van de Lutherse kerk is bij de ramp verloren gegaan, zodat men het thans zonder moet stellen, ter wijl het orgel in de Jacobskerk dringende restauratie behoefde. Bin nen twee a drie jaar zullen de beide kerken zijn verrijkt met een prachtig nieuw orgel. Van onze correspondent DREISCHOR. Aan het zuiveren van rioolwater zijn hoge kosten verbonden. Deze bedragen zijn zo hoog dat de finan ciering van installaties voor de zuivering van kleine hoeveelheden afvalwater in vele gevallen, ook wanneer de noodzaak duidelijk aanwezig is, grote moeilijkhe den geeft. Daarom is gezocht naar een oplossing met een weinig kostbare me thode van afvalwaterzuivering voor kleinere woonkernen, die een daadwer kelijke mogelijkheid schept tot het zuiver maken en houden van het rioolwater. Een zodanige methode is gevonden door Dr. Ir. A. Pasveer te Delft, welke methode zal worden toegepast voor de te maken rioolwaterzuiveringsinstallatie in de gemeente Dreischor. Het beginsel van deze vereenvoudigde zuiveringsmethode is het afvalwater zo danig te beluchten dat niet alleen het water wordt gezuiverd, maar dat ook het in het afvalwater aangevoerde en het bij het zuiveringsproces gevormde slib zo ver wordt gezuiverd, dat het overtollige slib kan worden gedroogd zonder dat daarbij onaangename geuren ontstaan. De inrichting waarin het zuiverings proces wordt uitgevoerd, bestaat uitslui tend uit een groot beluchtingsbassin, waarin het rioolwater wordt gebracht. Dit bassin wordt gevormd dor een ring vormige sloot. In deze sloot wordt een beluchtings- rotor geplaatst, welke zorgt voor de zuur stoftoevoer en ook voor de circulatie. Hiermede wordt bereikt dat het mengsel van afvalwater en vlokken in de ring- sloot met korte tussenpozen telkens weel de bedoelde borstel passeert waardoor weer zuurstof wordt toegevoegd. De kosten van deze installatie voor deze gemeente zijn begroot op ruim f30.000,— met inbegrip, van alle bijko mende werken en leveranties. De Centrale Dienst „Noord-Zeeland" heeft hiervoor het ontwerp gemaakt en zal de directie hierover voeren. De installatie wordt gebouwd aan de Welleweg, op- een perceel grond, hetwelk door de Herverkavelingscommissie zal worden toegewezen. De gemeenteraad heeft tot de bouw van bovenstaande zuiveringsinstallatie besloten. Van een onzer verslaggevers GOES „Vanavond om hallef achtopening van het sport terrein van de Striiiieeeksü" De Goese stadomroeper, die een aan tal jaren geleden voor het laatst zijn stem door de straten liet schal len, heeft gisteravond voor een keer zijn oude beroep weer opge vat. „The Streaks" namen hun sportterrein in gebruik; om dit bekend te maken wilde de omroe per de jeugd voor een keer met zijn communicatiemiddel helpen. „De sport is er mee uit de brand", zei de voorzitter van de jongste sport vereniging ,.The Streaks", de heer W. L. Rejack, sportleraar te Goes, wijzend op het terrein, dat hij even later „eigenhan dig" zou openen. Het sportterrein is gelegen in de tuin van notaris H. Johkers, aan de Westwal te Goes. Jarenlang lag hier een tennis veld ongebruikt. Er is heel wat werk verzet, alvorens het terrein in gebruik kon worden genomen. Met een korte speech opende de heer Rejack het sportterrein. Hij deelde mede dat verscheidene autoriteiten, die uit genodigd waren getuige te zijn van de opening, hadden laten weten, dat zij niet aanwezig konden zijn. Ook de heer S. J. Klampe, rijksconsulent voor licha melijke opvoeding, die de openingsplech tigheid zou verrichten, moest verstek laten gaan. De heer Rejack bracht dank aan no taris Jonkers, die het terrein aan „The Streaks" had willen afstaan. Twee jon gens. die zich in bijzondere mate ver dienstelijk hadden gemaakt bij het in orde maken van het sportterrein, Kees Breen en Robbie Jacobs, mochten uit zijn mond de verheugende mededeling horen, dat zij in een der Goese zaken gratis een sporttenue konden gaan uit zoeken. Om de- nieuwe Mekka voor jong sport, minnend Goes in te wijden, werden er gisteravond een aantal wedstrijden ge- speeld. De uitslagen zijn; Handbal dames: Zeeland SportHellas 12—4; heren: Hel lasTonido 104. Microkorfbal: Tjoba Togo 43- Bruinisse Raadsagenda De gemeenteraad van Bruinisse komt hedenavond in vergadering bijeen. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot werkclassificatie van gemeente werklieden. Voor de ouders der deelnemende kin deren zal de verstrekking van school- melk 40 cent per week kosten of 8 cent per flesje, doch de werkelijke kosten zijn 10V2 cent. Betaaalt de gemeente daarvan l/z cent en het rijk eveneens. Ook het schoolmelkcomité in Den Haag zal Vz cent per liter vergoeden. Een en- quette zal worden gehouden om de deel name te peilen, maar verwacht wordt dat 70 procent der schoolgaande kinde ren van deze regeling gebruik zal ma ken. De kosten per jaar voor de gemeen te worden geraamd op f345,—. KOUDEKERKE Het jaar 1958 is voor de Koudekerkse (zaterdagmiddag) voetbal club VCK wel bijzonder gunstig geweest, aldus voorzitter P. Flipse, tijdens de vie ring van het tienjarig bestaan. Opnieuw promoveerde VCK dit jaar, er kwam een prachtig nieuw speelveld met kleedlokaal en voor het eerst kon men dit seizoen met vier elftallen op de gras mat verschijnen. De voorzitter van het lustrumcomité, de heer J. de Vin, had de feestavond geopend en bood daarna de VCK-voorzitter een médaljekast aan. Burgemeester J. L. Dreg- mans sprak hartelijke woorden namens het gemeentebestuur. Hij drukte de sports mannen op het hart niet op de oude roem te teren. „Pet af voor het verleden", zo be sloot de burgervader zijn welgemeende woorden, „maar jullie je jas uit voor de toekomst". Leden en supporters konden de verdere avond genieten van een gezellig en leuk programma. Advertentie Wilton karpetten van zeer zware kwaliteit met versterkte rug. Keuze uit 2 exclusieve Perzische dessins. Deze sterke karpetten nu voor uitzonderlijk lage prijs 200 x 135 nu 230 x 170 nu 285 x 200 nu 48e75 66.50 92.50 BELLAMY PARK VLISSINGEN ROTTERDAM - DEN HAAG - UTRECHT - VLISSINGEN ZIERIKZEE. De heer A. M. Geluk, te Noordgouwe, is, wat nog nimmer ge schiedde, in alle Schouwse districten voorgedragen voor de benoeming van dijkgraaf van de nieuwe polder Schou wenDuiveland, die na de concentratie zal zijn ontstaan. Dit is besloten tijdens de gisteren te Zierikzee gehouden byeen- komst van waterschapsbesturen, onder voorzitterschap van de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De heer C. Philipse, lid van Ged. Staten en polder-expert, was ook aanwezig, evenals de vertegenwoor digers van de acht districten van het eiland. De aanbeveling van de 102 vertegen woordigers gaven voor alle eilanddis tricten voor dijkgraaf op als no. 1 de heer A. M. Geluk, te Noordgouwe, als tweede J. der Weduwen, te Kerkwerve, terwijl als derde werd aanbevolen de heer J. v. d. Stolpe, te Ouwerkerk. Als gezworenen van de acht districten werden als no. 1 aanbevolen, resp. de heren P. L. Vis, te Haamstede, C. D. Gast, te Ellemeet, J. J. v. d. Wekken, te Kerkwerve, J. M. Goemans, te Zon nemaire, A. M. Geluk,'te Noordgouwe, J. v. d. Stolpe, te Ouwerkerk en J. Kwaak, te Oosterland. Advertentie (tijdelijk) in handige stripcover (winkelprijs 30 et) bij een grote döos ïSA Eigen nieuwsdienst ST. LAURENS. De gemeenteraad heeft in zijn zitting van woensdag middag besloten, in beroep te gaan bij de kroon. Het gemeentebestuur is het niet eens met het besluit van G.S., waarin dit college twee derde van de door de raad geprojecteerde uitbreidingsplannen, afwijst. Het gemeentebestuur had zich ingedacht, St. Laurens uit te breiden bij het gemeentehuis en links en rechts van de Singelweg. G.S. hebben echter uitsluitend het gedeelte van het plan, dat de uitbreiding rechts van de Singelweg betreft, goedgekeurd. De raad meent, dat de 35 huizen, die in dit gedeelte kunnen worden gebouwd, lang niet toereikend zijn, om aan de natuurlijke uitbreiding van het dorp, die zich in de tien jaren, waarvoor het plan geldt, te voldoen. Gedeputeerde Staten voeren als argu ment voor de weigering aan de cijfers van de uitbreiding, die St. Laurens in de laatste jaren heeft gehad. De raad meent echter, dat de groei van St. Laurens de laatste tijd kunstmatig is afgeremd. Daarnaast voert hij aan, dat in het ge deelte van het plan, waarmee G.S. ak koord gaan, alleen woningwetwoningen kunnen worden gebouwd, terwijl juist de aanvraag voor bungalows (geprojec teerd aan de linker zijde van de Singel weg) groot is. Het uitbreidingsplan hij het gemeentehuis trekt de raad weer in. De raad besloot 250 beschikbaar te stellen voor het leervak verkeersonder- wijs. De algemene beschouwing over de be groting werd gehouden door de heer A. Simonse (A.R.), die constateerde, dat de financiële situatie van de gemeente iets gunstiger is dan in 1958. De gewone dienst sluit met een bedrag van 196.398. De post onvoorzien is er hierbij echter zeer slecht afgekomen met 334.04. Op de begroting van de kapitaalsdienst prijkt een nadelig saldo van 97.161. De laatste percelen grond, die de ge meente nog bezat en die gelegen zijn aan zitting toegewezen. De Kerklaan wordt de Kerklaan, werden tijdens de raad» nu geheel volgebouwd. I

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5