„Meneer pastoor iveet maar de telefonistes weten alles." GERO ZILVIUM Raad van Terneuzen besprak tal van havenbelangen Uit de portefeuille van de gemeenteraad van Goes R. ZUIDEMA BEGRAVEN Dagblad Zeeuwsch De taal van de weg Stalen platform te Sas van Gent stortte ineen WEGBEHEERDER EN -GEBRUIKER MOETEN ELKAAR BEGRIJPEN 7.1HMIWSO abbelaa Vreemd „Geloofd zij God, met diepst ontzag" Schoolvoorbeeld Ds. Meijering (Z'zee) vierde 40 j. predikants- en huwelijksjubileum Middelburgse bejaarden genoten van feestavond Eigen federatie van zeehengelaars? Vrouwtje Romantiek j IL Lastposten Straflij sten Vrijdag 14 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk W IJ HERINNEREN ONS als de dag van gisteren, dat op een goede dag de heer Dekker, uit Oostkapelle, met ons kwam spreken over zijn weigering, contributie aan het Landbouwschap te betalen en de gevolgen die dit voor hem had, nl. de toen aangekondigde verkoop van een stuk van zijn land. Hij vertelde ons daarbij, dat hij het gevoel had, in een verkeerde hoek te recht gekomen te zijn, nu een Amster dams blad, dat erop uit is, alle verzet tegen de bedrijfsorganisatie te bevor deren, breed over zijn geval had ge schreven. Hij wilde zich niet verzetten tegen wet en overheid. De heer Dekker verklaarde ons, dat hij bereid was zijn bijdrage te betalen, als wij zes vragen naar de wettelijke grondslag van deze bijdrageheffing bevredigend konden beantwoorden. Wij hebben aan deze beantwoording vrij veel moeite en veel ruimte in ons blad gegeven en aangetoond: a. dat de wet op de bedrijfsorganisatie steunt op de grondwet, b. dat de bijdragehef fing door het Landbouwschap wettig is, omdat de stichting daarvan berust op een wettige raadpleging van het bedrijfsleven. Wij hebben korte tijd later moeten constateren, dat de heer Dekker zijn verzet toch voortzette en zelfs daarvoor propaganda maakte, door een vergadering te beleggen, zo het scheen op zijn kosten. Nu hebben we deze week moeten zien, dat het stuk grond van de heer Dekker gekocht is door de journalist met wie en op kosten van het blad waarmee hij ons zei, niet in contact te willen staan en dat het stuk grond hem, na de aankoop is teruggegeven door de bedoelde journalist. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat wij deze geschiedenis heel, heel erg vreemd vinden. GOES. Een ruime kring van belangstellenden was gisteren naar de j begraafplaats gegaan, om getuige te zijn van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van de heer R. Zuidema, oud-hoofdredacteur van het „Zeeuwsch Dagblad" en oud-lid van de Goese gemeenteraad, die zondagavond plotseling overleed. Wij zagen onder hen, die van hun belangstelling blijk konden geven, de heren: A. Schout, lid van Ged. Staten en voorzitter van het provinciaal comité van A.R. Kiesverenigingen; J. Hommes, lid van de provinciale staten en secretaris van genoemd comité; waarn. burgemeester J. J. van Melle, wethouder J. H. Roose en gemeentesecretaris M. J. Taillie; J. Oranje, directeur van gemeentewerken; J. Laport en mr. J. G. van der Burgt, leden van de gemeenteraad, de eerste tevens voorzitter van de Stichting „Zeeuwsch Dagblad"; P. de Kam, voorzitter en D. J. Rouw, secre taris van de A.R. Kiesvereniging; J. II. Smit, directeur van Drukkerij Oos- terbaan en Le Cointre; C. K. Maartense, oud-chef van deze drukkerij; F. C. van Dijke, hoofd van het kerkelijk bureau der Geref. Kerk; C. Kuiper, oud inspecteur van het L.O.; M. C. van Donk, hoofd Christelijke ULO-school; J. de Smit, directeur en R. Hagoort hoofdredacteur van het „Zeeuwsch Dag blad", zomede verscheidene medewerkers uit de kerkelijke, politieke, jour nalistieke en technische arbeidskring tijdens het actieve leven van de overledene. achtergrond van zijn leven: de Heer is mijn Herder. Psalm 23 spreekt niet al leen van zachte dingen, maar ook van moeilijkheden, van een dal der diepe duisternis, een dal, waardoorheen ook Zuidema ging, toen midden in zijn slaap de dood tot hem kwam. Maar zijn Heer was daar met Zijn stok en Zijn staf, waarmee Hij hem bescherm de en voorging. Zo is hij ingegaan in de heerlijkheid, waartoe Jezus Chris tus hem geroepen had. Wij danken God voor wat Hij in Zuidema gegeven heeft. Dienen met blijdschap, dat was zijn le ven. Nadat ds. Jansen de geloofsbelij denis had gezegd, en de kist in de groeve was neergelaten trad de zoon van de heer en mevrouw Zuidema, de majoor B. Zuidema, naar voren, om namens zijn moeder en de familie een kort dankwoord te spreken. Zijn vader, zei hij, was iemand, die veel gegeven heeft. Hij heeft zichzelf gegeven in de vele verantwoordelijkheden, die hij op zich nam. Wij danken God voor wat Hij in hem gaf: Geloofd zij God, met diepst ontzag! De plechtigheid was hiermee ten einde. Diep onder de indruk verlieten de be langstellenden de dodenakker. WIJ HEBBEN DEZE WEEK iets ge zegd over de pocketboeken en de verkoop daarvan in krui denierswinkels. Daarop komen wij thans niet terug. Maar wel op die op merking, die we maakten, dat de pocketboeken een nieuwe technische vorm van literatuurverzorging zijn, waardoor boeken van grote waarde onder het bereik van een groot publiek gebracht worden. Als schoolvoorbeeld daarvan lagen de volgende morgen zes boekjes op onze tafel, waarvan wij de verschijning ten zeerste toejuichen. Het zijn pockets in een nieuwe serie, de „Boeketreeks" genoemd, uitgave van de bekende firma J. H. Kok, te Kampen. Het zijn boek jes in de aantrekkelijke pocketvorm De plechtigheid droeg, op verzoek van mevrouw Zuidema en de familie een zeer sober, maar daardoor des te waardiger karakter. De enige spreker was ds. E. Jansen, predikant der Ge reformeerde Kerk. Hij las voor Psalm 23 en verbond daaraan een zeer kort woord, waarin hij er de nadruk op legde, dat het ge heel in de geest van de heer Zuidema en op verzoek van de familie was, dat aan zijn graf niet spraken vertegen woordigers van het kerkelijk, burgerlijk en politiek leven, waarin hij zulk een grote arbeid heeft opgebracht, doch slechts naar voren werd gebracht de Van een onzer verslaggevers GOES. De laatste, die we bij de verkeerstechnische leergang van de die of een klassieke, of een eigentijdsea.N W.B.. die gisteren in Goes werd ge- inhoud hehhen manr in heidp p-pvol- houden, het woord voerde, was ir- A. E. J. Nap. hoofdingenieur-directeur van de inhoud hebben, maar in beide geval len Protestants-Christelijke literatuur van het beste gehalte geven. jn twee delen worden de Apocriefe boeken vervat, een derde deel geeft de verkorte editie van de Institutie van Calvijn, in een vierde geeft prof. dr. A. Sizoo onder de titel „herleefd verleden" schetsen uit het dagelijks leven van 2000 jaar geleden, in een vijfde spreekt ds. Okke Jager over „de humor van de Bijbel in het Chris telijk leven" en in een zesde vindt men de prachtige gedachten van prof. dr. J. H. Bavinck over „het raadsel van ons leven". Het zijn alle herdrukken. Maar de kostelijke inhoud ervan komt in de pocketuitgave onder ieders bereik. Waarover wij ons zeer verheugen. rijkswaterstaat en hoofd van de afdeling wegen ter directie van de waterstaat. Hij vergeleek de wegenbouwer met een briefschrijver, die zich richt tot de weg gebruiker. Natuurlijk zal de wegen bouwer zijn best doen, zo duidelijk mo gelijk zijn gedachten over te brengen. Ir. Nap noemde dit contact de „taal van de weg". De weg moet de weggebruiker ver tellen. hoe hij moet rijden. De weg moet dit doen bij dag zowel als bij nacht en onder alle denkbare weersomstandighe den. Dat het hieraan nog wel eens man keert, demonstreerde ir. Nap aan de hand van een aantal dia's, die aantoon den, dat een witte streep op de weg het b.v. overdag heel goed zal doen, doch s'nachts of bij regen geen enkel effect heeft of omgekeerd. Verscheidene soor ten van tekens van diverse materialen werden door ir. Nap van hun goede en minder goede kant belicht. ZIERIKZEE. Onder grote belang stelling heeft ds. J. P. Meijering. em. pred. van de Chr. Geref. Kerk te Zie- rikzee het feit herdacht, dat hij veertig jaar geleden in het ambt werd beves tigd, en enkele dagen later in het huwe lijk trad. Ds. Meijering heeft de gemeenten Barendrecht, Nieuwpoort, Zwijndreeht, Maassluis en Zierikzee gediend, waarna hij in 1945 m,et emeritaat ging. Behalve uit Zierikzee, waar ds. Meijering twaalf jaar zijn beste krachten aan de gemeen te heeft gegeven, was er gisteravond in het gebouwtje „Het Vrije" van ó'e Ned. Herv. Kerk ook veel belangstel ling uit Zwijndreeht, waar de predikant vijftien jaar heeft gestaan. Het ontbrak de sympathieke predi kant en zijn echtgenote gisteravond niet aan goede wensen, hartelijke woorden van waardering en fraaie geschenken. Ds. Venema, uit Zwijndreeht, een ouder ling van zijn vroegere gemeente uit Ba rendrecht en zijn opvolger uit Zierik zee, ds. M. v. d. Klis, voerden het woord in de gezellige jubileumbijeenkomst. Eigen nieuwsdienst MIDDELBXJRG Het bejaarden comité belegde donderdagavond voor de ouden van dagen in het'Schuttershof een feestavond, waarin mevrouw M. van Deijnen honderden bejaarden kon ver welkomen. De verdere avond kon men genieten van het optreden van het ge zelschap „The Moonliners" met cabaret, muziek, declamatie, etc. Het Goese operetteduo Annie Wijnands en Jan Roose oogstte veel succes, vooral j met „Hab nur dich allein", begeleid door Rudolf Faasse. Ook de declamator Simon Berrevoets en quizmaster en sneltekenaar Piet de Leeuw vonden veel aandacht bij de aanwezigen. De opkomst was zeer groot. Van onze correspondent SAS VAN GENT. Gisteravond omstreeks negen uur stortte het plat form van de kraan aan het kanaal bij de Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, plotseling in. Het stalen gevaarte, dat zestien meter breed en negen meter lang is, was vermoedelijk te zwaar met bieten belast. Hoewel er meestal vrachtauo's on der het platform staan, waren deze juist tevoren weggereden. Persoonlijke on gelukken deden zich dan ook niet voor. De ravage was geweldig. Met snij branders moesten de stalen brokstuk ken worden vrijgemaakt. Het verkeer over de rijksweg TerneuzenGent moest worden omgeleid. (Eigen nieuwsdienst) BERGEN OP ZOOM. In een te Bergen op Zoom gehouden vergadering van bestuursleden van zeehengelsport- verenigingen is de mogelijkheid onder ogen gezien om te komen tot oprichting van een eigen landelijke federatie van zeehengelaars. In de kringen van deze hengelaars is men van mening, dat de grote hengelsportorganisaties in de eerste plaats de belangen van de zoetwater- vissers behartigen. De zeehengelsportvereniging „De Strijenvissers" heeft de kat de bel aan gebonden en het resultaat van de ge houden bespreking was dat men aan alle zeehengelsportverenigingen de vraag zal voorleggen of men een eigen federatie wenst, al dan niet binnen het kader van de bestaande landelijke bonden. Na af loop van deze enquete zal eventueel worden besloten tot oprichting van een. eigen federatie. MIDDELBURG Chr. Film actie bracht „Marie Antoinette" MIDDELBURG. De Chr. Filmactie Cefa, afd. Middelburg, bracht in de Schouwburg de rolprent „Marie Antoi nette" van Piere Lauret met in de hoofd rol Michèle Morgan. De film speelt' voor en tijdens de Franse revolutie. De film bleek het zien alleszins waard, hoewel de slapheid van koning Lodewijk XVI te weinig naar voren kwam. Borssele VERKEERSCURSUS In de wintermaanden zal, onder leiding van de groepscommandant der rijks politie in Borssele een verkeers cursus gehouden, waaraan door ruim twintig personen wordt deelgenomen. TERNEUZEN. De gemeenteraad van Terneuzen heeft gisteravond langdurig gediscussieerd over de benoeming van leden van advies inzake de overdracht van de haven. Op de voordracht waren geplaatst de heren J. G. v. d. Peijl (vac. G. J. W. v. d. Peijl), Th. M. de Meijer en IJ. H. M. Simenel (vac. H. A. M. A. de Meijer) en J. Huisman. De heer Camps (K.V.P.) constateerde, dat de haven van Terneuzen voorname lijk voor de binnenvaart en overslag is. Daarom zóu hij de heer J. de Klerk, als directeur van de scheepsbouwerij gaarne in deze commissie zien als deskundige. Wethouder De Meijer noemde Rotter dam als voorbeeld, waar de leidende figuren in soortgelijke commissies meest cargadoors zijn. De heer Henri (P.v.d.A.) had zich er over verwonderd, dat de heer Simenel die de Franse nationaliteit draagt op deze voordracht prijkt. Wel was hij van mening, dat de commissie een ander karakter zal moeten hebben. De voorzitter, mr. Teilegen, zette uit een, dat de heer Simenel zelf ook ver wonderd was geweest over zijn kandi daatstelling. De burgemeester had tegen zijn benoeming echter geen bezwaar, om dat de grote industrieën langs het kanaal vooral buitenlands bezit zijn. De heer Weterings had bezwaar tegen de benoeming van de heer Simenel. Wethouder De Meijer noemde het een pijnlijk geval tegenover de buitenlandse belangen, wanneer de Fransman zou worden afgewezen. De heer Langevelde (A.R.) zag juist wel voordelen in de be noeming van de heer Simenel. Het voorstel tot uitbreiding van de commissie met een lid werd aangenomen met de stemmen van de P.v.d.A. tegen. De heer J. G. v. d. Peijl werd benoemd. In de vacature H. A. M. A. de Meijer werd gekozen de heer J. de Klerk (zes stemmen). De heer Simenel had 4 stem men gekregen, terwijl 7 stemmen blanco werden uitgebracht. Bij de rondvraag vroeg de heer Com- pier, of er bij het postkantoor te Sluis kil nog een lantaarn kan worden ge plaatst. De heer De Feijter CC.H.) vroeg, of de lamp te Driewegen, die is weg gehaald, weer terug kon komen. Weth. De Vos antwoordde, dat Driewegen niet (Eigen nieuwsdienst) GOES. De gemeenteraad van Goes hoopt woensdag 19 november, 's avonds acht uur te vergaderen. De agenda ver meldt o.a. de volgende punten: voorstel inzake hoekverbetering Beatrixlaan Jasmijnstraat, idem tot wijziging van de gemeentelijke verkeersregeling, idem tot het onbewoonbaar verklaren van een aantal woningen en tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woningen Keizersdijk 24 en Molendijk 19. B. en w. stellen de raad voorts voor te besluiten tot vaststellen van een destructieverordening en een vleeskeuringsverordening en tot het be noemen van leden van de huuradvies- commissie. De raad krijgt voorts een voorstel van b. en w. te behandelen betreffende het toekennen van een schadevergoeding aan pachters van door de gemeente aange kochte gronden. Ook stellen b. en w. de raad voor over te gaan tot aankoop van gronden ten behoeve van de uitbreiding van het sportterrein. Aankoop woning B. en w. adviseren de raad te besluiten tot aankoop van de woning 's -Heer Hendrikskinderenstraat 59 van mevrouw T. F. van ZweedenAdriaanse. In ver band met de te zijner tijd tot stand te brengen sanering van het noordelijk stadsdeel is het gewenst, dat de gemeente het aanbrengen van verbeteringen in be woonbare staat kan worden gebracht. B. en w. stellen de raad daarom voor deze woning onbewoonbaar te verklaren. Van de onbewoonbaar verklaarde wo ningen te Goes, welke echter, zoals des tijds in een raadsvergadering is mede gedeeld, niet konden worden ontruimd, omdat geen passende andere woonruimte voor de bewoners beschikbaar kon wor den gesteld, worden er thans nog slechts twee bewoond, t.w. de huizen Keizers dijk 24 en Molendijk 19. B. en w. stellen de raad voor de ontruimingstermijn van deze panden met een jaar te verlengen. Advertentie alleen die ene, maar zelfs vijf nieuwe lantaarnpalen krijgt. De heer A. C. Brakman werd benoemd tot onderwijzer'aan de zuid. landschoot. Na afloop van de raadsvergadering werd de nieuwe dentacar bezichtigd, dit perceel in eigendom verkrijgt, menen b. en w. Met betrokkene is overeen stemming bereikt over een koopsom van ƒ2300,—. Onbewoonbaar De woning Nieuwstraat 10 te Goes is naar het oordeel van b. en w., welk oor deel rust op rapporten van deskundigen, in zodanige staat van verval, dat deze ongeschikt is voor bewoning en niet door Verkeers-technische leergang van de A.N. W.R. Van een onzer verslaggevers GOES. „U zult telkens weer als een rode draad door de leerstof zien lopen de noodzaak van een voortdurende observatie van het ver keersgedrag, het steeds opnieuw analyseren van de oorzaken., motie ven en drijfveren van bepaalde reacties van weggebruikers;.het tel kens weer overtuigen van de duidelijkheid en van het begrijpelijke van het visuele aspect van situaties, waarin de weggebruiker komt te verkeren." Met deze woorden karakteriseerde de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de Koninklijke Nederlandse Toeris tenbond A.N.W.B., de ééndaagse cursus, die gisteren in „De Prins van Oranje" te Goes werd gegeven door de A.N.W.B., ten dienste van wegbeheerders, politiefunctionarissen en anderen, die direct invloed kunnen uitoefenen op de toestand van de wegen en de aanwijzingen die op de weg aan de weggebruikers worden gegeven. De heer Boost wees op het gevaar, dat ligt in de gedachte, die in sommige ge vallen leeft bij overheidsinstanties, dat het „zonde van het geld" is. wegen die in de naaste toekomst ingrijpend zullen worden veranderd, te verbeteren. Deze „naaste toekomst", aldus de heer Boost, blijft vaak van jaar tot jaar bestaan en middelerwijl blijven voor de verkeers veiligheid hoog nodige verbeteringen achterwege. Men dient hierbij te beden ken, dat ook na de totstandkoming van vervangende wegen, de oude traverse verkeer blijft houden. „De weg is ile toetssteen van de goede verhouding en het juiste onderlinge be grip tussen wegbeheerder en weggebrui ker", merkte de heer Boost op. De weg gebruiker moet inzien dat de beheerder niet alles kan doen, wat hij zou willen, de wegbeheerder moet er naar streven, de weggebruiker het beste te bieden dat redelijkerwijs mogelijk is. TWEE SOORTEN Ir F H van der Linde van Sprank huizen. directeur-hoofdingenieur van de provinciale waterstaat te Utrecht, sprak over de moeilijke taak, die de wegbe- heerder-technicus heeft. Hij staat tussen twee soorten bestuurders, de bestuurders van de overheidslichamen en de wegge bruikers. De verkeerstechnicus dient rekening te houden met de menselijke factor, hij moet luisteren naar de kritiek, die hij bij zijn werk ontmoet. Ir Van der Linde van Sprankhuizen wees op het goede gedrag, dat ook in het verkeer onontbeerlijk is. „Ik zou vooral diegenen die zich overal voor- en door heen proberen te werken, willen toeroe pen: probeer het eens fatsoenlijk, het is prettiger dan n denkt!" MAKKEREN Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, besprak de heer B. W. Quist. inspecteur van politie en chef van de verkeerspolitie te Utrecht, de moei lijkheden en mogelijkheden van het mar- keren van wegen en straten binnen de bebouwde kom. De heer Quist noemde deze markeringen van groot belang, om dat de weggebruiker zich voortdurend binnen de kortst mogelijke tijd de tel kens wisselende wegsituatie moet reali seren. Het is daarom de plicht van de wegbeheerder, de wegsituatie zo duide lijk mogelijk te maken. Nadat de heer Quist een groot aantal voorbeelden van juiste en onjuiste weg markeringen had gegeven, wees hij er op, dat het van het grootste belang is, dat de markeringen ook voor die weggebruikers, die niet met de situatie in de betreffende plaats op de hoogte zijn, duidelijk zijn. Hij achtte daarom eenheid nodig in de toepassing van de markeringen. Ook in de toespraak van de heer J. A. te Kronnie, waterstaatkundig hoofdamb tenaar eerste klas van de rijkswaterstaat, ging he over het markeren. De heer Te Kronnie besprak dit, in verband met wegopbrekingen en wegomleggingen. De spreker gaf een tiental regels, waaraan bij het plaatsen van waarschuwingsbor den moet worden gedacht. Deze regels zijn er op gericht, de waarschuwingsbor den goed in het oog te doen vallen. WASMACHINES De langsbebakening van een opgebro ken weggedeelte kan geschieden door het plaatsen van rood-wit geblokte hekwer ken; men maakt echter ook gebruik van „Canadese vaten", dat zijn vaten die rood en wit beschilderd zijn. De laatste tijd ziet men seeds meer in deze kleuren be schilderde afgekeurde mantels van was machines. De markering van een wegopbreking en wegomlegging, zo zei de heer Te Kronnie, zal dan alleen aan zijn doel be antwoorden, wanneer wegbeheerder en weggebruiker elkaar in de goede zin des woords verstaan. Ook deze lezing werd met tal van lichtbeelden geillustreerd. Wemeldinge „Onze kinderen en wij" Onder leiding van mevr. Slik verga derde de vrouwenvereniging Dorcas" De heer Ter Haar te Biezelinge sprak over „Onze kinderen en wij". Een ge animeerde bespreking volgde op deze causerie. DE „HALLO"-DAMES VERDIJKEN OP 19 NOV. UIT HULST HULST „Tieleke, ik wou da 't weer maar was lijk vroe ger", sprak onlangs een Groe- denaar tot de vroegere telefo niste, die plaats had moeten ma ken voor de automatische cen trale. Het vertrouwde, gemoe delijke is verdwenen. Dat zullen ze in Hulst straks ook zeggen, want woensdagmiddag 19 nov. a.s. verdwijnt de laatste telefo niste uit de Reinaertstad. „Meneer pastoor weet een hele. boel", zeggen ze in Vlaanderlanö, „maar de telefoonjuffrouw weet alles." Niet voor niets drukken bepaalde figuren, die hun minder oirbare zaken per telefoon plegen af te doen, hun hoed wat dieper in de ogen als een van die telefonistes voorbijtrippelt De smokkelaars, het verliefde stelle tje, de ontrouwe echtgenoot en de ruziemaker kunnen gerust zijn. Wil ly, Janny en Truus, ja alle 21 dames van de centrale Hulst kunnen zwijgen als het graf. Ze staan niet voor niets onder ede. „Zelfs al hoort een telefoniste, dat die-en-die per telefoon opdracht krijgt, meneer zus-en-zo dood te schie ten, dan nog moet ze zwijgen," ver telde de heer J. de Vries, P.T.T.-direc- teur te Hulst, om nu maar eens het uiterste geval te noemen. Allen, die een meeluisterend ooi- vrezen, kunnen woensdag een zucht van verlichting slaken: ziezo, we zijn eindelijk automatisch! Maar voor heel veel mensen, vooral op het platteland, betekent het tevens het einde van de traditionele service, die de meisjes staan en of er direct even opgebeld kon worden. Opgebeld naar huis, maar geen gehoor. Bij een buurman geprobeerd. Ja, die was thuis. Instruc tie gegeven, dat de sleutel van de achterdeur onder het kozijn lag. Tweemaal in het slot omdraaien en in de keuken het gas uitdoen. Drie minuten later belt buurman terug: Niks aan de hand. Gas brandde niet. Een overgelukkige boerin verliet even later de centrale. Dat was weer voor elkaar en 't had ook nog geen cent gekost. Service. ..Mi,: van de centrale als vanzelfsprekend verleenden. „Zeg juffrouw, geef me Kees Diele- rnan even„Hallo, ja kan ik direct Jan, van Toon de fietsmaker, even krijgen?..." Nummers worden meest al niet genoemd; soms alleen maar voornamen of de bijnaam. Onbewogen klinkt dan het lieve stemmetje: „Ik verbind u dooren Derckse spreekt met Jan, van Toon de fiets maker. HET VROUWTJE uit Koewacht zal voortaan ook beter op haar melk moeten passen, want de centrale kan straks niet meer ingrijpen. Directeur De Vries vertelde het uit eigen erva ring: op zekere dag komt dat vrouw tje hijgend de centrale binnengerend. Had de melk thuis op het gas laten De heer De Vries heeft mij nauw keurig verteld, hoe alles sinds 1920 is uitgegroeid, toen er twee dames de 200 abonnees op de centrale ten dienste stonden. In 1940 vernielden de Fransen de posten, maar dat was spoedig weer hersteld. En nu zijn er 21 telefonisten voor de 1100 plaatse lijke abonnees en de zeven interlocale posten. De telefoondienst mag nuchter en zakelijk lijken, aan romantiek heeft 'net nooit ontbroken. Daar weet één mijner collega's van mee te praten; hij is getrouwd met de telefoniste, op wier stem hij, al hellende, verliefd was geworden. Toch is het verloop op de centrale Hulst niet groot geweest. „Aanbid ders genoeg", aldus öV directeur-, „m,aar de meisjes lieten zich niet zomaar vangen. Voor velen was het werkelijk een moeilijke keus: kop telefoon of bruidssluier. Tien of twaalf dienstjaren -maken was op de centrale Hulst zeker geen uitzonde ring". Eén van de oudere dames en met ouder bedoel ik in dit jeugdige gezelschap iemand van een jaar of dertig geeft de nieuw aankomende telefonistes spraakles. Zij heeft daar toe een opleiding genoten en gaat volgens aanwijzingen van een logo pedist, die het betreffende meisje heeft getest de fouten in de uit spraak proberen weg te werken. Het lelijke ei-tje, de Zeeuwse g-h-verwis- seling, ademhaling, etc. Een werk, dat deze zeer charmante spraakonder- wijzeres ongetwijfeld veel voldoening zal hebben gegeven. Of er ook lastige telefoon-abonnees zijn? Acht hoofden trekken meteen vol rimpels. Nou en of! Menig onge duldig man begint ui't te varen, wan neer hij niet direct gehoor krijgt: „Zitten jullie daar weer te kletsen? Koml er nooit een eind aan die kof- fiedrinkerij?enz. Wie de meis jes bezig heeft gezien, non-stop, weet, dat deze verwijten onredelijk zijn. Maar ja, ook daaraan wen je als telefoniste. Ontevreden abon nees zijn er legio. Sommige heel lastige klanten kent men di- recht aan de stem en dan gaan direct de stekels op. Het aantal hoffelijke abonnees is heel wat kleiner. Ja, er zijn wel eens do zen bonbons bezorgd als dank voor belange loos verleende ser. vices, maar die keren kan men op de vin gers van één hand tel len en ieder weet zich die gevallen dan ook nog uitvoerig te her inneren. Eenmaal keken de meisjes wel erg spij tig. Want toen had de mannelijke nachttele fonist de 's avonds bezorgde bonbons van van een vriende lijke abonnee heerlijk opgesmikkeld en moesten de dames voor wie de tractatie bedoeld was, zich met de lege doos tevreden stellen. O ja, nog iets over het straffen. Inderdaad, overtreders worden bij de P.T.T. gestraft. Het verbod om dien sten te mogen ruilen is wel de zwaar ste straf. En wat dan wel het zwaarste (en meest bedreven) „misdrijf" is? Als een telefoniste gaat „particulie ren", zoals ze in P.T.T.-termen zeggen. D.w.z. particuliere gesprekken voe ren in diensttijd. Het is verleidelijk voor de meisjes, vooral als ze des avonds na negen uur alleen op de centrale zitten. „Na negen uur komt Amor binnensluipen", merkte de heer De Vries fluisterend op. ,,'t Is wel te begrijpen, dat men wel eens wat lan ger met een kennisje wil blijven bab belen, maar het mag nu eenmaal niet, en als we het toelieten was het hek van de dam." Lange straflijsten? Neen, die zijn er nooit geweest. „Maar dat heeft bij sommige meisjes bepaald niet aan hen zelf gelegen. Als u begrijpt wat ik bedoel." Dat zei de directeur, aan wie de telefonistes vast geen slechte baas hebben gehad. Dat is straks allemaal voorbij. Op 19 nov. a.s. wordt een streep gezet onder het gemoedelijk verleden met het vleugje romantiek. De nieuwe automatische centrale staat al gereed. De 21 meisjes zullen de koptelefoons afleggen en naar andere posten wor den overgeplaatst, of in een geheel andere werkkring verder gaan. De P.T.T. in Hulst heeft een stuk his torie afgesloten. En Amor, voor wie opnieuw een deur wordt dichtgegooid, zal nieuwe wegen moeten bewandelen. Maar daarover behoeven we ons echt geen zorg te maken. dit elegante model no 229 in Gero Zilvium met een verfijnd, eenvoudig ornament geeft glans en cachet aan Uw dis. Traditie en moderne vormgeving gaan hier samen in een model dat dagelijks zal getuigen van goede smaak. Vraag Uw Gero-leve- rancier naar Perfection, Gero Zilvium model 229. vervaardigd van zilverwit ondermetaal, bedekt met een laag zuiver zilver op basis 90 gram. een >ne*tse*tUeJiijd GERO Het Gero Spaarkrediet: Een artikel voor Uw leven, op aantrekkelijke voorwaarden en tóch de cassette gratis! Mr. Tydeman naar Blaricum WESTKAPELLE. Onze gemeente werd woensdag pijnlijk verrast met het aanvankelijk gerucht, dat echter al spoedig bevestiging kreeg, dat burge meester mr. M. Tydeman met ingang van 1 december a.s. benoemd is tot burgemeester van de Gooise gemeente Blaricum. Sinds juli 1949 heeft hij met de raad aan het hoofd der gemeente gestaan. En hij is in die tijd als burger vader zeer gewaardeerd. Maar begrijpe lijk, dat de benoeming in de mooie Gooise gemeente, vlak bij het schilders dorp Laren, een gemeente, die boven dien ongeveer twee-en-een-half maal zoveel inwoners telt als de onze, gezien mag worden als een onderscheiding. In dat opzicht mag Westkapelle, wiens oud burgemeester thans Commissaris der Koningin in onze provincie is, roemen, dat haar bestuurders van een kwaliteit zijn, die hen voor andere plaatsen in ons bestuursorgaan geschikt doen zijn. terwijl de arbeid in Westkapelle eea vooi beieiding daarop schijnt te vormen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3