Provinciale Staten akkoord met concentratie polders AMSTLEVEN levensv Vragen over moeilijkheden veren tijdens mistperiode Verhoging van veiligheid A.R.-partij streeft naar een verantwoordelijke maatschappij Zeeuws-Vlaams KVP-protest tegen aanval op ir. Dikötter Eerste steen gelegd voor nieuwe Geref. Kerk Geersdijk N.C.L.B.'ers bijeen Pagina 3 Zeeuwsch Dagblad Pocketboeken Compliment voor de heer Philipse Gerestaureerde Lutherse kerk Vlissingen officieel geopend AKKERTJES" Polderconcentratie eist nieuw bestuurslichaam „Medioburgum" lid gehuldigd Tweede Kamerlid Van Eysden te Goes R. Zuidema herdacht „Interscaldis" wil woningen bouwen in N. en St. Joosland Interpretatie van Horstmann onjuist Res. A. V. Meurs schoot de wisselheker Revelandse smeden vergaderden Terneuzen verwacht St. Nicolaas op 22 november Instuif weekend op „Hedenesse" Motorrijder tegen bus Met vingers in zaag Dinsdag 11 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk QNDANKS ALLE STRIJD tegen aan het Frans, Duits of Engels ontleen de woorden, hebben we nog nimmer een bezwaar gelezen tegen de naam „pocketboeken", die in ons land sinds de oorlog een begrip is geworden. Ie der voelt, dat het niet zonder meer als „zakboeken" in echt-Nederland gezegd kan worden. Want het pocketboek wij laten nu maar in het midden, of het een Amerikaanse of Engelse uit vinding is bedoelt te zijn een uit gave van een vaak belangrijk werk uit de wereldliteratuur in zeer goed kope vorm. Men heeft dit begrip zelfs uitgebreid en geeft woordenboeken, bloemlezingen e.d. ook als pocket uit. En dat zijn toch iets anders dan „zak boeken". Het grote voordeel is, dat hierdoor schatten van grote culturele waarde voor een prijs, die alleen om haar laag te verbazing kan wekken, binnen ve ler bereik kunnen komen. Het succes van deze hoeken bewijst, dat ze ook binnen veler bereik getrokken worden. \JAAR OP DEN DUUR is het begrip nog meer uitgebreid. Met name allerlei nieuwe uitgeverijen zien in het pocketboek mogelijkheden, om druk sels, die bepaald niet tot de wereldlite ratuur gerekend mogen worden, bij velen te brengen. Gebruikmakend van de goodwill, die de pockets hebben verworven, brengen zij boeken op de markt en in de boekwinkels en kios ken, die beter op de vuilnishoop zou den gegooid kunnen worden. Dezer dagen werd ons een stuk druk sel in pocketformaat getoond, dat een dergelijk karakter droeg, dat het woord vuilnis er nog te mooi voor is. Het was een samenvoegsel van por nografie en sadisme, dat een inbeslag name stellig zou rechtvaardigen, ware het niet, dat deze, als ze met enig ge rucht gepaard ging, de aandacht op dergelijke lectuur zou vestigen. JNTUSSEN GEEFT HET ons aanlei ding, de aandacht van de handel voor deze zaak te vragen: men lette erop, wat men verkoopt en late de verkoop van dergelijke Schund rustig over aan de weinige zaken, die de leus „geld stinkt niet", als levensleer heb ben. Er is bijzondere aanleiding, hierop te wijzen, nu bekend is, dat binnenkort pocketboeken bij de kruideniers ten verkoop zullen komen. Wij hebben er geen enkel bezwaar tegen. En als de boekhandelaren ook geen bezwaar hebben tegen deze parallellisatie (we vernemen intussen, dat ze dat wèl heb ben), zullen we het alleen maar toe juichen, als op deze wijze ook mensen, die aarzelend een boekwinkel binnen treden, zich te gemakkelijker een goed stuk literatuur, zij het dan in eenvou dige grafische verzorging, aanschaffen. MAAR WIJ WILLEN er toch op wij zen, dat deze verkoop van boeken op de kruideniers, die hieraan zullen mee doen, een bijzondere verantwoor delijkheid legt. Het gaat er niet alleen om, hoeveel zij verkopen en welke winst zij daarop maken, maar ook wat zij verkopen. Voor het kruideniersassortiment geldt de warenwet en op de kwaliteit van de stoffelijke artikelen is een keur. Maar zij zullen die zelf moeten aan leggen, als zij ook geestelijke waar gaan verkopen. In het bijzonder onze Christelijke kruideniers willen wij op deze verantwoordelijkheid wijzen. Als zij boeken gaan verkopen, zullen zij die maar niet zo uit de bak in de zak kunnen stoppen, maar zullen zij een verantwoordelijkheid on zich nemen ook voor het geestelijk welzijn van ons volk. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Provinciale Staten van Zeeland hebben giste ren zonder hoofdelijke stemming en overeenkomstig de verwachtin gen, het voorstel van Gedeputeerde Staten tot concentratie van de polders of waterschappen op Zuid-Beveland aangenomen. Hoewel in de afdelingen van de staten over deze materie reeds uitvoerig van ge dachten was gewisseld, werd ook gisteren in de openbare zitting nog uitvoerig gesproken over deze concentratie. Het was vooral de heer D. Kodde (S.G.P.), die bij de behandeling van de artikelen van het reglement van het nieuwe waterschap tal van opmerkingen maakte, die door de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten, werden be antwoord. Vooraf waren algemene beschouwingen gehouden, waaruit bleek, dat ondanks diverse bezwaren, de fracties toch wel bereid bleken het voorstel van Gedeputeerde Staten te steunen. treft de naam van het nieuwe water schap. Ook hij hechtte weinig waarde aan de districtsvergaderingen en vroeg of er wel naar andere mogelijkheden, uitgezonderd concentratie, is gezocht. Hij was huive rig wat betreft de resultaten van de bij- dragenregeling. Is het geld er wel?, vroeg de heer Kodde. De heer H. B. Bouwman (P.v.d.A.) verklaarde dat zijn fractie het voorstel van harte zou steunen, vooral gelet op de hogere mate van veiligheid, die door concentratie wordt bereikt. Tenslotte merkt de heer J. F. G, Schlingemarm, voorzitter van de liberale fractie, nog op dat zijn fractie akkoord gaat met het voorstel. Hij vroeg voorts of een aantal van zestien personen voor een dagelijks bestuur van een polder niet wat groot is met het oog op de nodige besluitvaardigheid. De heer J. Hammes, voorzitter van de a.r.-fractie opende de rij sprekers. Hij stelde o.a. de vraag of de bevolking van Zuid-Beveland om deze polderconcen tratie heeft gevraagd. Spr. meende te weten dat er eerder fatalisme dan enthou siasme heerst. De bevolking is van mening, aldus de heer Hommes, dat er toch niets aan te doen is en dat men daarom wel zal moeten berusten in concentratie. De heer Hommes zei het, in het alge meen, niet toe te kunnen juichen dat het er de schijn van heeft, dat alleen grote gemeenschappen recht van be staan hebben. Spr. kon niet de noodzaak zien van het stichten van een groot waterschap voor heel Zuid-B eveland en hij stelde de vraag of het geen aanbe veling zou verdienen twee poldlers voor Zuid-Beveland op te richten, gescheiden door het kanaal. Ook tegen de voorge stelde naam: „De brede watering van Zuid-Beveland" had spreker bezwaren, omdat deze naam te veel herinnert aan de naiam van een bestaand waterschap op Zuid-Beveland. Zou, aldus de heeF Hommes, de naam: „Waterschap voor Zuid-Beveland" niet beter zijn? Nadat de heer Hommes nog had ge zegd niet veel verwachtingen te heb ben van de betekenis van de districts vergaderingen, verklaarde hij, dat het hem, ondanks de bezwaren, die hij tegen het ontwerp heeft, moeilijk zal vallen tegen te stemmen. Hij deelde mede zijn stem niet aan het voorstel te zullen ont houden. De heer C. Verdonk (K.V.P.) zette in een uitvoerig betoog enkele bezwaren tegen de voorgestelde concentratie uiteen en stelde vragen t.a.v. de kostenverde ling in de toekomst en de bijdragerege ling, waarna hij, namens zijn fractie, grote waardering uitsprak voor de wijze, waarop gedeputeerde Philipse deze ma terie heeft behandeld. Enkele bezwaren, die in de kring van de christelijk-historische fractie tegen het voorstel van Ged. Staten waren ge rezen bleken echter niet van zodanige aard te zijn, dat de fractie daarom niet met het voorstel akkoord zou kunnen gaan, deelde de heer A. Koster mede. De heer D. Kodde (S.G.P.) deelde het bezwaar van de heer Hommes, wat be- Anwoord Ged. Staten Uitvoerig heeft daarna de heer C. Phi lipse namens Gedeputeerde Staten de diverse opmerkingen beantwoord, er daarbij vooral de aandacht op vestigend, dat het voornaamste doel van de polder- concentratie is het verhogen van de vei ligheid. Kleine polders kunnen dikwijls zeer moeilijk of in het geheel niet, de kosten opbrengen van versterking van zwakke plekken in de zeewering. Voorts is het een feit, dat die verster king van zwakke plekken niet alleen van belang is voor de beftrokken polder, doch ook voor andere omliggende polders, dikwijls voor een zeer belangrijk gebied. Polderconcentratie heeft nu tot gevolg, dat het financiële draagvlak veel groter wordt, waardoor de kosten over een groot aantal belanghebbenden kan wor den omgeslagen. Met grote klem bracht de heer Philipse de statenleden, dit argument onder het oog en voorts betoogde hij, dat zowel technisch als administratief een groot waterschap efficiënter kan worden dan een klein orgaan. Wat betreft het gevoe len van de streek, merkte de heer Phi lipse op, dat vertrouwensmannen uit de streek zijn gehoord, die nagenoeg een parig achter het standpunt van Ged. Sta ten stonden. Overigens wees de heer Philipse er op, dat regeren ook wel eens kan betekenen, dat in het belang van de bevolking maatregelen moeten wor den genomen, waarmede de bevolking het aanvankelijk niet eens is. Het stichten van twee waterschappen op Zuid-Beveland meende heer Philipse te moeten ontraden. Wat betreft de districtsvergaderingen, zei de heer Philipse van mening te zijn dat, blijft het waterschapswezen leven onder de bevolking, deze vergaderingen niet zonder betekenis zullen zijn. De naam van het nieuwe waterschap is overeenkomstig verlangens, voortge komen uit de streek, gekozen. Tenslotte deelde de heer Philipse nog mede vernomen te hebben dat het in de bedoeling ligt, dat de bij dra gewet zal uitgaan van betaling door de streek van tien procent van ongebouwd en vijf pro cent van gebouwd in de kosten van de zeewering en dat de rest van de kosten door het rijk zal worden gedragen. Nadat in tweede instantie de heren J. Hommes, P. V. M. Vercauteren (K.V.P.)D. Kodde (S.G.P.) en A. S. Schuit (P.v.d.A.) nog liet woord hadden gevoerd, werd overgegaan tot behande ling van de artikelen van het nieuwe reglement, waarna zonder hoofdelijke stemming tot concentratie der polders werd besloten. De voorzitter, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot wenste daarna gedeputeerde Philipse geluk met het resultaat. Subsidie Wit-Gele kruis Opnieuw kwam in deze statenzitting het voorstel van Ged. Staten tot het toekennen van een subsidie van 18.000 aan de Provinciale Bond „Het Wit-Gele Kruis" ten behoeve van zijn dienst voor de geestelijke volksgezondheid aan de orde. In de vorige statenzitting werd be sloten deze materie aan te houden, aan gezien, naar het oordeel van tal van statenleden niet voldoende stukken waren overgelegd. Ook gisteren maakten enkele statenleden vooral de heren Kaland, Berenpas en Schlingemann er be zwaar tegen dat nog geen begroting was overgelegd. Na uitvoerige discussies, waarbij zelfs het wel of niet noodzakelijk zijn van kruisverenigingen op levens beschouwelijke basis ter sprake werd gebracht, werd besloten het voorstel op nieuw aan te houden tot het Wit-Gele Kruis de begroting zal hebben aange boden. De volgende statenzitting wordt 2 de cember a.s. gehouden. Toen beklom Mozesde top van de Pisgaen de Here liet hem het gehele land zien. Deuteronomium 341 Dat voorrecht gaf God aan Mo zes, vlak voor zijn dood: hij^mocht het aardse beloofde land, waarnaar hij zo had gehunkerd, aanschou wen. Maar geeft God in ander opzicht niet ieder van Zijn kinderen een zelfde voorrecht? Als hij het aard se leven van hen afneemt, gaat hun geloof, dat toch ook is een hunke rend uitzien naar de volmaaktheid bij God, over in aanschouwen. Het is goed, daaraan te denken, ook als in onze directe omgeving de slagen vallen. Het zij ons dan tot rijke troost. C.B.P.B. afd. Walcheren MIDDELBURG. De CBPB aid, Walcheren kwam in vergadering bijeen onder leiding van de presidente, me- vrouw M. Davidse-M-e-ijers. Be heer J. C. Bouwmeester, uit Borne, vertegen woordiger van een. groot bedrijf aldaar, hield «en lezing over textiel. Op vlotte en duidelijke wijze wees hij -de vrou wen op de punten, waarop zij moet-ein letten hij hiet kopen van linnengoed. Zijn lezing werd -toegelicht met pirojec- -tiepla-atjes. Het was voor de dames een leerzame -en gezellige middag. Drie nieuwe leden gaven zich op. Doorschrijf-administratie- show in Middelburg Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Dinsdag 11 no- iai restaurant Wöhler Ie trg een doorschrijf-admmistra- wotrden georganiseerd met •de monstraties d'oor ..specialisten. De show zial die vorm hebben van een tentoon stelling van dte nieuwste materialen. Zij draia-git die naam van „diefiniitdv-sihow". 'De expositie is geopend van 2 tot 6 uur en van 7 tot 10 uur. Om 4 uur 'is mid dags en om 8 uur 'is avonds zal er te vens een causerie worden gehouden over „Verlaging van bedrijfskosten door moderne admioisitraitiemethoden' Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN. Zondagmiddag is te Vlissingen de gerestaureerde Lutherse Kerk officieel geopend. De voorganger was deze middag ds. H. Johannes, die lange tijd in Vlissingen heeft gestaan, maar thans in Breda woonachtig is. Na de dienst, waarin ds. Johannes nog en kele herinneringen ophaalde, gaf de consulent het woord aan burgemeester mr. B. Kolff, die o.m. opmerkte, dat Vlissingen weinig monumenten bezit. Ook deze kerk leek aan de buitenkant niet veel op een monument, maar wie er binnenkwam werd nooit teleurge steld. Daarna voerde het woord ds. F. S. Kloosterman, Necfc. Herv. predikant te Vlissiogen. die ds. Johannes een vader •ten opzichte van de kerk noemde. Hij was blij, op' deze marnier eigenlijk een oom te zijn. Het resteuinaitiewerk noem de hij fraai en deskundig. Die heer Van de Ven, van de Lutherse gemeente Mid delburg, hoopte, diat an de toekomst iedere dienst goed 'bezet mag zijn. Vervolgens richtte ds. Johannes zich tot Advertentie Advertentie HOOFDPIJN Uw hoofd werkt hard - Uw hersens werken, werken, worden moe Hoofdpijn volgt. Bescherm Uw hoofd met "Akkertjes". Daar zijn "Akkertjes" voor, hoofdpijn verhelpen voor narde werkers. Géén tijd voor hoofdpijn - neem daarom "Akkertjes" met geneeskrachtig micropoedcr, flitsen uu klachten neg! 's-HEER ARENDSKERKE. De aan staande concentratie van de polders en waterschappen in Zuid-Beveland brengt met zich, dat onmiddellijk by de instel ling van de Brede Watering van Zuid- Beveland een bestuur zal moeten worden gevormd. Het overgangsrecht van het nieuwe polderreglement bepaalt hieromtrent, dat de gedeputeerde staten van Zeeland een voordracht aan de Kroon moeten doen voor de benoeming van een dijkgraaf en 16 gezworenen. De benoeming van de 80 hoofdingelanden zal voor het eerst plaats vinden door het college van de gedepu teerde staten. Teneinde over deze benoemingen en voordrachten zoveel mogelijk door de streek zelf te worden voorgelicht, hebben de Gedeputeerde Staten van Zeeland be sloten een vergadering te houden van vertegenwoordigers van de thans be staande polders en waterschappen. Deze vergadering, die onder leiding zal staan van een gedeputeerde zal aanbevelingen opmaken voor 17 drietallen voor dijk graaf en gezworenen en 80 dubbeltallen voor de hoofdingelanden. Het ligt in de bedoeling dat hiervoor 204 vertegenwoor digers worden aangewezen. In beginsel zal elke polder hoe klein ook een vertegenwoordiger aan kunnen wijzen. De aanwijzing van de overige vertegen woordigers vindt plaats naar rato van de belastbare oppervlakte van de polders groter dan 100 ha totdat het aantal van 204 is bereikt. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG De heer ir. C. A. L. Horstr .n. lid van prov. staten, heeft tot het college van gedeputeerde staten de volgende vragen gericht: 1) Heeft het college kennis genoemen van het feit, dat gedurerd* m:(Jt handel en Fabrieken voor Zeeuwseh- Vlaanderen, om voor dergelijke geval len opnieuw de door de Belgische auto riteiten na de ramp van 1953 ingestel de faciliteiten voor het hoef ijzer verkeer incidenteel in te voeren? 6) Is het college bereid, aan deze ak* riode van eind oktober 1958 een groot te bevoegden plaatse steun te verle- aantal vrachtwagens to: hen? Vlaamsche zijde van de Schelde niet kon worden overgezet, terwijl eveneens de nodige vergunningen voor het rijden door België ontbraken? 2) Is het het college bekend, dat hier bij transporten waren, welke de zeeboot in Rotterdam om de in vraag 1 gestel de reden niet op tijd konden bereiken? 3) Is het college op de hoogte van het feit, dat op woensdag 29 oktober 1958 aan het veer te Kruiningen meer dan 200 vrachtwagens stonden te wachten, waarvan de chauffeurs in enkele geval len niet over voldoende geldmiddelen beschikten voor de overnachting? 41 Wat heeft het college in dezerj ge daan, om aan de in de vorige drie vra gen gestelde moeilijkheden het hoofd te bieden en het daarbij betrokken bedrijfs leven en de chauffeurs te helpen? 5) Heeft het college kennis genomen van de aktie van de Kamer van Koop- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. In restaurant Wöh ler hield de gymnastiek- en scherm ver eniging „Medioburgum" een kontakt- avond. De leiding berustte in handen van mej. H. Hemmes en de heren K. Diiugemaose en F. Willem.se. Er wer den spelletjes gedaan, kor bom het on derling kontakt werd verstevigd. Mej. Neve, die 25 jaar lid van de vereniging was, werd gehuldigd en kreeg een speldje van verdienste. Mej. Vermeulen, die 35 jaar laid is, zal op de eerstvolgende uitvoering, op 8 april worden gehuldigd. Eigen nieuwsdienst GEERSDIJK. Bij de bouw van de nieuwe gereformeerde kerk in Geersdijk is de eerste mijlpaal bereikt. Gistermiddag vond een korte plechtigheid plaats, tijdens welke de heer W. J, H. A. van Ber- kel, adviseur van het Nationaal Rampenfonds, de eer was toebe deeld om officieel de eerste steen te metselen. Ten aanschouwe van vele Geersdijkenaren verrichtte de heer van Berkel deze officiële han deling waarbij hij deskundige assistentie kreeg van de aannemer den Herder te Wolfaartsdijk. (Zie foto). Ook burgemeester J. van Halst gaf van zijn belangstelling blijk, „Het is niet de eerste keer voor mij", aldus de heer van Berkel in zijn toe spraak, „dat ik een dergelijke plechtig heid mag bijwonen en toch is het iets, waar wij niet zonder meer mogen voor bijgaan. Het gaat om de bouw van een Godshuis. Al is de ramp van 1953 de nare oorzaak van de bouw van een nieuwe kerk, toch heeft God het zo geleid, dat dit gebouw mag dienen om Zijn Naam te prijzen. Hij sprak zijn erkentelijkheid uit aan het adres van ds. H. L. van Aller, de plaatselijke gereformeerde predikant, die vele voorbereidende werkzaamheden heeft verricht en die daarbij veel initia tief heeft getoond. De deputaten van kerkbouw der geref. kerken hadden een flink bedrag beschik baar gesteld om de bouw mogelijk te maken; het Rampenfonds heeft voor de aanvulling (ook geen geringe som) ge zorgd. Tenslotte dankte de heer van Ber kel voor de goede en vlotte samenwer king en hoopte, dat op de verdere bouw Gods Zegen mag rusten. Als herinnering mocht de heer van Berkel de troffel waarmee hij de specie had aangebracht voor de eerste steen legging, mee naar huis nemen. Ds. van Aller, die enkele inleidende woorden sprak, dankte de heer van Ber kel voor zijn officiële daad, waarmee deze plechtigheid ten einde was. uit. dier ar de kerkser,aad en sprak rijn dank Tenslotte sprak tnog de consulent gemeenite dankwoorden tot o.a. de chitect, de heer W. Me&ser, het aanne mersbedrijf van de heer Flipse en in het bijzonder tot ds. Johannes. De waniden van de gerestaureerde zijn grijs geschilderd, terwijl de rade bij het orgel lichtblauw is. Aan het plafond hangen vier prachtige luchters en aan de wanden eveneens van koper. De nieu we banken rijn licht gevernist. Eigen nieuwsdienst GOES „De A.R.-partij streeft naar een verantwoordelijke maat schappij, naar het evenwicht tus sen vrijheid en gezag. Het dirigis me als zodanig verwerpt ze, In het economische leven moet de parti culiere onderneming de boventoon voeren, waarbij de overheid corri gerend te werk moet gaan. Dit is beslist geen dirigisme." Deze stel ling verkondigde gisteravond tij dens een vergadering van de A. R. kiesvereniging te Goes het Twee de-Kamerlid, de heer H. van Eys den. „God dienen en de naaste, dat is in diepste wezen de beleidslijn, die de A.R. dient te volgen." De heer Van Eysden sprak voor een aandachtig gehoor over het onderwerp: dirigisme in de politiek. In een vlot be toog beredeneerde spreker de vraag: wat moet de verhouding zijn. tussen de over heid en het maatschappelijke leven. Na de oorlog heeft de regering diep ingrijpende maatregelen genomen. In de na-oorlogse chaos was het noodzakelijk, dergelijke maatregelen te nemen. De a.r. partij heeft steeds op het stand punt gestaan, dat deze besluiten van tij delijke aard moeten zijn. „Het is gebleken dat dit een juist standpunt is geweest", zei de heer Van. Eysden, die verder de vraag behandelde: hoe staat het vandaag met het ingrijpen van de overheid. Alvorens de heer Van Eysden een uit- NIEUWLAND In de maandagavond te Nieuw- en St. Joosland gehouden raadsvergadering is besloten, optie te verlenen voor de woningbouwvereniging „Intersealdis". Indien er voldoende be langstelling voor blijkt te bestaan, wil „Intersealdis" tweeërlei woningen bou wen aan de Beatrixstraat en de Wilhel- minastraat te Nieuwland. Mochten er na drie maanden niet voldoende kopers zijn, dan vervalt de optie op het bouwterrein. Tot gemeentewerkman en havenmees ter werd benoemd de heer P. Jeras. Bij de rondvraag vroeg de heer Janse (P.v.d.A.), of er reeds plannen zijn, om de Wilheiminastraat te herstellen, daar deze straat bij regenweer helemaal blank staat. De voorzitter, burgemeester mr. F. S. K. J. graaf van Randwijck, deelde mee, dat begin volgend jaar met de ver betering van deze straat zal worden be gonnen. eenzettting gaf over de A.R.-visie op des» materie, verklaarde hij, dat het socialis me niet afkerig staat tegen een zekere mate van overheidsbemoeiing. „Zij be klemtonen altijd meer overheidsinvloed". De neo-liberaien (niet te vereenzelvigen met de V.V.D.) willen er twee soorten economie op na houden: bevelseconomie (waarbij alles van boven wordt verordi neerd) en de markteconomie. Bij deze groep moet de vrije concurrentie steeds meer naar voren worden geschoven. Naar de mening van de heer Van Eysden wordt aan de vrije concurrentie een te grote betekenis toegekend. In de discussie kwamen nog tal van actuele kwestie aan de orde. De heer P. de Kam, die voor de eerste maal in zijn kwaliteit van voorzitter de bijeenkomst leidde, herdacht in zijn openingswoord in piëteitvolle woorden het plotseling verscheiden yan de twee de voorzitter, de heer R. Zuidema, die 31 jaar bestuurslid van de vereniging is geweest, waarvan 21 jaar voorzitter. Verder deelde de heer De Kam het winterprograrnma mede. De jaarvergade ring belooft'erg gezellig te worden met de vertoning van dia's en een causerie over Israël. Voorts staan op het program ma referaten over „Christendom en oor log", en „Christelijke verzorgingspolitiek in verband met de woningnood." Eigen nieuwsdienst HULST. Het bestuur van de staten kring Hulst van de KVP heeft thans ook stelling- genomen in de felle woorden strijd tussen de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse kamer van koophan del, C. A. L. Horstmann, en het Zeeuws- Vlaamse lid van Ged. staten, ir. G. P. M. Dikötter, naar aanleiding van een in het openbaar gegeven uiteenzetting van Laatstgenoemde over de vrijeverenkwes- tie. Het bestuur van de statenkring heeft een verklaring uitgegeven, waar in met nadruk wordt gesteld, dat de door de kamervoorzitter gegeven inter pretatie van hetgeen door ir. DikÖtters woorden in de vergadering te Hulst in wezen onjuist is. ,,Het bestuur prote steert daarbij met klem tegen de bele digende, denigrerende en onwaardige uitlatingen aan het adres van het lid van Ged. Staten", aldus de verklaring. Naar wij vernemen zal binnenkort een uitvoeriger publikatie van genoemde statenkring over deze kwestie verschij nen. Aanleiding tot deze verenstrijd op hoog niveau, waren uitlatingen van ir. Dikötter tijdens een vergadering van de statenkring. Het lid van Ged. Staten had verklaard, dat het provinciaal be stuur voor een verrassing werd gesteld, toen de Kamer van Koophandel voor Zeeuwseh-Vlaanderen onverwachts en geheel buiten het provinciaal bestuur om in een brief aan minister Algera schreef, dat redelijke veertarieven aan vaardbaar waren, onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat men voortaan vlot zou worden overgezet. ,,Dat dit voor Ged. Staten een ver rassing is geweest, is een aperte leu- TERNEUZEN Raadsagenda TERNEUZEN. De gemeenteraad van Terneuzen vergadert donderdag 13 no vember 's avonds zeven uur. De agenda vermeldt o.a. dè volgende punten: Voor stel van b. en w. tot benoeming a. van een onderwijzer aan de openbare Zuid- landschool. Als enige sollicitant komt op de voordracht voor A. C. Brakman, hoofdonderwijzer te Zaamslag; b. van een tweetal leden in de commissie van advies inzake de overdracht van de ha ven. Aanbevolen worden: J. G. van der Peijl te Papendrecht (vakature G. J. W. van der Peijl); inalphabetische volgorde: F. H. M. de Meijer, Seheldekade 35, Y. H. M. Simenel, Leeuwenlaan 11 (vakatu re H. A. M. A. de Meijer). Voorstel tot het voeren van een rechts geding in eerste aanleg inzake onteige ning van gronden in de Zuidlandpolder. AXEL. Bij ae te Axel gehouden prijssehietting van ae reserve-politie m oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen bereik ten de reservisten A. van Meurs, uit Axel, en De Schipper, uit Koewacht met een gelijk aantal punten de top. Nadat de beide scherpschutters el- kaars krachten hadder. gemeten op hun wapen, wist reservist Van Meurs Jen slotte beslag te leggen op de wis selbeker. Res. Jansen, uit Zaamslag, kwam als derde uit de bus. Axel Bijdrage voor Rijks- politiekapel Burgemeester cn wethouders dezer ge meente hebben besloten om aan de Rijksspolitiekapel een jaarlijkse subsidie toe te kennen van f25. gen", sprak tr. Horstmann vrijdag j.I., toen hij in de Kamer van Koophandel met een seherp-gestelde openbare ver klaring op felle wijze van leer trok te gen de bewering en van ir. Dikötter. Het college van G.S. zou zelfs geen en kel bezwaar hebben gehad tegen de plannen van de kamer. De statenkring Hulst heeft zondag een speciale vergadering aan deze beschul digende woorden gewijd en later de verklaring uitgegeven, waarin zij met klem protesteert tegen de woorden van ir. Horstmann. GOES. In -die Prins van Oranje vergaderde die afdeling Zd-Beveland van de smedenpaitroooi'Sbond B.S.C.M. De leiding berustte bij de heer G. van Daimme, uit 's-Gra venpolder, het hoofd bestuurslid S. Hiltebrand woonde de ver gadering bij. Diverse belangrijke punten werden besproken, duidelijk en uitvoe rig toegelicht door de voorzitter. De heer ZSuydweg bracht verslag uit van de algemienie vergadering te Utrecht. bijeenkomst was goed bezocht. Kapelle Hengelclub bijeen In hotel „De Zwaan" werd de algeme ne jaarvergadering gehouden van de Kapelse Hengelvereniging „De Kanaal vissers". Op deze bijeenkomst zijn de uitslagen van de bekerwedstrijd 1958 meegedeeld. Kampioen hengelaar van dit seizoen werd de heer J. P. Lepoeter. Hij kreeg hiervoor de beschikbaar gestelde beker. Bij de junioren veroverde Kees Bruggeman het kampioenschap. Dat de politie goed vissen kan bleek uit het feit dat de heer M. C. Slootma- ker de prijs kreeg voor de grootste pa ling van het seizoen. Het dier woog 200 gram. De heer P. J. Lepoeter ving de zwaarste bot van het seizoen, namelijk een vis van 210 gram. Ook hiervoor was een prijs beschikbaar gesteld. "Wegens ziekte heeft de heer A. F. Taatgen moeten bedanken als voorzitter der vereniging. Hij werd benoemd tot ere-voorzitter, terwijl de heer Chr. van Zweden voorzitter is geworden. Uit de verslagen bleek, dat de sportvisserij zich In Kapelle in een grote belangstelling mag verheugen. De vereniging heeft 60 leden. Besloten werd binnenkort een feestavond te organiseren. Z1ERIKZEE Werkterrein fonds D.E.L. vergroot De plaatselijke D.E.L. commissie van het C.N.V. vergaderde in het Ned, Herv. verenigingsgebouw. Van het hoofdbe stuur waren aanwezig de heren W. C. v Beek en G. Lenderink. Dhr Lenderink hield een causerie over het werk van D.E.L. en wees op de wij zigingen, die het fonds heeft ondergaan. Opgezet als fonds ter bestrijding van de t.b.c. is het thans veranderd in een al gemeen sociaal fonds ter bevordering van de volksgezondheid. De werkzaam heden zijn belangrijk uitgebreid. Het fonds heeft vier maatschappelijke werk sters in dienst. Voorts werd gewezen op de noodzaak activiteit: te ontwikkelen, ter versteviging van de financiële mid delen van het fonds. De heer Van Beek beantwoordde een aantal vragen. TERNEUZEN. Tijdens de vergade ring van de handeldrijvende midden standsvereniging „Terneuzen klim op" is meegedeeld, dat St. Nicolaas op 22 nov. a.s. per boot in Terneuzen hoopt te ar riveren, Tevens gullen de winkeliers een grote St. Nicolaasactie gaan voeren. CADZAND. Met zeer veel voldoe ning kunnen de jongeren van de Instuif van de Hervormde Jeugdraad die het weekend hebben meegemaakt terugzien op het verblijf op „Hedenesse* te Cad- zand. Het thema van het weekend was: „Eenzaamheid en vriendschap". Zaterdagavond hebben zij onder leiding van wika Waster val zich beziggehouden met pantomine, waarbij allerlei situaties en begrippen moesten worden uitgebeeld. Dit gebeurde in een allerplezierigste spel vorm. Wika Best hield daarna de dagsluiting. Zondagmorgen werd de kampdienst door alle jongeren voorbereid door bijbelstu die, verzorging van de liturgie, uitspelen van het Bijbels verhaal en mime, waarbij op treffende wijze werd uitgebeeld hoe een groep mensen een gemeenschap kan vormen en iemand, die zich eenzaam voelt kan opnemen. De preek werd ge houden door wika Hiensch, waarbij hij inging op de problematiek van de jonge ren, zoals zij zich hadden geuit in de beantwoording van de vragen bij de bijbelstudie. Zondagmiddag werd er gevolleybald en werd er een aardig karakterspel ge speeld. Ook volksdansen ontbrak niet op dit zeer gezellige weekend. De leiding be rustte bij de drie wika's, die ook geza menlijk het weekend besloten, waarbij ieder een bepaald facet van het week end samenvatte. Voldaan gingen de deelnemers zondag avond huiswaarts. 's Heer Arendskerke 's-HEER ARENDSKERKE. Op de oude rijksweg ter hoogte van café de Tol te 's Heer Arendskerke kwam zaterdag middag een motorrijder in botsing met een lijnbus van de stoomtram Walcheren. De bestuurder van de motor, de heer V. kwam met zijn beide duopassagiers, zijn zoon en dochter, te vallejh, De duopassa giers liepen enige verwondingen op, de heer V. zelf bleef ongedeerd. De bus kon zonder schade zijn reis voortzetten. Advertentie Bent U een „schapentefler* Komt U slecht in slaap? Stop toch met al die stimulerende dranken. Leer de kalmerende werking vanVanHoutenCacao weer kennen. En de zuivere smaak! Krabbendijke Tijdens fabriek h in de plaifcen- C. Clement het ongeluk gehad, met de vingers van zijn linkerhand in een cirkelzaag terecht te direct Goes :n. Hij hoewel Dr. J. behoeft geen vingers te zij gewond en hulp. GOES. Het district Zuid-Beveland m de Ned. Chr. LandarbeidersboraJ heeft in de „Opril" te Goes een drukbe zochte vergadering gehouden, die onder leiding stand van de beer D. Katsmam. D'e disitrictsbesituurdier. de heer M. D. Hollapder, belichtte de moeÈijkhe- met de bedrijfsvereniging inzake de «ring. Een vertegenwoor- bedrijfsvexenigktg zal uit ten. één en and'er te be spreken. Besloten werd. drie cursusmdd- m twee werkbij eemkom&ten te Op 13 januari zal de toogavond gehouden in het Schuttershof te Goes. Verder werden besproken de werk classificatie in de praktijk en heit propagandawerk in deze winter. Souburg A.R. -kiesvereniging Op een goed bezochte ledenvergade ring van de A.R. kiesvereniging „Luctor et Emergo" heeft het raadslid, de heer W. Huson, het gemeentebeleid bespro ken. Vele punten, die aller belangstelling hadden, werden op een duidelijke wijze behandeld. Er volgde een zeer drukke bespreking. De vergadering werd gehouden ia .Rehoboth".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3