P.T.T. - Goes gaat tweede nieuwe vleugel bouwen Dag Max! Dag Frits! Zeeland zal jullie missen HELLENBURG BLIJFT BEHOUDEN Zeeuwsch Dagblad TEGEN EIND 1961 ZAL CAPACITEIT AANSLUITINGEN MEER DAN VERDUBBELD ZIJN Arbeider viel van bouwstelling Stalmeester vindt 't best DAMPO A FLE Begroting sluit niet in Dreischor WAAROM DEED CHRISTELIJKE BOND NIET MEE? tos* Pagina 3 Heilige staking E\ Ongewisheid AANZIENLIJKE UITBREIDING OP HANDEN 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheumatische Pijnen eruit. De bakkersvakwedstrijden in Goes Zie verder pag. 9 FORD-GARAGE GOES IN ANDERE HANDEN verkouden 8-11-'63 Geen jachthotel en geen titel. Vrijdag 7 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Protestants-Christelijk ZIJN na de oorlog betrekkelijk weinig stakingen in ons land ge weest. En de stakingen, die er wa ren, droegen over het algemeen een partieel karakter, bepaalden zich dus maar tot een enkele onderneming of plaats en waren dan bovendien nog „wild", dat wil zeggen, niet uitge schreven door bona fide organisaties. Dit neemt niet weg, dat er onder de socialisten zijn, die nog altijd met de vragen rondom staking in hun maag zitten. Zij beseffen enerzijds, dat in een maatschappij, waarin be reidheid tot samenwerking in grote de len van het bedrijfsleven bij werkge vers en arbeiders gevonden wordt en waar zelfs door de bedrijfsorganisatie een organisatorische bewerktuiging van het bedrijfsleven groeiende is, er feitelijk geen plaats is voor het uiter ste middel van werkstaking. Maar zij willen toch altijd het stakingsrecht als iets heiligs zien, dat geëerbiedigd be hoort te worden. Dat blijkt op het ogenblik. LR IS in Amsterdam een heierssta- king geweest tegen de doorvoering van het collectief contract, dat een eind maakte aan de zwarte lonen. Eerst was er een langzaam-aan-actie gevoerd, waaraan de werkgevers door een rechterlijke uitspraak een eind maakten, toen kwam er een staking, waarna weer door een rechterlijke uitspraak het bevel kwam, dat de heiers het werk moesten hervatten. Maar zij deden het niet. Wat doet nu „Het Vrije Volk"? Maakt het bezwaar tegen het feit, dat deze arbeiders een rechterlijke uit spraak naast zich neerleggen? Neen, het is bezwaard, dat er over deze zaak een rechterlijke uitspraak kon vallen. Want: „als er gestaakt wordt, moet de staking kunnen worden uitgevoch ten". De werkgevers maken misbruik van het burgerlijk recht, als zij dit voor deze doeleinden gebruiken, meent het blad. En dus moet hen het bewandelen van deze weg „worden versperd". Want ais de rechter een uitspraak doet overeenkomstig het huidig recht, laat „de overheid (zich) in een arbeidsconflict voor de kar van de werkgever spannen". Dit alles dient dan mee, om een be toog van „Het Vrije Volk" te steunen, dat er een nieuwe regeling komt in het burgerlijk wetboek, waarbij de (heiligheid van de) staking erkend wordt. Dat er nodig een andere regeling op deze punten moet komen, als er nu is, erkennen wij. Maar wij menen ook, dat die op een andere basis moet staan. |7R IS EEN TIJD GEWEEST, dat een binnenlandse verkiezing in Ameri ka niet zozeer de aandacht trok van de wereldpers. Dat dit nu anders is en dat een gedeeltelijke verkiezing voor het Amerikaanse huis van afge vaardigden en de senaat de belang stelling heeft van heel de wereld, be wijst een keer te meer, hoe onderling verweven de politieke verhoudingen in de wereld zijn. Nu schrijft de hele wereldpers er over, dat de republikeinse partij van president Eisenhower dinsdag een grote nederlaag heeft geleden tegen over de demokratische partij, de par tij van Stevenson, de tegencandidaat van Eisenhower bij de presidentsver kiezingen. Men poogt er zelfs al con clusies uit te trekken voor de presi dentsverkiezingen over twee jaar. Het lijkt ons nog lichtelijk vroeg voor een dergelijke speculatie. Maar dat een regerende partij op de duur al lerlei bezwaren oogst over ontwikke lingen, waaraan ze soms wel, maar vaak ook heel weinig kan doen, ligt voor de hand. WAT DE BETEKENIS van deze ver kiezingen zal zijn voor de directe toekomst, is ook al moeilijk aan te geven. Zeker is, dat de positie van de regering Eisenhower zwakker is ge worden en dat dit er ongetwijfeld toe zal leiden, dat zij èn in de binnen landse èn in de buitenlandse politiek aarzelender zal optreden. Zij zal on derscheiden doeleinden niet kunnen nastreven, omdat zij toch telkens de parlementaire organen nodig heeft en weet, daar op tegenstand te zullen stuiten. En zij zal er ook naar stre ven, de tegenstander de wind uit de zeilen te nemen, door oppositie te voorkomen. Ongetwijfeld zal dit aar zelend optreden zich in de internatio nale constellatie wreken. Er komt meer ongewisheid. PRINCIPIEEL zeggen Amerikaanse verkiezingen weinig. Het is moei lijk, aan te geven, wat het verschil nu is tussen de beide grote partijen in Amerika. Die tegenstelling is veel meer persoonlijk en historisch dan dat ze principieel of zelfs maar fei telijk zou zijn. In beide partijen vindt men schakeringen van links tot rechts. Men zou haast kunnen zeg gen: Amerika bewijst, hoe een poli tieke ontwikkeling, die niet op prin cipes is gebaseerd, de mindere is van één, waarin dit wel het geval is. De Amerikaanse positie brengt mee, dat elke partij er alleen op uit is, zó op te treden, dat ze zoveel mogelijk kie zers bindt en zo weinig mogelijk af stoot. Het gaat alleen om de bezet ting van een zo gunstig mogelijk uit gangspunt voor een volgende verkie zing. Bij de verantwoordelijke plaats, die Amerika thans in het internationaal bestel inneemt en moet en wil inne men, zouden wij het anders wensen. Van een onzer verslaggevers GOES. De P.T.T.-centrale te Goes het hoofdschakelcentrum van Zeeland is uit haar jasje gegroeid. Personeel en apparatuur zitten of staan dusdanig opeengepakt, dat een drastische uitbouw op zeer korte termijn zou moeten plaats hebben. Zover is het thans. Een met een etage verhoogde vleugel aan de noordzijde is vrijwel gereed gekomen (oplevering in dec. a.s.) en in het najaar van 1959, als de apparatuur van de centrale Goes daarin is geïnstalleerd, zal van deze belangrijke uitbouw kunnen worden geprofiteerd. Enkele maanden later wordt dan begonnen met de bouw van een tweede vleugel, die tegen eind 1961 gereed zal zijn en waarin het versterkerstation wordt ondergebracht- Dan zal de centrale Goes ruimte hebben gekregen 1 voor een reserve van rond 2800 aansluitingen, hetgeen een capaciteit betekent, die meer dan het dubbele bedraagt van die van vandaag. De PTT-centrales in Goes kunnen bij wijze van spreken geen vin meer verroeren. Personeel en, apparatuur zit opeengehoopt als haringen in de spreek woordelijke ton. D ©vergroting van de werkruimte heeft bij lange na noch niet gelijke tred kunnen houden met de uit breiding der werkzaamheden. De centrales in vrijwel andere Zeeuw se steden mogen dan minstens even grote wachtlijsten van telefoonbegereii- de aanvragers bezitten, in Goes was men totaal aan handen en voeten gebonden, als gevolg van de sleutelpositie dezer PT-post. Goes immers is het hoofd schakelcentrum van Zeeland, het zenuw stelsel van de PTT in onze provincie De uitbreidingsmogelijkheden werden gevonden in het achter het gebouw aan de L. P. v. d. Spïeghelstraat gelegen tuin van het Schuttershof. De PTT kocht een perceel grond van de gemeente Goes en toen kon de grote uitbreiding Advertentie Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma tische pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeudig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pijnverwekkende on reinheden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. De verdieping op de noordvleugel is gereedgekomen. Een soortgelijke vleugel zal nu parallel aan deze worden gebouwd. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Niet alleen het personeelmaar ook de apparatuur zit dicht opeengepakt. Op de achtergrond ziet men de laatste vier kante meter nog beschikbare ruimte in de centrale. Op de voorgrond rechts: de heer Roelevink. sectiechef. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Inwoner uit Nieuwerkerk dodelijk verongelukt (Van onze sportcorrespondent) ZIERIKZCE. Gistermiddag tegen half één is de 45-jarige timmerman J. van Doleweerd uit Nieuwerkerk, werk zaam aan de uitbreiding van het prof. Zeemanlyceum te Zierikzee, vermoedelijk van een stelling gevallen en zo ongeluk kig terecht gekomen, dat hij ter plaatse overleed. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog in het duister, aangezien geen der andere arbeiders, die daar werkzaam waren, het ongeluk heeft gezien. 0 De heer Van Doleweerd was gehuwd en laat een vrouw en twee kinderen na. Advertentie GOES. De Christelijke Bond van Bakkerspatroons in Nederland heeft niet deelgenomen aan de „Provinciale Zeeuwse bakkerswedstrijden- en demon stratie", die te Goes werden gehouden. De voorzitter van het gewest Zeeland, de heer A. v. d. Broeke, legde gistermiddag, tijdens de in Goes gehouden najaarsvergadering, uit, waarom niet. Omstreeks half augustus, zo zei de heer v. d. Broeke, kregen wij van de gemeente Goes de uitnodiging zitting te nemen in een comité voor de provinciale bakkerswedstrijd. De Christelijke Bakkersbond heeft toen „neen" gezegd, omdat het comité, waarvoor zij werd uitgenodigd, alle zaken al had geregeld. De heer Zuidema voegde daar nog aan toe, dat een fabriek, die het verzoek had gekregen medewerking aan de tentoonstelling te verlenen, het comité erop had gewezen, dat niet de gehele Zeeuwse bakkersstand in het comité was vertegenwoordigd. Daarop had het comité de Christelijke bakkersbond ge vraagd, zitting te willen nemen. De heer Van de Broeke zeide, dat de Christelijke bond ondanks het voorgevallene, aan het comité heeft toegezegd, een volgende maal haar medewerking te zullen verlenen. Wij betreuren het echter, zo zeide de heer Van de Broeke, dat de wed strijden alom provinciale Zeeuwse zijn genoemd, terwijl zij werden geor ganiseerd door één bakkersbond en de gemeente Goes. Eigen nieuwsdienst GOES. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, heeft de firma W. A, de Groene en Zn. te Kapeile de bedrijfs panden van de Ford-dealer te Goes ge kocht. Het ligt in de bedoeling dat omstreeks februari-maart de verkoop en reparatie van de D.A.F.-produkten daar wordt gevestigd. De firma De Groene is de dealer van de D.A.F.-auto's, zowel van de trucks, als de vrachtwagens en de personenauto. Omstreeks maart 1959 zal de firma De Groene de eerste D.A.F.-personenauto verkopen. Voorlopig zal de firma De Groene ook de Ford-service waarnemen. Het bedrijf te Kapeile wordt op dezelfde voet voortgezet. DE COLLECTEBES RAMMELDE In KAMPERLAND heeft de Uniecollecte f 189,08 opgebracht, in OOSTKAPELLE f 100,67, in SOUBURG f 876,75 en in YERSE- KE f 198,50; de lijstcollecte voor de Reclas sering heeft in SINT ANNALAND het be drag opgeleverd van f 280,— en in hetzelfde SINT ANNALAND werd tot heden in totaal voor het bouwfonds ter financiering van de verbouwing van de Ned. Herv. kerk aan vrije giften f 54.466,62 ontvangen. i beginnen»- Allereerst de bouw van een etage op de noordvleugel, welke thans nage noeg gereed is en in december a.s. zal worden opgeleverd. In deze ruimte zal de centrale-Goes worden ondergebracht. Tegen het najaar van 1959 wanneer de gehele apparatuur is geïnstalleerd en de vleugel in gebruik kan worden geno men, kan de plaatselijke centrale wat ruimer ademhalen en is er een reserve voor 800 aansluitingen. Dat wil zeggen, dat die tijd het aantal abonnementen, dat thans ongeveer 2200 bedraagt (de nos' 2000 tot 4200), kan worden uitge breid tot 3000. In 1961 zal, parallel lopend aan de nu gereed ge-komen uitbouw, nogmaals een nieuwe vleugel worden gebouwd, die met de andere door een luchtkoker en wandelgangen wordt verbonden tot een u-vormig bouwwerk. Deze tweede vleugel is -geplant in de tuin van het Schuttershof en zal eveneens een etage bevatten. Beneden wordt het verseer- kersstation ondergebracht, terwijl de verdieping als reserve-ruimte zal worden gebruikt- Wanneer het geheel tegen het eind van 1961 zal zijn gereed gekomen, kun nen de Goese PTT-ers weer heel wat prettiger ademhalen .Ook voir de wach tende telefoonliefhebbers is de situatie dan heel wat gunstiger, omdat tegen die tijd de capaciteit tot ong. 5000 aan sluitingen kan worden opgevoerd. Dat betekent een verdubbeling van de hui dige capaciteit, al wil dat nog niet zegen- dat een ieder dan een-twee-drie van een telefoonaansluiting kan wor den voorzien, omdat in die twee jaar de wachtlijst wei aanmerkelijk zal zijn uitgebreid. Maar de op handen zijnde uit breiding zal in elk geval heel wat meer mogelijkheden bieden. Zowel voor de heer L. Roelevink, sectie- I chef te Goes, en zijn personeel als ook voor het publiek. Advertentie ontbraken. In alle stilte is het toneel gordijn achter hen gevallen. Einde can het zoveelste bedrijf. Weer een brokje historie dat plaats moest ma ken voor de moderne tijd. Neen, weest u maar gerust, die trouwe trekkers gaan heus niet al lemaal naar het abattoir. Ze worden naar hèt hoofdkantoor in Utrecht ge bracht en dan gaan ze naar de diver se paardenmarkten om een nieuwe baas te vinden. Och, voor de paarden zelf is het wel een verademing. Het huidige ver keer is niet meer berekend op paar- dentractie. Dat gaat te langzaam en veroorzaakt opstoppingen. En voor een paard lijkt het me toch ook niet een pleziertje om voortdurend in een sfeer van knalpotten, benzinedamp en autotoeters te moeten verkeren. Maar voor de koetsiers is het toch wel zielig, zegt u misschien. Dat dacht ik ook. En daarom heb ik. toen de laatste paarden waren ver trokken eens een praatje gemaakt met de heer P. C. VAN HOUTE in Middelburg, die 23 jaar koetsier is ge weest, waarvan de laatste jaren als stalbaas. Een groot paardenliefheb ber, dat spreekt. Nu is hij sinds en kele maanden vrachtautochauffeur bij zijn expeditiefirma. Valt zeker niet mee, hè? vroeg ik. Want ja. het is nu eenmaal een hele overgang, van levende naar mechanische paar denkrachten. 9 Weet u wat de oud-stalbaas zei? Ik stond er versteld van. Dit'. Ik dacht, dat ik nooit aan een auto zou kunnen wennen. Daarvoor heb ik teveel lief en leed met mijn paarden doorgemaakt. Maar heus waar ik zat nog maar een maand achter het stuur, toen wist ik al dat ik nooit meer terug zou willen. Als ik gewe ten had, hoeveel prettiger en comfor tabeler een vrachtauto dan een paard- en-wagen was, dan was ik 23 jaar ge leden misschien al chauffeur gewor den. Natuurlijk mist hij zijn paarden. Maar nu pas realiseert de stalbaas- van-vroeger zich, hoeveel kou en re gen en sneeuw hij al die jaren op de open bok van zijn wagen heeft moe ten trotseren. Advertentie Als u morgen hout en muren feestelijk verft met Flexa. staat u over vijf jaar nog verbaasd! Zo gaaf en sprankelend van kleur blijft de meest'uitgekiende'verf: Lx-stalmeester verbetering de verf voor het schilderfeest. Vraag ha grata hotltie 'Knap kat op mrt klaar' aan FLEXA. poatbw 2, Laidaa. MIDDELBURG. Zeeland heeft afscheid genomen van zijn Van Gend Loos-paarden. Deze week zult u er niet meer te MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES of HULST aantreffen, waar zij jarenlang een zo ver trouwd element van het stads beeld uitmaakten. Successievelijk zijn de laatste twaalf aan de Zeeuwse bodem ver knochte vierbeners van Van Gend en Loos van de straat gehaald en daar mee tegelijk „op straat gezet". Nu Westkapelle Raadsagenda WESTKAPELLE. De raad der gemeen- te Westkapelle komt vrijdag 7 november in openbare vergadering bijeen. De agen- jda vermeldt o.a.: verhoging salarissen van secretaris en gemeente-ontvanger, verpachting van een perceel grond, vast stelling van een verordening op de de structie. enz. zijn ook de allerlaatste, Max en Prins uit Middelburg, van hun straatfunctie ontheven en uit Zeeland vertrokken. Na jaren trouwe dienst, dat wel. Maar een officieel afscheid rhet ge voelvolle schouderklopjes en de ge bruikelijke enveloppe met inhoud BAARLAND. De eerste fase in het touwtrekken om de fundamenten van het oude kas teel „Hellenburg" bij Baarland is afgesloten. Zoals de zaken thans staan, is het vrijwel ze ker dat de historische opgra vingen behouden blijven. Dat nieuws hoorde ik gistermid dag van de bestuursleden van de in oprichting zijnde stichting Hellen burg" die de instandhouding en con servering van genoemde slot-resten voorstaat, en derhalve gelden daar voor zal moeten bijeenbrengen. Er is al 'n flinke som beschikbaar, maar het leeuwedeel verwacht men toch van het provinciaal bestuur. Naar ik van betrouwbare zijde ver nam, zijn Ged. Staten van Zeeland van plan daartoe een voorstel bij Provinciale Staten in te dienen. Een half jaar geleden heb ik in deze kolommen gewag gemaakt van de strijd om de Hellenburg". We weten dus nu, dat de ruïne-resten wel behouden zullen blijven. Uit Baarland zelf is na de aanvanke lijke stellingname weinig reactie meer gekomen op het al dan. niet voortbestaan van de Hellenburg. Eni ge vertegenwoordiger van Baarland in het stichtingsbestuur is nu de heer I. van Royen, gemeenteambte naar, die zich steeds zeer heeft be ijverd voor het behoud. Voorzitter wordt mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen. terwijl gemeente-ar chivaris J. den Hoed het secretariaat op zich neemt. Voorts hebben daar dan zitting in: mr. T. Lebret (Zeeuwse Landschap) en nog enke le vertegenwoordigers van tal van instanties, zoals provincie, etc. Het geheel staat onder auspiciën van de Nederlandse Kastelenstichting. Wist u overigens, waarde lezers, dat er zich naar ik eerst thans uit goed geïnformeerde bron vernam nog een merkwaardige touwtrekke rij om het bezit van de Hellenburg heeft afgespeeld? Tussen een Belgi sche fabrikant in suikerHv er ken en een grootgrondbezitter uit Zeeland. De fabrikant, die ook een fabriek in West-Brabant bezit, wilde de ruïne tot enkele meters hoogte optrekken en vlak daarvoor een res taurant bouwen, met daarby een na tuurgetrouwe miniatuur van de oor spronkelijke Hellenburg. Hij wilde hier dan een exclusieve uitspanning van maken, van waaruit men in de omgeving de jacht zou kunnen be oefenen. De landeigenaar wilde de fundamenten in hun huidige staat conserveren en aan zijn bezit toe voegen. Weet u waarom? Om zyn zoontje de titel heer van Baarland te kunnen bezorgen. En tenslotte is er ook nog een Zuid- bevelandse aimateur- ar cheoloog ge weest die er wel zin in had om met zijn broer uit Eindhoven uit eigen middelen in enkele jaren tijds het kasteel weer op te bouwen. Maar geen van drieën kreeg de kans, want re herkaivelingscommiS'Sie besloot de Hellenburg niet aan particulieren ever te dragen. Hoewel de sticlitingsacte nog niet gepasseerd is, wordt de conservering al zo spoedig mogelijk aangepakt, omdat de tijd dringt. Een nachtvorst je kan namelijk heel wat bederven. En met deze babbeltjes over het verdwijnen van Max en Prins en over het behoud van de Hellenburg, ben ik er dan weer voor vandaag. Artemis, t.k. En hem (het beest) werd ma ebt gegeven ever elke stam natie en taal en» volk. Openbaring Heel het leven lijkt vaak één grote machtsstrijd. Ieder hijgt e*L jaagt naar macht, macht over an» deren, over landen en volken, zo mogelijk over heel de wereld. Wie zijn krant vandaag openslaat, vindt er telkens de sporen van. En naar mate de mogelijkheden in de we reld toenemen, naar die mate neemt ook naar het schijnt de machtsbe geerte toe en weigert men, zichzelf enige beperking in zijn machtsappa raat op te leggen. Recht daartegenover staat het liefdegebod Gods, dat ons vraagt, elkanders dienaar te zijn. Dat vraagt een offer. Maar is het in wezen niet veel mooier, veel dieper, veel zin voller en toch ook veel bevredigen der? Als wij ons op die weg be geven, ervaren we werkelijk: Uw liefdedienst heeft mij nog nooit ver droten. DREISCHOR. Burgemeester en wet houders hebben de gemeenteraad van Dreischor ter vaststelling aangeboden de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor de dienst 1959, voorzien van een uitgebreide memorie van toe lichting en vele bijlagen. De totale in komsten en uitgaven van de gewone dienst zijn geraamd op ƒ305.352,31. B. en w. delen in een begeleidend schrijven de raad o.a. mede, dat zij deze begroting niet sluitend hebben kunnen krijgen. Met een post van onvoorziene uitgaven van slechts ƒ772,70 komen zij tot een tekort van ƒ3.000,De dekking hiervan hebben zij gemeend te moeten vinden in de afschrijving van de reserve van de batige saldi van vorige dienst jaren, die thans ƒ21.421,97 bedraagt. De totale verhoging van de uitgaven bleek voor een belangrijk deel te bestaan in de vermeerdering van de onderwijs bijdragen aan andere gemeenten. De bij drage in het exploitatietekort van het badhuis in exploitatie bij de vereniging „Het Groene Kruis" en de „Stichting Sportterrein Dreischor" vorderen, respec tievelijk een nieuwe uitgaaf van ƒ900, en 1300,terwijl de verhogingen van de uitgaven voor het Rode Kruis zieken huis en de gemeentelijke instelling voor Sociale Zorg een bedrag van ƒ1.053,75 vorderen. Burgemeester en wethouders achten het niet verantwoord de uitgaven van de verschillende gemeentelijke huishoude lijke uitgaven te verlagen, zodat zij het redelijk achten het tekort te dekken uit de saldi-reserve. MIDDELBURG Recital viool-piano Twee artiesten op viool en piano, twéé kunstenaars in de vertolking: en subliem samenspel de elementen voor een op muzikaal peil zeer hoogstaande avond. Jo Juda (49) en Gerard Hengeveld (48) hebben gisteravond in de concertzaal te Middelburg een avond vol kunstgenot gebracht. Het programma vermeldde vier com ponisten: J. S. Bach 116851750), J. Brahms (1833—1897), Cl. Debussy (1862 —1918) en M. Ravel (1875—19371een met zorg gekozen volgorde, waarbij de toehoorders als het ware een inzicht ge geven werd in de veranderende muzikale opvattingen tengevolge van een vrijer gebruik van ritme, tempo, melodie, versiering, harmonie e.d. Het was een sonate-avond. Een mu ziekvorm bij uitstek geschikt tot demon stratie van het zojuist genoemde. Wij ■menen niet naast de waarheid te zijn als dit ook mede de opzet is geweest van de Z.V.U. die in zijn doelstelling het pedagogische karakter van d'e uitvoe ringen nastreeft. De beide meesters hebben tenvolle meeegewerkt om dit doel te bereiken. De klassieke vorm, waarin Bach en ook nog Brahms hun sonate in E en d com poneerden, verschilt wel veel met die van Debussy en Ravel. Bij de eersten zouden we kunnen spreken van een meer ingetogen opus, bij de laatsten wordt, ó'e indruk verkregen van een zich uitleven in ritme en klank, dat d'e moderne vormen van jazz nabij komt, zo niet op bepaalde punten voorbijstreeft. Dit verschil hebben de beide musici op volkomen verantwoorde wijze in hun spel duid'elijk gemaakt, technisch en es- tetisch daartoe in staat gesteld door hun aanleg en begaafdheid. Dc aanwezigen de zaal was helaas slechts voor ongeveer de helft bezet toonden zich uitermate dankbaar door hartelijk applaus, d"at aanleiding werd tot een herhaling van het razend vlugg# „perpetua mobile".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3