^ANG is alleen RANG als er RANG op staat. Vcere's raad maakte korte metten met schulden der vaderen Veertig jaar N.C.B.B. in Vlissingen KUIS 3 NIEUWE LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL OP THOLEN Chr. Gereformeerden in Haamstede nu in een echte kerk door Zeeland oarmrm Zeeuwscli Dagblad Vastgelopen Wankel kabinet Ds. v. cl. Klis hield eerste prediking Oliebollenactie te Souburg Autobotsing op rijksweg Kapelle Nieuw orgel Geref. kerk Kamperland in gebruik V.V.Y. te Koudekerke heeft grote plannen Up 37 Tuchthuis t Donderdag 6 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLADPagina 3 Advertentie Rang Crème de Cacao 22 ct per rol ''kiiïï&wiïiii/i Protestants-Christelijk r»E BESPREKINGEN over de EEG die 1 januari in werking zou moe ten treden en de vrijhandelszone, die daarvan een noodzakelijk complement moet zijn willen de zes deelnemers zich niet met hun handel afsluiten van een groot deel van de wereld zijn vastgelopen. Vastgelopen op de treu- zelarij van Frankrijk, dat geen vrij- loop kn hebben, omdt het zich het vei ligst voelt, als zijn handel en industrie in de landsgrenzen is gevangen, be houdens dan de mogelijkheid van vrije uitvoer voor zichzelf, want die begeert het wel. Men verwacht nu alles van een top conferentie, een bespreking van de re geringshoofden of hun dichtst-opvol- gende plaatsvervangers van Duitsland, Engeland, Frankrijk. Wy weten niet, of dat de gunstigste oplossing is. Er is nu eenmaal in deze tijd veel, dat in de richting wyst: de groten beschikken, de kleintjes slik ken. Maar we zullen moeten afwachten. Intussen betekent dit niet, dat wij afkerig zijn van een EEG. Die is naar ons oordeel onafwendbaar. De groei daarheen zit in de ontwikkeling der historie, die om groter eenheden vraagt. Maar als Frankrijk dan niet wil en de andere vijf het niet alleen kunnen, zal men zo nodig moeten uitstellen. Want de economie van andere landen, ook van Nederland, verdraagt niet, dat ze binnen een beperkt gebied wordt opgesloten. FjAT HET HUIDIGE KABINET geen sterke positie inneemt, mag bekend worden geacht. Dat het in I960 zal vallen, hoe ook de verkie zingen, zullen uitvallen, staat vast. Dat is trouwens regel. Maar in dit ge val geldt dit te sterker, omdat wel al gemeen de opvatting heerst: niet meer een ministerie, op zulk een wijze door de heer Burger, de voorzitter van de P. v.d. A.-fractie, bij elkaar geïnformeerd. Maar er zijn er in Nederland, die niet tot 1960 willen wachten. Zo de heer Oud, de leider van de V. V. D., die zich graag als oppositie partij presenteert. En in zijn gevolg de „Nw, Rotterdamse Courant", die in zijn nummer van dinsdag schrijft: „Het wordt de vraag, of prof. Oud, de liberale fractieleider in de Tweede Kamer, te pessimistisch was van zijn standpunt bezien toen hij enige maanden geleden voor de radio de vrees uitsprak, dat het kabinet het nog wel tot I960 zou uithouden Met andere woorden (ondanks de tussenzin): prof. Oud wees maar op timistisch, het kabinet zal niet tot 1960 blijven Zitten. JU ZIJN ER verschijnselen, die voor het kabinet niet prettig zijn. Niet alleen, dat het nog al eens een nederlaag in de kamers lijdt, maar ook buiten de kamers heeft het door zaken als die van majoor K. en van de 37 veel krediet verspeeld. En daarby komt dan, dat nu practise!» alle partijen, die leden in het kabi net hebben, niet alleen in feite meer malen tegenover het ministerie staan, doch ook verklaard hebben, dat zij zich niet aan dit kabinet gebonden voelen. Ook als men zich op het standpunt stelt, dat elke partij altyd vrijheid van handelen houdt tegenover elk ministerie, spreekt in deze verklarin gen toch een zo stellig „onbehagen" (om dit woord dan ook maar te ge bruiken) dat inderdaad de positie van het huidige kabinet wankel wordt. Toch vragen we ons af, of het zin heeft, aan te sturen op een bespoedi ging van het aftreden Van dit minis terie. Wie zal voor de koi'te tijd. die Van onze correspondent HAAMSTEDE Met een predikatie over psalm 84 vers 4 en 5 heeft ds. M. van der Klis te Zierikzee gisteravond (dank dag) de geheel verbouwde kerk van de Chr. Gereformeerden te Haamstede in gebruik genomen. Ds. van der Klis memoreerde enkele feiten uit de geschiedenis der Chr. Geref. Kerk van Haamstede. Reeds in 1940 werden enkele diensten gehouden: maar eerst in 1948 met de komst van ds. van der Klis naar Zierik zee. werden er regelmatig diensten ge houden voor hen, die in de westhoek woonachtig waren. Vele moeilijkheden moesten overwonnen worden. Toen in 1949 de beschikking werd verkregen over een niet meer in gebruik zijnde bollenschuur kon men daarin een flinke ruimte vrij maken voor 'het houden van de erediensten. In de laatste jaren bleek deze ruimte echter te klein: in de zomermaanden moesten de kerkgangers zelfs buiten de dienst voigen. Toen de schuur en het terrein te koop werden- aangeboden besloot de kerkeraad spoedig tot aankoop over te gaan en de schuur te verbouwen tot kerk. De aannemers Manny, Padmos en Koo- jnans zijn op 17 juni 1958 met de ver bouwing begonnen. Zij hebben de schuur weten om te bouwen tot een fraai kerkje, waar thans plaats is voor ongeveer 200 Anna Jacobapolder „Ons Dorpshuis" bijeen In de jaarvergadering van de stichting „Ons Dorpshuis" heeft de secretaris, ds. K. Smit, meegedeeld, dat het gebouw voldoet aan de verwachtingen. Omdat de geluidsdichtheid van de" afscheiding kleu terschool-vergaderzaal niet op de juiste wijze werkt is de vergaderruimte uitge breid met een kleine zaal in de garde robe. Op 29 november zal een polder avond worden gehouden. De heren C. Overbeeke en L. Th. Quist werden in het bestuur herkozen. In de plaats van ds. Smit. die naar elders vertrekt, werd de heer Th. A. Boudeling gekozen. Ds. Smit werd hartelijk toegesproken door mevrouw VogelaarFrancois. personen. Zowel de aannemers als het college van b. en w. van Haamstede (vertegenwoordigd door wethouder M. de Boer), werd' dank gebracht voor de medewerking. Dank zij de offervaardigheid van de gemeenteleden kon een nieuw orgel en een kansel aangeschaft worden. Boven alles wilde ds. van der Klis dank bren gen aan God, die dit mogelijk had gemaakt. De nu zelfstandige gemeente heeft een fraai bedehuis ontvangen. In samenwer king met de gemeente Kerkwerve heeft men het broepingswerk reeds ter hand genomen. Konijnenziekte in Bruinisse BRUINISSE. De gevreesde konijnen ziekte myxamatose, die o.a. op Schou- wen-Duiveland woedt, heeft in Bruinisse verscheidene slachtoffers gemaakt. Projectielen gevonden BRUINISSE. Bij graafwerk in de polder Vier Bannen werd een grote mortiergranaat aangetroffen en in de Grevelingen werden enkele vuurpijlen opgevist. De Mijnopruimingsdienst heeft het gevaarlijke goedje onschadelijk ge maakt. SOUBURG. De muziekvereniging „Vlijt en Volharding" te Oost- en West- Souburg houdt op 10 en 11 november a.s. een oliebollenactie ten bate van het jeugdkorps. Op deze tekening krijgt u een beeld van het vooraanzicht van de nieuwe landbouwhuishoud- school te Tholen, waarvan de definitieve plannen thans gereed zijn. Het belooft voor Tholen een groots project te worden, zoals op de tekening te zien is. Aan de voorkant komen nl. twee verdie pingen, die beide bestemd wor den voor leslokalen. Links van de hoofdingang ziet u de leer krachtenkamer en geheel rechts het lokaal voor huishoudelijk werk. Voor meer gegevens ver wijzen wij naar ons blad van dinsdag 3 november jl- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen (Van onze correspondent) KAPELLE. De luxe personenauto van de vertegenwoordiger J. Raven uit Rotterdam werd gistermiddag zwaar be schadigd, toen hij op de rijksweg in de Smokkelhoek bij Kapelle in botsing kwam met een vrachtauto uit Parijs. Per soonlijke ongelukken deden zich echter wonder boven wonder niet voor. Het ongeluk gebeurde toen de heer R. met zijn personenauto op de rijksweg linksaf sloeg naar het parkeerterrein van de fruithandelaar Tilroe om daar fruit te kopen. Hij lette daarbij waarschijnlijk te weinig op het achterop komende verkeer want de zware Franse vrachtwagen kon een botsing niet meer voorkomen. Ingez. med.-advertentie Van Nelle bestellen Van onze correspondent KAMPERLAND. Tijdens een plech tige dienst is gisteravond het nieuwe orgel in de Geref. Kerk officieel in ge bruik genomen. Voor deze dienst be stond een flinke belangstelling. Nadat de plaatselijke predikant ds. A. J. Radder een inleidend woord had gesproken was voor de organist, de heer J. W. C. Noord- hoek de eer weggelegd om de eerste wel luidende tonen van het nieuwe orgel de aanwezigen te laten horen. Na dit mooie orgelspel droeg de heer I. Tange als voorzitter van de orgelcom missie het instrument over aan de kerke raad en de gemeente. De heer Tange bracht in zijn toespraak dank aan de ge meente voor de offervaardigheid en aan de orgelbouwers, de firma B. Pels en Zn te Alkmaar. Mr. A. Bouman uit Bussum, die als ad viseur had gefungeerd bij de bouw gaf een korte technische uiteenzetting en feliciteerde de gemeente met dit fraaie orgel, waarover wij reeds eerder hebben geschreven. Hij zei o.m. dat het orgel moge dienen om Gods naam te prijzen. Ook mr. Bouman speelde enkele werken op het orgel. Felicitaties werden uitge bracht door ds. M. C. Kersten te Wissen- kerke, de heer JKramer, namens de Plaatselijke Hervormde gemeente, de heer M. Bustraan, namens de Geref. Gemeente en ten slotte door burgemeester J. van Halst namens het gemeentebestuur. Aan het eind van de dienst speelde de andere organist van de Geref. Kerk te Kamperland, de heer P. J. Putter, enkele nummers op het prachtige instrument. Advertentie Er is geen Aspirin zonder BA VERKRUIS (Eigen nieuwsdienst) VLISSINGEN. „Lange tijd waren te Vlissingen zes leden van de bond, doch deze hadden zich niet in een afdeling verbonden. Door een schrijven van de heer De Klerk aan de landelijke voorzitter der Nederlandse vereniging van Kantoor- en Handelsbedienden de heer C. Baas Kzn., kwam de zaak aan het rollen en een voorlopig comité, bestaande uit de heren M. Vader, Ph. J. Woltering en J. de Klerk werd gevormd. Na de voorbereidende werkzaamheden werd besloten de secretaris van de Bond uit te nodigen te komen spreken opdat een afdeling kon opgericht worden. Deze vergadering werd gehouden en het slot was dat er een afdeling met dertien leden werd opgericht". Deze woorden vonden wij in de notulenboeken, die wij hebben doorgesnuffeld in verband met het 40-jarig bestaan van de Ned. Chr. Beambtenbond te Vlissingen. Deze oprichtingsvergadering werd ge houden op 25 juli 1918 in het Concert gebouw Burgers. De afdeling werd opge richt onder de naam: „Nederlandse ver eniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden". In de eerste ledenvergadering was er al sprake van een geringe opkomst. Op de tweede ledenvergadering werd een bestuur gekozen. Voorzitter F. D. G. Prins, secretaris J. de Klerk, penning meester J. van Es. commissarissen P. Woltering en M. Vader. In de eerste jaren werd speciaal de aandacht gericht op de propaganda. Er werd zelfs een speciale propaganda-com- missie ingesteld. HISTORISCHE DATUM Acht november was eveneens een historische datum. Op deze dag werd nl. het eerste vrouwelijke lid, mej. J. Krul, ingeboekt. Ook werd op deze dag overgegaan tot aansluiting bij de Chr. Besturenbond. In die dagen werd ook, in samenwerking met andere bonden, o.a. „Mercurius" een actie gevoerd tot het verkrijgen van een pensioenrege ling op de K.M. „Schelde". Eind 1919 werd een grote actie gevoerd in verband met de salarisregeling van de winkelbedienden. Bladerend in het notulenboek, blijkt dat er vroeger elke maand een leden vergadering werd gehouden. De leden- (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen KOUDEKERKE. De V.V.V. vereni ging te Koudekerke heeft voor het ko mende badseizoen grote plannen uitge dokterd. Op vrijdag 14 november a.s. wordt in hotel „Walcheren" een buitengewone le denvergadering gehouden, waar deze plannen besproken zullen worden. Het bestuur heeft het volgende onder het oog gezien: de aanleg van een pad vanaf de ingang naar het zomerwoningenter rein tot de Verlengde Dishoekseweg, langs de voet van de duinen en de aan leg van de tennisbanen. Uit deze plannen zal echter een keus moeten worden gemaakt. Na ampele overweging heeft het be stuur de keus laten vallen op het plan tot aanleg van het pad. De kosten zullen gedekt moeten worden uit de opbrengst van een geldlening. Ingez. med.-advertentie Van Nelle bestellen Ou d- Vossemeer Verkeerscursus Vrijdag a.s. des avonds om half acht geeft wachtmeester L. J. Nelis in een lokaal van de openbare school de eerste verkeersles. De cursus omvat een tiental lessen. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen Brouwershaven Val van trap Bij het spelen op zolder viel het doch tertje van de familie L. van de trap en kwam zo ongelukkig terecht, dat zij een pols brak. De Stavenisse Raad vergadert raad van de gemeente Stavenisse j tot 1960. het verkiezingsjaar, reikt,'komt vrijdagavond om half acht in open- fbare vergadering bijeen. De begroting een nieuw formerenvoor 1959 zal aangeboden worden formeren? Of wil men tevens aansturen op kamerontbinding en nieuwe verkie zingen? Wii geloven niet, ondanks de moge-' liikheid van winst voor bepaalde par tijen. dat ons land en velk daar op he' ogenblik mee gediend zouden zijn. En landsbelang mag niet aan partij belang worden opgeofferd. voor 1959 zal aangeboden voorts zal een onderwijzer worden. enl benoemd yOOR DE 37 verstekelingen uit In donesië, die op de „Johan van Ol- Stavenisse Instuif begint Zaterdag a.s. wordt weer begonnen met de instuif in het Dorpshuis. De jeugd kan daar de zaterdagavond op gepaste wijze doorbrengen. (Ingez. med.-advertentie Van Nelle bestellen ringen, waarom deze 37 en eventueel denbarneveidt" naar dat land terug- andere Indische Nederlanders of In gebracht zouden worden, is een oplos- donesiërs, die als verstekeling in ons sing gevonden door een „bemidde- land komen, niet kunnen blijven, lingsvoorstel" van de president der snappen de Nederlanders niet. Dat een Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsenjnotoir misdadiger wordt uitgeleverd,; Elias. Ze zullen in Nieuw-Guinea wol'- dat iemand, die zonder middelen van den toegelaten. bestaan doelloos in ons land rond- Men zou na zoiets zeggen: dat daar'zwerft, als ongewenst vreemdeling nu niemand (in regeringskringen) eer wordt uitgeleverd, is ieder duideUjk. op gekomen isEn eveneens, dat maar niet ieder bui- Er blijft aan deze zaak, bfi blijd- tenJander, die ook in eigen land rustig schap over het slagen van de redeliike leven en werken kan, zich maar niet bemiddelingspoging, iets or» a an gen a ems 'onder meer hier kan vestigen hangen. Maar dat mensen, die zich elders be- Wij geloven, dat dit in wezen is. dat -'reigd gevoelen, desnoods ten onreeh- in ons volk begrin leeft voor het ont- te bedreigd gevoelen, hier een toe-1 vangen en huisvesten van vluohteHn- vluchtsoorr' geweigerd wordt, dat be- gen. Daar getuigt onze historie van, de eeuwen door tot in de jongste tijd. Maar de kunstige juridische redene- grijpen de meeste Nederlanders niet. Hun is met de paplepel andere ingego-1 ten. VEERE. - Het gemeentebe stuur van Veere wil kortmet ten maken met de schuld der vaderen- Het klinkt nogal cru of zo u wilt: plechtig en wijds. Maar het is een feit. En de Veer se vroedschap heeft daar reeds een begin meegemaakt. Gistermorgen. In het oude raad huis. Terwijl middeleeuwse aristocrate» statig en trots vanaf fraaie gobelins en schilderijen op ons 20e eeuwers, neerblikten, werden daar in de his torische raad/aal lakzegels verbro ken en aan de zwengel van een houten roltrommel gedraaid. Het was weer zover: Veere's vroedschap hield haar jaarlijkse uitloting en delgde opnieuw een deel van de schuld, die hun verre voorgangers in de napo leontische tijd hebben aangegaan. Burgemeester jhr. I. F. DEN BEER POORTUGAEL en gemeente secretaris L. v. d. HIELLE hebben me, toen het plechtige uur was ver streken en voor de zoveelste maal een uitloting had plaatsgehad, ver teld hoe een en ander is ontstaan. Gemeentebode lakt de trommel neer dicht. Het stond er in de napoleontische tijd niet zo goed voor met de ge- meentefinanciën. De gemeente had nog heel wat achterstallige tracte- menten te betalen en tal van credi teuren, die leveranties hadden ge daan aan de stad en aan het armen- gesticht, klopten bij het raadhuis aan om hun vorderingen te innen. De ge meente Veere mpet door die jaren 17941809 wel voor f 150.000 in het krijt hebben gestaan bij al die cre diteuren. De vroede vaderen krab den zich eens achter het oor, maar dat bracht geen geld in het laatje. Wat te doen? Nu waren onze vaderen in die dagen bepaald geen achterlijke jongens. We naken er een soort lening van, be sloten ze, en die lossen we succes sievelijk in een tijdsbestek van een paar honderd jaar af. Zo ging dat. ^r werd een register van inschrijvin gen voor de achterstallige lopende chulden der stad Veere aangelegd. De totale schuld werd in mootjes ge knipt van tien gulden en voor elk tientje werd een obligatie uitgege- ren. „Zijne Excellentie Den Minister van Binnenlandsche Zaken" zette er ip 27 juni 1827 zijn zwierige en krul- rijke naam onder en de Veerse vroed- ehap was uit de brand. E?k jaar werd. een aantal van lie tiengulden-papiertjes uitgeloot. Np eens 30 of 50, later tien per keer. laar in, jaar uit, en nog zit men in Veere met een uit te loten bedrag /an f 15.000. Dat moet maar eens wat sneller gaan, vond het gemeen- ebestuur, en gistermorgen zijn voor het eerst honderd briefjes uitgeloot. Burgemeester, secretaris, de wet houders S. KODDE en D. KASSE en de bode kwamen daaraan te pas. Met een houten draaitrommel, lak- stempels en een brandend kaarsje. Een verwoede draai aan de zwengel, het dichtgelakte touwtje doorgeknipt en daar rolden de uitgelote briefjes over de groene tafel. Honderd stuks. Met plechtige stem werden de in 1827 met straffe hand geschreven nummers voorgelezen en door wet- houderlijke ogen gecontroleerd. Weer honderd gelukkigen, dacht ik. Ho-ho, sprak de secretaris, lang niet alle honderd betalen we uit. De gemeente heeft er een belangrijk deel van in eigen handen en ook niet alle crediteuren zijn nog in het bezit van de obligaties. De crediteuren zijn in de loop der jaren over geheel Zeeland en ver daarbuiten verspreid. Tot zelfs in Delft, waar schrikt u niet het Tuchthuis tientallen obligaties bezit. Wel een merkwaardig feit dat een tuchthuis zo'n grote vordering op een gemeente kan hebben, heb ik Lootjes uitzoeken; van links naar rechts de beide wethoudersde burgemeester en de gemeentesecretaris. geïnsinueerd, maar dat vonden de Veerse heren wel wat ver gezocht.... Vrij regelmatig komen er nog verzoeken om inlichtingen omtrent deze uitloting binnen, vernam ik. Er zijn geslachten waarin de briefjes van vader op zoon en kleinzoon over gaan, in de stille hoop dat nu toch eindelijk eens het zo langverwachte tientje uit de bus zal komen. Kunt u niet in één keer al die crediteuren uitloten? heb ik met mijn domme lekenstem gevraagd, maar dat bleek echt niet mogelijk. Wel gaat men nu het tempo wat versnellen door ineens honderd brief jes uit te loten, zodat men pardoes negen jaar op het schema is inge lopen. Het zal zo in elk geval nog vijf tien jaar duren, eer de schuld der vaderen geheel is gedelgd. Een hele tijd. Maar eerlijk gezegd heb ik de indruk, dat men in Veere met ge noegen deze jaarlijkse ceremonie verricht. Want Veere en traditie zijn nu eenmaal als man en vrouw aan elkaar geketend. vergaderingen waren meestal slecht be zocht. Vroeger was de propaganda ook erg belangrijk. Diverse leden gaven namen van ongeorganiseerden op en deze per sonen werden dan door de bestuursleden bezocht en bewerkt. Op de ledenvergadering van 3 juli 1946 bleek, dat de afdeling uit 61 leden be stond. Dit aantal bleef tot heden gehand haafd. Er is nog veel te vertellen over het wel en wee van de afdeling Vlissingen. Maar och, iedereen weet zo ongeveer wat er in een afdeling omgaat. De N.C.B.B. kwam tot stand op vrijdag 14 november 1952. Het eerste bestuur van de N.C.B.B. afdeling Vlissingen zag er als volgt uit: J. Poppe, eerste voor zitter, H. M. Haring, tweede voorzitter, J. A. Bak, eerste secretaris, C. A. Zwart, tweede secretaris, W. Kamermans, eer ste penningmeester, L. van de Graaf, tweede penningmeester, J. B. Kole, lid en L. Dekker. Het is wel opmerkelijk, dat in de beginperiode de vergaderingen goed werden bezocht. Natuurlijk kende de afdeling ook zijn ups en downs. Een groot ledenverlies werd geboekt op 1 januari 1956 i.v.m. de overgang van vele leden naar de Christelijke Metaal- bedrijfsbond in verband met de bedrijf- taksgewijze organisatie. Sindsdien ontstonden moeilijkheden in de bestuursvorming. Op donderdag 13 februari 1958 kwam weer een volledig bestuur op de be stuursvergadering. Het bestuur dat thans zitting heeft be staat uit: L. A. Cijsouw, voorzitter, P. L. Stroo, secretaris, J. A. Louwerse, pen ningmeester, mej. J. M. Johansen en mej. M. A, Kloeg, leden. Op de laatste bestuursvergadering is besloten het 40-jarig bestaan niet onop gemerkt voorbij te laten gaan Er wordt een feestavond gehouden, tijdens welke een toneelstuk op de planken zal worden gebracht. De datum is vastgesteld op 26 november a.s. 's avonds om 7.45 uur in het Hervormd verenigingsgebouw, Noord straat te Vlissingen. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen <lÈ)acf meditatie Mijn rouwklacht hebt gij ver anderd in een reidans. Psalm 3012 a. In deze dagen herdenken achter elkaar de eilanden, steden en dorpen van Zeeland, dat ze veertien jaar geleden werden bevrijd. Onze ge dachten gaan in deze dagen onwille keurig terug naar de tijd van ver drukking, van oorlogsgevaar en oorlogsnood, die over ons ging. Met recht konden we zeggen: „Hier scheen ons 't water t' overstromen, daar werden we bedreigd door 't vuur". De klacht steeg op uit Ne derland. De klacht gelukkig ook tot God. En als er bevrijding kwam, als thans de klacht vervangen is door de vreugde van de vrijheid, weer veertien jaar lang, dan mogen we God ervoor danken, dat Hij ons ook deed zingen: „Maar Gij deedt ons 't gevaar ontkomen, verkwikkend ons te goeder uur". (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen De Nederlandse spaarzin leeft nog altijd. In HOEDEKENSKERKE weet men daar ook van mee te praten. Tot 1 nov. j.l. werd daar bij de spaarbank f 1.3 miljoen ingelegd en terugbetaald ruim f 1 mil joen. Er kwamen 184 nieuwe spaarders bij o.w. 37 van de Jeugdspaarwet in ok tober. De Hervormde jeugdvereniging te RENESSE kan weer vooruit. De heren C. A. Vroomen en J. H. Blom hebben de leiding daarvan op zich genomen. In OOSTBURG klonk een luide knal en even later sloegen de vlammen uit de kelder in het polderhuis van het water schap Het Vrije van Sluis. Een explosie in de kachel van de centrale verwarming was de oorzaak. De brandweer zette er een straal water op, die het vuur spoedig smoorde. In ST. MAARTENSDIJK zijn weer. heel wat prikjes uitgedeeld. Veer tig kinderen werden ingeënt tegen polio voor de tweede keer. De kinderen in RETRANCHEMENT slaagden erin voor f 108,— aan kindei-zegels en kaarten te verkopen en kunnen dus zeer tevreden zijn over dit resultaat. Ook een felici tatie aan het adres van wachtmeester I. A, Deij uit Retranchement, thans verbon den aan de rijksrecherche te Rotterdam, die slaagde voor het examen rijksgetuig schrift Franse taal. In KAMPERLAND werd de eerste coaster van dit seizoen begroet, die door de fa. Versluis met aardappelen werd geladen. Het betrof de Bermuda uit Delfzijl. Men zou GOES bijna een badplaats kunnen noemen, hoe wel er geen stukje strand, zelfs nog steeds geen zwembad te vinden is. Maar wel wordt er druk gebaad. Niet minder dan 4298 personen maakten in oktober gebruik van de douches en kuipbaden in het Medisch Centrum. In RETRAN CHEMENT vordert de bouw van de nieu we brug bij de Driekoker niet zoals men verwacht had. Het heiwerk gaat lang zaam, tengevolge van schelpzand in bodem en de aanwezigheid van oude fuik damenten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3