MEERJARENPLAN RUILVERKAVELING EEN BELANGRIJK STUK Gemeente Zierikzee kreeg schenking van fam. De Jong iwia ra sgiraat tfgaui"""' - -h" iSANATOGEN Tholen krijgt fraaie landbouwhuishoudschool Deining in raad Hoek over verkoop Christelijke school UIT DE Chr. Hist. Unie niet tot elke prijs in 1960 in een kabinet Burgerlijke stand Aambeien? HEMOTABS Administratieve verkaveling gewenst BonSana Beslissing zal pas 1 januari vallen NUTSSPAARBANK „Meester" Veldhuizen te Goes 25 jaar h.d.s. Definitieve plannen gereed zigingen perenexport West-Duitsland nieuwe Vollevbalcompetitie West-Noordbrabant In het water gefietst Dr. Koper blijft in Tomohon Lesing over televisie Asafnaar België Dinsdag 4 november 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Advertentie tuurproblemen in de landbouw ruim de aandacht wordt geschonken. Van onze landbouwmedewerker Het meerjarenplan voor de ruilverkaveling en andere cultuur technische werken in Nederland, dat door de Centrale Cultuurtech nische Commissie is opgesteld, is een buitengewoon belangrijk stuk. Er wordt uitgegaan van de noodzaak om ongeveer anderhalf miljoen ha cultuurgrond door ruilverkavelingen te verbeteren. Rekening hou dend met een bedrag van 3400 per ha aan investeringskosten, zou met de uitvoering in totaal ruim vijf miljard gulden gemoeid zijn. Voor de verwezenlijking van de plannen wordt gedacht aan een periode van 30 tot 50 jaar. We mogen aannemen dat de commis- risclï grondgebruik", waarin aan struc- sie met over een nacht ijs is gegaan. - - - - In het rapport wordt namelijk melding gemaakt van een aantal uitgangspunten over de toekomstige ontwikkeling van de land- en tuinbouw. Men h,eeft zich b.v. gerealiseerd dat de mechanisatie en de rationalisatie in de industrie en in andere bedrijfstakken snel doorgaat en dat de landbouw zich hierbij dient aan te passen, evenals trouwens bij de ontwikkeling van de afzetmogelijkheden. De commissie is er verder van uitge-1 gaan dat het areaal cultuurgrond in de! eerstkomende jaren ongeveer constant' blijft en dat het aantal kleine bedrijven de laatste jaren aanzienlijk terug loopt. Agrarische bestemming De commissie is zeker niet van me ning dat elk gebied zonder meer in aan merking komt voor een ruilverkaveling. Er zal aan verschillende voorwaarden voldaan moeten worden. Zo zal het be trokken gebied in &e eerste 30—40 jaar vrijwel zeker een agrarische bestem ming moeten houden. Ook zal de be drijfsstructuur van een dergelijk gebied een planologisch en economisch verant- hnnHpri opmpontprs»aHc:\rprerarWino vraa§ of deze school daarvoor gebruikt woorde uitvoering moeeliik moeten ma- noua?_n gemeenteraactsveigaüeiing kan worden. ook bracht de heer Van Verkaveling Naar we vernamen heelt de bondsraad van de C.B.T.B. aan het plan reeds een uitvoerige bespreking gewijd. Hierbij kwamen enkele gedachten naar voren die de moeite van het bespreken zeker waard zijn. In de eerste plaats vroeg men zich af o 1 voorlopig niet wat meer gestreefd zou kunnen worden naar de Z.g. administratieve verkaveling, die al leen een concentratie van grond, zonder verdere ontsluiting, inhoudt. Met de ont sluiting zijn n.l. de grootste bedragen gemoeid. Op deze wijze zou reeds op korte termijn door velen van de verka veling geprofiteerd kunnen worden. Met name voor de eigenaren-verpach ters werden de lasten van een verkave ling onder de huidige omstandigheden bijzonder zwaar geacht. Sommige leden zouden de verkavelingsrente over meer dan 30 jaren willen uitsmeren, of willen laten schommelen met de conjunctuur in de landbouw. Er kunnen zich momen teel n.i. omstandigheden voordoen, waar onder de lasten beslist niet kunnen wor den opgebracht. Waar het hier gaat om een structuur beleid op lange termijn, achtte men het tenslotte onjuist dat de regering hier mee in het prijsbeleid thans rekening wil houden. Kinderen kunnen soms bleek en nerveus zijn. vooral als ze op school gaan. Dan hebben ze meer dan ooit iets versterkends nodig. Geef hun daarom BonSana opgelost in melk. Het is een heerlijke, krachtige drank, vitaminenrijk, eiwit- en ijzerhoudend Voor ailo schoolgaand» kindonn» Hj apolhokert on drogitton H ACO N.V. tttMtrtcM gevraagd, maar bij taxatie was dit bedrag op 4550 gekomen. De heer Van der Peyl (Arb.i was over tuigd van de noodzaak, dat de kerk een verenigingsgebouw nodig heeft, maar aangezien de gemeente een garage en een HOEK. In de gisteravond ge- gemeenteschuur niet kan missen was zijn i ...n r, r.f ri nnkicnl 4ooosmni. Van onze correspondent woorde uitvoering mogelijk moeten ma ken. Verder zal een gunstig investerings effect en een aanzienlijke verbetering van de economische en maatschappelij ke toestand verwacht moeteft worden. Tenslotte zal een redelijk beheer en ge bruik van de nieuwe toestand verzekerd moeten zijn. Het lijkt otns van groot belang dat de landbouworganisaties zich nchter dit rapport plaatsen. Boze tongen willen wel eens beweren dat de georganiseerdè landbouw meer belangstelling heeft voor de prijspolitiek dan voor het structuur beleid. Niets is echter minder waar. We mogen in dit verband wijzen op twee belangrijke rapporten van de C.B.T.B., n.l. Gedachten over de grondslagen van ons landbouwbeleid" en „Het agra- van Hoek is enige deining ontstaan over het voorstel van B. en W. om de voormalige Christelijke school aan de Molendijk aan de Ned. Herv. gemeente te verkopen voor exploi tatie van een verenigingsgebouw. De gemeente had hiervoor 5000 Advertentie Moeder, maak se gezond en sterk. De gunstige invloed van Sana- togen op kinderen is verbazing wekkend. Na korte tijd worden ze tieriger, krijgen ze een frissere kleur en stralen nun ogen van levenslust. Reeds één lepel Sa- natogen per dag voorziet hen overvloedig van die opbouw stoffen, welke hun zenuwen en spieren nodig hebben om zich voorspoedig te ontwikkelen. Méér kracht, méér weerstand. Geef ook Uw kinderen: Reeds tientallen (aren het zenuwsterkend tonicum Bij de Vlissingse Nutsspaarbank werd in oktober ingelegd f789.334,46 en terug betaald f 791.951,47. dus meer terugbetaald dan ingelegd f2.617,01. In Souburg werd ingelegd f32.134,89 en terugbetaald 153.415,95, in Goes f 165.257,18 ingelegd en f 146.039.25 terugbetaald, in Wolphaarts- dijk ingelegd 1 16.035,33 en terugbetaald f 9.061,86, in Terneuzen ingelegd f 26.<}47.40 en terugbetaald f 26.230.67, in Zaamslag ingelegd f3.676.43, terugbetaald f2.062,73, BAARLAND in Axel ingelegd f 9.991,92 en terugbetaald f 7.218.53, in Kapelle ingelegd f 24.377,02 en terugbetaald f 21.886, GOES Gevonden voorwerpen In de maand oktober 1958 zijn aan het bureau van gemeentepolitie te GOES onder staande voorwerpen als gevonden aangege ven en nog niet afgehaald. Inlichtingen hierover op iedere werkdag te verkrijgen. Gele plastic hoes v. autokoplicht; rood plastic schoolétui; bl.-grijs regenkapje: 5 huissleutels, o.a. nr. 2813 en nr. 2 en 1 ..Yale": metalen duimstok: metalen crucifix; 5 div. vulpennen, o.a. l bl. gevl., l in etui „Rex" en verder merken „Plexigraf", .Prooita" en „Boston"; 6 div. portemonnaies m. en z. inhoud: sleuteltje, doublé zegelring; étui. w.i. vulpen en vulpotlood; 2 bankbilj. van f 10, hoofddoek met bloemmotief; sleu telétui met sleutel; zilv. halskettinkje met Maria-medaljon: bl. ballpoint; 5 R.P.S.-zegels van 10 cent: „N.S."-draagspeld; zwart woll. sjaal (gebr.); pakje, w.i. verm. overhemden; grijze gebr. r. handschoen; plm. 1 meter ge galvaniseerde pijp; 2 br. portefeuilles, inh. foto's: zwarte parapluie: muntbiljet van f 1; wit gummi speelgoed popje, t. w. poesje: hangslot; pr. hoge ^ymn. schoenen; reserver wiel met band maat 75020 x; plastic popje; heren regenjas (khaki-kl.): zakje. inh. weck- ringen: zwart hondje m. br. vlekjes; witte kip (m. pr. zw. veren!), marine-baret, no. 107580 (is door lifter in auto lateft liggen): groen jasje: zakmes; grijze zelf binder; led. br. want m. wit bont gevoerd; Lipssleutel 5614: benzinetankdop van DKW: zilv. gulden; hoofddoek met hoefijzers bedrukt; r. glacé handschoen: padvindersriem; pr. gummi re genpijpen: sleuteltje aan ring: prima witte nylon d. handschoenen (nw.); pop m bl. rood 'j jurkje; ijzerzaag; br. d. handschoen gab. regenjas: 6-delig zakmes m. wit heft; pr. zw. nylon handschoenen; blauwe alpino: bruine en grijze parapluiehoes; d.-bl. d. glacé- h.- schoen: pr. d. bl. dito; groen plastic étui. w.i. plastic regenkapje: ballpoint „Chrown- Minor", bl.; verpakt nw. kinderschopje: bro che m. steen en steentjes; bruin kinderpetje; meisjesregenjas met vaste kap; lichtgroene schakelarmbandje (hagedisjes); bl. jongens- kano: zakkammetje m. haarspeldje; zilveren i jasje m. bontkraag; wit kinderschoentje; bl.- I wit kindersokje; br. knipbeurs met inhoud; geel kettinkje: ,,V.W."-wieldop; gr. étui w.i. zonnebril; pakje cigaretten „Rothmans"; zw. nylon d.-handschoen (1.): rozenkransje (souv. de Lourdes); r. damesvest, w.i. C. RIJK; be deltje v. armbandje (zilverkleurig); dasspeld (2 kaasboortjes en „Alkmaar"); groen deens- bonte parkiet; mutsje m. kwastje r. gr. g.; staafzaklantaarn; dameshandsch., zwarte st. bovenop, onder leder; beige d.-glacé hand- sch. spons: doos (10) sigaren; groen slabbetje herenrijwiel PJK. der Peyl naar voren, dat de gehoorzaal totaal uit de tijd is, zodat de gemeente meer gebaat is met de bouw van een dorpshuis. Hij pleitte voor samenwerking om met het bedrag van 4500 uit het rampen fonds te komen tot de bouw daarvan Hij achtte het niet nodig, dat er twee of drie verenigingsgebouwen zijn. Burgemeester Hanssens verklaarde, dat de school voor brandweergarage te moei lijk ligt en dat het gebouw voor ge meenteschuur totaal ongeschikt is. Zelf voelde de burgemeester ook wel voor een dorpshuis, maar na de gemaakte plannen is hem gebleken, dat de bouw te grote kosten voor de gemeente met zich brengt. Wethouder Jansen (CH) voelde voor de gedachte om gezamenlfik de kosten van dit verenigingsgebouw te dragen, met dien verstande, dat alle verenigingen van het gebouw gebruik kunnen maken, maar zyn partijgenoot merkte op, dat dan de verenigingen, die hier financieel niet deelnemen, huur moeten gaan betalen en dat juist deze verenigingen geld heb ben. Zijn oordeel was, dat by de bouw van een dorpshuis dit buiten de kerken om moet gaan. De burgemeester vroeg machtiging voor 1 januari 1959 te kunnen beslissen, Wethouder Scheele 'AR) was overtuigd, dat er wat moet gebeuren, maar dat het financieel verantwoord moet zijn. De burgemeester zal nu contact op nemen niet de kerkvoogdij. Na Stemming besloot de raad de verkoop aan te hou den tot 1 januari 1959 en de koopsom te bepalen op 4500 GOES. Gistermorgen hebben school bestuur, onderwijzers en leerlingen van de Prinses Ireneschool te Goes het hoofd der school, de heer L. C. Veldhuizen, be hoorlijk in het zonnetje gezet. Daar was dan ook alle reden voor, want „meester" Veldhuizen mocht namelijk het feit her denken, dat hij 25 jaar geleden (zij het dan elders) benoemd werd tot hoofd ener school. Het is een intiem feestje geworden in de gymzaal, waar bestuursleden en leer krachten waarderende woorden spraken en cadeautjes aanboden. De kinderen maakten er een paar gezellige uurtjes van door tal van schetsjes, voordrachten en muzieknummertjes ten beste te geven. De heer W. T. van Wijk overleden WOLPHAARTSDIJK. In het zieken- huis te Goes is op 80-jarige leeftijd over leden de heer W. A. van Wijk, die van 1908 tot 1938 hoofd van de Christelijke school te Wolphaartsdijk was. In 1938 werd hij gepensioneerd. De heer Van Wijk was een bekende persoonlijkheid in Wolphaartsdijk. Hij is vele jaren pen ningmeester geweest van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, ouderling van de Gereformeerde Kerk en boekhou der van deze Kerk. Ook maakte hij deel uit van de Zendingscommissie van de Gereformeerde Kerk in Wolphaartsdijk. Woensdagmiddag om half twee vindt de begrafenis van het stoffelijk overschot plaats te Wolphaartsdijk. Bruinisse Leven in Bruse brouwerij BRUINISSE. Tijdens een vergadering van de plaatselijke organisaties van Brui nisse is o.m. naar voren gekomen dat „Nu met hope", de Bruse muziekvereniging, op tweede Pinksterdag een muziekcon cours zal geven, ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan. Als de nieuwe vis sershaven in gebruik zal worden geno men, hoopt men daaraan ook de nodige feestelijkheden aan te verbinden. De middenstanders van Bruinisse hebben er op aangedrongen, dat spoedig een kam peerterrein zal worden aangekocht. Men denkt voor de toekomst ook aan zee- hengelwedstrijden. Kapelle Administrateur landbouw Administrateur Landbouw. In de vaca ture administrateur van de plaatselijke landbouwver. ontstaan door het overlijden van de heer A. de Woord is voorzien door benoeming van de heer M. Landman. Eigen nieuwsdienst THOLEN. Naar wij vernemen zijn de definitieve plannen voor de bouw van een nieuwe landbouwhuishoudschool, uitgaande van de ZLM, te Tholen gereed en ter goedkeuring gezonden naar Den Haag. Het architectenbureau irs. A. Rothuizen en P, J. 't Hooft te Middel burg heeft een bijzonder fraai en bovendien groots project ontworpen. Als de plannen uitgevoerd worden, zoals zij op papier staan, dan be looft dit complex een sieraad te worden, niet alleen voor de gemeente Tholen, maar voor het gehele eiland. De heer M. Noteboom te Hilversum overleden GOES. Te Hilversum overleed op 64-jarige leeftijd de heer M. Noteboom. die een zeer bekende figuur in de Her- vormd-Gereformeerde organisaties was. De heer Noteboom bekleedde verschil lende functies. Zo was hij het, die bijna dertig jaar geleden op 34-jarige leeftijd de Ned. Herv. Zondagsscholenbond op G.G. oprichtte, welke Bond hij zijn ge hele leven gediend heeft. Zijn grote zorg ging daarbij uit naar het goed verzorgde blaadje „Kind en Evangelie". Ook ver zorgde hij voor deze Bond de Zondags schoolroosters, waaruit de kinderen hun versje konden leren en waarvan er jaar lijks tienduizenden gedrukt werden. Te vens was hij voorzitter van deze Zon dagsscholenbond, Ook was hij oprichter van en voorzitter van de Ned. Hervormde Knapenbond op G.G. en van de Mannen bond, die binnenkort haar 25-jarfg be staan hoopt te vieren. Hij was oprichter van de Ned. Herv. Vrouwenbond op G.G. eindredacteur van het jongelingsblad „De Vaandrager" en voorzitter van de Herv. Mannenvereniging „Calvijn" te Hilver sum. Daarbij was hij ruim 25* jaar hoofd van de Rehobothschool te Hilversum. Voorts kwamen van zijn hand ver schillende boekwerken, o.a. Kort Begrip, Ons Schatboekje, Bijbelse Geschiedenis, Hersengymnastiek voor verenigingen en clubs, enz. ZIERIKZEE P. M. Panny ter aarde besteld Eigen nieuwsdienst ZIERIKZEE Onder grote belangstel ling' is gistermiddag te Zierikzee ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de 'heer P. M. Panny, die in zijn leven een belangrijke plaats innam in de Zie- rikzeese gemeenschap, onder meer als raadslid en wethouder. Aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door de heer v.' d. Doel en burgemeester F. Th. Dijckmeester. De 186 leerlingen en 86 cursisten, die thans onderwijs genieten aan de land- bo*whuishoudschool van Tholen, zijn verspreid over het gehele stadje. Hoe wel het onderdak in een timmer manswerkplaats, enkele barakken en andere lokaliteiten met bepaald tot slechte omstandigheden leidt, rormt de verspreiding van de leerlingen toch een handicap bij het veraaitwoord les geven. Reeds lang loopt het bestuur van de school dan ook met plannen rond om te komen tot de bouw van een nieuwe sclmol. Nu is het dan zover, dat de de finitieve plannen zijn ingediend. Het uitgebreide en fraaie complex zal verrijzen op, de hoek van. de Simon Lindhoutstraat en de Dalemseweg. De scnool, die de hoofdingang krijgt aan de Simon Lindhoutstraat zal acht leslokalen, een gymnastieklokaal en di verse andere ruimten omvatten. Links van de hoofdingang is e.en kamer voor de leerkrachten geprojec teerd met een ruim terras. Daar vin den wij ook de huishoudkeuken, waar in elke dag twee leerlingen bij toer beurt de maaltijden zullen verzorgen voor de leerkrachten. Dit gedeelte vormt a.h.w, de ieerkrachtenhoek. Naast dit gedeelte vindt verder de administratie een plaats, heeft de direc trice haar domein en is een kamer ont worpen voor de concierge, a'ie een plaats krijgt op een strategisch punt, want uit aijn kamer kan hij het gehele gebouw overzien. Loodrecht op zijn ka mer is een brede gang geprojecteerd waar twee theorielokalen en een naai- lokaa! (met paskamer) op uitkomen. Iets verder rechts (gezien vanaf de hoofdingang) zijn twee praktijklokalen te vinden. Het voorste g»edeelte is be stemd voor huishoudelijk werk en was- les. Ook is daar de droogruimte. De keuken, met kelder, treffen wij aan achter het „waslokaal". Aan deze ruimte grenst de eetzaal voor de leer lingen. Deze zaal wordt voorzien van twee glazen wanden. ETAGE Hoe groots dit project wordt blijkt wel uit het feit, dat boven de ruimte van de theorielokalen en naailokaal een etage gebouwd zal worden waar een theorielokaal en twee naailokalen zijn gepland, dus precies andersom als be nedien. De leslokalen zijn alle geprojecteerd aan de rechtse zijde van het gebouw, In dit plan is verder een aparte in gang ontworpen voor de leerlingen. Zij kunnen via de Dalemseweg het ge bouw binnenkomen. Voor de leerlingen echter hel eigenlijke gebouw betreden moet zij eerste een ruime speelplaats oversteken, die links wordt begrensd door de boven geschetste leslokalen en links door een ruime rijwielstalling, waar plaats is voor ongeveer 200 fiet sen. Om nu terug te keren bij de concier ge; hij heeft aan zijn linkerzijde het zicht op de garderobe voor de leerlin gen. Voorts vinden wij daar het gym nastieklokaal. dat tevens dienst kan doen als overblijfruimte voor de leer lingen tussen de middaguren. Rond de gymzaal worden de toiletten, douche cellen. en flinke kleedruimte met voe tenwasbak gebouwd. Het gymnastieklo kaal kan bovendien gebruikt worden voor schooluitvoeringen, diploma-uitrei king en,z. Het bestuur koestert nog de hoop. dat in de gymnastiekzaal een los podium geplaatst kan worden. Buiten, naast de gymzaal, zal nog een volleybalveld worden aangelegd. Advertentie Van onze correspondent ZIERIKZEE. De gemeenteraad van Zierikzee heeft zich gisteravond op vlotte wijze door een tamelijk omvangrijke agenda gewerkt. Aan het begin der ver gadering sprak de burgemeester enkele gevoelvolle woorden bij het overlijden van de heer P. M. Panny, die enkele jaren de gemeente als wethouder heeft gediend. De raad aanvaardde onder grote dank een bedrag van f 1125. Deze som is bijeengebracht op een reünie van de familie De Jong op 13 september jl. te Zierikzee. Het bedrag is bestemd voor de instandhouding van de monumenten te Zierikzee. St. Philipsland „De Reisduif". De postduivenhouders- vereniging „De Reisduif" Os St. Philips land behaalde de volgende kampioen schappen: Vitesse; 1. Joh. Reijngoudt, 2 A, Faasse, 3. Joh. Reijngoudt. Kam pioen fond: 1. A. Faasse, 2. J. C. Ver wijs, 3. G. v. Nieuwenhuizen. Kampioen duif: 1. Joh, Reijngoudt, 2. A. Faasse, 3. G. v. Nieuwenhuizen. Jonge duiven: 1. J. Quaak, 2. A. den Braber. 3. W. v. Dommelen, Kampioen generaal: 1. Joh. Reijngoudt, 2. G. v. Nieuwenhuizen, .3. K. Reijngoudt. Landingsvaartuig weer vlot (Van onze correspondent) BRUINISSE. Het landingsvaartuig, dat in de vluchthaven van Zijpe was ge zonken, is zaterdag, dank zij de her nieuwde pogingen van de heer M. v. d. Marei, weer vlot getrokken. Nu het vaartuig bij laag water geheel boven water ligt. is duidelijk te zien wat gri.tpskekke Hp nnivaak was van het afknappen der Geboren: Abraham, z.v. A. Maljaars en J. stalen k\bek en trossen. De blondere gf^r; Francina M„ d.v. G. Wljkhuijs en bouw van het vaartuig was oorzaak, dat de kimmen als een mes werkten. Geboren: Francisca, dv L. H. A. Frenks en N. van Leunen. Ondertrouwd: P. J. Franse, 24 j. en J. C. de Jonge, 21 j. Getrouwd: J. A. Verbrugge, 30 j. te Ter- neuzen en W. Anthonise, 29 j.; A. W. de Steur, 29 j. te Zoutelande en C. W. Schout, 30 j. RILLAND-BATH Geboren: Alderina M„ dv J. Pol en M. N. Bal; Wolter E., zv E IJ. de Schipper en G. W. Gemser; Dina A., dv M. Wiskerke en M. Boone: Theodoor A. C., zv C. van Hercules en P. J. Kerkhove. Gehuwd: J. Vermeule, 25 j. te Krabben- dijke en H. D. Kant, 20 j.G. Geelhoed, 27 j. te Kortgene en Th. P. Verhallen. 22 j.; A. J. van 't Leven, 25 j. te Goudswaard en M. A. Iobbezoo, 21 j. SINT LAURENS Geboren: Aida P., dv F. G. Masius en Moeljani Gehuwd: C. W. Bommel jé, 28 ,j. en M. Kwekkeboom, 23 j.; J. P. Smaardijk, 26 j. en A. C. Kusse, 24 j. Overleden: J. Dingemanse (te Middelburg) 76 j. geh. gew. met F. de Bruijn; A. Poppe (te Middelburg) 76 j. geh. met P. Passenier. BORSSELE Geboren: Jacobus C., zv P. de Bue en J. Ruster Overleden; A. Martens .52 j. e.v. J. de Letter. Koewacht; J. Veerhoek, 66 j. e.v. G. Constanje. Met ingang van 1 oktober 1958 werd (conform het voorstel van B. en W.) tot waagmeester benoemd de heer J. A. Bieneveld. Zonder op- of aanmerking stelde de raad de vergoeding vast voor het vak- j onderwijs lager onderwijs nuttige hand werken, de vergoeding voor het bijz. onderwijs en het bedrag der voor ver- j goeding in aanmerking komende uitgaven in 1957. Ook werd een voorstel tot wijziging van de legesverordeningen vastgesteld. Stof lot discussie leverde het voorstel van B. en W. op om het college te mach tigen kasgeldleningen aan te gaan. Ver-, schillende t raadsleden, onder wie de socialisten mr. K. A. Keuning en J. Rameys, vonden dit niet juist en spraken i van een beknotting der raadsbevoegd- heid. Nadat de burgemeester de argu mentatie voor dit voorstel had toegelicht, kregen B. en W. toch geen machtiging om kasgeldleningen aan te gaan. Het voorstel werd verworpen. Alleen de prot.-chr. fractie stemde voor. Het voorstel tot verlenging van de huur inzake het noodsportveld werd neem Hemotabs de nieuwe behande» ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smaakloos tabletje plus een glas water is alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief te verlichten. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit. doen Hemotabs de zwellingen slinken en bevorderen zo de genezing. Ze aijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen. Zo belangrijk voor volkomen herstel van Aambeien en lang durige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f. 1.47 Bij Apotheken en Drogisten. MIDDELBURG Collecte clir. onderwijs De jaarlijkse Unie-collecte voor het ingetrokken, daar de eigenaar inmiddels I Christelijk onderwijs heeft te Middelburg is overleden. 1400,opgebracht. GOES. In verband met de gunstiger stemming op de Nederlandse perenmarkt is met ingang van 3 november het ras Zwijndrechtse wijnpeer vanaf 55 mm. toegevoegd aan de lijst van pererassen welke naar West-Duitsland geëxporteerd mogen worden. Verder is vastgesteld dat met ingang van deze datum de Beurre Clairgeau vanaf 55 mm. naar West-Duits land geëxporteerd mag worden. De maat van dit ras was^60 mm. Overigens treden er geen veranderingen op. De minimum aankoopprijs blijft 18 cent per kg. BOEKEN Barteünk, Dr. G. J. M. urieks-Ne- derlands woordenboek. (Auia-reeks i. Beknopt woordenboek. waarb:j men het materiaal zodanig heeft geschift, dat de gebruiker bij lezing van de meer bekende Griekse werken ei ju.st de praktische informatie in zal vin den die hij nodig heeft. Van onze sportcorrespondent BERGEN OP ZOOM. De uitslagen van de wedstrijden voor de West brabantse volleybalcompetitie luiden: Heren le klasse: Avanti IPSOV 30; Avanti I—BB I 3—0; VVS—PSOV 3—0; VVS-BB I 1—3. Heren 2e klasse: SMW II—VIO 3—0; BGS—BB II 3—0; OVC II heeft zich teruggetrokken uit de competitie Avanti IISaturnus 0—3. Dames le klasse: MOC IOlympia III 3—0; MOC II—BGS 0—3: Olympia I— VVS I 2—2: Olympia II—VVS II 1—3; Olympia IIVVS I 03; Olympia I— VVS II 3—0; BB I—Avanti I 1—3: BB II—Avanti II 0—3: BB II—Avanti I 03; BB IAvanti II 30. Standen: Heren le klasse ALDUS MR. BEER1SUSK TE ROTTERDAM ROTTERDAM. De voorzitter van Brcntano, Clemens. Gedichte Er- de Christelijk-Historisghe linie, mr. H. -/amunsen DIK«. .scher Püchereü K J Beernink, heeft zaterdagmiddag zamungen. ai (Vaorffentarisch m een vergadering van bestuursleden Poezie, proza en een tragmentanscn rhristeliik-liistorische kiesvereniein- levensbeeld- in-br even van de tragi- I an cnristeujn nistonscne niesverenigin leven^eeici .11 gen in Rotterdam gezegd, dat de ■sche Du'tse j leven ru=i vond C.H.U., hoe zeer ook gouvernementeel, in de betertog tot het HWoms-Katho- zeker „iet tol elke prijs in 1960 in een in ae peKerins kabinet zitting zal nemen. Naar zijn mening was de tijd van de brede-basis- liek geloof Brouwer, Dr. J. Johanna de Waan zinnige. Een tragisch leven in een be wogen tijd. (Meulenhoff Pockets). Vijfde druk van de voortreffelijke bio grafische roman over de Spaanse vor stin Johanna van Castilië, die gees- 'elijk ten onder ging na de dood van haar echtgenoot Philips de Schone. politiek voorbij. De heer Beernink keerde zich heftig tegen de opvatting, dat in de huidige C.H.U. op het ogenblik geenszins, al dus spreker in antwoord op een uit de vergadering gemaakte opmerking, maar demagogie en het spreken voor de tri bune is de Unie in elk opzicht vreemd. De Unie-voorzitter deelde in de' verga dering mee, dat het dagelijks bestuyr van dé C.H.U. onder de Christelijk-his- torische jongeren een prijsvraag heeft uitgeschreven o<ver het verschil in vrij heidsbegrip bij de C.H.U. en de V.V.D. Het bestuur van de De Savornin-Loh- manstichting zal de jury vormen. De secretaris van de Unie, mr. Van Gelder, gaf als zijn mening, dat de kansen voor de confessionele partijen wel weer zullen komen en ook dat de winst van de V.V.D. niet gecontinueerd politiek alleen zakelijke aangelegenhe- zal blijven. Hij achtte een betere par- i 1#11..,. ..(it, .1 „niiaicl a yt -» den aan de orde zouden komen, waar bij de beginselen geen rol zouden spe len. Een eigen geluid ontbreekt de tijorganisatie een dringend vereiste. Ka Avanti I 8 8 16 24—0 BB I 8 5 1 2 11 17—9 WS 8 2 6 4 8—18 Smevo 4 1 1 2 3 5—9 Olympia H 4 1 1 2 3 5—9 P.S.O.V. 8 1 1 6 3 6—20 Heren 2e klasse Saturnus 6 5 1 10 16—4 B.G.S. 6 4 2 8 14—7 Avanti II 5 3 2 6 10—7 S.M.W. II 5 3 2 6 9—7 V.I.O. 6 1 5 2 3—15 BB II 4 4 0 0—12 Dames le klasse Olympia I 7 6 1 13 20—2 BB I 8 5 1 2 11 18—8 Avanti I 6 5 1 10 15—4 B.G.S. 6 4 1 1 9 14—6 V.V.S'. I 5 3 2 8 13—5 V.V.S. II 6 3 2 1 8 13—8 Avanti II 7 3 4 6 10—12 Olympia II 8 2 1 5 5 10—18 MOC I 4 2 2 4 7—6 De Nederlandse judoka Anion Geesink, die op deze folo voor de zoveelste maal een tegenstander werptgaat zoals be kend. met zijn landgenoot ïJssink naar Tokio voor de strijd om het wereldkam pioenschap. In Japan kennen ze Geesink al, want de Utrechter toonde zich in de titelstrijd van eveneens te Tokio gehouden, de beste Europeaan, Geesink is van plan zes a zeven weken in Japan te blijven en de vrije tijd, die hij daar heeft, te gebruiken om zich het worstelen vrije stijl eigen le maken. GRONINGEN (A.N.P.). De 24-ja- rige Van der Zee uit Groningen is gis termorgen op zijn fiets in het water van het Lopendediep gereden. Toen hij op dërvorming dient in elk geval te ge-1 het droge was gebracht waren de le beuren, zei hij. I vensgeesten al geweken. 's-GRAVENHAGE. Dr. J. Koper, zendingspredikant der Nederlands Herv. Kerk te Tomohon (Minahassa) hééft de Raad voor de Zending bericht dat hij tegen zijn aanvankelijke bedoeling in, op uitdrukkelijk verzoek van de Minahassi- sche kerk, nu Tomohon door de rege ringstroepen bezet is. daar zal blijven Eveneens zal de zendingszuster M. Kruyt die in Tomohon de leiding heeft van een kraamkliniek uitgaande van de Minahas- sische kerk, niet weggaan maar haar werk voortzetten. Zij zijn waarschijnlijk de enige Nederlanders in dit gebied, dat door de burgeroorlog zeer geleden heeft en nog lijdt. De raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk ontving uit Nieuw-Guinea bericht, dat de zendingspredikant van Seroei, ds. H. J. de Ridder, wegens ernstige ziekte van zijn vrouw, met zijn gezin onver wacht moet repatriëren. INVOER TOMATEN DEN HAAG. Reeds geruime tijd is d»e invoer van tomaten in ons land niet toegestaan. Thans is echter meegedeeld dat de invoer van dit produkt in ons land uit de daarvoor in aanmerking ko mende landen wederom is vrijgegeven. Er wordt echter niet verwacht dat er nu ook direct invoer van betekenis zal zijn. Het Nederlandse produkt is nog steeds in voldoende quanta t«e koop. Prestaties van M.A.C. „De Zeeuwen" MIDDELBURG. De ploeg van vijf leden van de M.A.C. „De Zeeuwen", die heeft deelgenomen aan de landelijke clubritten van de K.N.M.V. gehouden te Vorden, heeft daar dè zesde prijs be haald met 201 punten. In het eerste tra ject leverde de Zeeuwse club de beste prestatie met 117 punten, in het middag traject werden echter slechts 84 punten behaald. De vijf Zeeuwse rijders waren; S. Jongepier, J. de Visser, P. Baan, P. Louws en J. J. Crucq. Beide laatsten moesten tevens hun titels van duo- en solo-kampioen verde digen. In de solo-klasse werd J. J. Crucq van „De Zeeuwen" derde met 97 rijders- punten. In de duo-klasse werd P. Louws vijfde met 92 punten. MIDDELBURG. Dr. J. C. Francken te Eindhoven behandelde voor de leden van het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg de „fysische aspecten van de televisie". Naar aanleiding van de definitie van televisie: „Het gelijktijdig op een af stand brengen van een bewegende af beelding in zwart wil van een tafereel" werden de verschillende elementen onder de loup genomen, verduidelijkt met lantaarnplaatjes. Axel „Door de eeuwen trouw" MIDDELBURG. De jongerengroep Walcheren van „Door d? eeuwen trouw" kwam in Middelburg bijeen. De contri butie van de afdeling werd vastgesteld op minimum 25 cent per maand. Beslo ten werd eenmaal per maand een samen komst te houden. De heer A. van der Lijcke, secretaris van de afdeling Rot terdam, hield een causerie over de 37 verstekelingen, die naar Indonesië zijn teruggezonden. Westkupelle Tien jaar „De Krekels" De Christelijke Mondorgelclub „De Krekels" te Westkapelle gaat het tien jarig bestaan feestelijk vieren. Vrijdag 7 Baarland „De Fakkels bijeen" De ten bate van de Stichting Christe lijke Blindenhulp ..De Fakkels bijeen" in de gemeente Baarland gehouden collecte heeft opgebracht 16,45. Arnemuiden Ned. Chr. Vrouwenbond Voor de afdeling Arnemuiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft mevr. Van der Heide een inleiding gehouden over „De sfeer in ons gezin". Op dit onder werp volgde een geanimeerde bespreking. Voorts werd de avond gevuld met sa menzang. Mevr. Poelman sloot de bij eenkomst, die onder leiding stond van zuster Van Donk. Schore „Advendo"-uitvoering SCHORE. De Chr. Meisjesvereniging „Advendo" gaf zaterdagavond in het ver enigingsgebouw een uitvoering. Het pro gramma opende met samenzang, o.l.v. ds. Mooij. Onder regie van de heer I. J. Drever werden drie aardige toneelstukjes voor het voetlicht gebracht. AXEL De christelijke zangvereniging „Asaf" heeft medewerking verleend aan een zangersfeest van de interkerkelijke zan- gersbond in Gent (B.>. Bij deze zangers- bond zijn alle prol. kerkkoren in België aangesloten. Domburg Ned. Chr. Vrouwenbond Voor de afdeling Domburg van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak ds. J. H. J. Hofman te Koudekerke over; „Wat doen wij met een preek?" THOLEN Onderwijstentoonstelling In de voormalige gasfabriek zal in de week van 11 tot 19 november a.s. een tentoonstelling worden gehouden over de emaille-industrie. De expositie wordt ge organiseerd door de stichting Onderwijs tentoonstellingen, die zich ten doel stelt november zal de jubilerende vereniging reizende tentoonstellingen te organiseren recipieren m het verenigingsgebouw der waar de schoolieneri een m.h i Hervormde kerk. Zaterdag 15 november wordt een jubileumuitvoering gegeven. Opgevoerd zal worden een komisch spel: ..Een huis vol inbrekers", St. Annaland Kleine meisjesvereuiging Het ligt in de bedoeling om te Sint waar de schooljeugd een overzichtelijk beeld krijgt van de arbeid in en de pro- dukten van de verschillende Nederlandse industrieën Het tentoongestelde biedt de kinderen een ruime gelegenheid tot zelfwaarnemen en tot uitbreiding van de kennis. Het voordeel van de expositie is. dat de leerkrachten zelf als rondleiders zullen fungeren. De inspecteur van het l.o. heeft aan de scholen op het eiland Tholen toe- die de zondagsschool hebben verlaten en1 die nog te jong zijn om als lid toe te treden tot de grote meisjesvereniging „Wees Getrouw". Daar een en ander nog in een stadium van voorbereiding ver keert, kan over een eventueel tt benoe men leidster nog geen nadere medede ling worden gedaan. 'S-GRA VENPOLDER Geboren: Arie L. J. A., z.v. A. Hoekman en J. B. van der Vlist: Hendrik, z.v. p. de Wolf en A. Remijn. Getrouwd; P. J. Franse eir J. c. de Jonge; L. J. Trampei en D. G. van Koeveringe: A. W. van Schaik en A. J. Rijk. Overleden: M. Jacobusse, 65 jaar.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4