Waar een gloeilamp illusie Tweemaal geredde: Nooit weer in mijn TWEEDE KAMER BRENGT EIGEN INKOMEN OMHOOG Tunesië wijst standpunt Algerijnse rebellen af Gerechtelijk vooronderzoek in tent op Belgische grens öRUPEKiS? Waar Zwolle en Groningen aan elkaar grenzen Twaalf doodgewaanden gered VERSTRIKT IN WARNET VAN REGELINGEN EN AFSPRAKEN Rechte lijn Voor 't pluimvee Voeteneind Van 60 tot 600 VERVOLG: Aan liet voeteneinde van drie gemeenten V.N. AKKOORD MET TEKST „RECHTEN VAN DE MENS" Politie vermoedt opzet van brand in fabriek Pensioenen vormden korte hinderpaal KOCHS PROTEST ZONDER GROND Drie Nobelprijzen geneeskunde naar Amerika De kosten Opera brengt operette in Amsterdam Carré Moord op Maria van Steensel \idpw U eraf Kuun Ruys (18) zal schip te water laten BOAC start 14 nov. met straalvliegdienst Sikkens in Italië Geen geld voor haven Vrijdag 31 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 9 ONRENDABELE gebie den zijn er overal in Nederland. Dat bete kent, dat er nog tal van mensen zijn, die het genot van gas, stromend water, elektriciteit en goede we gen niet kennen. Onrendabele gebieden, dat zijn plaatsen, waar de kosten van de aanleg door openbare nutsbedrijven van gas, water, elektrici teit en telefoon nooit, zelfs over lange termijn uit de te heffen tarieven kunnen worden gedekt. Een speurtocht in een van de onrendabele gebie den naar de oorzaken van deze zonderlinge toestand heeft aangetoond in wat voor een warnet van te genstrijdige belangen, oude regelingen, gemeentegren zen, concessieafspraken en bovenal financiële vraag stukken de bewoners zijn verstrikt. Zozeer verstrikt, dat zij zelf dikwijls niet weten hoe de vork precies in de steel zit. Al wat zij weten is: Hier zijn moderne bedrij ven, die van alle moderne hulpmiddelen zijn versto ken. In onze publikaties zul len wij de noodzaak van goede voorlichting en van energieke maatregelen aan tonen. door M. W. van Ejjk p- |i ^WEE dingen beheersen de problemen in de on rendabele gebieden. Het is de snelle ont wikkeling, waaraan de admi nistratieve maatregelen van weleer niet onmiddellijk kun nen worden aangepast. En het is het geld. Een sterk voorbeeld zowel van het een als het ander le vert in Drente het gebied tus sen Westerbork en Hoogeveen, ofschoon men in het Hollandse Veld en elders met dezelfde problemen worstelt. IN deze gebieden staan flinke boerderijen, nieuwe tuindersbe- drijven en tal van pluimvee houderijen zijn er gevestigd. Al deze bedrijven en de daarbij behorende woningen zijn van alle moderne comfort verstoken. De wegen Zijn modderbanen, die van november tot maart alleen door tractoren met rupsbanden overwonnen kunnen worden. Waterleiding en elektrici teit ontbreken er. Over gas en tele foon spreekt men niet ofschoon er tal van bedrijven zijn, voor welke de telefoon even onmisbaar is ge worden als water en elektra. DE bedrijven zijn veelal groot en modern opgezet. ..Wij leven wel in een achtergebleven gebied, maar wij zijn niet achterlijk" aldus omschreef een boer uit deze streek heel kernachtig de situatie. Men voelt het gemis aan bedrijfsmiddelen, die alleen gebruikt kunnen worden als wa ter en elektriciteit voorhanden zijn. Men blijft verstoken van de appara tuur, die onmisbaar is op een bedrijf dat mee wil doen en mee moet doen met de buitenlandse concurrentie. MET de stroomvoorziening liggen de problemen wel buitengewoon moeilijk in de onrendabele gebieden. Men heeft daarbij te maken met de gemeentelijke netten en conces siegebieden van de grote cen trales en elektriciteitsbedrijven. Drente heeft geen eigen energie bedrijven, ofschoon alle grotere gemeenten en vrijwel alle kleine een eigen G.E.B. bezitten. Drente wordt in hopfdzaak voor zien van stroom door het Provin ciale elektriciteitsbedrijf van Gro ningen, dat zijn laagspanningsnet over het grootste deel van de pro vincie heeft uitgespreid. Maar plaat selijk zijn de netten eigendom van de gemeenten, die de stroom uit Groningen betrekken. In het zuiden van de provincie grenst dit concessiegebied aan dat van Zwolle, waar het energiebedrijf van de IJsselcentrale zijn hoogspannings net heeft uitgebouwd. Maar ook daar exploiteren de gemeenten een eigen net, waarvoor men de stroom uit Zwol le betrekt. Beide concessiegebieden zijn. inder tijd zo afgebakend, dat de grens prak tisch overeenkomt mét de gemeente grenzen. Alleen van Ruinen naar Em- men heeft men bij het vaststellen van de concessiegrenzen de lijn recht door getrokken door een groot gebied dat toen alleen bestond uit woeste grond en hei. Daardoor werden verscheidene ge meenten middendoor gesneden, wat bij het vaststellen van de concessiegren zen geen problemen met zich bracht. Na de oorlog kwamen deze gebie den plotseling en snel tot ontwikke ling. Er werd in het groot aan ont ginning gedaan. Er verrezen grote boerderijen. Tuinders vestigden er zich en de pluimveehouders namen in aantal toe. Opeens was ook daar vraag naar elektriciteit. Voor de oorlog beschouwde men op het platteland elektriciteit veelal als luxe. Men had een lamp in de huis kamer. en een op de deel. Voor het bedrijf had men niet zozeer behoefte aan elektriciteit. Daarin is overal na de oorlog een radicale verandering gekomen. De be drijven ten plattelande werden geëlek trificeerd. De pluimveehouders en de fokkers hadden behoefte aan licht en warmte installaties. Broedmachines en kunstmoeders waren nodig om rationeel en rendabel te kunnen verken. Er moest licht in de leghokken komen om de dag te ver lengen en de eierproduktie op te voe ren. In de tuinderijen ging men aan grondverwarming doen en de land bouwer en veehouder moesten even zeer stroom hebben voor hun bedrij ven. Het platteland werd een grote klant, die opeens zware eisen ging stel len aan de energievoorziening. Er moesten nieuwe centrales wor den gebouwd. Bestaande centrales moesten worden uitgebreid en dit pro ces gaat nog steeds door. De oude gemeentelijke netten wa ren niet berekend op die enorme toe vloed van stroom. Het gebeurt nu nog ten plattelande, dat als men de radio aanzet het licht uitgaat, omdat de voedingskabels de behoefte aan stroom niet kunnen ver werken. De energiebedrijven doen wat zij kunnen. De netten worden steeds door gemeten en zonodig verzwaard of ver nieuwd. Aan de onrendabele gebieden wordt extra aandacht besteed. In Zwolle wordt ieder jaar een mil joen gulden in een potje gedaan voor aanleg van het net in de onrendabele gebieden. Bijna ieder jaar is men daarmee gereed, maar dan verkopen weer een paar gemeenten hun netten aan het bedrijf van de IJsselcentrale omdat de exploitatie onmogelijk wordt. En dan heeft men er weer enkele onrendabele gebieden bij, die weer voorzien moe ten worden. Het gebied pp de grens tussen het concessiegebied van Groningen en Zwolle geeft extra moeilijkheden. Men zit daar aan het voeteneinde van Gro ningen. Dat betekent, dat Groningen bij iédere boerderij transformatorsta tions van ettelijke tienduizenden gul dens zou móéten bouwen, wil men die percelen van stroom voorzien. Gronin gen kan dat niet. Zwolle wil het ge bied wel in zijn hoogspanningsnet op nemen, maar dan moet eerst de con- cessiegrens worden verlegd. Bovendien moet Zwolle dan de gemeentelijke net ten overnemen van de gemeenten uit dat gebied. Daarover zijn nu onderhandelingen gaande, o.a. met Westerbork. Deze gemeente heeft uitgestrekte gebieden die onrendabel zijn. Zolang die wijzi ging van de concessiegrens en de overname van het gemeentelijke net nog niet tot stand zijn gekomen, treft men daar toestanden aan, dat een be drijf stroom heeft en een ander be drijf dat tot dezelfde gemeente be hoort niet terwijl de afstand tussen TYPEREND voor de ge wijzigde behoeften en inzichten ten platte lande ten aanzien van de elektriciteit, is een polder onder de rook van de IJssel centrale bij Zwolle. Daar hebben de boerde rijen sinds 1946 elektriciteit. Voor de oorlog was een plan tot elektrificatie opge steld. De belanghebbenden moesten zestig gulden beta len voor de aansluiting van een bedrijf. Men vond dat te veel. Men zag elektriciteit nog als luxe. Na de oorlog kwam het plan tot elektrificatie op nieuw ter tafel. De kosten lagen hoger. Zeshonderd gulden per aansluiting. Zon der dralen zeiden de boeren uit deze polder: sluit aan, wij betalen. Men had de stroom hard nodig. Elektri citeit wordt niet langer meer als luxe beschouwd op het platteland. Een van de onrendabele gebieden, waar de moeilijkheden wel bijzonder groot zijn, omdat de grens van twee concessiegebieden het middendoor snijdt. Daarnaast spelen hier ook nog de ingewikkelde gemeentegren zen een rol, alsook de begrenzing van de veenmarken, de gebieden die vroeger werden afgebakend en die nu nog van invloed zijn op het wegennet. Op bovenstaande kaart staat het gebied waar onze reportage over handelt afgebeeld. De gearceerde lijnen geven de gemeentegrenzen weer. De onderstreepte namen zijn de namen van de gemeenten. An dere dorpskernen liggen buiten deze gemeenten. Advertentie NEW YORK (A.P.) De socia le commissie van de Verenigde Na ties heeft met vrijwel algemene stem men de ontwerp-tekst aangenomen van een artikel, waarin het recht van alle mensen wordt vastgelegd op persoonlijke vrijheid, veiligheid en vrijwaring van willekeurige arresta tie. In de tekst staat, dat mensen die'ge arresteerd worden onmiddellijk in ken nis gesteld moeten worden van de be schuldiging, die tegen hen is ingebracht en dat zij zo snel mogelijk moeten wor den berecht. Ook wordt als algemene regel gesteld, dat degenen die op hun berechting wach ten zich met bepaalde garanties vrij moeten kunnen bewegen tot aan het be gin van hun proces. IJMUIDEN. De Velsense recher che houdt sterk rekening met brand stichting als oorzaak van een uitslaan de brand in het IJmuidense industrie- en havengebied. In de visconservenfa- briek van de Vico woedde op drie plaat sen brand in de opslagplaats van een voorraad blikjes, die klaar stonden om met makreel of haring te worden ge vuld. Opvallend was dat deze drie brandhaarden gescheiden werden door muren en gangen. Bovendien vond de brandweer een geforceerde deur. Alles tezamen deed het vermoeden ontstaan, dat er sprake was van opzet, een ver moeden dat tijdens het onderzoek, waarbij ook chemische hulpmiddelen zijn gebruikt, sterker werd. Even voor deze brand ontstond brand in een timmerfabriek vlakbij de con- servenfabriek. De politie moest tijdens het onderzoek de gedachte aan samen hang tussen beide branden laten varen. SPRINGHILL, NOVA SCOTIA (A.P., Reuter) „Mij niet meer gezien in een mijn. Twee keer is genoeg. Ik wil niet de kans lopen voor een derde keer op gesloten te worden." Met deze woorden gaf Hugh Gythro, een van 'de twaalf mannen die gisteren werden gered uit de diepste steenkolenmijn van Noord- Amerika, waarin zij zes dagen op gesloten hebben gezeten, te kennen dat hij nooit meer in een mijn wilde werken. Bijna dertien uur nadat de mahnen van een reddingploeg op ongeveer 4.000 hoorde. ,,Ik kon het maar niet gelo ven", zei hij. „Ik heb er zeker een uur lang,naar liggen luisteren." Opeens hoorde hij dat er op de pers leiding werd geslagen. „Ik begon met een te roepen. Hemel, wat heb ik toen geschreeuwd." Guthro, een jongeman van 31 jaar, vertelde dat hij al eens eerder dagen lang in een mijn van de buitenwereld afgesloten was geweest. In 1956 over leefde hij ook al een mijnramp. Hij be reikte toen na drie dagen de bewoonde wereld. Deze keer zat hij ruim zes dagen opgesloten. Hij had nu voor altijd genoeg van het mijnwerkersbe- staan, zei hij. „Wij waren zo gelukkig toen wij onze redders te voorschijn zagen komen in de opening die zij uitgehakt hadden", zei hij, „dat wij allemaal in tranen uit barstten." Toen zij donderdag voor een week door een aardverschuiving de be richten over een ontploffing in de mijn bleken onjuist te zijn geweest van de buitenwereld werden afgesneden, vertelde Guthro verder, scheen het als of de tunnel waarin zij werkten geheel zou instorten. Om hen heen hoorden zij het gekerm- van stervende kame raden. „Ik werd tot mijn borst begraven onder het puin, maar ik bleef bij be wustzijn", zei Guthro. „De anderen groeven mij later uit." Eerst hadden de twaalf mannen ge probeerd zelf een weg naar de buiten wereld te banen maar door gebrek aan voedsel en water moesten zij die pogin gen al gauw opgeven. Sedert maandag hadden zij volledig in het donker gezeten. Het gedeeltelijk ingestorte deel van de tunnel waarin zij zich bevonden was nog geen meter hoog. Zij konden er niet rechtop in staan en gelegenheid om hun spieren te ontspannen was er dan ook niet. Toen de paar korsten brood die zij nog hadden op waren en de dorst be gon te kwellen verloren velen de moed. ,Ik moet zeggen dat Cale Rushton ons er door heeft gesleept" zei Guthro. „Hij zong psalmen en bad veel. Wij zongen en baden met hem mee." Wonder boven wonder was maar een van de twaalf mannen ernstig ge kwetst. Hij brak een been. De mannen vertelden dat zij verder op in de mijn stemmen hadden ge hoord. Dat gaf weer een sprankje hoop op redding van de 57 andere vermis ten. De reddingsploegen zetten dan ook hun pogingen met vo'lle kracht voort. Maar elk uur wordt de kans op redding van die 57 meer dan een week na de ramp kleiner. Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Veel moeite heeft het gekost, maar ten slotte is de Tweede Kamer er dan toch gisteren toe kun nen komen om de schadeloosstellingen en vergoedingen van de leden der Sta- ten-Genraal omhoog te schroeven. Er is over geklaagd dat het zo'n on gelukkig tijdstip was en dat er zoveel over te doen was geweest, maar de meerderheid was het toch wel met mi nister Struycken van wie de voorstellen afkomstig waren eens dat het toch nooit goed was. De minister vond de verhoging van 7500 gulden op 10.000 gulden voor de Tweede-Kamerleden een zeer bescheiden bedrag, dat volgens hem redelijk is. Met de vergoedingen voor reiskosten mee komen de schadeloosstellingen voor de Tweede-Kamerleden nu op bedragen tus sen de 13.000 en 15.500 gulden, al naar gelang zij dichter of verder van Den Haag wonen. STROEF De moeilijkheid zat echter in de pen sioenen van oud-Kamerleden en hun na bestaanden. De a.r.-woordvoerder Smal- lenbroek en de socialist mr. Burger vonden dat pensioenen zo spoedig moge lijk aan de nieuwe regeling dienden te worden aangepast en toen minister Struyken aarzelde om volledige toepas sing toe te zeggen, wilde de socialisti sche fractieleider zelfs de behandeling van het gehele voorstel schorsen om er met zijn fractie eerst eens over te praten of zij dan nog wel hun steun er aan zou den kunnen geven. Het ging allemaal erg stroef en de so cialisten zat de heftige botsing," die zich bij de landbouwgronden eerder in de middag had voorgedaan, nog bijzonder hoog. Maar nadat er een half uurtje was geschorst kon minister Struyken de ge moederen tot bedaren brengen met de toezegging, dat het met de verhoging van de nu lopende pensioenen wel in orde zou komen en wel op de kortst mogelijke termijn. Mr. Burger was hiermee tevre den en toen stond aan aanvaarding van het ontwerp niets meer in de weg. TEGENSTAND Niet alle Kamerleden waren het ove rigens met het voorstel om hun inkom sten te verhogen eens. De communisten waren tegen en ook de fractie van de Hof meent: WARSCHAU (Reuter A.P.) Het proces tegen Erich Koch in War schau zou normaal worden voortgezet. Donderdag heeft het Hof waarvoor hij fich moet verantwoorden wegens wandaden bedreven tijdens de tweede wereldoorlog, beslist dat het volko men bevoegd is hem te berechten. Koch had geëist dat twee rechters van het Internationaal Gerechtshof in Den Haag moesten uitmaken of dat wel het geval is. Hij vond namelijk dat hij in Polen niet terecht kan staan. Tijd genoeg gehad Ook Kochs eis hem in de gelegenheid te stellen in Duitsland getuigen a dé charge te zoeken werd afgewezen. Het hof oordeelde dat Koch de afgelopen drie jaar gelegenheid te over heeft ge had om zijn verdediging voor te berei den. Er staan het hof twee Poolse des kundigen ter beschikking die volledig op de hoogte zijn met het internationa le recht, het Poolse recht en het be zettingsrecht. Een oordeel van het In ternationaal Gerechtshof is dus volko men overbodig, aldus het hof. Ik beschouw dit als een onjuiste uit spraak, zei Koch, die terecht staat om dat hij opdracht heeft gegeven 232.000 mensen te doden. Staatkundig gereformeerde partij was van oordeel dat er op de loonstop voor hen geen uitzondering mocht worden ge maakt. De chr. hist.-afgevaardigde mr. Beernink was de opvatting toegedaan, dat als de Kamer bezwaar maakte tegen de hoge staatsuitgaven, zij ook op de kleintjes moest letten en bovendien was hij er naet van overtuigd dat de voor gestelde verhoging strikt noodzakelijk is. Maar deze tegenstand bracht de voor geschreven twee-derde meerderheid toch niet in gevaar. Zo verklaarde de Tweede Kamer zich tenslotte met'125 tegen 9 stemmen voor. STOCKHOLM. (Reuter U.P.I.) De Nobelprijs voor de geneeskunde is donderdag toegekend aan drie Amerikaanse geleerden voor hun pi onierswerk op het gebied van de er felijkheidsleer, waardoor zij o.a. een belangrijke bijdrage hebben geleverd voor de ontwikkeling van het onder zoek betreffende de kanker. De oudste der nieuwe Nobelprijswin naars is de 55-jarige professor George Beadle, hoogleraar aan de universi teit te Pasadena in Californië. Beadle studeerde aanvankelijk voor landbouw kundig ingenieur, maar tijdens die stu die raakte hij zo geboeid door de gene tica, dat hij zich op de studie daarvan ging toeleggen. Na in Parijs gewerkt te hebben ging hij naar Stanford, waar hij zich met dr. Tatum toelegde op de studie van de bacterieën. De 48-jarige dr. Edward L. Tatum, hoofd van het Rockefellerinstituut voor medisch onderzoek te New York stu deerde in Nederland aan de rijksuniver siteit te Utrecht. Na te zijn gepromo veerd tot doctor in de biochemie aan de universiteit te Wisconsin legde hij zich toe op de genetica (erfelijkheid! en metabolisme (stofwisseling) bij bacte riën, gist en schimmels. De jongste van J-> drie prijswinnaars is de 33-jarige ua Lederberg, die microbiologie stu.. rde en thans hoog leraar is in de genetica aan de univer siteit van Wisconsin. De drie geleerden hebben door hun genetische en biochemische studies de basis gelegd voor de moderne erfelijk heidsleer, en de betekenis van hun on derzoekingen voor de vooruitgang bij het kankeronderzoek werd door prof. Torbjorn Casperson, voorzitter van de Nobelprijsjury en zelf een wereldbe roemdheid op het gebied van de gene tica, met name genoemd. Advertentie beide bedrijven nauwelijks vijfhonderd meter is. Men zit dan net aan de ver keerde kant van de concessiegrens. Ten slotte is er het probleem van de kosten. De dure aanleg kan" nooit betaald worden uit de opbrengst van het stroomtarief. Zwolle zal 70 pet, van de aanleg financieren uit het mil- joenenpotje. De gemeente wil een bij drage leveren van het geld dat zij uit de verkoop van het net krijgt. Maar dan blijft nog de mogelijkheid, dat de belanghebbenden zelf nog een flink bedrag op tafel moeten leggen, voor de lamp zal branden en de machine kan draaien. De belanghebbenden voelen het als een onbillijkheid, dat zij hon derden guldens moeten neertellen voor een aansluiting, die anderen maar een paar tientjes kosten. Gver dit laatste probleem is het laatste woord nog niet gesproken. Het woord is nu aan de gemeenteraad van Westerbork. Ondanks zijn zwakte steekt de ge redde mijnwerker Theodore Miniak op een brancard liggend zijn arm omhoog als groet voor de zijnen en voor zjjn makkers. AMSTERDAM. Carré gaat een proef nemen met de Nederlandse Opera. Op 6 en 7 december zal de operette Die Fleder- maus daar worden opgevoerd. Men meent namelijk, dat vele Amsterdammers wel naar Carré zullen gaan voor een derge lijk werk, maar niet naar de Stadsschouw burg. Indien de proef slaagt, zullen de banden tussen Carré en de Nederlandse Opera, nauwer worden aangehaald. meter diepte een levensteken van een van de twaalf hadden gehoord bereikte de eerste van de twaalf geredden de oppervlakte. Dat was Gorley Kempt, de man die het eerste levensteken gaf door een gebroken persluchtleiding. Hij en de anderen werden bij gebrek aan een be ter vervoermiddel op een transport band naar boven gebracht. Het ver voer duurde bijna twee uren. Alle twaalf mannen waren door ge brek aan voedsel en water zeer ver zwakt. Men nam hen meteen op in een ziekenhuis. Nadat zij onderzocht waren en versterkende middelen hadden ge kregen kwamen zij weer vrij gauw op hun verhaal. Na een paar uur lagen de meeste geredden op hun bed ciga- retten te roken. Kempt vertelde dat hij toevallig vlak bij de gebroken persleiding lag toen hij het gekink van metaal op metaal TUNIS (Reuter). Het is jammer, dat de voorlopige Algerijnse regering de Gaulles vredesvoorstellen heeft verworpen, want de Gaulle is de eni ge figuur, die in staat is een einde te maken aan de huidige .situatie in Algerije. Dat heeft de Tunesische premier Bourguiba gisteren verklaard naar aan leiding van het voorstel van de Gaulle, die vorige week donderdag de Alge rijnse opstandelingen uitnodigde de wa pens neer te leggen en hun een behoor lijke behandeling garandeerde, als zij zich volgens militaire traditie onder dek king van de witte vlag zouden overge ven. DE GAULLES MACHT Bourguiba herinnerde er aan, hoe de kwestie tussen Frankrijk en Tunesië be treffende het bombardement van de Tu nesische grensplaats Sakiet en het te rugtrekken van de Franse troepen uit Tunesië door de elkaar opvolgende Franse regeringen niet opgelost kon worden, maar door het gezag van de Gaulle werd geregeld zonder dat er ie mand protesteerde. VREDE GEWENST Bourguiba vroeg in zijn redevoering aan de Franse regering Ben Bella en vier andere Algerijnse opstandelingen leiders vrij te laten, omdat daardoor de atmosfeer gezuiverd zou worden. Generaal de Gaulle weet, aldus de Tunesische president, dat de arrestatie van die Algerijnen, Frankrijk niet tot eer strekte. Zo wel de Gaulle alis de Algerijnen wil len de vrede, maar zij zijn het niet eens over de wijze waarop die bereikt kan worden, aldus Bourguiba, die meende dat de Franse president niet verder was gegaan in zijn tegemoetkomende hou ding om daardoor in staat te zijn eerst de positie van de kolonialisten en de uiterst rechtse elementen te verzwak ken. Van een onzer verslaggevers ESSEN Op de grens tussen Ne derland en België tussen Nispen en Essen stond gisteren en eergisteren een tent, waarin een dertig getuigen vertelden wat zij wisten van de Ne derlander L. M., die verdacht wordt van moord op de 23-jarige verpleeg ster Maria van Steensel. M. heeft bekend het meisje uit het Belgische plaatsje Kalmthout in juni op de heide in de buurt met messteken in de hals om het leven te hebben ge bracht. Intussen is -gebleken dat hij niets heeft te maken met de moord op Corrie Teeuwis in maart 1955 te Til burg. Aangezien de moord op Maria op Belgisch grondgebied is gepleegd, heeft de Belgische justitie het onderzoek in handen. Omdat Nederlandse getuigen niet kunnen worden verplicht naar Bel gië te komen om een verklaring af te leggen, had de justitie haar toevlucht genomen tot de tent. Aan weerskanten Commando's van Roosendaal zetten de tent op het erf van de heer Van Agtmaal, precies op de grenslijn die werd aangegeven door een wit lint. Een legerkachel zorgde ervooi dat de kou buiten bleef. Aan de Belgische zijde van het lint Advertentie zaten de commissaris van de gerechte lijke politie en onderzoekingsrechter mr. Van Leckwijck van het parket van Antwerpen; aan de andere kant de of ficier van justitie te Breda, mr. Gras- so, met zijn assistenten. De getuigen, meest mensen die M. kenden uit de tijd toen hij nog in Roo sendaal woonde, werden hoofdzakelijk gevraagd naar zijn gedragingen in het verleden. Zij wisten niet veel kwaads van hem. Hij was een stille man en niemand kon begrijpen hoe hij tot de moord was gekomen. Het onderzoek was er in eerste plaats op gericht de toerekeningsvatbaarheid van M. te bepalen. Zo werd zelfs een hoofdonderwijzer, de heer Van Gastel, bij wie hij 25 jaar geleden in de klas had gezeten, gehoord. De onderwijzer vertelde dat M. een slechte leerling was. Hij bleef tweemaal zitten in de derde klas en hij bracht het niet ver der dan de vijfde. Volledig akkoord Telkens wanneer een getuige het ver slag van zijn verklaringen had onder tekend, werd M. van het kantoortje van een expeditiebedrijf achter het boe renerf dat als cel diende, naar de tent gebracht. Hij zei steeds volledig ak koord te gaan met de getuigenissen. M. keek telkens met een norse uit drukking naar het publiek dat zich om de tent had geschaard. Velen van de nieuwsgierigen, onder wie meest vrou wen, kende M. van nabij doordat hij niet ver van de tent woonde. Gister middag kreeg hij plotseling een huilbui toen hij een der getuigen zag. ,,Doe de groeten aan mijn vrouw", snikte hij. Het vooronderzoek zal in de loop van november kunnen worden afgesloten, waarna M. terecht zal staan. Eigen nieuwsdienst MIJNSHEREN- LAND. De achttienjarige Ku- negonde Kuun voor haar vrien den dochter van de directeur van de Koninklij ke Rotterdamse Lloyd, de heer L. Ruys, zal zater dagmiddag 8 no vember een nieuwe aanwinst voor de Lloyd dopen en te water laten. Het wordt de Mersey Lloyd, een schip dat van de werf van C. v. d. Giessen Zo nen in Krimpen aan de IJssel zijn ele ment zal opzoeken. Kuun, leerlinge uit de hoogste klas van de Rotterdamse Middelbare Meis jesschool en liefhebster van zeilen sinds haar prilste jeugd, zal die zaterdag het gracieuze middelpunt zijn van een heel jeugdfeest, want haar vader wil de te waterlating temidden van de jeugd la ten gebeuren. Daartoe zal het zeekadet- korps uit Gouda de erewacht bij het schip betrekken. De hoogste klassen van de Christelijke Wilhelminaschool uit Gouda die de nieuwe aanwinst van de Lloyd al op voorhand adopteerden zul len er ook bij zijn en de zeeverkenners uit Krimpen, Gouda en Mijnsherenland, Kuuns woonplaats, werden eveneens uit genodigd. Met genoegen Voorts gaat Minjon, Avro's jeugdom- roep, met een reportage voor „op de jonge golf" aandacht aan de tewaterla ting besteden en ten slotte wordt het feest opgeluisterd door de tonen van het jeugdorkest van het Dordrechts Philhar- monisch Orkest. Kuun, een aardige jon gedame met in het hoofd het plan om nog eens het maatschappelijk werk in te gaan, zal de eretaak van de tewa terlating met genoegen op zich nemen. LONDEN (Reuter) De Britse luchtvaartmaatschappij B.O.A.C. heeft donderdag bekend gemaakt, dat de dagelijkse passagiersdienst Londen New York met straalvliegtuigen van het type Comet IV op 14 no vember aanstaande zal beginnen. Door de recente staking van technisch personeel zag het er naar uit, dat de Britse luchtvaart de wedloop om de eerste te zijn bij de transatlantische vliegdieristen met straalvliegtuigen van de Amerikanen zou verliezen. De Pan American Airways was dank zij de staking echter wel de eerste, die de vlucht New YorkParijs maak te, maar zij begint met de geregelde vluchten pas op 16 november, zodat de B.O.A.C. toch nog twee dagen eerder is. DEN HAAG De in de Sikkens- groep samenwerkende verfindustrieën in binnen- en buitenland zijn uitgebreid met een nieuw bedrijf in Italië. Het bedrijf, dat de naam Sikkens S.P.A. voert, is gevestigd in Dormeletto aan het Lago Maggiore. Nog dit jaar wordt begonnen met de fabricage en distributie van produkten voor de Italiaanse verfmarkt. DEN HAAG. Aan de haven van Sche ningen zal het rijk ook in 1959 niets ten koste legger^ Enkele weken geleden, aldus deelde minister Vondeling gisteravond in de Tweede Kamer mee. heeft de Kabinets raad besloten gen bedrag op de begro ting te brengei^ voor verbetering van de Schevenings haven. Verder wilde mi nister Vondeling niet in bijzonderheden treden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 9