Melis van schip op t gevoel Duyvendijk bouwde elk Rumoer om een pond Oostburgse boter in Sint Anna ter Muiden Kort geding ontslag van Vlissin gse zenuwartsen „Als je nu niet weg gaat, steek ik je neer" De douane in duister daglicht Koudekerkes burgemeester opende bejaardensociëteit Burgemeester met hark verwelkomd SCHOLIEREN-VOLLEYBAL TE GOES ntfelielaar PROCUREUR DES KONINGS BELEEFDE VREEMD AVONTUUR Zeeuwsvlaamse winkelierster beboet Burg. A. de Kam van Vrouwenpolder herbenoemd Contactavond Chr. Geref. vrouwen Ontspanningsavond voor personeel Aanvaring in kanaal door Z.-Beveland Politierechter Middelburg IN ZEELANDS LAATSTE HOUTBOUW-SCHEEPSWERF Vollevbal te Goes Gedeelte van Goes in het donker RIJKE ERFENIS VAN GESLACHTEN Perplex leeuwse. L Op een haar Roemrijk Herkennen Vrijdag 31 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Eigen nieuwsdienst ST. ANNA TER MUIDEN. Het heeft dezer dagen niet erg ge boterd aan de Nederlands-Belgi sche grens en met name niet aan de grenspost bij St. Anna ter Mui den, het Zeeuws-Vlaamse plaatsje, dat de laatste tijd weer eens in het nieuws is gekomen, doordat men er zoals men al uit de verte kan waarnemen niet met zijn tijd meegaat. Dit keer waren het ech ter niet de wijzers van een klok die de aandacht op zich vestigden, maar rie ambtelijke molens, die niet zo maalden als enkele Belgen wel zouden hebben gewild. Met die enkele Belgen bedoelen wij dan de procureur des konings te Brugge, de heer Jean Vossen, en zijn echt genote en dochter, die de mening woren toegedaan eens een heerlijk uitstapje naar Nederland om precieser te zijn naar Zeeuws Vlanaderen te maken. Dat uitstapje liep voor de familie Vos sen evenwel minder prettig af„ omdat enige plichtsgetrouwe douane-beambten anders over import en export dachten dan de geachte procureur des konings, die later meedeelde zeer ontstemd over het „grens-incident" te zijn. En als we zyn woorden mogen geloven, dan zal de gebeurtenis van enkele dagen terug, die in Sint Anna ter Muiden en ook in Brug ge enig stof heeft doen opwaaien, voor de douaniers niet zonder gevolgen blij ven. Want de douane heeft namelijk bo ter op haar hoofd. Niemand Wat maakte de heer Jean Vossen dan wel mee? Wel, iets heel merkwaardigs. Hij was met zijn vrouw en dochter een dagje naar Oostburg geweest, zoals zo veel Belgen op gezette tijden plegen te doen. En het oog van mevrouw Vossen was daarbij uiteraard gevallen op de aantrekkelijke produkten in de etalages van de Oostburgse winkels, die erbij la gen om zo gekocht te worden. Niet in het minst de fraai verpakte roomboterpakjes. Mevrouw Vossen watertande er in elk geval van, maar ze bedacht zich niet lang, stapte een willekeurige melkzaak binnen en kocht een halve kilo boter. Meer niet. Maar de hoeveelheid bleek aan de grens net voldoende om er „bonje" over te krijgen. Een van de douaniers vroeg aan het echtpaar Vossen of er „iets te declare ren viel^r-waarop•mw^ouw-Vossen ant woordde, dat ze een pond boter bij zich had. Het gezicht van de geuniformde man betrok. „U weet toch wel, dat het aan niemand is toegestaao boter over de grens te brengen", zei hij en gaf de onthutste Bruggenaren de raad de boter terug te brengen naar de plaats waar zij gekocht was. Op het moment mengde zich de pro cureur des konings in het gesprek. Hij betoogde dat Oostburg toch wel wat al te ver uit de buurt was om er nog „even tjes" de boter heen te brengen, hij wei gerde dan ook prompt dat te doen, maar om van het gezeur af te zijn stelde hij de douanebeambte voor de boter in ont vangst te nemen en te houden. Zonder meer, maar op zijn beurt weigerde nu de douanier, die voorstelde dat de familie de Vossen dat pondje boter maar in een in de buurt zijnde winkel in St. Anna ter Muiden of in Sluis aan de man moest brengen. Dit laatste werd door de heer en mevrouw Vossen gedaan. Dat wil zeg gen: ze ruilden de boter, waarvoor ze zelf 24 Belgische francs hadden gegeven voor sigaren voor 12 Belgische francs. Daarna zag de douanepost geen reden meer om de procureur des konings uit Brugge met zijn echtgenote en dochter nog langer op te houden. Geen inzage Vooraf evenwel had de heer Vossen nog aan de beambte, die hem ondervraagd had, verzocht inzage te krijgen van de verordening, waarbij verboden wordt bo ter naar België mee te nemen. Maar de douanier stond dit niet toe omdat zo zei hij „hij als douanebeambte wel wist wat hij doen en laten moest". Daarmee leek de kous dan af. Maar dat wês zij allerminst. Want een half uur na het wegrijden van de familie Vossen arriveerden drie rijksveldwachters per auto uit Knokke bij de grenspost om, zeiden ze, een onderzoek in te stellen. De winkelierster bij wie de boter was ge ruild werd erbij gehaald en om uitleg verzocht. Toen de rijksveldwachters nog met hun verhoor bezig waren, kwamen ook twee leden van de gerechtelijke po litie van Brugge ter plaatse, die het on derzoek verder voortzetten. De douanebeambten namen het hele geval van de vrolijke zijde op, behalve die ene douanier die met de heer en mevrouw Vossen op min of meer gespannen voet had gestaan. Hij diende dan ook een klacht ln bij de direktie van de toldiensten in Gent. Een klacht te gen de boter verhandelennde rei ziger, in casu de procureur des konings te Brugge. Deze procureur nam het geval even- min van de luchtige zijde op. Tegenover journalisten vertelde hij, dat toen me vrouw Vossen met de boter in de door de douanier geadviseerde winkel (op Ne derlands grondgebied) kwam, zij van de winkeldame hoorde, dat deze de boter slechts voor andere waar, sigaren of sou- veniers, kon ruilen tegen de helft van de prijs, dus 12 francs in plaats van 24, die voor de boter in Oostburg waren be taald. De vrouw voegde eraan toe, dat ze op deze manier dagelijks 10 tot 20 kg boter kreeg te verhandelen. W oekerwinsten De heer Vossen rekende toen voor, dat de winkelierster dan woekerwinsten maakte van 240 tot 480 frs wanneer ze de boter in Nederland verder verkocht en winsten van 600 tot 1200 frs wanneer ze de boter in België van de hand deed, waarbij nog kwam haar winst op de ruil waar, sigaren of souvenirs. Procureur Vossen ging zelfs nog iets verder. En in zijn mening stond hij niet alleen. De vraag kan immers worden op geworpen of de nu geschetste winstge vende woekerhandel ook gebeurt met medeweten van de Belgische douane of dat zij slechts het „toevallig" gevolg is van een vergaande en onbaatzuchtige dienstvaardigheid tegenover toeristen, van wie er reeds honderden door dit spelletje van de wijs werden gebracht. In elk geval heeft de Koninklijke (Ne derlandse) Marechaussee reeds de eerste maatregel genomen en de winkeldame enkele flinke bekeuringen bezorgd. Hoe de netelige zaak zich verder zal ontwik kelen is uiteraard nog een open vraag, Voorlopig dient men af te wachten hoe de inspektiedienst van de douane in Gent over het geval denkt, terwijl men in grensk ringen verder benieuwd is of de douaniers de eventueel tegen hen inge brachte beschuldigingen zullen en kun nen weerleggen. Sint Anna ter Muïden blijft dus nog even in het nieuws. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG De president van de rechtbank te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft gistermiddag uitspraak gedaan in het kort geding, dat de Vlissingse psychiaters G. J. W. P. en A. J. B. op 16 oktober jl. ongevraagd ontslagen door het ziekenfonds Walcheren te Vlissingen tegen dit ziekenfonds aanhangig hadden gemaakt. Het ziekenfonds is nu bevolen om de effectuering van het door het fonds genomen besluit tot beëindiging van het medewerkerschap der artsen op te schorten tot 15 februari 1959 of zoveel eerder als de daartoe aangewezen commissie uit de Ziekenfondsraad zal hebben beslist op het beroep, dat de artsen hebben aangetekend, nadat het fonds ge weigerd had hen opnieuw toe te laten. Eén en ander op straffe van betaling van een dwangsom van 250 aan elk der eisers voor iedere dag, gedurende welke het ziekenfonds na de uitspraak in gebreke mocht blyven om aan dit bevel te voldoen. Het ziekenfonds werd bovendien veroordeeld in de kosten van het geding, die in totaal 376 bedragen. In het vonnis overwoog de president, dat in het algemeen de mogelijkheid tot een eenzijdige opzegging van een der gelijke overeenkomst niet kan worden ontkend. En in de overeenkomst tussen beide artsen en het ziekenfonds is niets bepaald over de wijze, waarop deze kan worden beëindigd. Ook landelijk is het niet tot een regeling van deze materie gekomen. „Het ontbreken hiervan voert echter niet tot de conclusie, dat een eenzijdige opzegging uitgesloten is", al dus mr. Van Empel, die hier aan toe voegde. dat het beginsel der eenzijdige opzegging niet in strijd is m,et de be ginselen van het ziekenfondswezen. Hij was bovenalen van oordeel, dat het zie- kenfóndsbestüur ten aanzien van dit ontslag niet buiten haar boekje is ge gaan. Naar de president zei, zijn de eisers er niet in geslaagd de onjuistheid van het onderzoek naar de door hen gemaak te fouten aan te tonen en is er voor de geconstateerde onregelmatigheden geen bevredigende verklaring gegeven. Gron den om de uitslag van enig onderzoek af te wachten zijn er volgens mr. Van Empel dan ook niet. Het kwam hem voor. dat de artsen niet ontvankelijk zijn in een vordering om de beëindiging der medewerking op te schorten tot de be slissing zal zijn verkregen in een nog niet door hen aanhangig gemaakt rechtsgeding. ,,Want een instantie, die bevoegd is om over de geldigheid van het ziekenfondsbesluit te beslissen, be staat niet", merkte de president op. Hij wilde toegeven, dat de eisers door de beëdiging van hun medewerking aan het ziekenfonds belangrijke financiële schade lijden en dat zij bij handhaving van het besluit elders een bestaan zul len moeten zoeken. Voor wat betreft de medische kant van deze zaak was de president van oordeel, dat juist voor zenuwpatiënten de persoon van de be handelend arts van uitzonderlijke bete kenis is, zodat veranderingen zoveel mo gelijk vermeden dienen te worden. Aan de andere kant zal bij een herziening van het besluit het ziekenfonds de sa menwerking moeten voortzetten met personen, die het in hun gestelde ver trouwen zeer hebben geschonden. ..Eisers zijn in de dagvaarding en in het pleidooi niet al te diep ingegaan op hetgeen hun door het ziekenfonds werd verweten, maar al hun energie en welsprekendheid was er op gericht om te ontkomen aan de gevolgen, die hun handelwijze bleek .te hebben", al dus mr. Van Empel. Op het punt van een nauwkeurige en waarheidsgetrou we administratie zijn de artsen volgens de president schromelijk tekort ge schoten. Daar het ziekenfonds geen zuiver par ticuliere instelling is, mag slechts in uitzonderingsgevallen de toelating als medewerker geweigerd worden en voor de opzegging moeten ernstige gronden bestaan. Verder overwoog mr. Van Em pel, dat voor de artsen de mogelijkheid moet bestaan om via de aanvraag van een beroep de uitspraak van een des kundige commissie uit de Ziekenfonds raad uit te lokken. Omdat beide par tijen gediend zijn met een spoedige op lossing, beval de president de gevraagde opschorting. In het pleidooi van dokter B. werd ge steld, dat de administratie door dokter P. gevoerd werd en dat dokter B. zo doende buiten deze kwestie stond. ,,Dit heb ik verworpen", aldus mr. Vain Em pel, ,,want het betreft hier de admi nistratie van de associatie en daar was dokter B. ook verantwoordelijk voor. Er is niet gebleken, dat de gang van zaken hem onbekend was". Van onze correspondent VROUWENPOLDER. In de raads vergadering van de gemeente Vrouwen polder heeft de heer J. Janse (AR) na mens de raad de burgemeester gefelici teerd met zijn herbenoeming. Hij memo reerde wat er in de afgelopen 6 jaar door de burgemeester gedaan en bereikt is. In gevoelvolle woorden zei de heer Janse dat de raad tevreden en dankbaar is over de leiding en sprak de wens uit, dat de burgemeester nog vele jaren voor een zelfstandig Vrouwenpolder zijn krachten mag geven. Verordeningen werden vastgesteld voor heffing en rechten van de algemene be graafplaats te Vrouwenpolder, voor de keuringsdienst van slachtdieren en vlees, voor instructie gemeente-geneesheer Dr. J. W. Oosterhoff te Veere. Besloten werd financiële medewerking te verlenen aan het bestuur v. d. Ver. voor Chr. onderwijs te Vrouwenpolder, om een rijwielstalling te bouwen bij het schoolgebouw en aansluiting riolering. De begroting vleeskeuringdienst voor 1958 en 1959 werden In den brede be sproken. Om te komen tot een sluitende begroting zal een verhoogd keurloon no dig zijn; deze verhoging zal 20 moe ten bedragen. Een tweetal bezwaarschriften, aan gaande aansluitingsrechten riolering wer den de raad voorgelegd, doch hierop werd afwijzend beschikt. MIDDELBURG. De Chr. Geref. Vrouwenverenigingen in Zeeland hiel den een contactavond te Middelburg onder leiding .van mej. C. den Hollander, pres. van de afd. Middelburg. Na de gebruikelijke opening volgde declama tie en een inleiding over „Hanna" door Middelburg, waarna het onderwerp in bespreking kwam. Na de pauze hield „Goes" een inleiding over ..Maarten Luther". De vereniging te Biezelinge zorgde voor declamatie. GOËS GOES. De federatie van Personeels verenigingen in Goes heeft gisteravond in ,,De Prins van Oranje" een ontspan ningsavond gehouden, die werd verzorgd door André en Rudi Carel, het duo Sal- berti, Judith de Leeuw en Joop de Leur. In een vrolijk en gevarieerd programma heeft dit gezelschap de leden van de federatie vermaakt. THOLEN Negentig voertuigen op dimtest THOLEN. In verband met de inter nationale verlichtings- en antiverblin- dingsactie werd maandag- en woensdag avond door het bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer te Tholen een dim test gehouden in een der hallen van het veilingsgebouw. Aanwezige garagehou ders, de heren Duine, Vis en Dekker, waren bereid de fouten dieaan de dag kwamen, kosteloos j;è'héf^tëïiêri. Vap hup aanbod moest druk gébruik worden ge maakt: niet min.detrodahJH) procent van het aantal voertuigen had lampen, die niet aan alle eisen voldeden. 90 voertui gen ondergingen de test. Van onze correspondent KOUDEKERKE. Met heel veel ge zelligheid is gistermiddag de bejaarden- societeit van Koudekerke officieel ge opend. Burgemeester J. L. Dregmans was bereid om het officiële gedeelte voor zijn rekening te nemen. Daartoe waren o.m. de hoofden van scholen, leden van het comité, college van b. en w. en afgevaardigden van di verse vrouwenverenigingen bijeen geko men in het gemeentelijk verenigings gebouw. De voorzitter van het comité, ds. J. H. J. Hofman, sprak een hartelijk wel komstwoord tot de genodigden en spe ciaal tot de 76 ouden van dagen. Nadat de burgemeester verschillende gezel schapsspelen had beoefend, voerde mej. J. C. Westera van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk Werk het woord. De eerste middag voor de bejaarden werd opgevrolijkt met zang van een koortje van de hervormde vrouwenver eniging, declamatie van mej. De Schipper en een geslaagde verloting. Voortaan zal iedere donderdag van 2 tot 5 uur een gezellige middag voor de MIDDELBURG E.H.B.O.'ers kregen hun diploma Uit handen van de dokter C. F. Fru- meau hebben gisteravond tijdens een feestavond in „Het Schuttershof" 29 cur sisten van de EHBO-afdeling Middel burg, het diploma ontvangen. Geslaagd zijn de dames: A. C. van Leeuwen, J. J. in 't Ankerk, J. J. de Roo, E. P. Koster, A. Baayens, J. L. Niest- hoven, Th. J. Rogiers, J. de Klerk-Smit, S. van der Werf-Bruinaard, L. C. van Opbergen-Knuyt, A. J. Ludikhuizen-van der Linden en de heren: J. Ludikhuizen, T. de Vos, P. Walraven, P. Moerdijk, A. Meinema, K. B. L. Kleysen, C. Eckhardt, J. R. Bos, J. Zemer, A. de Leeuwen, H. Leynse, A. P. de Jong, G. Tolhoek, allen te Middelburg, mej. J. W. de Kam en de heer J. W. Wattel te St. Laurens, W. Be- süyen en M. 'ÏT. 'Quist te Koudekerke, J. R. Geysels te Vlissingen. Namens de ^slaagden dankte .de heer P. Walraven voor het genoten onderwijs en overhandigde de docenten enige fraaie geschenken. bejaarden, die dit zeer op prijs stellen, worden gehouden. Tot slot kregen de ouden van dagen een pak appels mee naar huis. Op de foto ziet u hoe gezellig het was op de bejaardensocieteit. De burgemeester en de predikanten Hofman en A. Elshout (secretaris van het comité) beproeven hun krachten met het sjoelen. De inzet: een taart, die een der comitéleden had beschikbaar gesteld. Eigen nieuwsdienst WEMELDINGE. In de kleine sluis bij Wemeldinge vond gistermorgen, een aanvaring plaats tussen een motorschip, bevaren door schipper De Korte uit Ou- de-Tonge en 'n Zwitsers motorschip. Het vaartuig uit Oude Tonge kreeg flinke waterschade aan het achterschip, maar maakte geen water. Beide schepen heb ben ligplaats gekozen bij de sluis, om de schade op te nemen. Zinkstukken bij Kleine Hol" ST. ANNALAND. Het bestuur van de calamiteuze Suzannapolder is voorne mens binnenkort over te gaan tot het aanbesteden van werken tot verdediging van de onderzeese oever van deze pol der. Het betreft hier een gedeelte bij de „Kleine Nol", waar twee zinkstukken zullen worden geplaatst. Aanbesteding Hervormde school te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM. In Hotel „De Draak" te Bergen op Zoom werd namens de stichting Hervormd onderwijs Ber gen op Zoom aanbesteed: het bouwen van een schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs met 6 klassen, welke gebouwd zal worden aan het Zilverschoonplein te Bergen op Zoom, onder architectuur van het bureau Gouwetor en De Ranitz uit Rotterdam. Er waren 35 inschrijvingen binnengeko men. Laagste inschrijving was van G. Jacobs te Wouw voor f 187.700, Hoogste fa A. M. van Oosterhout te Breda voor f 241.000, Over de gunning zal worden beslist. ST. ANNALAND. De Julianastraat en gedeelte van de Weststraat zullen een nieuwe riolering krijgen. De firma W. v. Vossen Zonen in St, Annaland zal het werk uitvoeren. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG „Als je nu niet weggaat steek ik je dood en dat wijf ook", lalde de 43-jarige demonteur C. de L. uit Baarland op de middag van de eerste okto ber tegen zijn echtgenote en de buurvrouw. Even tevoren was hij in beschonken toestand door de politie thuis gebracht en had zich naar zijn bovenwoning begeven. Daar ontstonden moeilijkheden tussen hem en de beide vrouwen en het kwam zelfs zo ver, dat De L. zijn echtgenote met een mes be dreigde. Daar bleef het echter niet bij, want zijn vrouw snelde het huis uit om ver sterking. Die arriveerde korte tijd later in de persoon van Baarland® burgemees ter, omdat de politie niet te bereiken V erkeerscursus THOLEN. Onder leiding van de heer A. Westdorp zal op. vrijdag 7 no vember in het verenigingsgebouw een veilig verkeerscursus worden gegeven. GOES. Zaterdag a.s. zullen de vol gende volleybal wedstrijden worden ge- j speeld: Dames: E.G.V.C.—Smash 3: Astra - Heren I: BanoE.G.V.C. 3. Heren II: K V C II—Terhole II 2. Heren 1: Smash 1 Olam 2. Heren II: Astra III—Terhole 1. Terhole II en K.V.C. II spelen deze week voor de eerste maal in de compe titie. GOES. In het tweedaags toernooi om het provinciaal schoolkampioenschap volleybal werden gisteren in het Chr. Ly ceum voor Zeeland te Goes de eerste wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Dames: 1. Rijkskweekschool, Middel burg; 2. Chr. H.B.S., Middelburg; 3. Chr. Lyceum, Goes; 4. R.H.B.S., Middelburg. Eigen nieuwsdienst GOES Ongeveer vijf kwartier heb ben gisteravond de bewoners van de Oostsingel (gedeeltelijk). Leliestraat en omgeving met een kaersje of ander pri mitief middel moeten stellen. Omdat om streeks half tien het licht plotseling uit- floepte. Het was rond half elf, toen het pZEM-technici, die naarstig op onder zoek waren getogen het „kwaad had den verholpen. Omtrent de oorzaak kon men ons gisteravond laat nog niets mee delen Junioren: 1. R.H.B.S., Vlissingen; 2. Chr. Lyceum, Goes. Vandaag zullen 17 herenteams, van de Zeeuwse middelbare, hogere technische en kweekscholen, elkaar bekampen. Kapelle Om de damtitel Om het persoonlijk kampioenschap van de damclub Kapelle werden deze week weer een aantal wedstrijden gespeeld met de volgende uitslagen: J. Koster—C. Blankenburgh 0—2; J. LindhoutC. Sulsters 02; I. op 't Hof H. v. d. Vrie 11. Bruinisse Geref. jeugdclub opgericht Te Bruinisse is opgericht een Jeugd club op Gereformeerde Grondslag. Toe getreden zijn plm. 20 jongens en meisjes van 12—16 jaar. De leiding berust bij mevrouw Wielemaker, mevrouw Bij de VaateHeuseveldt, mej. Lena Muller en de heer Adriaanse. De club heeft nog geen naam. THOLEN 't Is een triest verschijnsel, maar het feit ligt er. Je komt ze in steeds kleine re getale tegen. Arbeidsvreug de schijnt uit de mode te gera ken. Daarom was het voor mij een weldaad die twee Thoolse broers te ontmoeten. Die hun dagelijkse boterham niet zon der hard werken, maar tegelijk met een tevreden glimlach ver dienen. Met trots kijken ze, zelfs na vele jaren, naar de werkstukken, die zij of hun voorvaderen eigenhandig heb ben gemaakt. Bouwkundige gaven, feeling, en gedegen vakmanschap, zie daar de rijke erfenis die de ge broeders SIMON en DIRK VAN DUYVENDIJK uit de stad THOLEN meekregen van hun voorvaderen. Het geslacht Van Duyvendijk. reeds vier genera ties lang scheepsbouwers in Tholen. En heel bijzondere bou wers. Zij zijn thans de enigen in Zeeland die nog uitsluitend houten schepen bouwen en re pareren. Op dezelfde vakkun dige wijze als ook hun groot vader Dirk van Duyvendijk dit prachtige scheppende ambacht verrichtte, toen hij zich in 1871 aan de Eendracht met een eigen werfje vestigde. ALS GE Tholen binnenrijdt over de grote brug die twee werelden aan een heeft gesmeed, dan ligt bet daar aan uw voeten. Op de rechter oever, in de schaduw van de stalen kolos, schijnbaar achteloos neerge- plakt tegen de Eendrachtsdijk. Maar die Dirk van Duyvendijk uit Put- tershock xvizt t "-mels goed wat hij deed to-n h'„ zeventiger jaren de zoutkeet c!aai opkocht en er op kleine schaal een werfje ging bou- wen. Dirk verstond zijn vak als geen ander en zijn zoon Melis zat het even vastgeroest in het bloed. Met glinsterende ogen en een glim lach van trots vertellen de beide broers, twee stevige, sympathieke ke rels. in de kracht van hun leven, over hun vader. ,,Wij verstaan ons vak," aldus Dirk, „maar aan va ders prestaties kunnen we toch niet tippen. Wat die klaarspeelde, daar sta je versteld van. En dat alle maal met de hand." Melis van Duyvendijk bouwde een schip uit zijn hoofd. Zonder mallen en machines, zonder berekeningen zelfs zonder maatlat. Wat architecten moesten berekenen, deed Duyvendijk Sr. op z'n gevoel. ,,Waar haalt-ie de juiste verhoudingen vandaan," al dus een ingenieur in die dagen, die perplex stond. Honderden hoogaarzen, hengsten, botters en Lemster aken liepen bij de Duyvendijks van stapel. Hèt spe ciale adres voor ronde en platbo dem jachten. Veel schepen voor Ar- nemuiden en Vlissingen hebben ze gemaakt. Thans is 60 pet. van de clientèle Belgisch. Ja, de Duyvendij- ken zit het scheepsbouwen in het bloed. De familie is wijdvertakt, maar 't zijn meest scheepsbouwers gebleven, vooral in Rotterdam en omgeving. van bouwers zit het er door-en-door in. Tot in de vingertoppen. Daarom zal het werk van de broers ook wor den voortgezet door hun zonen. Door Melis van Dirk en door Melis en Dirk van Simon. Alle drie zijn ze al enkele jaren op de werf aan het werk. Om het oerdegelijke vakman schap van hun vaders door kijken en doen over te nemen. Maar op den duur zullen ze wel op de staal bouw overstappen. Bekende schepen, die van deze Thoolse werf stammen? De „Nicoti ne" hijvoorbeeld, een- 24 meter lan ge botter, die voor een Mister Van eens gevraagd. „Eerlijk waar, meneer, we zou den geen mooier vak weten te be denken. Het is scheppend werk, je ziet wat je handen hebben gemaakt en je bent er trots op. Het is een heerlijk gevoel, ais je na jaren weer eens een schip tegenkomt, waarvan je kunt zeggen: kijk, dat hebben wij gebouwd, of: kijk dat is een zij zwaard van mij." Het komt uit de grond van hun hart, deze ontboezeming. Dirk en Si mon, beiden vertellen even enthou siast, hoeveel voldoening het schenkt de produkten van hun mooie, oude ambacht onder hun handen te zien groeien. Wat uit je handen komt, ver geet je nooit weer, zeggen ze. Al zien ze een schuit pas na tien jaar terug, geheel verbouwd en van naam veranderd, dan zeggen ze nog direct: da's een schuit van ons. Gebouwd in dat-en-dat jaar. Zelfs een los zij- awaard herkennen ze na jaren. Het zijn stukjes van henzelf geworden. Handwerk, maar tegelijk geestespro- dukten. Het zal wel niet zo lang meer het oude handwerk blijven. De gedachten van de Van Duyvendijks gaan name lijk al in de richting van de staal bouw. De opdrachten voor plezier jachten en vissersboten worden im mers zo schaars. Neen, Dirk en Si mon zullen wel de laatste echte hout-houwers zijn. Sinds 1871 is het oude handwerk onvervalst overgegaan van vader op zoon. De machines kregen geen kans. Nu ja, een zaagmachine, e.d. werden aangeschaft, maar bij de eigenlijke bouw bleef alles handwerk. Het krombuigen van de planken voor de scheepswand bijvoorbeeld is een geërf geheim van de smid". Dat gaat nog met takels en klemmen en dan wordt er een strovuur onder de gebogen plank gestookt, opdat het hout de gewenste vorm zal behou den. Dat is werk op centimeters nauwkeurig, (zie foto). ..Wij meten voortdurend," aldus de broers, „maar vader deed dat op het oog. Nog een beetje, nog heel even, ja klaar! En dan paste het tot op een haar nauwkeurig. De gebroe ders knikken vol gepaste trots en was. Intussen had de demonteur boven aan de trap een arsenaal van de meest uiteenlopende slagwapens, zoals harken, schoppen, enz. aangelegd en daar deed hij toen een greep uit. De burgemeester werd zodoende met een hark verwelkomd en een wachtmeester, die daarna op het strijdtoneel verscheen, bedreigde De L. met een schop. Uiteindelijk werd hij toch overmeesterd en nadat hij aanvankelijk in het politiebureau onderdak had ge kregen, naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. En van dit alles kon de man zich niets meer herinneren, toen hij gisteren voor de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, verscheen. Nadat De L.'s raads man, mr. M. Vlaming, uiterste clementie had verzocht, werd de demonteur ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De officier, mr. J. L. Andreae, had drie maanden onvoorwaardelijk geëist. In het café van de Poortvlietse fabrieksarbeider M. J. I. ontstond on langs een vechtpartij, waaraan een halve buurt deelnam. I's buurman, de haven arbeider Van A., was hier uiteindelijk de oorzaak van, want hij was het, die na twaalven dronken het café binnen kwam en om een krat bier vroeg. De caféhouder weigerde dit en toen brandde de strijd in alle hevigheid los. Er deden verschillende vrouwen aan mee en Van A.'s zoon liet zich ook niet onbetuigd. I., Van A. en Van A. jr. moesten zich voor de politierechter verantwoorden en de officier van justitie vroeg tegen alle drie 25 boete. Mr. Sieperda vol stond met 15. De Koewachtse vlasser T. A. I. stond terecht, omdat hij zijn broer Cornells af geranseld had. „Ik zal je dood slaan", had hij geroepen. Toen de politierechter dit hoorde, was hij blij geen broer van de verdachte te zijn en hij veroordeelde I. conform de eis tot 30 boete. In een tijd, dat hij geen werk had, was de los-werkman P. C. v. d. W. uit Brui nisse op zijn eigen houtje aan het aard appelen rapen geslagen, samen met zijn plaatsgenoot De K., die ter zitting niet present was. Op die manier hadden zij een hele zak aardappelen bij elkaar gekregen. De officier vroeg 15 boete en daarmee ging de politierechter akkoord. Haren in Amerika werd geibouwd. En respect, een posthuum eerbewijs voor de schokker ,,Margaretha" anno hun vader, die een groot man in zijn ALS IK mensen ontmoet, wier vak als beroep mij ontzag inboezemt of op enigerlei wijze boeit, dan kan ik nooit nalaten te vragen: hoe doe je zoiets nu? Inderdaad, een nogal stupide vraag, maar de antwoorden zijn steeds weer verrassend. Hoe je een vakman in de houten scheepsbouw kunt worden? Word je niet, zeggen de Duyvendijks, 't moet er in zitten. En bij dit oude geslacht 1894, die als een der grootste plat- bodennplezierj achten grote bekend heid genoot. Het werd later eigen dom van de gemeente Rotterdam en jarenlang hebben toen de zeever kenners uit de Maasstad hun zeilken- nis op dit zeer snelle schip kunnen verrijken. Ook de ,,Caro", het jacht waarmee de voorzitter van de P.v.d. A., mr. Burger, enige tijd geleden even buitengaats strandde, heeft in een Duyvendijkse wieg gelegen, evenals de Salamander", de ,,Wulp", de ,,£arekiet" en noem maar op. vak is geweest. Ik heb niet in de portemonnee of de kluis als ze er een heb ben van de Van Duyvendijks ge keken. Het doet er ook niet toe, of ze er al dan niet warmpjes bijzitten. Ik heb afscheid genomen van twee rijke mannen. Rijk in hun werk. Die het onbetaalbare genot van de ar beidsvreugde nog weten te smaken. Die een kostelijke erfenis van hun hpogstbekwame vader meekregen en die ermee weten te woekeren. Gelukkige mensen. Schenkt dit werk jullie bevredi ging? heb ik ten oyer vloede nog GOES Suriname-avond GOES. De Hervormd jeugdraad or ganiseert in samenwerking met de Stich ting voor culturele samenwerking met Suriname en de Antillen een Suriname- avond. De avond wordt gehouden in de zaal Krijger aan de Beestenmarkt. Drs. H. Frese, ethnoloog te Leiden, zal enige documentaire films toelichten. Na de pauze zal het orkest Guyana op treden met muziek, zang en dans uit Su riname. De musicoloog dr. G. D. van Wengen, zal het optreden toelichten. Contactavond Jeugdkapel GOES. De leiding van de Jeugdka pel heeft met 80 jongens en meisjes van twaalf en dertien jaar woensdagavond een contactavond gehouden in het C.J. M.V.-gebouw. Nadat de heer G. Vleugel de avond had geopend, werd een groot spel gespeeld. Na de pauze vertelde de heer F. v. d. Rhee over Albert Schweit zer. Ikor zendt vanuit Goes GOES. De middagdienst in de Mag- dalenakerk zal zondag door het IKOR worden uitgezonden. In deze dienst zal ds. Coenraad voorgaan. Hoewel de uitzen ding eerst om 5 uur begint, vangt de dienst aan om half vijf; in dit half uur zal de gemeente de te zingen liederen doornemen. Gepensioneerden bijeen GOES. De afdeling Bevelanden van de algemene Nederlandse bond van ge- pensionneerden hield in „De Landbouw" te Goes gistermiddag een najaarsverga dering. Een lid van het hoofdbestuur, de heer Boogaard, sprak tijdens deze bij eenkomst over de huurcompensatie en wat daar mee samenhangt. De heer Nijsse uit 'sH. Arendskerke vertelde iets over zijn reis naar Canada. Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond bijeen GOES. Gisteravond vergaderde de afd. Goes van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond. Als spreker was uit Amster dam overgekomen de bondspenningmees- ter, de heer W. Noomen. die sprak over „Heeft de vakbeweging nog betekenis". Hij stond stil bij de vroegere toestanden, toen plaatselijke overeenkomsten werden gesloten. St. Annaland Zaterdagvoetbal ST. ANNALAND. Zaterdagmiddag om 3 uur wordt op het sportterein aan de Bierenstraat een voetbalwedstrijd ge. speeld tussen W.H.S. I en B.W.R

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5