Arnemuidse willen niet vissersvrouwen verhuizen Hervormingsdag 1958 HUIS 3 Burghsluis stelt de beschikbaar, maar de verkiezen Colijnsplaat haven vissers Zo denken zij er over... door Zeeland Zeeuwsch Dagblad Lijdt niet langer AD VRIENS HEEFT WEER NIEUWE KANAALKANDIDATEN OP T OOG Stavenisse gaat protesteren Zuidzandsestraat in Oostburg wordt verbeterd Eendracht BEZWAREN PLANNEN Kapelle gaf bijna 2000 voor Rode Kruis H^agmeditatie Wie zal nu de uitverkorene zijn Goese hengelaar had succes in Oostende Vrijdag 31 oktober 1958 Protestants-Christelijk ■^"IJ HEBBEN op 21 oktober een ver heugd woord geschreven over de erepromotie van dr. H. W. Tilanus aan de Vrije Universiteit. Daarbij hebben wij er de nadruk op gelegd, dat hier mede aan de nazaten van De Savornin liOhman, eens hoogleraar aan de V.U., door de nazaten van Kuyper een broe derhand is toegestoken, die gelukkig werd aanvaard. Uiteraard zijn wij niet de enigen geweest, die in die geest geschreven hebben. Uit de persstemmen hebben wij er één gelicht, tot nog toe de laat ste, die daarom zo belangrijk is, oir xit ze komt van een buitenstaander en dan van één, aan wiens woord bijzondere waarde moet worden toegekend, om dat hij de politieke kaart van ons land kent als weinigen. ^|EN ZEGT IMMERS en het is nooit weersproken, dus mag geacht worden, waar te zijn dat mr. dr. L. G. Kortenhorst, de president der Twee de Kamer, publicist over tal van par lementaire. problemen, de schrijver is van een zeer interessante kroniek ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Van een onzer verslaggevers ARNEMUIDEN. De jonge visserman schoof zijn pet naar achteren, zette zijn sterke armen in de zij en gromde bitter: „In een woord: pet, zwaar pet. Is 't niet zo, mannen?" Zijn kameraden, pas Veere binnengevaren, op hun dampende, riekende schepen, knikten instemmend. Ja, dat is het oordeel van vrijwel alle Arne muidse vissers over het voorstel-Burghsluis. Als ze straks toch verplaatst moeten worden, dan maar naar Colijnsplaat. Maar het aanbod van de gemeente Burgh-Haamstede om de vloot naar de va., cv.. ,cc. ...icressanie uron.eK nrfïhriJ5 h'T wiJzen ze resoluut van de de R.K. Volkskrant onder de titel na_ncL 1 ls prachtig, dat jonker Roeil ons van onze eigen jonker wil overnemen sprak een bejaarde Veerse visserman, daarmee De haven van Colijnsplaat is niet geschikt om er een vissersvloot te huisvesten. De verbetering zal mil joenen kosten, maar de vissers vin den, dat de minister daar maar niet teveel naar moet kijken. Toch houden de vissers het op Colijns plaat. En daarvoor zijn tal van redenen, die zij van veel meer betekenis achten dan de genoemde voordelen. De Arnemuidse vrouwen willen onder geen enkel beding hun dorp verlaten en dus zullen de vissers in elk geval ge durende het weekend van de nieuwe haven naar huis en terug moeten reizen. De reis van Colijnsplaat is daarbij aan zienlijk korter dan van Burghsluis naar huis. Dat scheelt uren. Voorts ligt de Colijnsplaatsehaven vlak bij het dorp, terwijl die van Burghsluis in een wijde vergetelheid, ver van enig comfort, is aangelegd, en een zeker niet aanlokke lijke aanblik biedt. Er staan een paar Zo spreken de Arnemuidenaars, die het leeuwendeel van de in Veere oude huizen achter de dijk, er is een ll7 liggende vissersvloot vormen. Het oordeel van de Veerse vissers luidt anders cafeetJe en als holle °fen blikkeren de Welnu, uitgezocht in zijn kroniek yelen van hen staan minder afwijzend tegenover Burghsluis. Wij moeten toch i £Ulte£i, Vtn het ve5l! Aln^nezen- daags voor Hervormingsdag schrijft de- met heel ons hebben en houden, de vrouwen incluis verhuizen'a KI us een baTrakkenkamp over de kale vlakte ze kroniekschrijver onder het hoofd bestuurslid van de vissersvereniging u'-^neTt „dr. Tilanus en dr. Schouten gehul- zoeken we als nieuw domicilie de plaats, die ons het meest in onze nood sers die gewend zijn aan de gezelligheid digd" de kopregel: „Vrije Universiteit tegemoetkomt. Colijnsplaat ligt dichterbij, da's waar, maar Burgh heeft een van sféerrijke dorpscentra. En Burgh- dichtte een kloof". Het is bekend, dat prachtige haven en ligt dichter bij onze visgronden.. Het grootste bezwaar Haamstede liggen nog altijd drie en vijf „Van Plein en Binnenhof". Deze kro niek geeft vaak een pracht achtergrond voor het verstaan van allerlei vraag stukken in de politieke sfeer. Men proeft a.h.w. aan elk woord: hier is een insider aan het woord, die boven dien de gave heeft, ingewikkelde za ken smeuïg te vertellen. de burgemeester van Haamstede en zijn eigen stad op gemoede lijke wijze in het gesprek betrekkend, „Nee als het aan ons ligt dan gaan we beslist niet naar de Schouwse Westhoek. En onze vrouwen gaan onder geen enkele voorwaarde verhuizen, die blijven in Arnemuiden." dr. Kortenhorst zowel de erepromotie in Amsterdam als de huldiging in Arn hem meemaakte en er dus ook zijn kijk op kan geven. In de kroniek le zen we als aankondiging: ..De heer H. W. Tilanus werd. gelijk bekend, op 20 oktober door de Senaat van de Vrije Universiteit onderschei den met het ere-doctoraat in de rech ten en dr. J. Schouten moest zich, zij het tegenstribbelend, de eer laten welgevallen in het openbaar gehuldigd j te worden nu hij op 75-jarige leeftijd het officiële openbare leven heeft ver laten. Aan beide mannen werd dank en hulde gebracht voor hun activitei ten. het woord „verdiensten" wordt vanzelfsprekend met grote omzichtig heid in de pen gehouden op het brede terrein van de vaderlandse politiek." tegen een verhuizing naar Schouwen zal wel blijven, dat de Arnemuidse vrouwen onder geen beding hun knusse dorp willen verlaten. En daarom zal Colijnsplaat wel de voorkeur krijgen." HFITHN eenmaal bij voorkeur naar zakelijke ar- M-Jl 1 gumenten luistert. Ziehier dan de feiten: De Veers-Arne muidse vloot moet verhuizen, omdat in T960 de veerdam de haven van de zee afsluit. De gevoelsargumenten en persoonlijke meningen even terzijde schuivend, staat men voor de nuchtere feiten. Het is goed deze even te bezien, omdat men in ministeriële kringen waar de be slissing toch zal moeten vallen nu Van een onzer verslaggevers JJE KRONIEKSCHRIJVER vervolgt dan met een citaat uit het dank woord van dr. Tilanus (waaraan hij zelf enige woorden vastknoopt) nl.: ..Ik kan u, Mijnheer de Rector Mag nificus verzekerendat ik dit voor rechtmij geschonken, bijzonder weet te waarderen en dat velen mijner politieke geestverwanten zich eroverj hebben verblijd, dat u mij, een volge ling van wijlen jhr. mr. A. F. de Savor nin Lokman, die van 6 juni 1884 tot l oktober 1896 in de Faculteit der Rechtsgeleerdheid aan uw Universiteit als hoogleraar staatsrecht, strafrecht en strafvordering doceerde, deze eer heeft willen aandoenKijk, door naar een der stichters van de Christelijke Historische Unie te verwijzen heeft Tilanus de academische plechtigheid van de 78ste verjaardag van de Vrije Universiteit in het juiste, dat wil zeg gen, in het staatkundig licht gesteld. De Vrije Universiteit, het geesteskind van dr. Abraham Kuyper, heeft op even elegante als afdoende wijze een ..brede kloof na breuke" door de ver lening van een eredoctoraat aan de vertegenwoordiger-bij-uitstek van de CHU definitief willen overbruggen en Tilanus heeft, door dit eerbewijs te aanvaarden, op treffende wijze de toegestoken hand aanvaard". Na de geschiedenis van het vertrek van De Savornin Lohman van de V.U. gememoreerd te hebben waar bij hij blijk geeft, het verhaal, dat Lohman zelf samenvatte in de titel ARNEMUIDEN. De Arnemuidenaars zijn het sterkst vertegenwoordigd op de in Veere liggende vissersvloot. Hun me ning legt dan ook bijzonder gewicht in de schaal. In Veere mogen er dan al stemmen opgaan, die mogelijk Burghsluis zouden verkiezen boven Colijnsplaat, in Arnemuiden wil men daar niet van we ten. Wij hebben ons oor hier en daar te luisteren gelegd. Waarheen? Na veel zoeken en praten, is dan de naam Colijnsplaat gevallen. De minister heeft nog geen uitspraak gedaan, maar men nam aan, dat deze Noordbevelandse haven wel als het nieu we domicilie van de Walcherse vloot zou worden bestemd. De vissers hadden zich hier reeds enigszins mee verzoend en maakten al plannen in die richting. Maar ziedaar een nieuw geluid: Een aanbod van de gemeenten Burgh-Haam stede, om de vissersvloot naar de ha ven van Burghsluis over te brengen. Een voorstel, dat in veler ogen wel de op lossing moest worden. Immers, Burgh sluis heeft een prachtige haven, waarin de 25 vissersschepen gemakkelijk lig plaats kunnen vinden, en die bovendien vrij dicht bij de visgronden is gelegen. De minister zal daarbij tevens als ge wicht in de schaal leggen, dat het ver beteren van de Colijnsplaatse haven han den vol geld men spreekt reeëds van bedragen die het miljoen ver te boven gaan moet kosten, terwijl men in de Burghsluis met wat uitbaggeren reeds aan alle gestelde eisen kan voldoen. kilometer land inwaarts. Een ernstig bezwaar is ook de afzet. Niet alleen met het oog de zgn. bijvis Brouwershaven voorziet het eiland reeds van dit produkt maar ook wat betreft de garnalen. Hoe krijgt men ooit de garnalen zo snel naar Frankrijk, als het thans nog via Breskens geschiedt? nog niet aanbieden, maar de plannen gaan wel in die richting. Maar de vissers vinden het allemaal nogal vaag. Zij trek leken liever naar het bestaande dorp Colijnsplaat, dan naar het voorlopige nog uit luchtkastelen be staande vissersdorp rond Burghsluis. Daarvoor staan zij maar al te stevig op hun beide vissersbenen op hun schuit. In Colijnsplaat wordt minder gepraat over een eventuele komst van de vissers. De raad van de gemeente Kortgene heeft zich met deze kwestie nog niet bezig gehouden. Wel neemt men aan, dat de nieuw te bouwen haven iets ten westen van Colijnsplaat zal komen, dus direct naast het dorp. In raadskringen vreesde men echter, dat de havenverbetering ze ker wel enkele miljoenen zal moeten kos ten. De ministeriële beslissing mag spoedig worden verwacht. Colijnsplaat gooit voor alsnog de hoogste ogen, maar het is niet uitgesloten dat de minister een blik in de schatkist werpt en de Burghsluiskaart als troef laat gelden. De vissers kunnen slechts berustend afwachten. Maar zij hopen vurig, dat de hoge Haagse heren een oor zullen lenen aan de wens van de vissers zelf. Want uiteindelijk is het niet zomaar het verplaatsen van een rood stipje op de Zeeuwse kaart, maar toch in de eerste plaats het uitzetten van een nieuwe koers. Een koers, die de levens loop en daarmee een brok gezinsgeluk en arbeidsvreugde van honderden hard werkende mensen bepaalt. Van onze correspondent KAPELLE. „We zijn best tevreden, j Nimmer te voren tijdens het bestaan van I onze afdeling werd een dergelijk fraai (resultaat bereikt. In 1956 hadden we een record opbrengst van f 1870,Nu is het j niet minder dan f 1919,97. Het gevolg j hiervan is dat de afdeling Kapelle-Bie- zelinge en Schol"e van het Rode Kruis nu de tweede plaats bezet op de lijst van afdelingen, welke het beste resultaat hebben behaald met de Rode Kruisactie in Zeeland dit jaar. Op de eerste plaats staat St. Philipsland." Dit zei ons gister avond de heer C. Traas uit Biezelinge, de actieve voorzitter van de Rode Kruis- afdeling Kapelle-Biezelinge en Schore, toen we met hem een gesprek hadden over de resultaten van de zo juist geslo ten inzamelingscampagne. De heer Traas was er trots op dat een dergelijk mooi resultaat was bereikt. Er wordt mee bewezen dat de bevolking van deze gemeenten meeleeft met het werk van het Rode Kruis. Vooral bracht de heer Traas hulde aan Schore. In deze kleine gemeente zijn het de dames mevr. Drever-Van Hekke en mevr. Mooy- Van Seben welke de Rode Kruis-belan- gen behartigen. Zij doen dat op een voorbeeldige manier. De opbrengst van de inzamelingsactie steeg van f 140,in 1957 tot dit jaar f 181,18. Verder zagen zij kans om in Schore niet minder dan 2200 oliebollen te verkopen. In totaal werden 10.000 oliebollen Kapelle, Biezelinge en Schore verkocht. Dit leverde een netto bedrag op van f 586,33. De inzamelingscampagne bracht in totaal op f 1333,54. wat dus met de oliebollenactie een bedrag geeft van f 1919.97a Het vorig jaar bedroeg de op brengst van de verschillende acties f 1730,—. Wolphaartsdijk Raad vergadert WOLPHAARTSDIJK. De gemeen teraad van Wolphaartsdijk zal woens dag 5 november om 2 uur 's middags bijeenkomen. Op de agenda staan o.m de volgende punten: benoemingen, geld lening. verordening ere- en gedenkpen ning, ontwikkeling van het drie-eilan den gebied, vaststelling begroting, ei voorbereiding wijziging van het uitbrei dingsplan. Wie op Hem zijn geloof bouwt, zal niet beschaamd uitkomen. 1 Petrus Z vers 6b. 31 oktober - kerkhervorming. Elk jaar vieren wij met de gehele chris tenheid op deze datum de kerkher vormingsdag. En al is het dan reeds 441 jaar geleden, dat Luther zijn be kende 95 stellingen tegen de Wit- tenburgse slotkapel sloeg, toch is dit feit ook in 1958 nog actueel. De hervorming leidt het leven immers terug tot Zijn bronnen. Dat spreekt ook vandaag nog. Juist vandaag, om dat velen de bronnen verwaarlozen. Jezus Christus is de hoeksteen, zo als Petrus ons zegt. Wie op Hem zijn geloof bouwt, zal niet be schaamd worden. Hervormingsdag geeft de moed om dit geloof te leven. TERKEUZEN STOOM VEROORZAAKTE BOTSING TERNEUZEN. Ontsnappende stoom van een drijvende bok, die aan de wal was gemeerd, was de oorzaak dat giste ren twee auto's, een veewagen en een personenauto, botsten op de weg Axel- Sluiskil, nabij de Cokesfabriek. Het zicht was zo slecht geworden door de stoom, dat de veewagen, bestuurd door G. H. uit St. Jansteen tegen de personenauto, bestuurd door S. G. uit Serooskerke (W) opreed. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch beide wagens werden be schadigd. Motorschip liep vast TERNEUZEN. Het motorschip „Fr a-die" is woensdagmorgen nadat het, eerst op weg naar buiten, wegens het slechte zicht de haven van Terneuzen weer invoer, op de oosthavendam ge lopen. Het schip kon op eigen kracht vlot komen. Voor de veiligheid, en om eventuele schade te kunnen opnemen, is het schip bij de bastillon omhoog ge zet. Donderdag vervolgde het schip zijn reis. Haamstede en Burgh zouden de komst van de Veerse vloot zeer op prijs stellen. Dat brengt leven in de wat al te rustige) haven, dat betekent ook een opbloei van de middenstand en de kans op vestiging van industrietjes. Daar willen de gemeen ten dan ook wel iets tegenover stellen. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Roëll zou graag woningen voor de vissers gaan bou wen en een vismijn zag hij in zijn ge dachten daar ook reeds opgetrokken. Iets van dien aard kan men uiteraard Advertentie Eigen nieuwsdienst BERGEN OP ZOOM De heer Ad Vriens uit Bergen op Zoom heeft een soort KanaalcomplexHij droomt er voortdurend van een Bergs meisje of een Bergse jongen de plas tussen En geland en Frankrijk te laten oversteken, door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en maar tot dusver zyn de pogingen van al zenuwpijnen. Neemt Togal, dat verdrijftzyn pupillen vruchteloos gebleken. Mede in al die gevallen snel en afdoende deomdat de trainingstochten en de Kanaal- pijnen. Togal kan baten waar andere race altijd vallen in de tijd dat de heer middelen falen. Zuivert de nieren, is on-j Vriens, die badmeester is, in het zwem- schadelijk voor hart en maag. Bii apotheek bad moet zyn, hebben B. en W. van en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. 1 Bergen op Zoom hem schriftelijk mede- TEDER MENS viert zijn verjaardag. Als (goddelijke Verlosser: Jezus Christus. Een dat niet gebeurt, is er iets niet in or-|en voldoende. Dit weet de Protestant, of We vieren hem, omdat we blij zijn, dit dient hij te weten en als hij het niet' dat we weer een jaar zijn gespaard en weet, is hij geen Protestant, omdat we weer aan een nieuwe periode De R.K. weet dit niet en kan dit en wil mogen beginnen. We vieren die verjaar-[dit niet weten. De R.K. kerk eert Jezus dag liefst in een kring van familieleden j en/of bekenden. Want als een mens vreug de heeft, is het een dubbele vreugde, die t met anderen te delen. Wij, als Protestanten, hebben een ge meenschappelijke verjaardag en die is net zo belangrijk als onze eigen verjaardagen. Die gemeenschappelijke verjaardag valt op 31 oktober, omdat op die dag de ge boorte van het Protestantisme wordt her dacht. Immers op 31 oktober van het jaar 1517 spijkerde Maarten Luther zijn 95 stellingen aan de deur van de slotkapel te Wittenberg. Hij wist toen helemaal niet, dat deze daad zulke grote gevolgen zou hebben. Hij had wel hervormingsplannen, maar dan in de Roomse kerk. Hij had vele be zwaren tegen de toestanden in die kerk en hij ging daar erg onder gebukt. Maar hij wilde eens horen, hoe anderen er over van zijn brochure „Een aanval op ervan^^Voo^gSn^eld^ vanA d"" wereld idachten en wat ze samen konden doen Christus op het hoogst en leert, dat de mens alles wat hij kan worden, alleen wordt door het genadewerk van Jezus. Maar toch zet hij naast het genadewerk van Jezus het werk van veel anderen. Maria voorop en dan nog een hele rij van heiligen. Zo wordt Jezus tekort gedaan. Want als Hij moet worden aangevuld, hoe dan ook, dan doet Hij het niet goed, hoe dan ook. Dan hebben we maar een on volledige Verlosser. En dan heb ik nooit enige zekerheid, dat het werkelijk goed met mij komt of met welk mens dan ook. LS MENSEN moeten aanvullen, dan wordt het nooit wat. Dat heeft Luther zo goed begrepen. Daarom moeten we tol op deze dag de Roomse kerk afwijzen. Want de Roomse kerk heeft meer dan ooit van alles en nog wat gezet naast Jezus Christus. Maria wordt hoe langer hoe meer de Mede- c middelares genoemd. Seinpost en mijn antwoord", goed te - n'aar 'schóüwem "Aïs de'minTster met "onze tot verbetering van de kerk, die hem lief Destijds is er door menig Protestant om kennen zegt de kroniekschrijver: wensen rekening houdt, dan gaan we naar was. Vergeten we niet. dat hij van diegelachen, toen de nu overleden Paus Pius Colijnsplaat." kerk priester was en monnik en als zo- XII enkele landen aan Maria wijdde. La- Hun vrouwen waren het daar roerend danig was hij nog professor. ten we er niet om lachen, want het is ..De uitgeworpen voorman dacht en schreef over kiesrecht, openbaar hpger onderwijs, doodstraf, sociale politiek en Calvinisme in afwijkende zin. Hij was een exponent van de zogezegde ethische richting in het kamp der reformatie: iets ergers kon men m die dagen niet zijn in de ogen van de toonaangevende theologiseren de politici." En hij concludeert: „Ik zie in de eer aan hem door de VU bewezen de bevestiging van de' godsvrede tussen de twee richtingen' van het Nederlandse protestantisme. Dit eerbetoon stempelt de jonge doc tor tot een symbool van verzoening, van menings-vrijheid en van samen bindende nationale eenheid. Geen ge ring compliment voor een staatsman, die gedurende 40 jaren in zijn partij een leidende rol heeft gespeeld en die de CHU, na de oorlog doodver klaard, tot nieuw leven heeft ge bracht." ^,'AT ONS TEN SLOTTE in deze kroniek het meest boeide, was de situatietekening van de huldiging van dr. Schouten: „In Arnhem trad dr. Tilanus naar voren als een der feestredenaars bij dr. Schoutens officieel afscheid uit het actieve politieke leven. Ik zag hen beiden staan vóór de vlag der ARP: zij drukten elkaar de hand in vriend schap en de leden van het Partij convent juichten hen beiden toe: veel zeggend en ontroerd." mee eens: „Neen. Burghsluis is niks voor onze mannen. We zien ze nu al zo weinig, en dan komen ze bijna helemaal niet meer thuis. Ja, want ze moeten heen en weer reizen, omdat wij toch altijd in Arnemuiden blijven. Wij blijven in ons dorp wat er ook gebeurt." Wij meenden deze ingewijde visie aan onze lezers niet te mogen onthou den. Waarbij het ons bijzonder veel genoegen doet, dat wij juist op de Her vormingsdag deze R.K. stem over de eendracht, die er bij alle verschil in het Protestantse kamp blijkt te zijn, kunnen doorgeven. Eerder kon het niet. En later mocht het niet. Jammer genoeg, heeft de kerk niet naar Luther geluisterd, maar heeft ze Luther buiten de deur gezet, tot haar eigen scha de. Zo is het Protestantisme ontstaan en aangezien we nog steeds niet naar de Roomse kerk kunnen terugkeren en dat nu minder dan ooit, omdat de Maria verering daar hand over hand toeneemt, blijven we Protestanten en vieren we on ze gemeenschappelijke verjaardag. Want we leven nog steeds uit hetgeen ons door Luther en de andere Reformatoren is ge schonken. Ondertussen is het met die gemeen schappelijke verjaardagsviering met zo'n beste zaak. Ze wordt maar al te gemak kelijk vergeten en verwaarloosd. Als het nog om die ene dag ging, zou het nog 7.0 erg niet zijn. Maar er zit meer aan vast. Want men viert deze dag niet, omdat men zijn Protestant-zijn niet meer beleeft. En dat is erger! Vraagt men 'n paar Protestanten waarom ze Protestant zijn, dan kan het antwoord luiden: „Dat weet ik niet, het zal wel zijn, omdat mijn ouders Protestants waren". Of: „Ik ben Protestants, omdat ik niet Rooms ben". Nog anderen weten het he lemaal niet. Dit is allemaal zo hol en leeg en alleen maar negatief. Er zit geen greintje leven diep treurig. Laten we er niet om lachen, want het heeft gevolgen op een heel erge manier. Een land, aan Maria gewijd, be tekent een land, dat veroverd zal worden op een heel bijzondere wijze door de Roomse kerk. En de Roomse kerk bemoeit zich als een moeder met totaal alles. Geen enkel terrein is er, waar deze moeder zich niet mee bemoeit. We zien het in ons land gebeuren op het terrein van de han del en op het terrein van de industrie en op het terrein van de middenstand en op het terrein van de scheepvaart en op het terrein van de landbouw. Ja, op welk ter rein niet? Overal dringt Rome op. En de Protestanten slapen nog te veel en zijn nog te veel verdeeld en verbruiken nog te veel van hun krachten in onderlinge strijd. Ik heb boven geschreven over de Enige Algenoegzame Dierbare Zaligmaker Jezus Christus. Maar is Hij ons dierbaar? Ik bedoel: Hebben we ontdekt Zijn oneindige liefde voor ons. zondige mensen? Dat moet gebeuren en dan, maar ook dan al leen, zijn wij goede Protestanten. Pro testanten, die weten te bidden voor de Roomse medemensen en die door hun houding respect afdwingen en de anderen heilig jaloers maken. Die anderen zijn de Roomsen, de Joden, en de niet-gelovigen. Wij moeten hen allemaal jaloers maken, in. Dit Protestantisme gaat dan ook te niet door wat wij zijn, maar door wat gronde. Jezus van ons maakt met Zijn oneindige liefde. LATEN WIJ een antwoord mogen ge- Wij moeten ontdekken, dat het met on ven. Ik weet, dat er allerlei antwoor- ze kracht niets is gedaan, maar dat we den zijn. maar het moet dan toch sterk en rijk zijn in en door Hem. 1 Ar. TJ r.4 ie „nnlc aon ohVlAftn 1 i Oi"1 7öfft In Veere zijn de meningen verdeeld. Een vooraanstaand visserman zei ons: ..Wij zullen ons wei bij de Arnemuide naars moeten aansluiten, want als de ge zinnen niet meetrekken, dan kunnen we hierop neerkomen: Jezus Christus is de Enige en Algenoegzame Zaligmaker, die ons dierbaar is Ik mag aannemen, dat menig lezer van dit blad deze woorden door en door kent. Maar het is wat anders, dit ook te be leven en er uit te leven. Laten we eens even woord voor woord bekijken. Dan zien we daar het eerst staan: Je zus Christus. Dat betekent: Jezus, de Mens, die als Christus Gods Zoon is. Gods Zoon werd mens om onzentwille. Gods Zoon, die Christus heet. Dat betekent, dat '■""ICR IHCL UlCClrJ.CAKv.il, Udll AUUUUI1 VV»-. rr T-V op Schouwen toch niks beginnen. Wij zijn Gods Zoon de]betoofdeMesmas B-Debe- ook afhankelijk van de semi-visserijbe- drijven, zoals de werfjes, smederijen en ook van het personeel in de garnalen- pellerijen. Als die in Arnemuiden blijven, is Colijnsplaat voor ons de beste oplos sing". En een Veerse vissersvrouw voegde daar kalmpjes aan toe: „Hoor je wat mien man zeit? Da's nou precies wat ik er ok van dienke." loofde Messias is de beloofde Verlosser. Beloofd reeds in 't Paradijs, toen de mens God de rug toekeerde, Integendeel God ging de mens achterna. En telkenns zien we God de mens achterna gaan. totdat GoÖ Zijn Zoon zond. Meer heeft God niet te geven, maar meer is ook niet nodig, want dit is alles en dit is voldoende. Dit drukken we uit met de woorden: Enig en algenoegzaam. Er is maar één heeft hij een houvast. En dat is zijn God. Boven of beneden in die kolkende zee: hij weet, dat God bij hem is. Dan gaat het wel niet gemakkelijk, helemaal niet, maar hij weet, dat hij niet zal verloren gaan. Dit lied is een gebed. En wat voor een gebed? Niet zo een als er zoveel worden gebeden met de ziel er niet bij, doch even tussen de bedrijven door. De dichter is er helemaal in, met zijn ganse ziel en met heel zjjn wezen. En hij mag bemer ken, dat Zijn God er ook helemaal in is. De dichter is in nood en dat is de nood van de boze machten. Maar in de nood is God met hem. Als er in het Protestantisme zo weer gebeden wordt, zal er weer veel meer le ven komen. Veel meer genade, want God heeft die in grote overvloed. Dan worden de mensen ook weer veel rijker, want wij hebben een rijke God. De dichter erkent zijn nood in Gods te genwoordigheid. En alleen daar erkennen we pas goed onze nood, maar zien we ook, dat God In onze nood is. Niets, niets hebben we uit onszelf, maar alles is uit Hem. Dit is de kracht van het Protestantisme, dat we iedere dag weer moeten leren en dat we mogen leren aan Rooms-Katholiek en aan niet-Room- se. Dit is onze geloofsbelijdenis en het centrum van ons leven en de bron van onze vreugd. De-dichter zegt tegen ons, dat God voor hem is een beschuttende rots en een ster ke vesting en een rustpunt. Dat mag Hij en da± wil Hij voor ons ook zijn. De aichter spreekt vooral ook van Gods gerechtigheid. Weet ge, wat dat is? Het is veel meer dan wij kunnen zeggen. Het is de eeuwige actie van God, waarmee Hij alles leidt naar de eeuwige vrede. Het is die kracht van God, waarmee Hij alles vernieuwt. De levensnood en de onrust van de dichter worden uitgebannen door deze gerechtigheid. Dat is: door de ge- echtigheid van de onveranderde Bonds god, de God van eeuwige trouw. HET IS zoals Habakuk 2 4 zegt: „De rechtvaardige zal door het geloof le ven. Hij ontgaat het doodsoordeel doordat hij zich, zoals hij is, aan God overgeeft. Dit heeft Luther weer ontdekt. Want hij ging verstaan, wat Paulus zegt in Ro meinen 1 17: „de rechtvaardige zal door het geloof leven". In het Oude Testament weet men daarvan en ook in het Nieuwe Testament. Nu gaat het er om, dat wij "het ook weten, goed weten. God spreekt de zondaar zalig, terwijl hij nog zondaar is. Jezus maakt hem rechtvaardig en de Heilige Geest schenkt hem die rechtvaardigheid in handen. Dit is geen stukje dode dogmatiek, maar een stuk geestelijk leven. Want hier gaat het er om, dat we weten, dat er niets van onszelf bij is, Ibij kan zijn en bij behoeft te zijn, want Ar. „.X— rfr. f r,A gedeeld, dat hem als opzichter van de gemeentelijke bad- en zweminrichting geen verlof meer voor Kanaaltochten zal worden gegeven. Maar de heer Vriens is zomaar niet van zijn stokpaardje af te wippen. Hij heeft alweer drie nieuwe Kanaalkandidaten op het oog. De eerste kandidate die genoemd wordt is Els Sep. het zwemstertje. dat dit jaar de 1200 meter Scheldewedstrijd won, ter wijl verder wordt genoemd Mary Zand boer, die vierde werd achter Maria Mees ters, een oude bekende van de heer Vriens, die echter definitief met de bad meester gebroken heeft en ten slotte een vertegenwoordiger van het mannelijk ge slacht, Leo de Kok, die zesde werd in de Scheldewedstrijd en vaak met Stina Free meeging, wanneer ze een van haar trainingstochten ging zwemmen. Een paar van de kandidaten staat echter huiverig tegenover de plannen van Ad „Kanaal" Vriens, temeer omdat de voor zitter van de Bergse zwem- en polover eniging ,,De Krabben" onlangs heëf£ ge wezen op de gevaren van de professio nele sport. Ad Vriens geeft het dus niet op, maar het merkwaardige is wel, dat alle drie de kandidaten die hij heeft opgeleid voor de grote zwemgebeurtenis, die een Ka naalrace nu eenmaal is, zich met hem weinig of niet meer inlaten. Dit moet zijn reden hebben. Jos de Waal uit Putte, met wie Vriens in 1950 letterlijk en fi guurlijk in zee ging, heeft Vriens ver weten dat het door hem gebruikte vet van een slechte kwaliteit was, terwijl de badmeester bovendien te weinig pro viand voor de tocht had meegenomen. Maria Meesters kreeg met Vriens om verschillende redenen ruzie en tussen haar en de badmeester is een zeer grote kloof ontstaan. Daarna richtte Vriens het oog op Stina Free, die dit jaar door haar prestatie inderdaad de bewondering van het zwem- publiek heeft afgedwongen, maar ook zij kwam tot een meningsverschil met de heer Vriens, die dus nu weer pogingen in het werk stelt om nieuwe zwemlus- tigen voor zijn ideaal te winnen. Of het lukken zal, de tijd zal het leren, maar het zal ons niet verbazen als Vriens vol gend jaar bij de start van de Butlin-Ka- naal race weer een pupil het water zal inzenden. Het is, zoals een schoon lied zegt: „Ikj alles is van de Drieënige God kom arm en naakt tot de God Die Zalig; Dit geeft ons zo'n grote zekerheid. De maakt". Zalig maakt niet alleen voor de zekerheid ook van de dichter van Ps. 31, eeuwigheid, maar ook voor de tijd. Ook, Stel eens, dat er ook maar het aller- Dam dupeert dorp Eigen nieuwsdienst STAVENISSE. Als één man staat 944 inwoners van Stavenisse en enige be drijven op de bres. Een bres die is ge slagen. door het plan van G.S., de haven van Stavenisse af te dammen. Drie in woners zijn de gemeente ingetrokken om handtekeningen te verzamelen voor het bezwaarschrift dat aan G.S. zal worden gezonden. Als bezwaren worden in de brief ver meldt dupering van de landbouw, van de neringdoenden en van de veerdienst StavenisseOuwerkerk. Een keersluis, zo zegt het bezwaar schrift, biedt dezelfde beveiliging als af sluiting door een dam. Van onze sportredactie GOES. Die heer J. Stokmans uit Goes heeft tijdens het in Oostende in België gehouden hengelconcours, uitge schreven door de Fédération Beige de Pêche au Lancer au Mer, een aardig suksesje behaald. Hij werd tweede en als hoogste geklasseerd van de buiten landse deelnemers. Zijn prestatie be stond uit het vangen van een kabel jauw en twee palingen. Hij ontving daarvoor een fraaie beker, een werpmo- len en een .plaquette. Ook.andere deel nemers uit Goes vielen in de prijzen, terwijl de Eerste Goese Hengelsportver eniging een klein Atomium kreeg aan geboden. Het hengelconcours werd bijgewoond door de Belgische minister van visserij. Lewedorp Kringvergadering Geref. vrouwen In de Geref. Kerk werd dinsdagavond een kringvergadering gehouden van de Geref. Vrouwenverenigingen in Zuid- Beveland-West. Deze vergadering stond onder leiding van mevr. Van 't Sant te Goes. De heer C. Melse refereerde voor een stampvolle kerk over: „Het sterven van de gelovi gen en het leven in het hiernamaals". Spreker wist z'n gehoor bijzonder te boeien en beantwoordde in de bespreking verscheidene vragen. Na de pauze voerde „Jong Gerefor meerd" te Lewedorp een spel op, ge titeld; „Totdat de oogst komt". Rilland Eerste uitvoering Oran j ever eniging De oranjevereniging „Juliana" heeft de eerste uitvoering in dit seizoen ge geven, die bijzonder geslaagd is. Opge voerd werd het stuk „De onbekende wereld*', onder de kundige regie van de heer M. Hoek. De waarnemend voorzit ter van de vereniging, de heer C. van der Sande, had de leiding in handen van deze uitvoering. Oesters naar Frankrijk Eigen nieuwsdienst YERSBKE. Met ingang van 1 ja nuari mag Frankrijk voor ruim een half miljoen gulden Zeeuwse zaaioesters im porteren. voor de tijd van nu. Dat heeft het Protestantisme wel eens vergeten, door te eenzijdige nadruk te leggen op de zaligheid van het hierna maals. Natuurlijk is dat belangrijk. Maar het is niet het enig belangrijke. geringste van de mens bij nodig was, We zouden nooit zeker kunnen zijn van onze zaligheid voor de tijd pn voor de eeuwigheid. We zouden geen werkelijke blijdschap kennen en geen werkelijke rust en vrede. Nu wel. Laten we dan ook nietrusten, voordat we dit kennen E WILLEN EINDIGEN met te luis- en beleven, teren naar Psalm 31 2. „Bij U, Laten we hiervan getuigenis afleggen. Here, schauil ik. Laat mij nimmer En laten we dat ook doen vandaag op beschaamd worden. Doe mij ontkomen 131 oktober, onze gemeenschappelijke ver door Uw gerechtigheid". jaardag. Psalm 31 is een psalm, waarin geweldig) Gaan we dan ook allen naar de dien- wordt geworsteld. Het leven is voor de sten, die dan gehouden worden, dichter als een kokende zee. Daar drijft Als dat in onze plaats niet mogelijk is, hij op en wordt als een plank op een golf laten we dan naar een naburige plaats meegesleurd. Het ene ogenblik is hij op de top van een golf en het andere mo ment zit hij beneden onder de kolkende watermassa. Het moet mis gaan. Maar in dit totaal bedreigde leven gaan en ervoor zorgen, dat er volgend jaar in onze eigen stad of dorp ook een Hervormingsdienst komt, liefst van alle Protestantse groeperingen samen. Vlissingen J. KWAST De schuld, die nog rustte op de piano in het dorpshuis van BORSSELE is af betaald. De baten van de onlangs tot dat doel gehouden feestavond, waren f 300, Vijftien en een halve kilo! Dat is geen kleinigheidje voor een voederbiet. Een exemplaar van deze zwaarte werd ge rooid op het land van de heer C. N. Beije in HAAMSTEDE. De biet, een „barus" is te bezichtigen op de boerderij van de heer Beije. #De inwoners van WAARDE hebben veel op met hun kerktoren. Zij kijken zo graag op de torenklok, dat ze, als het 's avonds donker wordt, daar nog niet genoeg van hebben. En daarom wil men in Waarde een verlichte torenklok. Maar het gemeentebestuur ziet geen kans om het geld dat daarvoor nodig is, be-i schikbaar te stellen. Enige dames uit Waarde hebben er echter iets op gevon den. Zij namen een kloek besluit: ze richtten een comité op. Een comité, dat gelden inzamelt onder de Waardenaars. Als er genoeg binnenkomt, zal het ge meentebestuur de gelden aangeboden krijgen. Dan zal Waarde toch een toren klok hebben, die je in het donker kunt zien. Het comité hoopt, dat ook oud- Waardenaars willen meehelpen, want, zo redeneert men, als je van veraf naar de klok moet kijken, is een lichtje nog veel harder nodig Koudekerke Afscheid presidente N.C.V.B. KOUDEKERKE. De N.C.V.B. in Koudekerke hield haar maandelijkse vergadering voor het laatst onder lei ding van mevrouw C. Hoekstra-Kok. Aan het eind van de vergadering wer den waarderende woorden gericht, tot de presidente, die naar Zeist vertrekt. Namens de leden werd haar een ge schenk aangeboden. De heer O. de Moor, secretaris van het P.I.T., hield tijdens deze vergade ring een lezing over het onderwerp ,Van colbert tot uniform". Van onze correspondent OOSTBURG. In de gemeenteraad van Oostburg is gesproken over de grens wijziging met Schoondyke. De heer Leen- houts (PvdA) wees er op, dat Schoon- dijke diverse bezwaren had. De heer Dek ker (Prot.) achtte de eisen van Schoon- dyke niet onbillyk. Een gering schade vergoeding zou geen bezwaar moeten zijn voor Oostburg. De voorzitter deelde mede, dat de Kroon daarover moet beslissen Besloten werd de burgemeester af te Vaardigen naar de betreffende openbare vergade ring met G.S. De heer Kooger werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer bij het o.l. onderwijs i.v.m. zijn benoe ming te Middelburg. Aan de heer L. Mussche werd een per ceeltje grond toegewezen in verband met de verkoop van grond aan het water schap Het Vrije van Sluis, waardoor deze zijn opstallen moet verplaatsen. Na enkele onderwijsposten werd een plan vastgesteld tot verbetering van het einde Van de Zuidzandestraat aansluiten de op de provinciale weg Oostburg-Zuid- zande. Dit plan zal worden uitgevoerd in DACW verband. De heer Dekker (Prot.) had geconstateerd dat het nieuwe rijwielpad twee oversteken voor wielrij ders krijgt, hetgeen hij zeer gevaarlijk achtte. Hij zag liever twee rijwielpaden ten koste van de geprojecteerde groen stroken. De voorzitter wees erop, dat het plan een tijdelijke situatie aangeeft, daar de Provincie een nieuw rijwielpad op de oude trambaan heeft geprojecteerd, waar* bij het rijwielpad vanaf Zuidzande een* zij dig zal worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3