a».75 Schooltelevisie: vertrouwd hulpmiddel in Amerika Motie over S.E.R. in Eerste Kamer KONINGIN BEZOCHT LEGER IN BRABANT Verkiezingsstrijd in de V. S. hard tegen hard iinfraphil< Staat moet als huisvader met zijn geld uitkomen _JLS televisie Druk in de weer aan Drie-eilandenplan Vestigingswet lijkt wel een ondoordringbare wildernis EïSENHOWER-TRLMAN tegenover elkaar Tweemaal op dak overgegeven Nieuwe mijnramp in Amerika Volgende week ook proef in ons land Voorzitter zelfbeclieningsbedrijven: Strijd tegen drank in T sj echo slowakije MINISTER HOFSTRA negen maanden voor gemeente-ontvanger Foto van hok voor Marijke PSELDO-nOMINEE a het dan nog overblijvende tekort dekken door belastingverhoging en het inkorten van de subsidies. last zorg bezuiniging xtJNIS0' 700 Nws- 710 Gvm 7-20 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Gym, v. d. vrouw 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram 10.50 V. d kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork Woensdag 29 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Advertentie Bij spierpijnen, reumatiek, neusverkoudheld. an onze correspondent I nig inspiratie uit. ondanks zijn veelzij dige bekwaamheid. NEW YORK Amerika zit riu 1 's men in de staat New Y°i'k ge- mirldo,-, j i.- tu'gc van een titanenstrijd tussen twee iaden in de verkiezingsstrijd, miljonairs, die handjes schuddend door De periode van zakelijke kritiek de Volksbuurten trekken en zich popu- lait" proberen te maken door mee te n zachtzinnige redevoeringen IS eten aan stalletjes en in gaarkeukens nu voorbij. Er wordt van beide en dan net te doen, of zij het bijzonder kanten flink op los geslagen. De le^' kandidaat moet er in het hui handschoenen zijn uitgetrokken d'8e Amerika inderdaad voor oppas- pn ppn hovio sen, di>t hij niet al te zeer met ,.ri.jk- e€ hev lg vuistgevecht IS be- dom" wordt vereenzelvigd. Het hoofd- gonnen. kwartier van Nixon heeft daarom aan alle plaatselijke propagandacomité's .la- De kiezers zijn aan die politieke ten weten, dat zij hem vooral niet in bokspartijen wel gewend en, behalve Cadillacs moeten afhalen, maar bij i ttofthlrnne non OnfflKdhPr w,„ plaatselijke el maat soort auto kwesties de gemoederen in beweging uiteraard doen allerlei moppen over brengen, ts de reactie op de strijd ta- de verkiezingen thans de ronde en de melijk tam. komieken voor radio en televisie vin den er de stof voor hun grappen in. Het is immers geen jaar van pre- Zo vertelde een der moppentappers, sidentsverkiezingen. Hoe de uitslag dat het er bij de uitslag om zou hou- ook moge uitvallen Eisenhower'den' waarschijnlijk met acht tegen ze- blijft president. Bovendien wordt al- ^^r^eelbettkinenraan'toe V°eg" gemeen verwacht, dat de huidige toe- J veelbetekenend aan toe. stand van een republikeinse regering en een Congres met een democra tische meerderheid gehandhaafd blijft. Alleen de mate, waarin de de mocratische meerderheid nog ver groot wordt, kan verrassingen opleve ren. De doorsnee-kiezer vindt dan ook geen aanleiding om zich bijzonder op te winden. Wel duidt de drukte bij de registratie om te kunnen stemmen moeten de kiezers zich voor registra tie opgeven op een grotere opkomst bij de stembus dan gewoonlijk bij de gewone verkiezingen het geval is. Type 7529 f 37.50 Wajr warmte helpt, helpt Philips „Infraphil" beter Eigen nieuwsdienst AMERSFOORT. ,,Ik geef me over", riep een inbreker gisternacht op een dak in Amersfoort toen de po litie vlak bij hem was, maar tege lijkertijd nam hij de vlucht. De agen ten zetten hem na en zagen hoe hij een eindje verder plotseling in elkaar zakte. Het leek of hij bewusteloos was, maar toen men hem van het dak wilde takelen, kwam hij plotse ling bij en zei opnieuw ,,ik geef me over". Dit keer meende hij het. Er was trouwens geen vlucht meer mo gelijk. Omsingeld De politie had de 24-jarige Edenaar P P gestoord toen hij bezig was een kluis te forceren in het gebouw van de centrale boekhouding van de.gemeente. Hij sloeg op de vlucht en kon via een raam en een afvoerpijp het dak berei ken. De politiemannen omsingelden het ge bouw en via een magyrusladder van de brandweer kwamen ook zij op het dak. Op enkele waarschuwingsschoten kwam de inbreker te voorschijn om daarna zijn vreemde list toe te passen. Bij het verhoor bleek dat de Edenaar die nacht ook nog had ingebroken in de kantoren van een gasfabriek en in een biscuitfabriek. Hij had daar wat siga- 'retten en klein geld meegenomen. radio vandaag Felle tegenstelling In het eerste gelid van de strijd staan tegenover elkaar de nationale figuren van Eisenhower en Truman. Oud-pre sident Truman, die het nog nimmer in gematigdheid heeft gezocht, is ook nu zichzelf gelijk gebleven en de 74-jarige geeft blijk van een felheid en een uit houdingsvermogen. die menige jongere hem benijdt. President Eisenhower is nog nimmer zo fel van leer getrokken als deze keer. Naast de twee kampioenen staan hun secondanten. Ten behoeve van de de mocratische kandidaten werpt Adlai Stevenson zich in de strijd en voor de republikeinen treedt de vice-president Richard Nixon op de voorgrond. Het is Nixon, die verantwoordelijk is voor de felheid waarmee de republikei nen thans de strijd voeren. Hij poogt de mening ingang te doen vinden, dat in de democratische partij roekeloze radikalen" en ..labouraangsters" de la kens uitdelen, een stramien waarop Eisenhower verder borduurt. Liever .samenwefken Zo ziet men in Amerika het schouw spel van de edele ridder, die zich door zijn onstuimige schildknaap heeft laten voortduwen en zich in het krijgsgewoel heeft gestort onder het motto: ,,Geef ze er van langs". Die rol ligt Eisenhower niet al te best. Gedwongen door het feit, dat zijn beleid bij vele van zijn volgelingen niet j voldoende steun kon vinden, heeft hij steeds naar samenwerking met de de mocraten gestreefd. Hij zal die mede,- i wer.king nog meer nodig hebben, als"! de komende verkiezingsuitslag de posi tie van de democraten in het Congres versterkt. Met deze overwegingen kan echter onder de huidige omstandigheden geen rekening meer worden gehouden. Wat thans voor de republikeinen de door slag geeft is voor alle"? een debacle te voorkomen. Later zullen zij dan wel proberen uit de nieuw geschapen situ atie de nodige consequenties te trek ken. Nelson kalmer Slechts een enkele republikein heeft zich van deze sla-er-op-taktiek losge maakt. Dat is Nelson Rockefeller, die het gouverneurschap van de staat New York hoopt te winnen. Hij is er zich van bewust, dat hem dat lukt, als een deel van de stemm ar \mooratön on hem overgaan. Die mogelijkheid is niet uitgesloten, want hoewel Rockefeller lid is van een der rijkste Amerikaanse families, houdt hij èr zeer vooruitstre vende denkbeelden op na. WOENSDAG. Bob Spaak brengt vanavond een nieuw Vara-programma voor de microfoon: Mijn naam is hond (20.55). Het gaat allerhand zaken (grappige en seri euze) omvatten, die hondenliefhebbers zullen interesseren. Maar Bob Spaak wil het tevens zo inkleden, dat het ook voor andere luisteraars een genoege- lijk programma wordt. Het wordt ove rigens wel een erg spaarzame serie: één maal in de acht weken. Meteen daarna (21.15) op Hilversum 2 een ongewoon hoorspel van vrolijke allure: de detective-parodie Désiré Bisquet maakt een bootreis. In de lichte muziek is niet veel bijzon ders te beleven; het aardigst zijn nog de Melachrino Strings, om 22.35 kortston dig op Hilversum 2. Een interessant programma van Indiase muziek wordt vanmiddag om 15.25 over Hilversum 1 uitgezonden. Deze muziek, die grotendeels wordt geïmproviseerd, is gebaseerd op de natuurlijke stemming van het octaaf. Het meest verbreide snaarinstrument van Noord-lndia is de sitar, die hedenmiddag wordt bespeeld door Ravi Shankar. Als begeleidende instrumenten be spelen Chatur Lal en M. C. Mullick respectievelijk de tabla, een trommel, en de tambura, een snaarinstrument. De tweede uitzending in de reeks Preluden en fuga's van Sjostakowitsj heeft om 20.00 (Hilv. 1) plaats. Cor de Groot voert de vijfde tot en met de achtste prelude en fuga uit. Over dezelfde zender is de sopraan Corry van Beckum om 20.25 de solis te in Strietmans Canti di Castelvec- chio, een symfonische liederencyclus op anonieme Italiaanse teksten. De zangeres wordt begeleid door het Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink. CHARLESTON (Reuter, AP). Op nieuw is de mijnstreek in de staten West-Virginia en Virginia opgeschrikt door een ramp. Twintig mijnwerkers werden gisteren na een ontploffing van de buitenwereld afgesneden in een kolenmijn van de Gole- bay-Norton Co. bij Summerville in West- Virginia. Een dag eerder eiste een mijnramp na bij Bishop in Virginia, 120 kilometer van Summerville, 22 mensenlevens Van een speciale medewerker QP WOENSDAGMIDDAG 5 novem- ber wordt in ons land een eerste begin gemaakt met schooltelevisie dan komt er een programma op het scherm over Vloeibare gassen, dat speciaal is bestemd voor een dertig tal scholen, waar na afloop de re sultaten van deze televisie-les zullen worden onderzocht. Het gaat nog maar om een kleine, op zichzelf staande proefneming^ die ech ter de voorbode is van een ontwikke ling, die in Amerika, Engeland en Frankrijk al ver is gevorderd. Geboortestad Hagerstown in de Verenigde Staten Bij het uitvoeren van het Drie-eilandenplan is men bezig met de afslui ting van het Veeregat. Uit de lucht krijgt men een imponerend overzicht van dit gigantische kunstwerk. Van de noordkant van het Veeregat de Noordbe- vclandse kust bouwt men een dam. Volgend jaar hoopt men te begin nen aan de dam van de zuidzijde, van Walcheren uit. (Luchtfoto Aerofoto Nederland) Secle vacante uitverkocht Alle postzegels van Vaticaanstad met de opdruk Sede vacante zijn uitverkocht. Het postkantoor van het Vaticaan heeft laten weten dat bestellingen die Van zijn tegenstander, de tegenwoor-j na zondag zijn binnengekomen, niet dige gouverneur Harriman, die even-'meer kunnen worden uitgevoerd. De eens in de miljoenen zwemt, gaat wei-1 bestellers zullen hun geld terugkrijgen. Eigen nieuwsdienst j niet van de ene winkel naar de ande- ARNHEM. De vestigingswet is re te lopen, een „ondoordringbare jungle". Dat Pleidooi zei de heer H. Hupkes, voorzitter heer Hupkes bepleitte daarmee van de Vereniging van zelfbedie- de mogelijkheid om in zelfbedienings- ningsbedrijven, die in zijn openings-,bedrijven niet alleen kruidenierswaren, rede tot het tweedaags congres v. d. maar bijvoorbeeld ook gloeilampen, V.Z.B. in Arnhem gisteren een wijzi- j drogisterij artikelen, groenten en fruit, ging van die wet bepleitte. Dc eisen melkprodukten, enzovoort te kunnen van vakbekwaamheid in deze wet verkopen. beantwoorden sinds lang niet meer Met nadruk zei de heer Hupkes, dat aan de werkelijkheid, lichtte hij toe. het zelfbediening'ssysteem geen vraag- Vroeger lagen de warenkennis en de stuk meer is uitsluitend voor de krui- kwaliteitsbeoordeiing voornamelijk op [denier, maar ook van slagers en groen- het gebied van de smaakkeuze en daar-teboeren, van de kantoorboekhandel en voor was een zekere kennis nodig. De ze taak is echter in overwegende ma le door de industrie overgenomen. Het is bovendien nu niet langer meer de winkelier, maar de huisvrouw zelf, zelfs de schoenenbranehe. Daarom ook betreurt de V.Z.B. het, dat de be staande organisaties veelal nog een af wijzende houding innemen. Het belang van consument en ondernemer vereist Van onze Haagse redactie i DEN HAAG. Is het lidmaatschap] van cïe S.E.R. onverenigbaar met dat 'van de Kamers der Staten-Generaal? Dat was de kern van het urenlange j debat dat gistermiddag in de Eerste Kamer is gevoerd. De regering bij monde van staats secretaris Schmelzer meent van wel en zal daarom geen Kamerleden als Kroonleden van de S.E.R. benoe men en evenmin in bepaalde advise rende commissies van de S.E.R. Een deel van de Kamer meende dat de regering dit beleid slechts kan base ren op een algeméne maatregel van bestuur, die op grond van de Wet op de p.b.o. door het parlement beoor deeld moet worden. Deze omvatting resulteerde aan het slot van het debat in een door de heren Rip (a.i\), Kropman (kath.v.) en Oosterhuis (soc.) ingediende motie waarin de regering bij handhaving van haar standpunt, wordt uitgeno digd de algemene maatregelen van bestuur tot stand te brengen, om zo het parlement in de 'gelegenheid te stellen zich uit te spreken. want hij meende dat de onverenigbaar heid niet moest worden uitgemaakt door middel van een algemene maat regel van bestuur maar door een aan vulling van atikel 106 van de Grondwet, dat de onverenigbaarheid van het Kamerlidmaatschap met andere functies regelt. De achtergrond van dit nogal for mele staatsrechtelijke debat was de wetenschap dat het parlement de be krachtiging van de algemene maat regel van bestuur waarschijnlijk wei gert. De staatssecretaris zinspeelde hierop toen hij er op wees dat de S.E.R. indertijd afwijzend had gestaan tegen over de onverenigbaarheid, „yolgens de S.E.R. was er geen vuiltje aan de lucht", zei de staatssecretaris, „maar ja, de meerderheid van de S.E.R. was er zelf bij betrokken". PRAAG (Reuter) Negen fabrieken in Tsjeehoslowakije hebben de fabricage van alcoholica stopgezet en zijn, op ver zoek van de regering, overgegaan tol het bereiden van vruchtendranken zon- T/ der alcohol. De regering voert een ver V errassing beten strijd tegen het alcoholisme. De motie kwam voor staatssecretaris Schmelzer als een verrassing. Hij had namelijk het op de organisaties gedane beroep om het beleid van de regering te volgen en* ook geen Kamerleden meer in de S.E.R. te benoemen, ingetrokken. Maar ondanks deze concessie hielden zijn tegenstanders voet bij stuk. De tegenstanders voerden aan dat er in de praktijk nog geen enkel bezwaar tegen de combinatie van beide lidmaat schappen was gebleken. De staatssecre taris meende dat men met het oog op het algemeen belang zelfs de moge lijkheid op bezwaren moest wegnemen. Vreemd genoeg vond hij als enige medestander de liberale afgevaardigde mr. De Wilde. Deze had overigens geen enkele behoefte aan de motie, die uitmaakt of het waspoeder goed is een onmiddellijke staking van en of de koffiemelanee aan haar smaak verdeeldheid, zo besloot hij. beantwoordt. Zij beslist wat zij wèl en niet wenst te gebruiken. De uit de tijd zijnde vestigingseisen worden alleen nog maar bevorderd door de onderne mers, die in die veelal zware eisen een geruststellend afweermiddel zien tegen nieuwe verkoopplaatsen. De huis vrouw wenst bovendien onder één dak en één bedrijf haar gehele bood- iedere Algemeen belang In de middagvergadering heeft de heer Th. A. W. Hopman, directeur van de stichting ondernemersopleiding te Driebergen enkele markante uitspra ken gedaan: de vestigingseisen zijn schappenlijstje af te doen en daarvoor vestingen om bepaalde groepsbelangen, die per se niet liggen op het terrein van de consument, met kokend pek te verdedigen. Het is niet langer verant Kwartfinales in 9ueenslaiifl Eigen nieuwsdienst ALKMAAR. De rechtbank te Alkmaar heeft de 38-jarige J. S. uit Oude Niedorp wegens verduisteringen veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf en drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien moet S. zich onder toezicht stellen van de r.k.-reclasse ring. S. had in zijn functie van gemeente- Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG. Als goed huis vader moet ook de Staat met zijn geld uitkomen, zo zei minister Hofstra gisteren in de Tweede Kamer, maar de be groting hangt nu eenmaal voor het grootste deel af van feiten, Waar men niets aan kan ver anderen. Zij zijn het gevolg van politieke beslissingen en als men die eenmaal heeft genomen moet men er de finan ciële consequenties van aanvaarden, waarbij dan het sociale evenwicht als hoeksteen van het regeringsbeleid moet blijven gehandhaafd. De vier belangrijkste onderdelen van het financiële beleid voor 1959 zijn volgens minister Hofstra: i het verhoogde peil van de begro- ting, dat zoveel mogelijk door be zuiniging en efficiency wordt gedrukt; O de lopende uitgaven moeten worden gedekt door lopende inkomsten, d.w.z. door de belastingopbrengst van hetzelfde jaar; q het opnemen van kapitaal tot de grens van hel mogelijke (acht honderd miljoen gulden), zodat er geen kapitaal braak blijft liggen; Eigen nieuwsdienst DEN BOSCH., Een grappig intermezzo, weliswaar in afwij king van het protocol, is een van de hoogtepunten geweest van het bezoek, dat koningin Juliana gis teren aan enkele in Brabant ge legerde militaire onderdelen heeft gebracht. Het was in Grave waar bij de ere- compagnie Stoottroepen ook de mas cotte Kees de Bok stond opgesteld. De Koningin liet zich voorstellen aan zijn verzorger, soldaat A. A. van Dongen uit Geertruidenberg, die de hoge gast een foto van de bok, in ga- la-uniform, aanbood. De Koningin be loofde de foto aan prinses Marijke te geven. Koningin Juliana bracht een werkbe zoek aan legeronderdelen in Empel, groepsbelang te stellenontvanger in de periode september 1956 Vught en Grave. In Empel demonstreer het algemeen consumentenbe- tot mei 1958 ten nadele van de gemeen-i de genie voor haar. Zij brachten een woord boven BRISBANE In de kwart eindstrijdenlang. Bovendien moeten de bevoegdhe- te Oude Niedorp, onder andere door ma-Centurionlank over op een vlot. bouw- vaii de internationale kampioenschappen van'den niet meer door de overheid worden nipulaties met mandaten, bijna acht-i den een tankbrug. oefenden met duikers geregeld. duizend gulden verduisterd. In zijn kwa- en kikvorsrrannen en sloegen een Bai- liteit van penningmeester van de vereni-, leybrug de Australische staat Queensland waren de uitslagen van de kwar: eindstrijden Lavsr, Sersuüt fflmS" (6S^anje6r3-6r66-f09-7:i Br zijn remmen genoeg om onbe- ging r.k. 'gezinszorg had hij ten nadele 6_-3. nadat hij op het punt gestaan had devoegcien te weerhouden een winkel van deze vereniging een bedrag van derde set te verliezen (setpunt tegen bij 4-1 te oeginnen. Een van die remmen was 7783 verduisterd. 51 Anderson, verslaat Lundquist (Zweden) volgens spreker dc veel grotere kapi- Hij is inmiddels in zijn functie van 2—6. 6-1. 6-2, 1—6, 10-8. Anderson zag taaiintensiteit. Wij moeten aan de gemeenteontvanger geschorst. Hij heeft zijn v°°"&rtT® set.van *-> klant bewijzen dat de verkoop volgensite kennen gegeven het verduisterde be- 0V<Télrh met "iinvolleinzetV:van~5m ah-het zelfbedieningssysteem hem meer; drag terug te willen betalen. Tijdens rounds pel te redden. Fraser v-rslaat Markgoederen geeft voor zijn gulden, aldus zijn voora rren is hij gaan studeren voor j__3 5—7, 6—1. 6—3. de heer Hopman. leen functie bij het onderwijs. In Grave, in de Generaal de Bons kazerne, gebruikte de Koningin de lunch. Zij bezocht daar ook de nieuwe conversatiezaal van de rijkspsychiatri- sche inrichting, die minister Suurhoff feestelijk opende. Kinderen juichen Langs de route, die de Koningin door de "incie volgde, stonden op vele plaatsen grote groepen schoolkinderen opgesteld, die de vorstin hartelijk toe juichten. Tegenover de Lunettenkazerne in Vught werd zij verwelkomd door een groep van enkele honderden kleine Amboneesj es uit het woonoord Lunet ten. ZWOLLE. De negentienjarige R. van der W. uit Den Haag, die drie weken en vier preken lang de Her vormde gemeente van Moerkapelle bij de neus heeft gehad, is op ver zoek van zijn moeder door de politie in Zwolle opgespoord en via de Haagse politie aan zijn ouders terug gebracht. Drie zondagen heeft Van der W. op de Moerkapelse kansel gestaan en de diensten geleid; hij nam daarvoor ho norarium aan en de Rijkspolitie in Moerkapelle heeft daarom tegen hem een proces-vertil al wegens oplichting ge maakt. Er bestond geen aanleiding om hem verder vast te houden. De jonge Hagenaar vertrok zaterdag naar Zwol le. waar hij maandag werd achter haald. In de tussentijd heeft hij bij verschillende zaken geprobeerd aan de slag te komen als vertegenwoordiger. Zodra hij echter even had gepraat merkte men wel, dat hij niet de juis te man was voor dit werk. Het Leger des Heils heeft zich ten slotte over de knaap ontfermd en hem nachtlogies ge geven. De rijksbegroting heeft een veel grotere starheid dan wij zouden wensen, aldus minister Hofstra, die dit een van de voornaamste redenen noemde van een voorstel om de tijdelijke belasting verhogingen met twee jaar te verlengen. De subsidies van bijna een miljard in deze begroting vormen een last. die het bijna onmogelijk maakt om de andere overheidsactiviteiten ter versteviging van de welvaart en de ontwikkeling van de maatschappelijke zorg voort te zetten. Het is dus noodzakelijk geworden om na te gaan hoe deze subsidielast kan worden afgewenteld, zodat men weer echte" prijzen gaat betalen, waarbij het sociale evenwicht evenwel moet blijven bestaan. De wens van de socialisten, neerge legd in de vorige week donderdag in gediende motie van drs. Peschar, om liet zogenaamde straftariel' in de in-, komstenbelasting voor vrijgezellen te verlagen, kon minister Hofstra best begrijpen, daar hij er zelf altijd op had aangedrongen. Deze oneffenheid had hij ook wel graag weggehaald, want zij is inderdaad onbillijk en het probleem wordt nog urgenter als de vrijgezellen straks premies voor de kinderbijslagverzekering en de wedu wen- en wezenuitkeringen moeten gaan betalen. De motie wekt verwachtingen, zo zei minister Hofstra, die heel bezwaarlijk zijn te verwezenlijken. Zij vraagt echter aan de regering dit punt in overweging te nemen. Dit eist dus voortdurende zorg en die heb ik al lang. zodat ik de motie moeilijk on aanvaardbaar kan verklaren. Het afkappen van staatszaken noem de de minister van financiën een slag woord, als men niet precies zegt wat men ermee bedoelt. Daarom ligt de kernvraag op dit terrein binnen de af zonderlijke departementen, die ieder op eigen terrein het best kunnen na gaan welke onderdelen verminderd of helemaal opgeheven kunnen worden. Bevordering van efficiency kan men niet van bovenaf opleggen. De rege ring kan slechts bevorderen wat van binnenuit te voorschijn komt en dit gebeurt ook. Daar zijn de ideeënbus sen, en met de automatisering wordt ongeveer een half miljoen per jaar be zuinigd. Verder zijn er zeventig amb tenaren speciaal belast met de zorg voor efficiency en onze opleiding daar voor heeft in het buitenland al ver maardheid verworven. De wil tot bezuiniging is bij mij zeker aanwezig, zo zei minister Hofstra. en het zou wel eens goed zijn om het Nederlandse volk te laten zien hoe het in de kabinetsraad toegaat als daar de ministers hun wensen op tafel leg gen. Als men die discussie kent zou men de regering wel eens kunnen ver wijten dat er teveel is gekapt. Het scheppen van een gunstig finan cieel klimaat voor de ondernemingen is ook zo'n slagzin die het goed doet, aldus de minister. Het gaat hier echter om de verhouding tussen directe en in directe belastingen. Als men de eerste groep gaat verlagen, moet de tweede naar omhoog en dan vermindert de vraag omdat de prijzen stijgen. Dit betekent dan een kleinere omzet. Minister Hofstra vroeg zich daarom af of het voor de ondernemingen niet ge schikter is om een hoger belasting percentage te betalen over een grote omzet dan een lager over een kleine omzet. Schooltelevisie in Amerika: natuur kundeles voor de camera's. de geboortestad van de schooltele visie. Daar begon men enkele jaren geleden met school-tv, om tegemoet te komen aan het lerarentekort. Nu heeft de Amerikaanse schooltelevisie twee honderd golflengten tot zijn beschik king. en de methode wordt nu uitslui tend gevolgd als een hulpmiddel bij de lessen der leraren, dus niet ter ver vanging van docenten. De V.S. kennen school- en univer6i- teitsprogramma's. Beide categorieën trekken enorme belangstelling, en ze worden over heel het Amerikaanse con tinent verbreid, ook al door de mede werking van vijfenzeventig commer ciële tv-stations, die vaak groots-opge zette educatieve programma's verzor gen. Behalve gewone" draadloze uit zending zijn ook twee toepassingen van draad-tv zeer verbreid m Amerika. Stadsbesturen met een eigen televisie station sluiten de scholen aan op het tv-distributienet; de lessen komen dan dus niet door de ether, maar via zgn. coaxiale kabels in de klaslokalen. Ook de universiteiten make;? dank baar gebruik van zo'n gesloten cir cuit", om bv. medische practica tege lijkertijd te laten vojgen door een groot aantal studenten in verschillende zalen. Het voordeel van dit alles is, dat men speciale deskundigen of zeer kost baar demonstratiemateriaal kan inzet ten voor een zeer uitgebreide leerlin- genki'ing. Ook in Europa In Europa is het Frankrijk dat de eerste stoot gaf tot schooltelevisie. Overheid, omroep en docenten wer ken daarbij samén, en sedert het be gin in 1951 is het aantal kinderen dat ervan profiteert opgelopen tot 200.000. Vier dagen per week wordt een half uur uitgezonden. Er is nu een plan in de maak voor speciale colleges, vanuit Parijs uit te zenden voor alle Franse universiteiten. In Engeland was de onafhankelijke commerciële televisie de initiatiefne mer, in 1957. De BBC heeft een half jaar later dit voorbeeld gevolgd. Nu zenden beide netten, in goede coördi natie, op alle weekdagen een half uur uit. Andere Europese landen, waar men experimenteert met school-tv. of met plannen daartoe rondloopt, zijn Zwe den, België, West-Duitsland en Luxem burg en binnen kort dus ook Neder land. programma's (in Het kor* DONDERDAG 30 OKTOBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochttmd KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram 7.30 V. d jeugd 7.40 Gram 7.45 Morgengebed en lit. kal; 8.00 Nws: 8.15 Gram; 8.50 V d huisvr 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO; 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag 12.00 Middagklok Noodklok. 12.03 Dansork. en solist. 12.25 V d. boeren. 12.35 Land- en tuinb meded; 12.38 Gram; 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gram. NCRV: 14 00 Metropole-ork., klein koor en solist. 14.45 Lichte muz. 15.10 Gram. 15.20 Radio- philharm. ork en solist. 16.00 Bijbelover denking; 16.30 Strijkkwart: 17.00 V d jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. avond 18.15 Stemmen van Overzee. 18.30 Vocaal ens. 18.50 Sociaal perspectief, caus. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Op de man ar caus. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant 19.50 CHU. Pol caus; 20.00 Gevar progr 22.00 Periodieken-Parade. 22.10 Orgelcone 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend middag 12.00 Promenade ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Promenade ork. en solist. 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13-55 Beursber. 14.00 Pia norecital. 14.30 Cabaret 15.15 V d. vrouw 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 V d jeugd; 17.45 Lichte muz. avond 18.00 Nws. 18.15 Theaterork. 18.45 Sport- praatje 18.55 Gesproken brief uit Londen 19.00 V d kind; 19.05 Gevar progr 20.00 Nws. 20.05 Koorconc. 20.55 Logboek 1958, klankb. 21.35 Spaanse muz. 22.00 Act. 22.10 Lichte muz. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act of gram. 23.2524.00 Gram TELEVISIE avond NTS; 20.80 Journ. en weeroverx m.m Sportpanorama. 20.50 Gevar. pro» *1 m Skymaster—Show.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5