Contractteelt tuinbouw discussie punt van Middelburgs tiental kwam sterk voor de dag DE TORENKLOK VAN ST. ANNA TER MUIDEN Tholen bouwt christelijke lagere school Rillandia kan tegen Kapelle leidersplaats behouden Goedkeuring voor ontwerpen van recreatieplan voor de afgesloten Pluimpot Fruitafzet ondervindt moeilijkheden KIES TOCH Kleinfruitteelt op Sch.-Duiveland Voetbalprogramma in Zeeland Arnemuiden bekert Landbouwrapport C.H.-Unie OORZAAK AGRARISCHE BEZWAREN LIGT IN INTERNATIONALE SFEER Beursoverzicht Defensieve kracht van Philips viel op Ds. J. Ph. Makkink overleden ZEEUWSE DAMCOMPETITIE St. Laurens startte uitstekend trottoir op Koe contra auto VOGELVREUGD Groot legaat voor Chr. Geref. Kerk Chr. Grafische Bond vergaderde voor dijkverhoging richting Woensdag 29 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 GOES In de gisteren gehouden vergadering van de Tuinbouw- commissie der Z.L.M. werd kennis genomen van de voorstellen om trent teeltregeling 1959. Met name de contractteelt is reeds jaren een punt van ernstige discussie tussen de vertegenwoordigers van het bedrijfsleven enerzijds en de conservenindustrie anderzijds. De fabri kanten willen in dit opzicht volledig vrijheid van handelen, terwijl het bedrijfsleven van mening is, dat de contracten volop binnen het areaal teeltvergunningen A geplaatst moeten worden. Annaland. Nieuwdorp. Kortgene. Kioe- tinge. Krabbendijke. Tholen. Heinkens- zand en Middelburg. Tevens worden in diverse plaatsen via de commissie agrarisch vakonderwijs cursussen georganiseerd in ziektebestrij ding, teelt van klein fruit, sorteren en verpakken van fruit, tractorkennis enz. Vastgesteld wordt, dat voor dit onder wijs een goede belangstelling bestaat. Door bijzondere omstandigheden heeft de organisatie van een tuinbouwmiddag dit voorjaar geen doorgang kunnen vin den. Besloten wordt deze tuinbouwmiddag ais compromis kwa mde afgelopen ja-; ligt aan de zeer geringe export. De bin- thans te houden op 1 december a s te k..„ weli nenlandse consumpiie bijjkt „1. zeer ren uit de bus, dat de contracten moesten worden afgesloten met een teler, goed te zijn. die in het bezit is van een erkenning A.. maor dat deze contractteelt buiten het areaal teeltvergunning om plaats mocht evenwel te kampen vinden. Het gaat in dezen om twee speciale producten nl. spinazie en bonen. Welke achten, oppervlakte er buiten de teeltvergunnin gen beschikbaar was en welke opper vlakte hiervan door de fabrikanten werd benut, laat het volgende overzichtje zien. Spinazie 1955 Beschikbaar Benut 151 H.A. 78 H.A. 1956 148 H.A. 57 H.A. 1957 173 H.A. 70 H.A. 1958 155 H.A. 37 H.A. Bonen Beschikbaar Benut 1955 501 H.A. 116 H.A. 1956 529 H.A. 169 H.A. 1957 644 H.A. 189 H.A. 1958 764 H.A. 241 H.A. Aan de hand van dit overzicht kwam de vergadering tot de conclusie, dat er geen enkele aanleiding bestaat enige verruiming in de contractteelt buiten het areaal teeltvergunning A toe te staan, doch deze daarbinnen terug te dringen. Verder was de vergadering van me ning, dat de 5 jaar practische ervaring als eis ter verkrijging van een erken ning A voor enkele speciale teelten, o.a. bonen en vroege aardappelen met na- cultuur, verzacht zouden moeten wor- den. Vooral in de saneringsgebieden en voor pas-beginnende telers is deze eis een handicap. Getracht zal moeten wor den, hierin verbetering te brengen, bijv. door middel van bijzondere vergunnin gen. Overigens komt de vergadering, na utvoerige discussie, tot de conclusie, dat aan een uitbreiding van de koudegronds- groenteteelt in het algemeen geen be- oefte bestaat. Elk jaar opnieuw doen zich in deze sector moeilijkheden voor. Veel meer moet binnen het areaal ge zocht worden naar verfijning van de teelten en wel daar, waar deze teelten op hun plaats zijn. In dit verband wordt nog gewezen op het grote verschil in uitkomsten tussen het glasdistrict West- land en de koudegrondsteelt in Noord holland. Bij de afzet van de fruitoogst 1958 zien we het verschijnsel, dat. hoewel Nederland geen topoogst heeft, de prij zen zeer laag zijn. Vooral in de maand oktober lagen de prijzen bijzonder laag; op dit moment is weer enige verbete ring ingetreden. De oorzaak van het lage prijsniveau In de omliggende landen heeft men met eigen topoog- ten van fruit. Vandaar, dat a'e rege ringen van die landen zich genoodzaakt allerlei beschermende maatre gelen voor hun eigen telers te treffen. lExport van enige betekenis is er al leen naar Duitsland en dit nog wel dank zij ons minmumprijzenstelsel. Voor andere landen is d'e Duitse grens, wat import van fruit betreft, eveneens ge sloten. Een prognose omtrent het verdere verloop van de fruitafzet is moeilijk te geven hoewel de verwachting wordt uitgesproken, dat voor het goede fruit enige verbetering zal intreden, zodra de Goes. Besloten wordt, de volgende onder werpen door deskundigen te laten behan delen: 1. Werkwijze borgstellingsfonds; 2. Is er voldoende controle op de samen stelling en werking van de bestrijdings middelen? 3. Positie van de tuinbouwu in het verband van de Euromaj-kt. Aangaande de in de tuinbouw in te voeren werkclassificatie wordt een uit voerige toelichting gegeven. Nadat de mantel van de C.A. O.-tuinbouw op basis van werkclassificatie is goedgekeurd, kunnen de besprekingen in de provincie beginnen over de samenstelling van het bijzonder deel van de C.A.O. Verwacht wordt, dat met ingang van het nieuwe eontraetjaar (1 mei 1959) wel overeenstemming zal zijn bereikt. Besloten wordt. om. zodra er overeen- Melodia 435.- massa in andere landen verwerkt is. stemming is bereikt, een aantal voorlich- Er bestaat in België zeer zeker nog be- tingsbijeenkomsten in de tiunbouwcentra hoefte aan goed fruit. ;te organiseren. Medegedeeld wordt, dat aan de lagere landbouwschool te Scherpenisse thans ook een begin is gemaakt met het doce ren van enkele bouwvakken, welke ge richt zijn op de speciale teelten in dat gebied. Verder wordt medegedeeld, dat dooi de Z.L.M. het komende winterseizoen weer een aantal algemene tuinbouwcur- sussen worden georganiseerd nl. in St. In de plaats van de heer D. Dormaar, die wegens drukke werkzaamheden als lid van het dagelijks hoofdbestuur der Z.L.M. heeft bedank, wordt besloten, de heer A. de Jager, te Nw. en St. Joos- land (die reeds zitting heeftin het hoofd bestuur) voor te dragen ais lid van het dagelijks bestuur en de heer V. Geluk, te Capelle, bij Zierikzee, als lid van het hoofdbestuur. Eigen nieuwsdienst THOLEN. De leerlingen van de christelijke lagere school in Tholen ma ken dagelijks een tochtje naar de prach tige plantsoenen, die het oude stadje Tholen ryk is. Zij doen dit niet alleen om het natuurschoon, dat ook in de herfst aanwezig is, te bewonderen. Nee, hun meeste belangstelling gaat ongetwijfeld uit naar de bouw van de nieuwe christe lijke lagere school, midden in de be bossing in de omgeving van de Hof straatVossemeersepoort. Niet alleen de leerlingen, maar uiter aard ook de onderwijzers zien elke dag met welgevallen, dat de bouw goed op schiet (zie foto). De verwachting m ge wettigd, dat volgend voorjaar de school in gebruik kan worden genomen. Het is heus niet voor zijn tijd, dat er I in Tholen een nieuwe christelijke lage re school gebouwd wordt. De huidige school voldoet al lang niet meer aan de eisen, die tegenwoordig aan een school gebouw worden gesteld. Bovendien biedt de oude school te wei nig ruimte om het aantal leerlingen op verantwoorde wijze te herbergen. Tal van i moeilijkheden moesten overwonnen wor den alvorens tot de bouw kon worden overgegaan. Van onze tuinbouwmedewerker Thans _,is ,?arL ?e H°fatraat v?or ae" HAAMSTEDE. Van het zwarte-bessen gr-oot ®edeelt® het resultaat te zien. dat front geen nieuwe mi„ <t.= tl nijvere bouwlieden hebben tot stand ge- dat der rode bessen. Op de proeftuin ljracht D<! belangstellende bezoekers kleinfruitteelt te Kapelle werden vaS kunnen nu tenminste waarnemen hoe het struiken, geplant in 1956 en opgekweekt m-e-uwe schoolgebouw er uit komt te zien aan draden 3'/a kg rode bessen van zeer goede kwaliteit geoogst, tegen slechts 1.3 kg van struiken, op gewone wijze ge kweekt. Pj.' ,dee'<!.® de heer L. C. Oele. assistent; jpr -rhool a bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst j T Het nieuwe gebouw belooft een sie raad te worden en betekent ongetwijfeld aanwinst voor de gemeente Tholen. De nieuwe school omvat drie ruime lo kalen, alsmede een kamer voor het hoofd mee tijdens een met kleurendia': Links van de hall, die ruim voorzien iüchte"lëzing,"georganiseerd*d'o'or'de afd" I !s van glas' ïirld?n yij één lo£aal en N.F.O. West-Schouwen en de oud-leerlin": i kamer voor het hoofd en reChts Van de genvereniging Pomona. De vergadering werd geleid door de heer J. C. Primus. De heer Oeie somde Llasn ft'llittf IPl'ti ITIPPI* nog^meer voordelen op van de teelt aan 11 mticicis '«eti Men kan de struiken nauwer plaatsen, COlltributie betaleil? dus meer per ha en machinale grondbe werking is beter mogelijk. De vruchten UTRECHT. Op dinsdag 25 november krijgen meer zon en bevatten dus meer a.s. zal in het Jaarbeursrestaurant te vitamine C. Utrecht een buitengewone algemene ver- Vooral voor Schouwen en Duiveland gadering worden gehouden van de Ne- dat vooralsnog eiland zal zijn, waardoor derlandse fruittelersorganisatie. In de het vervoer en dus de teelt van frambozen ochtendvergadering, die om half elf be^ hall zijn de andere twee lokalen gepro jecteerd. Daar zijn ook de garderobe en de toiletten aangebracht. Een brede gang zien wij daar eveneens. Het schoolgebouw wordt neergezet voor rekening van de gemeente, die ook de inrichting verzorgt. Na de voltooiing en de ingebruikne ming staat de gemeente het nieuwe ge bouw in bruikleen af aan het bestuur van de christelijke lagere school. GRAETZ met KLANKCOMPRESSOR geeft immers elke toon de ruimte èn GRAETZ verrijkt Uw interieur. Keuze uit radio's en radio-grammofooncombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; prijzen van f215.- tot f1260.-. Ook Graetz televisie is Uw keuze waard; Graetz TV-Automatic zorgt voor een constante, stralende beeldhelderheid met een constante, maximale beeldscherpte. Importeur; N.V. Thabur - Den Haag. (Van onze sportredacteuri In de vierde klasse Zuid van de KNVB wordt zaterdag niet gevoet bald, omdat enkele clubs uit die afdeling voor de beker moeten aantreden. Van de twee ingeschre ven Zeeuwse clubs komt slechts Arnemuiden in het veld. De tegen stander is Dinteloord, dat zich van zijn reisje naar Walcheren maar niet te veel moet voorstellen, daal de Arnemuidenaren hun goede vorm van weleer hebben terugge vonden. De huidige moeilijkheden in de landbouw zijn hoofdzakelijk het ge volg van de uitbreiding en bescherming van de agrarische produktie in de landen, waarop de export van Nederlandse landbouwprodukten zich richt. Dit wordt gezegd in het nieuwe landbouwrapport van de agrarische commissie der C.H. Unie, dat één dezer dagen werd ge publiceerd. In het rapport wordt gesteld, dat een wezenlijke oplossing voor de moeilijkheden in de agrarische sector slechts kan worden be reikt door realisering van het streven naar economische eenwording van Europa. Van onze landbouwmedewerker Vervolgens worden enkele argumen ten naar voren gebracht voor het voeren van een landbouwprijsbeleid. Hierbij wordt o.a. gewezen op de offers, die in de na-oorlogse jaren door de agrarische bedrijfstak zijn gebracht, waardoor een spoedig herstel van ons land aanzienlijk werd bevorderd. Hel gaat alleen daarom al niet aan de huidige moeilijkheden op de rug van de landbouwende bevolking af te wentelen. Vooral niet, omdat de Nederlandse boér zelf aan dit alles geen schuld draagt, maar de oorzaak op inter nationaal niveau moet worden gezocht. Dit wordt naar onze mening in het rapport duidelijk gesteld. Het is wel eens goed, hierop de aandacht te vestigen, omdat de buitenstaander al- In de eerste klasse afdeling Zeeland wordt er zaterdag wel volop gevoetbald. En meteen moet worden gezegd, dat de supporters van de verschillende hoogge plaatste clubs niet met volledig vertrou wen het weekend tegemoet zullen gaan. Rillandia, dat thans de ranglijst aanvoert. Met dit nieuwe complex is het scho- ea*t "P bezoek bij Kapelle, dat juist om lenprobleem in Tholen geenszins opge lost. In deze gemeente is dit probleem wel zeer urgent, omdat alle scholen in het stadje zijn afgekeurd. Het gemeente bestuur heeft nu wel één zorg minder, maar de zorgen om de andere scholen aan nieuwe gebouwen te helpen zyn des te groter. Het ziet er (voorlopig) niet naar uit, dat de moeilijkheden over de scholen bouw spoedig zijn opgelost. zyn wispelturige vorm voor de Rillan ders hinderpalen kan opwerpen. Maar ongetwijfeld hebben de koplopers de wedstrijd tegen Wemeldinge nog in hun achterhoofd. Krabbendijke krijgt het zaterdag op nieuw niet gemakkelijk tegen Seroos- kerke, dat zich jl. zaterdag evenwel liet verrassen door het toch niet al te hoog- grijpende Spui. Maar de Walchenaren zijn nóg geenszins uitgeschakeld en zullen hun huid dus zo duur mogelijk willen verkopen. Wemeldinge trekt naar VKC mét ais spreuk voor de wedstrijd: „Een gewaarschuwd man telt voor twee!" Hoek moet in staat worden geacht Terneuzen- se Bo^s, dat zich slechts tot uitschieters van formaat schijnt te bepalen, te ver slaan en Spui zal naar onze mening Yer- seke III met vier punten laten zitten. Stand: 7 7 8 7 7 7 BERGEN OP ZOOM Jeugdluchtvaartbrigade 1 BERGEN OP ZOOM. Drie secties van de Jeugdluchtvaartbrigade uit Den Haag hebben zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan de vliegbasis Woensdrecht bij Bergen op Zoom. De jongelui maak ten er kennis met de adspirant-cadetten van de in oprichting zijnde.afdeling Ber gen op Zoom. De heer G. van Stein uit Hoogerheide, tot voor kort leider van de groep Den Haag, thans belast met de oprichting van een groep West-Brabant en. Zeeland, stelde de groepen aan elkaar voor en maakte een rondgang over de vliegbasis. De afdeling Den Haag maakte enige exercitie-oefeningen. In de straalmoto renwerkplaats kregen de jeugdige lucht vaartenthousiasten de werking van de nieuwste straalmotoren te zien. 12 10 10 Rillandia 1 Krabbendijke 1 Wemeldinge 1 Hoek 1 Serooskerke 1 Kapelle 1 Tern. Boys 1 Spui 1 Yereeke III VKC 1 Programma le klasse: Hoek 1 Boys 1; Kapelle 1Rillandia 1; Spui 1 Yerseke III; Krabbendijke 1Seroosker ke 1; VKC 1Wemeldinge 1. 2e klasse a: Nieuwdorp IIArnemui den II; Bevelanders I—RVC IV; Oostka- pelle 1Veere 1. 7 7 8 6 36—15 24—15 26—17 18—20 17—19 15—19 19—22 18—23 16—27 13—25 Tem. Veere 1 Bevelanders 1 Meeuwen 1 Middelburg IV RCS IV Arnemuiden 2 iZeel. Sport 4 Oostkapelle 1 Nieuwdorp 2 6 0 1 12 28—8 6 0 1 12 40—25 5 0 3 10 28—29 4 0 2 8 26—15 4 0 3 8 18—14 2 1 4 .5 18—23 2 0 5 4 16—26 1 1 5 3 16—26 0 0 7 0 10—34 14 33—14 21—10 22—18 20—13 9—19 5—36 Serooskerke 2VKC 2 1; Veere 2 III; Burgh IIIBruse Boys I; Sinoto I Duiveland I. Duiveland Bruse Boys I Burgh 3 Sinoto 1 Mevo 2 Brouwershaven 3e klasse a: Nieuwland 1Heinkenszand Beren 1. 3e klasse b: Colpl. Boys 2Kloetinge 2; Rillandia 2Krabendijke 2; Wemeldinge 2Wolfaartsdijk 2. 3e klasse c: Bruse Boys 2—Sinoto 2; Duiveland 2WIK 1. 3e klasse d: AZVV 3Driewegen 2; Zaamslag 2—Hoek 2; Tern, Boys 2—AZ VV 2. Juniorencompetitie: groep A I:, Middelburg _A_I—Middelburg licht de indruk krygt, dat de Nederland se landbouw niet goed meer kan mee komen. Het tegendeel is echter waar. On ze nationale landbouw heeft zich in de loop der jaren zodanig ontwikkeld, dat ze thans in staat is, een kwaliteitspro duct tegen een uiterst lage kostprijs aan te bieden. Het gekke van het geval is, dat van deze ontwikkeling in de eerste plaats wordt geprofiteerd door de con sument. De boer zelf daarentegen ziet weinig vruchten van zijn inspanning, hoe wel de concurrentie hem noopt, om op de ingeslagen weg voort te gaan. In het rapport wordt uitvoerig aan dacht geschonken aan het structuurbe leid. Voor de bevordering van de wel vaart van de agrarische bevolking wordt een vergroting van de productie per ar beidskracht wenselijk geacht. De aan dacht zal minder moeten vallen op de uitbreid-ing van de productie per ha. De ze stelling is alleszins aanvaardbaar Uit eindelijk hebben we op het ogenblik meer behoefte aan kostprijsverlaging dan aan productie-uitbreiding. De commissie blijkt geen bezwaar te hebben tegen de invoering van mini mum vestigingseisen ten aanzien van de theoretische en practische scholing van personen, die een agrarisch bedrijf willen gaan exploiteren. Verder dwingende Overheidseisen met betrekking tot de bedrijfsgrootte acht zij evenwel niet aan vaardbaar. In dit verband dient het be drijfsleven tot zelfwerkzaamheid te wor den gestimuleerd. AMSTERDAM, 28 okl. Het Philips- aandeel betoonde zich vandaag een on wrikbare rots in de woelige branding van de beurs, d'ie in het teken stond van aflopend getij. De aarzelende ten dens van Wall Street, waar de koersen een neerwaartse richting zijn ingeslagen en de schrik van de discontoverhoging nog niet geheel blijkt te zijn verwerkt, heeft vooral de internationale sector op het Damrak in ong'unstige zin beïn vloed. Kon. Petroleum, dat zich meest al op onze beurs beperkt tot een aan passing op het in New York bereikte peil was in navolging van Wall Street la ger en moest ruim 3 prijsgeven. Het fond's sloot nagenoeg op het peil van New York. Middenbeurs zag het er naar uit dat AKU een tegengestelde tendens A II: Zeeland Sport A I—RCS A I; zéelan- 2011 gaan vertonen doordat het kunst dia a I—vijssingen a li. Groep a ii: Ka- zijdeaandeel 2 punten boven het slot van gisteren uitkwam. Een daarna optre- 2e klasse b: Driewegen 1—Zaamslag 1; SVD 1Goes V; Wissenkerke 1Mevo 1; Kats 1"sH. H. Kinderen 1; Wolphaarts- dijk 1Kloetinge 1. Wolfaartsdijk 7 7 geen grote vlucht kan nemen zijn er in de rode bes goede kansen. De heer Oele sprak verder over de aardbeien, waarin hij ook mogelijkheden zag, nu niet meer uitsluitend voor het gint, is er eerst de openingsrede van de voorzitter, de heer C. Boudewijn. Verder komt dan o.m. in bespreking het voor stel van het hoofdbestuur tot wijziging van enkele artikelen van het huishoude- vat geteelt behoeft te worden, doch er i lijk reglement. Deze artikelen gaan over ook voor de consumptie en vooral bij de de contributie en de wijzigingen beoogen diepvriesindustrie een grote vraag is. deze te verhogen. Het voorstel is de hec- Vooral het ras Regina is voor dit gebied tare-heffing ongewijzigd te laten, maar zeer geschikt. de basiscontributie voor gewone leden De bramen-, frambozen- en zwarte-bes- (fruittelers) wil het hoofdbestuur bren- senteelt kregen eveneens aandacht. gen van f 15,op f 18,Verder wil men Verscheidene aanwezigen namen zich de contributie van belangstellende leden voor, spoedig een bezoek aan de proeftuin brengen van f 20,— op f 23,— en de con té brengen. VELP In het gemeenteziekenhuis te Velp is in de ouderdom van 74 jaar overleden ds. J. Ph. Makkink, emeri tus predikant der Evangelisch Luther se kerk. Ds. Makkink werd 13 juni 1884 te Kampen geboren. In 1908 werd hij tributie van buitengewone leden, waar onder men verstaat werknemers in de fruitteeltbedrijven enz. van f 12,50 op f 15,—. De bijdrage van begunstigers bui ten Nederland wil men brengen van f 35,op f 50, Na de afhandeling der huishoudelijke zaken spreekt in de morgenvergadering de heer N. A. Laarman van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen over „De huidige afzetsituatie voor onze ap pels en peren." In de middagbijeekomst is er eerst een P. D. Sanderse over Mevo 1 Kloetinge 1 8 5 SVD 1 7 4 Kats 1 8 4 Zaamslag 1 7 3 Goes V 6 2 'sH. H. Kinderen 17 1 Driewegen 1 8 1 Wissenkerke 1 8 0 2e klasse c: Mevo II- 0 14 2 12 3 10 2 9 45—9 ^421 32—16 18—16 27-Ï-21 32—15 20—29 8—37 13—34 16—58 -Brouwershaven pelle A IGoes A II; Goes A INieuwdorp A I: Wolfaartsdijk A IKrabbendijke A I. Groep B I: Zeelandia B IMiddelburg B I; Zeeland Sport B I—Veere B I; Vlissingen B II—RCS B I. Groep B II: Borssele B I— Middelburg B II; Vlissingen B III—Nieuw land B I. Groep B III: Vlissingen B IV— Domburg B I: Serooskerke B IVlissingen B IV; RCS B II—Oostkapelle B I. Groep B IV: Vlissingen B Vir—RCS B III: Vlissin gen B VIIIZeeland Sport B II. Groep B V: Kruiningen B —Kloetinge B I; Rillandia B I Hansw. Boys B I: Goes B IHansw. Boys B II. Groep B VI: Beren B I—SVD B I Groep B VIII: Sinoto B I—Duiveland B I; Dreischor B I—Zierikzee B I; Brouwersha ven B IBurgh B I. Groep B IX: Mevo B I Bruse Boys B I: Zonnemaire B I—Renesse B I; WIK B I—Zierikzee B II. Groep B X: Oostburg B I—Biervliet B I; Sluus B I Oostburg B II: Groede B I—Aardenburg B II; Breskerfs B ISchonodijke B I. Van onze correspondent SLUIS. In de gemeenteraad van Sluis is maandagavond weer breedvoerig gediscussieerd over de toren van St. Anna ter Muiden en het (niet-lopende) uurwerk daarvan. De gemeente heeft indertijd deze toren aan de kerkvoogdij ten geschenke gegeven, maar deze is niet erg verguld met dit cadeau, in verband met de hoge onderhoudskosten. De restauratie van de toren was begroot op f 106.488, maar het te Zierikzee in het predikambt bë'- inleiding door'Mr. P. D. Sanderse over werk kostte f 158.519. Rijk en gemeente zullen nu het verschil moe- vestigd. Hij diende voorts de gemeen-1 -Is de huidige inkomstenbelasting rede- t bijpassen, doch het rijk zal pas betalen, wanneer dat schikt, te van Kamoen en van 1Q12 tot ynn hik voor de fruittelers: veraer spieeKtf jc -i emeritaat in juli 1949. die van Leiden de N.F.O.-secretaris Ir. A. Groot over „De De kerkvoogdij Wil de kosten van het uurwerk niet betalen, omdat Het stoffelijk overschot zal dondei-: visie van Belgische. Duitse. Franse en zij vreest, daarmee het eigendomsrecht te erkennen, terwijl zij er dagmiddag om 1 uur op de begraaf-Italiaanse fruittelers op de Euromarkt en J plaats Rhijnhof te Leiden worden ter dc betekenis daarvan voot de Nedeiland- aarde besteld. !se fruitteelt Van onze dammedewerker Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond werden gespeeld: hoofdklasse: Middelburg ISouburg I 155; 's Gra- j venpolder IKapelle I 146; Aagteker- ke IVlissingen I 513 voorlopig; Goes IIGoes I 317; le klasse: St. Laurens 's-GravenpoIder II 173; Aagtekerke IILammerenburg I 128; Yerseke" I Oostburg geen opgaaf ontvangen. Na deze eerste ontmoetingen kan nog met geen enkele zekerheid de sterkte van de tientallen worden weergegeven. Immers, in het begin spelen planken koorts alsmede het opstellen van inval lers een grote rol. Dat Middelburg in de hoofdklasse met grote cijfers van Souburg won geeft wel te denken, temeer nog daar bord één verstek moest laten gaan. Het kan natuurlijk ook, dat Sou burg een off-day had. Vlissingen nam i revanche op Aagtekerke, waarvan het vorig jaar met 137 verloor. De uit slag van de wedstrijd 's-Gravenpolder— Kapelle kan vrij normaal worden ge noemd. Met zijn geroutineerd tiental zal St.- Laurens in de eerste klasse een geducht woordje meespreken, hoewel Middelburg II en Goes III nog ernstige concurren ten kunnen worden. Lammerenburg stel de o.i. teleur tegen Aagtekerke II. De overige uitslagen lagen in de lijn der verwachtingen. Gedetailleerde uitslagen: Middelburg I —Souburg I 15—5; J. Strooband Jr.—J. v. Eenennaam 2—0; J. Strooband Sr.—L. Besloten werd, dat b. en w. in overleg met de kerkvoogdij een oplossing zullen zoeken in de onbevredigende situatie, dat om een SvilOflp Ie Snakenhnrir k 1 oplossing zullen zoeken in de onbevredigende siti I cituiug A oiihoncrpr Cf»hooi principieel meningsverschil het uurwerk stil staat. 1 Onderzocht zal worden, in hoeverre de architect de van de Gereformeerde kerken (vrij gemaakt) heeft deputaten benoemd voor de correspondentie met de hoge overheid, voor de radio-kerkdienst, voor de psalmberijming, voor de her ziening van de tekst voor de formulie ren en voor de theologische hogeschool te Kampen. Het modcramen van de synode, ds. J. van Bruggen, ds. H. Veltman. ds. J. A. Vink en de heer C. C. de Vries, werd aangewezen orr de volgende synode in 1961 in Assen voor te bereiden. Er zijn twee com missies in de zaak Goossens benoemd De synode is uiteengegaan tot volgen de week dinsdag. kan worden aan- St. Maartensdijk ST. MAARTENSDIJK. Maandag avond omstreeks 6 uur reed de garage houder M. de V. in de richting Stave- nisse. toen ter hoogte van de Stenen poort een koe plotseling de weg over stak. Een aanrijding was niet te ver mijden, met het gevolg dat de auto grondig werd beschadigd en de koe af gemaakt moest worden. De heer De V. kreeg geen letsel. GOES. Op de Heernisseweg te Goes schoot gisteren een van de twee bieten aanhangers, due achter een tractor ge trokken werden, los van zijn voorrijder, reed het trottoir op, miste ternauwer nood een spelend kind en kwam klem te zitten tussen een boom en de heg van perceel "139. De materiële schade was beperkt, alleen kostte het moeite, de aanhanger weer op het goede pad te brengen. THOLEN THOLEN. De afdeling Tholen van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers hoopt op 7 en 8 november a.s. in de voormalige stokerij van de gasfabriek een tentoonstelling te organiseren. Ver wacht worden ruim 100 vogels, waaron der kleur- en zangkanaries, parkieten, fasanten en nog diverse uit- en inheem se vogels. Keurmeesters zijn de heren I. Flipse uit Bergen op Zoom en L. Zilman uit Leiden. gesproken voor de overschrijding van de begroting. De raad besloot verder de mechani sche en elektrische installatie voor het opjaaggemaal van de riolering in de St.- Annastraat te gunnen aan de fa. v. d. Gevel te Tilburg, de elektrische instal latie van het stadhuis aan het bureau Asselberg en Agenius te Terneuzen en aan L. de Broek te Sluis de centrale verwarming. De begroting van de restauratie van de kerk te St. Anna ter Muiden was de kerkvoogdij ook al tegengevallen. De raad besloot in deze tegenslag voor f2.775 bij te dragen. Dokter H. L. A. v. d. Bom te Cadzand werd aangesteld als gemeentelijk lijk schouwer. Aan de n.v. gebr. Van der Poel te Terneuzen, werd 7000 vierk. m. grond aan de Zuiddijkstraat verkocht voor de prijs van f 10 per vierk. m. Hierop zullen 24 woningen gebouwd worden; de heer Aernouts stemde hier tegen, omdat hij ook andere gegadigden in aanmerking wilde laten komen. Aan C. van der Walle en C Espen werd grond in het noodwoningencomplex verpacht. De raad besloot tot toetreding tot de stichting beschuttende werkplaats te Oostburg. In de stichting zal de gemeen te vertegenwoordigd worden door de burgemeester (pl.v.v. de heer J. Gevaert). Met 5—2 stemmen werd afwijzend be schikt op het verzoek van M. Dekker om reiskostenvergoeding voor een buiten de gemeente schoolgaand kind. De tegen stemmers waren de heren Herdink (V.V.D.) en Wage (P. v. d. A.), die erop wezen, dat, indien dergelijke verzoeken niet worden ingewilligd, het voor velen zeer moeilijk is, hun kinderen Ulo-onder wijs te laten volgen. Aan de Vogelbeschermingswacht West- Zeeuwsch-Vlaanderen werd een subsi die toegekend van 1 cent per inwoner: De verpachting van het jacht- en vis recht werd aan b. en w. gedelegeerd. Vaardigheidsproeven 83 adspirantleden van de plaatselijke gymnastiekvereniging „Olympia" hebben zaterdagmiddag in het sportgebouw hun vaardigheidsproeven afgelegd. 79 van hen zijn hiervoor geslaagd. Drie jongens en één meisje moesten worden afgewezen. Als jurylid fungeerde mej. N. Willemse uit Yerseke. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. De Chr. Gerefor meerde Kerk te Middelburg is benoemd tot enig erfgenaam in de nalatenschap van wijlen de heer J. de Munck te Mid delburg. Tot de erfenis behoort o.m. een geldsbedrag van f 11800. De overledene was geen lid van de Chr. Gereformeerde kerk. UTRECHT, Het hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Grafische Be- drijfsbond heeft in haar vergadering met de besturen van de Landelijke Vakgroe pen, een uiteenzetting gegeven over het bij de onderhandelingen gevoerde beleid mede inzake het punt arbeidstijdverkor ting. Alle aanwezigen verklaarden zich akkoord met het door hun vertegenwoor digers gevoerde beleid. Algemeen was men van oordeel, dat het hoofdbestuur, in samenwerking met de andere grafische werknemersorgani saties. moet blijven ijveren voor een nieu we c.a.o.. waarin de mogelijkheid van een geleidelijke invoering van de vijfdaagse werkweek is opgenomen. Leijnse 02; W. BoogaardF. v. Dix- hoorn 2—0; G. OvertveldJ. Schouten 1; D. DavidseJ. Dijkstra 1—1; P. de Ruijter—L. v. Soelen 2—0; C. P. de Vos A. de Pagter 11; A. A. v. d. Mark- E. v. Grevinga 2—0; H. MesM. Louws 20; J. Bliek—P. v. Sorgen 20. In Krimpenerwaard Overeenstemming bij kosten Eigen nieuwsdienst KRIMPEN AAN DE LEK. In de zaak van de uit te keren schadevergoeding aan huiseigenaars, die op kosten komen door de dijkverhoging, is thans tussen het Rijk en het hoogheemraadschap de Krimpener waard n overeenstemming bereikt. Als ook ingelanden zich met de rege ling kunnen verenigen zal zij er zó komen uit te zien: eigenaars van panden die moeten worden gesloopt en van panden die moeten worden opgevijzeld, zullen zelf een kwart van de kosten moeten dragen. Van de o.verige driekwart neemt het Rijk zestig procent voor zijn reke ning, het hoogheemraadschap veertig j procent. Van de binnen de dijk de Noord legen woningen zullen er elf moeten den gesloopt; van de buiten die dijk ge legen woningen worden er veertien op gevijzeld. De daaraan verbonden kosten worden geraamd op ruim driehonderdduizend gulden. ALKMAAR. Het tweejarig zoontje van de familie Hoogschagen te Oterleek in de buurt van Alkmaar is gistermor gen achter een sloot bij zijn ouderlijk huis verdronken. Het kind was met zijn moeder en grootmoeder in de tuin. Toen de telefoon ging liepen de twee vrouwen naar binnen. Tien minuten la ter vonden zij het lijkje in de sloot. dend'e golf van winstnemingen drukte het fonds echter krachtig terug en AKU moest pér saldo met een verlies van 1 punt genoegen nemen. Winstnemingen traden eveneens op in de Unileverhoek, waardoor het margarinefonds achteruit liep en ca. 5 punten beneden het slot van gisteren belandde. Alleen Philips bleef goed gedisponeerd. Hoewel er min der omging dan gisteren wat trou wens van alle internationale fondsen kan worden gezegd kwam Philips nauwe lijks beneden het slot van gisteren. Winstnemingen werden vlot opgenomen en de koers bleef rond 384 pet. schom melen. KLM verloor tot slot verder ter rein en kwam op 98 terecht. Scheepvaart ook lager De scheepvaartsector vertoonde even eens een minder gunstig beeld. De meeste koersen liepen terug. Zo ver speelde Kon. Boot ruim 2 punten. Van Ommeren 1V2 punt, terwijl Holland-Ame- rika Lijn bijna 1 punt terugviel. K.P.M. was daarentegen iets in herstel. De rest lag nagenoeg onveranderd in de markt. Van de leidende cultuurfondsen was Deli bijna niet van zijn plaats te krijgen en bleef rond het peil van gisteren schommelen. Senembah was iets hoger, maar Amst. Rubber en HVA konden het niveau van maandag niet geheel be houden. De staatsfondsen waren verder in re actie, hoewel bij het kortlopende papier het verlies tot zeer kleine fracties be perkt bleef. Het langer lopende papier verloor meer terrein. Voor de rentespaar- brieven 1957 kon geen notering worden opgemaakt omdat op 113 pet. geen ko pers te vinden waren. Ook de lokale markt was iets terughou dend, hoewel minder geprononceerd dan de internationale sector. Toch waren er ook opvallende verbeteringen. Kon. Zout bijv. kon op de mededeling over de goede gang van zaken 15 punten oplo pen. AKU 356.800. Philips 248.000. Conv. Philips 212.000. Unilever 179.000, Kon. Petr. 1.550 stuks, Amst. Rubber 25.000, HVA 35.000. Senembah 69.000. Holl.-Am. Lijn 18.800, KLM 94 stuks. Kon. Boot 50.000. Nievelt 31.000, Scheepv. Unie 66.000, Deli 515 stuks. Hoogovens 29.400. Ned. Kabel 24.000, Cobra 61.500, Excel sior 38.000. Ned. fondsen in New York 1 wor- Weer in opwaartse ik ee-1 A (meeaed. door firma Hentz Co.) Kon. 01ie 49%—49Vz (maandag 48%— 491. Unilever 1177—1187 (1183—11901 Philips 1032—1040 (1025—1033). A K.U. 32%—331/8, K.L.M. 26—26%. Deze koersen komen overeen met no teringen in Amsterdam van: Kon. Olie 186.30—186.80 (maandag 184,40185 Unilever 444(4—448 (446'/a449). Philips 389%392V2 (386%—390). A.K.U. 245% —250. K.L.M. 98,10—100.50. Eigen nieuwsdienst GOES. Naar wij vernemen is gisteren bij het gemeentebestuur van Scherpenisse goedkeuring ontvangen van het college van Ged. Staten tot het ontwerpen van een recreatieplan voor de Pluimpot, die zoals bekend, enige tijd geleden werd afgesloten. Na de afsluiting wist men eigenlijk niet goed raad met de Pluimpot. die een vervuilde en verlaten vlakte dreigde te worden. Een recrea tiegebied rond de Pluimpot zou de oplossing moeten brengen. Nu de goedkeuring van Ged. Staten binnen is kan het hoofd van de Cen trale Dienst Schouwen, de heer A. J. Argelo, aan de arbeid om ee® ontwerp voor het recreatieplan te maken.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4