Westkapelle* groeiend badga stencentrum RAAD EN N.V. ZEEBAD KRIS Xr« SMÊRDIEK WERD EENSKLAPS TEXTIELCENTRUM Melange door Zeeland Zeeuwsch Dagblad Frankrijk I Frankrijk II Nieuwe aanleg in voorbereiding Duits bezoek Mist stremt veer V lissingen-B reskens Geslaagd aan V.U. Sint Nicolaas komt iveer naar Goes Muziekschool Terneuzen heeft goede resultaten Jubileum Chr.uJ.o. Vcm wie is die tank Successen KANTENKLAAR IN NEGEN UUR Cijfers Specialisten Artemis' Zendingsbond Uit de kerken Woensdag 29 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Protestants-Christelijk J^ET HEEFT ONS verwonderd en men zal zich dit na een vorige uit lating hierover kunnen begrijpen (men zie ons blad van 16 dezer) dat gene raal De Gaulle gemeend heeft, toch het initiatief te moeten nemen tot een uitnodiging aan de vertegenwoordigers van Algerije, om met de Franse rege ring te komen praten. Hij zond haar wel geen directe invitatie, maar deed zjjn uitnodiging per persconferentie, doch zij was vervat in voor de Alge rijnse verzetslieden, die hij toch moet zien als „rebellen", bijna vleiende woorden. Er is een afwijzing op deze uitnodi ging gevolgd. Waardoor deze zaak in feite moeilij ker is geworden, dan ze voordien was, JJE VRAAG is nu: hoe zal ze toch opgelost worden. Zal het toch moe ten aangaan op „goede diensten"? Bourguiba, de president van Tunesië, die met Nasser in moeilijkheden leeft en wel voelt voor versterking van zijn front, heeft reeds in deze richting ge duid. Maar of hij onder deze omstan digheden de meest gewenste bemid- dellaar is? De tijd zal moeten leren, hoe deze knoop ontward kan worden. een vijftal verhuuradressen en één hotel TN HAAR STREVEN, om tot de grote neten inschrijven. Vorig jaar was het mogendheden te worden gerekend,aantal verhuuradressen al tot bijna hon- hoeft Frankrijk, buiten de andere lan- derd gestegen en hiermee bereikte men Van een onzer medewerkers WESTKAPELLE De gemeente Westkapelle heeft grote plan nen voor de toekomst. Want als gevolg van de steeds groter wordende toeristenstroom heeft deze plaats aan de vele tientallen verhuuradres sen in de kom van het dorp niet meer genoeg. Nadat Ged. Staten in verband hiermee vorig jaar reeds een voorgestelde wijziging van het streekplan hadden goedgekeurd, staat nu een uitbreidingsplan op stapel, dat voorziet in de aanleg van een uitgestrekt recreatiegebied ten zuiden van het dorp, compleet met een kamphotel, een kamp huis, alsmede een groot aantal kampeerhuisjes, bungalows en depen dences. Vijftienhonderd mensen zullen hier dan kunnen profiteren van dé mogelijkheden, die dit brokje Walcheren te bieden heeft. Er zijn maar weinig gemeenten in Zee land, die sinds de afgelopen .oorlog zo'n opvallende metamorphose hebben onder gaan als Westkapelle, het voormalige vissersdorp, dat veertien jaar geleden ter- wille van Europa's vrijheid met de grond gelijk werd gemaakt. Er verrees een nieuw dorp, dat op geen enkele wijze te vergelijken was met het Westkapelle van vroeger en de bevolking paste zich ogenschijnlijk zonder veel moeite aan de nieuwe omstandigheden aan. De basis voor een nieuwe toekomst werd na de opbouw omstreeks 1950 ge legd, toen de eerste badgasten zich bij den van de N.A.V.O. om, zich gewend to* Amerika en Engeland met het voor- ■tel, dat dit drietal landen zich zou verheffen tot „grote drie" van de At lantische verdediging, waardoor de an dere leden daarvan een soort tweede rangs-leden zouden worden. Men kan deze daad niet anders zien dan als hoogst onsympathiek. Frankrijk, dat in allerlei opzichten niet tot de sterkste schakels van de Europese eenheid behoort, wil op grond van zijn historische positie toch een eerste rol spelen. Het zou natuurlijk aan het Franse eergevoel voldoen en dus de positie van de huidige Franse regering onge meend versterken. Maar het zou de po sitie van Europa ais geheel verzwak ken. En het is de grote schade, die de huidige ontwikkeling inhoudt, dat van de eenheid, die men na de oorlog wilde gaan bouwen, weinig of niets over blijft, omdat met name de grotere lan den die eenheid alleen erkennen en beleven willen, als ze om hun groot heid is opgebouwd. BONDSPRESIDENT HEUSS, van West-Duitsland, is op bezoek ge weest in Engeland en Is daar volgens waarnemers „koel", volgens de Duit se pers „vijandig koel" ontvangen. Wij laten in het midden, of het verstandig was, reeds nu, zo betrekkelijk kort na j de oorlog, terwijl in Londen zelfs nog niet alle wonden daarvan zijn hersteld, daar een staatsiebezoek te doen bren- j gen door de president van het land, een getal, dat moeilijk te verhogen viel, eenvoudig omdat de accommodatie was uitgeput. Om hierin verandering te kunnen bren gen, heeft het gemeentebestuur het archi tectenbureau Lens, te Hengelo, opgedra gen, een plan te maken voor een nieuw recreatiegebied. Een moeilijkheid hierbij is, dat de gemeente op de plaats, waar dit terrein werd geprojecteerd, geen enkel stukje grond in haar bezit heeft. Het zal dus louter afhangen van de initiatieven van mensen, die hier iets willen beginnen, hoe vlug het plan werkelijkheid wordt. Burgemeester mr. M. Tydeman jr., die altijd enthousiast is, wannéér het om de vooruitgang van zijn gemeente gaat, ver telde ons het één en ander over het plan. Het terrein wordt in het noorden be grensd door het Joosjeswegje, dat is de weg, die leidt naar de plaats, waar vorig jaar de Duitse kustvaarder „Achilles" op het strand lag. Aan de andere zijden vor men een smalle kreek, de De Bucksweg en de duinen de omzoming. Te midden van het opgroeiend hout zullen in de eer ste plaats 31 kampeerhuisjes worden op getrokken, zowel van hout als van steen. De bezitters van de houten huisjes krijgen echter slechts vergunning tot 1970, doch daar staat tegenover, dat de gebouwtjes niet elk jaar weg hoeven, zoals in vele andere gemeenten het geval is. Voorts komen er 46 kleine bungalows met een oppervlakte van 25 tot 40 vierkante meter en 43 grote, die 40 tot 60 meter in het vierkant worden. Verder werden in het plan zeven gekoppelde bungalows opge nomen; dit zijn twee kleine bungalows aan elkaar, die eventueel als één geheel te gebruiken zijn. Ten slotte werd een 17-tal dépendences geprojecteerd, kam peerhuisjes zonder keuken, die in de nabijheid van een hoofdgebouw komen te staan. Zo'n kamphuis is bestemd voor het herbergen van groepen en hiermee wordt tegemoet gekomen aan de verlan gens naar groepenrecreatie, Het kamphotel, dat op een schier eiland] e dichtbij de ingang van het kamp aan de Joosjesweg moet verrijzen, zal voor Zeeland .een unicum zijn. Mensen met een kleinere beurs zullen er hun vakantie kunnen doorbrengen tegen een bijzonder redelijke prijs. Die prijs houdt echter in, dat bepaalde werkzaamheden, zoals het schoonhouden van de kamers, zelf gedaan moeten worden. Doch» als de accommodatie verder toereikend is en dat zal zij in dit hotel, dat ongeveer 300 bedden krijgt, zeker zijn dan is dit een uitstekende vorm van sociaal toe risme. Tegenover het kamphotel wordt een servicegebouw opgetrokken, met parkeer terreinen rondom. Dit laatste is nood zakelijk, omdat in het gebied zelf niet met auto's gereden zal mogen worden. Op verschillende plaatsen zijn speel terreinen ontworpen. Sommige krijgen dusdanige afmetingen, dat er eventueel gemakkelijk tennisbanen van te ma ken zijn. Voor de wegenaanleg zal men gebruik maken van betonpuin, dat in de nabij- heid in ruime mate voorhanden is. Het strand zal voor de bewoners van dit ge bied, dat zich over een lengte van meer dan een kilometer aan de voet van de! duinen uitstrekt, via drie duinovergangen te bereiken zijn. Ontspanningsmogelijkheden zijn er-ver schillende. Allereerst natuurlijk de zee, die het strand tussen de paalhoofden omspoelt. Bij minder gunstig weer is een wandeling door de beplanting langs de kreek een prettig tijdverdrijf. En voor de liefhebbers van de hengelsport zijn de perspectieven al uitermate gunstig, want behalve het vissen aan het strand op zeebaars, tong, makreel, herder, platvis, paling en geep kan de liefhebber in de kreek zijn hart ophalen aan de jacht op paling en bot. Het staat als een paal boven water, dat dit plan een grote kans van slagen heeft. „Maar wij weten niet, hoe dun het touw tje al is geworden, waaraan het zwaard van Damocles boven dit alles hangt", zei burgemeester Tydeman, die hiermee doel de op de mogelijke voorzieningen, die ge troffen moetefi worden, om de zeewering ter plaatse te versterken. Wellicht, dat er een oplossing te vinden is, waardoor de duinen gehandhaafd kunen blijven, zodat de groei van Westkapelle als vreemde lingenoord voortgaat. Axel N.C.V.B. AXEL. Gisteravond vergaderde de aftiteling van het N.C.V.B. onder lei ding van mewr. M. Boor-de Graaf in het torenlokaal dier Ned. Herv. kerk. Mevrouw J. de Jong-Bikker uit Mid delburg. sprak over „naastenliefde", die zij schetste als een zware opdracht, waarvan de lichtzijde evenwel is. dat men naet alleen geeft, maar ook ont vangt. Aan het eind der vergadering gaven vijf gasten zich op als lid. GOES Reuma-avond GOES. Voor de Bond van Neder landse Plattelandsvrouwen, afdeling Zuid- Beveland hield dr. B, J. ter Bals, reuma- tholoog te Middelburg, gisteravond een lezing over reuma. Er was voor deze bij eenkomst, ook van de zijde der heren, grote belangstelling. Een verslag van de lezing van dr. Ter Bals gaven wij, toen in Middelburg een dergelijke avond werd gehouden. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN. De zware mist was oorzaak, dat gisteravond tien minuten voor halfacht de veerdienst Vlissingen— Breskens stilgelegd moest worden en de gehele avond uit de vaart bleef. De andere veerdiensten, ook die op de Westerschelde, bleven, naar ons werd meegedeeeld doorvaren, zij het in een wat langzamer tempo. Haringseizoen begonnen in Breskens BRESKENS. Met de komst van de eerste vissersschepen uit Urk is het ha ringseizoen voor Breskens weer begon nen. De eerste haring werd daar aange voerd door de Urker schipper Van Zij bracht 45Vz cent per kilo op. Ook uit de andere vissershavens zullen bin nenkort schepen te Breskens aankomen. AMSTERDAM. Aan de Vrije Uni versiteit zijn voor het kandidaatsexamen psychologie geslaagd: Mej. A. H. Kra nenburg, Voorschoten; W de Bondt, Foortugaal; J. Doornekamp, Utrecht (cum laude); J. Heiner, Ter Aar. Handelsbelangen besloot Van een onzer verslaggevers GOES. De middenstandsvereniging „Handelsbelangen" te Goes heeft gister avond besloten een Sint-Nicolaas-actie te houden. De; middenstandsvereniging is tot dit besluit gekomen, ondanks het ont breken van voldoende belangstelling voor de vergadering. Het ontbreken van een overgroot gedeelte der leden op de ver gadering heeft wel aan de uitvoering van het plan ernstige moeilijkheden in de weg gelegd, doch de vergadering meende desondanks door te moeten zetten. In de winkels van de^ deelnemers zal Sinterklaas met zijn Zwarte Pieten spe culaaspoppen uitdelen. Bij een aantal ;van edze poppen zal een waardebon ver strekt worden, die in een op de bon aangegeven deelnemende zaak kan worden besteed. Het is de bedoeling dat de Sint op 22 november in Goes intocht houdt. Verschillende da gen tussen deze datum en zijn verjaar dag zal hij in de Goese winkels te zien zijn. Ter nadere uitwerking van de actie is een commissie benoemd, die bestaat uit de heren M. A. Meeuwse, De Grip, A. C. Bastïaanse, A. R. de Muynck en W. v. d. Linde. TERNEUZEN Het jaarver slag van de Terneuzense muziek school is verschenen. De reeds eerder gehoorde klacht, dat de muziekschool die toch een groeien de belangstelling geniet, nog steeds met huisvesting heeft te kampen, BRESKENS Van onze correspondent l MBRESKENS. Tijdens de maandagavond gehouden raadszitting is dat deze wonden veroorzaakte. In elk na brede discussie met 92 stemmen aangenomen een voorstel van 'de heer J. J. Vergouwe (P. v. d. A.), om de beslissing over de toe treding tot de n.v. Zeebad Breskens aan te houden, tot de raad nader gelegenheid heeft gehad, de statuten der n.v. te bestuderen. De raad besloot wel, in principe aan deze n.v. mee te werken, als hij met de statuten akkoord kan gaan en tot een maximum van f 15.000 deel te nemen in het kapitaal der n.v. geval getuigt het van kortzichtigheid, dan enthousiasme te verwachten. Be leefde reserve is toch al een groot ding, om in die omstandigheden te kunnen worden opgebracht. jy<JAAR ER IS één ding, dat veel Duit sers moeilijk hegrijpen. Ze hebben, dat weten we, de oorlog verloren, maar de vrede gewonnen. Het doet in de landen, die de vrede verloren, mee omdat ze met de last van het oorlogs herstel zitten en omdat er mensen in hun midden zijn, die in hun persoon lijk leven de schade nog dagelijks gevoelen, terwijl Duitsland chicaneert met het betalen van de gerechte scha devergoedingen, pijn, als de Duitsers nu komen demonstreren, hoe goed zij het weer hebben en dan verwonderd zijn, als niet iedereen zegt: die lieve Duitsers toch. Wy menen, dat liefde het draagvlak van het leven moet zyn, liefde tot God en onze naasten. En ook de Duitsers behoren bij die naasten, wy aanvaar den hen dus volledig. Maar er is geen aanleiding, om hen met meer égards te behandelen dan anderen. Integen deel: voor reserve is er plaats, gezien het verleden. De Duitsers moeten be- wyzen en dat niet alleen met hun partemonnaie dat ze inderdaad van goeden wille zyn. Daarby zullen ze zeker niet boos mogen zijn, als niet iedereen hun eer ste pogingen op dit gebied direct jui chend begroet. ZIERIKZEE ZIERIKZEE. Het zilveren jubileum van de Christelijke u.l.o.-school werd gistermiddag vrolijk gevierd door de leerlingen en hun ouders. Hoezeer deze school in de harten leeft, bleek wel uit de grote opkomst: de gro te zaal van „De Graanbeurs" was tot de laatste plaats bezet. In zijn openingswoord legde het hoofd der school, de heer J. C. Spaans er de nadruk op. dat vrijheid van onderwijs een genadegave Gods is. Een Christelijke school dient daarom ook waarlijk chris telijk te zijn en getrouwdheid in het werk in en buiten de school te doen zien, om dat God dat vraagt. Onder leiding van een der onderwij zers, de heer K. F. Postma. werd in een vlot tempo een boeiend programma ge boden, waarin men kon genieten van muziek (o.a. voortreffelijke blokfluit en orgelsolo) zang en gymnastiek. Ook werden enkele sketches opgevoerd, waar bij vooral een, waarin de geschiedenis van de school werd uitgebeeld, veel suc ces oogstte. Tussen de bedrijven door werd een woord van gelukwens gesproken door mr L G Wolf. de inspecteur van het l.o en ds. C. Bezemer. Ned. Herv. pre dikant, die in herinnering brachten, hoe de school in haar begintijd grote moei lijkheden te overwinnen had. maar is uitgegroeid tot een school die er mag zijn. De toekomst hopelijk volgend jaar in een nieuw gebouw kan met vertrouwen tegemoet worden gezien. De heer Vergouwe had bij het in dienen van zijn voorstel uiteengezet, dat zijn fractie niet afwijzend staat tegenover toetreden, maar de consekwenties wenst te overzien. Later bleek echter, dat het lid van de P.v.d.A.. mevrouw M. M. Nier mansGassije, wél afhandeling van de zeebadaansluitisg wenste, waarover de burgemeester in zijn beantwoording te recht verwondering uitsprak. Intussen had ook de heer M. de Boer (Prot. Chr.) zich achter het P.v.d.A.- voorstel geschaard. Hij was er verwon derd over, dat na het besprokene in de raadsvergadering van 29 september de zaak plotseling deze wending had geno men. Toen besloot de raad in principe, een N.V. exploitatiemaatschappij Bres kens op te richten en nu dit van particu liere zijde geschiedde, krijgt spr. de in druk, dat er naast elkaar gewerkt is. Het ontwerp-statuten lijkt spr. zeer zwak. Er zijn teveel bevoegdheden toegedacht aan de raad van beheer. Beide sprekers waarschuwden, van de N.V, geen winstobject te maken, doch er op te letten, dat zij geen welvaart aan enkelen brengt, doch aan een zo ruim mogelijk aantal ingezetenen. De heer J. W. Carelse (vrije lijst) be pleitte badexploitatie in de ruimste zin des woords en directe afhandeling. De voorzitter zette uiteen, dat hij na de raadsvergadering van 29 september geen deel heeft genomen aan vergaderingen van belanghebbende groepen, omdat hfl zich gebonden voelde aan de uitspraak van de raad. Toen er later een uitnodi ging kwam, hebben b. en w. deze wel aanvaard. Hi) verklaarde, daarbij ge troffen te zijn door de spontaniteit, waar mee de bevolking meewerkte aan de op richting van de n.v. Ondanks deze uiteenzetting waren de enige tegenstemmers bij de uitspraak over het voorstel-Vergouwe de heren Ca rets en F. Goethals (K.V.P.). Een verzoek van garage De Bliek om toewijzing van grond nabij het viaduct voor de oprichting van een benzinestati on, werd in handen gesteld van b. en w. om advies. De heer Carels bepleitte hier bij, dat ook andere belangstellenden ge legenheid zouden krijgen, mee te dingen naar bedoelde grond. Wethouder Zeegers (Prot. Chr.) deelde mee, dat dit in de be doeling ligt. De raad stond aan de School met de Bijbel een bedrag van f 942,90 toe voor de aanschaf van leermiddelen. B. en w. werden aangewezen, om de belangen der gemeente te vertegenwoor digen in de vergadering met G.S. te Schoondijke op 7 november a.s. over de grenswijziging GroedeBreskens. De heren M. de Boer en J. W. Carels werden bij acclamatie benoemd tot lid van de woonruimtecommissie. Burge meester J. A. Eekhout werd benoemd tot vertegenwoordiger van de gemeente in het bestuur van de beschuttende werk plaats West-Zeeuws-Vlaanderen. Weth. Zeegers zal zitting nemen als vertegen woordiger der gemeente in de vergade ring van aandeelhouders Waterleiding maatschappij Zeeuws-Vlaanderen. De heer Goethals had daar bezwaar tegen, omdat hij het onjuist achtte, dat de ge meente vertegenwoordigd wordt door iemand, die in het particuliere leven be trekkingen onderhoudt met deze maat schappij. De voorzitter vond dit juist een aanbeveling, omdat hij deskundig is. De heer Goethals had eveneens bezwaar tegen het besluit van b. en w„ om het stukje grond tussen Van Schaik en Fe- nijn niet meer te verhuren. B. en w. stel den hier tegenover, dat zij hier geen brandgang wensen, doch in overleg zijn getreden met rijkswaterstaat, om een pad achter de woningen aan de Boulevard te maken. Mocht dit niet slagen, dan stellen b. en w. voor, de toestand van voordien te herstellen. Tankoorlogop Walcheren Op Walcheren woedt op het ogenblik een „tankoorlog", of beter gezegd: een oorlog om een tank. Het wapen, waarom de zaak draait, functioneerd niet meer, al steekt de loop van het kanon ook nog zo vervaarlijk omhoog onder de West- kappelse zeedijk. Maar desondanks nemen de twistenden elkaar flink onder vuur, zoals vorige week, toen een brief van één der partijen de stichting „Zeeuws Oor logsmuseum" te Middelburg op het ge meentehuis van Westkapelle, waar de voorzitter van de stichting „Westkapelle herrijst" zetelt, als een tankgranaat in sloeg. Het schrijven had betrekking op het Het schrijven had betrekking op het stalen „Sherman"-monster, dat de geal- liëerend in 1944 bij Westkapelle aanland brachten en dat na de oorlog in handen van een Middelburgse schroothandelaar overging. Deze opkoper deed de tank later cadeau aan een oorlogsmuseum, maar welk museum dat nu precies is, schijnt na dertien jaar nog niet duidelijk te zijn. De stichting „Wesctkapelle her rijst" beschouwt het voertuig als haar eigendom en daarom was de voorzitter, burgemeester mr. M. Tydeman, danig in zijn wiek geschoten, toen enkele weken geleden de schroothandelaar de tank in stukken begon te branden. De handelaar bleek echter onlangs dui- neergeteld te hebben en het geld verhuis- zend gulden voor het roestige gevaarte de in de kas van het „Zeeuwsch Oorlogs museum". „Wij mochten dat ding ver voorzitter van de stichting, de heer J. kopen, omdat het van ons is", zegt de Ph. Koene, Middelburgs gemeentesecreta ris. Maar mr. Tydeman stelt alles in het werk, om de koop ongedaan te maken. „Die tank hoort in Westkapelle en het is een aardige trekpleister voor de vreem delingen", zegt hij. is ook in dit verslag niet achter wege gebleven. Ook de subsidie kwestie, die samenhangt met de Zeeuwse muziekschool, wordt in dit verslag ter sprake gebracht. De Terneuzense muziekschool, die in de jaren 1957 en 1958 1000 sub sidie kreeg van de provincie, moet, wil zij er in 1959 weer voor in aan merking komen, zich aansluiten bij de Zeeuwse muziekschool. Het be stuur kan hiertoe echter nog niet besluiten. De afgelopen zes jaar, zo meldt het verslag, hebben te zien gegeven dat de Terneuzense muziekschool uitstekende resulta ten heeft en dat zij ook financieel voordelig werkt. Elk jaar worden in het concertgebouw drie openbare lessen gegeven, waarvoor steeds grote belangstelling bestaat. Dit jaar traden voor het eerst de ballet klassen op. Leerlingen van zeven tot negen jaar traden op met muziek van Robert Schuman. De negen tot vijftien jarigen voerden ballet uit op muziek van Mozart en Schubert. De leerlingen van het algemeen vormend muziekon derwijs toonden, hoe zij spelenderwijs de beginselen van de muziekleer onder de knie krijgen. Op 1 oktober 1957 wa ren er 56 kinderen die de balletlessen volgden, bij het begin van de cursus 19581959 zijn 416 leerlingen ingeschre ven, waaronder 51 voor blokfluit, 24 voor harmonium en 74 voor piano. 129 leerlingen gingen over naar de orkestklasse. Onder leiding van de di recteur, de heer J. Meyers, heeft het jeugd blaas orkest dit jaar deelgenomen aan het federatief muziekconcours -in Hoofdplaat. Het uit 23 leden- bestaande korps bracht een tweede prijs in de vierde klasse mee naar huis. Be accor deonclub, bestaande uit 22 leden, be haalde onder leiding van de heer G. de Wijn op het Benelux-accordeon-concours in Huls tde eerste prijs. Eamen met de accordeonclub gaf de guitaar- en man dolineclub onder leiding van de heer J, Tollenaar verscheidene uitvoeringen. Voor het diploma A. van de Federatie van Harmonie- en Fanfareverenigingen deden eind 1957 tien leerlingen examen, waarvan zes het diploma behaalden. Aan de Terneuzense muziekschool zijn thans zes leerkrachten met conservato riumopleiding verbonden. ^meditatie „Door het geloof heeft Noach eerbiedig de ark toebereid". Hebr. II vers 7. Het is toch wel een grote ver dienste geweest van Noach, dat hij uit geloof de ark bouwde. Hij moet wel een grote geloofskracht gehad hebben, want velen hebben hem be spot en gehoond. Maar hij ging toch door met de bouw van de ark, uit het geloof. Hij liet zich niet mee slepen door de spotters. En wat het belangrijkste was: Noach werd ge red. Als wij sterk in het geloof zijn worden ook wij gered. Wij laten ons nog al gauw mee sleuren, met de kans, reddeloos ver loren te gaan. De enige kans om gered te worden ligt in de kracht van ons geloof en vertrouwen in God. Noach had dit geloof. Hebben wij het ook? 2e klasse K.N.K.B.: Swift zaterdag thuis tegen „Ons Huis" Van onze sportredacteur Swift 1, dat door een afgelaste wed strijd en een rustdag iets op het leidende Quick is achterop geraakt, komt zater dag weer in het veld. Om half vier zul len de Middelburgers op hun terrein aan de Nadorst krijgen nummer laatst van de afdeling, het Rotterdamse Ons Huis, een oude bekende uit de derde klasse. Swift, dat de afstand tussen hem en de Dordtenaren vooral niet groter wil zien worden, zal ongetwijfeld alles op alles zetten om Ons Huis er onder te hou den. Ons inziens zal dit heus wel lukken. Quick zelf, dat Ons Huis er uit met 83 onderhield, ontmoet in Dordt het nogal wisselvallig spelende Hou Stand, dat tegen het tegenvallende Merwede niet verder kon komen dan een 55 ge lijk spel. Merwede ontvangt Velox, dat maar net op het nippertje (1011) de punten moest afstaan aan Gymnasiasten. Gymnasiasten kan de tweede plaats be houden door een overwinning op OSCR, dat van Rozenburg met 46 klop kreeg. De stand in de 2e klasse Zuid-Holland van de K.N.K.B. is nu: Quick 5 5 0 0 Gymnasiasten 6 4 0 2 Hou Stand 6 2 3 1 Swift 4 3 0 1 Rozenburg 6 2 2 2 Velox 4 2 0 2 Merwede 5 113 OSCR 5 113 Ons Huis a 7 0 16 10 38—14 8 36—36 7 38—32 6 29—16 6 30—32 4 23—28 3 17—24 3 17—24 1 24—46 MINDER VEILINGEN IN KAPELLE Eigen nieuwsdienst KAPELLE. Met ingang van volgen de week wordt het aantal veilingdagen voor fruit in Kapelle verminderd van vijf veilingen per week tot drie. Er zal dan op dinsdag en donderdag geen fruit meer worden geveild. De veilingen voor industrie en export worden dan voortaan ehouden op maandag, woensdag en vrij lag om 1 uur. Hiertoe is besloten in ver band met het verminderen van het fruit- aanbod. SINT MAARTENSDIJK Gistermiddag ben ik in Zee- lands textielstad geweest. In Sint Maartensdijk. Weliswaar slechts een „srnalstad", maar sinds ruim een jaar een zeer belangrijk textielcentrum. Da gelijks vliegen er honderden regenjassen, blouses, rokken en maatpakken uit. Naar Zoute- lande en Zoutkamp, maar ook over de grenzen. Schrikt u niet, als u in Stockholm mevrouw Rasmussen in een deux-pièces uit Smêrdiek ziet wandelen. En zo kopen ook Frau Schulz in München, fruken Jenssen in (wonderfull) Kopenhagen en Henri Dumoulin in Antwerpen met veel genoegen het Thoolse textielprodukt: smaakvolle da- mesconfectie of degelijke regen kleding. Niet alleen de confectie, maar ook de maatkleding is in Sint Maartens dijk van niet uit te vlakken importan tie. Ja, en dan moet ik het in de eerste plaats hebben over kleermaker PRIEM, die het klaarspeelt, om bin nen negen uur tijds een oompleet heren-maatpak af te leveren. Kant en klaar. Hij heeft het me zelf laten zien. Maar daarover straks meer. Eerst even terug naar de confectie. Anderhalf jaar geleden was er nog geen sprake van textielproduktie van enige omvang in Sint Maartensdijk. Maar vandaag de dag rikketikken er vele tientallen naaimachines in snelle cadans hun lied van de arbeid. Wat denkt u van een dagproduktie van 400 blouses, 175 deux-pièeces of 450 rok ken Ja en dat is dan nog maar een van de drie confectie-ateliers. Zeggen 40 regenpakken per dag u iets Of om over te wippen naar de maat kleding 25 maatpakken per dag in één atelier Dat presteren 65 Thoolse meisjes en een handjevol mannen in Sint Maar tensdijk. Moest u enkele jaren gele die personeel zochten. „Op Tholen liggen de meisjes voor het oprapen", werd er gezegd, en dan bedoelde men, dat er voldoende vrouwelijk perso neel te krijgen was. Daarmee had men aardig in de roos geschoten. Maar om nu die meisjes van uit de keuken, de koestal en de kamer naar een atelier te trekken, moesten toch nog wel heel wat voor oordelen en andere barrières uit de weg worden geruimd. Maar nu is het zover. In totaal zijn er nu op de twee confectiebedrijven 45 meisjes en in het maatwerk treft ge 20 jonge dames en nog een aantal coupeurs aan. En de honderden blou ses, rokken en regenpakken vliegen dagelijks de deur uit. Foto boven: Kleermaker Priem neemt de maat. den eens om komen. Maar sinds de firmas Elvina (Rotterdam) en Van Toren (Vlaardingen) zich anderhalf jaar geleden in Smêrdiek vestigden, en maatkleermaker Priem een ratio nele werkwijze ging toepassen, heeft de textielproduktie in deze nijvere smalstad een ongekende vlucht ge nomen. Waarom zijn toch die Hollandse firma's helemaal naar het midden van Tholen getogen, om daar een depen dance te vestigen, zult u zich met mij hebben afgevraagd. Dat is de „schuld" van de statistiek. Ja, heus. Want vol gens de cijfers van het betreffende brave bureau was Smêrdiek in die dagen een utopia voor fabrikanten, Ja, en dan die meneer P. H. Priem. Die heeft voor het kritisch oog van tientallen van zijn collega's op de demonstratiedag van de Bond van Kleermakerspatroons in Zeeland het bewijs geleverd, dat hij een maatpak kant en klaar kan afleveren in negen uur tüds. Ik heb zelf kunnen zien, hoe een Haamsteedse kleerma ker, zekere meneer P. J. Pleune, zich om tien uur 's morgens een pak door maestro Priem liet aanmeten (zie fo to), om half één terug kwam voor „de eerste pas" en om half zes nog eens voor „de tweede pas". Maar om zeven uur 's avonds kon hij zyn nieu we pak aantrekken. Alstublieft me neer, klaar! Ja, dat is de nieuwe werkwijze van de firma Priem Rationeel. Net zoiets als melange, 't is geen boter en geen margarine, zei ik tegen de heer Priem. Met boter bedoelde ik dan maatkle ding en met margarine het confectie werk. Een der confectie-ateliers in St. Maartensdijk, waar dagelijks hon derden blouses, rokken en japon nen kant en klaar de deur uit gaan. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Maar daar was de demonstrerende rationalist het niet mee eens. „Het is en blüft maatwerk", zei hjj nadruk kelijk, „alleen gebeurt het veel snel ler, rationeler." Die snelheid wordt bereikt door dat elk van de bijna 20 meisjes op het atelier een eigen, gespecialiseerde taak heeft. Neem nu Jeanne Verhees uit Oud-Vossemeer, die een kei is in het maken van borstzakken, of mej. L. Tazelaar uit Stavenisse, die specia liste is in het ik heb het me pre cies laten voorkauwen „panden dresseren, oprijgen en in de pas zet ten." En zo hebben de dames L. Lind- hout („baby"), S. Muller en al die anderen uit St. Maartensdijk en wijde omgeving elk hun gespecialiseerd ter rein. Produktie: 25 maatpakken heren kleding per dag. Niet alleen voor het eigen eiland, natuurlijk. Neen, de fir ma Priem die nauw samenwerkt met een grote Rotterdamse stoffen- fabrikant heeft zijn klanten door geheel Nederland. En zo werken er zij het voor andere firma's nog twee andere kleermakers ter plaatse. Heb ik dan teveel gezegd, als ik St. Maarsdijk de Thoolse, ja zelfs de Zeeuwse textielstad noem? Het verdere programma luidt: 8 november: Hou StandSwift; Ro zenburgGymnasiasten; OSCR-Merwede; VeloxQuick; 15 november: Velox OSCR; vermoedelijk ook QuickSwift; 22 november: VeloxSwift; Hou Stand Ons Huis; OSCR—Quick; Rozenburg— Merwede. MIDDELBURG Teraardebestelling mej. J. M. Marteijn MIDDELBURG. Op de algemene be graafplaats te Middelburg werd maan dagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mej. J. M. Marteijn, te Middelburg, in leven klerk ten kantore der Provinciale Zeeuwsche Electriciteits- maatschappij. Aan de groeve werd ge sproken door de directeur der PZEM, ir. T. Michielse en ds. Aalders, Ned. Herv. predikant te Middelburg. Op de begraafplaats was zeer veel belangstel ling van de zijde van het PZEM-perso- neel, de jeugdbeweging' en' de Ned. Hetv, zondagschool. Een broer van de overle dene dankte voor de belangstelling. MIDDELBURG VAKSCHOLING GEWENST MIDDELBURG. In een door de drie plaatselijke vakcentralen belegde en door de heer B. L. C. Scheers geleide verga dering heeft de heer D. J. Marijs, direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau, een uiteenzetting gegeven over de regio nale werkplaats van de vakopleiding voor volwassenen. In een klemmend betoog legde hij er de nadruk op, dit voor vele ongeschool den in Zeeland werkloosheid dreigt, nu het herstel van oorlogs- en rampschade en van de herverkaveling nadert. Van de deltawerken stelle men zich niet te veel voor; het leeuwendeel van dit werk zal door machines geschieden. Spr. zette uiteen, dat er wel perspectieven zijn voor hen, die geschoold zijn in de bouw en de metaalvakken. In 1946 leverden de 33 centrale werk plaatsen 3442 vaklieden af. De rijkswerk plaatsen maakten vaklieden van hen en die hebben een voorsprong op onge schoolden. St. Annaland ST. ANNALAND. De zendingsdirec- tor van de Geref. Zendingsbond, ds. H. de Lange, heeft maandagavond in het Hervormd verenigingsgebouw een voor lichtingsavond gegeven, waarvoor flinke belangstelling bestond. Ds. de Lange vertelde van het werk in de Toradjalanden op Celebes. waarbij hij enkele series dia's vertoonde. In de pauze werd een zendingsverkoop gehou den. Ds. P. Westiand leidde deze avond. Zondag was ds. de Lange tweemaal voor-' gegaan in de dienst des Woords. Een col lecte voor de G.Z.B. bracht ruim f 346 op. NED. HERV. KERK Benoem1!! tot vicaris te Delfshaven: T. Schop, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Bergum: J. D. Spaling te Workum, voor Randwijk: B. J. Zaal te Houten. Beroepbaarstelling: kand. W. S. Bak ker, laatstelijk predikant te Moerdijk. Adres: Roehusserastraat 305, Rotterdam (6), GEREF. KERKEN Bedankt voor Maasdijk: K. Snoey te Dinteloord, voor Bant (N.O.P.); W P H. Pouwels te Wommels. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haamstede-Kerkwerve* G. J Buys te Papendrecht; voor Haar^ lem-Noord: dr. W. H. Velema te Eind hoven. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Werkendam: H. van Gilst te Dirksland en M. Heerschap te Borsse- BAPTISTEN GEMEENTEN teHeeTe^vIeT Almel°: J' A' Bl:andsma De bejaarden in WISSENKERKE kunnen ook dit winterseizoen weer de bejaardenmiddagen bezoeken. Donder- middag om 2 uur begint de eerste. 0 De TJ- KoPPejan aan de Bosweg in ZOUTELANDE kreeg zaterdagmiddag een fazanteboutje. Het vreemde was, dat de fazant dwars door de ruit de kamer binnenkwam. De fazant was door een ja ger aangeschoten en trachtte te ont vluchten. Hij kwam echter in de braad pan van de familie Koppejan terecht En de jager heeft de ruit betaald. De leer lingen van de lagere scholen in NOORD- GOUWE en BROUWERSHAVEN hebben uitstekend hun best gedaan bij het wer ken voor de 'kinderpostzegel-actie De kinderen uit Noordgouwe konden 'voor f 235,— laten inschrijven, die van Brou wershaven slaagden erin voor f 271ta verkopen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3