"ROME Rusland met kernp is achter roeven iMtmimuiiHK Nobelprijs voor de natuurkunde naar drie Russische geleerden Prijs voor de scheikunde naar Britse biochemicus Acties voor 37 verstekelingen DE NATUUR Frankrijk vraagt om nauwere samenwerking van Grote Drie Petsie Felle Pingo KAPPIE en de zeeplantage I Woensdag 29 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Frankrijk blijft tegen vrijhandelszone DE HEER WORMS: kunnen springen Üxecb bij LPo sUk-cUü-l© oTr 1 VERWARRING OVER DE GAULLE'S PLAN 1 en JAMPIE en de I alchemie 1 W. J. Lohman Telefonisch weerbericht voor bouwvak terug in en om uw huis Vitte» r» [TOCKHOLM (Reu- ter/U.P.I.) De Zweedse koninklijke akademie van we tenschappen heeft dinsdag middag de Nobelprijs voor natuurkunde toegekend aan drie Russische natuur kundigen voor hun ontdek kingen op het gebied van de kernfysica, bekend als het „effect van Tsj eren- kof'. De prijs voor scheikunde is tegelij kertijd toegekend aan de veertigjari ge Engelse biochemicus Frederick Sanger voor zijn onderzoekingen op het gebied van de proteïnen in het algemeen en die van de insuline in het bijzonder. De drie Russische ge leerden zijn Pavel Alexeievitsj Tsje- "renkof, Ilya Michailovitsj Frank en Igor Eugenevitsj Tamm. die verbon den zijn aan het natuurkundig insti tuut van de Russische akademie van wetenschappen te Moskou. Zij zijn de eerste Russische kernfysici aan wie de Nobelprijs wordt toegekend. Tsjerenkof, die in 1940 tot doctor in de natuurkunde promoveerde, ontdek te het effect, dat naar hem het „Tsje- renkofeffect" genoemd is, en zijn col lega's Frank en Tamm hebber het verschijnsel verklaard en er de theo- j rie van de zogenaamde Tsjerenkof- straling op gebaseerd. TSJERENKOF-EFFECT Het effect van Tsjerenkof is de aan- duiding voor de natuurkundige theo rie, die zegt dat lichtgolven ontstaan als elektronen met grotere snelheid dan die van het licht door water of een andere vloeistof worden geleid. In een uiteenzetting. d«ie professor Tamm enkele maanden geleden te Genève gaf, vergeleek hij dat effect' met de geluidsgolf die ontstaat bij het doorbreken van de geluidsmuur door een supersonisch vliegtuig. De ontdekking van het effect leid de tot de uitvinding van een bepaald soort detector, zonder welke bijvoor- DEN HAAG (ANP) De internationa le federatie van dé mensenrechten te Parijs heeft er bij de Nederlandse re gering op aangedrongen de 37 versteke- j lingen, die zich op de Johan van 01- denbarnevelt bevinden, niet te dwingen naar Indonesië terug te keren. De fe-1 deratie, die zichzelf een ,,niet-gouverne- mentele organisatie, geaccrediteerd bij de Verenigde Naties" noemt, spreekt van de verstekelingen als ..Indonesische po litieke vluchtelingen". De federatie acht de beslissing van de Nederlandse regering in strijd met ar- t" l 14 van de vérklaring van de men- sénrechten die ook Nederland heeft! c* -tekend waarin het recht van iedereen wordt erkend om asiel te vra gen en te profiteren van het asielrecht in andere landen. Ook acht zij de be slissing van de regering in strijd met het internationale gebruik dat politieke vluchtelingen niet worden uitgeleverd aan de autoriteiten, voor wie zij moes ten vluchten. De federatie tracht via de Australische ambassade te Parijs te bereiken dat de 37 verstekelingen enige tijd in Austra lië kunnen blijven in afwachting van de erkenning van hun asielrecht, hetzij door Nederland of door een andere staat (Zoals men zich zal herinneren heeft Minister Samkalden bij de interpellatie over dit onderwerp in de Tweede Ka mer verklaard dat er geen sprake van is dat een van de 37 in aanmerking komt voor asiel zoals in het vluchtelin genverdrag is geregeld Red.) Het christelijk sociaal verbond Patri monium heeft minister Samkalden tele-: jg grafisch gevraagd ..de uiterste barmhar tigheid te betrachten ten aanzien van de toelating van de 37 verstekelingen in ons land". JJET is voor het eerst in de ge schiedenis van de Nobelprijs, dat Rusland in één jaar twee prij zen krijgt dit jaar de litera tuurprijs en de prijs voor natuur kunde en na de Russische re volutie in 1918 heeft het tot 1956 geduurd, voordat de Nobelprijs aan een Rus werd toegekend. In dat jaar kreeg professor Ni kolai Sernjenof samen met Cyril N. Hinselivood de prijs voor schei kunde. Voor de revolutie, in 1904, kreeg de Russische pionier op het gebied van de geneeskunde, 1. P. Pavlof, de prijs voor de medicij nen en de Fysiologie. beeld de ontdekking van het anti- proton door de Amerikaanse geleer den in het beroemde instituut voor kernonderzoek te Berkeley in 1955 vrijwel niet mogelijk was geweest. Met die detector, gebaseerd op het effect van Tsjerenkof, kan men na melijk van elektronen en andere deel tjes van de atomen nauwkeurige ge gevens meten betreffende elektrische lading, snelheid en richting. ATOOMSTRUCTUUR De Russische ontdekking is verder, volgens de uitspraak van de jury van de Nobelprijzen, van groot belang bij de onderzoekingen die thans aan de universiteit van Stanford worden ver richt betreffende de structuur van het atoom en voor de jongste methodes bij de studies van de kosmische stra ling. Dr. Frederick Sanger, de veertigja rige medewerker van het instituut voor biochemie van de universiteit van Cambridge, heeft de Nobelprijs voor de scheikunde gekregen voor zijn onderzoekingen op het gebied dei- proteïnen en de insuline. Zijn studie over 'het wezen en de werking van de proteïnen, die beschouwd worden als de dragers van de levensproces sen, is te 'beschouwen als een grote stap voorwaarts in het nooit eindigend onderzoek naar het fenomeen van het leven zelf en daarmee van groot be lang voor de mensheid. WEG GEBAAND Proteïnen worden in de scheikun de beschouwd als de meest samenge stelde van alle substanties in de na tuur. Vele hormonen, alle enzymen, virussen, toxinen, die ziekten veroor zaken en anti-stollen die immuniteit tegen ziekten verschaffen, behoren al lemaal tot de grote groep van pro teïnen. „De methodes van Sanger", aldus de motivering van de Nobelprijsjury, „en de resultaten daarvan hebben de weg geopend naar het vaststellen van hun gedetailleerde bouw, waarmee in principe de oplossing gevonden is voor een van de grootste vraagstuk ken van de scheikunde." Dr. Sanger, wiens vader dorpsarts was. heeft twaalf jaar lang gewerkt om de structuur van insuline te be palen, en dank zij zijn methodes heb ben andere geleerden belangrijke re sultaten geboekt o.a. bij het onder zoek naar de structuur van enzymen. Dr. Frederick Sanger, 40 jaar, aan wie de Nobelprijs voor scheikunde is toegewezen, gefotografeerd in zijn woning te Cambridge waar hij hoogleraar is. ONDERZEEBOOT LEGDE ROOKGORDIJN Eigen nieuwsdienst VLAARDINGEN. De scheepvaart op de Nieuwe Maas werd maandag bij het vallen van de avond onplezierig ver rast door een dikke walm, die werd uit gestoten door de uitvarende onderzee boot O 27. Het zicht over het water werd door dit rookgordijn aanzienlijk be lemmerd. De marinevoorlichtingsdienst deelde ons mee, dat de O 27 geen rookgordijn in de ware zin des woords heeft ge legd al leek het effect er bedrieglijk veel op, maar op een hogere snelheid overging. Daarbij moet een deel van de smeerolie, die niet verbrandt door de uitlaten worden geloosd met het ge volg. dat zich een dichte blauwe walm ontwikkelt. KONINKLIJK BEZOEK AAN T.H. TE DELFT DBN HAAG. Koningin Juliana en prins Bernhard zullen op 21 november een bezoek brengen aan de Techni sche hogeschool te Delft. PARIJS (Reuter). Ik heb nog nooit zo'n vage en verwarde conferentie mee- I gemaakt. Gevreesd moet worden, dat j men zich in details verliest. Dit ver- zuchtte een van de Nederlandse delega tieleden bij de besprekingen tussen de landen van de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) over de vrijhandelszone. Gebleken is dat Frankrijk niet van plan schijnt de tegenstand tegen een vrijhandelszone zonder meer op te geven.1 Voor iedere oplossing heeft de Franse delegatie een moeilijkheid, zei een lid van de Nederlandse delegatie. Ondanks het pessimisme zetten de ge delegeerden hun pogingen onverminderd voort. Vandaag zal worden 'beslist over de instelling van een nieuwe commissie- Maud'ling. De gedachte is, dat deze commissie zal worden samengesteld uit de ministers van economische zaken van de zeventien bij de O.E.E.S. «aan gesloten landen of hun gevolmachtig den. m v diende te nemen. Die maatregel dat is thans wel duidelijk is: hervatting van d»e proe ven. WASHINGTON (Reuter, UPI) De Sovjetunie wil volgens de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, doorgaan met het nemen van proeven met kernwapens Stap terug Om beter te omdat de regering van dat land tot het besef was gekomen dat Amerika veel betere kernwa pens heeft. Men was volgens Dulles in het Kremlin waarschijnlijk tot dat be sef gekomen na de Geneefse confe rentie van deskundigen over de mo gelijkheid van toezicht op naleving van een verbod van proeven met kernwapens. Dulles uitte die mening gisteren in zijn wekelijkse persconferentie. Het ziet er naar uit. zei hij, dat de Sov jetunie zich wil gaan distantiëren van de actie voor staking van de proeven maar er daarbij naar wil streven zo weinig mogelijk propagan distische verliezen te lijden. BLIJVEN ONDERHANDELEN De Amerikaanse delegatie zal in Genève blijven onderhandelen, zei Dulles, ook indien de Sovjetunie blijft weigeren in te gaan op het An- gio-Amerikaans.s verzoek, met ingang van 31 oktober, de eerste conferéntie- dag, een jaar lang geen proeven te nemen. Het doel van de conferentie is een overeenkomst over staking van de proeven. PROEVEN HERVATTEN Zet de Sovjetunie de proeven na 31 oktober voort dan zal de Ameri kaanse regering, die bereid is met ingang van die datum een jaar lang geen proeven te nemen, de proeven hervatten. De Sovjetunie heeft de laatste we ken -bij herhaling te kennen gegeven voornemens te zijn zolang proeven te blijven nemen totdat het totale aan tal Sovjetrussische proeven sedert 31 maart gelijk is aan dat van Engeland en de Verenigde Staten sedert die da tum samen. Het was op 31 maart dat de Sov jetunie bekend maakte de proeven te staken, in afwachting van hetgeen Engeland en de Verenigde Staten zou den gaan doen. Bleven die twee lan den doorgaan met het nemen van proeven dan zou het Kremlin nader vaststellen welke maatregelen het ter verzekering van de eigen veiligheid DEN HAAG. Om juridisch-tech- nische redenen heeft de heer L. Worms zijn klacht ingetrokken bij het Hof van justitie van de Europese ge meenschap voor kolen en staal, met de daaraan verbonden eis tot scha devergoeding voor de tijd dat hij z.i. buiten het zakendoen in de E.G.K.S. is gehouden, nadat hij de justitie had ingelicht over de kwalijke praktijken met de derdelandenverklaringen. Deze aantijging wordt door de tegen partij ontkend. De heer Worms hand haaft echter zijn beschuldigingen. Hij heeft zijn klacht thans teruggenomen, omdat hem is gebleken, dat deze klacht niet ontvankelijk zal worden verklaard in de vorm waarin hij haar heeft ge steld. De heer Worms heeft intussen des kundige bijstand gekregen van de twee Leidse hoogleraren prof. dr. S. K. de Groot en prof. mr. C. H. F. Polak. Het ligt in de bedoeling dat de heer Worms op korte termijn een beter ge formuleerde klacht indient bij het Hof van justitie van de E.G.K.S. Prof. De Groot zal dan het privaatrechtelijke deel voor het Hof behandelen en prof. Polak het administratiêf-rechtelijk ge deelte. Het nieuwe proces zal voor het Hof worden gebracht door mr. G. J. Schol ten, de juridische adviseur van de heer Worms. 13 HET regende. De knorrige voer man schatte, dat hij er ongeveer drie uur over rijden zou. Jozef had het koud en bibberde. De lijf eigene die Cajus hem als tolk had meegegeven, deed ook nauwelijks zijn mond open en viel ai gauw in slaap. Jozef hulde zich in zijn jas. In Judea kon het op deze tijd van het jaar nog lekker warm zijn maar het was toch beter, dat hij nu hier was. En het zou alles wel luk ken ook. Jozef geloofde aan zijn ster. De Joden in Rome brachten zijn drie onschuldigen iedere keer weer opnieuw in verband met de poli tiek van de „wrekers van Israël" en de kwestie-Caesarea. Natuurlijk was de kwestie, of men de Joden Caesarea zou afnemen of niet, van betekenis voor het hele land maar hij wilde niet, dat men die kwestie in verband met de drie onschuldi gen bracht. Die hadden daar niets mee te maken. Zo iets is cynisch Het is hem alleen om het ethische principe te doen. Gevangenen hel pen is een van de allereerste be ginselen van de Joodse leer. Wie eerlijk was, moest nauurlijk toegeven, dat die drie onschuldigen heel misschien toch wel in Caesa rea waren geweest, toen daar die opstootjes plaatsvonden. Van zijn standpunt had de toenmalige gou verneur Anton Felix natuurlijk al le reden hen te arresteren, maar voor Jozef was dit geen maatstaf zich nu met de beweegredenen van de vroegere gouverneur die ge lukkig verplaatst was bezig te houden. Voor hem waren deze drie mannen onschuldig en was het zijn plicht hen te helpen. De wagen hobbelde over de keien. De bestrating was bar slecht. Daar zijn we al in de buurt van de steenbakkerij. Een grauwe wildernis. Overal pa len en palissaden en daarachter weer palen en palissaden. Voor de poorten komen vadsige soldaten hem tegemoet. Ze vertrouwen de zaak niet erg, zijn nieuwsgierig ■maar ook blij wat afwisseling te hebben. De lijfeigene onderhandelt met hen en laat hun papieren zien. Jozef staat er naast en voelt zich allesbehalve prettig. Men brengt htm bij de opzichter. Een sombere weg. Overal wordt op een droefgeestige monotone manier gezongen, want het is voorschrift dat men tijdens het werk moet zin gen De opzichters hebben knup pels en knotsen in de hand en kij ken verwonderd naar de vreemde ling. De opzichter is niet erg verguld met zijn bezoek. Als er bezoekers komen, krijgt hij daar meestal van tevoren bericht van. Hij is bang voor controle en moeilijkheden, verstaat Jozefs Latijn slecht of wil het niet verstaan, wat natuurlijk ook mogelijk is. Zijn eigen Grieks is maar zwakjes. Ze moeten om elkaar te begrijpen steeds de lijfeigene te hulp roepen. De twee de opzichter komt en fluistert met de eerste opzichter, die hu da delijk een heel ander gezicht trekt. Hij zegt ook ronduit waarom. De gezondheidstoestand van de drie gevangenen laat veel te wensen over, hij was bang dat men hen toch wou laten werken, maar hoort nu, dat men hen gelukkig in hun cellen heeft gelaten. Hij is daar blij om, wordt nu een heel ander mens, verstaat Jozefs Latijn plot seling ook beter en zijn eigen Grieks wordt ook begrijpelijk. Hij begint nu ineens op streek te ko men en met Jozef te praten. Daar zijn de papieren van de gevangenen. Oorspronkelijk had den ze in de mijnen van Sardinië moeten werken, maar dat hadden ze niet uitgehouden. Gevangenen, die tot dwangarbeid veroordeeld zijn worden meestal voor het aan leggen van wegen gebruikt, voor het schoonmaken van riolen, voor het werk in de kalkovens en de openbare badinrichtingen. Het werk in de steenbakkerijen is nog het gemakkelijkst. De opzichters van de fabrieken zijn meestal niet bijster gesteld op Joodse dwangarbeiders. Die protes teren vaak tegen het eten en wil len op sabbat niet werken. Deze opzichter was dat mag hij in dit geval rustig van zichzelf beweren bijzonder menselijk te gen de drie gevangenen. Nu de stad weer opgebouwd werd en er overal handen te kort waren, wer den er aan de staatssteenbakke- rijen hoge eisen gesteld. Iedereen moest werken. De verlangde hoe veelheid moest onder alle omstan digheden geleverd worden. ,,U kunt zich zeker wel voorstellen, wat dat betekent, mijnheer, want Romeinse aannemers zijn lang niet bescheiden. Wordt vervolgd. Advertentie -Heb jet ZILVERVLOOT- boekje al? Haal 'l ancLeirs V GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR De vrolijke avonturen van PARIJS (Reuter). Volgens een woordvoerder van het Franse minis- l)\<;-PLZZEI 3RLANDO Coppia mocht niet in de kraamafdelin? van het ziekenhuis in Rome, waar zijn vrouw met hun pas geboren zoon lag. Het was geen be zoekuur en dus moest hij wachten. Het wachten was hij echter zo ver schrikkelijk moe, dat hij iets anders verzon. Hij ging buiten op straat staan en gaf zichzelf met een stuk glas een flinke jaan in zijn hand. Met de bloedende wond ging hij terug naar het ziekenhuis, vroeg medische hehandeling en verzocht een bed te krijgen vlak bij zijn vrouw. De artsen willigden het eerste verzoek in. In bed liggen moest hij thuis maar. Zijn vrouw mocht hij zien op de gewone bezoekuren. EEN particuliere onderneming, die het vuilnis ophaalt bij gezinnen op Long Island vond de lucht, die de bakken verspreidden wel erg naar. Naarstig zocht zij naar een oplossing daarvan, die zij nu meent te hebben gevonden. Een apparaat ontsmet de vuilnisem mers eerst en parfumeert ze daarna. Na de behandeling ruiken de emmers nu naar lavendel. EINDHOVEN zet op 7 november de kijkers aan het werk. 51 mensen bo ven de achttien jaar, die geregeld naar etalages kijken zullen dan tegen elkaar uitkomen in een wedstrijd etale ren. De winnaar krijgt een prijs van duizend gulden. Het wedstrijdterrein is de Demcr, waar de deelnemers een vitrine moeten etaleren met de Ingre diënten, die de winkelier ter beschik king stelt. Het publiek zal jury zijn. Var) dit kruiswoordraadsel geven wij nu eens met de omsohrijving, maar de op lossing, echter zijn de letters van de sleutel woorden vervangen door andere letters, zodat in feite Ie oplossing in geheimschrift gegeven is. Gevraagd wordt met behulp van het kruiswoordschema de oorspronkelijke oplossing terug te vinden. Horizontaal: 1. A, L, L, D. K, M, C. C; 6. H, L, L, N; 7. A, J, B: 8. I. C, M; 10 G, A; 11. D. G, O. L. C, D: 12. f. G. O, C, D: 13. D C. B. E, C. D; 14. N, P; 15 K, G. K; 16. P. L. C: 17. I, L, L, D; 18. K. C. B. D. Q. L, K, M. Verticaal. 1. A, L, J, A; 2. L, L, B: 3. N: 4. K, N. C, O. C. D: 5. C, R, C, D. G P C. D, 6. H, A, G. N, D, C, J, K; 8. I, G. O. C, K: 9 M. L. D: II. D. G. E. G. G. D; 12. F, B. K; 14. N. L, L, M: 16. P. L. K; 17. I. L. A, B. C; B. D; C, C. D; E, F. G, H. C, D; 1. J. B K: A, L, L. D, M: N, L, C, M, D. B. C, M; N. C, M; K. M, C, D. C, D: E, L, L, B. C, D vormen een gezegde. terie van buitenlandse zaken is de ver warring over de Gaulle's plan tot reor ganisatie van de Noordatlantische ver dragsorganisatie ontstaan door brieven van de generaal aan Eisenhower en Macmillan, waarin slechts wordt ge sproken van „nauwere samenwerking tussen de Verenigde Staten. Frankrijk en Groot-Britannië" en niet van een wijziging van de Navo. Andere leden van de Navo zouden wel degelijk op de hoogte zijn gesteld van de inhoud van De Gaulle's inzichten. De correspondentie over het onderwerp, zo i liet de woordvoerder doorschemeren, zal waarschijnlijk worden voortgezet. Met name zou de Franse premier de drie grootste mogendheden van het Atlantische pact willen brengen tot nauwere samenwerking in delen van de wereld die niet vallen onder het stelsel van de Navo. Voor een deel zouden de opvattingen van generaal De Gaulle samenvallen met die van Montgomery, die voortdurend1 critiek levert op de huidige wijze van werken van de Noordatlatische verdrags- organisatie sinds hij gepensioneerd is. en Nou, Klaus, nu ben je stevig vastgebonden. Die boom zal het wel houden. En dan geef ik gas en de tand is er uit, denk ik. Hoor, de tand kraakt even volhouden, Klaus, denk maar aan iets aardigs., ja, nu kraakt-ie harder.Zeg, we hebben toch de goeie tand wel? Trek.krak! Ja, daar is-ie. Spoel je mond maar, dat hoort zo. Doet het nog pijn? Steun 1 Verdere steun voor deze opvattingen kwam gisteren van generaal Ely, de chef, van de staf van hel Franse leger, die in een Frans militair tijdschrift schrijft,dat de defensie van de vrije wereld nodig herzien dient te worden. Hij wenst in het bijzonder dat er nauwere samenwerking komt in het Midden Oosten, Afrika en het Verre Oosten. Verder komt zijn be-| toog in grote lijnen overeen met hetgeen is uitgelekt over de ideeën en wensen van de Gfiulle. Ook Ely vindt dat de rol van Frankrijk in de defensie van het Westen niet in overeenstemming is met het Franse prestige in Europa en Afrika maar mdnheer le roeme we kunnen niet langer. i vam uw gastvrijheid gebruik maken. jahpie kom, wk moetem ook. woc, wat rcoidsc happen, I60EN. het spijt me dat jullie al heel graaj weer weg /Mijnbeer. moeten". VbBDANKT maar we zulavoorallbê len elkander.jEILj§lrd. spoedig NOG, WELEEW5 ONT MOETEN DENK 3 KJ fX5A 4 ywHss OOM BAtZ URKA. Elf VERTRcmCEN ■ZIJtl I, vie 3unalbw dikke vrienden en voor vrienden heeft men geen gehei men enduèweet ik gauw hoe je go üd kunt maken van kwik. ik ZAL VAST WAT VAN DAT KWIK GAAN kopen aiiiiwiiiiiiiu'.iMi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiHniiiiiiiiii/iiiiiiiiiiiiiiiiiim^ Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: I. soviet: 4. te; 6 vin; 7. oordelen; 10. manier: 12. daad; 13. gene; 14. keper; 16. beresiet; 17. zin; 18. ijs; 19. zingen. Verticaal: 1. stonde; 2. vermaken; 3. eren; 4. tin; 5. en; 6. verering; 8. dader; 9. leges; 11. westen; 15. rsri; 16. bis; 17. zij. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het bouwbedrijf zal met ingang van 1 november weer de te lefonische weerberichten voor de bouw vakken kunnen draaien. De grenzen van de vier rayons, waarin het land is ver deeld en de daarmee corresponderende! telefoonnummers van het telefoonnet te Utrecht zijn onveranderd gebleven. De tijden, waarop men het weerbericht kan horen zijn echter verruimd. In het afgelopen winterseizoen werd het telefonische weerbericht voor de; bouwnijverheid meer dan honderddui zend keer aangevraagd. AMSTERDAM "(ANP, De rechtbank te Amsterdam heeft de 31-jarige G. de J. wegens oplichting en diefstal meer malen gepleegd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek plus terbeschikkingstelling van de regering. De man, die al getrouwd was had-re laties met andere vrouwen aangeknoopt, hen huwelijksbeloften gedaan en ge tracht de vrouwen geld afhandig le ma ken, hetgeen in sommige gevallen was gelukt. H. De zeebenen, die Kappie en de zijnen zich in tal van stormen hadden verworven, kwamen nu goed van pas. Want het drijvende eiland golfde zo sterk, dat de bomen er op soms tot aan de grond zwiepten en zich voortdurend in elkaar verwarden. De maat wilde nu eigenlijk maar weer liever naar hun schip terug, maar daar wilde Kappie niets van weten. ..Begrijp je dan niet. dat we misschien op het punt staan om een belangrijke ontdekking te doen?" De maat wierp hem een blik toe, die weinig begrip verried. ..Ik wil terug naar Lutjewier!" riep hij toen haast schreiend, „ik wil terug naai- mijn koekoeksklokken en prent briefkaarten I Ik wil helemaal geen ont dekking doen!" Doch het was al te laat. Op hetzelfde ogenblik kwam de maat tot de akelige ontdekking, dat er geen terug meer mo gelijk was. De liaan, die zich stilletjes om hem heen had geslingerd, balde zich als een ferme spierbundel en toen werd de arme stuurman weeklagend omhoog getrokken. Bijna tegelijkertijd voltrok zich aan Okki en Kappie hetzelfde lot. Hydrangea petilaris is de klimmende hortensia en die ziet men tegenwoordig veel; het is een dankbare klimmende heester die zich zelf wel aan de muur vast hecht. Dc platte, witte bloemscher- men ontwikkelen zich in de zomer maanden en ook al bloeit de plant niet is het een sieraad. In de winter ver liest ze haar bladeren, doch de grillige takken zijn bladerloos ook heel artistiek. Men kan de struik nu wel bestellen et die moet dan direct na ontvangst o<4 gepoot worden. H

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2