KUIS D.I.D. te Vlissingen paste systeem-Keyzer toe Gereformeerde zending gaat zich oriënteren op zendingsterreinen meer Zo begon het zes maanden geleden ...zo is t nu door Zeeland Eerste damclub in Zeeland Dinsdag 28 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Dr. J. Schouten Memoires ProfGerretson M'burgse EHBO-ploeg was succesvol in Rotterdam ONTPLOFFING IN PETROLEUMKACHEL Gecompliceerde aanrijding Jaarvergadering WV Waarnemers naar Argentinië en Brazilië Weekend J. en E. in Domburg Lucifer in tractortank I Brandweerwedstriij den in Terneuzen SCHOOL WORDT VERENIGINGSGEBOUW Gemeenteraad VHeer Arendskerke Geen subsidie aan C.J.M.V.-bibliotheken Raad Biervliet bijeen GEMEENTERAAD HOEK Schouwse CJV.V.'ers bijeen in Zierikzee Uit boom gevallen LJOEWEL HU er altijd op uit is ge weest, een publieke huldiging te ontlopen, is dr. J. Schouten er dan sa terdag „ingelopen" en onverwacht, na dat hij alleen toegestemd had in de aanbieding van een „herinneringsal- bum", het middelpunt geworden van een hulde, die hem van alle zijden, ook van zijn politieke tegenstanders gewerd. De betrekkelijkheid van mensen- roem tenvolle beseffend, willen wij toch uitspreken, dat deze hulde vol komen verdiend was. Jan Schouten, zoals hij in zijn jongere tijd joviaal genoemd werd, „oom Janzoals de aanduiding was in de verzetstijd, heeft een staat van dienst achter zich van grote betekenis. Van de achterste rijen kwam hij naar voren, toen bleek, hoe noeste studie naast zijn dagelijkse ar beid, hoe zijn natuurlijke wijsheid en indringende welsprekendheid, maar vooral zijn trouw aan de Bijbelse be ginselen hem tot de kracht in de Chris telijke politieke actie hadden gevormd. Wij hebben hem van onze jeugd aan, toen hij een man in opkomst was, tot op heden moge gadeslaan en daarbij dikwijls in zijn naaste omgeving mo gen verkeren. Wellicht vertellen we daar nog wel eens wat van. Maar wat ons in die vele jaren altijd aan hem gebonden heeft, is zijn onverzettelijk heid, waar het de hogere waarden be treft en zijn onkreukbaarheid en ver achting van elke schaduw van persoon lijk belang, waar het de publieke zaak betrof. ^CHODTEN BEHOORT tot een gene ratie, waarvan de vertegenwoor digers zeldzaam worden. Een generatie met een eigen stijl, maar vooral met een eigen, principiële kracht. Als men hem nu huldigde, was het ongetwijfeld ook, omdat velen toch met weemoed die generatie zien terug treden. Men vreest: er gaat iets verlo ren. Wij zijn op dit punt niet zo vrees achtig. Onze tijd stelt voor eigen pro blemen en vraagt eigen oplossingen. Ook al zal, naar het uitwendige ge zien, de stijl dan anders zijn dan in de tijd van de figuren als Schouten, toch zal de werkelijke kern van wat zij voorstonden behouden kunnen blijven. Mits men slechts vasthoudt aan de uitgangspunten en aan de achtergrond van de levensstijl van mannen als hij. Wij mogen ervaren, dat deze elementen ook in onze tijd aanwezig zijn. God zet zijn werk ook daarin voort. Het werk van mannen als Schouten is niet tevergeefs geweest en sterft niet met hen uit. Omdat zij hun werk heb ben verricht als geroepenen, die hun God daarin dienden. J/NGELAND is het land der memoires, der gedenkschriften. Velen daar voelen zich geroepen om te eniger tijd te publiceren, wat zij in hun leven heb ben meegemaakt. Dergelijke geschriften kunnen waardevol zijn. Te juister tijd gepubliceerd, kunnen zij helpen om een juist licht op de historie te wer pen. Er zijn altijd enige bezwaren te gen memoires. Het zijn subjectieve, onderwerpelijke geschriften. De schrij ver tekent, wat h ij meemaakte van zichzelf uit, geeft z ij n visie, plaatst zichzelf in het middelpunt. Er zijn schrijvers, die daarbij een hoge mate van objectiviteit kunnen opbrengen. Maar er zijn er ook, die dergelijke ge schriften alleen gebruiken, om er hun „gram" in te halen, om zichzelf te rechtvaardigen, om een wrok, die zij tijdens hun leven publiekelijk nog wel hebben verdrongen, uit te leven. yOORAL DE LAATSTE TIJD wordt het gewoonte, dat sommigen me moires al tijdens hun leven doen ver. schijnen. Dat heeft bepaalde voorde len. In deze zin, dat ze dichter staan bij de actualiteit, maar ook in het an dere opzicht, dat de schrijver zelf nog de royalties, de in bepaalde gevallen inderdaad royale beloning voor zijn schrijverswerk incasseert. De op sen satie uit zijnde publiciteit lokt hen in deze richting. Daardoor is Engeland in de laatste tijd bepaald niet gelukkig met zijn me moires. De schandaalboeken rondom prinses Margaret en de vroegere Miss Simpson zijn daarvan o.m. bewijzen. TJNU VREZEN, dat Engeland ook niet gelukkig is met de memoires van Montgomery. Wij zeggen niet graag iets kwaads van deze grote man wiens naam zo nauw aan onze bevrijding is verbon den. Toch betreuren wij het, dat hij deze tijd gekozen heeft, om zijn be zwaren tegen generaal Eisenhower en tegen de Amerikaanse politiek te pu bliceren. Deze publicatie op dit ogenblik kan alleen schade doen. Op een later mo ment zou dit anders zijn. Zelfs al stond er nog meer scherps in. Want dan kan de historicus in de rust van zijn stu deerkamer door vergelijking de ware toedracht wel ontdekken. Maar nu, nu de mannen, over wie het gaat nog leven, wordt de discussie een onver kwikkelijke strijd, waarbij allerlei ver teld wordt, dat beter voorlopig geheim had kunnen blijven. Tot kleine, men selijke naijver toe. Goede verhoudingen worden op die manier alleen maar verstoord. Met welk nut? T IET OVERLIJDEN van professor Gerretson doet in bepaald op zicht een leegte ontstaan. Bij alle beminnelijkheid, die hem in de persoonlijke omgang kon sieren, was hij een altijd-ontevredene, die er niet voor terugdeinsde, ook hen, die hem na stonden, en dan liefst in het publiek en op een podium, waar ze hem niet verwacht hadden, de waar heid te zeggen, onverbloemd. En wie zo onder zijn ontleedmes kwam, was niet gelukkig. Hij was een man van ongemene be kwaamheid. In zijn jeugd dichter, die schoon heid schiep, waarvan de neerslag nog altijd in zijn boeken en artikelen te bespeuren was, zette hij dit dichter- *chap resoluut terzijde, om zich te VLISSINGEN. De in Vlissingen ge vestigde damvereniging „Dammen Is Denken" komt de eer toe, de eerste dam vereniging in Zeeland te zijn, waar het systeem Kefyzer in clubverband werd ge speeld. Het is algemeen bekend dat voor de bordenrangschikking van damverenigin gen vele moeilijkheden ontstaan door ver worven punten, welke tot nul worden ge reduceerd tengevolge van verstek of ves tiging van de leden der vereniging. Ook is een zeer grote tendenz aanwezig, dat bij vele damverenigingen tijdens de zo mermaanden de clubavonden slecht, of in het geheel niet worden bezocht, met het gevolg dat voor de wintercompetitie de vereniging niet of gedeeltelijk in staat is een eind-rangschikking van hun tien tallen op te stellen. Het systeem-Keijzer nu is de ideale op lossing voor het ranglijstprobleem, hoe wel er ook een enkele hiaat aanwezig is, doch dit beperkt zich tot de persoonlijke opvatting. Het meest op de voorgrond tredende voordeel van dit systeem is on getwijfeld de enorme clubgeest van de leden onderling en het constante bezoek van de clubavonden. Dit systeem is niet zo abstrakt als men zich voorstelt, daar het uit 58 bladzijden bestaande boekje diverse mogelijkheden biedt, doch om dit uit te voeren en aan de praktijk te toet sen is het zeer wenselijk, dat hiervoor een goed administratief persoon optreedt. Met trots en dankbaarheid kan nu de Vlissingse damvereniging, met de toepas sing van dit sijsteem, en de werkwijze daarvan met genoegen terugzien. Als deskundige op het gebied van ont werpen van systemen voor de rangschik king van de bordenbezetting, werd de heer L. Goedbloed, de huidige voorzitter van. deze vereniging, die in zijn 45-jarige dammersloopbaan een ruime ervaring heeft opgedaan verzocht deze organisatie op zich te nemen. Het was dan ook de heer Goedbloed, die op 3 maart j.l. met 26 leden startte voor het spelen van 25 ronden. De resultaten zijn goed te noemen. (Eigen nieuwsdienst) MIDDELBURG. Een nationale EHBO- groep, waarin de ploeg van Middelburg, die onlangs In Hengelo het nationaal kampioenschap behaalde, was opgenomen is zaterdag tijdens wedstrijden in de Rotterdamse dierentuin op de tweede plaats geëindigd. Het was een treffen tussen ploegen van het Nederlandse Rode Kruis, de Koninkl. Ned. Bond tot het redden van drenke lingen, de Kon. Ned. Vereniging EHBO en de Katholieke Nationale Bond voor EHBO. Laatstgenoemd team legde met 1343 punten (68,9 procent) beslag op de eerste plaats. De ploeg van Middelburg, die met de afvaardigingen van Veenendaal en Dor drecht de Kon. Ned. Ver. EHBO ver tegenwoordigde bestond uit mej. Van de Bosse en de heren J, Clarijs en J. F. de Muijnck. Met een totaal van 1324 pun ten (67,9 procent) werd de tweede plaats bereikt. Er waren drie verschillende opdrachten uit te voeren met werktijden van resp. acht, tien en vijftien minuten. Een jury van zeven artsen uit alle delen van het land beoordeelde de prestaties. Na afloop werd opgemerkt, dat er in vergelijking met vorige keren het was voor de derde maal, dat een dergelijke landelijke wedstrijd werd gehouden een belang rijke vooruitgang te bespeuren viel. 'S'Graven polder WINKELACTIE Zaterdagmiddag was het een grote drukte in de Ambachtsstraat. De plaatse lijke middenstanders organiseerden i.v.m. de 2-weekse winkelactie stepraces en wedstrijden in ringsteken op de fiets voor de jeugd. Alle deelnemers, waarvan (een aantal een laaiend enthousiasme op bracht werden, naar gelang van hun pres taties, beloond met een grote of kleine plak chocola. 's Avonds werden de prijzen van de bonnenactie in „Ons Dorpsleven" ge trokken, waarbij de hoofdprijs, een brom fiets, naar de heer J. Lokerse jr. ging. Ook was er een fotowedstrijd gehou den. Deze bestond in het herkennen van een in de etalage van elke deelnemende winkelier uitgestalde foto. Omdat er nog al wat „oude" exemplaren bij waren, leek het nog al een moeilijke opgave te zijn. De jeugd bleek er evenwel in het geheel geen moeite mee te hebben, want er kwamen „maar" 60 goede oplossingen binnen. (Eigen nieuwsdienst) SINT LAURENS. Omstreeks half twaalf zaterdagmorgen heeft zich op de eerste verdieping van een woning aan de Noordweg tegenover de boeren leenbank te Sint Laurens een ontplof fing in een petroleumkachel voorgedaan. Er ontstond brand, maar de Middelburgse brandweer, die zich ook nu weer bij zonder rap toonde, behoefde vrijwel niet handelend op te treden, omdat de be woners het vuur reeds de baas waren geworden. De schade was desondanks aanzienlijk, als gevolg van de olie, die overal rondgespat was. Zondagmiddag had by de Minister-Le- lybrug een gecompliceerde aanrijding plaats, die wonder boven wonder geen personen als slachtoffer vroeg. De Bredabus, die gevolgd werd door een personenauto, bestuurd door P. Pr„ uit Wet tor en (B.) reed de brug over en stopte vervolgens bij de bushalte. Toen de auto halverwege de bus gepasseerd was, werd ze ingehaald door een auto bestuurd door F. E. M. H.H. B, uit Axel, welke daarbij op de linkerweghelft kwam. De van de andere kant komende motorrijder F, Th., uit Sas van Gent had daardoor geen ruimte om te passeren en vloog met zijn duopassagier tegen de auto op. Desondanks: alleen materiële schade. Handenarbeidsvereniging afd. Zeeland bijeen VLISSINGEN. De Handenarbeldver- eniging, afd. Zeeland heeft in de Chr. School voor L.O. aan de Olmenlaan te Vlissingen een bijeenkomst gehouden on der voorzitterschap van de heer H. G. J. de Meij, In zijn openingswoord besprak de heer de Meij het doel, n.I. spreken over de mogelijkheden van de handen arbeid, speciaal de toegepaste arbeid op de lagere school. Handenarbeid is geen speciaal vak, doch wordt toegepast bij haast elk leervak ter verduidelijking van de leerstof, in het bijzonder bij aardrijks kunde, geschiedenis en natuurkunde. Aan de hand van een serie kleurendia's wer den enkele resultaten van de handeenar- beid op de lagere school van de heer van Bruggen bekeken; eveneens een serie van examenstukken en resultaten van kweekschoolleerlingen, toegelicht door de heer J. van Kasteel. De jaarvergadering van alle V.V.V.'s in W. Z. Vlaanderen wordt gehouden op dinsdag 25 november a.s. te Nieuwvliet. BAARN. De ontwikkeling van de zendingssituatie in Indone sië is voor de Zending van de Ge reformeerde kerken in Nederland aanleiding geweest om zich af te vragen, of er geen reden bestond om zich bezig te houden met de vraag, of het gewenst was om naast het zendingswerk in Indone sië om te zien naar meer zendingS' terreinen. Bij de overwegingen daarvan werd al tijd uitgegaan van het axioma, dat de Ge reformeerde Zending, zolang het maar enigszins mogelijk is, met de Indonesische kerken in de Evangelieverkondiging zal blijven samenwerken. Hoewel men na tuurlijk niet in de toekomst kan zien, wordt er toch mee gerekend, dat, als de omstandigheden dit toelaten, deze samen werking nog jaren zal kunnen voortduren. In de kringen van de Gereformeerde Zen ding zou men een loslaten van het werk in Indonesië beschouwen als een on trouw worden aan een eenmaal gegeven belofte. Uit allerlei gegevens is duidelijk, dat deze samenwerking voorlopig nog mogelijk is, zij het dan in een vorm, die aangepast is bij de ontwikkeling in het zendingswerk, zoals deze in de laatste jaren al werd gesignaleerd en in de laat ste maanden werd versneld. Er was voor de Gereformeerde Zending echter aanleiding om na te gaan, of het niet tfld werd om NAAST (dus niet in plaats van!) het zendingswerk in Indone sië zich bezig te gaan houden met zen dingswerk elders in de wereld. Immers niet alleen kwamen om verschillende redenen enkele zendingsarbeiders terug, die niet meer naar Indonesië kunnen ver trekken, maar ook was er een aantal zen dingsarbeiders in opleiding, dat graag zo spoedig mogelftk In zendingswerk, waar ook m öe wereld wilde worden ingezet. Generale Zendingsdeputaten hebben in Begin mei van dit jaarhet eerste stukje dijk komt boven het water oppervlak van het Veeregat. (foto Zeeuwsch Dagblad) wijden aan de wetenschap, om deze dan weer zijn politieke inzichten te doen dienen. Zijn belezenheid kende schier geen grenzen. In zichzelf besloten door een steeds toenemende doofheid, werkte hij te harder, om door nóg meer te lezen, zijn contact met het leven te behouden en zijn invloed te doen gelden. Was het zijn dichterschap, dat hem bij zijn publiek optreden enerzijds door alles heen koppig deed vasthou den aan de stelling, die hij eens had geponeerd en anderzijds wel eens zwenkingen deed maken, waardoor men moest denken: nu is hij geheel van spoor af? Wij weten het niet. Maar 1 wel weten wij, dat hij ondanks de strijd, die er menigmaal om zijn per soon was, een groot man was, die, als het erop aan kwam, klein was voor zijn God. VEERE. In de jeugherberg te Veere hield „Jeugd en Evangelie" een geslaagd weekend. De leiding berustte bij mej. J. Quist uit Vlissingén. Er werden hartelijke contacten gelegd en de toekomst van het werk werd in tens besproken. Het thema voor dit week end luidde: „Wat is de mens?" Jan Tevel uit Middelburg behandelde dit onder werp. BIERVLIET, De heer K. van Vooren, landbouwer te Biervliet, gebruikte een brandende lucifer, om in de tank van zijn tractor te controleren, of er vol doende olie was. De gassen in de tank kwamen hierdoor tot ontploffing en er ontstond een steekvlam, waardoor de heer Van V. brandwonden in het gelaat opliep en een deel van zyn hoofdhaar verbrandde. Thans, oktober, dus zes maanden later, ligt er op dezelfde plaats een gigantische dijk van 1770 meter lang, ruim 100 meter breed en met een kop 17 meter hoog. De bouw van deze dijk kost het rijk dagelijks f 70.000. Het maken van de geasfalteerde dijk gaat enorm snel. Berekend is, dat het op de gewone wijze zetten van de glooi ingstenen ongeveer 500 weken kost. Het zandlichaam is nu in drie weken klaar. Bovendien is, volgens deskundigen, de dijk beter bestand tegen de aanstormende golven van de Noordzee. (foto Zeeuwsch Dagblad) (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De brandweerwed strijden, die zaterdagmiddag op de markt in Terneuzen gehouden werden zijn een groot succes en een waar evenement ge worden. Het was ook een bijzonder aantrekke lijke wedstrijd, waarbij de leden van vrijwillige, bedrijfs- en. brandweerkorp sen voor aardige opdrachten werden ge steld om hun spuitvaardigheid te tonen. Wij noemen de voornaamste: 1) het volspuiten van een emmer die boven op een paal was geplaatst; 2) een ton die tussen twee lijnen hing vooruit spuiten; 3) tegen de brede schoepen van een wiel spuiten, zodat dit ging draaien; 4) een voetbal die in een net hing door spuiten in draaiende beweging brengen. Als juryleden fungeerden de heren Van Oyen, cdt bedrijfsbrandweer „De Schel de", Vlissingen; Takema. onderedt brand weer Goes; De Boer, brandmeester. Ter Goes en Hamelink, cdt brandweer Zaam- slag. Na afloop van de wedstrijd kon bur gemeester Teilegen in hotel „Centraal de volgende prijzen bekend maken: 1) Vrijwillige brandweer Terneuzen, cdt W. Simons, 107,25 punten, waarmee de vrijwilligers voor hun stad definitief beslag legden op de wisselbeker, die burgemeester Tellegen indertijd beschik baar heeft gesteld; 2) B.B.-ploeg Sluiskil, cdt C. Schoonackers, 95.20 p.; 3) Bedrijfs. brandweer Cokesfabriek F. v. d. Hooft, 91,45 p. (de commandant van dit korps won de prijs van eerste bevelvoerder met 7.94 p.); 4) Bedrijfsbrandweer N.S., cdt J. Huibregtse, 88,3 p.; 5) Vrijwillige brandweer Terneuzen, cdt J. Simons, 81,9 p.; 6 Vrijwillige brandweer Hoek, cdt P. de Putter, 81,5 p.; 7) Vrijwillige brand weer Sluiskil, cdt F. Hamelink, 70,35 p.: 8 Bedrijfsbrandweer P.T.T., cdt A. Adler 66.5 p.; 9) B.B.-brandweer Driewegen, cdt P. de Kraker, 64,25 p.; 10) B.B.- brandweer Terneuzen, cdt H, de Bokx, 62,05 p.; 11) Vrijwillige brandweer Ter neuzen, cdt A. Kome, 51,1 p. In de komende zitting van de gemeen teraad komt aan de orde de verkoop van het voormalig gebouw van de Christelijke school aan de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente. Deze heeft de bedoeling, de lokaliteiten in te richten voor Christelijk verenigingsgebouw» hun vergadering besloten om voorberei dend werk te doen, teneinde op zo kort mogelijke termijn tot het gestelde doel te komen. Van twee zijden in Argentinië en Bra zilië werd aan de Gereformeerde Zen ding de vraag gesteld, of men in deze landen wilde komen werken. Daarnaast werd ook de aandacht van Generale Zendingsdeputaten gericht op mogelijkheden elders in de wereld, die nog onderzocht worden. Deputaten hebben nu besloten om naar Argentinië en Brazilië een aantal waar nemers te sturen, die op korte termijn een rapport zullen hebben uit te brengen over de mogelijkheden, die er voor zendings werk in deze landen liggen. Men hoopt dan uit deze rapporten de nodige conclu sies te kunnen trekken en aan de Gene rale Synode van de Gereformeerde Ker ken, die in 1959 zal worden gehouden, concrete voorstellen te kunnen doen. Deputaten zijn ervan overtuigd, dat enerzijds de kerken zich met groot élan achter dit nieuwe werk zullen stellen en anderzijds, dat het besluit om met de kerken in Indonesië in de Evangeliever kondiging te blijven samenwerken, weer klank zal vinden bij de leden van de Ge reformeerde kerken. ^jt)acffneclitatie „Dient elkander, een leder naar de genadegave, als goede rentmeesters". 1 Petrus 4 vers 10 Wij zijn in dit leven gesteld om te dienen. Ons leven moet eigenlijk niets anders zijn dan een aaneen schakeling van dienen, God en de naaste, een ieder naar zijn gaven. Als goede rentmeesters, schrijft de apostel Petrus in zijn brief. Petrus heeft deze regels niet voor niets ge schreven. Ook vandaag in het die nen nog actueel. Juist nu, omdat wij vaak de neiging hebben om onze dienende plicht te verzaken. Langs allerlei slinkse wegen proberen wij van onze plicht en opdracht af te komen. Maar wij komen er niet on deruit, want Petrus zegt in Gods Woord, dat wij elkander moeten dienen, waarbij vooral onze Hei land niet vergeten mag worden. Baarland „Hoe kunnen wij ons interieur verbeteren" Onder auspiciën van de Streekverbe- tering Zak van Zuid-Beveland, subcom missie huishoudelijke voorlichting, werd in het verenigingsgebouw een voorlich tingsavond gehouden. Mej. J. van Kruys- sen, landbouwhuishoudlerares, sprak een openingswoord, waarna zij het woord gaf aan mej. M. Hietbrink, binnenhuisarchi- tecte, verbonden aan de N.V. Weverij „De Ploeg" te Bergeijk, die een causerie hield over het onderwerp: „Hoe kunnen wij ons interieur moderniseren" 's-HEER ARENDSKERKE, Maandagmiddag vergaderde de ge meenteraad onder voorzitterschap van burgemeester D. M. Vermet. De voorzitter kon de verheugende mededeling doen, dat voor de bouw van 4 woningwetwoningen te 's-Heer Hendrikskinderen goed keuring was verkregen, zodat hiermee een aanvang kan worden gemaakt. De huur zal ongeveer f 8,20 per week bedragen. Het rijk verleent voorschotten voor de fi nanciering van de bouwkosten. f 2,50 voor niet-ingezetenen. De raad ver klaarde zich hiermee akkoord. Het voor stel was resp. f 0,50 en f 1,50. Bij de behandeling van een nieuwe re geling voor de toekenning van brand- stoffenbijslag kwam uit de raad de wens naar voren, om de inkomensgrens voor de toepassing te stellen op een hoger be drag dan door b. en w. was voorgesteld. Met name de heren Meijaard (P.v.d.A.) en De Kooning (K.V.P.) achtten een grens voor gehuwden van f 2.000,gewenst; de raad schaarde zich achter hun voorstel. Burgemeester Vermet gaf een toelich ting op het voorstel, om de nieuwe straat in 's Heer Hendrikskinderen de naam Heer Wïssestraat te geven. Het feit, dat het gehucht Wissekerke langzaam maar zeker zal verdwijnen, vormde de aanlei- Een verzoek van een Nieuwdorpse win kelier, om langere openstelling van win kels, kon bij de leden van de raad geen bijval verwerven. Algemeen was men van oordeel dat hiervoor geen „bijzon dere plaatselijke omstandigheden" aan wezig zijn. Subsidie-verzoeken van drie plaatse lijke C.J.M.V.-bibliotheken brachten de tongen in beroering. B. en w. hadden af wijzend geadviseerd nu de provincie al- alleen leidinggevende toporganisaties steunt. De heer Lindenbergh (V.V.D.) had waardering voor de werk van deze boe kerijen. Uit een oogpunt van vrije-tijds- besteding en culturele vorming achtte spr. steun op zijn plaats. Bovendien vond hij de bedragen, die met een eventuele subsidie-verhoging gemoeid, zijn over komelijk. De heer Fraantje (A.R.) viel de heer Lindenbergh bij, maar de overige leden van de raad gaven hun stem aan het voorstel van b. en w., om afwijzend te beschikken. Wethouder Hommes had geen financiële gegevens in de aanvra gen kunnen ontdekken, hetgeen voor de heer De Kooning (K.V.P.) eveneens een reden was, om zich tegen de verhoging te verzetten. De heer Lindenbergh pro beerde de zaak aan te houden, maar de raad nam een definitief besluit. Tevoren was bij een behandeling van aanvragen om vergoeding van reiskosten voor schoolgaande kinderen weer eens het richtingskarakter van de Christelijk- nationale school te Lewedorp ter sprake gekomen, doch nieuwe gezichtspunten leverde dit niet op. Aan enkele scholen in de gemeente werd medewerking verleend voor de aan schaf van nieuwe kachels en andere leermiddelen. Voor het gemeentepersoneel werden enkele toeslagbesluiten genomen, die aansluiten bij de betreffende rijksrege lingen. De muziekvereniging „Excelsior", die onlangs in het bezit is gesteld van nieu we uniformen, had het gemeentebestuur gevraagd, de petten te financieren, doch de raad achtte geen termen aanwezig, om gunstig op dit verzoek te beslissen. B. en w. namen vervolgens een voor stel van de heer De Kooning (K.V.P.) over, om de leges voor de toeristenkaar- ten te bepalen op f 1,voor inwoners en BIERVLIET. De raad van Biervliet komt donderdagavond a.s. bijeen. Op de agenda staat o.m. het vaststellen van een verordening op de destructie van vee en vlees. B. en w. stellen voor, de leges verordening aldus te wijzigen, dat de toeristenkaart komt op 1,— en de jacht akte van 7,50 op 12,50, De raad zal een uitspraak moeten doen over het al dan niet deelnemen aan de oprichting van een beschuttende werk plaats West Zeeuwsch-Vlaanderen; in het stichtingskapitaal zal eventueel voor ƒ25,moeten worden deelgenomen. Voorts stellen b. en w. voor, een abri (schuilplaats) te bouwen bij het bus station en daar ook een straatlantaarn aan te brengen. MIDDELBURG Contactavond H.B.S. In de onlangs in moderne tinten ge schilderde grote zaal van de Gouden Poorte die geheel gevuld was, heeft de Middelburgse H.B.S. een contactavond georganiseerd, die door de leerlingen zelf werd verzorgd. Na het openingswoord van de voor zitter der Middelburgse H.B.S.-bond, Leendert Parent, die de directeur van de H.B.S.. de heer Kuyper en enkele leraren welkom heette, werd een vlot programma voor het voetlicht gebracht. Het stukje „De gestoorde radio-omroep oogstte heel veel succes. was de eerste contactavond, die M.H.B. met haar nieuwe bestuur gaf. Op de agenda voor die vrijdag a.s., des avonds 7 uur, te houden gemeenteraads vergadering komt o.m. voor de aanbie ding van de gemeentebegroting 1959, met die van het burgerlijk armbestuur. De raad ?.at .ver<ter moeten beslissen over een wijziging van de bezoldigingsverorde ning 1955 en over de aankoop van een vrachtauto en standaard-vuilnisemmers voor de gemeentereiniging. Voorts zal 'n bespreking worden gevoerd over de brandweervoorziening. Z1ERIKZEE Maandag vergadert de raad De gemeenteraad van Zierikzee is tegen maandag 3 november, des avonds om acht uur bijeengeroepen ter openbare vergade ring. De agenda vermeldt 17 punten. Er zijn voorstellen tot verlenging van de huur voor het noodsportveld; tot aanvaar ding van een schenking, tot benoeming van een waagmeester (voorgesteld wordt de gemeentebode J. A. Bienefelt te be noemen); tot wijziging van de legesveror dening tot vaststelling van een destructie- veroredening en tot het aangaan van kaa- geldleningen. ding voor b. en w. om de naam „Wis|p" op een andere manier levend te houaen. Naast „Heer Hendrik" en „Heer Arend" blijft nu ook de Heer Wisse voor de ver getelheid behoed. Tenslotte werd de begroting voor 1959 aangeboden. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag hiel den de gezamenlijke Besturenbonden op SchouwenDuiveland hun najaars-ka- dervergadering. In tegenstelling tot andere kaderverga- gaderingen, werden op deze vergadering geen algemene, actuele onderwerpen be handeld, maar stond zij in het teken van de bezinning. De vraag: „Waarom gaat het eigenlijk in de Vakbeweging, en dan in de Chris telijke Vakbeweging in het bijzonder?", was centraal gesteld, Aan de hand van deze vraag hield de districtsbestuurder de heer van Leeuwen, een zeer korte in leiding, waarna het woord over dit on derwerp aan de leden was. Uit de zeer uitgebreide discussie, die volgde, kwam naar voren dat ook thans, ja juist thans, nu de maatschappij met de dag verandert, het Christelijk georga niseerd zijn nog even broodnodig is als veertig jaren geleden, omdat wij nu le ven in een tijd, waarin het woord van de enkeling in het geroezemoes van de he dendaagse drukte nauwelijks te horen is. Daarom organisatie, om gezamenlijk iets te bereiken, wat individueel onmogelijk is. Maar dan ook organisatie in onafhan kelijkheid aan God, Die het door Zijn liefde mogelijk maakt ook op het maat schappelijk terrein hervormend werk zaam te zijn. Slechts dan wanneer men zijn handelingen, ook op het maatschap pelijk terrein toetst aan Zijn woord,, zal het mogelijk zijn de juiste weg te vinden. Daarom zal een Christen-arbeider nooit in de eerste plaats mogen vragen: „Wat zijn mijn rechten?", maar zal hij zich allereerst moeten afvragen wat zijn plichten zijn, die God hem door zijn werk heeft opgelegd. Té veel ziet men nog, dat ook de Christen-arbeider alleen maar de plichten van zijn werkgever ziet en zijn eigen plichten vergeet, of daarvoor zijn rechten in de plaats stelt. De leuze: „Door plicht tot recht" geldt ook nu nog. BIERVLIET. De rustende land bouwer A. van Hoeve viel tijdens het plukken van fruit van de ladder. Nadat dokter C. Kolman eerste hulp had ver leend, werd de heer Van Hoeve met een gebroken enkel en gekneusde ribben naar het Juliana ziekenhuis te Terneuzen overgebracht. Wij vinden het prettig, dat wij deze week onze krlskrasrubriek mogen beginnen met een feest. In NIEUWLAND wordt n.I. feest gevierd; de voetbalvereniging geeft de jaar lijkse uitvoering en dan is het altijd feest in het dorp. Een nonstopprogramma zal voor het voetlicht gebracht worden. Het feest is vastgesteld op de avond van de Kerkhervor mingsdag, vrijdag a.s. De enthousiaste middenstand in BRUINISSE gaat weer een winkelweek van 1 tot 6 december) op touw zetten. Het belooft in die week ge zellig te worden in het Schouwse dorp. Het besluit tot organisatie van een winkelweek viel op een vergadering van de plaatselijke afdeling van de K.N.M.B. Nog meer on derwerpen werden op deze bijeenkomst aan gesneden, zoals de toekomstige recreatie mogelijkheden van en —voor Bruinisse Wij blijven nog even in BRUINISSE. Het ned. herv. kerkkoor heeft met de zang avond veel succes geoogst. Het bezoek was zeer bevredigend. Het repertoire, dat bijna uitsluitend uit psalmen en gezangen bestond werd uitstekend ten gehore gebracht: de orgelsolt van de dirigent gaven aan de zang avond een apart cachet. Vele Bruinissenaren hopen nu maar, dat het koor nog eens een uitvoering geeft. De dames van OOSTER- L.AND voelen er blijkbaar niets voor om een cursus spreken in het openbaar te vol gen. Toen vorige week gestart werd met de eerste cursus, bleek, dat het vrouwelijk element geheel ontbrak. Men —kan dit be treuren of niet. De bejaarden van OOSTER- LAND hebben intussen veel genoten van een lezing van de heer M. J. bij de Vaate te zierikzee over het onderwerp: „Mijn reis naar het Land van Selma Lagerlöf. Het Zweedse land werd duidelijk besproken. Enkele jongelui te OOSTERLAND hebben vorige week kans gezien in hun vrije tijd een kleedlokaal op het sportterrein in el kaar te timmeren. Het is werkelijk iets moois. De voetbalreserves van SINT- ANNALAND speelden zaterdagmiddag te gen Dinteloord IL De thuisclub won de wedstrijd met 2—1. In SINT ANNALAND wordt momenteel hard gewerkt aan de buiten-ringdijk van de nieuw aan te leg gen haven. Het grootste gedeelte van de berm is reeds gekramd en belegd met be tonblokken. Tevens is men bezig de los wal op de vereiste hoogte te brengen. In ZAAMSLAG wordt de toren van de ned. herv. kerk hersteld na de schade, veroor* zaakt door blikseminslag. Het werk zal ge- ruime tijd In baaiag nemen.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3