Onbekende mevrouw u maakte iemand JOOD ™*R0ME Oceaanpremière van straalclip per DE NATUUR GupaHOUTEN STOPSEL van Geta Bever Petsie Pelle Pingo KAPPIE en de zeeplantage ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Kopschuw door ge jaag Floep, wèg Schip voor laadkisten te zien in Rotterdam Kernwapens eisen meer soldaten Meer vrijheid voor Britse gevangenen MIJNRAMP IN VIRGINIA CULEMBORG MAG WATER LOZEN IN POLDER „Ik kan helpen" Duikers uit Delft „Als je me nou" Reuze bedankt PER VLIEGTUIG UIT POLEN GEVLUCHT in en om uw huis ZEVEN DODEN BIJ AUTOBUSONGELUK Uit de kerken DAG-PDZZEI Landbouwer tegen auto gelopen en gedood De vrolijke avonturen van en I 00M BAZURKA en JAMPIE en de alchemie W. J. Lohman ff m m - m m BonSai m Dinsdag 28 oktober 1958 P. W. RUSSEL'S ZAANDIJK. Ze zijn er nog. De mensen, die iets voor een ander over heb ben. Vraag het maar aan de beer C. G Wallenburg. Na een weekeinde vol stilte hoort hij weer. Sinds gistermiddag half drie. Alles hoort hij weer. Ook het lawaai dat zijn acht kinde ren kunnen maken. Ook het ge blaf zijn hond Bobby. En door Bobby is het allemaal geko men. Daar in Zaandijk, aan het Hazepad. De geschiedenis is dik de moeite waard om van het begin af te be kijken. Einde vorige week, daar ligt dat begin. En daar begint ook dit verhaal. De heer c. g. Wallenburg (36) ik ziek. Sinds januari ai; dan in bed. dan op een stoel. Een maag die niet in orde is, doktoren die foto's hebben laten maken, een wachten op de uit slag. Bobby, de grote speelkameraad van het hele gezin, loopt buiten. „Hij is een kruising van een bouvier en een poedel, zo'n beetje vuilnisbakkenras dus, maar een schat van een beest", vertelde me gisteren de heer Wallen burg. Bobby moest naar binnen, via het smalle Hazepad en iemand die langs kwam zou de twaalfjarige zoon Ger- rit wel even helpen. ..Hup Bobby, naar huis, neen, niet die kant, anders om, naar huis, hup Bobby". Maar Bobby werd kopschuw door dat ge- jaag en liep precies de verkeerde kant op enmidden m de vrij brede Hazepadsloot. Nu is dat met Bobby zo. dat u zich geen zorgen over zijn zwemcapacitei- ten behoeft te maken, maar een steile muur van meer dan een meter kan hij van het water uit niet de baas. Gerrit riep zijn moeder en mevrouw C. G. WALLENBURG weer contact ROTTERDAM. Een schip, dat speciaal voor het vervoer van laad- j kisten is ingericht, wordt vandaag in de Rotterdamse haven verwacht. Het is het m.s. Isle of Ely van de British Railways, dat in de Merwehaven zai afmeren. Dit 900 tons schip komt in de plaats van de Sheringham, die ge durende dertig jaren de vraehtdienst tussen Harwich en Rotterdam heeft onderhouden. Met de Sheringham had de Rotter-; damse agent Hudig en Pieters reeds de1 ervaring opgedaan, dat de belangstel ling groeide voor het gebruik van laad kisten. Ten hoogste dertien ervan kon den daar aan dek worden geplaatst. De Isle of Ely i,s evenwel zo ingericht, dat er veertig laadkisten over twee dek ken in het ruim meegenomen kunnen worden. Om een zo economisch mogelijke be lading te verkrijgen, zijn machineka mer en verblijven van de bemanning in het achterschip ondergebracht. Hetnieu-. we schip lijkt dan ook op een coaster van het shelterdecktype. Van huis tot huis De Isle of Ely, waarmee een dienst- snelheid van 13L mijl onderhouden kan worden, heeft als bijzonderheid het ont breken van elk laad- of losgerei. De la ding wordt dus geheel behandeld docr installaties aan de kade. Men verwacht verscheidene voordelen van dit nieuwe schip. In de eerste plaats de kleinere kans op beschadiging van de goederen, omdat zij van-huis-tot- huis gebracht worden zonder aange-, raakt te worden. Verpakking kan ach-i terwege blijven of er kan belangrijk op bezuinigd worden. Voor lading, die niet in containers, wordt vervoerd, zullen laadborden ge bruikt worden. Ook hierop blijven de. goederen staan tot aan de plaats van; bestemming. Sneller laden en lossen kanj dus ook op deze manier worden bereikt. Het nieuwe schip veroorlooft voorts] driemaal per week deze dienst te va-; ren. Met de Sheringham werden elkej week twee afvaarten gemaakt. NEW YORK A.P. Uit een on derzoek bij het Amerikaanse leger is gebleken, dal er bij het gebruik van kernwapens meer, en zeker niet min der. soldaten nodig zijn dan bij het ge bruik v-an de conventionele wapens. Dit werd maandag bericht door de New York Times naar aanleiding van rapporten betreffende het onderzoek bij gevec'htsoefeningen zowel in de Ver enigde Staten als in het buitenland. LONDEN (U.P.I.) Om het zelfver trouwen van gevangenen te vergroten en betere kansen te scheppen voor hun te rugkeer in de maatschappij heeft de Britse commissie voor het gevangenis wezen nieuwe bepalingen aangekondigd voor gevangenen die zich goed gedra gen. Mensen die een vonnis van meer dan vier jaar moeten uitzitten en zelfs de genen die tot levenslang zijn veroor deeld, zullen, zo zij zich goed gedragen, een werkkring mogen zoeken buiten de muren van de gevangenis. Hun verdien sten zullen zij zelf mogen houden, zij zullen burgerkleding mogen dragen en het weekeinde bij hun gezin of andere familie mogen doorbrengen. RICHMOND (UPI, AP) In een ko lenmijn van de Pocahontas Fuel Com pany in het uiterste westen van de staat Virginia zijn als gevolg van een ontploffing 22 mijnwerkers omgekomen. Het ongeluk deed zich gisteren voor toen de dagploeg in de mijn aan het werk was. Van d:e ploeg slaagden on geveer 160 mannen er in zich in vei ligheid te brengen. In dezelfde mijn kwamen in februari van dit jaar 37 mannen door een ont ploffing om het leven. CULEMBORG. De gemeente Cu- lemborg mag van Gedeputeerde Staten het schone water uit de rioolzuiverings installatie in de watergangen van het polderdistrict Lek en Linge lozen. Wel moet zij daar voortaan een vergoeding j voor betalen. De polder had van de gemeente geëist j dat zij een gemaal (ongeveer honderd duizend gulden kostend) zou bouwen teneinde een natuurlijke lozing via de Linge te bewerkstelligen. Gedeputeerde Staten verklaarden deze eis niet ontvankelijk met het oog op de ruilverkaveling in het district en de on zekerheid over de te leggen watergangen. Wallenburg kroop zo laag mogelijk langs de kant van de sloot. Boboy zwom naar haar loe, maar kwam niet dichtDij genoeg om zien te laten pakken. Mevrouw Wallenburg rende naar binnen en zei tegen haar man: „Kom je oea uit, want noooy ligt in net water". ,,Ik was nogal slap, want 's mor gens hadden ze net mijn maag leeg gepompt, maar al had ik net water m gemoeten, voor Bobby bad ik het gedaan," zei de baas gistermiddag, „ik scnoot wat kleren aan, rende naar ouiten, ging op de rand langs net water liggen en nep de hond. Bobby kwam anect en ik kon Hem er zo uit vissen. Maar op datzelfde moment, floep!, daar gleed iets uit mijn borst zak en ik was mijn gehoorapparaat kwijt; dat betekende 340 gulden". die we bij elkaar gespaard hadden en aangevuld met de kinder bijslag", vulde mevrouw Wallenburg aan. Bobby dus weer naar oinnen en achter de warme kachel, maar de heer Wallenburg plots geïsoleerd van de wereld om hem heen. Het stond, niet zo uitgebreid, in onze krant van zaterdag en toen ging de bal aan het rollen. Zaterdagmiddag gaat bij mij thuis de telefoon. Een mevrouw vertelt mijn wederhelft, dat zij er wel iets op weet: zij heeft voor meneer Wallen burg een gehoorapparaat klaar -liggen; het wordt niet meer gebruikt en is zo goed als nieuw. Met veel moeite komt mijn vrouw een adres te weten; naam en telefoonnummer blijven on bekend. Zondagavond: ik naar het opgegeven adres. Twee minuten heb ik er aan de deur gestaan. „Neen, vooral mijn naam niet, dat heeft er allemaal niets mee te maken. Ais u nu zorgt dat die meneer in Zaandijk di-t gehoorappa raat krijgt, is alles in orde". Intussen was- er meer gebeurd. Ook in Delft had men het bericht over dat verloren gehoorapparaat gelezen en er werden onmiddellijk plannen gemaakt. Vier mannen stapten in een volkswa gen: M. Klem, R. de Goede, D. Hal- lensleben en H. de Jong, alle vier le- a'en van de duikgroep „Baracuda". In Zaandijk aangekomen trok Ma- rinus Klem, 25 jaar en electrotechnicus van beroep, het rubberpak aan en ver dween in de ruim twee meter diepe Hazepadsloot. Allemaal stenen, ijzer, pijpen en enorm veel modder", ver telde hij me. „Ik had een sterk zoeklicht bij me, maar zag bijna niets. Ruim twintig minuten gezocht, tever geefs". Hij zag eruit als een beest, duiker Klem, toen hij weer op de wallekant stond* en de buren van de heer Wallen burg hebben met een washandje hulp geboden om hem schoon te krijgen. Intussen werd het maandag en dat was dus de dag van gisteren. Het miste én ik draaide het stuurtje naar Zaan dijk, mij met de kilometer meer ver wonderende over al die om ongelukken roepers, a'ie zonder een streep licht in de koplampen rustig door die dikke grijze brij heen stuurden. Op de ach terbank lag het gehoorapparaat van die mevrouw, die onbekend wenst te blijven en van wie ik ook tot op van daag de naam niet ken. De heer Wallenburg zat in zijn stoel met stomheid geslagen. En verder dan „Als-je-me-nou" kwam ook zijn vrouw de eerste ogenblikken niet. Even daarvóór had ik gevraagd: .Hoe gaat het nu, meneer Wallenburg?" Dat had ik geschreeuwd, om mij ver staanbaar te maken. Hoogstens één minuut schreeuwde ik. Toen had de heer Wallenburg het nieuwe gehoorapparaat ingeschakeld en hij verstond iedereen weer net zo als vóór het ogenblik, dat Bobby niet naar huis wilde. Ik mag zeggen, dat de gift daar in Zaandijk helemaal op zijn plaats is. De heer Wallenburg, die werkte in het magazijn van een chemische fabriek, weet echt niet wanneer hij weer aan de arbeid kan. En een nieuw gehoor- apparaat zou er de eerste jaren bepaald niet af gekund hebben. - j „Hoe moeten we nu die mevrouw bedanken?", vroeg de volkomen onder- j steboven heer Wallenburg. Hoeft niet en kan bovendien ook niet, zei ik, maar namens u zal ik erbij zetten: „Onbekende mevrouw, u heeft het enorm goed geschoten met uw gedach- te dat apparaat weg te geven en u heeft er een heel huisgezin in Zaan- dijk geweldig gelukkig mee gemaakt". WENEN (U.P.I,). Twee Polen heb ben in Oostenrijk politiek asiel gevraagd, nadat zij met een tweemotorig sport vliegtuigje uit Polen waren gevlucht. De twee gevluchte Polen, de 32-jarige Henrik Suryez en de 21-jarige Eugenius Gotabek. landden met hun vliegtuigje op een akker, ongeveer 65 kilometer ten zuiden van Wenen. Op dezelfde plaats waar hij een paar. dagen geleden het water indook en in direct. zijn baas een gehoorapparaat af handig maaktewerd Bobby gistermiddag iveer gefotografeerd. Maar nu stevig aan de lijn en zoon Gerrit stond er borg voor dat Bobby niet ontsnapte. PO U dacht dat dit alles was? Oh neen. De heer Wallenburg liet me een aangetekende brief zien, die aan de achterzijde alleen een straatnaam met nummer in Rotterdam vermeldde. De inhoud: 25 gulden. „Moet ik die me neer of mevrouw nu dat geld terug sturen? Ik weet geen naam", zei de heer Wallenburg. Niet doen, heb ik ge zegd, voorlopig niet doen. Ik vraag die afzender nu op deze plaats of hij mij wil laten weten: terug of niet terug. Dan laat ik de heer Wallenburg het weer weten. Tot zolang raakt hij het geld niet aan. Ja, en dit was reeds geschreven toen ik gisteren aan het einde van de dag nog iemand sprak. „Ik heb een gehoorapparaat, dat ik graag voor die meneer in Zaandijk ter beschikking stel". Maar de heer Wallenburg is nu geholpen en als er iemand anders is die net zo om een „kunstoor" zit te springen als hij, dan hoor ik dat wel. Want het aanbod van die tweede ge- ver is nog van kracht. Het was een dag, gisteren, die pessimisten het vertrouwen in de me demens weer kan teruggeven. PARIJS (A.P.-U.P.I.) Maan. dagmorgen is het eerste passa giersstraalvliegtuig van de Pan American Airways met UI pas sagiers aan boord op de nieuwe dienst met straalvliegtuigen oyer de Atlantische Oceaan om tien minuten voor tien op het vlieg veld LeBourget bij Parijs geland. Door de dikke mist boven West-Euro pa ondervond het vliegtuig, cfe Boeing 707 America, een vertraging van ander half uur. De normale vlucht New York Parijs met straalvliegtuigen zal zeven uur en vijf minuten bedragen. Tot eind november zijn de toestellen op de dage lijkse dienst reeds volgeboekt. Door deze vlucht is cfe Amerikaanse maatschappij de eerste, die een gere gelde transatlantische dienst met straal- passagiersvliegtuigen onderhoudt. Comet eerder Bij het vertrek uit New York zei de president van de Pan American Airways dat de eer eigenlijk toekwam aan de British Overseas Airways Company, die enige jaren geleden het pionierswerk verrichtte door met Comets op Zuid- Amerika te gaan vliegen. Vooral ten ge volge van de recente staking bij de B.O.A.C. is de P.A.A. nu met de eer gaan strijken. Rome dicht Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling, dat het straalvliegtuig naar Rome zou doorvliegen, maar de Italiaanse re gering wilde geen toestemming tot lan den geven, tenzij toeslag op de passa gierstarieven voor straalvliegtuigen zou worden betaald. Karls droom Bij de passagiers van de America was een zeventienjarige leerling van een middelbare school in de staat New York, Karl Eric Johanson. De jongen had van zijn twaalfde jaar af gespaard om de eerste reis met een straalvliegtuig te kunnen meemaken. Hij had een plaats besproken zonder dat zijn ouders er iets van wisten. Hij behoeft maar enke le dagen van school te verzuimen, want woensdag is hij weer in New York terug. TEL AVIV (A.P.). In Israël is zon dagavond nabij Tel Aviv een autobus door een brugleuning gereden en in een twaalf meter diepe rivierbedding' ge stort. Zeven mensen kwamen daarbij om het leven en 25 werden gewond. NED. HERV. KERK Beroepen te Emmarcompascuum: R. D. D. Naber te Lathem, die dit be roep aannam. Aangenomen naar "s-fieer Hendriks kinderen: G. J. T. van Dijk, vicaris te Meppel. Bedankt voor Poortvliet Ctoez.}: P- de Jong te Kootwijk; voor Opheusden W. Vroegindewey te Barneveld. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Emmen: W. F. Dikboom te Zuidlaren. Beroepbaar: R. Bos, eervol ontslagen predikant van Driebergen. Adres: wijk 663 b te Laag-Keppel. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwerkerk aan de IJs- sel: J. Niemantsverdriet, kand. te Ba- rendrecht. Aangenomen naar Groningen-west: L. Blijdorp te Aalten; naar Andijk L. H. Kwast te Hoogeveen. Bedankt voor Veen woudster wal: J. Nierop te Dwingeloo. Beroepbaar: De classis Apeldoorn heeft préparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer P. Wame- link, kand. te Apeldoorn. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Den Haag-west C. den Hertog te IJmuiden en P. op den Vel de te Hilversum-oost. Beroepen te Nieuw-Amsterdam: H. van der Schaaf te De Krim. Bedankt voor Kralingen: G. Blom te Meerkerk. EVANG. LUTHERSE KERK Aangenomen naar Middelburg-Vlissin- gen: W. F. ten Rouwelaar te Bode graven. No. 13 Omschrijving Horizontaal: 1. Russische staat, 4. voorzetsel; 6. zwermviek; 7. vonnis wij zen; 10. iemand die tot betaling aanspoort; 12. handeling: 13. aanw. vnw.; 14. diago naal geweven katoen; 16. granictachtige steensoort; 17. doel; 18. bevroren water; 19. muzikale tonen door de stem voort brengen. Verticaal: 1. ure; 2. spelen; 3. achten; 4. metaal; 5. voegwoord; 6. hoog achting: 8. bedrijver. 9. verschuldigde rech- ten, 11. windrichting, 15. Perzische be schermgeest. 16, tweemaal. 17. pers. vnw. Crotons zijn mooie en kleurige ka merplanten. doch niet gemakkelijk. Ze moeten wel goed verzorgd worden en verlangen een normale kamertempera tuur en een vochtige atmosfeer; veel sproeien is wel gewenst en doe het zo veel mogelijk met lauw water want aan koud leidingwater hebben ze een hekel. Met koud water gieten is ook verkeerd. Hoe meer zon de planten krijgen des te mooier zal het blad zich kleuren; in de zomermaanden is het al voldoende indien men hen alleen maar op het heetst van de dag een weinig be schermt. De schrijver Arthur Kroeger is in een ziekenhuis te Chur (Zwitserland) over leden. Hij werd 61 jaar. Krpeger is in Sint Petersburg geboren en verbleef vele jaren in een concentratiekamp in Siberië. Zijn bekendste werk is Het vergeten dorp. 12 HIJ wilde weten bij welke politie ke partij de drie hoorden. „Heb ben ze in de Blauwe Zaal ge sproken?" vroeg hij. De Blauwe Zaal was het vergaderlokaal van de „wrekers van Israël". „Dat wel", moest Jozef toegeven. „Nou ja. daar hebben we het al", zei Claudius Re- ginus en daarmee was de zaak schijnbaar voor hem afgedaan. Justus van Tiberias keek naar het regelmatige gezicht van Jozef, waarin nu elke spier gespannen was. Hij had een volledig fiasco ge leden en Justus gunde hem dat. Met antipathie, maar aan de ande re kant toch ook weer met sympa thie keek hij naar zijn jongere col lega. Die wilde wat hij ook wilde: een beroemd letterkundige worden en invloed op de politiek hebben. Hij beschikte over dezelfde middelen als hij ging dezelfde weg en had hetzelfde doel. Het bloeiende Rome was nu rijp voor de oudere cultuui van het oosten, zodfe het voor hon derd vijftig jaar rijp geweest was voor de cultuur van de Grieken. Het lokte hem eraan mee te wer ken deze cultuur met oosterse cul tuur te helpen doordringen. Het was een heerlijke taak daaraan mee te helpen. Drie jaar geleden was hij naar Rome getogen. Zoals Jozef nu. Maar hij Justus had het gemakkelijker, hoewel ook moeilijker. Hij had misschien een wil, die zuiverder was en was be gaafder. Hij had een blik gewor pen in het politieke en literaire leven van de hoofdstad en een wal ging gekregen van de vele com promissen en al te goedkope suc cessen. Jozef was blijkbaar min der kieskeurig. Die schrok niet te rug voor de plompste middelen en wilde onder alle omstandigheden zijn doel bereiken. Hij speelde co- medie, smeerde iemand stroop om de mond en smeerde zo, dat het voor kenners een genot was te zien hoe hij zich liet gaan. Zijn nationalisme droeg een an der karakter was misschien ver- geestelijkter. Conflicten zouden niet uitblijven. Het zou een span nende wedloop worden en zeker zou het niet gemakkelijk zijn helemaal fair te blijven, maar hij wilde het proberen. Hij wilde fair blijven en de ander (j£ kansen geven, die hem toekwamen. „Ik zou u aanraden. Jozef Ben Matthias", zei hij, „u tot Deme trius Liban de toneelspeler te wrnden." Weer waren aller ogen op het geelbruine gelaat van de jonge ASSEN (ANP). lEen landbouwer uit Orvelte (Dr.) is gistermorgen, toen hij een varken voor zich uit dreef, tegen een vrachtauto gelopen. Hij werd opzij geworpen en overleed bijna onmiddellijk aan de verwondingen, die hij bij het on geluk had opgelopen. Het was de 69-jari- ge H. E. uit Orvelte. man gericht. Waarom hadden de anderen daar niet aan gedacht? Demetrius Liban de populairste komiek van de hoofdstad, de meest vertroetelde gunsteling aan het hof was immers een Jood en nog wel een Jood, die er bij elke ge legenheid de nadruk op legde, dat hij een Jood was. Natuurlijk, dat was de man die Jozef hebben moest. De keizerin had een zwak voor hem en inviteerde hem elke week in het paleis. Beiden vonden, dat Demetrius Liban de juiste man voor Jozef was. Hij overlegde bij zichzelf. Justus wilde hetzelfde als hij en kon hem dus onmogelijk goedgezind zijn. (Vat had hij er in hemelsnaam voor belang bij, hem op de goede weg te brengen? Hij zelf had in Judea ook weieens zo'.n opwelling van domme goeiigheid gehad. Gebeurden zulke dingen in Rome ook? Hoe dan ook: in ieder geval was dit een daad van echte collegia liteit, waarvoor hij hem dankbaar was. Een poosje later stonden de gas ten op. Jozef ging naar zijn kamer. Hij was tevreden over deze avond en viel spoedig in slaap. Hij droom de en heel in het begin van zijn droom hoorde hij het schrille ge luid van de ramshoorn zoals een paar dagen geleden, toen hij op het Capitool stond en naar beneden keek over de stad Rome. Justus van Tiberias liep alleen door de donkere nacht naar huis In gepeins verzonken. Heel even lachte hij. Omdat Cajus Barzaaro- ne het niet de moeite waard had gevonden hem een fakkeldrager mee te geven. Het was nauwelijks dag, toen Jo zef met een lijfeigene van de pre sident der gemeente Cajus Bar- zaarone bij zich naar de Tiber- poort ging, waar een voerman van de handelmaatschappij voor ex port met het buitenland al op hem wachtte. De wagen was klein, had maar twee wielen, was ongemak kelijk en ook niet goedkoop. Voor een ezeldrijver zou Jozef ongeveer een vierde deel hebben moeten be talen. Het bedrag, dat hij in Rome kon uitgeven, was niet erg groot en hij had er over gedacht of hij voor die reis naar Tibur niet een muil ezel nemen zou. Maar het zou een sjofele indruk gemaakt hebben als de afgezant van de Grote Raad zijn drie onschuldigen op een muilezel was komen bezoeken. Het ging niet anders hij moest wel een wagen nemen. Wordt vervolgd. Advertentie VOOR DUIZEKt EN ÉÉN DOELEINDEN door 51 Kom, kom, we verliezen de moed niet! Er zijn zoveel manie ren om een tand te trekken. We kunnen ze allemaal eens proberen we hebben toch tijd genoeg. En het touw is lang genoeg Ho, Klausje, jij moet daar blijven. We zullen eens even een extra schepje erop doen. Ja, we zullen dat ding wel krijgen. Laat je hoofd niet hangen houd moed! Ik heb nog een nieu we manier gevonden. Ik wed, dat die tand er uit is voor de zon ondergaat. En dan ben je meteen je kiespijn kwijt. JAMMER. VAN DIE ZUURTJE^ 72AT VENTJE ZAL ME TOCH NIETS KUNNEN VERTEL LEN VAN DIE PROEF VAN TEMMJNSA L 2 3 5555 s~ =i lm 7 9 g! O ei 3 '9 /s tó '7 is '9 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii,|H,li,,111,11,111)111^ Advertentie Oplossing ran de vorige puzzel Horizontaal: 1. edel, 4. atol, 7. roe, 8. aar, 9. grut, 11. rite, 13. weldoen, 16. rob, 17. moerbei, 21. akte, 22. inkt, 24. uil, 25. koe, 26. tuin, 27. kalk. Verticaal: 1. ergo, 2. dor, 3. eeuw, 4. aardbei, 5. trio. 6. leen, 10. ter rein, 12. Ier, 14. lob, 15. mok, 17. mast, 18. etui, 19. inka, 20. stek, 23. kol. 10. Zonder verdere ongelukken bereik ten Kappie, de maat en Okki het onbe kende eiland, waarop geen levende ziel te bekennen viel. ..Alleen was het hele eiland van on der tot boven en van achter naar voren overwoekerd met de vreemdsoortigste planten, die zij ooit hadden gezien. Zelfs de bodem bestond alleen uit mos, glib berige wortels en knoestige stronken. ..Waar zijn we nou toch verzeild ge raakt?" vroeg Kappie zich af. terwijl zij steeds dieper de jungle binnendron gen. ,.Ik voel vreemde trillingen in mijn eksteroog," zei de maat met een durfte stem. „En dan gaat er altijd iets ver velends gebeuren Okki zei niets, die was druk bezig om de rare groeisels aan een nader onder zoek te onderwerpen. „Hier is er een, die piept als je er in knijpt!" riep hij met glinsterende oogjes. ..En die grote, rode bloem daar bijt in je vinger jofel, zeg!" „Ja, hoor! Het is hier fijn!" antwoord de de maat wrang. ..Maar wacht eens af, dadelijk gebeurt er iets. Ik voelt het!" Op hetzelfde ogenblik voelden de an deren het ook. Deksels, de grond beweegt!" riep Kappie uit. ..Hij golft, hij beeft Help! Een aard beving!" schreeuwde de maat ..Alle kniezebieters! Weet je wat dat is?" vroeg Kappie opgewonden. ,,Dat is de golfslag! Dit is geen eiland! Dit is ja een klont groeisels, die op zee drijft!" Kinderen kunnen soms bleek en nerveus zijn. vooral als ze op school gaan. Dan hebben ze meer dan ooit iets versterkends nodig. Geef hun daarom Bon Sa na opgelost in melk. Het is een heerlijke, krachtige drank, vitaminenrijk, eiwit- en ijzerhoudend Voor allo schoolgaandkindertns t'l apothokors on drogist** NAGP N.V. «Mrfria*

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2