Franse geschiedenis kaasdoosjes staat Ook derde (boter) weg dreigt dood te lopen JAPANSE CERAMIEK: eigen geest en schoonheid GEHEIMEN VAN VERZAMELAARS TELEGRAM WORDT MEER EN MEER „STIEFKIND Ook persoonlijke leningen bij Amsterdamsche Bank Sola verliest kort geding Parijs decreteertgrote kragen REACTIES OP AANBOD VAN DE GAULLE NIET ONGUNSTIG Streefdatum voor vrijhandelszone Roddel laait fel op om de genegenheid van Edtvard VII Prijsverschil beslissend Mengverbod ingetrokken Melange nog niet zeker BURGERS BLIJVEN IN LEGER Staatslening in Amerika De grote vraag P.T.T. maakt telefoon onmisbaar Proces-verbaal voor wakkere Willem Steek eens op... Frankrijk wacht af wat Algerije wil Utrechts geschenk voor prins Charles Maandag 27 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Miljoenen moeders kennen liet nog van vóór de oorlog: margarine, gemengd met vijftien procent boter en in de handel onder de naam melange. De prijs was een stuk lager dan die van roomboter, de smaak was iets zachter dan margarine en het was een uitkomst voor de huisvrouw met een te groot gezin voor haar inkomen. Sinds 1938 is deze derde „botersoort' niet meer te koop. Is dat een gemis? Wil de huis vrouw melange terug? Het is haar stein die in de naaste toe komst de doorslag zal moeten geven in een zaak vol tegen strijdige belangen. MELANGE AN de ene kant staat minister Von deling met de hoop, het roombo- teroverschot terug te dringen door 15 ervan in de mar garine te mengen. Aan de andere kant staan de marga rinefabrikanten, die er vier kant tegen zijn. Hun motie ven zijn duidelijk. Kostbare en intense reclame hamerde op hoogopgevoerde smaak van hun produkt. Bij invoe ring van melange, waarbij het woord boter nu eenmaal onvermijdelijk is, zou de mar garine-reclame moeten wor den overstemd. Een opgave waarvoor begrijpelijk niet veel enthousiasme bestaat. Nog een motief: het verschil in smaak is alleen door des kundigen vast te stellen, of wel het past niet in de sfeer van de Euromarkt. Bij dat alles zwijgt de huisvrouw, zij leest af en toe een bericht onder hop pen als: Bedrijfsleven pessimistisch; Melange geen oplossing voor boterover- schotten; Margarinefabrikanten tegen- Minister wil derde ..botersoort"; Door melange meer boter over? De huisvrouw zwijgt, denkt even aan de roemloze ondergang van de „volle" melk, neemt het woord „zuiveldrama" niet te hoog op en koopt met alle an dere huisvrouwen samen jaarlijks liefst 213 miljoen kg margarine en 41.5 miljoen kg boter. Zo was dat tenminste het voorgaand jaar en het ziet er naar uit dat het verbruik van boter, dank zij de lage prijs, dit jaar tot ruim 62 milj. kg zal oplopen. Want voor alles is het de prijs, liever gezegd het prijsverschil tussen boter en margarine, die beslissend is. Die prijs heeft een geschiedenis. Zelfs een bewogen geschiedenis, onmiddellijk op- en neergaand met de vraag van het aanbod, in binnen- en buitenland. In de crisisjaren vóór de oorlog was er niet voldoende afzet in het buitenland van boter. De regering moest dus boter kwijt in het binnenland en stelde een menggebod in. Dat wilde zeggen een verplichting aan de margarinefabrikanten om melan ge (met 15 pet. boter dus) in de han del te brengen, mede als steun aan de noodlijdende melkveehouderij. De grens tussen boter en margarine twee pro- dukten die een strikt eigen afzetgebied hadden werd daarmee vervaagd, zeer tot ongenoegen van de fabrikanten van margarine. Niettemin werd melange ruimschoots gekocht, omdat natuurboter toen een voudig te duur was. In 1938 liep het boteroverschot echter zodanig terug, dat het menggebod werd ingetrokken. De oorlog kwam en in 1940 legde de bezetter een mengverbod op. Heden ten dage is dat verbod nog steeds van kracht, zorgvuldig .egel- matig voor verlenging voorgedragen door het produktsohap Margarine, vet ten en oliën (tegen melange). Nu heeft minister Vondeling dan een wijziging op de Boterwet ingediend die vrijheid moet verlenen het woord boter in samenhang met margarine te gebruiken. Op een pakje melange zou dus ko men te staan: melange bevat 15% bo ter of iets van dien aard. Dit verbood de wet namelijk, waarbij melange uit sluitend als margarine werd gekwali ficeerd. Wordt deze wetswijziging door de volksvertegenwoordiging aa ngenomen en door de Kroon bekrachtigd, dan zijn de belemmeringen voor de pro- duktie van melange uit de weg ge ruimd, althans van de kant der re gering. Dat wil niet zeggen dat er melange komt. De minister heeft onlangs reeds pogingen aangewend een deel van het boteroverschi t in 'ange weg te wer ken met het verzoek „uitvoeringsmaat regelen voor te bereiden tot produktie van melange", maar hij vond in de ministerraad onvoldoende gehoor. Nu de wetswijziging niettemin op handen is, bestaat er in het veld van de margarinefabrikanten heftige be weging. Men houdt namelijk rekening met de mogelijkheid dat de minister voornemens zou kunnen zijn, het door de produktsc. an opgelegde verbod te vernietigen, waarmee hij in de ge legenheid zou komen een menggebod op te leggen. De toestand- van vóór de oorlog zou dan terugkeren met de herverschij ning van melange, waarbij Nederland overigens een eenzame positie onder de partners in de Euromarkt zou inne men. De voorstanders van melange zijn bemoedigd door het slagen van de Nederlandse melange bij de Engelse huisvrouw in 1956 werd voor 38,5 miljoen uitgevoerd en door het feit dat de Zwee_.se hotellerie en banket- fabrieken er dankbaar gebruik van maken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Minister Staf heeft er bezwaar tegen, dat dienstplichtigen de plaats zouden moeten innemen van bur- j gerpersoneel voor eenvoudige functies I zoals terreinwachters, portiers, corvee- I ers en oppassers-rustkamer. De minister deelt dat mee op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer E. A. Vermeer naar aanleiding van een brief i van de inspecteur der infanterie, die het' burgerpersoneel voor genoemde func ties wilde zien vervangen door dienst-1 plichtigen. In het kader van de bezuinigingsmaat-, regelen is ook een vermindering van de sterkte van het burgerpersoneel vast gesteld, maar dat mag volgens minister Staf niet gaan ten koste van de dienst plichtigen, waarvoor dan een extra con tingent in werkelijke dienst zou" moeten worden geroepen. De plannen van de inspecteur der in fanterie om op deze wijze te bezuinigen, zullen dus niet worden uitgevoerd. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse ministerie van financiën zal in de tweede helft van november aan de markt komen met een lening van onge veer drie miljard ó'ollar. Dit is een van de redenen, waarom ó'e Federal Reserve Board besloten heeft de kredietverlening te beperken door toe te staan, dat vijf Amerikaanse Federal Reserve-banken hun disconto verhogen. door Anthony Bosman KT een tentoonstel- ling van Japanse ceramiek in het Rijks museum wordt de reeks van vijf aan de kunst van Japan gewijde ex posities in ons land be; sloten. Zoals de ten toonstelling van pren ten van Hiroshige werd samengesteld uit het bezit van leden van de Vereniging voor Japan se grafiek, zo ook kwam de ceramiek- expositie tot stand uit de Vereniging van vrienden der Aziati sche kunst. En weer moet gezegd worden, dat de Nederlandse ver zamelaars rijkdommen hebben bijeengebracht, waaruit de selectie een waardige viering van het veertigjarig bestaan van deze ver eniging betekent. Verheugend is de onafhankelijkheid en een uitzonderlijk gevoel voor kwa liteit, welke de keuze kenmerken. Im mers het zijn juist de Nederlandse verzamelaars geweest en van hen moet in de eerste plaats mr. H. K. Westendorp worden genoemd die in het begin van deze eeuw. toen de be langstelling voor de Japanse ceramiek door de snel opgekomen bewondering voor het Chinese aardewerk en poree- lein aanzienlijk daalde, zich in weer wil van de heersende stroming op de Japanse ceramiek concentreerden. Toen in het buitenland de grote ver zamelingen van Bing, Gillot. Hayashi en anderen werden geveild, waren het de Nederlanders die kochten en met verfijnde speurzin en kennis van zaken de beste stukken tot hun eigendom maakten. Het getij is thans weer gekeerd en wat vroeger door de bril van de Chi nese schoonheid werd gezien en afge wezen als primitief werk, is in de waarde van een eigen schoonheid her steld. De vergissing van degenen, die geboeid door de verfijnde kunst van het Chinese porcelein het Japanse aar dewerk minderwaardig vonden, is be grijpelijk. maar zij begingen de fout twee onvergelijkbare grootheden te vergelijken. Evenmin als men de jazz mag beoordelen volgens de normen van de klassieke muziek, zo kan de Japanse ceramiek worden begrepen volgens het Chinese schoonheidsideaal. yOALS bij de meeste Japanse kunst -ligt de oorsprong in China, maar in tegenstelling tot de schilderkunst en beeldhouwkunst, die zich telkens opnieuw op de Chinese kupst inspireer den. ging de ceramiek een eigen weg. Het is de Theeceremonie geweest, die daarvoor bepalend was. Priesters van het Zen-Boeddhisme brachten de ge woonte van het plechtig threedrinken uit Zuid-China naar Japan, waar het een alle levensvormen beïnvloedend j deel van de cultuur werd. De ceremo-1 niële wijze van het theegebruik, die ten doel had de vermoeide geest rust en kracht te geven en een saamhorig- heid met de natuur tot stand te bren-1 gen heeft zijn stempel op de ceramiek gedrukt. Eenvoud staat bij de Zen-filosofie voorop en eenvoudig moesten ook de chaire een klein potje voor het be waren van groene poederthee de mizusashi een pot voor koud water en de tchawan de theekom zijn. Vandaar dat toen Japan nog niet over eigen belangrijke ceramiek- fabricage beschikte, men uit China het prachtige, maar zeer eenvoudig van uiterlijk zijnde celadon- en Temmoku-1 aardewerk importeerde. Vandaar ook dat er zeer bewust naar primitiviteit werd gezocht, toen de Japanse cera miek genade vond in de ogen van de theemeesters. De ovens van Shigaraki. Bizen. Iga, Tamba enz., die al eeuwen lang voor de boerenbevolking hadden gewerkt, kregen een kans met een grove, onregelmatige ceramiek. De oorlog tegen Korea bracht de ontdekking van de boerse Koreaanse theekommen mee en zo groot was de bewondering, dat gevangen geno men pottenbakkers met grote onder scheiding werden behandeld inplaats van te worden vermoord, zoals de meeste van hun landgenoten. Over De tegenstanders zijn echter machtig en talrijk. Op de grote vraag: Zal de verkoop van melange ten koste gaan van de boterverkoop, waardoor dus het boteroverschot niet verandert?, zegt de fabrikant van margarine met nadruk: Ja. Maar: Nee, zegt de kleinhandel. Iemanej die beter gewend is, gaat niet gauw over naar margarine of me lange. Wel zal men gemakkelijk de stap zetten van margarine naar me lange. maar dat hangt natuurlijk van hetsmaak- en het prijsverschil af. In dit hele koor van melangestem- men zwijgt tot dusverre dje van de huisvrouw, de grootste verbruikster. De jongere, omdat zij het produkt -hele maal niet kent en zegt: Eerst proeven. De oudere, omdat zij voor zichzelf weet: Ieder zuivelprodukl zal1 in de vergetelheid verzuren als ik er niets voor voel. Alle reclame ten spijt. Ais ik maar in vrijheid mijn keuze kan blijven bepalen. DE TYROSEMIOFIELEN hebben evenals de verzamelaars van postzegels en sigarenbandjes in Frankrijk hun eigen vereniging, die bijna honderd leden telt. Eens in de maand komen de verzame laars van de kaasetiketten samen in een kantoor aan de Rue de Sen tier in Parijs. Men ontmoet daar dan de direc- teui van een machinefabriek, monsi eur Rigaudière en de hoogleraar in de wiskunde Chênerie, die alle twee een reusachtige verzameling kaaseti ketten bezitten en allerlei wetens waardigs van hun hobby weten te vertellen. Zesduizend De heer Rigaudière heeft ongeveer 6000 verschillende prentjes van de kaasdoosjes bij elkaar verzameld en keurig opgeplakt in een aantal albums. Hij vormt met prof. Chênerie het bestuur van de vereniging en beoor deelt alle nieuwe etiketten, die door de kaasfabrikanten op de markt wor den gebracht. Want niet ieder prentje, dat op een kaasdoosje heeft gezeten kan aan spraak maken op de naam tyrosème. Bedrukte kartonnen verpakking, pa Van onze Haagse redactie DEN HAAG Hoeveel telegram men heeft u het afgelopen jaar ver stuurd? Waren het er tien, of bleef het bij die ene mooie met bloemetjes bij het huwelijk van Jan en Miep? Veel kunnen het er in elk geval nooit zijn geweest. De cijfers wijzen het uit. In de afgelopen vijf jaar is het aantal binnenlandse telegrammen met ongeveer twintig procent gedaald tot 2,4 miljoen stuks. De buitenland se telegrammen zakten ook in aan tal, zij het wat minder snel. De oorzaak van deze daling ligt voor de hand. De telefoon is immers veel makkelijker en de rekening krijgt u pas een hele tijd later (ah u tenminste zelf een telefoon hebt). De telegrafie komt meer en meer in een vergeten hoekje. Deze vroeger zo forse spruit van tante Pos gaat er steeds meer uitzien als een stiefkind je. Minder open Kykt u maar: De tijden waarop de telegraafkantoren open zijn worden steeds korter. Alleen de telegraafkan toren in de drie grootste steden zijn dag en nacht ook in het weekeinde open. De iets minder grote kanto-ren zijn open tot acht, negen of tien uur 's avonds op weekdagen en op zon dag van acht tot negen uur 's mor gens en van een tot twee *s middags. De kleine kantoren hebben in de week hun openingsuren verdeeld over de morgen, middag en avond en zijn op zondag alleen open van acht tot negen uur 's morgens. Dat is op zich zelf al weinig en bovendien wordt het aantal kantoren dat zondagsmid dags open is, nog teruggebracht. Voor locale telegrammen Kunt u op zondag helemaal niet meer terecht. Zo groot is de eerbied voor de cera miek, die bij de theeceremonie wordt gebruikt, dat deze oude Japanse kom in de 18de eeuw zo „mooi mogelijk" met goudlak werd gerestaureerd. geheel Japan werden zij in het einde van de zertiende eeuw aan het werk gezet en zonder hen is de dan vol gende bloei van het Japanse aarde werk niet te denken, dat zich steeds verder van de Koreaanse oorsprong verwijdert. Zo groot wordt de indivi dualiteit van het werk, dat de potten bakker zijn ceramiek gaat signeren en door zijn landgenoten als groot kunstenaar wordt beschouwd. A/TEN vindt op de tentoonstelling het Japanse aaró'ewerk in al zijn vormen, van de vijftiende eeuw af. De ovens van Seto, Shigaraki, Iga, Bizen, met ^nn primitiviteit, welke een bijzondere bekoring heeft, van Raku en Karatsu met hun prachtige glazuren, van Shino met de uitgesne den en met slib gevulde versieringen, van Oribe die kleuriger werkt: van Kyoyaki, die de Kutanistijl doet her leven in de 19de eeuw, van Arita en Imari. Nabeshima, Hirado en Kyushu, waar het porcelein werd gemaakt, dat naast het Chinese wereldfaam ver wierf. Wie door onbekendheid met enige reserve naar de tentoonstelling gaat, zal gaandeweg enthousiaster worden als hij de geest en de eigen schoon heid van de Japanse ceramiek door grondt. De catalogus met de uitste kende en op Japanse wetenschappe lijke onderzoekingen gebaseerde in leiding van de conservator J. Fontein is daarbij een niet te onderschatten hulp. AMSTERDAM De Amsterdamsche Bank is de Twentsche Bank nagevolgd' en heeft het gebied van de persoonlijke leningen betreden. Reeds enige jaren verstrekte een doch terinstelling van de Amsterdamsche Bank „Mahuko" consumptief krediet in de vorm van huurkoopfinanciering. De er varingen, hier opgedaan, zoals massale administratie en bewaking van kleine le ningen met korte looptijd, komen de Am sterdamsche Bank nu van pas. Van maan dag af opent de Amsterdamsche Bank haar loketten voor het verstrekken van persoonlijke leningen door de dochter maatschappij Mahuko. De voornaamste voorwaarden zijn de volgende: De lening dient bestemd te zijn voor gezinsbehoeften en andere privé-doelen. In aanmerking komen meerderjarigen, niet ouder dan 62 jaar. De aanvrager moet kunnen aantonen, dat hij een zo danige bron van vaste inkomsten heeft, dat het te verstrekken krediet verant woord is. Het minimumbedrag van de lening is 500. Een maximum is niet ge steld. De grootte van de maandelijkse termij nen van aflossing dient in redelijke ver houding te staan tot het inkomen van de aanvrager. Het aantal maandelijkse termijnen is minimaal 6 en maximaal 24. De rente bedraagt 5 pet. per jaar over het te lenen bedrag. De rente en zegel- kosten zullen van het bedrag van de lening worden afgehouden. Bij vervroeg de aflossing wordt een deel van de rente terugbetaald. Voor hen, die de lening aangaan voor hun 56ste jaar geldt de bijzondere bepaling, datbij eventueel overlijden van de kredietnemer geen terugbetaling zal worden verlangd. UTRECHT (A.N.P.). De president van de Utrechtse rechtbank, mr. J. J. Plugge, heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de Solafabriek in Zeist aanhangig had gemaakt tegen de Ge- rofabriek, ook in Zeist, en de Lever's handelmaatschappij in Rotterdam met betrekking tot de aanbieding van Ilo- natafelcouverts in een reclameactie van de handelsmaatschappij. Hij wees de vordering van Sola af. tiseh'e prediker" alleen zijdelings zijn De president overwoog, dat door de medewerking verleende, gedaagde is aangetoond dat er geen verband bestaat tussen de fabrikant en het aangeboden merk, omdat de couverts in opdracht van de Unilever voor haar reclame-campagne werden vervaardigd. Hoewel er een zekere mate van over eenstemming bestaat tussen de mer ken Ilona en Nona, is deze toch niet zo opvallend als eiseres wil doen voor komen. Bovendien valt van deze over eenstemming geen verwarring bij het publiek te vrezen, daar de couverts niet in de normale handel verkrijgbaar zijn. Een voorbeeld van grote kragen. Hier bij een pakje van Maggy Rouff, dat een heel kort jasje heeft. PARIJS gaf het sein voor de terugkeer van de gro te kragen in de mode. Dat voorbeeld wordt door de confectie reeds overal na gevolgd, óók in ons land Die moderne kragen dienen vrij ver van de hals af te staan, wat u wellicht niet erg praktisch zult vinden Flatteren doet dat echtei wel. Pierre Cardin, vroeger een leerling van Dior, krijgt steeds meer invloed op dc mode, heel sterk ook op wat de Nederlandse confecti' voor u maakt. Grote krager past hij met flair toe dez* winter. Stiksels, op de ge kartelde randen van kante rellen geïnspireerd, brengt hij daar onderandere als garnering op aan. Ronde, omvangrijke kragen, die herinneren aan de hoed var een champignon, zijn verdei een succes bij Cardin. Lei eens op die details, wan neer u een mantelpakje o mantel koopt, want deze moderne kragen gaan in on land veel opgang maken. Voor bescherming tegen de koude, wordt in zo'n van de hals afstaande kraag een klein, smal bontje gedra gen. Dat hangt samen met het bedrijfsbe leid en de bevordering van de zon dagsrust, zo zegt de PTT. Ook de gestadige inburgering van de telefoon Is er niet vreemd aan. Natuurlijk kunt u wel telefonisch telegrammen op zondag aanbieden maar de aflevering gebeurt pas als het kantoor van bestemming weer geopend is en dat is dus meestal pas maandagmorgen. Alleen voor te Iegrammen met zeer ernstige inhoud wordt een uitzondering gemaakt. Ook verder is de aflevering van de telegrammen afhankelijk van de open stellingstijden. Ze moeten namelijk tijdig voor het sluiten van de dienst worden aangekondigd en worden al leen afgeleverd als de besteller voor 11 uur 's avonds fin de drie grote steden 12 uur) kan terug keren. Kan hij dat niet dan wordt de be stelling naar de volgende dag ver schoven. Dringende telegrammen kun nen 's nachts door de kantoren Am sterdam, Rotterdam of Den Haa, telefonisch worden afgeleverd als tenminste de geadresseerde telefoon heeft. Het is een ingewikkelde regeling en de klant blijft er beslist geen ko ning bij. Met de telegrafie zelf drei gen al Nederlanders die geen tele foon hebben een beetje als stiefkind behandeld te worden. In feite is het 2,o, dat in grote stukken van Neder land duizenden mensen op zondag 's avonds en 's nachts onbereikbaar zijn. Want geen mens die een tele gram verstuurt op zondag denkt na tuurlijk aan die openingsuren van acht tot negen uur of eventueel van een tot twee. Overigens is het met de expresse stukken niet beter. Deze haast-stuk- ken worden ?s avonds alleen nog maar besteld als ze voor een bepaald tijd stip zijn aangekomen. Die tijdstippen variëren van kwart voor negen o.a. in Amsterdam tot half elf. De PTT is met dit alles wel bezig de telefoon met de lange wachtlijst van dertigduizend beslist onontbeer lijk te maken.. Eisen nieuwsdienst ROTTERDAM. „Willem wordt wak ker!", riep een rechercheur van politie in een zaaltje aan de Wolphaert3Straat te Rotterdam waar ten aanschouwe van een vijftigtal goedgelovige lieden de 46-jarige koekhandelaar W. L. uit Den Haag in trance was gegaan om zieke volgelingen door handoplegging en strijken te gene zen. Willem L. noemde zich „spiritistisch prediker" en als „handoplegger en wrij- ver" slaagde hij er reeds geruime tijd in zijn volgelingen geld uit de zak te kloppen. De stem van de rechercheur bleek krachtig genoeg om Willems trance te doorbreken. Tot wonderbaarlijke gene zingen is het niet meer gekomen, wel tot een proces-verbaal waaraan de „spiritis tische predike-" medewerking - pier van Zwitserse kaasjes en plaat jes op paraffinepapier worden als waardeloos veroordeeld. De verzamelaars hebben al genoeg te stellen met de goedgekeurde etiket ten, die in de officiële catalogus wor den vermeld. Er worden in Frankrijk, zo zegt professor Chênerie, dagelijks een miljoen camemberts gemaakt, een miljoen doosjes en een miljoen etiketten dus ook. Bekijken we de kaasetiketten eens wat nader en vol gen wij de vice-voorzitter van de ver eniging, monsieur Roger Wild, naar zijn huis in de buurt van Parijs. Hij heeft zijn 10.000 tyrosèmes keurig op geborgen in een grote ladenkast. Eén la bevat de afdeling, die gewijd is aan historische gebeurtenissen, gezien door het oog van de Franse kaasboe ren. 1918 De vroegere Frans-Russische alli antie scheen wel indruk op hen ge maakt te hebben. Er zijn etiketten met namen als „Camembert van de goede kleine Russen" en „Reis dei- Tsaren". De boerenoorlog in Zuid- Afrika is evenzeer in een kaasprent je vereeuwigd als de oorlog van 1914 en de kaas uit die tijd heette o.a. „Joffre de beste." In 1918 kwam er ..Echte overwinnings camembert" met een plaatje, waarop Clemenceau en Joffre de troepen inspecteren. Van de historische personen is Jean ne d'Are, de heldin van Frankrijk wel het meeste afgebeeld. Men vindt ze zowel op de camemberts als op de brie en natuurlijk op de kaassoorten uit Lotharingen. Marsbeivoners Napoleon 'doet dienst voor alle soor ten roomkaas, die namen dragen als „De kleine korporaal". „De laatste slag" of „Het keizerrijk". Godsdienst speelt ook een grote rol bij de kaas- merken en men vindt plaatjes van Maria, de kerkvaders, en andere hei ligen op de kaasdoosjes. Sint Maarten staat op een der etiketten afgebeeld, terwijl hij met de ene hand zijn sol datenjas weggeeft en met de andere een kaas. De Karolingische ridder Elegast zegt „Proef dit uitstekende nagerecht" en madame de Pompadour prijkt op de camembert die voor de export be stemd is. Josephine Baker was een maal aanbeveling voor „Camembert Charleston." Men kan bijna niets uit de geschie denis of cultuur bedenken, of het heeft een afbeelding op een van de beroem de Franse kaassoorten. De fabels van La Fontaine, bekende sprookjes, de eerste trein, auto en vliegmachine, de sport, staatslieden en filosofen. Voor roomkaas Ook de moderne menselijke activi teit vindt zijn weerslag in de tyrosè mes. Vooruitstrevende kaasboeren ge ven hun kaas met Marsbewoners en vliegende schotels. De pin-up giri ont breekt sedert kort evenmin. „Ma pe tite folie", dat een pin-up in badcos- tuum voorstelt met de vermelding vijftig procent vet, is wel het meest besproken etiket uit de geschiedenis van de kaasmerken. De vereniging heeft haar afkeuring over dat etiket niet onder stoelen of banken gestoken en vond dat het plaatje wel wat al te gewaagd was. De kaasboer, die „Ma petite folie" op de markt bracht, zag zijn omzet na die afkeuring teruglopen, want de tyrosemiofielen hechtten geen waarde meer aan dat niet goedgekeurde eti ket. Bovendien kreeg hij nog last met de dichter van het Lied „Ma petite Folie", die 500.000 francs schadever goeding eiste voor bet gebruik van de titel van zijn lied. De rechtbank heeft de eis nog niet toegewezen en wacht waarschijnlijk op het bericht, dat de kaassoort een andere naam krijgt. (Wordt vervolgd) Van onze correspondent PARIJS. De Franse regering wacht thans op het antwoord van de Algerijnse nationalisten op het aan bod van premier de Gaulle. De eer ste reacties zijn niet ongunstig ge weest, al behelst het voorstel van de Gaulle niet de concessies waarop de Algerijnen eigenlijk hadden ge hoopt. Het kan gemakkelijk verscheidene dagen duren eer de nationalisten met ROTTERDAM. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd er een kleine inbraak gepleegd in een machinefabriek aan de Nijverheidsstraat. Er werden wat sigaren en een schrijfmachine ontvreemd Zondagmiddag kwam de dader zich op De Jaarbeurs, verheugd, dat het cadeau het politiebureau Nassaukade melden! bij de vorstelijke vader in zo goede UTRECHT Koningskinderen genieten, zoals trouwens doorgaans hun ouders, het voorrecht met geschenken te worden ove-rlad'en, overal waar zij zich vertonen. Zo kreeg prins Charles door bemiddeling van zijn doorluchtige va der een heel bijzonder cadeau uit Utrecht, namelijk een miniatuur straat orgel. Het werd prins Philip overhandigd loen hij indertijd een bezoek aan de Jaarbeurs bracht in gezelschap van prins Bernhard. Zelden was de Britse prins zo verrast als op het moment, waarop het instrument werd' gedemon streerd met wellicht het vreemdste verhaal, dat de dienstdoende inspecteur ooit heeft gehoord: hij was bang geworden voor ontdekking van zijn misdaad omdat hij een paar (gestolen) sigaren had uitge deeld. Een van de begunstigden wilde geen sigaar aannemen, waaruit cle man moet hebben geconcludeerd, dat hij op het punt stond er in te lopen. Hij vond het toen maar veiliger bij de politie biecht te gaan. De schi'ijf mach ine is in middels terecht. aarde was gevallen, heeft de geste gecompleteerd door nog enkele „draai- boekjes" aan te laten bieden, opdat het prinsje zich niet te snel van het| Utrechtse wonder zou afwenden. Nu zal men het op zijn verjaardag, 14 no vember, verblijden met het Wien Neêr- lands bloed, Op de blanke top dei- duinen, Lief vaderland vaarwel en nog enkele in ons land bekende liederen. Ook ta) van Sinterklaasversjes beho ren daartoe. NEW YORK (U.P.I.) Lady Thelma Furness richt in haar memoires, die gisteren onder de titel Double exposure" £e New York zijn uit- hem, terwijl ik weg ben", had lady Furness enige tijd later haar beste vriendin Simpson in Engeland, gevraagd. „Let er op, dat hij geen gekomen, felle verwijten gekke streken uithaalt." aan het adres van mrs. Wallis Warfield Simp son, de vrouw om. wie koning Edward Vil in 1934 afstand deed van de Engelse troon. Volgens lady Furness bestond er genegenheid tussen haar en de toen malige prins van Wales, Later pas bleek, dat mrs Simpson haar vrien din verdrongen had uit de genegenheid van de toekomstige koning van Engeland. Ladg Furness, die beweert zelf nooit ge dacht te hebben aan een huwelijk met Edward De grote kraag, die van de liais afstaat, is met stiksels gegarneerd. Het pakje is een ontwerp van Pierre Cardin. toen zij haar vriendin VIL schrijft in haar mrs Simpson op zekere boek, dat mrs. Simpson dag aan de Prins voor- in haar memoires een stelde. volkomen onwaar ver- „Pas een beetje op haal heeft verteld over haar eerste ontmoeting met de Prins van Wales. „Mij komt de twijfel achtige efr toe hen in mijn huis aan elkaar te hebben Doorgestekt", aldus lady Furness, die in haar boek verder allerlei bijzonderheden vertelt over haar vriend schap met de Prins. Zo vermeldt zij o.a. niet j zonder trots, dal zij de weekends met hem doorbracht op het fortj Belvedère, waar zij hem: het borduren leerde. Enkele van zijn werk stukken heeft zij altijd nog als zoete herinne ringen bewaard. hun antwoord komen. In Kairo wordt naarstig overlegd hoe men de uitge stoken hand van Frankrijk kan aan nemen zonder tegelijkertijd in de Arabische wereld de indruk te maken van zwakte. Gunstig was ook de ontvangst die de verklaring van de Gaulle heeft ge vonden in Tunis, waar president Bour- guiba onmiddellijk zijn aanbod her haalde om te bemiddelen tussen de Algerijnen en de Franse regering. Zijn geestdrift wordt overigens voor een aanzienlijk deel verklaard door de last die Tunesië telkens heeft doordat de Algerijnen opereren van Tunesisch grondgebied af. De door de nationa listen vrijgelaten Franse krijgsgevan genen waren ook op Tunesisch gebied vastgehouden. Een tweede motief voor Bourguiba's aanbod om te bemiddelen ligt in de ruzie waarin zijn land sinds vorige week is gewikkeld met de Arabische Liga. De Algerijnse nationalisten, die in Tunesië sterk vertegenwoordigd zijn, worden in aanzienlijke mate gesteund door Kairo. Bourguiba ziet daarin het gevaar dat zij ook door Kairo gebruikt zouden kunnen worden om het huidige bewind in Tunesië omver te werpen en dat land nauwer te betrekken in de politiek van Nasser en de zijnen. Van onze correspondent PARIJS De onderhandelingen over de vrijhandelszone vlotten niet erg. De besprekingen te Parijs over de vrijhandelszone (Europese eco nomische associatie) zijn gisteroch tend geschorst tot dinsdagochtend. Er is. zoals een van de leden van het comité-Maudling ons zei, eigenlijk nog niets sensationeels uit de bus ge komen. Dat komt ook omdat er in de houding van de Franse delegatie se dert de vorige bijeenkomst weinig is veranderd. Wellicht zelfs keert zij zich onder druk van het machtige Fran se verbond van werkgevers nog meer tegen de vrijhandelszone dan tot dusver. Als argument wordt min of meer of ficieel aangevoerd dat Frankrijk al zo veel moeilijkheden heeft om met in gang van 1 januari zich als volwaardig partner in de Euromarkt te gedragen vanwege alle ontsnappingsclausules moet dat „volwaardig" ook met een korreltje zout worden genomen dat het zich nog niet direct in de zorgen van de vrijhandelszone kan storten. Intussen heeft voorzitter Maudling. tevens Brits delegatieleióër. min of meer geëist dat het naar hem genoem de comité thans permanent te Parijs bijeen komt om de werkzaamheden van de experts van de O.E.E.S. over het instellen van dc Europese econo mische associatie te superviseren. Hij hoopt dat het op die manier mogelijk zal zijn toch nog voor de eerste janu ari tot een oplossing ie komen Het intergouvernementele comité heeft dit voorstel gisterochtend in prin cipe aanvaard, maar de onderschei dene delegaties willen eerst gedurend» het weekeind overleg plegen met hu» regeringen. m

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5