Gewijzigd Arnemuiden nam erezetel in GESLAAGDE METSELAARSCURSUS Vrije van Sluis heeft sehuldrestant van ruim drie miljoen Nederlands schaaktiental op tweede dag superieur Deslauriers (in vorm) miste de winst op een haar ZATERDAG VOETBAL IN ZEELAND TIEN JAAR HEDENESSE AZVV verloor thuis van Colijnsplaatse Boys ZANGAVOND TE GOES Proeven gestaakt tijdens duur van atoomconferentie BEZWAREN TEGEN OESTERFEEST Maandag 27 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Diploma-uitreiking Rijkswerkplaats SCHOOLCONGRES SPORT EN SPEL ENGELAND MET 11-9 VERSLAGEN Slechte eerste dag WEINIG UITZICHT Bestrating OM DE WERELDTITEL DAMMEN Prachtige 15de partij werd remise Bromfietser botste Jaarverslag over 1957 Gemeenteraad Yerseke 1 Paard ging er van door Gezegend iverk van Van onze sportverslaggever GOES. Een stevige overwinning op leider SSC heeft Arne muiden de erezetel gebracht. De wijzigingen die de thuisclub in zijn ploeg had aangebracht bleken een verbetering te zijn en met de rust hadden de Zeeuwen reeds een 3—0 voorsprong kunnen nemen door doelpunten van Schroevers (2 x) en Poortvliet. Direct na de hervatting liepen de thuisspelers nog verder uit door de schot- vaardige Schroevers, maar toen sloegen de Brabanders toch even fel van zich af en doelpunten van Van der Schrans en Van der Mast brachten de spanning er nog even in. Met nog ruim een kwartier te spelen sloeg een vijfde Arnemuidse treffer SSC's laatste hoop de bodem in (52. In Axel moest AZVV de vlag strijken voor een als steeds stevig op de bal zittend Colijnsplaatse Boys. Tot aan de rust bleef de stand dubbel blank maar daarna slaagden Verwey en Gouloze erin de zege voor hun club veilig te stellen (02). Voor Nieuwdorp gaf de thuiswedstrijd tegen hekkesluiter Vrederust niet al te veel hoofdbrekens, al verweerden de Bergenaren zich best. Deurloo had een schotvaardige bui en met drie doelpunten voor de rust stelde hij de zege praktisch al veilig. Quist maakte daarna een tegenpunt, maar W. de Kok legde de laatste hand aan de 41 zege. Dinteloord moest in Sprang duidelijk de meerdere erkennen in de club van die naam (33). ding over. Meeuwen, dat met liefst 2—9 van Middelburg 4 verloor, zag zijn posi- VOTIÏlingSCSnirilTïl tie verzwakt. Zeeland Sport 6 bleef met Van een onzer verslaggevers 21 baas over Nieuwdorp 2 en RCS 4 CADZAND. Onder grote belang stuurde Oostkapelle met lege handen stelling is zaterdagmiddag in de recrea- huiswaarts (42). tiezaal van Hedenesse, te Cadzand, een bijeenkomst gehouden ter herdenking In 2 B werd het een beste dag voor Wolfaartsdijk. De 72 zege op Wissen - kerke, gevoegd bij de nederlagen van van het tienjarig bestaan van de Sticli. ting Hervorind Vormingscentrum Hede nesse. Ds. H. Kuilman, van Zuidzande, Mevo tegen SVD (36) en Kloetingevoorzitter van het Stichtingsbestuur, tegen Kats (52), maakte dat de leiders gprak een begroetingswoord, waarin hij Arnemuiden Colijnsp Boys AZVV SSC Nieuwdorp Good Luck The Gunners Sprang Dinteloord Zwaluwse Boys Vredrust 1 10 28—12 1 9 17—12 3 9 25—31 2 8 29—12 2 8 24—13 2 6 18—18 3 5 21—17 3 5 19—18 4 4 18—29 3 3 8—20 5 1 10—35 In de eerste klas van de afdeling Zee land werden rake klappen uitgedeeld. op fluweel kwamen te zitten. In de lagere regionen speelden 's-Heer Hendrikskinde ren en Driewegen tegen elkaar gelijk (11) en ook Goes 5 en Zaamslag deel den de punten (3—3). In 2 C stevent Duiveland rechtstreeks op de titel af, al werd het ditmaal tegen nummer laatste Brouwershaven 3 maar een zeer magere overwinning (21). Bruse Boys kwam op de tweede plaats terecht als gevolg van de 51 zege op Beren (82) en Borssele kwam er tegen Sinoto. In 3 A kreeg VCK 3 geen kans tegen de reserves van VCK ook al niet aan te pas (04). Heinkenszand ging op de goe de weg voort en stuurde Serooskerke 2 zonder punten naar Walcheren terug (3—2). In 3 B liep Kloetinge 2 nog verder uit. De leiders wonnen met 50 van Wol faartsdijk 2. Colijnsp. Boys 2, dat met 13 baas bleef over SVD 2, kwam op de tweede plaats, samen met Kappelle 2. dat Rillandia 2 terugwees (43). ijz1fxdul In 3 C won Zeemeeuwen keurig met 6—3 van Bruse Boys 2. Burgh 4 en (3—3), maar WIK schoot tegen Sinoto 2 juist één keer meer raak (34). Duiveland 2 deelden de zes doelpunten In 3 D tenslotte moest AZW 3 capitu leren voor Spui 2 (53) en Tern. Boys 2, dat zelf met 23 van Hoek 2 won. nam de leiding over. AZW 2 krijgt echter ook nog een stem in het kapittel, getuige de 19 zege op Driewegen 2. rijbaan aan de andere zijde van de vier- Zeventien cursisten van de „Regionale werkplaats vakopleiding ^rTngUjsfvfa elfvlToverwtnn'ngVop IT"" te Middelburg hebben zaterdag de opleiding als het bezoekende Hoek en aangezien Krab- A bendijke zich door VCK liet verrassen (52) en ook Serooskerke de vlag moest strijken voor Spui (14) is de positie van Rillandia aanmerkelijk verbeterd. Yerseke 3 smaakte het genoegen Kapelle met lege handen naar huis te sturen (51), zodat de situatie er voor hekke sluiter VCK niet eens op verbeterd is. Wemeldinge werkte zich een flink eind omhoog als gevolg van de normale 42 overwinning op Tern. Boys. Rillandia Krabben dij ke Wemeldinge Hoek Serooskerke Kapelle Tern. Boys Spui Yerseke 3 VCK 1 6 0 1 12 36—15 7 5 0 2 10 24—15 8 5 0 3 10 26—17 7 4 1 2 9 18—20 7 3 2 2 8 17—19 7 3 1 3 7 15—19 8 3 0 5 6 19—22 8 3 0 5 6 18—23 8 2 0 6 4 16—27 7 1 0 6 2 13—25 volleerd metselaar verlaten. Dit afscheid kreeg een feestelijke tint in het fraaie leslokaal van de werkplaats aan de Kleverskerkseweg tijdens een bijeenkomst, waarop de voorzitter van de commissie van toezicht, de heer A. Minderhout, de diploma's uitreikte. Dat alle kandidaten voor dit examen, dat gedurende de afgelopen week werd afgenomen, slaagden, noemde hij een schitterend resultaat, temeer daar het grootste deel van de cursisten het vak eerst op rijpere leef tijd leerde. Op de plaats, waar binnen niet al te twintig metselwerken, sommige strak van lijn, andere met „schone" boogvor- In de 2e klas A nam Veere door een men. Het waSt volgens de heer Minder- 5—2 overwinning op Bevelanders de lei- i10ut eerste klas werk, maar de grootste [moeilijkheid is nu, zoals de heer Van Houte, lid van de beoordelingscommissie, opmerkte, om de opgedane kennis in de praktijk te brengen. Ook de heer K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur van de arbeidsvoorziening in Zeeland, stipte aan, dat voor het bouwbedrijf de wind op het ogenblik niet uit de goede hoek waait. Dit is bovendien geen stimulans voor de opleiding. De heer Van Dijk legde er GOES. Enorm groot was zaterdag Van onze correspondent LONDEN Hoewel de Sovjetunie de belangstelling voor de zangavond in echter de nadruk op, dat de vakman on- R?ng Zeeland" van Chr. Zangverenigin- der alle -"«handigheden een voorsprong gen. Twaalf koren werkten mede aan het programma, met daarnaast nog het on.Tirrr, optreden van kwartetten en solo's. RIJDAG START GE]\ÈVE Het jurylid, de heer A. Kousemaker, peil dit jaar aanmerkelijk beter is dan VIET OF ZONDER RUSLAND vorig jaar. Nadat de twaalf zangkoren indivi dueel waren opgetreden, werd de avond besloten met een slotKoor, waaraan 150 koorleden van verschillende verenigin gen deelnamen. Zij zongen vierstem mig het bondslied en een tweetal cou pletten van „Lof zij den Heer. den Al machtige Koning der Eere". Solistische medewerking werd ver leend door een kwartet van „Soli Deo Gloria" uit Borssele, en door een twee tal solisten van „Jubilate Deo" uit Goes, mevrouw K. Schouten-Vogclaai. - sopraan en de heer P. van der Wiele v^n zlcj* laten horen, bariton ekenen de Verenigde Staten en Engc- Na de pauze herdacht de voorzitter, 'and -er op -dat dat land zal deelnemen de heer P. v. d. Wiele, de ringsecretaris, wijlen de heer A. Goeihard uit Souburg. Aan deze geslaagde zangavond werd deelgenomen door de volgende koren: ,,De Lofstem" uit Lewedorp; „Jubilate Deo" uit Kruiningen; „Kunst naar Kracht" uit Driewegen-Ovezande; „Tot nut en genoegen" uit Nieuwdorp: „Looft den Heer" uit Wolfaartsdijk; ..Ons Ge noegen" uit Heinkenszand; „Harpe Da vids" uit Colijnsplaat; ..Jubilate Deo" De Sovjetunie had gisteren nog steeds uit Goes: „Sol: Deo Gloria uit Borssele; met geantwoord op dc recente nota's Chr. Oratorium „Wi lem t Hooft uit van de twee grote westelijke mogend- Goes; Het Hervormde Kerkkoor uit heden waarin deze het voorstel van het Kloetinge en hei Hervormde kerkkoor Kremlin, de minister van buitenlandse heeft op de niet-vakman en dat eerst genoemde in minder goede tijden altijd de beste papieren heeft. „Ook als emi grant komt men als geschoolde eerder aan de slag", aldus de heer Van Dijk. „Het peil, dat hier bereikt is, staat op een dergelijk hoog plan, dat de her scholingsmetselaar 'in de naaste toekomst op de eerste plaats zal komen te staan", betoogde de heer K. J. van Loo, die namens de afdeling Walcheren van de aannemers- en bouwvakpatroonsbond het woord voerde. Alvorens de directeur van de werkplaats, de heer J. Meijer, de bij eenkomst sloot, sprak de heer. J. J. Franse,- uit 's-Heer Arendskerke, een woord van dank tot directeur en werk meester, alsmede tot de opperlieden, die tijdens het examen voor de nodige steen en specie zorgden. De geslaagden zijn: M. Schelfhout, Sluiskil, (die evenals A. Kodde uit Sou burg het hoogste aantal punten verzamel de en hiermee een prijs van de aanne mers- en patroonsbond in de wacht sleepte); J. J. Franse, 's-Heer Arends kerke. (die namens de bond een troost prijs ontving); D. L. de Wilde. Oude- lande; J. P. v. d. Boomgaard, Middelburg; J. van Belsen, Arnemuiden; J. Brouwer, Kapelle; J. Albicher, Sas van Gent; J. Drijdijk, Heinkenszand; G. Almekinders, 's-Gravenpolder; W. Meijer, Grijpskerke; H. Smits, lerseke; A. Meulblok, Kwaden- damme; A. Baart, Kloosterzande: L. <;J. Hijmans, Hulst; J. C. de Waal. Honte- nisse en J, L. Raas, 's-Heer Arendskerke. het doel van het vormingscentrum in herinnering bracht en een terugblik wierp op de voorbijgegane decade. In de eerste jaren waren er moeilijk heden, die men echter te boven wist te komen. In die jaren slaagde men erin, het werk vorm en inhoud te geven, na melijk: de jongeren doordringen van het Christen-zijn en van de beleving daar van. Dit is een belangrijk aspect in deze tijd, waarin de scheiding tussen predi kant en leek het grootste vraagstuk van de kerk is. De toekomst ziet er niet zo rooskleurig uit als velen wel menen. On danks subsidiëring door de regering en vele andere instanties, is verbetering van de financiële positie dringend nodig, even als uitbreiding van de personeels-bezet- ting. We kunnen echter vol goede moed verder gaan, in de wetenschap, dat het werk in de provincie en daarbuiten wordt gedragen door velen en dat wat bij mensen onmogelijk is, mogelijk is bij God. De directeur van het centrum, Wika R. Wasterval, gaf een uitvoerige uit eenzetting over de praktijk van het werk. Verschillende jongeren vertelden, wat hen aan Hedenesse bindt en lieten de aanwezigen zien en horen, hoe de week ends en weekkampen hier worden door gebracht. Na de pauze, waarin de gasten het centrum bezichtigden, sprak de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten, die tevens de commissaris der Koningin vertegenwoordigde. Hij bracht de ge lukwensen van het college van G.S. over en gaf de verzekering van de grote be langstelling van het provinciaal bestuur voor het zegenrijke werk, dat op Hede nesse wordt verricht. Ook persoonlijk wilde spr. en hij doelde hier op de subsidieaanvrage een voorvechter zijn voor dit werk. Hij hoopte, dat wat de jongeren hier heeft gepakt, door hen zal worden uitgedragen en onder Gods zegen tot heil zal strekken van onze ge hele samenleving. Een groot aantal sprekers voerden hierna het woord. Wij noemen: burge meester J. A. Leenhouts (Cadzand). ds. F. Kloosterman (praeses der Prov. Kerk vergadering). ds. J. Eygendaal (namens de classis IJzendijke). mej. M. Westera (namens de Stichting Zeeland Maatschap- oelijk en Cultureel werk), mej. A. van Leeden (onderwijsconsulente Z.L.M.), M L. van Vught (hoofd van een ULO- school), J. Hoekstra (namens de Federatie vormingscentra), zuster M. Bos (maatsch. werkster te Schoondijke), ds. Tjebbing (namens de Prov. Jeugdraad), wika M. van Vliet (namens de andere directeu ren) en de heer J. Gern (namens „De grote stichting"). Allen spraken woor den van hartelijke gelukwens en grote waardering voor het baanbrekende werk, dat op Hedenesse wo^dt verricht voor het geestelijk leven in Zeeland. Tal van andere autoriteiten uit kerke lijke. burgerlijke en onderwijskring woon den deze samenkomst bij. Wij noemen van hen nog ds. H. M. Strating (Goes) en burgemeester D. M. Vermet (s' Heer Arendskerke). Op 30 en 31 oktober en 1 november wordt, zoals een hoofdartikel zaterdag i reeds meldde, een Nationaal Christelijk Schoolcongres gehouden in de zalen van Bellevue, te Amsterdam. Het congres staat onder leiding van I Prof. Dr. H. Smitskamp. De algemene in leider dr. L. de Klerk, te Utrecht, zal een referaat verdedigen over het onder werp: Spel en ontspanning in onderwijs en opvoeding, waarbij prof. dr. G. C. v. Niftrik, prof. dr. L. Schippers, beiden te Amsterdam, prof. dr. ir. H. v. Riessen, te Delft, als coreferenten hun opmetingen zullen maken. Daar het congres bestemd is voor het gehele gebied van het Christelijk Onder wijs, zal het onderwerp op practische wij ze worden behandeld in de verschillende secties, n.l. voor het kleuteronderwijs (inl. mej. A. Brants), het lager onderwijs (inl. H. Dousma), het V.G.L.O. (inl. K. Groenendijk), het buitengew. lager on derwijs (inl. P. E. Fijn), het nijverheids onderwijs voor meisjes (inl. mej. W. J. Mulder), id. voor jongens (inl. J. H. Lig- teringen), het kweekschoolonderwijs (inl. P. J. W. Steinzi en het ulo en V.H.M.O. (inl. drs. C. F. W. Doyer). 's Vrijdagmiddags wordt een vergade ring gehouden van de internationale sec tie, onder leiding van prof. dr. J. Wate rink te Amsterdam, waarin gasten uit verschillende landen tegenwoordig zullen zijn. Donderdagavond wordt het congres ontvangen door B. en W. van Amster dam; vrijdagavond is er een gezellige, culturele avond, die door de Amster damse regelingscommissie is georgani seerd. Aan het congres is een belangrijke leermiddelen-tentoonstelling verbonden. Het congres wordt donderdag 30 okto ber om 11 uur geopend. De eerste plenaire zitting vangt aan om 2 uur. De secretaris van de Amsterdamse commissie, de heer J. Soetens, Witte de Withstraat 56, Amsterdam-W., is gaarne bereid, op aanvraag een uitvoerig pro gramma te zenden. Als op zijn giro 652717 f7,50 is gestort, ontvangt de deel nemer een referatenbundel, die reeds in druk verscheen en tevens als bewijs van toegang dient. Na afloop van het con gres ontvangen alle deelnemers een ge drukt verslag. door H. Kramer VLISSINGEN. Te Vlissingen is het afgelopen weekeind een wedstrijd ge houden tussen de nationale schaaktien tallen van Nederland en Engeland. Hoewel onze landgenoten aan de start ischenen met invallers voor Bouw- iop gelijke voet door een stukoffer van (zijn tegenstander te weerleggen. Alles hing nu af van de partijen Alex ander—Donner en Van Scheltinga—Bar den. Van Scheltinga was het eerst ge reed Hij bereikte een klein voordeel in het eindspel en voerde dit voordeel met volmaakte techniek tot winst. Don- ner was de kwaliteit kwijt geraakt, maar als compensatie had hij een pion en juist die pion maakte het de Engels- C De heer H. C. van de Runstraat te Vlissingen slaagde voor het examen Landmachinist B. Stoombedrijf, praktisch gedeelte. BarendregtB. Cafferty '2Vu, Va'A; 10. C. Orbaandr. S. Fazekas Va 1—0. FRUITEXPORT WEST-DU1SLANI) (Vair onze fruitteelt-medewerker! GOES. Met ingang van 27 oktober mag de sterappel vanaf 60 mm naar West-Duitsland worden geëxporteerd. Dit is meegedeeld door !het produktschap voor groenten en fruit. Deze maatregel is gekomen i.v.m. de stijgende prijs voor de sterappelen. De laatste weken mocht van dit ras alleen de maat 65 en op naa- dit land worden geëxporteerd. Verder ziin aan de lijst van naar dit land te exporteren Nederlandse appelen toegevoegd de Cherry Cox vanaf 60 mm en de Cromson Cox van deze maat. Beide rassen spelen echter een nnder- geschikte dol in de Nederlandse fruit teelt. Alleen de maatverlaging van de st.erappel is van groot belang. "West- Duitsland betoont nl. een grote belang stelling. waardoor de prijs vorige week opliep tot boven de 30 ct per kg. aan de conferentie over staking van de proeven met kernwapens die vrijdag in Genève gaat beginnen. Gaat beginnen, want ook indien de Sovjetunie verstek laat gaan zullen de Verenigde Staten en Engeland aan de conferentietafel gaan zitten. uit Wemeldinge. zaken naar Genève te zenden, verwier pen. Beide landen toonden zich wel be reid de ministers van buitenlandse zaken naar Genève te laten gaan zodra er uit zicht op overeenstemming was en hun aanwezigheid daar noodzakelijk zou zijn. De Sovjetunie had gisteren ook nog niet gereageerd op het Amerikaans-Engelse voorstel, met ingang van vrijdag een jaar lang geen proeven met kernwapens te nemen. Aan de bestrating van de markt te Brouwershaven vorderen de werkzaam heden snel. Het plein krijgt nieuwe klin kers in rood en geel, terwijl de oude keien naar het midden van dit plein rondom het standbeeld van „Jacob Cats" worden verplaatst. Tevens wordt een deugdelijke regenwaterriolering aange- lafLJ*„btStr,af ueze week houden in Londen de lci- sfraa? Zuiddukstraat worden hei be- ders van de delegaties van de Verenigde Staten en Engeland naar de Geneefsc Vt>i.lini.rlinrr i,ninuran conferentie, James J. Wadsworth en mi- verudl Uilig opiuweg mstei. 0rmsby Gore voorbereidende be- De verharding van de Spuiweg en de sprekingen. Wadsworth is adviseur voor daarop aansluitende Melkweg heeft de j ontwapeningsvraagstukken van het Ame- wandeling langs het Spui zeer veel ver- rikaanse ministerie van buitenlandse beterd. Deze verbetering is in het bij- zaken, zonder van groot belang voor de land bouw. Valerian Zorin. de leider van de Sov- Aantrekkelijk is dat de weg de oude vorm heeft behouden. Zo is dan hier in herverkavelingsverband geen rechte weg ontstaan. Deze methode heeft het plaat selijk karakter van het landschap be houden. TERMEI XEM jetrussische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties, bood het afgelopen weekeinde weinig uitzicht op een inter nationaal akkoord over staking van de proeven. Enge uren voordat Zorin dit in een Amerikaanse televisie-uitzending zei had president Eisenhower nogmaals de hoop uitgesproken dat de Sovjetunie zou besluiten samen met de Verenigde Sta- I.fwo vnnr zwanpn ten en Engeland met ingang van vrijdag VUUI /ana11^11 een jaar lanc geen proeven tc nemen. Leden van de jeugdnatuurwacht te Terneuzen hebben de zorg op zich ge- OVFR FN WFFR nomen van zes nieuwe éénjarige zwanen, v TjX\ U/In >y j^LjIv Vier van de vogels kregen als nieuw1 „tehuis" de in aanleg zijnde vijver van t Zorin zei in de televisieuitzending Zuidersportpark. De andere dieren wer- j waarom er naar zijn memng weinig kans den in de vijver aan de Axelsestraat ge-°P een akkoord was. ,,De regeringen plaatst. van de Verenigde Staten en Engeland .stellen zoveel voorwaarden en houden zoveel slagen om de arm bij het streven naar een oplossing van dit vraagstuk dat er misschien nooit een verbod van kern- tegeil auto wapens zal komen." De heer M. B., vertegenwoordiger uit Axel. werd in de Jacob Catsstraat te President Eisenhower zei echter in zijn Terneuzen gedwongen krachtig te rem- verklaring: ..De enige voorwaarde voor men, doordat een voor hem rijdende auto deze vrijwillige opschorting voor de duur plotseling stopte en weer doorreed. Mei f van een Jaar 's- dat de Sovjetunie in dat D. J. G.. uit Zaamslag, die op haar broni- jaar ook geen proeven zal nemen 11—16; 21. 41—37, 7—11; 22. 36—31. Wit gaat op avontuur uit. Hij weet zéér goed dat de tekstzet niet zonder gevaren is. Daartoe zal Koeperman echter een „lijf-aan-lijf"-ge- vecht moeten accepteren en juist in de hieruit volgende complicaties ligt de kans van de Canadees. Uit tactisch oogpunt is de tekstzet dus zeker verantwoord. 22. 13—18; En niet 2^. 11—17 wegens 23. 25—20. 14x34; 24. 33—29, 24x33: 25. door F. Roozenburg GOES. De langste party en naar mijn smaak ook de fraaiste partij van de match om het wereldkampioenschap j 38x7. 1x12; 26. 27—22, 17x28; 27. 32x5, met dam en winst. 23. 46—41. 9—13: Naar mijn smaak was 23—29: en vervolgens 18—23: zéér kans rijk voor zwart. Dat maakt de stellingen echter nog onoverzichtelijker, terwijl Koe- peiTnan nu toch reeds een uur speeltijd had gebruikt en dus een beetje moest woekeren met zijn tijd. Deslauriers had slechts een half uur van zijn speeltijd verbruikt! 24. 41—36. 24—29: Een ruil om tijd te winnen 25. 33x24, 23—28: 26. 32x23, 13x20: 27. 38—32! Geestig. Weer is 11 of 12—17 belet, nu door 30—24! 20x29: (gedw.) 25—20, 14x25; 27—22, 17x28; 32x5. en wit wint. 27. 19—23; 28. 42—38, 10—15; 29. 38—33. 13—19; 30. 43—38, 20—24; 31. 49—44, 2—8: 32. 44—40. 4—9: 33. 50—45, 8—13: 34. 48—43, 12—17; 35. 25—20, 16x27: 36. 32x12, 24—29; 37. 27x18, 1—7; 38 33—28. Nu mist de wereldkampioen een kans. De tekstzet geeft een afwikkeling naar een slecht eindspel, maar 38. 43—39, geeft zéér kansrijk spel. daar nu 3—8 zou verliezen door 31—27, met niet te couperen dreigingen. 38. 17—21: 39. 43—39. 3—8; 40. 38—33, 8—12. 41. 28—23. 19x28: 42. 32x23, 15—20: 43. 39—34, 12—17; 44. 33—28, 20—25; 45 37—32, 26x37; 46. 32x41, 21—26: 47. 41—37. 7—12: 48. 18x7, 11x2; 49. 36—31, 16—21; 50. 23—18. 2—8: 51. 37—32. 26X37; 52. 32x41, 21—26: 53. 41—37, 9—14: 54 18—12, 8—13: 55. 12X21, 26x17: 56. 28—23, 17—21; 57. 37—32, 21—26; 58. 45—40, 24—29; 59. 23—18, 13X22; 60. 34x23, 22—28: 61. 32—27. 28X19: 62 40—34, 19—24: 63. 27—22, 26—31; 64. 22—17. 31—37; 65. 17—12. 37—42; 66. 12—7, remise. De stand is nu 17—13 in het voordeel van Koeperman. De 16de partij wordt maandag te Rotterdam gespeeld, waarbij Koeperman de witte stukken heeft. fiets achter de auto reed, had echter niets bemerkt en botste tegen de achterkant van de wagen. Zij liep geen letsel op; de brommer en de auto werden licht be schadigd. Engeland en de Verenigde Staten zuilen in ieder geval met ingang van vrijdag geen proeven nemen zolang de Geneefse conferentie duurt. dammen was de 15de partij die zaterdag te Goes werd gespeeld. Niet minder dan 5V> uur duurde de fascinerende strijd alvorens de wapenen werden gestrekt en de wedstrijdleider beide wijsvingers in de hoogte stak ten teken van de punten verdeling. Dat was bij de 66ste zet! De partij was zeer combinatierijk met uiterst wisselende kansen. In de opening wist Koeperman het beste spel te ver krijgen, doch Deslauriers, die in kam- pioensvorm was, wist de zaak dusdanig met allerlei dreigingen te vertroebelen, dat Koeperman, die voor de opening veel tijd had gebruikt, op dwaalwegen kwam en een gedrukte stelling kreeg. Reeds dacht men dat Deslauriers het huzarenstukje zou uithalen van 2 par tijen achter elkaar te winnen, maar in een zéér gecompliceerde stelling vond de Canadees bij de 44ste zet niet de aller sterkste voortzetting. Daar was Koeper man direct bij om het spel een voor hem gunstige wending te geven en de man uit Montreal scheen het erg benauwd te krijgen. ïn de zaal had men reeds weer verlies voor Deslauriers gevonden, maar, gelijk gezegd, bewerkstelligde deze een punten verdeling, die trouwens meer dan ver diend was. Bij analyse liet de wereld kampioen nog zien dat hij niet in zó ernstig gevaar had verkeerd als was ge dacht. Zelfs had hij héél wat gemakke lijker remise kunnen maken, maar had nog een kansje op winst willen wagen. Hieronder deze bijzonder fraaie partij in haar geheel. Partij no. 15. gespeeld te Goes, door M. Deslauriers (wit)—Ir. I. Koeperman (zw.). 1. 34—29. 19—23: De zet die Koeperman met zwart vrijwel altijd speelt, ongeacht hoe zijn tegenstander ook opent. Hij beoogt er- 'mee, een snelle ontwikkeling van de lange vleugel te verkrijgen. 2. 33—28. 23x34; 3 40x29, 17—21: Natuurlijk niet 14—19, daar wit dan door 29—23. 28—22, en 33x25, een stuk zou winnen. 4. 4540, 1419; 5. 4034, 1014; 6. 34—30, 18—23: Koeperman zoekt het in heel wat eenvoudiger middelen dan Des lauriers. Daarom haalt de Rus maar vast wat materiaal van het bord. 7. 29x18, 13x33: 8. 38x29. 21—26 9 42—38. 8—13: 10. 30—25, 20—24: 11. 29x20. 15x24; Het Verschil in stijl is duidelijk te zien. Door enkele ruilen is zwart er als het ware in geslaagd, dc openingsmoeilijkheden over te slaan en zijn lange vleugel is geheel ont wikkeld. Datzelfde kan zeker niet van wit slag: 1. Hoogveld. 2.11.8; 2. Baumann 2.13.7. worden gezegd. 12 32—28, 1218; 13. 47—42, 16—21: 14. 39—34, 11—17; 15. 44 -39. 17—22; Troepenverplaatsing van de vleugel naar het centrum. 16. 28x17. 21x12: 17. 34—30, 6—11 18. 39—33, 18—23; 19. 31—27, 5—10; 20. 37—32. meester, Prins en Van den Berg, was man zeer lastig. Ten slotte dwong de de algemene mening dat Nederland deze Nederlandse kampioen met die pion de wedstrijd zou winnen. Des te verras-1 beslissing af, waardoor ook de tweede sender was de harde klap die de Engel- ^ag een resultaat van 7Vz2H werd sen onze spelers in de eerste ronde toe- bereikt en waardoor de uitslag 110 m brachten: met niet minder dan 6^23:> het voordeel van ons land werd. werd een vrij hopeloos schijnende ach-1 j}e uitslagen waren: 1. dr. M. Euwe terstand opgelopen. ,J. Penrose V2. 2. ir. H. J. van Donk- Maar des te harder knepen de Neder-je. q Alexander 01, tweede ronde landers de kaken de tweede dag op j h. DonnerAlexander 10; 3. N. elkaar en ziedaar: wat niemand meer Cortlever—Ph. Clark 0—1, 124. H. voor mogelijk had gehouden gebeurde. Kramerh. Golombek Vz—34i 5. De Nederlanders liepen niet alleen hun Th. D. van ScheltingaL. W. Barden achterstand in, maar wonnen zelfs. De,o1, 10 6. W. J. MühringP. S. Mil- beschikbaar gestelde wisselprijs. een ner Barry t2—3a—'2; 7. F. Roessel— zilveren model van De Ruyters vlagge- j. A. Fuller 10, 10; 8. mr. E. Span- schip De zeven provinciën, blijft dus j jaard—F. Parr 0—1, Mt—9 dr. J. T. voorlopig in ons land. De eerste ronde begon al met een zeer onaangename tegenvaller voor Nederland. Donner kwam niet opdagen en ten einde raad werd ten slotte ir. H. J. van Donk als invaller aan het tweede bord opge steld. Van Donk had tegen Alexander na tuurlijk een heel moeilijke taak. On danks alle inspanningen kon hij een nederlaag niet verhinderen. Daar ook Cortlever, Van Scheltinga en mr. Span jaard het onderspit moesten delven, waartegenover slechts een vlotte over winning van Roessel en vijf remises stond, was de stemming in het Neder landse kamp aan het einde van de eerste speeldag in mineur. Op de tweede dag verliep de zaak heel anders. Roessel won opnieuw en verkleinde daardoor de achterstand tot 2 pnt. Fel werd gestreden in de part. van Cortlever, Kramer, Mühring, Spanjaard en Barendregt, partijen die echter ten slotte in een verdeling van het punt eindigden. Inmiddels waren de overige vier partijen tot klaarheid gekomen. Dr. Euwe bereikte door een kleine maar [vinnige combinatie een gewonnen eind spel en Orbaan bracht de partijen weer SLUIS. Uit het jaarverslag van het waterschap Het Vrye van Sluis over 1957 blijkt, dat de schuldrestant per 31 december 1957 bedroeg een bedrag van f3.611.447,52, waarvan f 112.397,52 van de vni. polders. Aan oorlogsschade-uitkeringen werd ontvangen f 54.620,97. De verpachtingen van gronden bracht op f 18.396,98 en die van jacht- en visrecht f 4799,50. Aan de zeewering kwam in het ver slagjaar geen stormschade van enige be tekenis voor. De dijkwacht behoefde niet te worden ingesteld. Van de hand van de Commissie Wa terbeheersing en Ontzilting verscheen het interimrapport inzake het onder zoek naar de afvoerfactor in het wa terschap. De onderzoekingswerkzaam heden voor de verbetering van de af watering, mede in verband met de in de toekomst uit te voeren dijkverzwa ringen langs de Westerschelde, worden voortgezet. ONDERHOUD Naast het normale onderhoud aan de waterleidingen o.a. delven en schonen, lingsgebied kon, gelet op de plaats en dichtheid, aanvankelijk niet akkoord ge gaan worden, nl gezamenlijk overleg is een meer beperkt plan opgesteld, waar mee door het waterschapsbestuur werd ingestemd. In augustus van het verslagjaar werd. na verkre'gen vergunning van de Rijks waterstaat, overgegaan tot het opnieuw aanleggen van de monding van de Zwin geul evenwijdig met en langs de Belgi sche grens. In de loop van enkele jaren had de geul zich over het strand ver plaatst in oostelijke richting en vormde een gevaar voor de eerste duinregel. De kosten, welke door liet Rijk werden ver goed, bedroegen f 2847,38. Aan de zeewering vond het normale onderhoud plaats. Voor zandaanwinning werden in het Zwin rijssehermen geplant en op de duinregel waar nodig, helm geplant. Ter bescherming van de grasmat op de zee dijk werd t.b.v. de badgasten tussen het Strandhotel en de zeesluis in samenwer king met de gemeente Cadzand een dijk- overgang gemaakt. De peilingen en strandmetingen had- In de vrijdag gehouden zitting van de gemeenteraad van Yerseke kwam er van de zijde van de Stk. Geref. Partij bezwaar tegen 't op de begroting voor het feest ter opening van het mossel- en oester seizoen. De heer Koster meende, dat dit met het oog op de financiën van de gemeente niet verantwoord is, zolang het niet mogelijk is, de stra ten in orde te brengen. De heer Gebraad uitte meer principiële be zwaren. Hij achtte een dergelijk t feest niet in overeenstemming met Gods Woord. Wie zo'n feest houdt, dient de mammon. God kan daar Zijn zegen niet op geven, integen deel: oordeel op oordeel zal erop volgen. De heer De Leeuw (Ge meentebelangen) merkte op, dat bij dit feest de gehele gemeente betrokken is. Burgemeester A. C. Willemsen. die de principiële be zwaren graag eerbiedigde, achtte het geld goed besteed. Ook de middenstand heeft er belang bij. De heer Pekaar (P. v. d. A.) meen de. dat het feest tegelijk een pro test is tegen de afsluiting der zee gaten. De heer J. C. Sinke (A.R.) opperde de mogelijkheid, het be- Idrag voor een bepaald onderdeel van het feest beschikbaar te stel len, dit om de bezwaren te onder vangen. In stemming gebracht, werd het voorstel aangenomen met de stem men van de drie S.G.P.-raadsleden tegen. De Raad benoemde tot ambtenaal- de Burgerlijke Stand dhr. Joz. C Sinke (raadslid) en dhr. J. J. de Winter (amb tenaar}. Dhr. P. de Leeuw bepleitte de wenselijkheid, deze ambtenaren in toga te kleden. werd de reeds begonnen delving vanden een bevredigend verloop, de Linie voortgezet, zodat thans deze y0or de sluizen te Nieu\v= o.u.» hoofdafvoerleiding vanaf Bakkersdam die in de Elisabethpolder werden nieu- tot aan het z.g. Withuis te IJzendijke vvc deuren aangeschaft. Te Nummer geheel op de gestelde afmetingen is ge- £en werden de oude windwerken van bracht. i de zeesluis te Cadzand aangebracht. Evenals in voorgaande jaren werd ook ,tiet gemaal te Biervliet werd vei- dit verslagjaar overgegaan tot het aan- nieuwd. i-s-k brengen van een dubbele oppervlaktebe- 'VG handeling op een totale weglengte van öp.de wegen werd 3100 ton giind ge- ongeveer 20 km, terwijl een gedeelte j fadandhaveii be- versleten keibestrating, na onder profiel i schikbare betonpuin weiden twee g- te zijn gebracht met schrale beton, voor- gedeelten verhard, n.l. de weg over e zien werd van een warm asfaltbeton Nieuwhovensed'jk en een gedeelte deklaa„ de Langeweg St. Kruis. Voorts werd de onverharde weg lopende vanaf Nummer De werkzaamheden aan wegen en wa-Een naar de wachtsluis aan de zoge- terleidingen in het ruiïverkavelingsgebied naamde Doddenhoek met vrijkomend te Eede kwamen praktisch gereed. Met puin van gesloopte bunkers verhard, de plaatsclykc commissie werd overeen- De haven te Biervliet aan de Paulina- gekomen, dat het waterschap dc water- j polder werd uitgebaggerd. De kosten leidingen terug in onderhoud zal nemen, J hiervan bedroegen f3522,35. met dien verstande, dat voor enkele nog resterende werkzaamheden, welke door het Waterschap zullen worden verricht, door Ruilverkaveling aan het water schap een bedrag van f 12.000 zal wor den gevoteerd. Met het door het Staatsbosbeheer inge diende landschapsplan inzake de beplan-( ting langs de wegen in het Ruilverkave-'school te Westkapelle. Brouwershaven Benoeming Mej. J. Remeeus, onderwijzeres aan de o.l. school te Brouwershaven, heefl als zodanig ontslag aangevraagd, i.v.m. haar benoeming in gelijke functie aan de o.l. Van de voormalige school aan de Dam straat worden lokalen verhuurd aan ou den van dagen, zangverenigingen enz. Eenvoudig meubilair en verwarming ziin voor de gemeente. De heer Koster had wel enige bezwaren, maar op suggestie van de voorzitter, om het voor het eerste jaar maar eens aan te zien, werd het voorstel zonder stemming aangenomen. Dhr. de Leeuw meent dat het verstandig zou zijn 9m de gemeenschappelijke rege- nng reinigingsdienst een volgende maal te behandelen, opdat een en ander gron dig kan worden bestudeerd. De voorzitter U1}een, dat de regeling in goed overleg tussen de gemeenten is vastge steld, met advies van terzake kundigen. Daarom kan het voorstel gerust worden aangenomen. De raad doet dit met alge mene stemmen. De nieuwe mosselconser- venfabriek op het industrieterrein zal moeten aansluiten bij de waterleiding. De gemeente zal de eerstvolgende 10 jaar garant zijn voor de afname. De begroting burgerlijk armbestuur '59 en de gemeentebegroting werden aange boden. De laatste sluit met een tekort van f 47.770,77. De heer Koster klaagde, dat de raads zaal, die tevens als trouwzaal dient, te weinig stoelen heeft voor het publiek. Daaraan zal worden tegemoet gekomen zegde de voorzitter toe. De verlichting in de Molenlaan c.s. komt in orde. De brandput in de nieuwe wijk zal met de Heidemij worden besproken. De heer H. Cornelisse vroeg om de bomen aan de Oude Dijk te laten snoei en. De heer J. C. Sinke klaagt over de straat aan de Molenpolderdijk. Mej. Oom vioeg naar het sportterrein (speelplaats) en zou gaarne zien, dat de bomen aan de Marijkelaan kort werden gehouden. Wanneer wojdt de gasfabriek veranderd in een brandweerkazerne? Daar zullen we geduld mee moeten hebben, zegt de voorzitter. De heer De Leeuw informeerde naai de geldleningen van de gemeente. Kan onze gemeente zelf geen leningen plaat- I Sen?j Is tocl1 te dat we tegen i minder rente leningen zouden kunnen plaatsen en dat we nu duurder moeten lenen. Het rijk gaat nu ook tegen 4Vz pet lenen. Kunnen en mogen we dat niet? Het is niet makkelijk om deze kwestie zo maar op te lossen, verklaarde de voorzitter. bestuurders cjv bueen Van een onzer verslaggevers GOES. Vertegenwoordigers van de afdelingen in de ringen Goes en om streken van het CJMV en het CJVF zijn zaterdagmiddag in Goes bijeengeweest orn een nabeschouwing te houden over de in de laatste tijd georganiseerde activiteiten en om de plannen voor de I komende tijd te bespreken. De leiding berustte bij mevrouw Jebbink-Paap, uit Kapelle, presidente van de ring der CJVF. Besloten werd in de komende periode activiteiten gecombineerd voor jongens en meisjes uit te voeren. Dt eerste bijeenkomsl zal zijn op 22 novem ber te 's-Heer Hendrikskinderen. Juist bij het uitgaan van de school met de Bijbel liep het paard van de heer D. dat bij smid Van Beek „beslagen" moest worden de Ring op en wilde er vandoor gaan. Mej. M,, die daar juist d« ramen reinigde, wist het dier tot stil» stand te brengen, waardoor verdere o*» gelukken konden voorkomen worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4