GRIEPERIG?] ZWITSALETTEN keif^en II erafJ Hansweert heeft thans fraai wijkgebouw NEGEN DODEN SLUITEN DROEVE LIJST VAN RAMP OP RIJKSWEG Nieuw! Te weinig reddingsmiddelen op „Prinses Beatrix" PEKING: GRANATEN OM DE ANDERE DAG Werkzaamheden P.P.D. in teken van Deltaplan Goede samenwerking tussen Rode en Groene Krüis Kunstboter ^t)a<^meditatie Met de hulp van Italiaanse giften Burgemeestersvrouw hees kruisvlaggen Jaarverslagen over 1956 en 1957 EXPOSITIE VAN KINDERBOEKEN Moderne outillagemaar.,. de excellente goud-gele Virginia-shag van Douwe Egberts! Griekenland liet Navo in ongewisse Maandag 27 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 JTR WAS EENS een directeur van een middelbare school, die tot zijn leerlingen zei: „Het eten van margarine wordt een schande geacht. Dit is niet juist. Hoe krijgen we bo ter? We nemen een koe, laten die gras eten, waarvan de koe melk maakt, die we door melken krijgen, gaan die melk karnen en krijgen zo boter. In onze technische eeuw moet het moge lijk zijn, dat we die koe uitschakelen en langs technische weg direct van het gras boter maken." Dit historische verhaal speelt in het begin van deze eeuw. En inderdaad: het eten van margarine, of kunst boter was toen nog een schande. Aan het eind der vorige en het begin van deze eeuw moesten er speciale win kels gesticht worden, om de marga rine te verkopen. Er werden wat an dere artikelen bijgevoegd (een der vooroorlogse grootwinkelbedrijven dankte daaraan feitelijk zijn ont staan) en de huisvrouwen, die mar garine in hun gezin gebruikten, gin gen steelsgewijs die winkels binnen en zorgden bij het vertrek, dat het pakje margarine onder andere artike len was verborgen. "pOCH GROEIDE het verbruik. De dames, ook de deftige dames, aanvaardden het kunstprodukt het eerst in de keuken en spraken dan van „keukenboter". Er bleef echter een groot onderscheid. De kruideniers en andere winkels, die het artikel voerden, moesten met letters, waarin de grootte precies was voorgeschreven, op hun raam of deur zetten: margarine. En verder moest het woord op elke kist en elk pakje duidelijk worden vermeld. Maar de opmars ging voort. En met name de eerste wereldoorlog heeft het gebruik snel doen groeien, waarbij de ver betering van de kwaliteit ook een grote rol speelde. Hoewel lange tijd „roomboter niet was te vervangen", was tegen de Tweede Wereldoorlog het gebruik vrij algemeen en deed het artikel in die oorlog zelfs zijn intrede in de boeren gezinnen, ja ook in die van melk producenten. En na die oorlog werd het in boter- producerend en exporterend Neder land zo, dat natuurboter slechts ge bruikt werd in een verdwijnend klein aantal gezinnen. pR WAS GETRACHT, ook voor de oorlog al, een compromis te treffen. De „melange" kwam tot stand, in verschillende prijzen en smaken, waarin natuurboter met kunstboter was vermengd. De zuiverheid, die ons land op zo velerlei gebied nastreeft, was echter oorzaak van, of aanleiding tot een streng mengverbod. Natuur en kunst mochten op het gebied van de brood- smering niet samengaan! Totdat het jaar 1958 kwam. En er een overschot kwam van melk en melkprodukten, die ook niet uitgevoerd konden worden. Leiden was in last. Op allerlei wijze Advertentie Eigen nieuwsdienst HANSWEERT. De bevolking van Hansweert kan niet genoeg dankbaar zijn voor de spontane hulp, die de Italiaanse burgerij bood na de vreselijke ramp in 1953. Hoewel het dorp Hansweert gespaard bleef van het water kon toch met gelden uit Italië in het kader van het Nationaal Rampenfonds een potje worden gevormd, waaruit een bedrag werd verkregen voor de bouw van een Groene Kruiswijkge bouw. Zaterdagmiddag was het dan zover, dat de officiële openings plechtigheid verricht kon worden. De echtgenote van de burgemeester van KruiningenHansweert, mevr. A. SchipperNoordhoek was be reid door het hijsen van het Rode Kruis en Groene Kruisvlag de offi ciële opening op haar te nemen. Hiermee kwam tevens tot uiting, dat in Hansweert een prachtig staaltje van samenwerking tussen Rode en Groene Kruis werd gedemonstreerd. De dank aan Italië voerde toch wel de boventoon tijdens de ingebruikneming van dit fraaie, praktisch en doeltreffend ingericht wijkgebouw. Ook de voorzitter van de afdeling Kruiningen-Hansweert- Schore, de heer H. Weststrate, kon in zijn openingswoord tot de vele genodig den in het verenigingsgebouw „Kaj Munk" niet nalaten om zijn grote dank te betuigen voor de hulp van het Itali aanse volle. „Het zou niet mogelijk geweest zijn zonder de hulp van buiten tot stichting van een nieuw gebouw over te gaan. En nu is het ons gelukt een belofte in te lossen", aldus de heer Weststrate. Er was een bedrag om de dorpskern Hans weert en een gedeelte van Schore te voorzien van een wijkgebouw. Het resul taat is thans aan de Kerklaan, tegen de voet van de Kanaaldijk, te bewonderen. Aannemer Poley en architect De Jonge hebben werkelijk iets moois afgeleverd. Een blijde burgemeestersvrouw hees na de toespraak van de voorzitter de beide Kruisvlaggen, waarbij Aagje Dam man bloemen aanbood en Willy Bierens de sleutel op het traditionele kussen overhandigde, waarmee mevr. Schipper de deur opennde. Het gezelschap bezichtigde het gebouw, bestaande uit een cursuszaal, dokters kamer, consultatiebureau, magazijn en zusterwoning. In een sympathiek toespraakje merkte mevr. Schipper op, dat nu een lang ge koesterde wens in vervulling is gegaan. Tevens vond zij, dat in Hansweert een treffend staaltje van samenwerking Oost- en West Souburg Drie-en-een-halve meter In de tuin van de heer J. Melse, Mid- werd getracht, het melk-, boter- en delburgsestraat 10, zijn de maisstangels kaasgebruik aan te moedigen. Het heeft wel enig resultaat ge had. Maar we zouden nóg met het probleem zitten, als niet even plotse ling als de exportvertraging er een ex- portgroei was gekomen. Nu is men alweer aan het stadium toe, dat men door middel van verhoging van de prijzen het gebruik van melkproduk ten gaat afremmen. PN WERKELIJK, op ditzelfde mo- ment komt minister Vondeling met het plan: Iaat ons het mengverbod opheffen en de mogelijkheid van het maken van melange weer openen. Noch de melk- en boterproducenten, noch de margarinefabrikanten zijn er enthousiast voor. De mensen van de zuivel niet, om dat zij liever „botertje tot den boom" leveren. De margarine-industrie niet, omdat zij intussen heel ver gevorderd is op de weg, die de in het begin ge noemde directeur van een middelbare school voorzag. Al maakt de margarine industrie nu nog geen produkt van gras, maar gebruikt zij èn plantaar dige èn dierlijke vetten. Waarmee we maar zeggen willen, dat het wonderlijk gaan kan in de wereld. Vooral als men bedenkt, dat een minister, geboortig uit de melk- opgeschoten tot een hoogte van drie-en- een -halv e-meter N.C.V.B. De afdeling' van de Ned. Christen-Vrou wenbond hield haar ledenvergadering' on der leiding van mevrouw Polderman— Leijnse. Mejuffrouw Boudeling', de direc trice van de Christelijke Landbouwhuis- houdschool te Middelburg, sprak over het onderwerp: op de bres voor onze doch ters. Helaas was de vergadering als ge volg van de filmavond in verband met de gezinsweek minder goed bezocht. De vol gende vergadering zal D.V. gehouden worden op 27 november a.s. Die Nachtwache In het kader van de gezinsweek werd in de Gereformeerde Kerk de bekende film „Die Nachtwache" vertoond. Ds Bohlmeyer had de leiding. De belang stelling was fantastisch groot: de kerk was overbezet. GESLAAGD GOES. De heer J. Izebiul, onder wijzer aan de christelijke ulo-school te Goes, slaagde voor de akte wiskunde l.o. tussen beide kruisverenigingen tot stand was gebracht. (Het Rode Kruis zal voor de cursusavonden gebruik maken van het Groene Kruisgebouw). Terug in „Kaj Munk" werden geluk wensen uitgesproken door burgemeester A. Schipper namens het gemeentebestuur („Ik bij blij, dat negen van de elf raads leden aanwezig zijn, waaruit dus blijkt, dat de raad veel interesse toont voor het Groene Kruis en voor Hansweert"); de heer A, de Lange, secretaris van de Zeeuwse vereniging van het Groene Kruis (hij bood een elektrische klok aan); pastoor Nijsse namens het r.k. kerk bestuur; ds. J. C. Bronsgeest, namens de ned. hervormde gemeente; burgemees ter D. C. Bouwense van St. Maartens dijk namens het kringbestuur van het Rode Kruis; burgemeester J. C. W. Jobse van Rilland-Bath namens het afdelings bestuur van het Rode Kruis; architect J. de Jonge en tot slot de heer W. J. Pouwer, die namens de bevolking van Hansweert een theeservies aanbood. In de avonduren werden voor de bur gerij enkele attracties (ter versteviging van de Groene Kruiskas) georganiseerd en kon het nieuwe gebouw bezichtigd worden. Biggekerke Raad vergadert Vrijdagmiddag om vier uur hoopt de gemeenteraad in openbare zitting bijeen te komen. De agenda vermeldt o.m. voorstellen tot wijziging van de verordening op de winkelsluitingswet (halve dagsluiting) tot het later openstellen van winkels in het zomerseizoen; tot het deelnemen aan een gemeenschappelijke vuilophaaldienst en tot het overdragen van woningwet woningen aan de Christelijke woning stichting op Walcheren. Voorts zal de ge meentebegroting voor 1959 worden aan geboden. MIDDELBURG. „De werkzaam heden van de Provinciale Planologische Dienst hebben in de jaren 1956 en 1957 sterk in het teken gestaan van het Delta plan. Als eerste activiteit, waarin de P.P.D. een belangrijk aandeel heeft ge had vormde het opstellen van het „schema der studie-objecten", dat door Ged. Staten op voordracht van de Werk groep Deltazaken Zeeland als leidraad voor de verdere studies van de Werk groep is aanvaard. Hoewel dit schema van studie-objec ten geen „plan" is, is het toch ie beschou wen als de basis voor een streekplan. En al moeten vele onderdelen van dit „concept" nog nader worden bestudeerd, toch valt uit dit schema van studie -objec ten de voor ogen staande planologische ontwikkeling van Zeeland duidelijk af te lezen." Dit lezen wij in de jaarversla gen over 1956 en 1957 van de P.P.D. die juist z\jn verschenen. Verheugend is te constateren, aldus hét jaarverslag, hoe uit dit nog vage sche ma van studie-objecten door samengaan van industrie en rijkswaterstaat een be langrijk project het Zuid-Sloe reeds tot een concreet plan is geworden. Het streekplanwerk heeft ook in de achterliggende (dubbele) verslagperiode zijn voortgang gehad. Vooral de ontwikkeling van het recrea tiegebied in de Westhoek van Schouwen en de planning voor een nieuw recreatie gebied rond de Zandkreek en het Veer- se Gat hebben de aandacht gehad. Zo spoedig mogelijk zullen officieel streekplannen van deze gebieden aan de orde dienen te worden, gesteld waarbij de „Westhoek" als onderdeel van een streekplan voor geheel Schou wenDuiveland zal worden opgeno men. De voorbereidende studies om tot een streekplan SchouwenDuiveland te ko men werden, met name van de kop van van kwam een concept-nota inzake het vreemdelingenverkeer in de Westhoek van Schouwen—Duiveland klaar. Deze nota omvat zowel een verhandeling om trent de recreatie in de Westhoek als een beschouwing over de recreatie in dit ge bied tot en na de voltooiing van het Del taplan. Evenals in het vorige verslagjaar kon ook thans weer met voldoening melding worden gemaakt van een grote activiteit van vele gemeentebesturen op stedebouw kundig terrein. Daarbij moet echter met teleurstelling worden geconstateerd, dat nog steeds bij enkele gemeentebesturen een zekere weerzin bestaat de nodige stedebouwkundige regelingen te treffen. Ook het structuurplan kwam in de ver slagperiode meer in de belangstelling te staan. St. Laurens N.C.V.B. vergaderde De afdeling Sint Laurens van de Ned. Christen Vrouwen Bond kwam in maan delijkse vergadering bijeen onder leiding van mevrouw W. H. BaasKemp. Spreker voor deze avond was de heer N. Verboon te Middelburg met het on derwerp: „Opvoedingsmoeilijkheden". Op deze lezing volgde een interessante be spreking. De volgende vergadering is vastgesteld op donderdag 20 november. Als spreker hoopt dan op te treden Ds. P. Homburg, te Vlissingen, met het onderwerp: „Het geheim van een gelukkig leven". St. Annaland Tijdelijk onderwijzer De heer A. Manneke uit Kruiningen en voorheen werkzaam als tijdelijk on derwijzer aan de School met de Bijbei te Sint Annaland, is thang benoemd als tijdelijk onderwijzer aan de School met Schouwen, voortgezet. In het kader hier- de Bijbel te Scherpenisse. De gereformeerde jeugd van Sou-| Eindstand 52 voor de jeugd, burg heeft zaterdagmiddag flink moeten De opbrengst, 132.40, is bestemd voor voetballen om het van de kerkeraad te het jeugdgebouw. winnen. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Want ik doe niet, wat ik wens, maar waar ik een afkeer van heb, dat doe ik. Romeinen 7 vers 15. Om maar direct met de deur in huis te vallen: wij weten, dat wij God moeten dienen en toch doen wij het vaak niet. Daar komt in grote lijnen onze tekst op neer. Het moeten dienen van God en het niet doen leidt tot spanning en vurige strijd. Wij zijn dwaze en zondige men sen. Wij weten soms zelf niet hoe dwaas wij zijn. Het komt er op aan, dat wij God dienen. Het moet niet bij voornemens blijven, nee echt God dienen. Het moet; God eist van ons, dat wij Zijn Naam belijden. Laat de gedachte van afkerig te zijn maar varen. MIDDELBURG Ter gelegenheid van de kinderboeken week, die deze week wordt gehouden, is zaterdag in kunstzaal van Benthem Jutting te Middelburg een expositie van kinderboeken geopend. Evenals vorig jaar is de heer Carrière er ook nu weer in geslaagd, een uitgezochte serie van jeugdboeken bijeen te brengen, die dit maal tot 31 december te bezichtigen zal zijn. De bezoeker treft hier werkjes aan zo wel voor kleuters, als voor de rijpere jeugd, variërend dus van prentenboeken en sprookjes tot de „gewone" jongens- en meisjesboeken voor de oudere kinde ren. Jules Verne, zo blijkt de laatste tijd duidelijk, doet het nog steeds en deze fantasierijke auteur is dan ook met een prachtig uitgevoerde reeks op deze ten toonstelling vertegenwoordigd. Onder de meer dan 2500 boeken bevinden zich ook talrijke pockets en verschillende kleurrijke jeugdencyclopaedieën, evenals stijlvol uitgevoerde kinderbijbels, zowel voor protestanten als katholieken. Al dit schoons liet de jeugdige bezoe kers van deze openingsmiddag echter vrijwel ongemoeid, omdat hun belang stelling voornamelijk scheen uit te gaan naar de overigens onschuldige strip verhalen, die op een tafel lagen uitge stald. En hiermee werden de paedagogen onder de ouderen dan daadwerkelijk ge confronteerd met een probleem van de eerste orde! Tijdens de buitengewone algemene ledenvergadering van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond te Utrecht werd een hernieuwd voorstel om een hoofd klasse in te stellen verworpen. Eigen nieuwsdienst Een uur later NOG GEEN uur na de ramp op Rijks weg 18 tussen Delft en Overschie is op de Vrijenbanselaan te Delft de 25- jarige C. Ruygrock uit Pijnakker ver ongelukt. Hij reed daar, omdat het ver keer over de Rijksweg via deze route was omgelegd. Met de voetensteun van zijn motor raakte hij een vluchtheuvel. Hij viel en werd overreden door een vrachtauto, die aohter hem in de file reed. Zijn ver loofde, die achterop zat, liep geen letsel op. Geen rijbewijs Twee mensen kwamen in de nacht van zaterdag op zondag om bij een auto ongeluk op de Rijksweg door Soest. Een meisje uit Baarn bestuurde, hoewel zij geen rijbewijs had, een auto, waarin ook een jongeman uit Amersfoort zat. De auto reed tegen een verkeersbord en schoof tegen een boom. De twee mensen werden er uit geslingerd en waren op slag dood. Het waren de 23-jarige A. J. C, S. en de 21-jarige mej. G. C. van D.; béiden waren ongehuwd. Tegen boom Onder Oerle, gemeente Veldhoven, is de 39-jarige J. Machielse uit Oorschot in de nacht van zaterdag op zondag om gekomen. Hij was met z^n motorrijwiel tegen een boom gebotst. Zijn vrouw, provincie Friesland, toch, als hij ten minste zijn geboorteland niet al te ontrouw wil zijn, wel erg tegen eigen gemoed in gaat werken, als hij de zuivere boter en de zuivere marga rine, die eik voor zich zeer te prijzen zijn, wil laten vermengen. Advertentie Met de indienststelling van de provinciale veerboot „Prinses Beatrix" op het veer Vlissingen—Breskens is een indrukwekkende verbetering van de outillage tot stand gekomen. Op 1 augustus zijn de nieuwe tarieven, gelijktijdig met de ingebruikneming van de nieuwe veerboot en de aanleginstallaties met aan- en afvoerwegen een feit geworden. Een belangrijke stap werd gezet op het pad der gewenste verbeteringen. Hoe staat het echter met de veiligheid? Deze vraag stelt de heer A. P. Schat in het maandblad voor scheep vaart en scheepsbouw ,,De Blauwe Wimpel". Hij constateert, dat er een ontstellend gemis bestaat aan moderne reddingsmiddelen. in handige plastic tabakszak! Het is te betreuren, zo schryft de heer Schat, dat een onderdeel van de verbe tering der outillage volkomen tot het „vergeten gebied" schijnt te behoren, 1 vooral omdat dit onderdeel de reddings middelen aan boord van de veerboot be treft, hetgeen toch allerminst een onbe langrijk onderdeel genoemd kan worden. Gemiddeld worden per jaar met de Westerscheldeveren bijna vier miljoen passagiers overgezet, zodat het niet over dreven is om enige aandacht te schen ken aan eventuele gevolgen, die een veerbootramp kan veroorzaken in het bijzonder wat betreft de overlevingskan sen van de passagiers. AANVARING Een gevaar van de eerste orde. waar aan de veerboten ten minste 13 uren per dag blootstaan is dat van de aan varing. De veerboten varen, dwars op het in- en uitgaande scheepvaartverkeer, hetgeen een risico meebrengt van nog veel grotere omvang. Volgens de gege vens van het Loodswezen te Vlissingen kruisten in 1957 rond 37.000 schepen de veerroute Vlissingen-Breskens. Ter hoogte van deze route worden de ze schepen beloodst, zodat zij met ge ringe vaart passeren. Dit komt het ma noeuvreren niet ten goede. Bovendien is de rede van Vlissingen ankerplaats voor vele schepen. Juist bij ongunstige weersomstandigheden als storm en mist neemt het aantal anke rende schepen toe. Verder zijn er gevaren voor brand en slagzij OVERLEVINGSKANSEN Het blijkt, dat de kansen op lijfsbehoud wel in zeer schrille tegenstelling staan tot de overigens in details nagestreefde perfectie bij de verbetering der veren-1 outillage. De aanwezige middelen bestaan uit vlotten, die overboord gezet moeten worden. Daarna zullen de passagiers in het water moeten springen, en trachten een vlot te bereiken. Het is niet zo verwonderlijk, dat de praktijk leert, dat het percentage ge redden bij veerbootrampen schrikba rend gering is, ondanks nabije wal of directe hulp van omliggende schepen. Wij kunnen onmogelijk verlangen, dat voor alle passagiers (2000 maximaal) een plaats in de reddingsboten zou moeten zijn. Het zou echter een grote geruststelling zijn te weten, dat er aan boord van de luxe boot „Prinses Beatrix" een aantal moderne reddingsboten aanwezig zou zijn. In geval van nood zouden deze dan uitgezet kunnen worden, om onmiddellijk vrouwen en kinderen naar een voorlo pige veilige plaats, bijv. de vlotten, over te brengen en de afdrijvenden te redden. UITZETINSTALL ATIES Om geheel in stijl te blijven met de moderne outillage, had men toch gebruik dienen te maken van het allernieuwste, dat de techniek op dit gebied te koop heeft en dus uitzetinstallaties moeten plaatsen, die een minimum aan gewicht hebben en tegen iedere slagzij, kop- of stuurlast de sloepen in enkele seconden te water kunnen vieren binnen de helft van de slingerperiode van het schip, en wel op een zodanige veilige wijze, dat ongelukken door slippende talies, slinge rende onderblokken, vastzittende kopha- ken en omgekeerd te water komende bo ten zijn uitgesloten. Zouden de kosten een bezwaar mogen vormen tegenover de 8.1 miljoen, die de De gegevens voor nevenstaand arti kel hebben wij ontleend aan hetgeen de heer A. P. Schat geschreven heeft in het maandblad voor scheepvaart en scheepsbouw „De Blauwe Wim pel". De heer Schat is een der meest deskundigen op wereldniveau op het gebied van het reddingswezen. Hij heeft zich altijd met deze mate rie bezig gehouden. De heer schat heeft als adelborst gediend bij de Kon. Marine. Wat de redding van drenkelingen bete kent heeft hij zelf aan den lijve on- denvonden. Hij is n.l. tijdens een zeereis overboord geslagen en heeft zich daarna 24 uur drijvende weten te houden. die op de duo zat, werd zwaar gewond. Het echtpaar had vier kinderen. Uitgeweken Zaterdagmiddag is op de Wittenbur- gergracht in Amsterdam de twaalfjarige T. A. Jonker uit Amsterdam, toen. hij op zijn fiets naar links uitweek door een stadsbus aangereden en gedood. Achter op scooter Van een tweede dodelijk ongeluk fa Amsterdam werd zaterdagmiddag de 62- jarige mevrouw H. Zwart uit Amster dam het slachtoffer. Zij zat achterop een scooter die op de kruising Johannes VermeerplefaJohannes Vermeerstraat werd aangereden door een vrachtauto, die vermoedelijk geen voorrang had ver leend. Op weg naar garage Een monteur, die zich zaterdagmorgen in een garage in Alkmaar naar een bus begaf, werd door een andere bus aan gereden en dodelijk gewond. Het was de 36-jarige ongehuwde S. Sikking uit Schoorl. Tegen vrachtauto In Woudenberg is een negentienjarige motorrijder G. W. van Gulpen uit Maarn op slag gedood, toen hij tegen een vrachtauto botste. Spelend De vijfjarige C. Verwey stak zaterdag middag met enige vriendjes spelenderwijs de weg over in Ermelo. Hij werd aan gereden door een auto, die werd bestuurd door prof. dr. Van der Horst, directeur van de Valeriuskliniek in Amsterdam. Deze verleende het knaapje eerste hulp. In het ziekenhuis in Ermelo is het giste ren echter overleden. Niets is er heel gebleven van de auto, waarin twee Haagse lood gietersgezinnen naar Rotterdam reden. Van de zes inzittenden kwamen er vijf direct om het leven. Een dame is zwaar gewond en verkeert in levensgevaar. veerboot kost of de 22.9 miljoen, die de aanpassende water- en wegenbouwkundi ge werken vergen? Zelfs dan soa een enkele cent per over tocht van de vier miljoen gebruikers per jaar van de Westersoheldeveren deze kosten bestrijden. LONDEN (Reuter) Het besluit van de regering van Griekenland, niet deel te nemen aan een ronde tafelconferentie over Cyprus tenzij zij de waarborg zou krijgen dat een der gelijke conferentie tastbare resultaten zou hebben, heeft in Engeland verba zing en teleurstelling gewekt. Men had verwacht dat de Griekse regering, alvorens dit besluit in Athene bekend te maken, het eerst zou heb ben medegedeeld in de raad van de Navo, die in Parijs nog steeds beraad slaagt over de mogelijkheid van een rondetafelconferentie. HONGKONG. Peking heeft op-1 uitdrukkelijk bij gezegd, dat het niet nieuw een bijdrage geleverd tot de verwarring fa het Verre Oosten door bij dagorder bekend te maken, dat het bombardement op Quemoy en Matsoe voortaan om de andere dag zal worden uitgevoerd. De verwar ring werd zelfs nog veel groter, toen gisteren bleek, dat het bombarde ment doorging, hoewel hel een even dag van de maand was. De nieuwe „regeling" houdt namelijk in, dat de plaatsen op de eilanden, die dienen voor de aanvoer van voorraden voor de nationalistische garnizoenen, niet onder vuur zullen liggen op de even dagen van de maand, terwijl het bombardement wel kan worden ver wacht op de oneven dagen. Het vuur kan echter worden hervat, wanneer op even dagen de Amerikanen de nationa listische convooien begeleiden. Er is, bepaald zeker is, dat er op oneven da gen wel geschoten zal worden. De minister van defensie van de Chi nese volksrepubliek, generaal Peng Teh- hoeai, deed zijn „dienstregeling" voor de bombardementen vergezeld gaan van een verklaring, gericht tot de nationa listen van Tsjang Kai-sjek. Daarin zei hij: „Zo ge ook imaar aan iets gebrek hebt, laat het ons weten en wij zullen het u verschaffen. Het is nu het ogen blik om van vijanden in vrienden te veranderen. Het spreekt vanzelf, dat wij u niet aanraden, meteen met de Amerikanen te breken. Dat zou niet realistisch zijn. Maar wij hopen dat ge niet zult toe geven aan Amerikaanse druk, zodat ge uw soevereiniteit kunt bewaren en nidi tenslotte fa zee wordt gedrongen".

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3