K©Ü Kinderboekenweek 1 «uwa» loeiend ingeluid Pet sie Pelle Ping KAPPIE en de zeeplantage UIT DE KERKEN Residentie-orkest onder Karl Böhm voor oliehaarden £sso) PETROLEUM V P RO-amusement strandde volkomen Post in Utrecht vertraagd College-kijken in de morgenstond DE HAARDOLIE met het hoogste rendement DAG-Pl'ZZEI JOOM BAZURKA en JAAAP1E en de 1 alchemie Twee Haagse kikkers verdedigen de eer van Nederland ZEEMAN GEPAKT DAMPO Kort geding voor de 37 verstekelingen Achthonderd kinderen herkennen Fluitketeltje, Lapjeskat, Schaap, Veronica en Spin Sebastiaan o Meer dan 32.000 overnachtingen Christen studenten Maandag 27 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 Ned. Herv. Kerk vandaag j MAANDAG. Hoofdschotel in het lichte genre is vanavond natuurlijk de lange Radioscoop (20 05, Hilv 2). U hoort daarin o.m. een rubriekje, gewijd aan H.M. de Vrouw, met zan geres Annie de Reuver en pianist Pe ter KeÜenbach; en een kwartiertje bladeren in het operette-album vati Victor Conselman. Wim Ruth beziet in zijn klankbeeld de folklore van Engeland; en na een liedjesprogramma met Jetty Cantor en Jaap Dubbelboer, wordt besloten met een dramatisch hoorspel. Bachs monumentale schepping Die Kunst der Fuge. waarin de polyfone kunst een ongemeen hoog tepunt heeft bereikt, is een werk waarvan de geestelijke inhoud van dusdanige kracht en conceptie is, dat het er niet eens zo veel toe doet, door welk instrument of instrumenten deze muziek tot klin ken wordt gebracht. Het zal wel altijd een vraagteken blij ven. voor welke bezetting Bach dit magistrale opus heeft gecomponeerd. Helmut Walcha zal vanmiddag om 14,30 (Hilv. 2) het tweede deel van Die Kunst der Fuge uitvoeren op het orgel van de Si. Laurens- kerk te Alkmaar. Dit grammofoon- platenconcert wordt besloten met de Messe des morts. een requiem van de Franse componist en orga nist Joseph Gilles. De klarinettist Gijs Kar ten voert om 19.00 (Hilv. 2) met het Hollands Strijkkwartet liet Kwintet in Es, op«s 34 van C. M. von Weber uit. Beroepen te Zierikzee (toez.): W. C. Ligthelm te Lekkerkerk. Aangenomen naar Sint Laurens (toez.): kand. S. W. Kok te Burgervlotbrug (gem. Zijpe): naar Nieuwenhoorn: G. Oldeman te Amsterdam. Gereformeerde Kerk Bedankt voor Oegstgeest: J. P. Boer te Rotterdam. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Midwolda (Ov.): J. P. d. Boomgaard te Thesinge. Advertentie kritiscH biceken 1 De poging van de V.P R.O.-televi- si© om eens wat lichter amusement voor het grote zaterdagavondpubliek te brengen is gestrand op een totaal gebrek aan gevoel en inzicht hoe een verstrooiingsprogramma moet wor den voorbereid, samengesteld en ge presenteerd, de kwaliteit van de medewerkers nog even buiten be schouwing gelaten. Dat prof. Van Hoik ook 's zaterdags avonds zijn rubriek Gesprek aan de schrijftafel moet houden, hebben wij nooit erg geslaagd gevonden, maar wanneer hij plotseling verstek moet laten gaan zoals eergisteren, en dan wordt vervangen door de als confe rencier debuterende Eli Asser in een uiterst onhandig en slecht optreden, dan vraagt men zich af hoe het. met de leiding zit. Wij dachten met een baar dig mopje te doen te hebben toen Asser zei, dat hij niet wist waarover hij het hebben moest met de kijkers. Maar al gauw bleek dat bij daar werkelijk alleen maar zat te zitten en acht minu ten lang in hakkelend en slecht Neder lands alleen maar de meest onzinnige en humorloze kost kon spuien. Het tweede onderdeel, een selectie uit Benny Vredens zangspelletje Waterproof, werkte uiteraard verade mend. Toch staat dit ensemble op een te laag niveau voor een televisie optreden. Morpheus, dat als een luchtig eenactertje werd aangekondigd had men wegens gebrek aan geest en acteer talent van de schrijver en zijn partner beter uit de lucht 'kunnen weren. Via een slecht gepresenteerde en te lange oude draaidoos van Simon van Collem bood regisseur Odufré ons nog een kleine Bühneshow uit de Singer concertzaal in Laren. Over de artiesten niets dan lof, want zelden zagen wij zo'n voortreffelijk acrobatennummer als van The Domenechs en werden wij 7.0 geboeid door de mime van Rob van Reyn in Paderewski. Ook de Zweedse jazzpianist Bengt Hallberg bleek een klasse apart evenals de Canadese zan geres Dor een Hume. Jammer echter dat er geen samenhang in zat, het bleven goede, maar op zichzelf staande nummers, waarin de stijfjes bewegen de en pratende Vertie Dixon ook geen j verbetering kon brengen. UTRECHT (ANP). In Utrecht heb- ben zaterdag talloze werklustige secre- taressen een deel van de morgen met hun armen over elkaar moeten zitten. De oorzaak daarvan was een vertraging j in de postbestelling, die in de verschil lende wijken varieerde van een half tot twee uur. De PTT deelde later mee, dat men j was begonnen met een onderzoek naar j de mogelijkheden tot reorganisatie van j het bestellingssysteem. Daarvoor moes- j ten o.m. alle poststukken word.sn geteld. Het onderzoek zal twee weken duren. Geen enkel kantoor of bedrijf was van tevoren door de PTT over de te ver-, wachten vertraging ingelicht. Men wilde aldus de PTT. niet teveel openbaarheid aan de reorganisatieplannen geven. Van een speciale verslaggever NEW YORK. Het is half zeven in de morgen. In m'n pyjama en nog knipperend van de slaap, kijk ik naar de man op mijn televisiescherm. Hij is een professor, die zijn keel schraapt om een college te gaan geven over De Antieke Beschaving. Vanmorgen, zegt de hoogle raar op het scherm, is het nut tig als we wat meer aan de weet komen over archeologie, en hij verzoekt de kijkers om aantekeningen te maken Zoudt u voelen voor televisie-colle ge, om half zeven 's morgens? Ik niet. Ik zette het toestel af en kroop weer in bed. Maar niet alzo de New- Yorkers: statistieken hebben uitgewe zen dat er iedere morgen 125 000 zit ten te kijken, vijf dagen in de week'. Symptoom Deze ..Zonsopgangcursus" is een kras symptoom van de obsessie dei- Amerikanen om toeh vooral hun vrije tijd goed te besteden. Men studeert van het beeldscherm, dikwijls voor een examen dat men helemaal niet nodig heeft, alleen maar om het di ploma in de zak te hebben. Want dat is een klinkklaar bewijs, dat men ac tief geweest is tegen de klippen op. en geen tijd heeft verspild aan zo iets verfoeilijks als eens rustig naden ken, of erger nog! eens doodge woon rustig zitten. Enorm is de lijst van cursus-onder werpen waaruit de kijklustigen kun nen kiezen. Hier zijn er een paar, van de eenvoudigste: De geschiedenis van het transportwezen in de Verenig de Staten. De maatschappelijke ach tergronden van de moderne letterkun de, Inleiding tot de toegepaste psycho analyse Overwerkt Het gevolg van deze cursussen (en wat dies meer zij) is dat het op de automobielfabrieken, spreekuren der dokters vol zit met patiënten, die niet overwerkt zijn door hun wérk, maardoor hun vrije tijdsbesteding. Men zou de Zonsopgangcursus ge voeglijk de grootste televisieplaag kunnen noemen, ware het niet dat er óók nog een Middernacht College is. dat de weetgierige kijkers tot drie uur 's nachts aan het scherm kluis tert met loodzware leerstof! En als de uitzending dan voorbij is, begint het huiswerk-maken. programma's ln het kort DINSDAG 28 OKTOBER RADIO zuinig geen roet meer warmte Vanmiddag om «12.30 uur (half een) komt de Nederlandse Televisie in de lucht met een reportage uit Rome, indien er een paus gekozen mocht zijn. Is dit niet het geval, dan volgt de uitzending om 17.30 uur (half zes). Mocht ook dan nog geen definitieve keuze gevallen zijn, dan volgen nadere mededelingen. DEN HAAG. Het lijkt typerend voor de Mozart-opvattingen van vorige gene raties, dat in vrijwel alle uitgaven van de Pianosonate in A dur KV 331, aan vangende met het overbekende Andante grazioso met zes variaties, de frase-, ringsbogen afwijken van die in de Ur- text. De eerste boog bindt in de Urtexti de eerste twee noten van het thema, niet de eerste vier noten, en dat geeft de muziek een lichter karakter en een vlugger tempo dan de langere boog, die ook Max Reger voor de .geest stond, toen hij zijn orkestvariaties op Mozarts thema componeerde. Reger dompelt Mozart in een verlo- mend bad van zoetelijke orkestrale kleu ren en vervormt het klare, eenvoudige gegeven tot in het onherkenbare. De Oostenrijkse dirigent Karl Böhm is er zaterdag in geslaagd Reger met een maximum aan doorzichtigheid door het Residentie-orkest te doen spelen, vooral ook doordat hij rust aan het orkest wist te geven. Toch blijft het jammer, dat Böhm, een echte muzikant, niet een werk van groter allure had gekozen, te meer waar in Beethovens derde Ouver ture Leonore, waarmede werd geopend, het contact tussen dirigent en orkest nog niet volledig was. Enige blazers beleef den hachelijke momenten en Böhm over dreef de contrasten in tempo on klank sterkte tot schade van de eenheid en de dramatische spanning. Tussen de heide orkestwerken soleer de Myra Hess in het vierde Pianoconcert van Beethoven. Indien in haar langzame tempi enige technische voorzichtigheid was verdisconteerd, dan is zij er bewon derenswaardig in geslaagd haar innige, verstilde speeltrant aannemelijk te ma ken. Van Böhm en het orkest vergde zij de grootste attentie en zij verkreeg die Het Gebouw K, en W. was tot op het podium uitverkocht. De Witte televisie vandaag 1 ^et gevarieerde KRO-programma van vanavond ver loopt volgens gebruikelijk patroon. John Soer is om 21.10 te zien in een spel-voor-één-acteur. Sammy. Soer vertolkt daarin de figuur van een bookmaker, die bij al zijn vrienden moet aankloppen, als hij tot over zijn oren in de schuld zit. Vlaanderen geeft het quizprogram- ma Neemt de handschoen op, en een verfilming van De koopman van Venetië, met Michel Simon- België Frans relayeert een variété en een medische reportage uit Frank rijk. Langenberg biedt vanavond de Amerikaanse tv-film Held voor een dag, en een reportage uit de Opel- HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd; 7.40 Gram: 7.45 Morgengebed en lit. kal; 8.00 Nws; 8.15 Gram; 8.50 V d vrouw; 9.35 Waterst; 9.40 Schoolradio; 10.00 V d kleuters; 10.15 Lichtbaken, caus- 10.30 Gram; 11.00 V d vrouw 11.30 Gram; 11.50 Als de ziele luistert caus. middag 12.00 Middagklok Nooodklok; 12.03 Gram; 12.30 Land- en tuinb meded, 12.33 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zon newijzer; 13.20 Platennieuws; 13.30 Amus muz; 14.00 Gram; 14.05 Schoolradio, 14-35 V d plattelandsvrouwen; 14.45 Gevar pro- gr; 16.00 V d zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 V d jeugd; 17.40 Beursber; 17-45 Regeringsuitz: Rijksdelen Overzee: Het Su rinaamse bos van natuur tot cultuur, door Drs. J P Schulz; avond 18.00 Lichte muz; 18.20 K.V.P.. pol caus, 18.30 Metropole ork en soliste; 19.0«v Nws; 19.10 Act; 19-20 Sportpraatje; 19.30 Gram; 20.30 Ja, met mij. schets; 20.35 Piano kwart; 21.05 Aan de poorten van een nieuwe tijd. caus; 21.35 Coneertgebouwork; 22.05 Dubbel-kwartet; 22.20 Gram; 22.45 Avondgebed en lit kal; 23.00 Nws; 23.15 —24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO; 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram: VPRO 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws; 8.15 Gram; 9.00 Gym; v d vróuw, 9.10 V d vrouw; 9.15 Gram; 9.35 Omr koor; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram; 10.50 V d kleuters; 11.00 Pianorecital; .11.15 V d zieken, middag 12.00 Amus muz: 12.20 Regeringsuitz: Landb rubriekLandschap en ruilverka veling; 12.30 L.and- en tuinb meded: 12.33 Dansmuz: 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram; 13.20 Metropole ork; 13.55 Beursber; 14.00 Viool, altviool en cello; 14.40 Schoolradio; 15.00 V d vrouw; 15.30 Gram; 16.00 Samen en toch alleen, caus; 16.15 Gram; 16.30 V d jeugd; 17.30 Jazzmuz; avond 18.00 Nws; 18.15 Pianospel; 18.30 Fa- brieks fanfare; 18.55 Paris vous parle; 19.00 V d kleuters; 19.05 Gevar progr; 20.00 Nws; 20.05 Cabaret: 20.55 Gram; 21.45 Act; 22.00 Toneelbeschouwing; 22.15 Pianorecital; 23.00 Nws; 23.15 Koersen v New York; 23.16 New York calling; 23.21 Gram; 23.3024.00 Bedgeheimen. No 14 Van dit kruiswoordraadsel zijn de woorden hieronder in alfabetische volg orde gegeven. De taak van de lezer is het deze woorden zo in het schema te plaatsen, dat een normaal kruiswoord schema ontstaat. Horizontaal: aar, akte, atol, edel, grut, inkt, kalk, koe, moerbei, rite, rob, roe, tuin, uil, weldoen. Verticaal; aardbei, dor, eeuw, ergo, etui, lnka, kol. leen, lob, mast, mok, stek, ter, terrein, trio. i 2 3 =3 4 6 7 8 9 10 -- /2 SS 13 (3 5= !b '7 /J> 20 2/ 22 23 24 2S 26 27 TELEVISIE ochtend Eurovisie: 11.15—12.30 Londen: Opening v Parlement. avond NTS: 20.00 Journ en weeroverz; 20.20 Het zwarte woud; 20.45 Documentair pro gr; 21.00—22.30 Film. Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1. boudoir, 7. dop, 8. idee, 9. Sint, 10. ets, 11. pedant, 13. St., 14. I.e., 16. torsen, 19. olm, 21. slet, 22. niet, 24. ion, 25. koevoet. Verticaal: 1. bond, 2. optant, 3- d.i., 4 ode, 5. iets, 6. restant. 7. d'ie, 9- spelonk, 12. torsie. 15. Clio, 17. slot, 18. een, 20. mee( 23. t.v. DEN HAAG (A.N.P.) Onder de levende have van de K.L.M. DC-7C die gisteren van Amsterdam naar Johan nesburg is vertrokken bevonden zich twee echte Haagse kikkers. Deze kik kers, die comfortabel reizen in een si garenkistje, rijkelijk voorzien van i gras, gaan deelnemen aan het interna tionaal springconcours voor kikkers, dat binnenkort te Elsburg, ten zuiden van Johannesburg, wordt gehouden. Dit is een jaarlijks terugkerend eve-1 nement voor Zuid-Afrika, dat maar weinig kikkers rijk is, zo die er al zijn. De kikkers komen uit alle delen van j de wereld samen om voor de eer van hun respectievelijke landen te sprin gen. Dit is de eerste maal, dat echte Hol landse kikkers de Nederlandse drie kleur te Elsburg zullen verdedigen. De kikkers zijn gevangen door de heer R. W. Boswinkel uit Den Haag. ROTTERDAM. De inbreker die zaterdagavond aan de Willingenstraat uit een bandenhandel driehonderd kogel pennen, wat post- en rentezegels en an der kleingoed meenam, is door een toe val kort daarop door de politie ingere kend, De chef van de zaak, die zondag middag voor alle zekerheid een kijkje kwam nemen zag een man hard weg lopen. De politie werd gewaarschuwd en even later was de buurt afgezet. In de loop van de avond kon de gezochte aan de havenkant worden aangehouden: een burger die van de speurtocht afwist had hem zien lopen en waarschuwde een agent. Hij werd onder een steiger aan de Sluisjesdijk uitgehaald, waar hij zich met de zakken vol ballpoints en een schaar had proberen te verstoppen. Uit het verhoor bleek, dat de verdach te de 49-jarige Rotterdamse zeeman M. G. van D. de driehonderd pennen, die hij zaterdagavond had gestolen, al had verkocht en zondagmiddag nieuwe JOZEF achtte nu het ogenblik ge komen om iets over de „wrekers van Israël" in het midden te brengen. De heren in Rome meende hij moesten niet ver geten, dat men in Judea niet al leen met zijn verstand leefde, maar dat het hart ook nog een woordje meesprak. Bij elke stap die men deed, struikelde men over de tekens der Romeinse over heersing. Cajus Barzaarone had het Paasfeest in de tempel in zo jonge herinnering, maar wie zag hoe brutaal en cynisch de po litie, die bij dat feest naar de sy nagoge was gezonden ter handha ving van de orde optrad, moest zijn kalmte wel verliezen, al had men nog zo'n vreedzame natuur. Het was niet zo gemakke lijk een feest ter ere van de be vrijding uit Egypte te vieren, als men bij elk woord het zwaard van de Romeinen boven zijn hoofd voelde. Zich hier in Rome rustig houden is geen kunst, dal zal waarschijnlijk niet zo moeilijk zijn, maar in een land, waar God woont en dat door hen is uitver koren in Israël is dat bijna onmogelijk. ,,God is niet meer in het land Is raël, God is nu in Italië", zei een scherpe stem. Allen keken naar de jonge man met zijn bruine kleur, die deze woorden had gesproken. Hij hield zijn beker in de hand. keek niemand aan en het was net of die woorden alleen voor hem zelf bestemd waren geweest. Hij wilde ook niemand honen of kleineren, had alleen een feit willen medede len en zweeg nu. Allen zwegen. Wat had men ook op die woorden kunnen antwoor den? Zelfs Jozef moest tegen zijn zin toegeven dat er vee] waars in stak. „God is nu in Italië." Hij ver taalde het voor zich zelf in het Ara mees en diep troffen hem deze woorden. „Waarschijnlijk is dat juist, jon ge man", zei Claudius Reginus na een poosje. „Ik moet hier even me dedelen." hij draaide zich naar Jozef om „dat ik geen Jood ben. maar de zoon van een lijfeigene uit Sicilië en een Joodse moeder. Ik ben een zakenman en vermijd als het enigszins gaat, de nadelen van een zaak. maar geniet er aan de andere kant ook graag de voorde len van. Ik sympathiseer met de Joden." De machtige bankier lag gemakkelijk op zijn sofa, hield zijn beker lauw-warme wijn in zijn hand en zijn sluwe ogen blikten halfuitgeslapen in het donker van den tuin. Aan zijn derde vinger Advertentie en pijn weg- wrijven met droeg hij een grote doffe parel, waar Jozef zijn blik niet van kon afwenden. „Ja, dr. Jozef", zei Ca jus Barzaarone, „dat is de edelste parel van de oceaan." „Ik draag haar alleen op sab bat", zei Claudius Reginus. Als hij nu van deze avond geen gebruik maakte overlegde Jozef en «een voordeel sloeg uit de goeie stem ming en de joviale sentimentali teit na het ete,n van deze machtige man, was hij een grote sufferd en niet waard de zaak van zijn drie onschuldigen tot een gelukkig ein de te brengen. „Daar u dus tot degenen hoort, die ons sympathiek gezind zijn, mijnheer Reginus" zei hij heel be scheiden, maar toch zo, dat het tot de geldman doordrong „zou ik u willen vragen u het lot van de drie onschuldigen uit Caesarea te willen aantrekken." De juwelier zette zijn beker met een heftige beweging op tafel. „Caesarea", zei hij en zijn anders zo slaperige ogen werden ineens heel klaar en zijn hoge stem drei gend „is een goeie stad met een voortreffelijke haven, haar ex port is belangrijk en haar vis markt aanzienlijk. Een stad met buitengewone mogelijkheden. Het is jullie eigen schuld als het mis gaat. Door jullie stomme preten ties verliezen jullie die stad nog eens. Mijn Wijn wordt me zuur, als ik over jullie „wrekers van Israël".hoor praten." Jozef schrok van de plotselinge hevigheid waar mee Reginus die anders zo rustig was. gesproken had en antwoordde nog bescheidener, dat de bevrijding van drie onschuldigen toch een zui ver ethische kwestie was, die uit sluitend en alleen met menselijk heid te doen had en niet met poli tiek. „Wij willen niet met politieke argumenten werken", zei hij, „en ook niet met juridische. Wij weten dat we alleen door persoonlijke connecties iets bij het hof kunnen uitrichten Deemoedig keek hij Claudius Reginus aan. „Zijn uw drie onschuldigen dan tenminste onschuldig?" vroeg die tenslotte knipogend. Dadelijk be gon Jozef'hartstochtelijk te verze keren, dat ze alle drie Ln een heel ander deel van de stad waren ge weest, toen de onlusten uitbraken. Maar Claudius Reginus viel hem in de rede. Dat wilde hij niet weten. Wordt vervolgd. OTTAWA (Reuter) In een drukke! winkelwijk van Ottawa heeft zich zater dag een zware ontploffing voorgedaan, waarschijnlijk als gevolg van een lek in een hoofdbuis van de gasvoorziening. Er werd een verschrikkelijke ravage aangericht en tientallen mensen werden gewond door vallend puin en brekend glas. Doden zijn er'niet gevallen. Wel moesten 28 mensen in een ziekenhuis worden opgenomen. DEN HAAG. Op maandag 3 novem ber zal de Haagse rechtbank een kort ge ding behandelen, vanwege de Republiek der Zuid Molukken aangespannen tegen de staat der Nederlanden. De 37 terugge zonden verstekelingen vormen de inzet van dit rechtsgeding. Geëist wordt dat deze verstekelingen niet in. Indonesië aan wal zullen worden gezet, maar voor een hernieuwd onder zoek naar Nederland zullen terug kunnen keren. MEVROUW R. E. van Hooft-IIerfkeus. moeder van Jan van Hooft, die bij de bevrijding van Nederland de Waalbrug wist te behouden, heeft in Rotterdam het gouden Jan van Hooftkruis uitge reikt aan de dertienjarige Henk van 1 Someren. Henk is verkenner van de Jan van Hooftgroep in Rotterdam. De nationale padvindersraad heeft het kruis ingesteld om daden van moed van de aangesloten leden te belonen. Henk van Someren redde op 25 juli de negen jarige Henk Giezen uit het water va» het Bolwerk in Rotterdam. DE VIJFHONDERDSTE student is inge schreven aan de technische hogeschool in Eindhoven. Het is de heer H. J. Kreuger uit Hilversum. SINT en kind in het jaar 2000. Dat is het motto van de grote jaarlykse intocht van Sint Nicolaas in Amsterdam, op^ 22 november. Het motto zal van toepassing z'yn op de kilometers lange stoet van praalwagens, die de Sint volgt. De Am sterdamse Sinterklaas krijgt de steun van 125 zwarte Pieten. ROTTERDAM Een wriemelende massa juichte loeiend toen zaterdag middag in de Rotterdamse Schouw burg werd bekend gemaakt dat An nie M. G. Schmidt met Wiplala de prijs voor Het Kinderboek 1957 had gewonnen. Toen de schrijfster voor het in ontvangst nemen van de prijs op het podium kwam, verschenen daar plotseling ook nog allemaal oude bekenden van haar. die door de zo wat achthonderd kinderen in de zaal enthousiast werden herkend: het Fluitketeltje, de Lapjeskat, het Schaap Veronica; Abeltje en de Spin Sebastiaan. De heer Chr. Leeflang. voorzitter van de commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek, die, de prijs bekendmaakte nadat de Kinder boekenweek officieel was begonnen met. een speech van burgemeester Van Wal-! sum, riep daarna de heer Kuypers als, vertegenwoordiger van de uitgeverij (de n.v. De Arbeiderspers) en de tekena- res Jenny Dalenoord op het toneel, om dat hun aandeel aan de uiterlijke ver zorging van het winnende boek ook hulde verdiende. Zes eerste p rijzen Daarna ruimden de grote mensen het veld, of liever het toneel, voor de kin deren: vijf meisjes en een jongetje, die voor het aandachtig gehoor van hun leeftijdgenoten, schrijvers en uitgevers van kinderboeken, boekverkopers en vertegenwoordigers van het ministerie van O., K. en W., van onderwijzersor ganisaties en oudercommissies, de eind strijd van de voordrachtswedstrijd voor leerlingen van de Rotterdamse lagere scholen uitvochten. Nadat zij allemaal, zeer duidelijk en zonder vertoon van plankenkoorts en in één geval (dat van het enige jongetje) zelfs met duidelijk gevoel voor poëzie, hun gedichtje hadden gezegd. kwam mevrouw Van Walsum hen vertellen dat zij alle zes de eerste prijs hadden verdiend, en dus kregen. Het tweede deel van de middag werd verzorgd door de toneelgroep Arena, die Minoli's kindertoneelstuk Pienrot valt j van de maan onder regie van Bas ten 1 Batenburg uitvoerde. Tot slot van de middag werd Annie M. G. Schmidt in i een versierde wagen, en begeleid door j de aan haar eigen fantasie ontsproten figuren, van de Schouwburg naar het j Centraal Station gereden. en 42-6) Ziezo Klausje, nu hebben we die lelijke kies vastgebonden. Het touw is sterk hoor en wij zijn ook sterk, we zullen hem wel krijgen! Daar gaat-ie! Hup, trek' Hup, trek'. Hup, trek! Jij ook, Pingo! Daar gaan we nog eens: hup trek! Hup trek! Wat zit die vast! Ik kan me voor stellen dat het zeer doet, Klausje. Ja, wij zeelieden hebben ook altijd het een of andere moelijkc kar weitje op te knappen. Rotterdams kampeerterrein ROTTERDAM. De vermelding var. het Rotterdamse kampeerterrein in al lerlei. internationale gidsen, de wegwij zers van de A.N.W.B. met het interna tionale teken waarmee kampeerterrei nen worden aangeduid en de goede reputatie, die het Rotterdamse terrein in weinige jaren verwierf hebben het ge tal der overnachtingen gunstig beïn vloed. Toeristen uit aller heren landen sloe gen er hun tenten op, hielden er ver blijf in de cabines of zochten er een plaatsje voor hun caravan. Hoezeer het bezoek i,s toegenomen blijkt uit de cijfers: verleden jaar wer- j den er 12.134 overnachtingen geboekt en dit jaar 32.051! Van de uit 54 landen afkomstige toeristen gaven de meesten hun voorkeur aan het linnen tentdak: 20.907 overnachtingen in tenten, 8327 in 1 de cabines en 2.817 in caravans. Uit het kampgastenboek blijkt ondub- belzinnig hoezeer de accomodate en de reinheid worden gewaardeerd. Dc Raad voor de lichamelijke opvoe- i ding aan wie Rotterdam dit model-kam peerterrein dankt, betuigt in zijn Or gaan openlijk dank aan de heer en me vrouw Alle wijn, die met het dagelijks beheer waren belast. „Zij hebben het afschuwelijk druk gehad en werkdagen van een soms bijna onmenselijk lange duur gemaakt". De drukste week in 1958 was van 31 augustus tot 6 september toen er mede tengevolge van het congres van Jeho va's Getuigen, 5.525 overnachtingen wer den geboekt. ^llltlllll(liill!HIIMIi3tlllll(lllll(llllllllllllllllll(llllli(U(llllll!l(llilHltllllllllll(l!l!llllllllll(lllllll(llllilllll(llllUlllli(ll((lttllllll(tl(l(IIHII<IUI|lllillllllllllilllU(lllllllll!llllilUI(lllllllllllllllt!IIIHIllll(ll^ 1.7 1 ROTTERDAM, De afd. Rotterdam van de Nederlandse Christen Studenten Vereniging opende zaterdagmiddag haar winterwerk met een spectaculair her- kenningsspel in de Lijnbaan dat onder het winkelend publiek heel wat nieuwsgierig heid wekte. De bedoeling was het con tact te vernieuwen met de leerlingen van middelbare scholen die dit jaar de N. CS.V. -kampenbezochtcn. Okki en de maat, die uit de verte: hadden gezien, dat Kappie moeilijkhe-i den had met een bloem, kwamen haas-; tig naderbij gesneld. j „Kijk eens ome Tjeerd", riep Okki op-' gewonden. „Die bloem heeft de ouwe bovenop z'n boegspriet gespuwd! Wat een sappige plant is dat!" 1 Maar de maat raakte door het ge beuren geheel van zijn stuk. „Zie je wel. dat is niet gewoon!" sprak hij beverig. „Heb ik het niet ge zegd: allemaal ellende en narigheid! Maar niemand wou naar me luisteren!" Kappie haastte zich intussen om een gedeelte van zijn mond vrij te maken van de kleverige massa. ..Umpf-bloeb- Hou op met dat ge,... blifffgrien, klont!" riep hij geër gerd. „Dacht je dat ik me door zo'n sakkers groeisel laat tegenhouden? Ze veraardappel, die je bent!" En met boze stappen haastte hij zich verder, in de richting van het eiland. „Vooruit dan maar weer", zuchtte di maat mismoedig tegen Okki. „Hij moei het zelf maar welen! Maar ik v-voel dat dit heel akelig gaat worden.,.. H«| is ook vast niet pluis op dat eiland!"1

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2