dB (H(f keiémpm. Stille revolutie voltrekt zich in kinder boek Slag in de Sont (16 58)redde Denemarken van ondergang Têrechëmng Kruiswoordraadsel Dreigend gevaar voor handel afgewend De „Jan Goedkoop jr." heeft geen scheepsschroef meer ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 6 en de Duitsers Autobotsing: één dode A overbelast worden. Sta je Nieuw systeem van voortstuwing Geheim instrument in verongelukt Engels vliegtuig Zeven toneelzusjes CHRISTELIJKE VAK BEWEGING IN CANADA Bouwvakvakanties in 1959 vierdag OKtouer i9o8 JAARLIJKS 3.6 nliljóên winst J levérde in dé 17de eeuw dè Neder landse handel op de Oostzèe op. Voor die tijd was dit een reusachtig be drag. Naar de huidige maatstaven gerekend zóu dè waarde ervan nu een veelvoud zijn. In elk geval sprak men hier toen over deze economische activiteit als „de moeder van al on ze negotie". In 1658 dreigde hieraan een einde te komen door het drieste optreden Van de Zweedse koning Karei X Gus- taaf door onverhoeds een krachtige aanval te ondernemen op Denemar ken. In ons land verstond men de hulpkreet van Frederik III van dat land. Men bèsefte, dat beide oevers in Zweedse handen een ramp zou kunnen betekenen voor onze handel naar de Oostzeelanden. Kort en goed: de Nederlandse hulp vloot onder Jacob van Wassenaer van Obdam verhinderde het Zweedse stre ven. De Slag in de Sont nu drie honderd jaar geleden levérde welis waar geen volledige zege op, maar het optreden van onze vloot bereikte het doel: herstel van een vrij en onafhan kelijk koninkrijk Denemarken èn be houd van de Nederlandse handelsbelan-, verdedigen van hun hoofdstad, waar- gen in de Oostzee. van zij de voorsteden in brand staken. Betrekkelijk kort vóór dit treffen had- Het vuur moést een barrière zijn te- den Denemarken en Zweden eên oor- 1200 voetknechten van Karei X Gus- log gevoerd, die voor de laatste in eeni taaf. complete overwinning ein- digde, In de winter van 1657'58 was cle onver schrokken Karei X Gus- taaf van Jutland uit over het ijs naar de Deense ei landen overgestoken. De nemarken kon daar slechts weinig afweer tegenover stellen 'en moest in maart 1658 met een zeer onvoor delige Vrede van Roskilde genoegen nemen. Eigen nieuwsdienst HET GEHELE achlb're pedago- genstel loeft vlak voor de middag lessen nog even op het plein. Wij DEN HAAG - zou het niet mogelijk d06n t6geUjk' n'L zijn om door gemeentewetten of door vergroten van onze vitamine D: planologische bescherming of op grond reserve in de matte stralen van een TerscheUing^ bSmtden §°edwülend najaarszonnetje en creatiegebied van Nederlanders? Dit bespreken grondig de internatio- heeft het ltd van de Tweede Kamer, nale politieke toestand. We zeggen jhr. mr. M. van der Goes van Naters - (arb). aan de ministers Struycken, Wit te, Vondeling en Cals gevraagd. Hij maakte hen er op attent, dat een oud-N.S.B.er met geld dat niet uit Ne derlandse bron stamt op West-Terschel ling een hotel heeft gesticht, waar de omgangstaal niet Nederlands is. Boven- 'dien zouden er plannen bestaan, dat in I Hoorn op Terschelling een dergelijk ho tel zou worden gesticht voor hetzelfde 1 niet-Nederlandse publiek en dat de plan nen voor dit hotel uitgingen van een politiek delinquent. Ook wees hij de ministers op het feit. dat er plannen bestonden om op -> het eiland een Duits kindertehuis te aag geladen met bijzonder nieuws, stichten, waardoor tweederde van de naar school komen en dat nieuws bevolking op Terschelling uit Duitsers j zou gaan bestaan. Ü*n ook onmiddellijk Uit die i„Doze bolletjes" weg, anders zou- fci dan op het plein, dat spuit het be richt daar direct ai over je heen. daarover elk op onze beurt zeer wijze dingen. Wat zou men ook an ders van pedagogen mogen ver wachten? „Ijs en weder dienende" gebeurt dit natuurlijk wel meer en daardoor weten we opperbest, dat ons immer zo interessant dispuut meestal onderbroken wordt door een onzer pupillen. Elk van ons heeft in zijn klas wel een of meer van die nummers, die bijna elke Aan dek van de Eendracht, zittend op een stoel vanwege een jichtaanval, leidde Van Wassenaar van Obdam het gevecht, waarbij 3122 stukken vuurden - Witte Cornelisz. de With sneuvelde na heftige strijd aan boord van de zinkende Brederode. Vijf maanden later even wel verscheen Zweden opnieuw op Deens grondgebied, omdat het meende dat Denemarken zijn verplichtingen niet nakwam. Het land leek voor het grijpen, want de vloot lag onttakeld in Kopenhagen, de soldaten waren naar huis gezonden, iedereen en alles waren onvoorbereid op oorlog. Als laatste red ding zagen de Denen een hardnekkig gen de snel oprukkende 4000 ruiters en HOEWEL men in ons land vrij spoedig op de hoogte was van de penibele situatie, waarin Denemarken verkeer de en van de gevaren, die dreigden voor de eigen belangen waren enig geharrewar aan de wal en ongunstige weersomstandigheden oorzaak, dat de vloot eerst op 17 oktober uitvoer. Van Wassenaer van Obdam moest zo luidde een deel van zijn opdracht de „Sweedsche vloote ofte enig gedeel te van dien konnende aentreffen. desel- ve vigoureuseHjk aangrijpen, ende ver overen ofte vermeesteren". Op 8 november was het zover. Bij het aanbreken van de dag lichtten 35 oor logsschepen het anker, voorts zes gewapende tran- sportfluiten en vier bran ders met totaal 1284 stuk ken. Zij zeilden vóór de wind de Sont in, de 45 Zweedse oorlogsschepen met 1838 stukken tegemoet. Omstreeks negen uur kraakte het eerste schot en ongeveer zes uur lang duurde de strijd met grote hevigheid voort. Het admiraalsschip Eendracht lag twee uur lang onder het vuur van de grootste vijandelijke schepen, maar het bleef hoewel ontredderd en met veel verlies toch behouden. Van Was senaer van Obdam leidde het ge vecht uit een stoel op dek. want we gens een jichtaanval kon hij niet lo pen. üie nooit genoeg heeft voor zijn mond Leeft nooit gelukkig en gezond. Hieronymui v»n Alphgn Voor mij ligt een alleraardigst klein, ja een heel klein boekje, dat de charmante naam draagt: „Prikkelkost" en aan de binnenkant staat dit ge zellige citaat. Afgezien van de naam „prikkelkost", die ik bij zonder leuk vond, acht ik deze spreuk zeer toepas selijk op dit artikel. Want het valt niet te ontken nen, dat als je bar slecht hebt gegeten, hetzij door mislukken van een gerecht thuis, het vergeten van een of ander onmisbaar ingrediënt dat je net nodig had voor het eten, of, en dat is nog erger, als je in de stad een mislukte schotel voorgezet krijgt ons humeur dik wijls niet zó heel plezie rig door die tegenvallers wordt Nu ga ik u weliswaar geen prikkelkost geven, maar wl kleine gerechtjes: lekker van smaak, eenvoudig te maken, die u zullen prikkelen, ze eens te proberen! .Kijk maar eens wat ik bedoel: Minder fortuinlijk verging het de Bre derode. Niet alleen verging het schip, maar ook zijn commandant Witte Cor nelisz. de With sneuvelde. Twee mus ketkogels hadden hem dodelijk gewond. Verder gingen drie branders verloren. Nederland veroverde drie Zweedse schepen met tezamen ruim honderd stukken, terwijl van de vijandelijke vloot nog twee schepen in de grond geschoten en verbrand werden. AAN onze kant was evenwel het ver lies aan mensen het grootst. De vlootvoogd sprak in zijn journaal over! circa 600 doden en gewonden, maar een geheime correspondent van de Sta-j ten-Generaal noemde een getal van j 900 a 1000. De Zweedse vloot had 500 doden en gewonden. Dat Van Wassenaer van Obdam de| Zweedse vloot niet heeft kunnen ver-l nietigen, wijt hij zelf aan de houding; van de meesten van zijn kapiteins, j Hadden zij allen het zesde part uitge staan van wat zijn schip had doorge maakt, zo Zei hij, dan ,,hou voor seecker, dat niet een van de Sweeden daar af sou gekomen sijn". Desondanks bereikte hij zijn doel Op het moment, dat Denemarken aan de rand van zijn ondergang stond. Hij I baande zich een doortocht door de j Sont en ontzette Kopenhagen. De vol-j gende dag trok Karei X Gustaaf zij A troepen weg. In Denemarken zal de Slag in de Sont op 29 oktober mede in aan wezigheid van de Zweedse- en van de Koninklijke Marine plechtig her dacht worden. Dit datumverschil met 8 november houdt verband met de Gre goriaanse tijdrekening, die destijds voor Denemarken gold. Aan deze herdenking neemt onze marine deel van 28 oktober tot en met 2 november met Smaldeel I, bestaan de uit de kruiser De Zeven Provinciën, dejagerGeldeend,. he-L fregat Van Zij 11 en de onderzeeboot Tijgerhaai. Vice-admiraaJ H. H. L. Pröpper,. bevel hebber der zeestrijdkrachten en chef van de marinestaf, isvan plan aan boord van de kruiser naar Kopenha gen te gaan. Zo zag de 17e eeuwse schilder Willem van de Velde de zeeslag. Het stuk hangt in Palazzo Pitti in Florence. Eigen nieuwsdienst HOOFDDORP. De veertigjarige J. van der Vliet is gistermorgen op de Kruisweg bij Hoofddorp bij een auto botsing om het leven gekomen. Hij wil de met zijn auto een andere auto pas seren en merkte te laat, dat uit tegen overgestelde richting een vrachtwagen naderde. De wagens botsten tegen el kaar en de heer Van der Vliet was vrij wel op slag dood. De chauffeur van de vrachtwagen werd slechts licht gewond. het Van onze kunstredactie ROTTERDAM. Waar gaat heen met het kinderboek? „Een stille revolutie is bezig zich te voltrek ken", is het antwoord van boekverko per C. J. Baars. „Vroeger was het kinderboek een stuk speelgoed, dat je kocht i,n een warenhuis of een speel goedzaak. Als het maar een bont om slag had, was 't al gauw goed. Nu is er een ruim aanbod vap werkelijk goede jeugdboeken. Meer auteurs-voor volwassenen gaan óók voor de jeugd schrijven. En tekenaars duiken op, die de-smaak van de jongeren-weten "treffen." '„Weet u", zegt de heer Baars, „het kind heeft een heel zuiver gevoel voor wat „echt" is. Wat niet z.eggen wil: „echt gebeurd", maar: aanvaardbaar. Vanmiddag is het mijn beurt weer eens. Ik zie het al aankomen, net toen onze jongste collega betoogde dat hit de zaak in het MIDDEN-Oosten wel heel andera zou hebben aangepakt. Nog voor hij zijn methode kan bespreken, vliegt mijn Brammetje het plein op. Hij kan zelfs niet eens wachten tot hij bij mij is, want halverwege het plein lanceert hij'reeds de indringende vraag, of ik op mijn hoofd kan slaan. Je kunt er bij vragen, welke op die manier worden gesteld, een wed denschap op aangaan (als dat mocht), dat de vrager of vraagster in de kunsten of kundigheden, welke in geding zijn, uitmunt. Op de manier die Brammetje bedoelt, kan ik niet op mijn hoofd staan. Wel sta ik soms „op mijn kop", maar dat is dan zo, dat Bram dit niet als zodanig zou herkennen. Ge snapt wel, dat Bram allang vlak voor me staat en al aan mijn gezicht ziet, dat het antwoord nee" gaat worden, wat hem enorm plezier zal doen, want dan zal hij eens tonen, wat hij dan wél kan. Zo zijn de „mannen". De „operatie" verloopt volgens plan. Bram zegt, dat hij het wel kan en ik kan het ook nog wel leren als ik „zo" wil doen. En wip, daar staat Bram na een klein aanloopje op zijn kop. Op slag is alle belangstelling van de collega's voor politiek en dictators verdwenen en zien ze vol verwachting' naar mij uit. Ik kan niet anders doen dan Brammetje, nadat hij de aarde weer op normale wijze bekijkt, een compliment maken over zijn prachtig nummertje, dat hij heeft ver toond en meen dat hiermee de zaak is afgedaan, wat natuurlijk weer fout van me is, want Brammetje gaat eens uit voerig vertellen, dat hij het van zijn vader geleerd heeft. Het schijnt evenwel, dat men niet zo maar, zonder meer, op zijn hoofd kan gaan staan. Daar komt wat aan te pas en Brammetje demon streert met armen en benen, hoe vader hem, niet op de been, maar wel op zijn hoofd heeft geholpen. Al zou ik branden v. 4 j ,-juiivan verlangen om ook eens op mijn Daarom gaat het moderne kinderboek hoofd te staan, het is na Brammetje's HARING IN MOSTERDSAUS: ingemaakte haring, een pot mayonai se, wat groene sla en een grote ui. Hierbij toast met boter ofwel en dal is Beiers gekookte aardappelen. Maak in een glazen schaal een dik bed van groene slabladen. Leg hierop per persoon 1 haring uit zuur en be dek die met uienringetjes en zo hier en daar wat zoetzure augurkjes. (Uien ringen verkrijgt u door van een grote ui dunne plakken te snijden en die plakken uit elkaar te halen.1 Serveer in een kom wat mayonaise uit de pot en klop erdoorheen: zoveel mosterd als nodig is om de mayonaise goudgeel te maken 'dus iets donkerder van kleur dan ze is) en verfijn ze dan door er een beetje room met een mes puntje cayennepeper en suiker door heen te roeren. Probeer dit maaltje eens met de warme aaidaopelen en extra wat kom kommersla! Wie van heel apart houdt doet er goed mede. om er wat plak-, jes appel bij te leggen ja natuur lijk bij de haring GROEN GEVULDE EIEREN MET AARDAPPELEN: Kook per persoon twee eieren hard en' kook heel vlug wat spinazie af. Hak deze soinazie fijn en roer er als ze| helemaal uitgelekt is de eierdooiers i doorheen met een beetje béchamel- saus (witte saus) wat nootmuskaat enj enige sliertjes gesnipperde ham. Zet de gevulde eieren in een vuurvaste schotel, waarin ge een bed hebt ge maakt van stamppot van aardappelen en de rest soinazie. Op de eieren sprenkelt u wat geraspte kaas. wat pa neermeel en giet hieroverheen een flin- •ke hoeveelheid boter. Laat in de oven goudgeel worden, maar l33t uw lekkere schotel vooral niet uitdrogen:: loeren: gesnipperde ui, gehakte peter selie en selderijgroen. peper, zout, pa prikapoeder. olie en wijn- of estragon- azijn of eitr-oensap. De sla moet er glimmend en niet droog uitïien. Ik vroeg u om de hete aardappelen aan te maken, omdat deze veel beter oli,e P/ZtKKB L KOST en azijn opnemen. Als u van pittig hotidt geef er dan wat gemengde krui den met cayennepeper bij en roer er eventueel ook wa't room doorheen. Laat in een toegedekte kom de sla afkoe len en maak er dan een bed van voor uw eieren Op een schaal liggen wat bladen sla en hierop legt u de aardap pelsla als een plat bedje neer. Erop, of eromheen rangschikt u de gevulde eieren en ter garnering legt ge hier en daar een zoetzuur augurkje en ui tje neer met een coquet blaadje pe terselie. Dit is onze prikkelkost en de volgende keer maakt u met mij een uitstapje door de „zoete keuken". o Veel succes voor vandaag. OMSCHRIJVING Horizontaal: 1. zangstem; 4. likdoorn; 12. stremsel; 15. ongevuld; 17. merkte ken voor dieren; 18. dringend verzoek; 19. wenden; 21. iemand die v. beweging beroofd is; 22. opkopen v. gestolen goed; 23. kind v. negerin en blanke; 25. zoon van Noach; 26. man, vrouw en kind; 28. slecht volk (volkst.); 30. middel; 33. laken; 35. gang v. e. paard; 37. soort appel; 38. pers.vnw; 39 woonboot; 41. gerief; 43. metaal; 44. visgerei; 45. har den; 47. bomenlaan: 49. gelijk aan waar de; 50. leven van; 51. tap; 52. fijn ma ken; 53. liefdegod; 54. letterwoord;55. Portugees eiland; 56: reeks; 57. Aziaat; 58. mann. dier; 60. door middel van; 61. dit is; 62. grasperk: 64. nijdig ge melijk mens; 66. chemisch symbool; 67. innerlijk besef v. goed en kwaad; 69. graan; 71. getal; 72. heidemeer; 74. Utah: 5. sen; 6. ether; 7. neger; 8.' sla; mousserende drank; 76. toestand; 77. les-J 9. mals; 10. eng; 11. d.d. 12. naijlen; Micky Woodhouse ARNHEM fA.N.P.) Bij de Arn- hemsche Scheepsbouwmaatschappij te Arnhem is gisteren de eerste Neder landse sleepboot te water gelaten, die een voortstuwingsmachine heeft volgens het Duitse Voith-Schneider-systeem, dat ook reeds op een passagiersboot op de Rijn is toegepast. Deze sleepboot, de Jan Goedkoop Jr., heeft geen scheepsschroef en roer, doch in plaats daarvan op een afstand van een derde van de boeg onder de bo dem twee draaibare schijven aan stuur- boords- en aan bakboordszijde. Op elke schijf zijn verticaal, naar de bodem van het vaarwater gericht, vier vinnen ge monteerd. die de vorm hebben van een vliegtuigvleugel. wreed keizer; 75. Noors letterteken; 76 opening; 77. lange dunne platte stok; 78. zelfkant; 80. trekkende beweging; 82 achter: 83. heden. Oplossing van de puzzel van vorige week. Horizontaal: 1. Uranus; 6. een; 8 smeden: 13. latent; 14. eiland; 15. at; 17. Pan; 18. heg; 20. alg; 21. gij; 22 nor; 24. gezel; 26. bel; 27. ibis; 28. ver eren; 30. gene; 31. abt; 32. kam; 33. nul; 35. Dan; 36. Donar; 38. titel; 40. inval: 42. karig: 44. niets; 47. odol; 48 dor; 49. rite; 50. noden; 52. tabak; 54. gerst: 56. leger; 58. neder; 60. bei; 62 lid; 64. vin; 65. per; 67. eren; 68. fee- erie; 71. kepi; 72. R.I.P.; 74. regie; 76. nek; 77. eg; 78. tam; 80. rel; 81 wie 83 L.S. 84 tevens; 85 deinen; 87. doe len; 88 toe; 89. Europa. Verticaal: 1~. Urania; 2. al; 3. nap; 4 niet over de bekende lollige vakantie of daverende logeerpartij, maar over een waarachtig gebeuren, met tegen slag en verdriet en ontbering erbij. Actief leesgenot dan blijft ook la ter -deb ejïoef t e a a ru go ed e lec tuurEn daar willen- we met de Kinderboeken week n'aar-- toe." ,,NatütnTijk komt er ook nog rom mel op de markt. Maar dat is zo erg niet, als er maar volop tegenwicht is. Het niveau en de behoefte stijgen^ er groeit een samenwerking tussen uitge ver, boekverkoper, onderwijs en op voeders. Een belangrijke groep uitge vers ri.cht zelfs zijn propaganda naar de pedagogisch verantwoorde advie zen van het Bureau Boek en Jeugd. Vandaar dat ik spreek van: een stille revolutie.' Meer vertalingen HETZELFDE KOUD ook nu weer hebt ge hardgekookte eieren, uitgelekte, fijngehakte spinazie en val aardappelen, - niet te zacht gekookt - nodig. Meng door de eier- dooie - zo vee SP', nazie en mayonai se. dal g e n smeuïg smakelijke massa - ijgl Hiermede vult ge weer d? legs ,:wilWo" vlaais Jan de nog zeer warme ge schilde en aan plakken gesneden aar appelen een sla door er doorheen te JOUW toekomst, heet de tentoonstelling over opleiding en beroep, die dinsdag in de technische school te Nijkerk wordt geopend. De expositie heeft ten doel jong en oud voor te lichten over de vele niet agrarische beroepen en opleidingen, die in steeds sterkere ma te naar voren treden. Zij blijft tot 7 november in Nijkerk en maakt daar na een rondreis langs negen andere gemeenten. De moderne koffers en reistassen worden bij voorkeur ir nylon tweed en kunstleder uitgevoerd. Nieuw voor -cistassen zpn ae exem plaren, die op de bodem van een af zonderlijk vak worden voorzien, dat met een ritssluiting aan de tas is ver bonden. Deze vinnen 'zijn één meter lang en vijftig centimeter breed. De stand der vinnen is ten opzichte van de as van de schijf verstelbaar van de stuurhut uit. De schijven worden aangedreven door twee dieselmotoren en draaien bij vooruit- en achteruitvaren in tegenge stelde richting. Dit voortstuwings- en besturingssys teem geeft het schip een grote wend baarheid. want het is mogelijk de boot rond haar as te doen draaien en er zuiver dwarsscheeps mee weg te varen. De Jan Goedkoop Jr. is ruim 24 meter lang en bijna 9 meter breed en is ge bouwd in opdracht van de rederij Goedkoop te Amsterdam LONDEN (Reuter/U.P.) De Britse admiraliteit heeft vrijö'ag nadat daar over berichten in Italiaanse kranten had den gestaan bevestigd dat het in Ita lië verongelukte passagiersvliegtuig, een geheim instrument aan boord had. dat bestemd was voor de opperbevelhebber van het Britse leger op Malta. Het instrument, dat aan de piloot van de verongelukte Viscount ter hand was gesteld om het persoonlijk aan het op perbevel op Malta te overhandigen, is inmiddels door de Britse marine tussen de wrakstukken van het vliegtuig ge vonden. Over ö'e aard van het instrument wei gerde men inlichtingen te geven. sen; 79. sterrenwichelaar; 81. gewoon terecht; 32. dichterbij komen; 84. spijs kaart; 85. aanzien: 86. lijst v. boeken of voorwerpen; 87. veerkracht. Verticaal: 1. arctische zwemvogel; 2. grondsoort; 3. weerom; 5. boks term; 6. noot; 7. metselspecie; 8. metalen heng- selvat^ 9. iem. ?lie belemmerend werkt; 10. vreemde munt; 11. accoord; 12. bloem; 13. paradijs; 14. platte vismand; 16. vertering; 18. eigendom; 20. streven; 22. nu; 24. kweken; 26. afdeling v. h. leger; 27 pedant; 29. bedrag; 31. be palen; 32 inrichting waar jongens op geleid worden tot priester; 34. slagader; 36. zoogdier; 38. overmaken v. geld; 40. voertuig; 42. beëindigd; 44. geneeskrach tige drank; 46. lering: 48. plaats in het Gooi; 49. smalle weg; 51. stuk; 52. moe raskoorts; 54. tieren; 55. wijnsoort; 57. bevestiging; 59. het waarnemen; 62. ad rem; 63. staat i.h. W. der Ver. Staten; 65. vetkruid; 67. gebeurtenis; 68. mist: 70. kleurling; 71. volksgewoonte; 73 16 tobben; 19. ezel; 21. gênant: 23. rit; 24. gemak: 25. lenig; 26. bed; 28 van; 29. nut; 32. kolonel; 34. lenigen; 36. dadel; 37. radar; 38. tiran: 39 liter; 40 ion; 41. vod: 43. rob; 45. eer; 46. set; 51. overig; 52. teder 53. kevie; 55 soe pel; 57. gif; 59. die; 60. bereid; 61. iep; 63. zege; 65. pen; 66. riks ja; 69 eerst; 70. rilde; 73. gave; 75. menu; 78. tel; 79. men; 81. wie; 82 eer; 84 te; 86. N.O. VEN'LO. De zeven toneelzusjes .Lenss-en uit Reuver, die vorig jaar on der regie van hun 73-jarige vader i-n ver scheidene steden zijn opgetreden, zul len in het komende seizoen weer een tournee maken. Ook nu is de opbrengst weer bestemd voor de be j>a ar den-socië teit, waarvan vader Le-nssen voorzitter is. explicatie, zonneklaar, dat je daarvoor hulp nodig hebt. En dan nóg valt het te betwijfelen of het goed kan. Dit komen wij te weten als Bramme tje, een beetje onbescheiden wel, het huiselijk drama onthult, dat het moeder in geen velden of wegen gelukt is, ook niet met vaders hulp, om een radicaal ander standpunt, in letterlijke zin be doeld nu, in te nemen. Ik voel nu de rest al komen. „Mien vader ken alles!" Natuurlijk! Altijd weer die mannen- suprematie. Die ga ik eens de kop in drukken. We zijn nu toch eenmaal bezig met hoofden en koppen. Ik zeg onvervaard tegen de jonge man, dal zijn vader ook lekker niet alles kan. Voelt u wel het hachelijke van mijn positie? Brammetje krijg ik op slag tegen me en dat laat hij wel blijken ook. Maar Jeugdbibliothccaresse mejuffrouw H. l"?,,?1„0<* 'em*dden,. van al de collega's J. Kluit wijst op het belangrijke aan- p!us de baas' Die vllegen me weliswaar deel van het buitenland (in vertalin gen) in de stroom van nieuwe, goede kinderboeken. Amerika, het land van de verfoeilijke stripverhalen, is óók het land van het geavanceerde kin derboek. Van de laatste jaren is ook de fleurige uitvoering en illustratie van populair-onderwijzende lectuur, over atoomenergie, de dierenwereld, of de geschiedenis. Minder gelukkig acht mej. Kluit de ontwikkeling van de sensatiezin, door handige uitgevers met series tegelijk bevredigd. „Méér spanning, vragen de kinderen, beïnvloed door het roeze moezige leven, door radio, televisie en film. Maar de avonturenboeken, en de recentere sciencefiction, lijken mij wat te verschralen. In plaats van om de ouderwetse heldenfiguren, draait het nu dikwijls alleen om de speur zin en de slimmigheid. Ook de inter planetaire avonturen-belevers komen als persoonlijkheid niet uit de verf." „En dat is jammer, want een boek kan avontuurlijk én goed tegelijk zijn. Als de schrijver én de lezertjes zich maar een beetje inspannen. Daar zijn gelukkig genoeg voorbeelden van: Taowaki, een Indianenverhaal van Wustmann, of Lawines razen over Zwitserland, van mevrouw Rutgers van der Loeff-Basenau. En het 'blijkt altijd, dat als de kinderen eenmaal tot zulke boeken komen, dan pakt het ze ook voorgoed." Gedecideerde voorkeur niet aan, maar een elks gelaat spreekt boekdelen. Ik laat het toch niet op me zitten en ga waarmaken, wat ik beweer de. Ik zeg: „Brammetje, jouw vader kan lekker niet eens een warme sok voor jou breien en dat kan je moeder best!" Dat is een aanval, die Bram niet ver wacht heeft en die hem heus even, dóch ook slechts even, knock-out slaat. Hij tuit daarna minachtend zijn lippen en laat zo iets als „ffft" horen, om tenslotte trium- fantelijk te zeggen: „Mien vader en ik kenne lekker op ons hoofd staan!" Omdat de baas veelbetekenend zijn hor loge voor de dag haalt, weten we wel hoe laat het is en deswege zwijgen de colle ga s maar verder over de overwinning die Brammetje boekte en ik zwijg ook, want het blijkt maar weer eens overduidelijk, dat je met het manvolk toch niet praten kunt. Voor we allemaal naar binnen gaan, zie ik Brammetje nog weer eens in volle glorie op zijn hoofd staan. Geschil over de statuten In de Christian Labour Association of dersorganisatie) is een geschil ontstaan over de statuten dezer organisatie. In deze statuten is vermeld, dat de C. L.A.C. haar program en acties baseert op En hoe reageren de jonge koper- „!-id Yn^naYunYefdr'zoaH "ond^Ye'^n tjes z.elf in de boekwinkel? Een Rot-[jn (ic bijbel. terdam.se boekverkoopster gaf ons dit als haar ervaring: de ouders raden hun kinderen aan, waarvan zijzèlf in hun jeugd hebben genoten. De vaders: Jules Verne; de moeders: Afke's tien tal, en zo. Maar als de kinderen op eigen houtje komen uitkiezen, hebben ze heel gedecideerde voorkeuren voor bekende series, zoals de boekjes van Annie Schmidt of Mies Bouhuys en voor moderne verhalen met een avon tuurlijke inslag. Jongens die naar zee gaan; meisjes die de wijde wereld intrekken. Leuke plaatjes staan hoog genoteerd, en als de Kinderboeken week daar is. stromen de kinderen binnen, want dan weten ze: nu mo gen we zo lang als we willen blijven lezen DEN HAAG. De vakantie voor ar beiders in het bouwbedrijf is voor het jaar 1959 in twee periodes verdeeld. De arbeiders, die werken in werk plaatsen en op bouwwerken gelegen De Labour Relations Board (de officiële instantie voor contact met de arbeiders- oiganisatics), is niet bereid, aan de C.L. A C. de gevraagde erkenning als vakbe weging le verlenen, omdat de raad dit artikel beschouwt als riscriminatie. De Canadese wetgeving laat namelijk niet toe. dat een vereniging ..discrimineert" op basis van ras, huidskleur, nationale ori gine. geslacht of geloof. Het niel-verkrijgen van erkenning be lemmert de ontplooiing van de C.L.A.C. in hoge mate. Getracht wordt daarom een zodaqige wijziging in de statuten aan' te brengen, dat enerzijds het Christelijk karakter der C.L.A.C. onmiskenbaar blijft en anderzijds de gewenste erkenning ver kregen wordt. Over de wijze, waarop dit mogelijk is geschillen? CX'A'C' eChte'' diePSaa"d* De dezer dagen gehouden algemene ver gadering van de C.L.A.C. heeft een voor stel van het bestuur tot statutenwijziging veiworpen. In plaats daarvan heeft de al gemene vergadering besloten, aan een commissie van zeven personen een advies over deze zaak te vragen. De commissie .d® voorzitter en secretaris ten noorden van de lijn. di.e wordt ge h C" d? heren Matthews en vormd door de Rijn, de Lek. de Nieuwe1 voorzitter en secretaris van Maas. de Botlek en de Brielse Maas menkaanse C.L.A., de heren De en de arbeiders, die in Rotterdam en Arnhem werken zullen van 18 tol en met 27 juli vakantie hebben. De bouwvakarbeiders, die ten zuiden van deze lijn werken, zullen van 8 tot en met 17 augustus vakantie hebben. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf i heeft die vakantieperiodes vastgesteld Groot en Gritter, de secretaris van de lo cal (plaatselijke afdeling) Sarnia. de heer Anlonides. het lid van het algemeen be stuur, de heer Wieringa, en de voorzitter van de Protestants Christelijke Arbeiders Internationale, de C.N.V.-voorzitter Rup- pert. Deze commissie moet haar advies aan textiefindustrie1 d° Iee" te' hoSdenVg7- en de böuwnifverheid. confectle-lndustl'e mene ^vergadering van de C.L.A.C. u.t- f

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 6