Toekomst van de vlasteelt niet pessimistisch? Têrhorsb Restauratie van molen aan Oude Vlissingseweg VOOR SADRACH EN ZIJN VRIENDJES Têrhorst Naailes in Seroei: spelden en naalden in het haar Steunmaatregelen noodzakelijk TOREN VAN WATERLANDKERKJE KRIJGT OPKNAPPERTJE Heren- en Jongens WINTERJASSEN! „De gemeente en haar dominee" Zaterdag 25 oktober 1958 Engeland werkt niet mee 'n NIEUWE WINTERMANTEL? financieel slecht voor Debat over subsidie voor Vlaggetjesdag Poortvlietse boer reed met slechte tractor Middelburg staat er Verbouwing interieur militair tehuis Knikkers uit Hoedekenskerke Ds. A. W. Drechsler gaat naar Vlissingen A J ossel zaad visserij geen succes Goese Herv. jeugd bestudeert jazz Kerkklok luidt niet voor niets Kerken fn Zeeland Geen centimeters Catechisatie-bezoek Zeg het ook met bloemen ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Advertentie Van onze landbouwmedewerker GOES Tot de landbouwgewassen, die tegenwoordig ernstige afzetmoeilijkheden ondervinden, behoort ook het vlas. Dit produkt maakt een ernstige crisis door, voornamelijk als gevolg van de Rus sische dumping op de wereldmarkt. Al de besprekingen die tot nu toe op internationaal niveau -zijn gevoerd om tot oplossing van de moei lijkheden te komen, zijn op niets uitgelopen. De houding van Engeland heeft in dit opzicht bijzonder teleurgesteld. Deze „partner" bleek niet bereid mee te werken en waar het hier hoofdzakelijk gaat om de Engelse markt, laat het zich verstaan dat men nog niets is opgeschoten. Intussen begint men zich in Nederland en België af te vragen of er voor de vlasteelt nog voldoende toekomstperspectieven zijn, zelf vermoedelijk niet geproduceerd kan worden. Men is het er niet over eens of Rus land op deze wijze door zal gaan of niet. Gezien de handelstransacties tussen dit land en Engeland lijkt het ons evenwel niet aannemelijk dat de Russiche vlas- aanvoer op de Engelse markt spoedig Het spreekt vanzelf, dat hierop moei lijk antwoord is te geven. Bij een ob jectieve beschouwing van de verschil lende factoren, kunnen we ons echter niet aan de indruk onttrekken dat de toekomst van het vlas niet zo somber is als ze nu wel lijkt. Toegegeven moet worden dat er enkele omstandigheden zijn die ten na- j dele van dit product spreken. In de eerste plaats wijzen we dan op het prijs- verschil tussen het vlaslinnen en het ka- l toeiiweefsel. Het zijn vooral de hoge be- i werkingskosten die hèt linnen ten op zichte van het katoen nogal duur ma ken. En nu ook de kwaliteit van het ka toen die van het linnen steeds dichter benadert, valt het te begrijpen dat het linnenverbruik relatief achteruit loopt. In een tijdsbestek van ongeveer 150 jaar is het aandeel van het vlas in de tota le hoeveelheid vezels teruggelopen van 35 procent tot 6 procent. Het katoen aandeel liep in dezelfde periode even wel op van 12 procent tot 53 procent. Bij, de achteruitgang van het gebruik van vlaslinnen spelen echter ook nog an dere factoren een rol. We denken bijv. aan het feit dat het publiek in de oor logstijd, toen het linnen schaars was, gewend is geraakt aan allerlei goedko pere vervanging-sproducten. In plaats van de vroeger veel gebruikte linnen tafellakens, treffen we nu vaak het plas tic-kleed aan. Ook moeten we de invloed van de mode in dit verband niet onder schatten. Niet omdat het linnen lelijk zou zijn, maar omdat het te duurzaam is. De mode wil geregeld afwisseling en kan daarom als een vijand van het vlas worden gezien. Dit neemt niet weg dat er toch ook ijog vele factoren zijn die ten gunste van het vlas werken. Zo is er bijv. in het leger nog steeds grote behoefte aan vlaslinnen, in de vorm van tenten, dek kleden, touwwerk, enz. Verder wordt in de touwslager ij en de hennep als grondstof steeds mee'r 'vervangen door het vlas. Ook schijnt er een bepaalde categorie van mensen te zijn die waar de blijft hechten aan iets bijzonders. Dit blijkt uit de toenemende behoefte ^an linnen in landen met een hoge le vensstandaard, zoals bijv. de Verenigde Staten, waar de massa-productie ove rigens hoogtij viert. Tenslotte moet niet yit het oog verloren worden dat de vlasvezel vele goede eigenschappen be zit, waardoorhet .voor bepaalde ge- ljruiksdoeleindeh bijzonder geschikt blijft. We denken bijv. aan postzakken, droogdoeken, lakens -en tropenkleding. V erwervirtgskosten We mogen hieruit concluderen dat het vlas als grondstof nog lang niet onmis baar is- Om aan de nadelig werkende factoren echter zoveel mogelijk het hoofd te kunnen bieden, is van het groot belang een daling van de verwerkings kosten te bewerkstelligen. In dit ver band moet grote waarde worden toege kend aan £e indertijd opgerichte proef fabriek van dë N.V. NTovivIas te Delft, waar een geheel nieuw procédé van de vlasverwerking beproefd wordt. Er zijn reeds verschillende resultaten geboekt. Zo konden bijv. de spinmachines aan merkelijk worden verbeterd, terwijl men tegenwoordig reeds in staat is kreuk- herstellende en krimpvrije linnen weef sels te maken. Ook op het gebied van de propaganda voor het gebruik van linnen wordt een steeds grotere mate van activiteit ont wikkeld. Gez'ien dit alles achten we de conclusie gerechtvaardigd dat het vlas in staat zal blijken, zijn positie temidden van de andere vezels te handhaven. Wij worden hierin gesterkt door het fei.t dat de totale oppervlakte vlas in Wes.t-Europa in 1957 ca. 100.000 ha. be droeg, terwijl er plaats is voor ca. 110.000 ha. De oorzaak van de huidige moeilijkheden is dan oók niet zozeer gelegen in de aanvoer van grote hoe veelheden Russich vlas, als wel in het feit dat deze wordt aangeboden tegen dumpingsprijzen, waarvoor in Rusland tot het verleden aal gaan behoren. Mo gelijk i« er iets te bereiken als de Westeuropese landen een g'ezamelijke vlaspolitiek gaan voeren. Vast staat wel dat handhaving van de huidige situatie wel eens tot de onder gang van de vlasteelt zou kunnen lei den. Dit zou zeer te betreuren zijn, omdat deze bedrijfstak niet alleen werk gelegenheid biedt aan enkele duizenden mensen, maar- bovendien een bijdrage van plm. 70 milMoen gulden per jaar in onze nationale export levert. In dit licht moet dan ook wor den gezien het dringende beroep van het bedrijfsleven op de rege ring, om bepaalde steunmaatrege len in het leven te roepen. De Zeeuwse landbouworganisaties hebben hierop in het bijzonder aan gedrongen. Terecht is daarbij ge wezen op het uitgebreide subsidie stelsel in Frankrijk en op het feit dat men ook in België besloten heeft een subsidie van plm. 150. per ha te geven. Het is te hopen dat aan dit verlangen van de ge organiseerde landbouw zal worden voldaan. Onze grote collectie maakt U de keus gemakkelijk Kremerstraat 1 1 Bergen op Zoom Óók voor Kindermantels MIDDELBURG. B. en w. van Middelburg zullen de gemeente raad een voorstel doen tot restau ratie van de molen aan de Oude Vlissingseweg. Hiermede zal een investering van 250.000 gulden ge moeid zijn. Op de ontwerpbegro ting voor 1959 is een bedrag van f20.000 opgenomen om de lasten, verbonden aan deze investering op te vangen. De begroting voor 1959 van de gemeente Middelburg, die de raadsleden in ont- Raad Yerseke Van onze correspondent YERSEKE De gemeenteraad van Yerseke kwam gisteravond voor het eerst in de nieuwe samenstelling byeen. Bur gemeester A. C. Wiilemsen sprak in ver band hiermee hartelijke woorden van welkom tot tie nieuwe leden van def raad. Overigens weet de nieuwe raad wel van opschieten, want in een bijzon der vlot tempo werd een agenda van twintig punten afgewerkt. Een wijziging van de gemeentebegro ting 1958 vergde enige discussie. Deze wijziging was nodig, omdat B. en W. 1000 Wilden uittrekken als subsidie voor Vlaggetjesdag en dit bracht de tongen in beroering. De heer Koster (SGP) meende, dat met het oog op de financiële toestand van de gemeente het niet'wenselijk is om dit bedrag beschik baar te stellen. Zijn partijgenoot Ge braad geloofde met, dat het In overeen stemming is met Gods Woord om voor zo'n feest 1Ö00 uit de gemeentekas te betalen. De heer De Leeuw (Gem. Bel.) achtte het echter wel gewenst. Burgemeester Wiilemsen zag geen kwaad in dit voor- j stel. Hij vond trouwens,, dat 1000 niet te veel is,.Maar ik eerbiedig natuurlijk de principes van een ander". De heer C. Pekaar en mej. Oom (beiden PvdA) verdedigden eveneens het voorstel. Bij de stemming bleek, dat alleen de drie SGP-raadsleden hun goedkeuring hadden onthouden aan het voorstel, dat 1000 -ter beschikking wordt gesteld van „Zee land presenteert". (Van onze correspondent) Voor het kantongerecht te Bergen op Zoom stond terecht de landbouwer G. S. uit Poortvliet. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 3 april op de Antwerpsestraatweg te Bergen op Zoom met een landbouwtrac- tor had laten rijden, welke technisch niet in voldoende'staat van onderhoud ver keerde, voorts was deze auto niet voor zien van een spie^el/werd met het voer tuig geréden zonder dat daai'vöor het ver eiste kentekenbewijs was afgegeven en tenslotte was de bestuurder van deze auto niet in het bezit van een werkboekje. Ook waren 6 van de 10 banden totaal ver- .sleten. Ter verdediging voerde verdachte aan dat de tractor alleen op het land wordt gebruikt en daarvoor waren de banden nog zeer geschikt. Op 27 maart was hij er mee ter keuring geweest in Bergen op Zoom; een week later moest hij er mee terug komen, omdat er een en ander bij gesteld moest worden. Op de banden wa ren geen bemerkingen gemaakt. Alleen voor deze keuring was deze auto op de openbare weg gekomen. De officier van justitie vroeg verdach te wat hij met de banden zou doen wan neer hij de banden terug zou geven. S. wilde ze dan wel weer onder de wa gen zetten, maar zou er dan niet meer mee op de weg komen. De kantonrechter vroeg waarom hij de chauffeur zonder werkboekje had laten rijden. Verdachte liet voor komen of hij daar niets mee te maken had, want daar moet de chauffeur maar voor zorgen. Daar was de kanton rechter het niet mee eens. „U moet het controleren", zei de kantonrechter, „maar de chauffeur heeft verklaard dat u nooit naar een werkboekje heb gevraagd en hem ook geen vergoeding heeft gegeven om er eentje aan te schaffen". „Een mooie chauffeur", merkte ver dachte schamper op. „Nee een mooie werkgever", repliceerde de kantonrechter. Zo langs zijn neus weg informeerde de officier van justitie of verdachte zelf wel een werkboekje had, maar hierop bleef verdachte het antwoord schuldig. De officier van justitie eiste tegen ver dachte resp. f 100,— subs. 20 dagen, 10 gulden scubs. 2 dagen, 10,— subs. 2 da gen en 25,— subs. 5 dagen, met terug gave van de in beslag genomen banden. Verdachte vond de straf nog al veel en vroeg of er niet wat af kon. De kanton rechter veroordeelde daarna verdachte tot resp. 60,— of 12 dagen, 10,— of 2 dagen, f 10,— of 2 dagen en 25,— of 5 dagen, ook met teruggave van de ban den. O Deze foto geeft een beeld van de in aanbouw zijnde nieuwe Gereformeerde kerk te Geersdyk, waarover wy reeds in ons blad van «donderdag uitvoerig schre ven. De muren zijn opgetrokken en de stalen dakspanten hebben ook al hun plaats gekregen. Op zondag 26 oktober a.s. om 7 uur nam, wordt in de Grote Kerk te Goes een jeugddienst gehouden, waarin ds. J. C. H Jörg uit Apeldoorn zal spreken over het onderwerp: „Blijf niet halverwege ste ken". GOES Jeugddienst MIDDELBURG In het Chr. Militair Tehuis te Middelburg werd de jaarverga dering gehouden van de afdeling Middel burg van de Kon. Ned. Militaire Bond Pro Rege. Naar de voorzitter, de heer L. M. Naaktgeboren, in zijn openingswoord mededeelde, zijn er plannen in voorberei ding om het tehuis, wat het interieur be treft, een verbouwing te doen ondergaan, waardoor het spelelement beter tot zijn recht komt. Verder vertelde hij iets over de plannen van Pro Rege, nu de 4-ton- actie is geslaagd en met de bouw van de eerste nieuwe tehuizen een aanvang is ge maakt. De secretaris, de heer Van Velzen, kon mededelen dat het bezoek aan het bezoek aan het tehuis in het verslagjaar in stijgende lijn is gegaan. De weekends niet meegerekend het merendeel van de militairen is dan met verlof lag het bezoek tussen de 50 en 60 man per avond. Ook de tehuisleider, de heer Bakker, kon getuigen van een prettig en opge wekt tehuisleven. Hij memoreerde de band, die bij veel oud-bezoekers na hun vertrek uit Middelburg nog bewaard blijft met het tehuis door correspondentie of ook en dan veelal als burger door terugkeer voor enkele dagen. De penningmeester, de heer Peene, deed mededeling van zegen en zorg in finan cieel opzicht. Dankbaar voor hetgeen ve len doen door middel van contributies, P.I.T.- en kerkcollecten, blijft het vreemd dat het tehuis temidden van een protes- tanse kern liggend, nog met -een tekort worstelt van ruim 4.000, De legerpredikant, Ds. Altena, sprak over de mogelijkheden en kansen die er in het leger liggen voor de geestelijke verzorging, waardoor velen die nog nim mer een kerk van binnen hebben gezien, in aanraking komen met het Evangelie. Hij wilde positief de zegen die er in dit opzicht uit gaat van de christen-jongeren in hèt leger, zien. Na een levendige discussie, waaraan ve len deelnamen, eindigde ds. Altena met dankgebed. Ik ga u weer vertellen, wat er deze geld binnen: f 23,50. In de eerste regel werp is aangeboden, heeft op de gewone dienst een tekort van ruim drie ton. B. en w. schrijven niet te weten op welke wijze het tekort kan worden weggewerkt. Zij hopen op een verhoogde uitkering van het basisbedrag per inwoner van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds. B. en w. schrijven voorts, dat een ver slechtering van de budgetaire positie der gemeente duidelijk waarneembaar is. Wij kunnen niet aan de indruk ontkomen, al dus b. en w., dat onze stad de dupe is van haar eigen karakter. Het is uiterst moeilijk, de algemene uitkering per in woner verhoogd te krijgen, zeer waar schijnlijk omdat dit bedrag in vergelij' king met andere gemeenten van ongeveer dezelfde grootte aan de hoge kant is. Voor een centrumplaats is dit bedrag echter te laag. De kosten van het onder wijs zijn bijv. bijzonder hoog. Op de begroting is een post opgenomen voor uitbreiding van de openbare Ulo en tot verbetering van de huisvesting van het Gymnasium. Uit de begrotingen van de verschillen de diensten blijkt, dat alleen de B.B., de Godshuizen en het gasbedrijf waarschijn lijk in 1959 voordeliger kunnen werken dan in het afgelopen jaar. Het tekort van de gewone dienst voor 1959 is ruim 80.000 gulden hoger dan het tekort, dat op de begroting 1958 werd geraamd. De financiële positie van de Zeeuwse hoofdstad is niet best. 's Heer Arenskerke Raad vergadert De raad der gemeente zal maandag middag bijeenkomen. Op de agenda staan voorstellen tot wijziging van de leges- verordening en tot het afwijzend be schikken op een verzoek van een in woner van Nieuwdorp, inzake langere openstelling van winkels. Voor drie C.J.M.V. bibliotheken in de gemeente wordt een hoger subsidie aan gevraagd. B. en W. zien echter geen aanleiding om het subsidie te verhogen, nu de provincie zich van subsidiëring onthoudt. De muziekvereniging „Excelsior" heeft aan het gemeentebestuur beschikbaarstel ling van uniform-petten gevraagd. Met het oog op de onlangs verhoogde subsi die en gelet op de opbrengst van de bazar ten bate van Excelsior, kunnen B. en W. geen aanleiding vinden een gunstig voorstel aan de raad te doen. Voorgesteld wordt voor het jaar 1958/ 59 weer een kolentoeslagregeling in het leven te roepen. Tenslotte zijn burgemeester en wet houders voornemens de gemeentebegro ting 1959 aan te bieden. St. Maartensdijk N.C.V.B. De afdeling Sint Maartens dijk van de N.C.V.B. hield de jaarverga dering o.l.v. mevr. Lindhout. De jaarver slagen werden uitgebracht en verder de avond gevuld met zang van een koortje en declamatie. Door de leden meegebrach te pakjes werden verkocht, waardoor de kas met 163,— werd versterkt. DREISCHOR De afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen vergaderde onder voorzitterschap van mevr. Van Eeten-de Vries. Mej. dr. Chijssen uit Domburg hield een causerie over het Zeeuws dialect. Voorts werd ge sproken over diverse cursussen. De be stuursverkiezing werd aangehouden. TECHNISCHE DAG KLEERMAKERS GOES Op 27 oktober a.s. wordt door de Bond van kleermakerspatroons, district Zeeland in „De Prins van Oranje" te Goes een technische dag gehouden. De Néd. Herv. Kerk van Water landkerkje kon begin van dit jaar, geheel gerestaureerd, weer in ge bruik genomen worden. De toren, die eigendom is van de burgerlijke gemeente ondergaat thans ook een grondige opknapbeurt. Rond de toren is een stellage verrezen (zie foto) om het schilderwerk hoog boven de begane grond zon der al te grote risico's te kunnen uitvoeren. (Van onze correspondent) BRUINISSE - De mosselzaadvisserij op de Waddenzee op 21 en 22 oktober werd geen onverdeeld succes, in zoverre dat bij na niemand van de kwekers een volle vracht per dag kon vissen. Maar toch was iedere kweker in de ge legenheid enkele honderden tonnen mos selzaad te vissen, dat varieerde van klein zaad tot halfwas mosselen. Klein zaad was echter meer aanwezig dan halfwas mosselen en dit kleine zaad was op som mige banken zo klein, dat het amper rijp was om uit te zaaien. week gebeurde ten bate van onze Sa- drach. Eerst even zeggen, dat we vo rige week stopten bij f 1042,60. Vlak naast mijn schrijfmachine ligt een ge zellig dikke plastic zafc, waarin weer zes kleinere zakjes, gevuld met knik kers. Er was ook een hartelijk briefje bij, dat ik u laat meelezen. „Beste Maja, Hierbij zes zakjes knikkers, want toen onze jongste 2 spruiten zaterdag uit de krant hoorden, dat er kinderen waren, die knikkers gestuurd hadden voor Sadrach, zochten ze ook direct hun knikkerzakjes op en zochten de mooiste er uit, om op te sturen. We hopen, dat ze welkom zijn. Met har telijke groeten, fam. M." Dit kwam uit Hoedekenskerke. Is dit niet kostelijk? Vooral dit: ,,Ze zochten de mooisten er uit". De knikkers zijn inderdaad heel wel kom en deze zending heeft me blij ge maakt, want als kinderen graag gul geven, hebben ze dit van de ouders geleerd, wat te bewijzen valt, omdat er van dit z.elfde adres ook nog f 2,50 te verantwoorden valt. Nu ga ik u weer mijn reisbeschrij ving geven. Ik wip weer over Zeelands kaart. Het begin viel dus in Hoedekens kerke en vandaar naar Goes j,s het een stapje, dat toch wel de moeite waard is, want de heer H. gireerde f 5. Vandaar naar Krabbendijke, om daar op onze doorreis f 2 te halen bij de heer of mevrouw N. N. We moe ten nog even verder van huis, want de Gez. M. te St Annaland, die een vorige maal zo'n leuk pakje met sieraden voor de Seroeise meisjes zonden, tekenden nu bovendien nog on hun giro aan, lat 'Sadrach op 11) kon rekenen. Hierna maken we rechtsomkeer. ste venen met een vaart heel Beveland door, om eerst in Middelburg weer te stoppen, omdat we bij de heer I. f 2,50 rijker kunnen worden, voor Sadrach dan. Op Walcheren moeten we ook Oostkapelle aandoen, waar we van de fam. F. 2 mogen ontvangen, met een hartelijk schrijven, waarin de hoop wordtuitgesproken.d at vele Oostkappe- laars dit goede voorbeeld zullen volgen. Nu, dat is een wens, die ik deel. Ik moet de Schelde nog even over, storm en re gen ten spijt, want ik wil di»e 2,50 van de heer L. niet missen. Dan mag ik weer huiswaarts draven, om gauw bijeen te tellen, wat de winst van deze week i,s. Behalve de zakjes knik kers en enkele fijne brieven, kwam in dit kasje leeg... Laat het ons niet overkomen, dat het fleurige teken der dankbaarheid in de zondagse kerkdiens ten ontbreekt. In het kerkblad van de hervormde ge meente in de ring Goes wordt melding gemaakt, van de start van een jazz kring uit de hervormde 'jongeren te Goes. De kring, die onder leiding zal staan van de heer A. P. Cornet zal zich bezig houden met de ontwikkeling van de jazzmuziek. Men zal kunnen luisteren naar jazzmuziek in de klassie ke stijl en in de moderne stijl. Ds. F. H. A. van der Wind, Ned. hervormd predikant te Serooskerke (W) is in de kerkbode van de ring Domburg zeer tevreden over de kerk gang op zondagmorgen. Maar hij ver klaart verder: ,,Met de middagdiensten is het helaas anders gesteld. Meer en meer is men de mening toegedaan, dat men het er heel behoorlijk afbrengt wanneer men de morgendiensten trouw bezoekt. Om de middagdienst bekom mert men zich verder niet. Is het nu werkelijk zo veel gevraagd om des middags ook ter kerk te komen? Het VLISSINGEN. Zondag 16 novem ber a.s. hoopt ds. A. W. Drechsler thans predikant van de Chr. Geref kerk te Amsterdam-noord, intrede te doen hij de Chr. Geref. kerk te Vlissingen, na vooraf te zijn bevestigd door zijn schoon vader, ds. J. Rebel. Ds. Drechsler werd geboren te Am sterdam op 30 juni 1930. Hij bezocht het Geref. gymnasium in de hoofdstad, deed in 1948 eindexamen en zette daarna zijn studie voort aan de Theologische school van de Chr. Geref. kerken te Apel doorn. Op 14 januari 1953 deed hij kan didaatsexamen en werd beroepbaar ge steld. Hij nam het beroep van de Chr. Geref. kerk te Amsterdam-noord aan. Op dinsdag 2 juni 1953 werd hij deze gemeente bevestigd door zijn schoonvader, ds. J. Rebel. Ds. Drechs ler verbond zich aan zijn eerste ge meente met een prediking over Hande lingen 4 vers 12. Het afscheid van de hoofdstedelijke gemeente is bepaald op maandagavond 3 november in het kerk gebouw van de Hervormde gemeente te Nieuwendam. GOES Chr. Beambten-bond vergaderde GOES In restaurant „De Oprit" te Goes hield de afdeling Goes van de Ned. Chr. Beambtenbond gisteravond de eerste ledenvergadering in het nieuwe seizoen. De leiding berustte bij de heer G. Paauwe, die in zijn openingswoord stil stond bij het overlijden van de heer Straub. Verder deelde hij mede, dat ge tracht wordt contactpersonen te vinden voor de groepen detailhandel, handels kantoren en verzekeringskantoren. De heer Rinders hield een gedegen en uit voerig betoog over bezitsvorming. Hij legde speciale nadruk op de sociale en economische overwegingen, die tot be zitsvorming leiden. Ook belichtte hij de taak van de overheid en de vakbeweging, inzake deze materie. In de bespreking kwamen vooral de jeugdspaarwet en de Euromarkt naar voren. van dit stukje las u reeds, waarmee we begonnen, dus kunt u meetellen om alles bij elkaar te krijgen, f 1.066,10. Natuurlijk laat ik ook deze week ons gironummer niet ontbreken, al zal ik dat hierna VOORLOPIG niet vaak meer doen, omdat de kist de tocht gauw gaat beginnen. Het gironummer is dus 274289, ten name van het ZEÈUWSCH DAGBLAD, en er graag ook nog bij: „Voor Maja's Sadrach.'" Tot slot een hartelijke groiet van Uw Maja, die weer dank brengt aan allen, ditl gaven. Advertentie U slaagt bij KREMERSTRAAT 11 BERGEN OP ZOOM 's-Gravenpolder Schoorsteenbrandje Schoorsteenbrandje. Gisteravond ont stond in de woning van J. Z. aan de Bosseweide een schoorsteenbrand. De ge schrokken bewoners waarschuwden in al lerijl enkele omwonenden. Verschillende leden van de vrijwillige brandweer heb ben daarna de brand geblust. Er was ver der geen schade Conference-invoer uit België weer toegestaan In verband met de prijsontwikkeling op onze eigen markten werd met ingang van 10 oktober j.l. de invoer van peren van het ras Conference uit België in ons land. verboden. Thans hebben echter de Nederlandse autoriteiten besloten dat zij met ingang van 24 oktober de invoer van deze peren uit België weer zullen toe staan. In tuinderskringen verwacht men niet direct dat er een groot gebruik van deze mogelijkheid tot invoer van Confe rence gemaakt zal worden want Neder land is hiervoor een belangrijker produk- tie-gebied dan België. De laatste jaren was er regelmatig uitvoer van Neder landse Conference naar België. Thans is dat niet mogelijk omdat reeds vanaf be gin oktober de Belgische grens voor alle Nederlandse peren is gesloten. Bruinisse Met brommer geslipt De heer D. van den B. uit Bruinisse, die met zijn vrouw op de duo op de bromfiets reed, van Zierikzee naar huis, had het ongeluk met dit rijwiel te slip pen. Ontvellingen en wonden aan gelaat en handen waren daarvan het gevolg, die, nadat de heer v. d. B. per vrachtauto naar Bruinisse was vervoerd, door dr. Quaak werden gehecht en verbonden. De echtgenote van v. d. B. kwam onder aan de dijk terecht doch bekwam geen letsel. Peeslik, dat naar men ons verzekerde, op het rijwielpad veel voorkomt, was de oorzaak van het ongeluk. „Adoeprijst de omgeving. Johannes Justus verhuist even naar een paar andere armen en ik ga de kebaja afspelden. „Speldenja, hierzoen Suzanna reikt ze me aan. Dat gaat best zo, maar er zijn er nog al veel nodig, en ik verbaas me over het feit, dat ze nog steeds niet uitge put is, en als maar door aangeeft, en weer en weer Opkijkend, zie ik haar ijverig in het haar plukken! „Even wachten hier weer eenweer een en hier. Uw weelderige lokkenpracht als spel denkussen, voelt u er iets voor? De spelden zouden er maar al te grif uitrollen, en ik betwijfel het, of uw echt genoot zo'n stekelhoofd op prijs zou stel len. Suzanne plukt echter door, tot de zoom klaar is. Eigenlijk is zulk haar een kostte- lijk bezit. Het houdt alles vastsoms, of misschien is dat een nadeel wordt het niet eens nat, als je er mee onder water duikt. Maar pennen, potloden, kleurpotlo deneen graai naar boven, die altijd raak is. Dat is op school. En hier zijn het breipennen, naalden, spelden; en ook de contributie, zoveel als je missen kunt, wordt er uit opgediept. Zo gauw het karweitje achter de rug is, wordt Johannes Justus me weer in de armen gedrukt, maar die heeft inmiddels gezelschap gekregen van zijn zusje Wel- mintje, die nu met ons meeslingert, over- buigt naar hetzelfde stukje handwerk, waar ik meen enige aandacht aan te moe ten besteden, moppert, waar ik meen te moeten mopperen, aan haar broertjes been trekkend en mijn jurk vasthoudend. Mijn assistentjes zitten gezellig tussen de vrouwtjes in, kijken hier eens en daar eens, laten vreemde uitspattingen, zoals een ijverig dichtgenaaid armsgat, of een kraag aan de zoom je kunt van alles tegenkomen aan me zien, waarover ik genadeloos het vonn.s „uithalen" moet vellen, onder luid protest van de betrok kene, of leren met opmerkelijk geduld een van de jongeren breien. Maar voordat de ouderen daaraan be gonnen, moest er nogal wat weerstand overwonnen worden. Vond men naaien een langdurige en tijdrovende handeling, men had om die reden de „drie rijg- een stiksteek" uitgevonden, die ik echter on- midellijk na de uitvinding van mijn on verbiddelijk veto voorzag brei en schoot helemaal niet op. Breien, waarom? Naaien gaat toch veel vlugger? Dan zie je ten minste op één middag, hoe de lappen on der je handen een baadje worden. Maar als je breit, begin je eerst met een grote bol niks, en eer er een iets uit die pen nen groeit „Alles moet geleerd worden", zei ik zachtzinnig en wie echt niet wil, hoeft ook niet. Als je het eenmaal kent, gaat het vlug genoeg, mijn moeder breit een paar sokken in een dag." ,Adoezeggen de vrouwtjes. Maar zij zijn mijn moeder niet, hetgeen inhoudt, dat ze niet kunnen breien. En dat geklun gel met die ijzers en wat touw lokt het toch echt niet, vertaal ik uit hun onder gronds gegrom. „Gebreid goed is veel sterker dan ge naaide spullen", onderwijs ik hen dege lijk. „Als je die lappendingen wast en in de zon te drogen legt, zijn ze na drie kerenhabisopl! En gebreide kle ren houden het veel langer uit". Daar zat misschien wel wat in. En toen het eerste dappere moedertje zich waagde aan het dradengegoochel, tot mijn vreugde bleek ze het aardig vlot door te hebben en op de tweede les al aan een rokje mocht beginnen, dat inderdaad vlugger van de pen rolde, dan men ver moed had, kwamen er meer. Zo loop je dan 's woensdagmiddag door de kerk van Toeroe te surveilleren, altijd wel een kind op je heup, of aan je rok ken, je knipt bloesjes en jurkjes of je nooit anders gedaan had, je verzint de eerste gemakkelijke breipatroontjes, pro beert hier en daar een woordje in het Toeroenees na te zeggen, als dat gaat en je presteert een hele zin, komen ze de eerste tien minuten niet meer by van de lach. Soms moet een van de kinderen uit de kampong opdraven om zich een nieuw kledingstuk te laten aanmeten. Omdat centimeters nog een luxe artikel is, pro beer ik met handwijdten en vingerlengten maat te nemen. Dat liep in het begin nog roese middag. Phia van de Berg, onderwyzeres in Seroei (Ned. Nieuw-Guinea) vertelt verder over de naailes, die zy geeft aan de vrouwelyke kroeskopjes. al eens op een fiasco uit, het resultaat bleek te klein of te groot en ik nogal eens uit het veld geslagen. Maar het moedertje zei dan heel opgewekt: „Hindert niet hoor, ik heb nog wel iemand, die het aan kan hebben". „Doigeld". Dat is het eerste sein om er zo langzamerhand aan te gaan denken het werk in elkaar te rollen. Een van de meisjes haalt op, wat er meege bracht is, ik geef hier en, daar nog een paar aanwijzingen, kinderen, die lawaai lopen te schoppen, worden tot stilte ver mand en de babies worden aan de borst gelegd, een voorzorgsmaatregel, om straks geen geschreeuw te hebben onder de Bijelvertelling. De kampongjeugd, die om de kerk krioelt, wordt het zwijgen opgelegd, weg gejaagd, of binnengeroepen, en dan komt er een verhaal. Meestal is dat een Bijbel verhaal, af en toe nemen we een gezond heidsvertellinkje, iets over goede voeding, of over hygiëne, of we gebruiken het laat ste kwartier om te zingen. Maar dat gaat altijd erg schuchter en voorzichtig. Zo gemakkelijk als de jeugd zingt, zo moei zaam komt er bij de ouderen iets los en de wijsjes, die bekend zijn, woi'den ge draaid en getrokken als Zeeuwse boter- babbelaars. Langzaam heel langzaam ziè je wat verandering komen in de algemene slons- toestand. Werden eerst de twee vrouw tjes, die er inderdaad veel netter uitzagen dan de anderen, als buitennissig terzijde geschoven, nu zijn er al meer, die wel iets zien in een wat appetijtelijker voor komen, en al wat ijveriger aan het pikken slaan. Daarbij komt nog, dat Toeroe on langs een schoolgoeroe gekregen heeft, die onmiddellijk begonnen is met een eerste klasje. Dat stimuleert de mensen ook in niet geringe mateDe sneltrein vaart is nog niet uitgevonden, maar wan neer achteruitgang tot kruippas-voorruit promoveert in een betrekkelijk korte tijd, zijn we al heel gelukkig. Kampong Toeroe is altijd een zoi'gen- kind geweest. En nog ziet het geheel er lang niet florissant uit, maar het gaat de goede kant op. Volgende week het eind van de Toe- is maar de kwestie hoe men zijn le venswijze instelt. De kerkklok luidt s zondagsmiddags ook en niet voor niets". De catechisaties zijn in vele gemeen ten begonnen. Het bezoek laat hier en daar te wensen over. In de kerkbla den, die wij doorsnuffelden, vonden wij dan ook vaak een opwekking aan de jongeren en de ouders om toch vooral de catechisaties te bezoeken. "Wij heb ben er één citaat uitgelicht, afkomstig van ds. A. Veldhuijzen, geref. predikant te Baarland. Hij schrijft in de Kerk- post: „De catechisaties zijn inmiddels ook beginnen. Hoeveel zijn er geko men? Is het nog te vroeg? Zou het te vroeg zijn als er op die maandagavond eens heel veel geld te verdienen was op die plaatsen in het catechisatielo kaal. Gaat het hier om minder dan aards bezit? Mij dunkt het gaat hier om schatten, die nimmer te lijden heb ben aan inflatie of van devaluatie. Jeugd van Baarlands kerk: Uw Ko ning wacht en roept u. Ouders, die dit lezen, mag ik u herinneren aan uw plichten en mag ik u beleefd masr dringend verzoeken om ook hier de hel pende hand te bieden en getrouw te zijn". Niemand zou ze meer willen missen: de bloemen, die in de Johanneskerk te Vlissingen op zo heel bijzondere wijze iets van onze dankbaarheid tot uiting brengen, zo lezen wij in Hervormd Vlissingen. De bloemen, die daarna als een rechtstreekse groet van ons allen naar het ziekenhuis worden gebracht. Maar nu is het bloemenfonds totaal uit geput. Enkele binnengekomen giften hebben de schuld gedelgd, maar nu is Nieuwe kabel In het uitbreidingsplan „De Gureelan- den" is de nieuwe kabel aangelegd van wege de P.T.T. voor de automatische te lefoon. De bewoners van de Gureelstraat en de Tuinstraat te Sint Annaland zyn dus de eersten, waar genoemde kabel aangelegd is. Ook de aansluitingen met de abonnees zullen op korte termyn wor den aangelegd. Oprichting C.H.-vereniging Het ligt in de bedoeling om op dinsdag 11 november a.s. des avonds om 7 uur in het verenigingsgebouw der Ned. Herv. Kerk een vergadering te beleggen van sympathiserenden van de C.H.U., teneinde te komen tot oprichting van een plaatse lijke kiesvereniging. Familie-avond Herv. kerk te Kapelle Van onze correspondent KAPELLE „De gemeente moet haar dominee zien als een gezant van Chris tus. Hij is zelf een zondaar, maar Ilij heeft een heilig ambt. Wat hij zegt en wat hij doet, doet hij in alle gebrekkig heid in naam van Christus". Deze woorden sprak gisteravond ds. P. Kloosterman, van Kloetinge, op de familieavond van de Hervormde Kerk te Kapelle. De belangstelling voor deze bijeenkomst was zo groot, dat het CJMV- gebouw bijna te klein was. Direct na het openingswoord van de plaatselijke predikant, ds. E. P. J. Jeb- bink, kreeg ds. Kloosterman het woord, om te spreken over: „de gemeente en haar dominee". Op duidelijke en vooral openhartige wijze behandelde spreker de gemeente en de predikant, zoals deze elkaar dik wijls zien van de buitenkant, maar ook, hoe zij aan de binnenkant zijn. Hij vroeg de gemeente, haar dominee vooral te zien als een gewoon mens, die het soms ook erg moeilijk heeft. Ds. Kloosterman vroeg voorts, steeds te bid den voor de dominee. Tot slot sprak hij over de noodzakelijkheid, dat de pastorie het middelpunt van het gemeentelijke leven dient te zijn. In de discussie ging het vooral om de vraag: hoe kan wórden bereikt, dat ieder naar vermogen bijdraagt in het werk van de kerkvoogdij? Ds. Jebbink deelde mede, dat de dia conie een bandrecorder heeft aangeschaft voor opname van de kerkdiensten en bij zondere samenkomsten. De plaatselijke Hervormde vrouwendienstcommissie zal de verzorging van deze nieuwe tak in het kerkewerk op zich nemen. Na de pauze werd de film „de para plu" vertoond. De samenzang op deze familieavond werd voortreffelijk geleid door de orga nist Jac. Eversdijk Pz. Colijnsplaat Publieke verkoping Ten overstaan van notaris J. J. W. Klop te Kortgene werd in hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat, ten verzoeke van de erven van de heer J. Tazelaar, pu bliek verkocht: I. De schuur en erf aan de Havelaarstraat te Colijnsplaat, grool 10.40 are; hoogste inschrijver en koper de heer M. van der Weele voor f6666; II. Het naastgelegen terrein, groot 17 20 are; hoogste inschrijver de heer M. van der Weele voor f2222, koper de heer N Houterman voor f2230. Combinatie vaii perceel I en II, nu staanr. p een be drag van f 8896, werd tenslotte gekocht door de heer M. van der Weele. voor f 8900.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5