Driekoker wordt hersteld bij Retranchement A\/l A Wesp veroorzaakte ongeluk met dodelijke afloop JE- VELPON- TUITJE I J ABDIJSIROOP EERSTE VOORLICHTINGSWONING OP ZEEUWSE PLATTELAND Hoek verwacht belangrijke groei in komende tien jaar TECHNISCHE SCHOOL OOSTBURG VIERDE GOUDEN JUBILEUM ■j: Sint Laurens heeft sluitende begroting Ontspanning en spel Minister Van Aartsen W" Kantonrechter Oosthurg Reactie van chauffeur onjuist Uien-export op record-hoogte Zaterdag 25 oktober 1958 ZEEÜWSCH DAGBLAD Pagina 3 [N ONZE SPANNINGVOLLE TIJD moet de ontspanning alle aandacht hebben. Nog minder dan de boog altijd ge spannen kan blijven, kunnen dat het menselijk lichaam en de menselijke geest. Het lichaam vraagt op zijn tijd zijn rust. Maar meermalen komt het voor, dat ook tijdens de slaap de geest in wezen nog gespannen blijft, zodat de slaap onrustig blijft. Daar om is ontspanning nodig, ontspan ning, die ook de geest kan boeien, zo dat deze tot rust komt. Nu biedt onze tijd een overvloed van ontspanning. De vele vermaaks- gelegenheden roepen. De sport lokt aan. Radio en televisie brengen de ontspanning in de huiselijke kring. Klein is het aantal van hen, die in de ontspanning zichzelf kunnen zijn, die met een boek in een hoek, of stil luisterend naar muziek, genie tend van andere schone kunsten of zich bezig houdend met andere vor men van geestelijke verkwikking hun geest in een dagelijks uur of in een wekelijkse middag verfrissen. En wel licht nog kleiner is het aantal van hen, die geleerd hebben, zich elke dag te verdiepen in hun Bijbel en el ke zondag zich in kerkdienst en hiii- selijke kring te verblijden in de rust, die God aan Zijn volk wil geven. QNZE JACHTIGE TIJD heeft velen aan deze echte ontspanning ont trokken. Men weet niet meer, hoe zich te ontspannen. Men wil ontspan nen worden. Men ondergaat ook dat lijdelijk, zoals men in feite het hele leven met al zijn spanningen lijde lijk over zich laat komen en zich be roofd gevoelt van alle zichzelf-zijn. Zoals men ook zichzelf niet meer kn zijn en schrikt, als men ge plaatst wordt op een stille plek in Gods schone natuur. Men zoekt de rust, of beter in dit verband: de zelfverlorenheid, liever in de massa. Men gaat. bij tiendui zenden naar sportmanifestaties, of tentoonstellingen, men voelt zich al leen veilig, als in de flatbouw in de grote steden de cacofonie van gelui den uit de radio stroomt, de snelle opvolging van beelden op het televi siescherm, begeleid door het geluid, de geest gaat vullen. En toch klaagt men ook, dat er feitelijk nergens de rust is, die men zo begeert. Ontspanning het moment in het leven, waarin de mens zichzelf kan Hervinden, lijkt schier onvindbaar voor velen. JJE JEUGD, meer nog dan de ouderen, vindt graag zijn ontspaninng in het spel.' Van zijn jeugd af aan speelt het kind. Het vindt zichzelf, het vindt zijn plaats in het leven, tussen de mensen als het ware door het spel. Zelfs al gaat men niet zover als Huizinga, door de „homo ludens", de spelende mens in alles te herken nen en terug te vinden, toch zal nie mand ontkennen, dat bij het opgroei en het spel een belangrijk element in het leven is. Alleen ook hier is weer, zelfs voor de jeugd, zoveel onmogelijk ge worden. De ruimte, die voor het spel vereist is, ontbreekt in de directe zin al in de woningen zelfs, maar ook in de steden en in tal van dorpen. De ruimte als open veld, maar ook de ruimte in straten en op wegen, die door het verkeer tot gevaarlijke plaatsen gemaakt worden. Daarnaast vraagt de school, de opleiding, die in onze tijd zo noodzakelijk is, alle ruimte van tijd. En toch heeft met name de jeugd, die opgroeit tussen gespannen volwas senen, die de besmetting van hun spanning erft en ondergaat, de ont spanning en het spel nodig als voed sel. W/TJ MOESTEN aan dit alles denken, toen wij het een en ander lazen over het Nationaal Christelijk Schoolcongres, dat in de herfstva- cantie, op 30 en 31 oktober en 1 no vember te Amsterdam zal worden ge houden. Op dit congres is het the ma: spel en ontspanning in onder wijs en opvoeding. Wij hebben de referatenbundel van dit congres nog niet gelezen. En wij weten dus niet, of daar het on derwerp aan de orde is in de geest, waarin wij hierboven schreven. Maar ook al zou het facet van het vraagstuk, dat daar aan de orde is, anders zijn, dan lijkt het ons toe, dat dit congres een belangrijk con gres is. Het staat midden in onze tijd en behandelt een hoogst actueel vraagstuk. QAAROM VRAGEN WIJ er belang stelling voor. Van onze onderwijs mensen van hoog tot laag, maar ook van onze schoolbesturen en vooral ook van onze ouders. Het onderwerp is aan de orde. Ook in Zeeland. Al zijn er wellicht, die menen: dit probleem is er alleen in de grote steden het is er heus ook in Zeeland. En waar het niet is, is het toch al dicht in de nabijheid. Onze jeugd wordt er door geraakt. En de ouderen zullen er zich (heus ook om zichzelf! al ware het alleen maar om der jeugd wil voor moe ten interesseren. Advertentie Bij Retranchement in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zijn de eerste palen in de grond gegaan voor een nieuwe brug over het afwateringskanaal. Vroeger lag hier de zgn. Driekoker, een brug met sluisdeuren, die dienst deed als wachtsluis. Zodra de geul bij de zeesluis te Cadzand verzandde, zette men deze deuren dicht en men kon dan het water in het kanaal ophouden om daarna bij laag water buiten de sluis te spuien en het overtollige zand weg te spoelen. In 1944 werd tijdens het oorlogsgeweld deze Driekoker opgeblazen. Hierdoor was het spuien niet meer mogelijk, zodat de geul buiten de zeesluis regelmatig dicht ging. Bovendien moesten de boeren, die ter plaatse hun land bewerken met hun pro- St. Annaland Sport van zaterdag Vanmiddag om half vier zal op het sportterrein aan de Bierensstraat te Sint Annaland een ontmoeting plaats hebben tussen W.H.S. II uit Sint Annaland en Dinteloord II uit Dinteloord. Sirjansland Culturele avond De culturele avond, die deze wefek in Sirjansland werd gehouden, is een groot succes geworden. Het verenigingsgebouw was tot de laatste plaats bezet, toen de voorzitter, de heer A. Heule, een harte lijk welkomstwoord sprak tot de aan wezigen. Hierna vertelde Lode van Gent op boeiende wijze over zijn ervaringen in t de Belgische Kongo. Zijn causerie werd i toegelicht met de film Donker Afrika". Lode van Gent, die reeds 23 maal in de j Kongo is geweest, vertelde de Sirjanlan- ders hoe het er in die werelddeel toe gaat. Wemeldinge N.C.V.B. De afdeling „Wemeldinge" van de N.C.V.B. hield haar jaarvergade- ring onder leiding van mevr. Van der Maale-Crucq. Na de gebruikelijke verslagen hield mevr. Hoogerheide een inleiding over „kerkgaan" waarnaar met grote aandacht werd geluisterd. Na de pauze las mevr. Adriaanse een mooi stuk voor, getiteld „Luisteren", Tot slot sprak de vice-presidente mej. Domi- nicus een afscheidswoord tot mevr. Van der Maale-Crucq, die deze avond voor het laatst als presidente fungeerde. Met een toepasselijk gedicht werd haar een cadeautje overhandigd. dukten enz. over Retranchement rijden, een omweg van vele kilometers. Jaren lang is gedebatteerd over de noodzaak van het herstel van de Driekoker. In elke waterschapsvergadering kwam de wens opnieuw naar voren. De rijksingenieurs waren van mening, dat de brug als wacht sluis niet meer nodig was door de nieuwe zeesluis te Cadzand. Een brug voor en kele boeren was nogal duur. Zelfs ging men er toe over de claim voor oorlogs schadevergoeding van de wachtsluis te ge bruiken voor de nieuwe zeesluis. Hier mede was de laatste kans voor het her stel van de brug als wachtsluis verkeken. Toch hebben de ingelanden onder leiding van de hoofdingenieur K. Almekinders, eindelijk na 14 jaar hun zin. Nadat en kele jaren geleden ter plaatse een voet brug werd aangebracht, zijn enkele dagen geleden de eerste palen in de grond ge gaan voor een nieuwe brug. Het wachten is thans op de voltooiing. Dan is de oude Driekoker gedeeltelijk her steld en zal men opgelucht de kortere ver binding met het land benutten. Voor de betrokkenen kan het heien enz. niet snel genoeg gaan. Voor de liefhebbers van de natuur ont staat een goede verbinding om door de polders te trekken. Wat n zorg als de kinderen zo hoesten. Ge^V lukkig is er een afdoend middel tegen: Abdijsiroop! Dat afmattende 'geblaf' verdwijnt en ze slapen weer rustig. Een ware geruststelling voor elke moeder: Abdijsiroop in huis! De 23 genezende bestanddelen lossen hel slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP) Ais.se Ouderavond Onder leiding van de heer J. Hoebeke werd in de o.l.-school een ouderavond gehouden, die door een groot aantal per sonen werd bezocht. De burgemeester en de beide wethouders gaven blijk van hun belangstelling. In het bestuur werden herkozen mevr. Den Dekker en J. Hoe beke en gekozen in de vac.-A. v. d. Bos de heer P. J. van Weele. Het nieuwe hoofd der school sprak de ouders op hartelijke wijze toe. Hij stond stil bij de ziekte van de onderwijzeres, mej. De Wilde en dankte mevr. Amesz van Hein- kenszand voor de hulp. Mevr. Amesz kreeg ook dankwoorden te horen van burgemeester Jansen, die meedeelde, dat er een onderwijzerswoning komt. Een nieuwe school is echter nog toekomst muziek. In de pauze werd het werk dei- leerlingen bezichtigd, waarna de aanwe zigen genoten van de film: Op reis met de heer A. van der Poest Clement. Advertentie vooi VERHEUGEN ONS erover, dal mr. J. van Aartsen zich be reid heeft verklaard, minister mr. J. Algera op te volgen als minister van Verkeer en Waterstaat. Het was geen gemakkelijke beslis sing voor hem. Want het moge gedacht worden, dat de ministerssteek een aantrekkelijk i hoofddeksel is en ongetwijfeld is het een eer voor degene, die deze draagt oi gedragen heeft niet on der alle omstandigheden zal iemand juichen, ais hem die steek wordt aan geboden. Dat gold dubbel in dit ge val en voor de persoon van de heer Van Aartsen. Hij had reeds een be langrijke functie als wethouder van Den Haag, een ambt, waarin hij van alle zijden grote waardering genoot. En bovendien is de ministerszetel niet alleen in het algemeen min of meer onzeker, maar staat vast, dat dit ka binet in 1960 demissionair zal worden. Als de heer Van Aartsen dan ,,ja" heeft gezegd, betekent dat in feite een offer. ■VEELAND HEEFT voor alle mi- nisters belangstelling, doch het heeft dat in het bijzonder voor de minister van Waterstaat. We hadden dat voor mr. Algera en we hebben hem waardering kunnen geven we zijn zeer belangstellend naar de op vattingen, die minister Van Aartsen zal hebben, ook over Zeeuwse za ken. Van minister Algera konden we zeg gen, dat hij, afkomstig uit een pe riferieprovincie, begrip kon hebben voor de Zeeuwse problematiek. Hij heeft dat ook getoond. Zonder dat we daarvan iets afdoen, kunnen we dat van minister Van Aart sen niet minder verwachten. Hoewel geboren in Amsterdam, is hij immers volop van Zeeuwse af komst, omdat zijn vader een Middel burger en zijn moeder een Goese van geboorte was en hij nog in beide steden familie heeft wonen. Hij kent Zeeland en de Zeeuwse problematiek dus niet van horen-zeggen, maar van huis uit. U)AT HU NU o.a met Deltaplan en verenkwestie te maken krijgt ai zal men moeten begrijpen, dat hij kabinetspolitiek moet bedrijven doet ons goede verwachtingen koes teren op beslissingen, waarbij met het specifiek Zeeuwse voluit gerekend is. Dat geldt ook voor polder- en wa terschapsvraagstukken. Wij hadden het voorrecht, de nieu we minister meermalen te mogen meemaken en hebben daarbij grote waardering gekregen zowel voor zijn prettige persoonlijkheid als voor zijn inzicht en werkkrach't. Van harte we hem welkom als minister ei .idden hem Gods ze gen toe bij 'ijn verantwoordelijk werk. Eigen nieuwsdienst POORTVLIET. f Volgende week woensdagmiddag zal in de Weihoek te Poortvliet door de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland een voorlich tingswoning, die is ingericht over eenkomstig adviezen van de com missie inzake voorlichting woning inrichting in herverkavelingsge- bieden, worden geopend. Dit zal de eerste permanente voorlichtings- I woning in Zeeland zijn. Het is de bedoeling van de commissie aan de bevolking, die zich in pas ont gonnen of verkavelde gebieden vestigt ad viezen te geven betreffende het voordelig en doelmatig inrichten van de woning. De boerderij in Poortvliet wordt be woond door het gezin Van Dieren. Mevr. Van Dieren-van Vliet heeft, naar zij ons vertelde, er geen spijt van, dat zij bij de inrichting van haar nieuwe huis gebruik heeft gemaakt van deskundige adviezen. De keuze en de plaatsing van meubels heeft zodanig plaats gevonden, dat er een Sluis Gemeenteraad vergadert Maandagavond vergadert de raad van Sluis. Er is een uitgebreide en belang rijke agenda. De winkelsluitingsverorde- ning moet opnieuw worden vastgesteld. Er is een voorstel van B. en W. om onderhands te gunnen de mechanische en elektrische installatie voor het op jaaggemaal van de riolering in de Sint- Annastraat, de elektrische installatie c.s. van het stadhuis en de centrale verwar mingsinstallatie daarvan. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente te Sint Anna ter Muiden heeft tot de raad een verzoek gericht om de kosten, verbond aan de restauratie van het kerkgebouw te verhogen en de ge meente zelf moet de post, bestemd voor de restauratie van de toren, eveneens omhoog brengen. Er is een voorstel om toe te treden tot de stichting Beschuttende Werkplaatsen in Oostburg en een verzoek van de Vogelbeschermingswacht in W. Z.-Vlaan- deren om een bijdrage van 1 cent per inwoner en een bespreking over de ex ploitatie van het Uitbreidingsplan. Tot slot wordt voorgesteld dat het college onderhands kan verpachten het jacht- recht op gemeentelijke eigendommen. O Foto: de keuken van de voorlichtings woning in de Weihoek. Janny van Dieren (4 jaar) kan moeder al flink helpen. gezellige sfeer is ontstaan en het schoon houden geen enorm karwei meer is. De keuken is verdeeld in een kook- en eet-, hoek, gescheiden door een handige kast. De vloerbedekking is gemakkelijk schoon te houden, evenals de bekleding van de trap. Het ligt in de bedoeling dat deze voor lichtingswoning voor belangstellenden te bezichtigen zal zijn, ook na de officiële opening, uiteraard in overleg met de be woners. 's-Gravenpolder Van de trap gevallen Van de trap gevallen Tijdens schoonmaakwerkzaamheden in een bakkerij viel mevr. G. van de trap. Zij liep diverse verwondingen aan han den en armen op. Na hulpverlening door een lid van de E.H.B.O. moest mevr. G. zich onder doktersbehandeling stellen. Chr. onderwijs Christelijke onderwijs. De Ver. van Christelijk onderwijs aan schipperskin deren hield haar ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer J. Flurusse. De heer J. Kloosterman is benoemd aan een school te Schoonhoven. Verder werden bij de bestursverkiezing de aftredende leden de heren A. Veer- hoek, Jac. Benschap Knook en H. J. Meij- aard alle herkozen. Mej. De Later directrice aan de schip- persschool hield een bijdrage over „Het leven op het Internaat". Het aantal leerlingen op de Prinses Be- atrixschool bedroeg op 16 september 1958 91. Door het hoofd de heer Jac. van den Berge werd het verscheiden van de hoofdinspecteur van het onderwijs aan schipperskinderen, herdacht. Aan het eind van de vergadering werd door het hoofd der school de heer Jac. van den Berge een film vertoond over „Nieuw Guinea". Van onze correspondent OOSTBURG. Tijdens de zitting van het kantongerecht te Oost burg kwam de zaak tegen de 30-jarige technisch ambtenaar van de P.Z.E.M. J. B. van S. uit Vlissingen aan de orde. Van S. was op 7 juli van dit jaar te Schoondijke het slachtoffer geworden van een tragisch ongeval, waarvan een in zijn bestelauto binnengevlogen wesp de onmiddellijke oorzaak was geweest. Op de bewuste avond was de heer van S. met de boot van Vlissingen naar Breskens overgevaren. Aan de boot ontmoette S. een aantal kennissen, die hij bereidwillig een lift naar Terneuzen offreerde. In Schoondijke gekomen vloog een wesp de cabine van de auto binnen. Door de beide raampjes open te draaien hoopte de heer Van S. het lastige insekt kwijt te raken wat evenwel niet gelukte. Plotseling viel het insekt op de knie van S., die als ge volg van de hierdoor ontstane reactie de macht over het stuur verloor en met de auto over de kop ging. De bejaarde dame mevr. van K. uit Terneuzen liep hierbij dodelijke verwondingen op. beide mannen door de gemeentelijke sommatie niet op te volgen, evenmin kon bewonderen, hield de uitspraak aan teneinde aan de gemeente een rapport te vragen hoe thans de situa tie ter plaatse is. ONDEUGDELIJKE BANDEN R. de J„ elektricien te Aardenburg, was op 6 augustus in de gemeente Dus- sen op de z.g. Keizer Napoleonweg aan gehouden en verbaliseerd vanwege de zeer slechte staat, waarin de autobanden van verdachte verkeerden. In scherpe bewoordingen laakte de kantonrechter alsmede de Officier de grote nalatigheid van verdachte. De schikking van f 60, die verd. kreeg aangeboden, had hij niet aanvaard omdat dit financiële bezwaren voor^hem opleverde. Rekening houdende met 'de samenstelling van zijn gezin (7 kinderen) werd hij conform de eis tot f30,subs. 6 dagen veroordeeld. I. M. B. te Cadzand werd schuldig be vonden zonder toepassing van straf we gens het openen van zijn portier aan de zijde van de rijbaan. Door het openen van het portier had hij het verkeer ge hinderd. Verd betoogde, dat de weg ter plaatse breed genoeg was om ongehin derd te kunnen passeren. Dat een volks wagen in moeilijkheden is gekomen lag aan de onoplettenheid van de bestuur der daarvan, aldus verd. Op een kruising van wegen of een splitsing mag men nimmer passeren, onder geen enkele omstandigheid. Deze uitspraak hoorde bouwmaterialenhande- laar J. A. T. uit Middelburg van de kantonrechter, ook al zou de voorrijdende auto de bestuurder die achterop komt, in verwarring hebben kunnen brengen. T. wilde namelijk op 13 mei op de Prov. weg te Biervliet nabij de splitsing van de Koninginnepolder een militaire auto te passeren, die plotseling naar links wilde inslaan. Een aanrijding was het gevolg geweest. Op de vraag wie schuldig was wilde de Officier geen antwoord geven, omdat verd. daarvoor niet terecht stond. Alléén het passeren bij de splitsing was hem ten laste gelegd. De heer A. van K., eveneens handelaar uit Vlissin gen, bevestigde de verklaringen van T. bevestigen. Eis f 15,subs. 3 dgn. Uit spraak f 10,subs. 2 dgn. A. J. L., landbouwer te IJzendijke, had te Oostburg op het Eenhoornplantsoen aan een uit de Volderstraat komende auto geen voorrang verleend. De Offi cier vond het een ernstige overtreding. Conform de eis werd verd. een boete op gelegd van f40,subs. 8 dgn. De andere inzittenden werden gewond. De kantonrechter wees er op, dat S., toen het insekt in de auto kwam gevlogen, zeker niet meer zo hard had mogen rijden. Ook de officier van Justitie, mr. Andreae, vond de reactie van S. wel men selijk, maar toch onjuist om met een 70 km.-vaart door te blijven rijden. Toch kon de Officier verd. niet schuldig be vinden en hem grove schuld ten laste leggen, hoewel hij hem toch schuldig achtte aan een overtreding: de vrijheid en de veiligheid van het verkeer in ge vaar gebracht. Bij de vaststelling van de strafmaat wilde de Officier geen reke ning houden met de gevolgen, die uit het ongeval waren ontsaan en eiste f30, subs. 6 dagen. De kantonrechter, mra H. v. d. Belt, vond ook, dat hier van grove schuld geen sprake was en oordeelde een correctie op haar plaats en veroordeelde S. conform de eis. De gebroeders A. de F. en P. de F., handelaren in aardappelen en uiten te Breskens, kregen van de gemeente Bres kens aanzegging de door hen ingerichte stortplaats van uit hun bedrijf afkom stig afval voor 1 juni 1958 op te ruimen. De gebroeders gaven geen gevolg aan de gemeentelijke sommatie, waarop een proces verbaal volgde. De verschenen A. de F. voerde aan, dat zij de stortplaats inrichtten omdat de gemeente indertijd had verboden nog meer uien op de ge meentelijke vuilnisbelt te brengen en dat zij over het terrein wat zij voor twee jaar hadden gehuurd, toch de beschik king hadden. De Officier meende dat een fikse boete op zijn plaats was en eiste tegen elk der broeders f 100,subs. 20 dgn. De Kantonrechter, die de houding van Van onze correspondent GOES. Het werk op de akker in Zeeland is nu met betrekkin; tot de uien achter de rng. Het produkt is veilig ge borgen m kuil, ren of bewaarplaats. Vooral is het belangrijk dat het van voorgaande jaren 10 beruchte koprot ach terwege blijft. Tot op heden is het best gegaan. In de loodsen van de handelaren, die zich heb ben gespecialiseerd in het export klaar maken van uien, blijft het druk..De ex port beweegt zich namelijk nog steeds in stijgende lijn. Elke dag opnieuw worden vooral vanuit Zeeland vele tientallen wa gons uien verladen. De laatste weken ligt het kwantum dat per week de grens over gaat rond 7 miljoen kilo. De belangrijkste uienafnemer is reeds enige tijd West- Duitsland. maar ook Engeland toont steeds grote belangstelling. Deze week zijn er vooral in onze provincie ook zeer veel uien gekocht voor export naar de Amerikaanse landen. Deze vraag was een flinke stimulans voor de prijs want deze is in de loop van deze week voor de mid delkwaliteit met ongeveer 1 cent per kg gestegen. Op het ogenblik doet de mid delkwaliteit namelijk rond 8 cent per kg en de middel 40-53 werd zelfs verkocht voor 8,5 cent per' kg. Dat betekent op het ogenblik, dat de prijsinzinking van de voorgaande week weer ongedaan is ge maakt. Uiteraard is het niet mogelijk te zeggen of dit prijsherstel blijvend zal zijn. Er zijn veel uien en er blijven veel telers die toch maar zo gauw mogelijk willen verkopen, zeker als de prijs wat aantrekt. De vriendelijker stemming van het ogenblik doet de telers echter weer goed. Zo lange tijd achtereen immers was de stemming ewak. De prijs, die de teler voor zijn produkt landsgewas kan maken ligt thans tussen 5 en 6 cent per kg. De kwaliteit speelt hierbij natuurlijk een grote rol. Zoals reeds gezegd valt deze over het algemeen beslist niet tegen en omdat ook de kilo-opbrengst overwegend hoog is, behoeft de prijs niet veel te stij gen om een lonende teelt te geven. Op het ogenblik is ze echter hiervoor nog te laag, zoals ze heel het seizoen nog te laag is geweest. Advertentie Laat zo Uw licht schenen voor de mensen, opdat ztf Uw goede werken zien. Matth. 5 vers 16a. In deze haastige en jachtige tijd is het dikwijls moeilijk om als christen staande te blijven. Aan alle kanten wordt gerukt aan onze belijdenis in Christus. Als wij dan geen flinke do sis geloofskracht bezitten vallen wij in de poel des verderfs. Ja, geloofs kracht, daar komt het op aan. Als wij dat hebben dan staan wij sterk en dan kunnen wij ook ons licht laten schijnen. Ons licht moet zo stralen, dat onze goede werken voor de dag komen. Nee, niet alleen op de dag des Heren, die wij morgen weer hopen te vieren, maar de gehele week. Wij moeten het aandurven om als christen in dez e wereld te staan en om het licht van het Evangelie uit te dragen. St.-Maartensdijk Voor de bejaarden. De Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Sint Maartens dijk organiseerde in de zaal Steketee een ontspanningsavond voor de bejaarden uit het dorp. Het programma bestond uit de clamatie, zang en muziek. Onthulling rampnionument te St.-Maartensdijk SINT MAARTENSDIJK Op donder- dag 13 november zal het rampmonument aan de Derde Dijk te Sint Maartensdijk officieel worden onthuld door de Commis saris der Koningin in de provincie Zee land. Dit monument wordt aangeboden door de Stichting adoptie piland Tholen. Gapinge N.C.V.B. Onder leiding van mevrouw Paauwe-Langebeeke kwam de afdeling Gapinge van de N.C.V.B. bijeen. Het pro gramma bestond uit touwtrekken, zang en declamatie. Sluis Kanker bestr ij ding De vergadering van het Kon. Wilhel- minafonds was buitengewoon druk be zocht. Burgemeester P. F. van Hootegem sprak een inleidend woord en daarna hield dr. G. de Meijer uit Sluis een inleiding over het kankervraagstuk in het algemeen, de bestrijding en de ver breiding van de ziekte en de grote be dragen, die nodig zijn voor het weten schappelijk onderzoek. Ook de heer Van Wijk, propagandist van het K.W. Fonds deed een ernstig beroep op de aanwezigen mede te wer ken en een groot aantal dames gaven zich op een huis-aan-huisactie te onder nemen om de belangstelling van de be volking op te wekken in de strijd tegen deze ziekte. De film: „Er is een tijd vanwerd tenslotte vertoond. TERNEUZEN Gevonden voorwerpen Bij de Gemeentepolitie te Terneuzen zijn de volgènde voorwerpen als gevonden aan gegeven: Rode step op luchtbanden, heren horloge zonder band, muntbiljet, benzinedop. 2 muntbiljetten, 2 jutezakken, kindersokje (wit met zwart), halsketting, 2 huissleutels aan elkaar, hoofddoek, rode want met groen afgezet, grijze portemonnee met 2 sleutels, grijze vulpen, portemonnee met bankbiljet, beige dameswant, beige kinderregen jasje, zilveren ringetje, een tijgerkat, 10 loten van de Belgische loterij. Aan het bureau van politie zijn voorts ge deponeerd: dekzeil, bruine driehoek porte monnee, rozenkrans, glacé herenhandschoen, sleutel van rijwielslot. bruine kinderporte monnee, schoolabonnement t.n.v. J. F. G. Roeloffzen. Eigen nieuwsdienst HOEK. Met de uitvoering van HOEK. Met de uitvoering van een gedeelte van het uit breidingsplan van de gemeen te Hoek, dat voorziet in de aanleg van vijf straten waaraan zeventig woningen kunnen wor den gebouwd, is een begin ge maakt. De thans nog vrijwel agra rische gemeente Hoek is aange wezen als woonkern voor het zich uitbreidende industriegebied langs de kanaalzone. Dat Hoek als woonkern is aangewezen vindt zijn oorzaak in het feit, dat deze gemeente goede verbindingen heeft. Een rechtstreekse verbinding naar Sluiskil is geprojecteerd. Bovendien is Hoek als THOLEN Nutsavond Op de eerste Nutsavond van dit seizoen, gehouden in „Hof van Holland", heeft mevrouw H. Freeser gesproken over „Op stand tegen de sleur". Zij vond een aan dachtig gehoor. Vooraf werd de voorzitter, de heer F. J. Duinker, die 30 jaar bestuurslid van het Nut is geweest op hartelijke wijze gehul digd. Hij mocht enkele geschenken in ont vangst nemen alsmede een lijst met op gaaf van 53 nieuwe leden. Het ledental is thans gestegen tot 150. GOES Bazar „Euplionia" In het Schuttershof organiseert de mu ziekvereniging „Euphonia" een grote ba zar. Gisteravond werd de bazar voor het publiek opengesteld. Op de eerste avond kwamen reeds vele belangstellenden een kijkje nemen. Tal van attracties zijn te vinden in het Schuttershof en de bezoe ker kan er te kust en te keur gaan. Ieder vindt er wel wat van zijn gading. Ook vanavond is de bazar nog open. Ongetwij feld zullen ook dan velen de gang maken naar het Schuttershof. Het bestuur van „Euphonia" hoopt uiteraard op een groot aantal bezoekers. En dat is ook de be doeling, want de bazar wordt georgani seerd ter versteviging van de kasmidde len. Van onze correspondent OOSTBURG. In de grote bedrijfshal van de Technische school te Oosthurg is het vijftigjarig bestaan van deze school herdacht. De voorzitter van het school bestuur, notaris J. van Mijs, wees er in z|jn openingswoord op, dat het noodzake lijk blijkt, dat de school wordt uitgebreid. Voorts is geconstateerd, dat er een toe nemende belangstelling bestaat voor de metaalvakken. Op korte termijn zal, om het onderwijs in overeenstemming met de daaraan te stellen eisen te kunnen geven, moeten worden overgegaan tot uitbrei ding van de outillage. De heer H. P. A. Kneepkens. adjunct inspecteur van het nijverheidsonderwijs, verklaarde dat het schoolbestuur bij het beramen en uitvoeren van uitbreidings plannen volledig op zijn medewerking kan rekenen. Vooraf had de heer Mijs in het kort een overzicht gegeven van de gebeurte nissen, die zich rondom de oprichting hebben afgespeeld. Thans kan men zeg gen, dat het initiatief van de oprichters voor de streek zegenrijke gevolgen heeft gehad. Zowel in 1918 als in 1944 werd het gebouw tot een ruïne. Beide keren moest herstel volgen om de lessen doorgang te doen vinden. Een moment heeft het be staan van de school aan een zijden draad gehangen: dat was rond 1922, toen de subsidie geen gelijke tred hield met de steeds stijgende kosten. Er is nog een grote taak weggelegd voor de school als gevolg van de toe nemende mechanisatie in de landbouw en als gevolg van de mogelijkheden van industrialisatie, die de laatste tijd zich voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen komt aandienen. De heer A. Schout, sprekend mede namens de commissaris der Koningin, merkte in zyn toespraak op, dat hij respect had voor de initiatiefnemers van 50 jaar geleden. Hij hoopte, dat liet werk op dezelfde vooruitstrevende voet als tot heden voort zou mogen worden gezet. Voorts voerden het woord mr. K. Hoekzema, burgemeester van Oostburg, de heren A. I. Leenhouts een der oprich ters, J. W. J. de Cock en W. P. van de Beukei beiden oud-directeuren. A. Hool- horst, rector van het Kon. Wilhelmina- lyceum, C. Barentsen, voorzitter van de bond van nijverheidsscholen en voorzitter van de technische school te Middelburg, K. van Dijk, hoofdinspecteur van de arbeidsvoorziening en tot slot de huidige directeur, de heer P. J. Deurwaarder. Advertentie woonkern aantrekkelijk, omdat deze ge meente in de Braakmanpolder een prachtig recreatiegebied heeft. De ko-» mende tien jaar zullen voor deze Zeeuws- vlaamse gemeente van grote betekenis zijn. Momenteel telt de gemeente 2500 inwoners, doch men verwacht, dat over ongeveer tien jaar dit aantal tot 6000 zal zijn gestegen. (Van onze verslaggever) SINT LAURENS Sint Laurens heeft een sluitende begroting voor volgend jaar. Dit is gisteren gebleken by de aan bieding van dit stuk tijdens de vergade ring van de gemeenteraad, waarby kwam vast te staan, dat de uitkering uit het gemeentefonds voor 1959 even groot is als dit jaar. Bovendien krygt Sint Laurens nog een subjectieve verhoging van deze uitkering en zodoende kon tegemoet wor den gekomen aan de eis van de regering voor een sluitende begroting te zorgen. De rekening over het dienstjaar 1957 werd voorlopig vastgesteld met aan in komsten en uitgaven voor de gewone dienst resp. bedragen van 203.523,84 en 203.240,33. Een batig slot derhalve van 283.51. De kapitaaldienst geeft aan in komsten en uitgaven bedragen te zien van resp. 277.920,01 en 294.671.33, hetgeen een nadelig saldo van 16.751,32. De raad keurde de begroting voor het burgerlijk armbestuur, waarop een gemeentelijke subsidie van 12.000,— prijkt, mee. Aan de bibliotheek van de C.J.M.V. werd een bijdrage toegekend van 5 cent per boek per jaar. Voor dit jaar zal de gemeentelijke steun neerkomen op een bedrag van 50,95. Verpachting van ge meentelijke grond zal in de toekomst ge schieden tegen 5 cent per vierkante meter, wat neer komt op een verdubbeling van de pachtprijs. Omdat de gemeente niet is aangesloten bij de Zeeuwse Muziekschool werd beslo ten aan ouders van leerlingen aan dit in stituut een tegemoetkoming van 25, per jaar te geven. Bij de rondvraag drong de heer K. A. Hamelink (gem. bel.) er op aan bij even tuele vervanging van lantaarnpalen ho gere exemplaren aan te schaffen. Volgens deze afgevaardigde zal dit de lichtsprei- ding ten goede komen. De heer Hamelink stelde ook voor in advertenties bekend te maken, dat Sint Laurens nog de beschik king heeft over bouwrijpe grond. De voor zitter, burgemeester W. Baas, wilde gaar ne aan dit verzoek voldoen. Waarde Wethouder Mol wnd.- burgemeester In een vergadering van het college van burgemeester en wethouders is benoemd tot loco-burgemeester wethouder A. H. Mol.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3