HH HH HH Victoria. HH HH HH HH HH Een maand hechtenis voor hoksende voetballer Nieuw gebouw voor Christelijke Kleuterschool St.-Annaland Kort geding Vlissingse artsen tegen Ziekenfonds Walcheren JAAR DE KLERKeZN Zeeuwsch Dagblad Merkwaardig voor oliehaarden ESSÓ) PETROLEUM DE HAARDOLIE met het hoogste rendement Straatverlichting in Krabbendijke wordt verbeterd Tien woningen aanbesteed in Bruinisse Malversaties te Oosterland Raad Zierikzee naar Pernis Groene-Kruisgebouw Veere vordert V erkeersongeval bij Lewedorp Najaarsvergadering Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Begroting sluitend in Oud-Vossemeer 0 Enorm voordelige JUBILEUM-KOOPJES die U niet mag missen 90 meditatie Deur als brandhout Vrijdag 24 oktober 1958 Protestands-Christelijk T)E SOCIALISTISCHE PARTIJEN uit de zes landen van de Euromarkt hebben zich in een conferentie te Straatsburg o.a. bezig gehouden met het landbouwbeleid waarover de Duit ser Kriedemann een rapport had uit gebracht. In de NRC lazen we een uittreksel uit dit, rapport, waarvan enkele delen ons de wenkbrauwen deden fronsen en daarna vragend om hoog trekken. Er staan namelijk in dit uittreksel merkwaardige dingen, die ons doen vragen: is dit juist en zo ja is dit dan geen verbluffend staal tje van openhartigheid? Het rapport ging over gemeenschappelijk socialis tisch landbouwbeleid. In het uittreksel lezen we, dat dit „noodgedwongen een compromis wordt genoemd tussen za kelijk inzicht en tactische vereisten. Ter wille van het wettige streven van de socialistische partijen om op het platteland meer kiezers voor zich te winnen, moeten immers veelal ten koste van zakelijk inzicht ten behoeve van de boeren en de landarbeiders concessies gedaan worden ten koste van consumentenbelangen, al mag men daarmede niet te ver gaan." jyjEN LEZE DIT goed: om kiezers te winnen zal het socialistisch land bouwbeleid, tegen zakelijk inzicht in en uiteraard tijdelijk, wat concessies doen aan boeren en landarbeiders. Want als het volgende citaat ook een juiste weergave is, heeft het socialisme de boeren niet erg hoog, ook al pro beert het kiezers onder hen te winnen. We lezen even verder immers: „Het beleid zal zich los moeten maken van het streven naar autarkie maar even zeer van het denkbeeld, dat de platte landsbevolking, in het bijzonder de eigenaars van landbouwbedrijven, een zeer waardevol element vormen voor het staatkundig bestel." Men leze ook dit weer goed: naar socialistisch inzicht zijn de eigenaars van landbouwbedrijven geen waarde vol element voor het staatkundig bestel. Wij kunnen deze citaten alleen „merkwaardig" noemen. Als ze een onjuiste weergave zijn, willen we wel graag weten, wat er dan werkelijk in dat rapport stond. En als deze weergave juist is, zijn dergelijke uitspraken alleen maar ver bluffend openhartig en is het goed ze te onthouden. Advertentie ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zo xal de nieuive kleuterschool worden geen roet meer warmte Krabbendijke KRABBENDIJKE In de gemeente Krabbendijke zyn plannen om verbeterin gen aan te brengen In de straatverlich ting. Het college van b. en w. heeft de raad, die woensdagavond om acht uur hoopt te vergaderen, een voorstel over deze materie doen toekomen. B. en w. achten het gewenst, dat begonnen wordt met het plaatsen van 12 lichtmasten aan de Dorpsstraat vanaf de gemeentebegraaf plaats tot het kruispunt Noordweg-J. W. Frisostraat. De kosten van deze voorzie ning bedragen 6.980,Het college stelt de raad voor dit bedrag te brengen ten laste van de gewone dienst. Nu binnenkort een begin zal worden gemaakt met de woningbouw in het bouw plan „Centrum" achten b. en w. het ge wenst de drie aldaar aangelegde straten van een naam te voorzien. Het college is van oordeel, dat het zinvol is hiervoor gebruik te maken van oude namen, die verband houden met de geschiedenis van Krabbendijke. Uit de oudste beschrijvingen blijkt, dat Krabbendijke in de nabijheid heeft gele gen van een rivier, de Hinkelinge ge naamd. Een overblijfsel vormt nog de bedding van de Krabbendijkse Vliet. Twee zijtakken van de Hinkelinge waren de Morlode en de Scoude. Deze oude namen zijn in het grijze verleden van Krabben dijke stellig niet zonder betekenis geweest, aldus b. en w., en het heeft zeker zin om deze namen aan de vergetelheid te ont-j rukken. De straat tussen de Noord weg en j de Wilhelminastraat zal dan Hinkelinge- j straat heten, de straat tussen deze en de' Julianastraat Morlodestraat en de straat, uitkomende in de Dorpsstraat, de Scoude- straat. Verder zijn er o.a. voorstellen tot het verlenen van medewerking aan het Wa terschap Krabbendijke in verband met de demping van de sloot tussen de percelen van J. Adam en van de erven C. P. Vo gelaar; tot het aangaan van enkele geld leningen en tot het onbewoonbaar verkla ren van de woningen Dorpsstraat 78 en 80. De Centrale Dienst Noord Zeeland heeft voor rekening van de gemeente Bruinisse aanbesteed, het bouwen van tien woningen in het uitbreidingsplan Noordstraat-West- straat. De raming was 10.200,—- per wo ning. De uitslag was als volgt: P. B. van Velt- hoven en Zonen Zierikzee 122,000,—; C. A. Prince Haamstede 117.450,—; Firma M. Berrevoets Zn Zierikzee 117.000,—; Fa D. Quist Zn Zierikzee 116.500,—; Jac. den Herder Bruinisse 116.580,—; S. C. de Graaff Bruinisse 112.650,—; J. J. Capelle Oosterland 112.500,—; Firma Daane en Zn Haamstede 107.000,—; M. J. Padmos Dreischor 106.200,—; Firma Jac. en C. Deurloo Bruinisse f 109.000,—; L. Tieleman Nieuwerkerk 104.580,—A. M. Jumelet Bruinisse 94.400,—; Firma S. Capelle en Zonen Bruinisse 94.350,—. Ambtenaar geschorst Eigen nieuwsdienst OOSTERLAND. Bij de periodieke controle, die door het verificatiebu reau van de vereniging van Neder landse Gemeenten werd uitgeoefend op 1 de financiële administratie van de ge meente Oosterland zijn malversaties aan het licht gekomen. Hoe groot het bedrag is, dat uit de kas van de gemeente is verdwenen en over welk tijdsverloop onjuiste boe kingen hebben plaats gevonden, is nog niet bekend. Hangende het onderzoek, dat door het verificatiebureau wordt ingesteld, is de secretarieambtenaar G, B, voorlopig geschorst met behoud van loon. Woensdagavond is een geheime ver gadering gehouden van de raad der gemeente Oosterland, waarin B. en W. de raadsleden hebben ingelicht. Eigen nieuwsdienst SINT-ANNALAND Verwacht wordt dat binnenkort toestemming zal wor den verleend voor het stichten van een nieuw gebouw voor de Chr. Kleuter school te Sint-Annaland. Het gemeentebestuur heeft de plannen voor het gebouw, waarvoor in het nieu we uitbreidingsplan aan de Schoolstraat het terrein gereed ligt, reeds goedge keurd en Gedeputeerde Staten hebben het plan met een gunstig advies naar Den Haag doorgezonden. Het gemeentebestuur van Sint-Anna land zoekt momenteel naar vaste finan cieringsmiddelen voor het realiseren van de bouw, doch denkt daarin wel te zullen slagen. Burgemeester J. van den Bos deelde mede, dat het schoolbestuur de verwach ting heeft dat 1 september 1959 de nieu we school in gebruik kan worden ge nomen. Het huidige gebouw van de Chr. kleu terschool is door de inspectrice voor het kleuteronderwijs afgekeurd. Boven dien biedt het slechts ruimte voor 68 leerlingen, terwijl veel meer kinderen kunnen worden geplaatst. Er is een wachtlijst opgesteld, die tot volgend jaar september is volgeboekt. De - nieuwe school, waarvan wij de maquette foto grafeerden, zal behalve de kamer voor de leidsters en de garderobe, bestaan uit twee lokalen en bij de bouw zal rekening worden gehouden met uitbrei ding tot drie lokalen. Per 1 november is door het bestuur benoemd als leidster mej. J. C. d#Rooy uit Dinteloord, die de huidige leidster, mevr. A. van Dijke-Gunter, die op haar verzoek eervol ontslag is verleend, zal opvolgen. Voorts is als leidster aan de school verbonden mej. J. C. Dourley. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG. In een kort geding, dat gisteren voor de presi dent van de Middelburgse rechtbank diende, hebben de advocaten van de psychiaters G. J. W. P. en A. J. B. uit Vlissingen de rechtma tigheid bestreden van het ontslag, dat het Algemeen .Ziekenfonds „Walcheren" beide specialisten met ingang van 15 oktober jl. heeft verleend. Het deelnemersschap van deze artsen werd opgezegd op grond van door hen gepleegde onregelmatigheden met herhalings- kaarten. Mi\ T. Sprey uit Amsterdam, die voor dr. P. optrad, verklaarde tegenover de president, mr. P, van Empel, dat de on juistheden in de administratie zijn voortgevloeid uit een fout in het sy steem. Hij wees er met klem op, dat het geenszins de bedoeling van dr. P. is geweest zichzelf te bevoordelen. In dit verband bracht hij de beslissing van de officier van justitie, die besloot geen strafrechtelijke vervolging in te stellen ter sprake- Mr. Sprey achtte het on vei - antwoord, dat de patiënten nu plotseling hun toevlucht moeten, nemen tot een an dere .arts., „Dit. as bovendiei^ in strijd met, het principe van de vrije artsen keuze",. aldus, pleiter.. fl>f Mr. J. P. Hogerzeil uit zwolle, die namens dr. B. sprak, was het hier volledig mee eens. Hij meende voorts, dat het ontslag van zijn cliënt geheel onrechtmatig is, omdat deze zich op geen enkele manier met de admini stratie van di associatie bemoeide. Volgens mr. Hogerzeil werd het be heer sinds september vorig jaar door de echtgenote van dr. P. gevoerd. Hij was van oordeel, dat het medisch tuchtcollege deze zaak had moeten behandelen. ,,Het belang van de patiënten speelt bij het ontslag beslist geen rol," aldus mr. A. J. van der Weel namens de ge daagde, „en de inspektie van de volks gezondheid gaat volledig akkoord met een tijdelijke vervanging." Naar hij zei, was uit steekproeven komen vast te staan, dat er herhalingskaarten waren ingediend van patiënten die de artsen niet hadden behandeld- Van 71 patiën ten werden 186 kaarten gecontroleerd Moedige reddingspoging hoofdagent beloond (Eigen nieuwsdienst) MIDDELBURG Uit handen van bur gemeester mr. Joh. de Widt heeft de heer J. F. de Muijnck, hoofdagent bij de Mid delburgse gemeentepolitie, gistermorgen een gratificatie in ontvangst mogen ne men voor zijn moedig optreden deze zo mer, toen aan de Rotterdamse Kaai een vrachtauto onder water verdween. In de zijspan van een motor snelde de hoofd agent toen naar de plaats van het onge val, terwijl hij zich tijdens de rit reeds van de nodige kleding ontdeed. Op de noodlotsplek dook de heer De Muijnck met nog enkele andere hoofdstedelingen vele malen naar het onder water gelegen autowrak. Toen hij er tenslotte in slaagde tot de cabine door te dringen bleek de bestuurder helaas al te zijn overleden. HULST AUTOMATISCH OP 19 NOVEMBER HULST. Naar wij vernemen zal het telefoonnet Hulst alsmede de netten van de plaatsen St. Jansteen, Clinge en Ter hole op 19 november, 's middags een uur worden geautomatiseerd. Op dezelfde dag zal ook het net Graauw. dat thans alleen plaatselijk is geautomatiseerd, zonder tussenkomst van, een telefoniste bereik baar zijn. Met ingang van 19 november zal de telefoondienst in geheel Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen geautomatiseerd Van onze correspondent ZIERIKZEE. Het voltallig gemeen tebestuur en de directeur van de gas fabriek van Zierikzee hebben dinsdag op uitnodiging van de Bataafse Petro leum Maatschappij in Pernis een bezoek gebracht aan dit bedrijf. Zoals men weet is Zierikzee de enige plaats in Ne derland die voor haar gasvoorziening gebruik maakt van propaangas, dat door de B.P.M. wordt geleverd. Het gezelschap werd ontvangen dooi de propagandachef van het bedrijf die een overzicht gal' van de gang van het bedrijf van het ontstaan in 1936 tot op heden. De B.P.M. is uitgegroeid tot een wereldconcern dat de tweede plaats in neemt onder de aardolieverwerkende in dustrieën. Na de ontvangst maakte het Zierik- zeese gezelschap een rondgang door het bedrijf. Men werd zeer getroffen dooi de mate van mechanisatie waarin deze aardolie-industrie verkeert. Niemand Bij de bezichtiging van de fabrieken, die twee uur duurde viel het aan het vroede gezelschap op dat zij slechts vijf werklieden ontmoetten. en daaruit bleek, dat bijna de helft van de kaarten op onrechtmatige wijze wa ren gedeclareerd. Er waren zelfs kaar ten bij van mensen, die reeds larag over leden waren'. Volgens mr. Van der Weel lag het aantal herhalingskaarten, dat gedurende het eerste kwartaal van 1958 was ingediend vijftig procent boven het landelijke gemiddelde. Hij betoogde, dat de artsen er blijk van hebben gegeven niet de minste be langstelling te hebben voor het belang van het ziekenfonds, dat tot taak heeft het geld van de leden op verantwoorde wijze te gebruiken. „De verhouding tussen ziekenfondshestuur en medewer kende artsen is er een van het grootste vertrouwen," aldus mr. Van der Weel, die op het standpunt stond, dat de twee artsen het contract met bet fonds op grove w\jze veronachtzaamd hebben- Een beroep op de Ziekenfondsraad is volgens het ziekenfondsbesluit mogelijk. Uitspraak 30 oktober. MIDDELBURG NCVB en het communisme MIDDELBURG. Woensdagavond vergaderde de Ned. Chr. Vrouwenbond in de Bogardzaal onder leiding van mevr. R. Blaauw-Mulder. De spreekster van deze avond mevr. R. van Benne- kom-van Vliet had als onderwerp „Het Communisme". Als nieuwe presidente werd deze avond gekozen mevr. J. Jongstra-Koerselman, daar mevrouw Blaauw binnenkort Middelburg gaat verlaten. De volgende vergadering waarin het afscheid van mevrouw Blaauw en de installatie van mevrouw Jongstra zal plaats hebben wordt gehouden op 23 november a.s. in de Bogardzaal. Tweedaagse conferentie Vrije-Evang. Gemeenten BRESKENS. Op dinsdag 18 en woensdag 19 november a.s. wordt te Breskens een tweedaagse conferentie ge houden, uitgaande van de vrije evange lische gemeenten. De samenkomsten van gen aan, met een bidstond. Zangkoren zullen medewerking verlenen en als sprekers zullen optreden de predikanten J. Enter uit Enschede en H. R. Timmer man uit Yerseke. St. Laurens Beroep (toez.) aangenomen Kandidaat W. S. Kok te'Burgervlot- burg (gem. Zijpe N.H.) heeft het be„ roep (toezegging) van Hervormde ge meente te Sint Laurens aangenomen. Advertentie Motorrijder ernstig gewond Eigen nieuwsdienst LEWEDORP Op de rijksweg bij Lewedorp is gisteravond tegen half ze- van een driewielige- motorcarrier in een sloot terecht gekomen, nadat deze vooraf was aangereden door een passerende auto. Een motorrijwiel, bestuurd door J. v. d. P. uit Vlissingen, kwam daarna in botsing met de auto. Er ontstond belangrijke materiële scha de en de motorbestuurder alsmede zijn duo-passagier, J. H. uit Vlissingen moes ten naar het St. Josephziekenhuis te Vlissingen worden overgebracht, de eerste met ernstige, de andere met mitn- der ernstige verwondingen. Een driewielige motorcarrier, bestuurd door G. uit Middelburg reed even voor bij Lewedorp in de richting Middelburg, toen een personenauto, bestuurd door L. uit Middelburg, wilde passeren. Door nog niet opgehelderde oorzaak raak ten de beide voertuigen elkaar en als gevolg daainvan maakte de carrier een buiteling en kwam in een sloot te recht. Op dit moment kwam uit de richting Goes een motor gereden, bestuurd door J. v. d. P. uit Vlissingen, met op de duo zijn plaatsgenoot J. (H De auto remde even voor of juist tij dens de aanraking met de carrier vrij krachtig, waardoor de motorrijder op de auto in reed. De motor raakte in brand, waarbij v. d. P. ernstig werd ge wond. De duo-passagier kwam er met minder zware wonden af. De materiële schade aan elk der voertuigen was groot. „De zaalluisterend naar wat de presidente van de afdeling Zeeland van de bond van Ned. Plattelandsvrouwenmevr. W. van Veenv. Lochemte zeggen heeft. Van één onzer verslaggevers GOES „In deze tjjd van passief amu sement, als radio en televisie, hoort men steeds meer de vraag naar actief werken", aldus mevrouw W. v. Veen-v. Lochem, presidente van de afdeling Zeeland van de Nederlanse Bond van Plattelandsvrou wen, in haar openingswoord op de ge westelijke najaarsvergadering van de Plat telandsvrouwenbond. Mevrouw Van Veen vervolgde met te zeggen dat in onze tijd de slagzin van groot belang is. Er is een slagzin die voor allerlei produkten wordt gebruikt, n.l. „Doe het zelf". De mens heeft meer vrije tijd gekregen. Mevrouw Van Veen gaf een overzicht van de wijze waarop men in Nederland zijn vrije tijd gebruikt. Van vrijwel alle hobbies die bij dit op de statistieken gebaseerde overzicht wer- De bouw van het Groene Kruisgebouw annex badhuis aan de Markt in Veere vordert gestaag. Nog slechts enkelemaan' den en het gebouwtje waar heel Veere naar uitziet zal in gebruik kunnen wor den genomen. Veere wacht intussen ook nog steeds op een verenigingsgebouw maar er is goede hoopdat men binnen afzienbare tijd ook dit gebouw in de markiezenstad kan zien verrijzen. Advertentie -* Luchtdicht verpakt *1 Aitijd ovenvers Altijd even lekker! garandeert U de versheid (Van onze correspondent) OUD-V'OSSEMEER. De gemeente raad van Oud-Vossemeer heeft in de gisteren gehouden vergadering de begro ting voor 1959 behandeld. Slechts door het ramen van een extra zgn. subjectieve uitkering uit het gemeentefonds van ƒ15475,50 kon de begroting sluitend wor den gemaakt. In feite is dus dit bedrag het geraamde tekort. De belangrijkste uitgaven vormen de voorziening van drinkwater in de onren dabele gebieden (ƒ3050); verbetering van de Coentjes- en Patrijzenweg (ƒ2000); kosten sociale zorgen (ƒ17.001); elektrificatie onrendabele gebieden (ƒ2585). De begroting sluit met een bedrag van ƒ306.312,77 aan inkomsten en uitgaven; post onvoorzien van 4666,76. De heer Istha hield een uitvoerig plei dooi voor de uitvoering van het vastge stelde rioleringsplan. B. en w. zullen dit nader bekijken. Het college heeft verder het plan alleen de Achterweg te dempen. Tot hoofd van de o.l.-school werd be noemd de heer J. van der Tak te Rotter dam en verder werden de begrotingen voor 1959 van Wezen-, Armen- en Alg. Armbestuur besproken en goedgekeurd. De raad ging akkoord met het voor stel tot aanschaf van nieuwe leerlingen sets en nieuwe kasten voor de Christe lijke school. De kosten bedragen ƒ4000. In de Hikkepolder kregen twee wegen een nieuwe naam: Nieuweweg en Krom- medreef. Algemeen waren de raadsleden van oordeel dat de gemeente uit de gemeen schappelijke regeling Zeeuwse Muziek school dient te treden. den genoemd, kan worden gezegd dat de Nederlandse Plattelands vrouwenbond zich er mee bezig houdt. Mej. A. v. d. Leeden gaf een uitgebreid jaaroverzicht van het werk en de verga deringen van de Plattelandsvrouwenbond. Het verslag van de algemene voorjaars vergadering in Utrecht werd door mevr. S. Wolfert-de Regt uit Axel tot aller ver rassing op rijm gebracht. Mej. v. d. Lee den leidde vervolgens de samenzang, die tot een fris en vrolijk klinken kwam. Teruggekeerd tot het huishoudelijke ge deelte, werd aan de vergadering medege deeld dat als afgevaardigde naar de alge mene najaarsvergadering mevr. School- meester-Hoencamp zou fungeren. In plaats van mevr. Huysman-Griep en mej. J. D. Dekker, die aftreden als hoofdbestuurslid en plaatsvervangend hoofdbestuurslid, werden gekozen mevrouw Van Willigen- Eversen en mevrouw Van Veen-Van Lo chem. De taak van mevrouw Dieleman- Van Tatenhove uit Terneuzen, die aan de beurt van aftreden was, werd mej. J. H. Snijder uit Middelburg gekozen als lid van de kascommissie. In de middagvergadering sprak de heer A. Viruly uit Amsterdam over het onder werp: „De zee en de overkant". De heer Viruly, die voor de meesten geen onbe kende was, vertelde heel onderhoudend over de eerste jaren van de luchtvaart, over de moeilijkheden bij het navigeren (men vloog het liefst maar langs de spoor lijn, dan wist je tenminste waar je was) en het kleiner worden van het risico over zeeën te vliegen. De humor waarmee de heer Viruly zijn verhalen opdiste, maakte, dat het gelach niet van de lucht was. Mevrouw Van Veen sloot deze najaars vergadering. Poortvliet Jaarvergadering N.C.V.B. De Poortvlietse afdeling van de Ned. Chr. Vrouwenbond heeft de jaarvergade ring gehouden, die een gezellig verloop had. Wethouder Krijger en de gerepa trieerde gezinen, die zich in Poortvliet hebben gevestigd, woonden de bijeen komst bij. Mevr. Pleune sprak over het onderwerp: „De Goede Herder". Bijzon der aardig was het optreden van enkele kinderen der leden met het stukje: De koning slaapt. Voorts werd een verloting gehouden en sprak wethouder Krijger enkele woorden. De avond werd tenslotte gevuld met voor drachten en zang. De volgende bijeen komst wordt gehouden op 18 november a.s.; spreker de heer Krieger (St. Maar tensdijk) over „Nederlandse taal". Vele vooraanstaande (abrikanten zijn ons ter gelegenheid van ons 85-jarig jubileum spontaan met een aantal heel speciale (abriekspartijen ter wille geweest. Getrouw aan ons devies „Waarheid in reclame" beginnen wij morgen 9 uur met de verkoop van een deel dezer (abrieks partijen. 6«n partij CRETONNE van bijzondere kwaliteit. Prachtige bloemdessins In 4 versck kleuren, 65 120 cm. br., van 2.75 p. mtr. NU voor Een beperkte partij zeer zware WOLLEN DEKENS Moderne dessins In meerdere kleuren, t\*\ 200x150, van 28.50, nu spotgoed- IQ koop voor Een aanbieding die slechts éénmaal voorkomt t 1400 meter DUBBEL BOUCLÉ TAPIJT van zeer bekend fabrikaat. Practisch onverslijtbaar a 49 tapijt, 1 00 cm. br., van 5.95 p mtr. NU voor i9# 400 HANDWEEF TAFELKLEDEN van prachtige kwaliteit. Een groot aantal dessins m terra, groen, beige en bruin. Grote maat 170x140, van 14.50 NU voor 6« BJELLAMYPARK - VLISSINGEN ROTTE&yiM D£J4 HAAG* UIBS.QHJ VtJSSINGEN VLISSINGEN R. H. Split gehuldigd In de Conferentiezaal van de Centrale Zeeland der PZEM, aan de Edisonweg, is woensdagmiddag de heer R. H. Split, schakelbordwachter bij de PZEM, die vorige week zijn 40-jarig dienstjubileum vierde, gehuldigd. De heer en mevrouw Split werden met hun familieleden in de Conferentiezaal ontvangen, waar de jubilaris in har telijke bewoordingen werd toegespro ken door de directeur der PZEM, ir. T. Michielsen, alsmede door de hoofd ingenieur ir. H. Broekhoff. Vorige week, toen d& jubilaris werd onderscheiden met de eremedalje in brons verbonden aan de Oranje-Nassau-Orde, mocht hij reeds uit handen van de directeur de gebruike lijke enveloppe met inhoud ontvangen. Vervolgens sprak nog als oud-collega de heer F. Steutel. Namens de personeels vereniging sprak de heer J. Huser en overhandigde een boekenbon. Als collega voerde de heer G. Sanderse het woord, die namens directie en personeel een blijvend aandenken aanbood. Voor me vrouw Split waren er bloemen. Eerste steenlegging Geref. kerk te Geersdijk (Eigen nieuwsdienst) GEERSDIJK. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om op maandag 10 november a.s. des middags vier uur op plechtige wijze de eerste steen te leggenvoor de nieuwe gereformeerde kerk te Geersdijk. De heer W. J. A. H. van Berkel, adviseur van het Nationaal Rampenfonds is bereid gevonden deze plechtigheid te verrichten. Axel Zangdienst Zaterdagavond half acht zal in de Pironstraat weer een zangdienst wor den gehouden. Het ligt in de bedoeling dat voortaan maandelijks deze bijeen komsten, waarop geestelijke liederen zullen worden gezongen sullen plaats vinden. DAGMEDITATIE 24 oktober 1958 „Ik zal in eeuwigheid niet één van hun daden vergeten". Amos 8 vers 7 b. Een kwaad van de hedendaagse mens is zijn vaak materialistische instelling. Ten koste van alles is hij uit op winstbejag. Daar moet alles voor buigen. Hij heeft zelfs geen tijd meer om zich in dienst te stel len van Gods Koninkrijk. Ons ma terialistisch denken kan zelfs leiden tot afpersing. Ais het deze kant op gaat. dan is het toch wel ver ge komen. Wij weten zeker niet wat de pro feet Amos in Gods Woord ons te zeggen heeft? Het achtste hoofdstuk van Amos is een felle strafrede tegen afpersing. Onze tekst houdt een duidelijke waarschuwing in. God vergeet onze daden niet. Wij kunnen veel veel van Amos Ieren. TERNEUZEN De P.E.Z.M. gaf voor de afdeling Ter- neuzen van de Ned. Vereniging van Huis vrouwen een demonstratieavond over elektrisch koken. Nadat mevr. P. Hoving- Venekamp de bijeenkomst had geopend, lieten twee dames zien, welke mogelijk heden elektrisch koken biedt. Van de wal in de sloot Op de weg Terneuzen-Axel, nabij 't Zwaantje, brak het achterhek van een met gedroogde pulp geladen wagen. De chauffeur, de heer P. B. uit Clinge wist de wagen aan de kant van de weg te brengen, doch kwam letterlijk van de wal in de sloot. De wagen zakte weg in de berm en de vracht moest worden overge laden. OOSTERLAND Op de St. Joostdijk te Oosterland is het achtjarige zoontje van de fam. K. Goudswaard-Van 't Hof spelenderwijs onder een fiets, bereden door mej. ZZ. gekomen. Met een beenbreuk is het kind naar het ziekenhuis te Zierikzee vervoerd. VISMIJN VEERE. 23 oktober. Exportgarnalen 3205 kg 65—67. han'delsgarnalen 4995 kg 6C 70, schar 1380 kg 17—36, bot 529 kg 16—28, wijting 801 kg 1618, tong 62 kg 1.273.61, rog 16 kg 20—31, 132 doorgedraaide vis. Van onze rechtbankredacteur MIDDELBURG Het pleit niet voor de sportieve instelling van de 26-jarige met selaar J. F. uit Middelburg, dat hij 31 aug. j.l. na afloop van de voetbalwedstrijd Noormannen (Westkapelle)—Middelburgse Boys aan de tapkast van een café ging zitten om wat geestelijk vocht tot zich te nemen. Wat er echter later op de avond door toedoen van deze voetballer in Mid delburg gebeurde, was om met de offi cier van justitie, mr. Ph. M. Schenken- berg van Mierop, te spreken bepaald schandalig. Want daar ranselde F. op de Markt twee heren af, waarvan er één bloedend werd verwond. De officier acht te een gevangenisstraf van een maand op zijn plaats, evenals trouwens de poli tierechter, mr. B. S. Sieperda, die F. reeds vijf keer eerder voor het hekje conform veroordeelde. De narigheid begon, toen F., die met een aantal „supporters" voor het stadhuis stond, zijn tas met voetbalschoenen op het dak van een voorbijrijdende auto gooide. Honderd meter verder op de Markt stopte de automobilist, de heer F. den B. voor zijn woning. Voor hij naar binnen ging, pakte hij de tas van de auto en zette deze tegen een muur. Dit was voor F. en de zijnen blijkbaar het teken een aanval te beginnen en vervolgens werd er flink op los geslagen. De heer Den B. werd hierbij licht en een uit Sneek afkomstige gast van hem vrij ernstig gewond. De officier was van oordeel, dat de met selaar deze zaak op touw had gezet om te kunnen vechten. Mr. Schenkenberg wees er verder op, dat F. de laatste tijd bijzonder lastig begint te worden, want ook elders op Walcheren probeert hij steeds weer de boel op stelten te zetten. Het gebeurt niet vaak, dat de politie rechter op militaire wijze wordt begroet, maar gisteren was dit wel het geval toen een tweetal Ambonezen ter zitting ver scheen. Z|j waren gedagvaard, omdat zij 1 september de deur van de kampbeheer der in Serooskerke (W.) hadden „gedeter mineerd" om de kachel te kunnen aanma ken. De leider van het duo, de ex-KNIL korporaal S., vertelde dat de kampbeheer der hiervoor toestemming had gegeven. Maar uit getuigenverklaringen bleek, dat de man dit had gedaan, toen S. met een groot kapmes voor hem stond. De oor zaak van dit alles was, dat besloten was om de Ambonezen vanaf 1 september j.l. geen turf en kachelhout meer te verschaf fen, omdat zij hier zo langzamerhand zelf voor dienen te zorgen. S. was daarvan in kennis gesteld, maar op een manier, die hem niet zinde. „Dit had via mijn orga nisatie, de bond ex-KNIL-militairen „Op weg naar huis moeten gebeuren", betoog de hij opgewonden tegenover de politie rechter en hij toonde aan, dat dit niet ge beurd was. Voor hem bestond er dus geen kennisgeving en omdat hij op de bewus te datum geen brandhout meer kreeg, sloopte hij de deur van de kampbeheer der. Eén van zijn „ondergeschikten" soldaat K. droeg hij op de attributen hiervoor te verzamelen. „Best mogelijk, dat de bond eerst moest worden ingelicht; de deur van de kamp beheerder heeft daar in ieder geval niets mee te maken", aldus mr. Schenkenberg, die tegen S. zes weken gevangenisstraf vroeg. Mr. Sieperda veroordeelde beide „slopers" tot twee weken voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De Middelburgse voddenkoopman J. v. d. O. was, toen hij 2 juni zijn paard en wagen door Souburg laveerde, opnieuw onder invloed. „Ik was niet dronken, wel had ik een paar gekneusde ribben", mom pelde de voerman, maar de logica ontging de politierechter. De service van de Sou- burgse politie was weer eerste klas ge weest: zij had het paard onder haar hoede genomen en bovendien werd Van den O. per motor naar zijn woonplaats gebracht. Een half uur later was de voddenman al weer aan het bureau in Souburg. Hij was zijn paard kwijtMr. Schenkenberg vroeg drie weken voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht van het Z.C.A., waarmee de politierechter instemde. Dezelfde straf kreeg de 59-jarige los- werkman A. de N. uit Middelburg voor iets, wat de officier „een heel bedenke lijk geval" noemde. Door het onjuist in vullen van werkeloosheidsbriefjes had hij gedurende de eerste maanden van dit jaar een bedrag van f 183 losgekregen wat hem niet toekwam. Ter zitting bleek De N. er kwaad over te zijn, dat dit ont dekt was. „Als Als ik de kans krijg, zal ik nooit meer mijn premie betalen, nooit meer!" Waarop mr. Sieperda nog veel bo zer werd en de werkman gevoelig de les las. „Je bent niet te vertrouwen, je bent een grote knoeier", sprak de politierech ter. De raadsman, mr. P. C. Adriaanse, vroeg uiterste clementie.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3