DE TRAGISCHE HISTORIE VAN EEN LANDGENOOT A Uit de kerken KUIS "3-Craó DE NATUUR door Zeeland EEN (EXTRA) GEVAAR LANGS DE GROTE WEG Pingo KAPPIE en de zeeplantage Vrijdag 24 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD De klacht van een man die zich verschopt voelt en geslagen in en om uw huis Vragen over de kortingen op AOW.-uitkerin g Ramp door lekke band Dubbel rempedaal |i in examenauto's I 00M DAG-PUZZLE DE SCHROOT-AFFAIRE Nieuw rapport van de heer Worms Pag. 2 Bruin en over de 40 Ik htb gisteren «en man gesproken, die voor een muur staat. Hij denkt, dat die muur zo hard is, dat hij er niet doorheen kan. Dat kan hij ook niet. Maar er overheen kan hij wel. En dat gelooft hij niet meer. Dat gelooft hij niet meer na twaalf jaren, die als een zweep over hem heen sloegen. Dat gelooft hij niet meer, na twaalf jaren tussen schip en kade te hebben gehangen. Dat is zijn ongeluk. Want hij móét geloven, dat het wel kan. Omdat dit geloof verantwoord is. En dat zou ik hem graag bijbrengen. LS u Rotterdam uitrijdt kunt u dat aan vele kan ten doen- Aan een van die kanten deed ik het gisteren. Een handvol kilometers slechts. Daar woont hij. Met zijn vrouw en mét zijn moeilijk heden. Moeilijkheden, die velen mét hem in dit land kennen. Drie maal legen iiIJ vindt, dat hij alles „tegen" heelt. Dat begint met zi.'n huidskleur, die bruinig is omdat 'hij in het vroegere Indië werd NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwenoord G. Oldeman, laatstelijk pred. te Beemster, thans te Amsterdam; te Ophemert J. D. Wuis- ter, vic. te Leiden, te Sneek voor bui- tengew. werkzaamh. vrijz. herv.) A. B. Bekius te Bergen (NH); te Zierikzee (vac. C. J. v. Royeni. W. L. Ligthelm te Lekkerkerk: aangenomen het beroep van gen. synoden naar Emmastad (Cu- ragao) G. H. ter Sewqget te Vreeland. Naar Rotterdam-Dellshaven (wijkge- meente te 's-Gravendijkwalkerkl vie. J. C. Kraaienbrink, hervormde pastorie te Nagele (Noord-Óostpolder). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Maassluis (vac. T. Spilker): C. Mak Azn. te Roden, die bedankte voor Bedegraven en Steenwijk. Benoemd tot hulpprediker te Duisburg- Ruhrort: H. Kuiper te Arnhem, die een jaar in de Lippische Landeskirche werk zaam is geweest. Kand. Kuiper heeft de benoeming aangenomen. GEREF. GEM. Tweetal te Veen (N. Br.) H. v. Gilst te Dirksland en A. Verhagen te Gouda. In OUD-VOSSEMEP^R wonen actieve da mes. De leden van de Ned. Hervormde vrou wenvereniging ..Liefde vindt werk" hebben voor kerk en diaconie het prachtige bedrag van f 1.281,98 verdiend met de verkoop van kleding, speelgoed e.d. In dit bedrag is ook begrepen de opbrengst van een verloting; de eerste prijs, een schemerlamp, ging naar mevr. M. Potappel-van Daalen. De bejaar den in OUD-VOSSEMEER zien weer al met verlangen uit naar de eerste middag, die voor hen georganiseerd zal worden. Zij be hoeven hun geduld niet zo lang meer te be waren. want volgende week dinsdag wordt in het verenigingsgebouw de derde bejaar denmiddag gehouden. De gezamenlijke vrou wenorganisaties zullen voor de nodige ont spanning zorgen. Dat de vluchthaven te ZIJPE niet altijd de nodige veiligheid biedt werd deze week duidelijk, toen een landings vaartuig van de Rijkswaterstaat in de haven zonk. Bij opkomend tij is het scheepje ver moedelijk vast blijven zitten onder een dwarsbalk van het. remmingswerk, aan de steiger. Een baggermolen heeft bezit ge nomen van de tvamhaven te ZIJPE. Deze haven heeft de neiging te verzanden en ook nu heeft zich weer een zanddrempel in de havenmond gevormd. De baggermolen heeft opdracht 210Ö0 kubieke meter zand uit de mven te baggeren. Zoals in vele andere emeenten ondervindt ook SINT ANNA- *,AND de drukte van het bieten vervoer, 'chepen varen in en uit. Ondanks het vlot •erloop van het verschepen worden er in de •gn ..Domineeshof" aan de Ooststraat nog tal •an bieten opgeslagen, die op vervoer wach- *en. In POORTVLIET heerst er vreugde, vant mej. D. C. Verburg slaagde n.l. voor heti examen adjunct-commies titulair bij het hadaster. In BERGEN OP ZOOM is ebn bijeenkomst gehouden van ouders van spas- ische kindeven met het doel een afdeling •an een bond voor ouders van spastische kinderen op te richten. Hiertoe werd beslo ten. DE COLLECTEBUS RAMMELDE Er is deze week in Zeeland weer volop gecollecteerd. In WESTKAPELLE geeburde dit voor de kankerbestrijding; er werd op gehaald f313.68. In THOLEN rammelde de bus voor de reclassering (opbrengst 93,en het Nationaal Katholiek Thuisfront (f 18.71). De Zeeuwse collecte te OVEZANDE bracht f 187.45 op De collecte voor het bouwfonds bracht in de Vrij Evangelische Kerken te BRESKENS. NIEUWVLIET. CAD- ZAND en RETRANCHE1MENT f 152.12 op. In KAMPERLAND werd gecollecteerd voor het PIT. opbrengst f 81.41. De collecte voor het PIT bracht in HOEK f 65.24 op. In SLUISKIL bracht de Zeeuwse collecte f 156.90 op. In diverse Vrij Evangelische Gemeen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen is de dankdag- collecte geteld. Oobrengsten: BRESKENS ~6.—NIEUWVLIET f 374.35. CADZAND 1.39 en RETR ANCHKMF.NT f 204.60. In het toren-lokaal van de Ned. Herv. Kerk heeft ds. Tabaksblatt uit Den Haag gisteren gesproken over ..Wat denken en verwachten wij van de j staat Israël?" i Ds. Tabaksblatt heeft in de laatste twee jaar drie maal een bezoek aan Israël gebracht. Hij gaf zijn gehoor een duidelijk beeld van de problemen. I waarmede de jonge staat heeft te wor- stelen. geboren. Hij voelt zich, met zijn bruine wangen, in Nederland tot een minderheid behoren en déhkt, dat men hem links en rechts daarom niet „moet". Hij is veertig jaar, en dat is het tweede punt dat hij „tegen" vindt. Een leeftijd die de meeste werkgevers te duur achten en die aan de andere kant weer te oud is om willekeurig welk vak als leerling aan te pakken. Hij heeft in de oorlog in Japan ruim vier jaar in een kamp gezeten. En dat is dan andermaal een „tegen". Want van dat kamp hield 'hij een zieke voet over: dat werd later een operatie en een volledig herstel, maar er volgde toch een afkeuring voor militaire dienst, zodat ook die weg voor hem gesloten werd. Nauwgezet Voetangels kunnen niet zo ver raderlijk zijn als de korte paal tjes die de heren wegenverbeteraars vlak naast de rijbaan in de berm Technisch, zo is het eerste deel van zijn opleiding geweest, na lagere school en Mulo. Tech nische examens en toen: genie, luchtvaart, P.T.T.. instrumenten maken. precisiewerk, mechanicus. Hij wilde zich verder ontwikkelen, méér kennis verzamelen en volgde, ondanks bescheiden inkomsten, weer lessen. Drie jaar geleden kwam het resultaat van doorzettingsvermogen en! vasthoudendheid: de tekenkamer, j Technisch tekenen, instrumenten te-! kenen en opnieuw: precisiewerk. Want uit zijn handschrift en zi;'n hele I wezen komt het met snrongen naar voren: nauwgezet, precies, ijverig. Maar zoals een Amerikaan „anders" is dan degene die tussen de Neder landse polders werd geboren, zo is ook de man wiens wieg in de Oost stond ..anders" dan de kruidenierszoon uit Emmeloord of Zierikzee. Een ander klimaat was 'het zijne, een ander tem po had hem omgeven, andere levensge woonten hadden hem omringd. Aanpassen kan en is noodzakelijk, wanneer men zich elders gaat vestigen en dat deed. hij ook. Hij werkte en studeerde, maar telkens hing hij tussen dat schip en die kade. Klap in het gezicht Toen hij uit Indië terugkwam, was hij nog ongetrouwd en geen kostwinner. Het vaderland keer de hem vijf maanden soldij uit en hij kon gaan. Geen enkel artikeltje van al die wetten en reglementen had op hem betrekking. Net overal „niet" of „nog niet" en hij mocht zijn eigen weg gaan zoeken. Hij kreeg dus werk en deed zijn best. Dat vonden zijn werkgevers ook, maar de jacht naar produktie was in volle gang en het woord „produktie- slag" brak hem de nek. „U heeft geen tempo genoeg, iets vlugger alstublieft. Ja, ja, uw werk is uitstekend, maar kan het niet nog sneller." Hij hield de produktie bij, maar in zijn hoofd bonkte het. Jagen, steeds maar jagen. Aanpassen, steeds maar aanpassen. Nieuwe mensen, nieuwe methoden, opvallen tussen al die „wit ten" als „bruine". Maar de werkgevers zeiden: „U doet het uitstekend". En die werkgevers waren goede, gezonde en keiharde zakenmensen en ze zeiden dus ook: ..We hebben respect voor wat u doet, we prijzen uw ijver, maar uw produk- tie is niet genoeg naar onze smaak. U kunt blijven als u met 100 gulden! in de maand minder genoegen neemt." Dat was belachelijk en is dus op niets uitgelopen. Want het gaat niet alleen om dat ene briefje van honderd min- i der, het gaat vooral on} de enorme morele klap, die men een volwassen1 man midden in zijn gezicht staat uit te delen. „Sorry, dan moet u maar gaan, er zijn jongere mensen voor hetzelfde en minder geld te krijgen." Hij ging j DEN HAAG (ANPt De Tweede-Ka merleden J. Blom en mr. Th. J. A. M. van Lier (arb.) hebben minister Suur- hoff gevraagd de algemene ouderdoms wet zo te wijzigen, dat nooi.t meer dan tachtig procent van het ouderdomspen sioen op de gezamenlijke pensioenen (van individuele personen ofechtparen) kan worden ingehouden. Zij' wijzen er in vragen aan de ministers Suurhoff en Struycken op. dat er gevallen zijn. waarin zelfs meer dan honderd procent; van het ouderdomspensioen ingevolge] de A.O.W. van de andere pensioenen I wordt afgetrokken. Z'.i geven het voorbeeld van een echt paar, waarvan de man een particulier of overheidspensioen geniet, berekend volgens.een diensttijd van veertig jaar en de vrouw een ambtelijk pensioen, be rekend volgens een diensttijd van 32 jaar. Op liet. pensioen van de man wordt tachtig procent van het gehuw denpensioen ingevolge de A.O.W. gekort. Op het pensioen van de vrouw boven dien 64 proeent van het ongehuwdenpen- sioen ingevolge de A.O.W. van de weg Almelo-Zwolle hebben geslagen, zo meldt mij onze ver- keersverslaggever. En hij vervolgt zijn relaas aldus: De dingen zijn ongeveer tien centimeter lang en bruin van kleur. Zij moeten de werkers aan de weg helpen herin neren aan iets dat zij daar moeten doen. Maar intussen heeft het ver keer daar tussen Raalte en Heino er een nieuw gevaar bij gekregen. Men moet er niet aan denken wat er gebeurt als een auto over zo'n paaltje heenrijdt. Tegen zo'n obsta kel is geen enkele luchtband opge wassen. Dat er een auto met zo'n paaltje in aanraking zal komen, is heus niet denkbeeldig. Aan de an dere rijbaan wordt al gewerkt en de tegenliggers moeten daar over de linkerweghelft komen, zodat het verkeer uit andere richting vlak langs de berm moet rijden. In de schemer en bij avond zijn die verraderlijke paaltjes niet te zien. Mag de argeloze weggebruiker zo maar worden belaagd? Wij twijfelen niet aan de goede bedoelingen, aldus mijn informant. Maar de automobilist mag toch wel verwachten, dat men bij „werk in uitvoering'' ook rekening houdt met zijn veiligheid. Men is naar ons gevoel wat al te kwistig met wegversmallingen en inhaal-verboden. De laatste tijd zetten de mannen die de heggen scheren of de grasbermen afsteken ook al te pas en veelal te onpas overal borden met inhaalverbod neer. Op zichzelf zijn die borden misschien nog niet zo erg. Maar meestal ontbreekt het bord dat aan geeft dat het verbod geëindigd is. De automobilist moet dat blijkbaar dan zelf maar vaststellen, wat een heel verkeerde gewoonte in de hand werkt, zodat men hoe langer hoe minder gaat uitzien naar het blauwe bordje „einde inhaalverbod". PER luchtpost kreeg Charley Faborsky, een caféhouder van Oostenrijkse af- I komst uit Norwich in Amerika, een roggebrood toegezonden. Enige tijd geleden zat hij te mijmeren over zijn geboorteplaats. Daarbij kreeg hij een intens verlangen naar een soort rog- gcbrool, dat hij sinds zijn jeugd niet meer had gegeten. Hij stuurde ezn gift naar de kerk van zijn geboorte dorp en vroeg in ruil daarvoor een roggebrood, dat hij nu heeft gekregen. VOOR de zesde achtereenvolgende keer zullen morgen de nationale kampioen schappen vliegtuigherkenning worden gehouden. Zeventig teams van elk drie mensen van landmacht, marine luchtmacht en het korps luchtwacht dienst en civiele luchtvaartkringen zul len aan de wedstrijd meedoen. De strijd begint om half drie in het ge bouw van de Koninklijke Shell in Den Haag. JOZEF zit tussen de vrij zwaarlij vige vrouw des huizes en de mooie zestienjarige dochter Ire ne, die hem aldoor met haar fluweli- mensen zitten aan de grote tafel, ge ogen aankijkt. Nog veel meer Cornel en de ander halfvolwassen zoon van Cajus, twee verlegen, nietsogende theologische studen ten, die alleen maar hier zijn om vanavond weer eens hun buik vol te krijgen, verder een jonge man, wiens scherp gezicht hem onder weg naar de synagoge al was op gevallen, die nu tegenover hem zit en hem telkens opnieuw aanstaart. De jonge man blijkt ongeveer van Jozefs leeftijd en ook uit Judea af komstig te zijn, hoewel uit de half- griekse stad Tiberias. Hij heet Jus tus Justus van Tiberias en zijn situatie is in vele opzichten onge veer dezelfde als die van Jozef. Als Jozef had hij theologie gestu- deei«d. rechten en letterkunde. Hij hield zich nu voornamelijk met po litiek bezig en was hier zoiets als gevolmachtigde van koning Agrip- pa (die immers het recht had zich zo te noemen) en hoewel zijn adel niet zo oud is als die van Jozef, beschikt hij door zijn geboorte over een grondiger kennis van La tijn en Grieks. Bovendien woont hij al drié jaar hier. De beide jongelui nemen elkaar eens op, zijn beiden heel nieuwsgierig, niet zonder sympathie voor elkaar maar vertrouwen doen ze elkaar ook niet. Op de sofa's is men druk aan het praten. Luid en ongegeneerd. De beide prachtige synagoges in de eigelijke stad Rome zijn afge brand. terwijl de drie andere aan de rechter oever van de Tiber on gedeerd zijn gebleven. Natuurlijk is het feit, dat deze beide tempels afgebrand zijn. treurig en een ramp. maar eigenlijk had de ge meente aan de rechteroever van de Tiber er toch een beetje ple zier in. De vijf Joodse gemeenten hadden ieder in Rome een eigen president, doch er heerste een gro te rivaliteit vooral tussen de zeer exclusieve Veliasynagoge en de ge meente van de Agrippensen. waar toe Cajus behoorde, die helemaal niet zo kieskeurig was en vele le den telde. Vooral de vader van Cajus de stokoude Aaron ruzie de gedurig met de bazige stomme riken van de overkant. Het was toch gewoonte en altijd zo geweest, dat de synagoges als het enigszins mogelijk was op een hoogte of op een heuvel gebouwd werden. De synagoge in Jeruzalem was toch ook op een heuvel gebouwd en be heerste op die manier de stad. Maar Julian Alf. de president van de Veliagemeente, moest zijn sy nagoge natuurlijk weer in de buurt van het Palatijn hebben, ook al kwam ze daardoor lager te staan. God had hen gestraft en daarom al die huizen laten afbran den. Hij had hen voora! gestraft, omdat de Joden van de andere kant van de Tiber hun zout bij de Romeinen hadden gekocht, terwijl ze toch heel goed wisten, dat er in het zout van de Romeinen varkens vet zat. De oude Aaron schold op alles en iedereen. Voor zover Jozef uit het nogal onsamenhangend en verward gemummel kon opmaken, hoorde hij nu tot degenen, die hun heilige Hebreeuwse namen in La tijnse en Griekse veranderden om dat het mode was en beter voor de zaak. Cajus zijn zoon die zelf oorspronkelijk Chajim heette, lach te goeiig en toegevend. Eigenlijk mochten de kinderen dat niet ho ren. Claudius Reginus lachte ook, klopte de stokoude man op zijn schouder, zei dat hij sedert zijn ge boorte Reginus had geheten, want hij was een lijfeigene geweest en zijn heer had hem zo genoemd en ook zijn moeder had hem vaak zo geroepen. Eigenlijk heette hij Me- leh en hij had er helemaal niets te gen als de oude man hem voortaan 7.0 noemde. Justus van Tiberius was intus sen met Jozef in gesprek geraakt- Jozef voelde al de hele tijd, dat hij hem zat op te nemen. Hij had de indruk, dat Justus zich innerlijk vrolijk over hem maakte. Vooral over zijn wijze van spreken, zijn uitspraak en de Jeruzalemse ma nier, waarop hij at en hoe hij bij voorbeeld zijn tandestoker. die hier geparfumeerd waren en van san delhout, tussen duim en middel vinger nam. Ineens zonder dat Jozef er op verdacht was, vroeg Justus en ook dat klonk weer heel erg voor naam en uit de hoogte: ,,U bent hier zeker voor zaken van politie ke aard, dr. Jozef Ben Matthias?" Wordt vervolgd. VOLGENDE week donderdag zullen op de boerderij van de heer Hofman in Jukwerd de nationale kampioenschap pen in het ploegen met trekkers wor den gehouden. Aan die wedstrijd zul len afgevaardigden van de drie plat- telandsjongerenorganisaties en de drie landarbeidersbonden in Nederland meedoen. Op dezelfde dag wordt op het bedrijf van de heer Hofman een provinciale paardenploegwedstrijd ge houden. MEXICO (Reuter). Vijf en twintig mensen zijn om het leven gekomen toen een autobus in Mexico in. een rivier stortte. Het' ongeluk gebeurde bij- La PunU, m de omgeving van Mexico City. Oorzaak van het ongeluk was «en lek ke band. Alsof Knolselderie is niet winterhard al kan ze wel enkele graden vorst hebben, doch nu wordt het toch langzamerhand tijd ze op te nemen. De buitenste grove bla deren dient men te verwijderen; dc hartbladeren blijven zitten, cie kan men dan in de loop van de herfst en winter nog voor de soep gebruiken. Die knol len worden van onderen wat van de wortels ontdaan en dan in kisten met| wit zand poten en die binnenshuis plaat-1 sen, doch koel en licht. Ze zullen dan niet helemaal afsterven en de hartbla-1 deren blijven gaaf. Nu zit hij thuis, sinds kort en solliciteert. Tien, twintig, vijftig brieven. Af en toe is er eens j iemand die het wel de moeite vindt om te laten horen, dat hij al een jongen van 22 jaar in diénst heeft genomen. Meestal hoort hij boe noch bah. „Zie je, het is mijn kleur", zegt hij nu tegen zichzelf. Alsof Nederland een j Little Rock ware. Alsof iémand zich het lef mag toemeten zijn witte gezicht imponerender te achten dan een bruin, een geel of een zwart. „En ik ben tenslotte al veertig", zit hij zichzelf de toekomst donker voor te schilderen. Alsof dat niet een man in de kracht van zijn jaren is, zoals men dat noemt. Alsof niet duizenden zestigjarigen reeds bewezen hebben, dat ze soms lot veel meer in staat zijn en over kisten vol méér verant woordelijkheidsgevoel beschikken dan jeugdige bromfietsers. Ik wed van wel Deze man staat niet alleen. Hij heeft vele lotgenoten binnen de grenzen van ons landje, die met dezelfde of bijna dezelfde moei lijkheden le vechten hebben. Honderden van hen hebben be- wez -n dat zij óver die muur zijn ge klauterd. Gewoon: door vol le houden en telkens weer opnieuw op dat uit stekende steentje te gaan staan, zodat uiteindelijk die bovenste steen werd bereikt. Ik vraag me af of er geen werk gevers meer in dit land zijn, die zitten te gillen om een accurate en preciese man, boordevol ambitie en ijver en met een eerlijke blik in de ogen. die duizenden zich mochten wensen. Ja. een man die inderdaad 40 is en die zich nog steeds net zoveel Nederlan der voelt als op het moment, dat bij ginds duizenden kilometers weg voor dit land het wrede Japanse vangenenkamp indraaiö'e. Ik zou er mijn hand voor in he. vuur durven steken, dat die werkge vers er nog wèl zijn! DEN HAAG (ANP) Na 1 januari moet elke personenauto, vrachtauto en autobus, waarin rij-examen wordt ge daan, zijn voorzien van een dubbel rem pedaal. In voertuigen, die daarmee niet zijn uitgerust mag men dan dus geen examens meer doen, ook al zou de handrem in orde zijn. Dit deelde de heer H. M. VV. Wester-1 laken, directeur van het centraal bu reau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen, gisteren in Den Haag mee op een contactvergadering van m-1 structeurs en houders van autorijscho- len i.n Den Haag en omgeving. De heer Westerlaken zal nog tien van dergelijke contactvergaderingen in andere plaatsen in ons land houden. •Hij vestigde er de aandacht op, dat er in ons land 3660 rijscholen slonden ingeschreven met 4500 vestigingen. De veel verbreide mening, dat er slechts achttienhonderd rijschoolhouders in ons land zouden zijn en dat er dus nog ruimschoots plaats zou zijn voor nieu we vestigingen, is dus een fabel. De heer Westerlaken deed een ernstig beroep op alle goedwillende rijschool houders om, ondanks het uitblijven van een wettelijke regeling voor autorijscho len, door te gaan met verhoging van de bekwaamheid. No. 13. Omschrijving Horizontaal: 1. klein damesvertrek; 7. af sluiting; 8. denkbeeld; 9. heilige; 10. soort prent; 11, waanwijs; 13. afkorting; 14. af korting 16. met. moeite dragen: 19. loof boom: 21. slechte vrouw; 22. ontkenning; 24. elektr. geladen deeltje; 25. ijzeren hef boom. Verticaal: 1. vereniging; 2. hij, die de optie betaalt; .3- i.e.; 4. lofdicht; 5. een weinig: 6. overschot: 7. aanw. vnw.; 9. grou berghui 12. wringing, ineendraaiing; 15. een der Muzen: 17. einde; 18. lidwoord; 20. honingdrank; 23. afk. 40-6) Het ga je goed, beste jon gens, het was werkelijk leuk jullie te ontmoeten. Als jullie nog eens bij de pyramiden komen, moet je die groenteman daar de groeten van ons doen. De Snavelkoning heeft de ijs- winkej overgenomen en brengt nu de laatste ijsjes aan de man. Ja, en als de winkel leeg is, kan- ie hem als wachtkamer gebruiken. Je moet hier in de woestijn altijd zo lang wachten. Nu heeft de Snavelkoning ook twee kleine vriendjes om mee te spelen, net als wij. Met die wacht kamer en onze fijne wagen, hoeft hij zich niet te vervelen, zeg. unniiiiiiiiiuiMi'ü iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ i Oplossing van de vorige puzzel Horizontaal: 1. sluw; 3. chef: 5. eer; 7. celuk; 9. ter; 11. rho; 13. dog; 14. wee; 15. Jen; 17. tik; 19. Diana; 22. oma; 23. uin; 24. thee. Verticaal: 1. spot; 2. wee; 3. cru; 4. of 6. els; 7. grond; 8. Kreta; 10. Ede; 7 iet: 15. deur 16. ham; 18. kade; 20. :on- 21. nat. Het geluk sluit geen deur of het opent weer een andere. 76. Ofschoon de maat en de meester niet erg veel zin hadden om het onbe kende eiland nader te onderzoeken, durfden ze toch niet langer tegenstrib belen, toen Kappie hen er streng op wees, dat zulke ondernemingen nu een maal tot de plicht van een zeeman be hoorden. Toch duurde het nog een hele tijd. voordat de Kraak de steven wend de. Er ging eerst een hevige worsteling met de slingerwaterplanten aan vooraf, die immers het roer en de schroef om strengeld hielden. Door beurtelings drif tig vooruit en achteruit te laten draaien. slaagde de meester er ten slotte in, om de grootste trossen kwijt te raken. Doch naarmate zij het eiland naderden, werd de wonderlijke plantengroei dichter en dichter, de bladeren en stengels namen in omvang toe en zo kon het dan ook niet uitblijven, dat de Kraak opnieuw vastraakte. En die keer lag het schip werkelijk muurvast. ..Denk erom. er wordt ja niet ge kapt!" waarschuwde Kappie. ..Anders begint alles weer te groeien en dan ko men we hier helemaal nooit meer uit." Toen wenkte hij Okki en de maat. ..Jullie koersen met mij op dat eiland aan de meester blijft aan boord", besliste hij kort. ,.M-maar hoehoe komen we aan land?" vroeg de maat benauwd naar de drabbige plantenmassa kijkend, die er tussen hen en het eiland lag. „Lopend, klont", antwoordde Kappie terwijl hij van boord klom. „Die blade ren hier zijn zo deksels sterk, dat ze zelfs jouw platvoeten wel verdragen!" En de maat zag met grote schrik- ogen toe, hoe Kappie en Okki kwiek van blad tot blad begonnen te springen.... DEN HAAG. De heer L. Worms uit Den Haag. van wiens hand onlangs het Rapport inzake schrootzwendel ver scheen, heeft opnieuw een rapport ge publiceerd. Op het eerste rapport had de heer P. R. Bentz van den Berg, directeur van de Koninklijke Neder landse hoogovens en staalfabrieken, commentaar gegeven. De heer Worms heeft zijn jongste rapport behalve aan diegenen,1 wie zijn eerste rapport ontvingen, toegezonden aan de procureur-generaal in Amster dam en aan de officier van justitie te Haarlem Aan deze laatste geschiedde de toezending als bijlage bij de aan klacht. die de heer Worms thans heeft ingediend tegen de heer Bentz van den Berg. Hij acht zijn eer en goede naam aangetast in de reactie van de heer Bentz van den Berg op zijn eerste rap port. Ook de heer Bentz van den Berg en de directie van de Nederlandse kabel- fabrieken kregen het nieuwe rapport.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2