Vrederust" 40 jaar Uitbreidingsplan Kapelle ingrijpend gewijzigd Overheidspersoneel voorgelicht over werkclassificatie AUTO'S BOTSTEN IN KLOETINGE JONGE MENSEN GEVRAAGD! Chr. Besturenbond Goes vergaderde Dammen Raadsvergadering [aarde overleden 11 a val in liftkoker Jonge kerel (100) gaat graag op pad Weldra overeenkomst t.a.v. kanaal T erneuzen-Gent Waterstaatsrecht ,Ups en downs" in dienst van lijdende mensheid BEGROTING POORTVLIET VASTGESTELD Samenvoeging met Kloetinge komt in de raad Goes aan de orde Huiverig Zeewering hersteld bij Oosterland FEESTAVOND Ondergronds Donderdag 23 oktober 1958 ren in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden vergadering van de afdeling Zeeland van deze vereni ging. Voor handarbeiders is het classificatie systeem reeds gereed gekomen en het ligt in de bedoeling, dat binnen drie ja- Van een onzer verslaggevers GOES. Tijdens de algemene ver- GOES. Over enkele jaren zal ook in Zeeland de werkclassificatie van overheidspersoneel, zowel van hand- als hoofdarbeiders een feit moeten zijn geworden. Volgens een vrij ingewikkeld systeem zullen de personeelsleden van de gemeenten, overeenkomstig hun capaciteiten en het werk, dat door hen moet worden verricht, worden onderge bracht in rubrieken. Hierop zal dan de salariëring gebaseerd zijn. Deze mededelingen deed de heer F. W. G. Smeets, directeur van het gadering van de Chr. Besturenbond Goes bureau personeelsbeheer en orga- werc) besloten de beide jaarlijkse pro- nisatie van de Vereniging van Ne- pagandavergaderingen te houden op 24 derlandse Gemeenten in een öiste- en 25 november a.s. Evenals vorige ja- aenanase uemeenten in een giste- rén zal de eigen toneelvereniging weer een stuk opvoeren. Voor de jonge leden van het CNV zal op 18 november a.s. een speciale vergadering worden belegd, tijdens wel ke de jeugdspaarwet zal worden behan-j deld, tevens zullen het werk en het doel van de christelijk-sociale jeugdorganisa tie Werkende Jeugd" onder de aan dacht van deze jonge leden worden ge bracht. De districtsbestuurder van het CNV, de heer H. Beenhakker behandelde het onderwerp ,,Hoe werken we samen in de Chr. vakbeweging?", waarbij hij de opbouw door middel van een flanelbord in beeld bracht. ren ook voor hoofdarbeiders de methode voor het classificeren gereed zal zijn. De heer Smeets wees er op, dat de bedoeling van de werkclassificatie is het naar ver antwoordelijkheidsgevoel, prestatie etc. belonen van het personeel van de ge meenten. Een ingewikkelde methode, waarvan de heer Smeets zijn gehoor de bijzonderheden wist te besparen, maakt het mogelijk voor elke functie een be paald aantal punten te geven, waardoor een rangorde ontstaat tussen de verschil lende werkzaamheden, die moeten wor den gedaan, een rangorde, waarin ook de persoonlijke hoedanigheden van de werk nemer tot uitdrukking is gebracht. De indeling van het gemeentepersoneel in de rubrieken zal door het bestuur der ge meente dienen te geschiden. Naar aanlei ding van het referaat werden diverse vragen gesteld en door de heer Smeets beantwoord. De vergadering, die goed bezocht was, stond wegens afwezigheid van de voor zitter, mr. dr. A. J. J. M. Mes, onder lei ding van mr. A. J. van der Hoeven, bur gemeester te Tholen. ZEEUWSCH DAGBLAD 's-Gravenpolder Het eerste tiental van de Dam- en Schaakvereniging ,,'s-Gravenpolder" heeft het damseizoen geopend met een over winning op Kapelle I met 146. De persoonlijke uitslagen zijn als volgt: J. BlomA. v. d. Schraaf 2—0; G. Blom Iz. op 't Hof 02; L. J. VerkerkeChr. Korstanje 20; L. BoogertC. van Liere 11; A. KrijgerH. van de Vrie 20; H. NieuwdorpC. van Overloop 11; Jac. op 't Hof—C. Sulsters 20; A. Kar manC. van de Vliet 20; A. Dubbelman J. J. Ganseman 02;. F. Harthoorn P. Westveer 20. Voor de huishoudelijke competitie van de damclub werden de volgende partijen gespeeld: F. HarthoornH. W. Nieuwdorp 0—2; L. J. VerkerkeJ. op 't Hof 20; A. KrijgerL. Boogert 20; A. Krijger—J. op 't Hof 20; A. DubbelmanH. Nieuw dorp 0—2; G. Blom—J. op 't Hof 1—1; F. Hai'thoornJ. Blom 11; L. J. Ver kerkeL. Boogert 20; W. van de Velde A. J. van Overbeeke 02; F. F. Hart hoornG. Blom 02; L. J. Verkerke A. Dubbelman 20; W. van de Velde M. C. Huibregtse 0—2; A. J. van Over- Tholen DAMCOMPETITIE THOLEN. In de onderlinge compe titie van de damclub Tholen zijn de vol gende resultaten behaald: I. DeurlooP. Steyns 20, P. JeroenseJ. Dorst 02, J. DorstL. v. Dijke 02, J. Elenbaas—J. Hogerheide 20, D. de VosC. de Korte 02, W. NieuwenhuizenJ. Priem 02, C. GebraadM. Schots 20. Pagina 5 Hoofdplaat De raad van de gemeente Hoofdplaat komt maandagavond 27 oktober in open bare vergadering bijeen. De beide raadsleden, die tijdens de eer ste raadsvergadering in de nieuwe zit tingsperiode niet aanwezig waren, de he ren V. de- Ruijsscher en Arth. Thomaes, zullen nu beëdigd worden. B. en w. stellen voor tot aanstelling over te gaan van een gemeentewerkman op arbeidscontract. (Ingez. med.-advertentie Van Nelle bestellen Bej< ZIERIKZEE In het Zierikzeese j -usthuis Irene" had zondagmorgen een ongeluk plaats met dodelijke afloop. De I 4-jarige verpleegde W. H. die in zyn invalidewagentje met de lift naar een benedenverdieping ging viel, doordat de I lift de verdieping niet helemaal had be-; reikt, toen de deur werd geopend in de! liftkoker. j Een arts constateerde ernstige kneu-1 zingen. In het Rode Kruisziekenhuis is H. in de loop van dinsdag overleden. (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De Terneuzense be- grotipg 1959 wijst een tekort aan van 345.455 gulden, zo blijkt uit de toelich ting, welke B. en W. op de begroting geven. De unieke ligging aan de Wes- terschelde en aan het kanaal van Ter- neuzen naar Gent kon op geen enkele wijze worden uitgebuit door de voor ons funest werkende bepalingen van de fi nanciële verhouding. De financiële basis van de gemeente Terneuzen zal zeker al een stuk verbeteren wanneer alle ver plichte uitgaven konden worden gekwe ten uit voor deze taken toegewezen doel uitkeringen. De regeling van de oorlogsschade voor op de in voorgaande jaren genoten in komsten. De rijksoverheid moest er hierna aan te pas komen om door mid del van een subjectieve bijdrage de be groting te stutten. Inmiddels zijn de regeringsinstanties tot het inzicht gekomen, dat de kanaal zone een uitstekende ligging heeft en dat deze streek niet tot probleemgebied behoeft te worden verklaard. Voor de grootste bedrijven aldus is de opvat ting moet het industriële klimaat worden verbeterd, waartoe de overheid blijkbaar bereid is met kapitaal terzij de te staan. Met voldoening hebben B. en W. van dit laatste kennis genomen. De overeenkomst met België om trent het kanaal Terneuzen-Gent zal de grote met buitenlands kapitaal wer- kende bedrijven in de kanaalzone liet zo naar verluidt binnen korte tijd haar be- ilang op zich wachten, dat deze bedrij- s^ajB" krijgen. B. en W. hopen echter, dat 'ven te lange tijd nodig hadden om weer vóór er een definitief akkoord tot stand ;goed op gang te komen. Tegen de tijd komt, de regeringspersonen met de ge- jdat de gemeente profijt zou kunnen meente Terneuzen en de adviesinstanties gaan trekken van de opbrengsten der overleg zullen komen plegen. Eede André Rodts ,.zeg maar Peetje" uit Eede. gemeente Aar denburg. houdt er niet van, ondanks het feit. dat hij ouder dan een eeuw is. met een boekje in een hoekje te zitten. Zoals wij gisteren hebben be richt. bezocht Peetje enkele dagen geleden de inmiddels gesloten Expo te Brussel. ..Tjonge, tjonge", zeiden de mensen in Zeeuwsch-Vlaanderen, „zo'n Peet je toch" ..Niet bijzonder mensen", zei de honderdjarige ons gisteren. „Ik mag graag op pad zijn. Een paar weken geleden ben ik nog bij familie in Hoofdplaat op visite geweest. Hele dagen bij de kachel zitten is goed voor oude mensen. Een jonge kerel zoals ik moet van tijd tot tijd eens op pad gaan Ingez med.-advertentie) Van-Nelle bestellen! door deze bedrijven verschuldigde on dernemingsbelasting, werd deze belas ting afgeschaft en werd de aan de ge meente toekomende opbrengst gefixeerd (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen D. j. Herv. Haamstede Braai Man erevoorzitter De woningnood kon door de overheids- bouw mede worden afgeremd. Binnen afzienbare tijd verwachten B. en W. weer gronden voor particuliere en an dere bouw te kunnen uitgeven. De ur gentieverklaring voor bouw van een nieuwe hervormde school is ontvangen. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen te Nieuw- en St. Jooslantl Begroting in record-tijd NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. In de raad der gemeente Nieuw- en St. Joosland gaf een rapport van de school arts over de verouderde banken in de kleuterschool stof tot enige discussie. B. en w. zullen met voorstellen komen, om deze oude banken door modern meubilair te vervangen. Aan de gemeentebode en klokkenist werd eervol ontslag verleend wegens het bereikt hebben van de pensioengerechtig de leeftijd. De begroting voor 1959 werd in re- cordtempo vastgesteld, nadat de heren Polderdijk, Janse en Knuijt hadden ver klaard, zich geheel met deze begroting te kunnen verenigen, en dus geen enkele vraag te stellen, of opmerking te makên vroegen over enkele punten inlichtingen, hadden. De heren Lukasse en De Jager die door b. en w. werden verstrekt. De begroting werd vastgesteld met de vol gende cijfers: gewone dienst, inkomsten en uitgaven f 231.864,met een post voor onvoorziene uitgaven ad f2308,kapi- taaldienst, inkomsten f325.576,uitga ven f390.047, nadelig slot f64.471, Bij de rondvraag werden vragen ge steld over beschadiging van het wegdek op de Nieuwe Kaai en over de datum van oplevering der muziektent. De gemeenteraad van Sint Laurens.ver gadert vrijdagmiddag om kwart over drie. De agenda vermeldt o.a. voorstellen ter verpachting gemeentegronden, be noeming leden woonruimtewet en aan bieding gemeentebegroting 1959, Van der Biltlaan wordt verder bestraat Van onze correspondent KAPELLE. Het uitbreidings plan van de gemeente Kapelle zal op verschillende onderdelen gron dig worden gewijzigd. Een groot deel van de raadsvergadering is besteed aan de bespreking van deze wijzigingen. De ontwerper van het plan, Ir. Wesselo uit Bus- sum was aanwezig om een toelich ting te geven. Op vele punten zijn er verande ringen aangebracht in het oor' spronkelijke uitbreidingsplan. De wijziging houdt o.m. in een gepro jecteerde ruimte voor een kinderspeel plaats te Kapelle. Deze zal komen tussen de Warretjes en de Dijkwelsestraat. Aan de Dijkwelsestraat zal de mogelijkheid worden opengesteld tot het bouwen van woningen met bedrijven. Verder is in de wijziging opgenomen de uitbreiding van de bestaande Tuinbouw school van de Z.L.M. aan de Van der Bilt laan. Voorts zal de nieuwe kleuterschool niet meer komen aan de aan te leggen weg van de Biezelingsestraat naar de Van der Biltlaan, maar deze is nu geprojec teerd aan de Van der Biltlaan. Een andere wijziging is dat er in het gedeelte van de Van der Biltlaan, dat be stemd is voor open bebouwing, volgens het oude plan enkel huizen gebouwd mochten worden met een minimum inhoud van 375 kubieke meter. In het gewijzigde plan wordt dat 325 kubieke meter, een verlaging dus van 50 kubieke meter. Ook is opgenomen de mogelijkheid tot uit breiding van het sportterrein. De heren Van Hoorn (V.V.D.) en De Koeyer (C.H.) hadden kritiek op de wijze van voorbereiding van dit plan. Zij meen den dat ze uit de stukken geen beeld had den kunnen vormen van de voorgestelde wijzigingen en de tijd hiervoor te kort was. Bij de aanvang van de vergadering her dacht de voorzitter het overleden raadslid A. de Waard (S.G.P.). Er werd een minuut stilte in acht genomen. Groepsbureau politie De voorzitter deelde mede dat vorige week is begonnen met de bouw van het nieuwe groepsbureau voor de rijkspolitie met de dienstwoningen aan de Van der Biltlaan. Op een vraag van de heer De Neef wie er in gaat wonen zei de voor zitter dat de huizen bewoond zullen wor den door de groepscommandant en de plaatselijke commandant. De gemeente zal verder nog voor woonruimte voor vier politiemensen moeten zorgen. De verordening straatbelasting werd on veranderd vastgesteld. De heer J. de Ja ger (A.R.) maakte hierbij nog de opmer king, dat hij liever zou zien dat de huur ders werden aangeslagen voor dezé be lasting in plaats van de eigenaren. Hij kreeg echter te horen dat dit zou indrui sen tegen de landelijke regeling. Een andere belangrijke beslissing van de raad was dat hij zijn goedkeuring hechtte aan de bestrating van het laatste gedeelte van de Van der Biltlaan dat uit komt op het Kerkplein. De kosten hiervan zulen 40.000,bedragen. Op een vraag van de heer De Neef zei de voorzitter dat de grondprijs op dit ge deelte van deze straat zal liggen tussen 9,en 9,50 per vierkante meter ter wijl er zowel open als gesloten bebouwing zal mogen plaats vinden, zullen vernieuwd worden. Hiervoor werd 1.600,beschikbaar gesteld, t.w. voor twee oliestookkachels. De bijzondere school 1e Kapelle krijgt 2.100,voor de aanschaf van leermid delen. De heer Tramper (P.v.d.A.) was het opgevallen dat in deze post een bedrag zit van 500,voor de aanschaf van 50 bijbels. Hij vond dit een dikke post. De heer A. de Schipper (Vrije Lijst) zeide een voorstander te zijn van het Christelijk onderwijs, maar hij vroeg zich- toch af of bijbels van 10,per stuk niet wat te duur zijn. Bij de Bank voor Nederlandse Gemeen ten werd een geldlening aangegaan van 11.000,tegen 434%. De woningen 's-Gravenpolderse Oude Dijk 5 en 7 en Schoorse Zandweg 9 wer den door de raad onbewoonbaar ver klaard. Burgerlijk armbestuur De samenstelling van het burgerlijk armbestuur onderging in deze raad een verandering. De heer J. Ganseman-Wisse was namelyk aftredend maar hy werd niet herkozen. Zyn tegenkandidaat de heer A. de Neef, (P.v.d.A.) werd gekozen. De eerste stemming was J. Ganseman- Wisse 4 stemmen; A. de Neef 3; blanco 2 en 1 ongeldig. Bij de tweede stemming was de uitslag J. Ganseman 4 stemmen en A. de Neef 6. Het andere aftredende lid, de heer D. Sandee werd herkozen, terwijl ook de MIDDELBURG. De Studiekring voor Waterstaatsrecht en Waterschapsbeheer afd. Zuid van het Instituut voor Be stuurswetenschappen zal op woensdag 12 november 1958 om 14.15 uur in het poL derhuis van de Polder Walcheren aan dé Groenmarkt te Middelburg bijeenkomen. Op de agenda staat o.a. een lezing door Mr. J. Korf. hoofdadministrateur, chef van de le afd. van de Provinciale Griffie van Gelderland over „Het toezicht van Gedeputeerde Staten op de Waterschaps besturen." heer J. Balkenende als voorzitter werd herkozen. De heren A. J. van Liere, J. de Jager; A. de Neef en C. Goud werden herkozen als leden van de adviescommissie woon ruimtewet. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer A. de Waard, werd gekozen de heer D. Poortvliet te Biezelinge. Tot plv. leden koos de raad: de heren F. van Hoorn, C. Eversdijk, D. Sandee, L. de Koeyer en I. Jè Drever. In de rondvraag bracht de heer A. de Schipper (Vrije Lijst) de wethoudersver kiezing ter sprake. Hij vond het niet juist dat enkele fracties hierover vooraf heb ben vergaderd. Verder vroeg hij aandacht voor de toestand waaronder de bewoners van de onbewoonbaar verklaarde Krim- woningen moeten wonen. Zij kunnen zelfs de kachel niet meer stoken vanwege de rook. De voorzitter antwoordde dat deze on derwerpen niet in de rondvraag thuis ho ren en hij raadde de heer De Schipper aan het reglement van orde voor de raads vergaderingen te bestuderen. De heer J. M. Zuidweg vroeg om op het Kerkplein een bank te plaatsen voor het phbliek, dat op de bus moet wachten, nu gebleken is dat het bouwen van een I wachthuisje te duur wordt. KLOETINGE Op de kruisweg van de Buys Ballotstraat en de Rijksweg te Kloe- tinge kwam gistermorgen een driewielige personenauto, bestuurd door ds. A. Mul der, em. pred. van de doopsgezinde ge meente te Dordrecht, in botsing met een personenauto met aanhangwagen, be stuurd door S. uit Heinkenszand. S. had, komende uit de B. Ballotstraat, geen voorrang verleend aan de driewieler. Het resultaat was, dat de driewieler aan de voorkant werd ingedrukt. Ds. en me vrouw Mulder werden beiden naar het ziekenhuis gebracht. Mevrouw had een gebroken pols, ds. Mulder een flinke hoofdwond. Beiden konden later op de dag het ziekenhuis verlaten. De auto, die door S. werd bestuurd, werd licht ingedeukt bij het rechter- achterspatbord. (foto Zeeuwsch Dagblad). (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen *)T> (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. „Vrede rust" bestaat veertig jaar. Een ver heugend feit, voor degenen die bij de inrichting zijn betrokken, een feit dat hen, die zeer lang, of van het begin af aan, bij „Vrederust" zijn betrokken, met een bizondere dankbaarheid zal vervullen. Het is voor deze laatsten een overwinning daarbij, een zegevieren over alle kleine, maar vooral grote, moei lijkheden waarmee „Vrederust" in m-nvereniging Van onze correspondent HAAMSTEDE. De heer D. J. Braai, die 26 jaar voorzitter is geweest van de Herv. mannenvereniging Onderzoekt de Schriften" heeft dinsdagavond zijn be- stuursfunktie neergelegd. Ds. L. de Boer dankte hem voor het vele en goede werk, dat hij in al die jaren voor de vereniging en voor Haamstede heeft ge daan. Bij deze woorden sloot zich de i heer J. Leidstra, de nieuwe voorzitter, in zijn toespraak aan. Met algemene I stemmen werd de heer Braai tot ere voorzitter van de vereniging benoemd. (Eigen nieuwsdienst' POORTVLIET De gemeenteraad van Poortvliet heeft de begroting voor 1959 met algemene stemmen goedgekeurd. Zij was, naar gewoonte, door een commissie onderzocht. De heer M. C. van Ast trad op als* rapporteur. Hij deelde mee, dat de commissie van oordeel is, dat, gezien het geraamde tekort, opnieuw een aanvraag doent te worden gedaan voor een subjec tieve uitkering uit het gemeentefonds. Op de geraamde bedragen kunnen geen be zuinigingen worden toegepast, daar de be groting sober is opgezet en het niet ver antwoord mag worden geacht, het verzor- gingspeil der gemeente te drukken. De verbetering van straatverlichting dient in 1959 volledig in uitvoering te wor den genomen, waarbi.i Noordweg, Paasch- dij- en Molenstraat. Markt en Smidstraat; speciaal aandacht verdienen en voor de woning van de dokter een nachtbrander moet worden aangebracht. Voorts moeten plannen worden gemaakt voor de bestra ting van de Achterweg. De bouw van een bergplaats, annex ruimte voor de B.B. en noodslachtplaats. dient niet te lang meer te worden uitgesteld. Een ruim standpunt dient te worden ingenomen t.a.v. de ver deling van de kolentoeslag aan ouden van dagen. Verantwoord worden geacht sub sidies aan de commissie werkgelegenheid eiland Tholen het Zeeuws Consultatiebu reau bestrijding alcoholisme 20, Prot. Christelijke geestelijke verzorging militairen (1 cent per inwoner) en Veilig Verkeer 50,—). ging van 10,— uit het gemeentefonds. Ook kan de belastingopbrengst 2.273, hoger geraamd worden. Op de post alge mene reserve is nog 821.573,— beschik baar. waarvan voor 1959 756.002,ge bruikt kan worden, om de begrotingvslui- tend te maken. In verband daarmee kon den de posten voor verbetering straatver lichting en bestrating Achterweg nader worden vastgesteld. De post bergplaats, annex gebouw B.B. en noodslachtplaats kon worden verhoogd van 6.000,tot 8.500,De post meubilair die 150, bedroeg, werd verhoogd met 50,voor aankoop van een schilderij. Het bedrag per leerling voor het g.l.o. I werd bepaald op 35,60. In de vacature P. J. Vroegop werd ge kozen tot lid van het burgerlijk armbe stuur de heer G. J. Hoek. De leden van de woonruimtecommissie werden herbe noemd, waarbij de plaats van de heer Vroegop vervuld werd door de benoeming van de heer J. de Rijke. Aan gemeente bode Deurloo werd een salarisverhoging toegekend. Een bedrag van 75,werd uitgetrokken voor de ontvangst van de gasten bij de overdrach tvan een model boerderij in de ruilverkaveling. De burgemeester deelde nog mee, dat Poortvliet waarschijnlijk één der 25 be schikbaar gestelde plastic reddingboten krijgt. De riolering- en bestratingswerken wer en gegund aan J. en M. Moerland te Sint Annaland. Meevallertje By de rondvraag klaagde de heer Van Houdt over het gedrag van de jeugd, ook b(j begrafenissen. Hij vroeg om toezicht van de politie daarbij. De burgemeester sprak als zyn menir»<r it, dat men zoveel fatsoen van de bevoiRcig en dus ook van De burgemeester deelde mee, dat voor'de jeugd mag verwachten, dat toezicht 1959 gerekend mag worden op een verho-btf deze gelegenheid niet nodig is. de jaren van zijn bestaan te kam pen heeft gehad. In de eerste tijden, omstreeks de eeuw wisseling, was er weinig belangstelling voor het verzorgen en verplegen van hen die geestelijk gestoord waren. Men plaats te advertenties in allerlei bladen en de kerken lieten een oproep uitgaan tot de meisjes van de gemeente ,om te wijzen op de taak die zij hadden ten opzichte van hun zieke broeders en zusters. Jon gens en meisjes gingen, zonder te letten op de sociale positie: salaris 80,— per jaar, soms iets meer, maar 100,per jaar was een uitzondering. De vooruitzichten om verpleegsters of verpleger te worden waren niet bemoedi gend. Er was roeping en moed voor nodig om als meisje van twintig jaar, vier en twintig uur per dag tussen onrustige pa tiënten te verkeren. Onrust vierde hoog tij; toch moest er met de patiënten wor den gewerkt en gewandeld en dat onder omstandigheden, die men zich vandaag niet meer kan indenken. Toen de stichting „Vrederust" in 1909 werd geopend, kwamen uit andere inrich tingen broeders en zusters. Het was een behelpen in allerlei opzicht, financieel en maatschappelijk. De eerste wereldoorlog werkte nu niet bepaald mee om uit de moeilijkheden te geraken. Het personeels tekort liet zich geweldig gevoelen en ook de behuizing liet veel te wensen over. Is het een wonder, dat bij het ontwaken van de drang naar sociale gerechtigheid ook bij de inrichting „Vrederust" de drang boven kwam, om zich aan één te slui ten en te gaan werken, niet alleen tot verbetering van de sociale positie van het verplegend personeel, maar tot welzijn van de lijdende mens, die aan de zorgen van „Vrederust" waren toevertrouwd. Ook hier had men van Gods wege een eis van gehoorzaamheid te volbrengen, de naaste lief te hebben. Er is bij het begin van het streven tot drastische verbetering, een stroming waargenomen, van mensen die, hoewel zij met het streven tot verbetering instem den, toch huiverig stonden tegenover de maatregelen die „Vrederust" wilde ne men, omdat zij de zaak naar hun idee te veel in het materiële vlak zagen getrok ken. Dank zij het werk dat de heren Tol- hoek, Haverhoek en Kootstra en Zr. v. d, Akker en Zr. Benus en vele anderen de den, is het „ontwaken" in „Vrederust" daden omgezet. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen GOES. In de eerstvolgende verga dering van de gemeenteraad van Goes zal waarschijnlijk door het college van B. en W. een uiteenzetting worden gege ven van de gang van zaken met betrek king tot de gevoerde correspondentie en besprekingen over de samenvoeging van de gemeenten Goes en Kloetinge. Dit deelde men ons gisteren vanwege het gemeentebestuur van Goes desgevraagd mede naar aanleiding van de publikatie in ons blad van gisterochtend. Het gemeentebestuur van Kloetinge heeft, zoals wij berichtten, aan de ge meente Goes een terrein van honderd ha., gelegen tussen de Heernisseweg en de Stelleweg, aangeboden. Op dit terrein zouden, aldus meent men in Kloetinge, ongeveer 4000 woningen gebouwd kun nen worden. Zou de gemeente Goes van dit aanbod gebruik maken, dan zou men, aldus de Kloetingse visie, voorlopig uit de moeilijkheden zijn, wat betreft de bouw van woningen en scholen. Hierboven een tekening, waarop het bedoelde terrein, gelegen nabij de ha ven, is aangegeven. (Van onze correspondent) OOSTERLAND Het gedeelte van de zeewering in de polder van Oosterland, dat in 1954 ernstige tekenen van verval vertoonde, en dat door het leggen van zandzakken kon worden behouden, is thans door de firma de Oude en de Jonge te Zierikzee geheel gerestaureerd. Het ge deelte is niet alleen opgehoogd, maar ook de binnenzijde is aanmerkelijk verbreed. Aan de zeekant is een nieuwe beschoeiing van basaltblokken gemaakt, terwijl het gehele dijklichaam van krammat is voor zien en met gras is ingezaaid. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van „Vrederust" wordt vanavond in het ontspannings lokaal van de inrichting een feest avond gegeven, waarbij tegenwoor dig zullen zijn de heer C. de Bruijn uit Den Haag, secretaris van het hoofdbestuur van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Geestes- en zenuwzieken, het dagelijks be stuur van de afdeling Zeeland en alle hoofden van dienst. De heren Heuseveldt en Haverhoek, die vanaf de oprichting van „Vrederust" lid van de vereniging zijn geweest, zul len tijdens het feest worden gehul digd. Het Christelijk beroepstoneelgezel schap „Podium" met Lien Groene- meijer, Marian de Raaff, Jo Nobel en Ton van Ek, zal op deze avond een bont ontspanningsprogramma ge titeld „Tussen licht en donker", brengen. In de eerste jaren was er ook organisa torisch veel dat om een oplossing vroeg. Men vroeg zich af, of de verplegenden zich moesten aansluiten tot een vakgroep; verplegen Is geen vak, het is een roe ping, zeiden de tegenstanders. Toch voel den de verpleegsters en verplegers ook, dat ze niet apart konden gaan staan en alleen hun eigen belangen behartigen. Neen, ze wisten te moeten werken in groter verband, tot eer van God en de komst van Zyn koninkryk. Het was niet gemakkelijk om te komen tot lotsverbetering van de verplegenden. Zijzelf hadden na een dertienurige werk dag veelal niet de moed meer nog een cursus te volgen om zich te ontwikkelen. De jaren 1918 tot 1924 waren bijzonder moeilijke voor „Vrederust". In het begin van dit tijdperk was er een te groot per soneelstekort, dan dat de stichting tot ont plooiing zou kunnen komen, nadien was er een personeelsoverschot, dat leidde tot verflauwing van de gemeenschapszin. Het ledental zakte in die tijd onrustbarend. Na 1924 kwam er een zekere opleving. Het ledental werd stabiel, er werd kalm maar met grote toewijding gewerkt. De periode van de tweede wereldoorlog betekende voor het personeel van „Vre derust" ogenschijnlijk een stil zitten op het gebied van de christelijke organisatie. Doch ondergronds werd er doorgewerkt. Na de bevrijding, in oktober van het jaar 1944, heeft „Vrederust" zich van de ■slagen, die de oorlog haar had toege bracht, hersteld. Het personeel heeft het werk voor de christelijke organisatie als een der eersten weer helpen organiseren. Het ledental steeg tot 210, maar daalde door het grote personeelstekort weer tot 160. De personeelsnood is nog steeds groot. Er is geen betere wijze voor Christelijk Zeeland en West-Bra bant om het jubileum van „Vrede rust" te vieren dan door aktief het werk aan te vatten, niet beter dan door het personeel van de stichting te versterken. (Ingez. med.-advertentie) Van Nelle bestellen

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5