Huize Overduin in Oostkapelle wordt in december ontruimd Jongens en meisjes werkten zonder arbeidsvergunning In Geersdijk wordt nieuwe Geref. kerk gebouwd HUIS 3Craó door Zeeland Grenswijziging Groede-Breskens 7 november in bezwarenzitting ÉVOROL Deiandpusta van standing Restauratie van Gasthuiskerk te Zierikzee klaar KANTONRECHTER TERNEUZEN BEHANDELDE VERKEERSDELICTEN Persoonlijke lening ER IS IETS uit Amerika en Engeland naar °ns land overgewaaid, dat ZEEUWSCH DAGBLAD Repatrianten vertrekken naar elders in den lande Scheepje gezonken Spierpijn Kloosterbalsem Politie stelt onderzoek in Sportveld ,.De Saêle" in Oosterland Bruinisse Met giften van NatRampenfonds Honderd gulden voor een huis NIEUW KERKORGEL TE 's-GRA VENPOLDER Nieuwe Hervormde predikant te Veere Donderdag 23 oktober 1958 Rn«url maf hebbende per soonlijke lening. Eén onzer bankin-1 stellingen heeft bekend gemaakt, dat hLF m het vervo1* ïaat benig honden met het verstrekken van be-' trekkeüjk kleine leningen (maximaal j 4000. voor het doen van uitgaven in de persoonlijke sfeer. Hiermede worden niet bedoeld de uitgaven voor het dagelijks levensonderhoud, maar de betaling van grote kosten die door een persoon die overigens een goed inkomen heeft, gedaan moet vror en ten behoeve van rijn gezin en waar hij niet de nodige reserve voor heeft. Zjjn inkomen is wel een garantie dat hij dit bedrag binnen de tijd vau een tweetal jaren kan opbrengen, maar hij moet deze uitgaven direct doen en wil zich liever niet tot een krediet bank, een particulier of een afbeta lingsinstelling wenden, om deze zaak te regelen. |.|IERMEDE WORDT een nieuwe stap gezet op het pad van het krediet wezen in ons land. Uit de eerste be richten blijkt, dat de bank, die deze nieuwe vorm van krediet gelan ceerd heeft, reeds in de eerste dagen overstelpt is met aanvragen. Dat is begrijpelijk. Velen zullen deze weg, die blijkens de naam van de bankin stelling een solide weg is, willen be wandelen. Want er is in tal van ge vallen een grote kredietbehoefte. Ook bij mensen die op zichzelf een „goede positie'' hebben. Volkskredietbanken, van welke aard ook, kunnen juist voor deze mensen niet doen wat zij nodig hebben. Tegen afbetaling heb ben zij vaak bezwaren. De weg naar een particulier is ook heel moeilijk. Dan kan de bank met haar soliditeit en haar geheim uitkomst bieden. An derzijds, de mensen, die bij de volks kredietbank of het afbetalingsmagazijn aankloppen, schrikken voor de sfeer van de bank terug. Wij geloven dan ook niet, dat deze instellingen grote concurrentie van deze nieuwe soort krediet zullen ondervinden. Wel zullen mensen, die door hun positie kredietwaardig zijn, er uit komst vinden in bijzondere omstandig heden. Wie het boek „Woeker" van dr. P. H. Ritter wel eens gelezen heeft, zal begrijpen, wat wij bedoelen. Nu en dat is het, wat dr. Ritter be schrijft kan het gebeuren dat be paalde mensen vervallen in de han den van woekeraars, die er ook nu nog wel zijn. J^R ZITTEN UITERAARD ook ge varen aan deze vorm van krediet. Alle krediet kan consumptiebevor- derend werken. En dat past feitelijk niet in een tijd waarin soberheid nog altijd eis is. Het feit echter, dat een bankbedrijf van naam en wellicht zullen andere dit voorbeeld volgen zich met dit object bezig houdt, geeft enige rem daarop. De banken in Ne derland bij alle goed en kwaad, dat men erover wel hoort hebben altijd een open oog gehad voor de voortgang van de economische ontwikkeling. Zij zuilen ongetwijfeld, ook in dit opzicht, als het nodig is, remmend werken. De duim blijft wel op het laadgat. DE BANK KAN door grondig onder zoek vaststellen, waar krediet nodig en verantwoord is. Haar gehele positie elimineert voor een belangrijk deel de gevaren die er zijn. En bij verstandig gebruik van dit middel kan het juist stimuleren, dat mensen, die op een ogenblik door omstandigheden buiten hun wil noodzakelijke ver huizing, aanvaarding van een werk kring, o.i.d. voor een kredietbe hoefte staan, de weg naar de bank ook kennen, als zij hun krediet hebben afgelost. Om te reserveren voor de opbouw van een saldo, dat hen in la tere tijden tegen kredietbehoefte be schermt. Daardoor zullen dan be sparingen verkregen worden, die in hun totaal de economie van ons land weer tot steun kunnen zijn. Pagina 3 vroeger in een ziekenhuis heeft gewerkt, jmaar sinds februari zich met hart en ziel geworpen heeft op de verplegende arbeid jvan deze hulbehoevenden, vind het jam mer, dat de ouden van dagen haar tehuis gaan verlaten. „Ik had ze nog graag een j tijdje bij me gehouden, maar we moeten ten slotte tegemoetkomen aan de wensen van de mensen zelf", zei ze. „In decem- 1 ber zal ze dus haar werk op Overduin moeten neerleggen. „Dan ga ik daarna maar eens op reis", vertelde de directrice, die door de repatrianten en dit geldt in niet mindere mate voor hoofdzuster Markusse op handen wordt gedragen. In de afgelopen maanden is er een ste vige band ontstaan tussen de leiding van huize Overduin en de repatrianten, die heben geleerd om door zinrijke arbeid hun zorgen enigszins te vergeten. De zelf- welkzaamheid is groot in het tehuis. Toen wij arriveerden waren enkele dames be zig met het vervaardigen van pitrieten schoteltjes en schaaltjes voor het Rode Kruis. I Behalve echter aan zorgenverdrijvende arbeid wordt ook uiteraard in de avond uren veel tijd besteed aan ontspanning. Een gloeilampenfabriek in Eindhoven schonk enige tijd geleden een televisie toestel, waar veel naar wordt gekeken. De 24 dames en de twee heren wandelen ook veel. Dit alles zal dus straks worden afgeslo ten. Welke bestemming Overduin zal krij gen is nog niet precies bekend. Naar de directrice zal het gebouw weer worden teruggegeven aan de eigenaar. Er wordt aandachtig geluisterd als zuster Ber man uit de Bijbel leest. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Van een onzer verslaggevers OOSTKAPELLE. Er klinkt geroezemoes in een der grote ver trekken van huize Overduin in Oostkapelle. We horen dit terwijl we tussen twee stenen leeuwen de hoge trap betreden die naar de voor deur leidt. Als we de deur opendoen verstomt dat geroezemoes. Vijf en twintig paar verwonderde en tegelijkertijd nieuwsgierige ogen bruinisse. - in de Vluchthaven van blikken ons aan. Ogen van mensen, al levend in de schemer van hun1 Bruinisse is dinsdagavond een vaartuig aards bestaan. Ogen van mensen, die dank zij het regime van Soe-j™nMdec^j^ eHet°vIartai1gd karno uit Indonesië werden verdreven en nu in het moederland hunafkomstig van Heiievoetsiuis. had te Zij- laatste jaren slijten. Ogen van mensen, die lichamelijk en geestelijki pe .materiaal gelost en geladen Waar- zijn verzwakt en die nu zielsgelukkig alle hulp aanvaarden die een derfde3 dwtrspalen Tan^het remming"-' -* werk van de steiger beklemd geraakt en daardoor volgelopen. In het scheepje bevond zich alleen een hoeveelheid gro te kettingen, touwwerk, pompen e.d. Het bergingsbedrijf M. v. d. Marei, Advertentie IS^ Er is geen Aspirin zonder BAYERKRUIS Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG. Hoewel hij niet in het bezit was van een arbeidsvergunning voor minderjarigen, had de tuinder S. van G. uit Lewedorp 21 augustus j.l. toch een aantal jongens en meisjes beneden de 15 jaar op zijn bedrijf aan het werk bij de pluk van princessebonen. De politie kreeg het in de gaten en het gevolg was, dat de tuinder gisteren de kantonrechter te Middelburg, mr. J. Moolenburgh, tekst en uitleg moest geven. En de zaak zag er voor Van G. nog bedenke lijker uit, omdat hij twee jaar geleden voor hetzelfde feit veroordeeld werd. liefdevolle directrice en haar assistenten hen boden. Ogen van mensen die hoe verschillend hun maatschappelijke positie vroeger ook was elkander op Overduin hebben gevonden en met elkaar omgaan als hechte vrienden en vriendinnen We voelden ons plotseling thuis tussen deze geknakte mensen, die als een kind zo blij zijn wanneer ze een nieuwe rok mogen dragen en Indisch eten krijgen in plaats van de zware Hollandse pap. Die ademloos kunnen luisteren wanneer de directrice, zuster M. G. Bergman, voor leest uit de Bijbel, het boek waaruit zij hun troost willen halen en dat als geen ander boek in staat is om die troost te geven. Sinds februari van dit jaar verblijven deze mensen, 26 repatrianten uit Indone sië, op Overduin, maar het einde van hunj toeven op de buitenplaats is nu in zicht, omdat het tehuis waarschijnlijk nog vóór Kerstfeest van dit jaar ontruimd zal wor den en een andere bestemming »al krijgen. De repatrianten zullen dan elders worden ondergebracht; ze mogen zelf kiezen in welke streek van het land, maar het voor naamste is, dat ze in de buurt komen wo nen van hun familieleden, om welke re den Overduin nu verlaten zal worden. De meeste van de uit Indonesië uitge wekenen hebben familie buiten Zeeland en wie maar een beetje weet wat het voor een oudje zeggen wil je familie ver Z3* vaartu^ vandaag van huis te hebben, zal kunnen begrijpen dat het voor vele van de in Overduin ge- huisden een hardgrondige wens was om daar te 'gaan wonen waar ook zuster die en dochter die woont. Zuster Berman, die W Een aantal, repatrianten voor het tehuis, waarin zij zo liefdevol worden verzorgd. MIDDELBURG Tentoonstelling van duiven, konijnen en kippen MIDDELBURG. De konijnenfokkers- vereniging „Nut en Sport" te Middel burg is voornemens ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan der vereniging eind december een tentoonstelling van konijnen, kippen en duiven te houden in de Zeeuwse hoofdstad. Ereprijzen zijn reeds beschikbaar gesteld door H. M. de Koningin. Z.K.H. Prins Bernhard, de Commissaris der Koningin in Zeeland en B. en W. van Middelburg. Advertentie of rheumatiek? Flink wrijven met Kloosterbalsem. dit dief) in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg J Het ongeluk bij Rilland Eigen nieuwsdienst RILLAND. De rijkspolitie te Ril land zal, zodra de toestand van de patiënt dit toelaat, de heer L. Lange- maire verhoren, naar aanleiding vanj het motorongeluk dat deze in de nacht] van zaterdag op zondag onder Rilland had. Mevrouw Langemaire kwam bij i het ongeluk om het leven. De heer Langemaire, die op het ogen- I blik in een Tilburgs ziekenhuis verblijft, j maakt het naar omstandigheden rede- lijk. Het levensgevaar is echter niet ge- weken. Berichten als zou hij zijn over- j leden, berusten op onjuistheid. (Van onze correspondent) OOSTERLAND Omtrent de naam van het sportveld ,.De Saêle" te Oosterland tasten velen in het duister. Onderzoekin gen hebben nu dit raadsel opgelost. Het stuk „koornland", zoals bouwland destijds werd genoemd, werd eertijds aangekocht door de Hervormde predikant, ds. Th. Saai. di® de gemeente Oosterland diende van 1679 tot 1685. Tijdens zijn verblijf aldaar moet deze dominee dit stuk land, dat sedert mensen heugenis weiland is, zelf hebben ebouwd; misschien uit liefhebberij of als aanvul ling van een schraal tractement. Hoe het zij, dominee heeft nooit kunnen vermoe den. dat het veld later als sportveld zou worden ingericht. De naam is echter niet nieuw, want sedert 1685 heeft het land de naam van ds. Saai gedragen. Ds. Saai is trouwens niet de enige pre dikant, die de Herv. kerk van Oosterland diende en die behalve het ambt van her der en leraar ook tegelijk als landbouwer- fungeerde. Op veel groter schaol is dit ook bekend van ds. Bernardus Gewin, predikant te Oosterland van 1841 tot 1853. WONINGEN AANBESTEED BRUINISSE. Gisteren werd alhier aanbesteed de bouw van 10 woningwet woningen voor rekening van de gemeen te. De raming was 102.000. Laagste in schrijver was de firma S. Capelle en Zn., te Bruinisse, voor 94.350. De man betoogde, dat de kinderen niet bij hem in dienst waren. „Maar zij heb ben voor u gewerkt en u heeft ze be taald", meende de kantonrechter. Van G. zei, dat de kinderen maar een poosje be zig geweest waren en dat hij hen al had weggestuurd, voordat de politie kwam. „Voordat de politie terug kwam", bracht de officier van justitie, mr. Ph. M. Schen- kenberg van Mierop, vlug in het midden. Hij wees er op, dat de wachtmeester reeds eerder was geweest. Bovendien had Van G. tegenover de ver balisant verklaard, dat de jongens en meisjes in hun vakantie best wat konden bijverdienen. „En voor my zijn het goed kope arbeidskrachten", aldus de tuinder. 'Mr. Schenkenberg stelde er ecjhter prijs op de wachtmeester te horen en daarom werd de zaak aangehouden tot 19 novem ber a.s. De landbouwer A. B. uit 's-Heerenhoek werd conform de eis-veroordeeld tot een boete van 30,Enige tijd geleden had hij in Lewedorp met zijn personenwagen geen voorrang verleend aan een van rechts komende auto, waardoor een bot sing ontstond. Bij het vonnis hield mr. Moolenburgh rekening met de omstandig heid, dat een tarwegewas destijds het uit zicht belemmerde. Een boete van 2,50 kreeg de winkelier C. G. de J. uit Hein- kenszand, na een eis van 5,Hij volg de 17 augustus met zijn auto op de rijks weg in Kruiningen de linker-rijbaan. De Goese koopman A. de W. kwam er nog beter af. Hij werd conform tot 2,boe te veroordeeld, omdat hij op 15 augustus in Souburg zonder vergunning fruit had gevent. De man leurt er altijd, maar op vrijdagen worden geen vergunningen af gegeven. De Vlissingse metaaldraaier A. A. de B. tufte per bromfiets 17 augustus vanuit de Fort de Haakweg rustig de Dorpsstraat te Vrouwenpolder in, zonder op een stop bord te letten. Toevalligerwijs stond er een politieman en zodoende kwam De B. dit ritje op 7,50 te staan, nadat de offi cier 12,had gevorderd. Een boete van 35,eiste mr. Schenkenberg tegen de bejaarde expediteur W. R. uit Goes, die 4 september op de hoek van de Piet Hein- stx-aat en de De Ruyterstraat in Middel burg zijn veewagen pardoes tegen een trekker met oplegger aanstuurde, 's Mans aandacht was afgeleid door een steppen de kleuter, die onder de vrachtauto dreig- Eigen nieuwsdienst Aan de rand van het dorpje Geersdijk op Noord-Beveland wordt momenteel hard gewerkt aan de bouw van een nieuwe gereformeerde kerk. De inwoners van Geersdijk krijgen nu enig zicht in de situatie want thans zijn de bouwlieden zover gevorderd, dat de buitenmuren zijn opgetrokken en de dakspanten geplaatst. Indien er zich geen onvoorziene moeilijkheden zullen vpordoen hoopt men in het voorjaar het kerkgebouw in gebruik te kunnen nemen voor de ere-dienst. (Eigen nieuwsdienst) BRESKENS De raad van Breskens komt maandagavond 27 oktober in open bare vergadering bijeen. Inzake de grenswijziging Groede-Bres kens delen b. en w. de raad mee, dat! Ged. Staten op 7 november een zgn. be zwarenzitting zullen houden, waarop de: betrokken raden in de gelegenheid zullen! worden gesteld hun gevoelen met betrek-, king tot genoemde grenswijziging ken baar te maken. B. en w. stellen de raad, voor het .college als gemachtigden aan te, wijzen voor de gemeente Breskens. Enige weken geleden hebben de samen-' werkende Breskense Middenstandsorgani saties besloten tot oprichting van de N.V., Zeebad-Breskens over te gaan. De ont- werp-statuten, welke door het plaatselijke) comité werden ontworpen in samenwer-i king met het ministerie van economische1 zaken, werden de raadsleden toegezonden. B. en w. komen ter zake met een twee ledig voorstel. 1. Om mede te werken aan de oprichting der genoemde N.V. en 2. in de vorm van een aandelenkapitaal in de N.V. Zeebad-Breskens deel te nemen tot het totaalbedrag, waarmee door de Breskense Middenstand, bedrijven, vereni gingen, andere inwoners enz. in de N.V. gezamenlijk zal worden geparticipeerd, evenwel tot een maximum van 15.000, Ook komt het achterpand met brandgang achter de Boulevardwoningen., waarover de vorige vergadering veel te doen is ge weest, weer aan de orde. Het socialistische] raadslid mevr. Niermans-Gossije heeft de raad schriftelijk verzocht om van het stukje gemeentegrond tussen de woningen van de heren Fenijn en Van Schaik een, zgn. brandgang te maken. B. en w. ad viseren de raad het verzoek af te wijzen. Voorts delen b. en w. mee, dat in over leg met de Rijkswaterstaat er naar ge streefd zal worden voor de bewoners van de Boulevard-noordzijde een achterpad te krijgen. In afwachting van een en an der zullen b. en w. de door mevrouw Niermans bedoelde grond waarop zij een brandgang wenst, niet meer verhuren aan de heren W. H. Fênijn en G. H. M. va Schaik. Zoals meer gemeenten in Zeeland heeft ook de kerkeraadt van de gereformeerde kerk te Geersdijk een flinke som uit de pot van het Nationaal Rampenfonds ge kregen, waardoor het mogelijk was over te gaan tot de bouw van een nieuwe kerk. Het oude gebouw had veel geleden van het zoute water en men had tevens enkele verzakkingen geconstateerd, zodat een nieuwe kerk geen overbodige luxe was. Het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft ontwierp de plannen en enkele; maanden geleden kon de firma a. denj Herder en Zn te Wolfaartsdijk met de bouw beginnen. De kerk belooft een juweeltje te wor den; kloek en ruim met, veel licht. De kerkzaal beslaat een ruimte van 16.70 bij 11 meter en is berekend op ruim 200 zitplaatsen. Via de ingang treedt men de hall bin nen, die tevëns gebruikt kan worden als vergaderruimte. Een zeer practische op lossing. De hall kan als vergaderlokaliteit nog uitgebreid worden door het weg schuiven van de harmonicadeuren, die de consistorie een afscheiding geven. Rechts van de hall vinden wij de garderobe, toi-. let, keuken en ruimte voor centrale ver warming. De hall vormt a.h.w. het uitsteeksel van de kerk in laagbouw. De eigenlijke kerl£ omvat alleen de kerkzaal. De vloer van de kerk naar de preekstoel loopt een halve meter af. Onder de orgelgalerij door komt de bezoeker de kerkzaal bin nen. Het kerkpad bevindt zich niet precies midden in de kerk; de preekstoel ech ter wel. De kansel is op een verhoging geplaatst, waarbij nog ruimte is gere serveerd voor het doopvont en de avondmaalstafel. Hierdoor wordt een liturgisch centrum geschapen. Een nieuwigheidje bij de bouw vormt de constructie van het dak; de bouwers hebben daarvoor stalen kolommen ge bruikt. hetgeen de degelijkheid zeer ten goede komt. Bij de kerk wordt een garage en fietsenbergplaats geplaatst en voorts wordt het gebouw gemarkeerd door een schoorsteen, die ongeveer twee meter boven het schuine dak uitsteekt. Een toren is niet in het project opgeno men. Al met al wordt een mooi complex ver kregen, waarop ongetwijfeld iedere Geersdijkenaar trots zal zijn. Met name het gereformeerde deel van de bevolking. Reden genoeg om God te danken en te loven voor deze zegeningen. (Eigen nieuwsdienst) HOEK In Hoek is gisteren op een openbare verkoop voor een woonhuis hon derd gulden geboden. Toch was het geen krot. Het lage bedrag vond zijn oor zaak in het feit, dat er geen kopers wa ren. Notaris G. J. van Campen te Ter- neuzen, die ten verzoeke van de erven Meertens te Sluiskil het pand Noordstraat 47 te Hoek zal verkopen, heeft, na over leg met zijn opdrachtgevers medegedeeld, dat de verkoop niet door zal gaan. Het bod van honderd gulden was het hoogste en tevens het enigste. Van onze correspondent 's-GRAVENPOLDER. Zij het wel veel later dan oorspronkelijk de bedoe ling was, is men thans bezig met de plaatsing" van het nieuwe orgel in de Gereformeerde Kerk van 's-Gravenpol- der. Het is gebouwd door de fa. C. Ver- weijs te Amsterdam. De juiste datum van ingebruikneming staat nog niet vast. Wel is thans bekend, dat het orgel voor de eerste maal zal be speeld worden door de heer P. C. Brak man te Axel. Ook zal bij de samenkomst tot ingebruikneming een koor optreden. Van onze correspondent VEERE. Zondag a.s. zal in de morgendienst (half tien) in de Herv. kerk te Veere kand. L. Wie- ringa uit Amersfoort worden be vestigd als predikant van de Her vormde gemeente te Veere en Kle- verskerke. Bevestiger zal zijn ds P. Kloosterman te Kloetinge. Kandidaat Wieringa werd op 16 april 1952 geboren, bezocht het Chr. Gymna sium te Utrecht en studeerde verder aan de R.U. te Utrecht, waar hij op 30 maart 1955 zijn kandidaats- en op 17 september 1957 zijn kerkelijk examen deed. Kandi daat Wieringa is als leervicaris werkzaam geweest te Zwolle van 1 oktober 1957 tot 1 februari 1958 en werd op 3 juli 1958 na een te Utrecht gehouden colloquium toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. j Kandidaat Wieringa was van 15 april 1955 tot. 1 oktober 1956 secretaris Jeugd werk der Ned. Chr. Stud. Ver. te „Woud- I schoten", Zeist. Advertentie 95-70c» de te komen. Hiermee rekening houdend bepaalde mr. Moolenburgh het vonis op 25,—. Doordat hij teveel aandacht besteedde aan de trappers van zijn bromfiets kwam de landbouwersknecht J. B. uit Vrouwen, polder op de Langevieleweg te Middel burg in botsing met een „tegenliggende" personenauto. Het kostte hem conform de eis f 15 boete. De bestuurder van de personenauto, de Koudekerkse café-hou der J. P. A. R. kreeg een boete van drie rijksdaalders, omdat hij onvoldoende rechts had gehouden. Op de rijksweg even vorby Kloetinge ontstond 13 augustus een bijzonder ge vaarlijke situatie voor een wagen van de rijkspolitie, toen een tegemoetkomende vrachtauto met aanhangwagen op het linker weggedeelte kwam om een andere vrachtwagen in te halen. De bestuurder van het samenstel, dat 18 meter lang was en dat geladen ws met 9 toil stro, zag zich genoodzaakt de andere wagen te snijden, waardoor deze in de berm te recht kwam. Was dit niet gebeurd, dan zou het hele spul op de politiewagen in gereden zijn. De bewuste chauffeur, J. B. van V. i^it Doorn, had volgens de tenlastelegging niet mogen inhalen, omdat er een tegen ligger aankwam. Maar volgens Van V. was de politie-auto nog niet te zien voor hij zijn manoeuvre begon. „De bestuurder van de andere vrachtauto ging echter plotseling zijn snelheid opvoeren en daardoor had ik veel meer tijd nodig om er langs te komen", aldus Van V. Om dit te kunnen controleren werd de zaak aan gehouden. =>2^acj-meditatie „Is dit niet het grote Babel, dat ik gebouwjd heb". Daniël 4 vers 30b Nebukadnezar voelde zich een groot heerser. Hij liet dat vaak genoeg blijken en pochend merkte hij dan op: Is dit niet het grote Babel, dat ik gebouwd heb? Wat een zelf overschatting en wat een zelfver heerlijking. Nebukadnezar heeft dit zwaar moeten bezuren, zoals dat meestal gaat bij dergelijke figuren. God sloeg toe en Nebukadnezar werd uit de gemeenschap gestoten. Nog erger, hij moest gras eten gelijk de runderen. Hebben wij ook niet een tikkeltje meegekregen van Nebukadnezars zelfoverschatting een zelfverheerlijking? Wij denken gauw, dat wij iets te vertellen heb ben en tot heel wat in staat te zijn. Maar o, wat valt dat tegen als God Zich er mee bemoeit. En als wij niet naar Hem willen luisteren dan slaat God ook bij ons toe. Het voor beeld van Nebukadnezar kan ons genoeg zeggen. (Eigen nieuwsdienst) ZIERIKZEE Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling de gerestaureerde kleine of Gasthuiskerk aan het Haven plein te Zierikzee op vrijdag 14 november a.s. weer in gebruik te nemen. Daartoe zal een speciale dienst worden gehouden. Met de restauratie werd in 1947 reeds begonnen, maar in 1949 werdde kerk ge heel gesloten. De stormramp van 1953 bracht een aan zienlijke vertraging in de werkzaamheden met zich mede. Thans is het zover, dat het kerkgebouw, waarover wij reeds in ons blad van zaterdag jl. schreven, voor de diensten kan worden opengesteld. Van onze correspondent TERNEUZEN. De onderwijzer J. M. P. S. uit Vogelwaarde moest zich dinsdag voor de kantonrechter te Terneuzen verantwoorden, om dat hij op het kruispunt Crocusstraat-Azaleastraat te Terneuzen, ter personenauto. Bromfiets en auto werden hierbij beschadigd. S. had wijl hij een bromfiets bereed geen voorrang had verleend aan een teveel naar rechts gekeken. De officier, mr. Andreae, hoopte dat S. de kinderen op zijn school de verkeersregels zou leren en daarzelf ook wat van zou opsteken. Eis en uitspraak 25 gulden of 5 dagen. Met een vrachtauto die te zwaar met bieten geladen was werd de chauffeur G. A. M. de M. uit Vogelwaarde aangehouden. De officier merkte op dat door overbelasting de wegen schade wordt toegebracht en dat regelmatig getracht wordt door overbelasting ritten uit te sparen. Eis 50 gulden of 10 dagen, uitspraak conform. P. C. P. fabrieksarbeider te Hulst reed met zijn bromfiets op het linker gedeelte van de weg nabij Axel, toen hij een stil staande auto voorbij wilde rijden was hij de weg opgekomen waardoor een botsing volgde met een hem tegemoet komende auto. Het links rijden daar ter plaatse wordt door de politie toegestaan, maar mr. Andreae was van mening dat het rij den aan de afwijkende kant meebrengt dat er extra moet worden opgelet. Reke ning houdende met de grote financiële schade die verdachte zelf had moeten be talen eiste hij 20 gulden of 4 dagen. Op de vraag van de kantonrechter mr. H. van der Belt of verdachte nog wat te zeg gen had, luidde het antwoord „Ik heb pech gehad". Deze pech behield hij, want de uitspraak was gelijk aan de eis. Komende van de brug te Sluiskil, had de vertegenwoordiger P. J. S. uit Amster dam met zijn auto geen voorrang ver leend aan een andere op de vorrang rij dende auto. S. die voor de eerste maal Zeeuws-Vlaanderen bezocht had teveel op het A.N.W.B.-bord gelet en het voor rangsbord niet gezien. Eis 40 gulden of 8 dagen. Mr. v. d. Belt wilde er rekening mee houden dat S. daar ter plaatste niet bekend is en maakte er in zijn uitspraak 30 gulden of 6 dagen van. Op 24 augustus stond de vrachtrijder A. C. J. te Clinge met zijn vrachtauto aan de linkerkant van de weg, gedeelte lijk op de rijweg. Door het niet tijdig be merken van deze wagen, was J. D. met zijn auto hier met flinke vaart opgereden. D. zowel als zijn zoon die bij hem in de wagen zat, zeiden de stadslichten waar mede de vrachtauto verlicht was niet ge zien te hebben. Omdat er tegenliggers waren hadden ze met gedimde lichten ge reden. In deze zaak stond ook terecht mevr. S. M. v. H.-M. die met haar auto links van het weggedeelte op het rijwiel pad had gestaan. Mevr. v. H. had met de koplampen de vrachtauto bijgelicht. Doordat er een ernstig ongeluk was gebeurd eiste de officier, nadat hij er D. op had gewezen dat hij zyn snelheid niet aangepast had aan de omstandigheden. Voor het links van de weg staan 20 gul den of 4 dagen en voor het in gevaar brengen van de veiligeheid 40 gulden of 8 dagen. De verdediger mr. Berce was van oordeel dat J. zyn wagen die met gerst werd geladen, dat nog op het land stond, links gezet had, omdat anders de mannen steeds de weg moesten overste ken. De wagen was verlicht en hij had zich laten bijlichten door de wagen van mevr. v. H. Pleiter was van mening dat J. de veiligehid van het verkeer had be-, vorclerd. De eis voor mevr. v. H. was 15 gulden of 3 dagen, uitspraak 12,50 of 3 dagen. Op 11 augustus reed L. B. fotograaf te Rotterdam met zijn auto over de Loven- weg te Hoek. Hoewel hij op de dijk een auto, besturdu door G. v. W. it Terneu zen, zag aankomen had hij hoewel v. W. geleerd had en dat dit veranderd moest worden, was A. van mening, dat hij nog veel moest leren voordat hij 80 was. Re kening houdende de grote schade die A. reeds had, er was voor circa 600 gulden schade aan de auto, waarvoor A. niet was verzekerd, en de dode ponny veranderde de kantonrechter de eis 25 gulden of 5 da gen luide in 20 gulden of 4 dagen, met de bemoedigende woorden „Door schade en schande wordt je wijs". Op de Rapenburg, nabij de kruising, gaf M. H. uit Groenendijk (gemeente Honte- nisse) die een bromfiets bereed geen voor rang aan een met zeer grote snelheid rij dende auto. H. wilde de weg oversteken en door een vrachtauto die hij liet pas seren zag hij de personenauto niet. H. die in een liefdehuis opgenomen is wilde de hem schriftelijk opgelegde boete wel be talen, maar heeft geen centen. Op de vraag van de officier hoe hij dan aan de bromfiets komt, was het antwoord, dat die van zijn dochter kwom, die deze na de aanrijding had laten repareren. Of hij het niet beter vond er nu niet meer op te rijden. Maar dat vond H. niet, want zijn dochter had nog niet gezegd: „Vader stopt er mee". Omdat bij een geldboete de doch ter zou moeten betalen en mr. Andreae van mening was dat H. zijn eigen boon tjes nu maar eens moest doppen eiste hij één dag voorwaardelijk met een proeftijd van één jaar. De ontzegging tot het be voegdzijn van het berijden van een brom fiets 4 maanden met een proeftijd van een jaar. Als antwoord of H. alles goed begre pen had kreeg mr. v. d. Belt een volmon dig ja, maar toen ti. moest herhalen wat de eis was. was het, „ja maar dat weet ik niet helemaal meer". De uitspraak was conform de eis. In de Noordstraat te Terneuzen was J. C. P. op een avond dronken aangetroffen. Volgens zyn verhaal was hij op weg naar huis, toen twee zeelieden die hem de weg vroegen zijn fiets meenamen. P. was hen nagegaan en had met hen in een café, hoe wel hij al wat op had, nog wat biertjes gedronken. H. die een geregeld drinker is heeft zich onder controle gesteld en wil alle medewerking verlenen om deze ziekte te boven te komen. Eis 30 gulden of 6 dagen. Mr. v. d. Belt bracht dit daar P. van goede wil is en bereid is volledig me de te werken terug tot 25 gulden cn 5 dagen. De gemeentewerkman te 's-GRAVENPOL DER heeft een uniform gekregen, die hij zal dragen bij het assisteren bij huwelijksvol trekkingen en bij begrafenissen. In de polder bruinisse is men begonnen met de van rechtskomende voorrang had en de herverkaveling van het laatste blok, ooste- weg daar ter plaatse zo smal is dat ze el-! v,an. de Lan£e Weg. Door een defect kaar niet konden naderen niet Pennec*'^ let uurw^rk van de toren der Ned. ^aa_.., passeren, niet ^genoeg Herv. kerk te sint-ann al and gaf deze niet de juiste tijd aan. Gelukkig werd een uitgeweken en te laat gestopt. Van W. had nog getracht B. te ontwijken maar was in de wegberm terechtgekomen en met hem in botsing gekomen. Nadat W. de F. als getuige was gehoord en Van W. en De F. door B. voor leugenaars waren uitgemaakt, concludeerde mr. Andreae dat althans in de rechtszaal de heren niet na der tot elkaar waren gekomen, wel op de en ander vlug verholpen, zodat de Sint- Annalanders thans weer de juiste tijd kun nen zien. Nu de wijkverpleegster mej. j. A. Krijger uit SINT-ANNALAND binnen en- keel dagen naar Haarlem vertrekt, zal ze ook niet meer als dirigente van het kinder koor „De Zangvogeltjes" kunnen optreden. Als zodanig zal zij worden opgevolgd door de heer Corns. Scherpenisse, die voorheen dijk. B. had eerder moeten stoppen en,d!l'Sen' ,wai van het gemengd zangkoor hoewel hij zelf de politie gewaarschuwdj neé?TCrenigtnR hief" h™tmie"ftuk vln'jo'on had hoorde hij 25 gulden of 5 dagen tegen spit ,?Misdaad wortt goed betaald» m studi? zich eisen, bu de uitspraak werd dit 15 genomen Het zal opgevoerd worden voor de gulden of 3 dagen. j muziekvereniging. De dorpsbibliotheek te j z RETRANCHEMENT is met de uitreiking van Van de veehandelaar J. W. A. te Axel,boeken begonnen. Een aanvulling werd ont was op 18 juli des avonds een ponny, die vangen van de Reizende Bibliotheek. De in de weide liep, uitgebroken. Het dier) C.J.BT.B., afd. SEROOSKFRKE (W.) verga- dat op de weg liep werd door een met' onder yan dc w er A. Maljaars grote snelheid rijdende auto dood gere- den. De afrastering bleek niet m orde tc;handeld. Voorts werd een praatje gehouden "«n. On de vraag of A. door dit ongeval'over wintertarwe

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3