GOES ANTWOORDT NIET Vraa ZLM stelt inkrimping voorlichting aan de orde Gemeentebestuur van Kloetinge zegt: AFSCHEID Mr. J. A. E. RINK Kortgene tobt met vele financiële moeilijkheden <3E2> EXPO-ORGEL VERHUIST NAAR GEERSDIJK KUIS ZLCraó door Zeeland Bewoners Segeersweg kunnen geen kinderhoofdjes meer zien Woensdag 22 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Goes en Kloetinge niet verwacht Vrije Universiteit Mededeling over samenvoeging van 2)acj medita tie Waarom geen satellietstad? Honderd lia AANLEG STRAAT MET RIOLERING MlilISIIÏOOPra ,en g PHILIPS Bromfietser gewond bij botsing Donderslag De heer Wiessner veertig jaar bij bij griffie rechtbank Satelliet Hartelijke toespraken tot griffiekleuter van weleer Weiiiig drukte in haven van Bruinisse MIDDELBURG Begroting sober van opzet Voorlichting Waterleiding Vrij gemaakten krij gen kerkelij ke goederen Ds. J. v. d. Haar deed intrede ^•Cuw&lijlz ^JORGEN IS HET een grote (lag voor de Vrije Universiteit. Dan worden namelijk over heel het land tienduizenden bezoeken gebracht door vrienden van de V.U. bij mensen van wie zij verwachten, dat ze ook vrien den van deze instelling van Hoger te vragen, hun bijdrage liefst te ver dubbelen. Het is met de V.U. een eigenaardige historie, die prachtige kanten heeft. Opgericht in een tijd, dat de wetenschappelijke instellingen in ons land zich niet wilden richten naar een Schriftuurlijke wetenschap, doch integendeel veelal alles wat zich richtte op de openbaring Gods ver wierpen en, waar het stand hield, af braken, heeft zij zich lange tijd moe ten handhaven als universiteit, die slechts een gedeelte van het terrein der wetenschap bestreek, die geen promotierecht had, die geheel in haar eigen onderhoud moest voorzien en die haar werk- en werf terrein had in een betrekkelijk klein deel van ons volk. Maar dit kleine deel heeft de krachten opgebracht om deze univer siteit in stand te houden en haar wer kingssfeer steeds uit te breiden. \U IS DE V.U, een erkende weten schappelijke instelling, die zeer goede naam heeft in binnen- en bui tenland en welker wetenschappelijke arbeid niet alleen de faculteiten der godgeleerdheid en der rechtsweten schappen maar ook die der genees kunde, wis- en natuurkunden, letteren en wijsbegeerte en economische we tenschappen omvat. Niet minder dan 120 hoogleraren11 Van Kloetjage: ..Hierbij delen wij u me en daarnaast vele wetenschappelijke de. dat wij met zeer veel belangstelling assistenten zijn dagelijks werkzaam nebben kennis genomen van uw schrij- ,1 o-n„ I ven betreffende overleg van de gemeen- om de 2o00 studenten uit het gehele (en q06s en Kloetinge over samenwer- land wetenschappelijke vorming te tussen die gemeenten (grenstvijzi- geven, waarbij zij met de wijsheid der Schriften, die zij voor hun persoon lijk leven hebben aanvaard, op alle manieren rekening houden. Dit zou niet mogelijk geweest zijn, als niet sinds 1906 de overheid de positie der V.U. had erkend, door haar ook een subsidie te geven. Maar desondanks is er nog altijd een intense organisatie over het gehele land van provinciale en locale comité's, die de ontbreken de gelden bijeenbrengt. Zoals in iiet verleden „kleine luyden" naast het geld, dat ze reeds voor kerk en school offerden, toch nog bedragen gaven, waarvan het totaal verbazing moet wekken, zo is er ook op het ogenblik nog een grote kring, die zich finan cieel achter deze universiteit stelt. Meer dan 100.000 vrouwen sparen voor de kas der universiteit, bijna 0000 overtuigden zijn toegetreden als lid, een 5000 daarnaast is donateur, een 4000 anderen zijn contribuant en op deze wijze ontving de V.U. in 1955 een bedrag van meer dan 314 ton. \IAAR ER IS meer nodig. Op dit ogenblik is de V.U. bezig, in Am sterdam het modernste ziekenhuis van Nederland te bouwen. Op een ter rein dat 12'- hectare gronds beslaat. Inderdaad, ook daarvoor komt een groot subsidie. Maar er moet toch een Van een onzer verslaggevers KLOETINGE. Van begin januari van dit jaar af wacht de burgemeester van Kloetinge, mr, H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye, al op een belangrijke brief van het gemeentebestuur van Goes. Elke morgen vliegt Kloetinges burgemeester haastig de binnen gekomen post door op zoek naar een van het stadhuis te Goes uit verzonden brief, maar elke dag opnieuw moet de eerste burger van Kloetinge zijn gespannen toekijkende gemeentesecretaris dezelfde woorden toevoegen: „Goes heeft niet geantwoord". Er zal nu wel gauw een brief komen, zei burgemeester mr. H. N. Baron Schimmelpenninck van der Oye in januari van dit jaar tot de beide Kloetingse wethouders. Maar januari ging voorbij zonder een brief uit Goes. Het zal februari worden, opperde een der wethouders, maar ook in deze maand kwam geen schrijven van B. en W. van Goes binnen. Zo gingen de maanden voorbij.... Op 21 mei van dit jaar echter bracht de post in Kloetinge een brief, die een spreekwoordelijke donderslag bij heldere hemel bevatte. Die brief kwam uit Middelburg. Goes antwoordde niet. schrijdende ontwikkeling in centraal Zuid-Beveland impliceert naar onze me ning niet, dat de oplossing slechts ge vonden kan worden door een grenswij ziging. De wet immers opent de moge lijkheid tot samenwerking tussen na buurgemeenten en wij voorzien niet, dat er zich problemen zullen voordoen, die niet opgevangen kunnen worden door middel vane en gemeenschappelijke re geling. Wij hopen van harte, dat ook uw ge meentebestuur bereid is. in volledig ge- zamelijk overleg, mede te werken aan een voor beide gemeenten bevredigende regeling". Dat schreven B. en W. van Kloe tinge. Oo 29 november 1957 antwoordde B. en W. van Goes zie hierboven) met belangstelling te hebben kennisge nomen van de Kloetingse brief en te gelegenertijd hierop nader terug te zul len komen". Nog is dat tijdstip niet aangebroken, naar het schijnt. „Het wordt zoetjesaan tijd", zeggen echter de Kloetingse raadsleden. Op 29 november' schreef het college van burgemeester en wethouders van Goes de volgende brief aan B. en W, ging Goes-Kloetinge). De door u in dit schrijven aangehaalde aangelegenheid heeft in ons college (B. en W. van Goes) een onderwerp van uitvoerige bespre king uitgemaakt en wij hopen hierop te gelegenertijd nader terug te komen". Het gemeentebestuur van Kloetinge wacht nog steeds op dat: „te gelege- nertijd" en het kan zich nauwelijks voor stellen, dat de tijd nog niet is aange broken om eens rond de tafel te gaan zitten en over de problemen van Goes en Kloetinge te gaan praten. De gemeente Goes beweert al tal van jaren, dat het in zijn uitbreidingsmoge lijkheden ernstig wordt beknot door het gebrek aan bouwterreinen. De uitbrei ding van Goes zou, aldus de visie van het bestuur dezer Zuidbevelandse stad, hoofdzakelijk dienen plaats te vinden in oostelijke richting', in de richting van Kloetinge dus, In 1954 kwam een voorstel van Ge deputeerde Staten van Zeeland, om de gemeente Kloetinge op te heffen, in de raad van deze gemeente aan de orde. Gedeputeerde Staten stelden toen voor de dorpskern van Kloeti.nge bij Goes te voegen en de rest van Kloetinge te verdelen onder de gemeenten Kattendij- ke, Kapelle en 's Heer-Abtskerke. Dit plan stuitte toen in Kloetinge op ster ke tegenstand. Uitgezonderd Goes voel den de omliggende gemeenten, die dus uitbreiding van grondgebied in het vooruitzicht was gesteld, niets voor de vergroting van gebi.ed. Het gemeentebestuur van Kloetinge was echter wel van mening, tiat Goes stuk bovenop komen uit eigen bij- met grote problemen worstelde i.v.m. dragen. Dit is één van de redenen het tekort aan bouwgrond. Daarom waarom weer een beroep wordt ge- werd in 1954 aan het gemeentebestuur van Goes een oppervlakte van ruim 100 daan op hen die geacht worden tot de fla gron(igepie(i van Kloetinge, gelegen vriendenkring van de V.U. te behoren, tiij clc haven en tussen de Heernisse- Het is nu eenmaal zo, dat vele con- weg en de Stelleweg, aangeboden. Op tributies en donaties nog altijd het te™<nn zouden ongeveer 4000 wonin gen gebouwd kunnen worden. Het gra is zelfs stautair „ehandhaatd zijn meent6],egtuul. van Kloetinge meende gebleven op het peil van de vooroor- iGoes, door dit voorstel te aan- logse geldwaarde. vaarden, voorlopig ,,uit de brand" zou Men wil trachten hierin verandering z'in- te brengen. Want men wil er aan vast- De gemeente Goes is hier echter, deel- houden geheel overeenkomstig dede men ons in Kloetinge mede. nooit TT op ingegaan. B. en W. van Kloetinge eigenaardige positie, die de V.U. lil- „ebben het gemeentebestuur van Goes de historie had dat zij steunt op de meermalen de verzekering gegeven niets liefde van een belangstellend deel liever te willen dan te trachten in ge- nn„ vnll, zamenlij'k overleg tot een zo prettig mogelijke oplossing te geraken, zonder Die liefde kan zich uilen in woor- j samenvoeging van beide gemeenten den. Maar die liefde moet zich ook te komen. uiten in de daad. Daarop doet men een beroep. Daarvan melding te maken in deze tijd, nu zovelen alles van de over heid verwachten, achten wij onze taak. Retranchement Aanleg straat met riolering. Maandag werd in het gemeentehuis te Retranche ment de aanleg van een straat met riole ring aanbesteed. De raming bedroeg f7287.— Er werd als volgt ingeschreven: Gebrs. Den Ouden (Biervliet) f7900: fa. P. Tous- saint (Cadzand) f7800: H. A. den Exter i Groede f7065: Gebrs. De Bokx (Ter- neuzen f6950; fa. Freijser (St. Jansteen) f6875; fa, Sponselee (Kloosterzande) (6800 A. Maas (Middelburg) f6449: fa. Sanderse (Axel) f 6099: P. Mollet (Hoofd plaat) f4150. Advertentie. (reC&ït maakt U doodmoe en ondermijnt Uw gestel. U bent er het vlugst van af met Algemene vergadering t.b.c.-bestrijding Eigen Nieuwsdienst MIDDELBURG. De Provinciale Zeeuwsche vereniging tot bestrijding der tuberculose houdt op zaterdag 29 no vember des middags om half drie in het „Het Nederlands Koffiehuis" aan d" Markt m Middelburg de algemene jaarvergadering. Tijdens deze vergade ring zal dr. J. Meijer, directeur van het KNCV tot bestrijding der tubercu- Op 25 oktober 1957 schreven B. en W. van Kloetinge aan het dagelijks bestuur van Goes: ..Wij zijn 'bereid om in sa menwerking met uw gemeente te komen tot het concipiëren van ves-tigingsmog-e- lijkheden op het grondgebied van Kloe tinge. Het zoeken naar een voor beide gemeentebesturen aanvaardbare oplos sing heeft onze volle aandacht. De voort omdat op 15 januari van tie.t vorige jaar, toen B. en W. van Kloetinge een be spreking hadden met Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, de waarnemend voor zitter, gedeputeerde C. Philipse opmerk te. dat het wenselijk zou zijn, dat de besturen van de beide gemeenten „aan de tafel gaan zitten" en gemeenschap pelijk trachten tot een oplossing te ko men. De taak van Gedeputeerde Staten is, aldus de heer Philipse toen, slechts om bemiddelend op te treden. En wat deden Ged. Staten? Een brief sturen met de mededeling: „Wij zullen samenvoeging van beide gemeenten be vorderen". In Kloetinge begrijpt men dit niet. Inmiddels is, uit de krantenver slagen over de vergaderingen van de Goese raad, wel gebleken, dat Goes blijkbaar niet voelt voor een satellietstad op Kloetinge's gebied. Wil Goes ook de 100 ha bij de ha ven niet? Officieel hoort men in Kloetinge niets uit Goes, maar men gelooft, dat de Ganzestad héél Kloetinge wil, waarbij dan het oude voorstel van 1954, om Kloe tinge tussen de omliggende ge meenten te verdelen, meteen van de baan is. En tegen dit voornemen zal in Kloetinge ernstig verzet rijzen. Ik zal U loven, o Here, onder de volken, ik zal U psalmzingen onder de natiën; want hemelhoog is uw goedertierenheid, tot aan de wolken reikt uw trouw. Ps. 57 10 en 11 WIE ZIJN leven goed nagaat, zal erkennen dat hij bijna nooit, of althans nooit genoeg, toekomt aan het gedeelte uit de psalmen dat hierboven staat. Het zijn de aardse zorgen die de mens niet toelaten ..zo erg godsdienstig te zijn". Er is in ons leven eigenlijk maar weinig tijd „over" voor God. Wanneer we aan God denken, wanneer we bid den, dan is het meestal omdat we God zo breed nodig hebben of het is uit sleur. Maar kijk nu eens naar wat psalm 57 zegt! Loven, psalmzingen, God prijzen, dat vraagt God van ons. Daarvoor heeft hij de mensen geschapen. Advertentie PHILIPS Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Voor de Klove niersdoelen aan de Houttuinen te Mid delburg heeft zich gisteravond een bot sing voorgedaan tussen een personenau to, bestuurd door J. K. uit Zoutelande en een bejaarde bromfietser, J. M. uit St-Laurens. De bromfietser, die een hoofdwond en vermoedelijk een hersen schudding opliep, is naar een ziekenhuis in Middelburg gebracht. Omtrent de toedracht van het ongeluk kon de poli tie nog geen mededelingen doen. En terwijl men in Kloetinge nu eens geduldig dan weer ongeduldig, zat te wachten op de „gelegen tijd" van B. en W. van Goes, kwam op 21 mei van dit jaar en brief van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarin werd be richt dat Ged. Staten, gehoord de grens- wijzigingscommissie- Zeeland, hadden be- sloten de samenvoeging van de gemeen ten Goes en Kloetinge tot een nieuwe gemeente te zullen bevorderen. Deze brief kreeg men in Kloetinge als een donderslag bij heldere hemel. Men had over deze materie een bri-el uit Goes verwacht, doch met uit Mid- ^Daarover is men in Kloetinge wel wat verbitterd. Wij hadden toch iets anders mogen verwachten, aldus het Kloetmg- se gemeentebestuur. Enkele jaren geleden hebben de ste debouwkundigen van de gemeente Goes een plan ontworpen voor het stichten van een „satellietstad" op grondgebied van Kloetinge. Deze satelliet zou zo groot moeten zijn, dat er ongeveer 10.000 mensen zouden kunnen wonen. De stedebouwkundige van de gemeente Kloetinge heeft daarop een ander plan gemaakt, namelijk voor het stichten .van vier satellietsteden rond Goes, waarbij iedere stad ongeveer tweedui zend inwoners zou tellen. De op Kloe- tings gebied te vestigen stad zou be stuurd kunnen worden met behulp van een gemeenschappelijke regeling, waar voor, aldus het gemeentebestuur van Kloetinge, in de wetgeving globale re-, gelingen zijn getroffen. blij, dat zij in het openbaar kan ge- Met dit plan voor stichting van ^er tUig-en van grote waardering voor Eigen Nieuwsdienst GOES. De voorzitter van de Z.L.M. ir. M. A. Geuze heeft in de vergadering van het dagelijks bestuur zijn waarde ring uitgesproken voor het feit dat de prijzen van akkerbouw produkten veel tijdiger dan vroeger bekend zijn ge maakt. Het grootste probleem ligt bij de melkprijs. Over dit ingewikkelde vraagstuk zijn in ons land heel wat me ningen. Een beperking van de melkpro- duktie wordt echter door velen niet wen selijk geacht. De voorzitter .sprak als zijn mening uit dat het vetgehalte van de melk (corsumptie) verhoogd zal (moeten wor den. Dit punt hangt ov-erigens nauw sa men met de kwestie van de prijs voor de consument en dus met de consumen- tensubsidie, waarover de regering ad vies heeft gevraagd aan de SER. Hoewel de suikertoietenprij.'S op zich zelf niet tegenvalt, zit ook hier een ad dertje onder het gras. Indien namelijk in Nederland meer suiker geproduceerd wordt dan in het eigen land geconsu meerd wordt, moeten de fabrieken de ze meerdere suiker tegen wereldmarkt prijs afzetten. Op het ogenblik is deze wereldmarktprijs aanzienlijk lager dan de door de regering gegarandeerde prijs. Of de garantieprijs het volgend jaar dus werkelijk door de fabrieken zal kunnen worden uitbetaald, zal afhangen van de Van onze rechtbankverslaggever MIDDELHARNIS. „De rechtbank is satellietsteden rond Goes ging de Pro vinciale Planologische Dienst akkoord. Men hoopte dat ook Goes deze mogelijk heid zou accepteren. Bovendien hand haafde Kloetinge dan nog het aanbod om 100 ha grondgebied, gelegen bij de haven, aan Goes af te staan, desnoods zonder daaraan voorwaarden te verbin den. Inmiddels wijzigde Kloetinge het uit breidingsplan, rekening houdend met de verlangens van Goes. De planologen va-n beide gemeenten hadden contact met el kaar. doch een beslissing konden deze functionarissen uiteraard niet nemen. De gang van zaken bevreemdt het gemeentebestuur van Kloetinge temeer, om een beetje licht, maar tot op heden is er nog geen enkel lichtpuntje. De kwestie werd opnieuw urgent, toen enkele bewoners van een huis, datt een paar honderd meter van de spoor-1 lijn staat uit hun bed werden gebeld door een jongen en een meisje, die zei den met een bromfiets in de sloot te recht te zijn gekomen. Het meisje droeg natte kleren, terwijl de jongen ook niet vrij van spetters was. Óp het vragende gezicht van de boer vertelde de jongen, dat ze dorst hadden en graag een glaasje koud water wilden hebben. Op dat moment kwam een verschrikte boerin naar de voordeur, die nerveus j opmerkte: „Man, pas toch op, ze kun nen je wel poefen", maar de boerin toonde even later toch deernis met de jongelui, toen ze daar verkleumd aan de deur stonden. Ze werden van water voorzien en weigerden pertinent de aan geboden droge kieren. Daarna gingen ze weg. De volgende dag hoorde de boerin tot haar veroazing, dat de jongen en het meisje ook bij anderen aan de deur wa ren geweest met oelzeifde verzoek Die- 1 zelfde dag zag ze het stel weer lopen. De boerin vertelde ons, dat ze nu hele- j maal de schrik in de benen heeft. Geen t verlichting op de w;eg en dan nog jon gelui aan dc deur, die een heei ver-i dachte indruk maakten. Van het ver- j haal van de bromfiets geloofde ze geen' woord. De boerin maakte tegenover ons van de gelegenheid gebruik haar gramschap uit te spreken over de bijzonder slech- j te toestand, waarin de Segeersweg zich bij de huizen bevind. „Die kinderhoofd jes hebben al menige wielrijder parten Uw werk," zo sprak gistermorgen de president van de Middelburgse arrondis sementsrechtbank, mr. P. van Empel, tijdens een buitengewone zitting van dit college. Deze bijeenkomst was uitge schreven, omdat de heer W. F. Wiess ner, precies veertig jaar op de griffie van deze rechtbank werkzaam was. Het voltallige college, leden van het parket en de balie, alsmede familiele den en een groot aantal bekenden wa ren in de zittingszaal aanwezig, toen de president in een vrolijk gekleurd speechje het woord tot de jubilaris richt te. Hij herinnerde er aan, dat de heer Hogervorst in 1918 pogingen in het werk begon te stellen om een enigszins speel se jongeman in de vorm te passen, die het recht verlangt. Langzamerhand ge- Jukte dat en kwam het zo ver, dat de jongeheer Wiessner zich ging ergeren aan het voetbalspel van de jongens op ',het plein achter de rechtbank. „Maar u kon toen niet weten, dat daar de presi dent bij was, die u nu toespreekt." zo betoogde mr. Van Empel onder algeme ne hilariteit. Vijf presidenten en drie griffiers heeft de heer Wiessner in zijn veer tigjarige loopbaan meegemaakt en te gelijk met mr. Van Empel werd hij op een dag in 1931 door de eed aan het college verbonden. De president sprak hartelijke woorden van dank, niet in het minst voor de geweldige vriendschap, die de jubilaris altijd voor een ieder aan de dag legde. Na mens de „hoge overheid" kreeg de heer Wiessner een geschenk onder cou vert aangeboden en uit naam van de rechtbank een t.v.-tafel. Voor mevrouw Wiessner waren er bloemen. Mr. F. K. Adriaanse, die namens ae balie het woord voerde, zei de heer Wiessner reeds als „griffiekleuter" mee gemaakt te hebben, toen hij zelf nog een „baliekleuter" was. Hij releveerde het vertrouwenwekkende optreden jegens cliënten en de prettige dingen, die hij in de laatste oorlog heeft gedaan. Dit bestond uit het systematisch tabak „vor deren" ten behoeve van de gevangenen in Sint Michelsgestel. Een klein gedeel te wilde mr. Adriaanse hiervan terug geven in de vorm van een kist sigaren. In zijn antwoord zegde de heer Wiess ner tenslotte op geestige wijze dank voor de blijken van belangstelling op deze dag. BRUINISSE. De vissershaven van Bruinis.se biedt momenteel een verlaten aanblik. Slechts enkele vaartuigen heb ben deze haven nog als ligplaats en zijn overdag op de Zeeuwse stromen. De *rest va-n de vloot vertrok naar de Wadw denzee, waar gisteren en vandaag op mosselzaad mag worden gevist. In tegenstelling tot Brouwershaven, dat spreekt van grote drukte met de verscheping van suikerbieten is er ook op dit gebied in de haven van Bruinis se weinig vertier. De suikerfabriek in Puttershoek laat zo weinig mogelijk te Bruini&se verladen. Wel worden er nog bieten naar Din- teloord en Roosendaal verscheept, maar d-e drukte van andere jaren heeft plaats gemaakt voor een zeer kalme aanvoer. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBUR.G Mr. J. E. A. Rink. plaatsvervangend rechter bij de arron dissementsrechtbank te Middelburg, heeft gisteren na afloop van de politie rechtzitting, die hij voor de laatste keer presideerde, afscheid genomen. Zoals bekend is mr. Rink met ingang van 1 november a.s. eervol ontslag verleend. Conform de wens van deze grijze, in nemende magistraat werd aan dit af scheid geen officieel tintje gegeven. Slechts de officier van justitie, mr. G, B. J. v. d. Dussen, voerde het woord. Mr. V. c. Dussen zei, dat de recht bank het ten zeerste betreurde dat mr. Rink zijn funktie gaat neerleggen en hij wee-s -hierbij op de gezonde prettige sa menwerking. Mr. Rink verklaarde, dat hij verheugd was de laatste zitting te mogen leiden. Hij zei mr. v. d. Dussen 33 jaar geleden voor het eerst te hebben ontmoet en ge durende die tijd altijd' op prettige wij ze met het parket te hebben gearbeid, ook als rechter-commissaris. „Er is ge werkt op een manier, die het ambtelij ke ver te boven gaat". Mr. Rink sprak tenslotte woorden van dank tot het personeel en de parket wacht van de rijkspolitie. Advertentie opbrengst van deze wereldmarktprijs! Van de tarwepriijs kan gezegd worden dat dezfc- op een redelijk nieveau is ge bracht, aldus ir. Geuze. De voorzitter vroeg zich ten slotte af wat de gevolgen zijn, indien van het tot nog toe gevolgde garantiebeleid een in komensbeleid wordt gemaakt. Uit de memorie van toelichting op de begroting van landbouw blijkt dat de verschillende rijksvoorlichtingsdiensten ingekrompen zullen worden. De minis ter spreekt daarbij de hoop uit dat het bedrijfsleven een gedeelte van de taak op dit terrein zal overnemen. Ter ver gadering gaven verschillende consulen ten hun visie op deze inkrimping die voor hun diensten moeilijk te verteren zijn. Het bestuur sprak als %ijn mening uit dat het va-n groot belang is, dat de Z.L.M. zich op dit punt gaat beraden en de gevolgen, die er voor het bedrijfs leven uit de voorgestelde inkrimping zullen voortvloeien, van alle kanten aan een onderzoek gaat onderwerpen. Hier toe zullen binnen korte termijn enkele* mensen, waaronder de vertegenwoordi gers der Z.L.M. in de gewestelijke raad van de landbouwvoorlichting onder lei ding van de algemeen voorzitter worden bijeengeroepen. In de werkgroep die samen met de directie van de waterleidingmij Zeeuws- Vlaandere-n de aansluiting van onrenda bele gebieden zal gaan behandelen, wer den de heren C. Almekinders-Masclee en de h-eer J. J. de Regt-Dekker. ZWOLLE. De Zwolse rechtbank heeft de eis ingewilligd van de Vrijge maakte gereformeerde kerk te Lemele- Lemelerveld, die wilde dat de kerkelij ke goederen van de Gereformeerde kerk daar aan haar zouden worden toegewe zen. Op 15 juni 1946 had de meerderheid van de kerkeraad van de Gereformeer de^ kerk van Lemele-Lemelerveld zich vrij gemaakt van de leerbesluiten van de Generale synode van-Utrecht. De Gereformeerde- kerk werd tevens opgedragen de bij de vrijmaking aan wezige gelden en -het archief aan de vrijgemaakte kerkeraad over te dragen. St. Maartensdijk ST. MAARTENSDIJK. Nadat de Hervormde Gemeente vijf en een half jaar vacant was geweest, heeft ds. J. v. d. Haar uit Waddinxveen, het beroep naar Sint Maartensdijk aangenomen. Van dei- Haar werd zondag bevestigd door ds. P. de Jong uit Kootwijkerbroek. In de middagdienst, waarvoor een zeer grote belangstelling bestond, deed ds. v. d. Haar intrede. Als tekst had hij geko zen: „Maar een iegelijk zie toe, hoe hij daar op bouwt". Na de prediking sprak ds. v. d. Haar verschillende personen en instanties toe. BERGEN P ZOOM Filmavond Commissie Culturele Avon den. In de nieuwe verenigingszaal bij de Gereformeerde kerk in Bergen op Zoom hield de Commissie Culturele Avonden weer een ontspanningsavond. Dit keer werd de Zwitserse film Eroica vertoond, die het leven en het werk van de com ponist Ludwig van Beethoven in beeld bracht. De voorzitter van de CCA, de heer Gilhuis, deelde mee, dat'op 25 de cember een orgelconcert zal worden ge geven door Piet van Egmond. Op 4 fe bruari is er een toneelavond, die ver zorgd zal worden door het Zwijndrechtse gezelschap Joost van den Vondel, op 5 maart declameert de heer Bergmeijer en op 18 mei is er nog een filmavond. Advertentie Hechtste huwelijk tussen hout en kleur wordt gesloten door Flexa - de verf die zo trouw blijft zitten. Jaren de verl voor het schildergeest Vraag hei gratis boekje 'Knap het op met kleur' aan FLEXA. postbus 2. Leiden (Eigen nieuwsdienst) Hoewel het gemeentebestuur van Kort gene geenszins pessimistisch gestemd is baart de financiële toestand van de ge meente toch enige zorgen. De begroting voor het jaar 1959 is dan ook sober van opzet en grote kapitaalsinvesteringen zijn niet geraamd. Vooral de posten onderwijs en sociale verzorging slokken grote bedra gen in. Als volgende week woensdag in een openbare zitting van de gemeenteraad de begroting aan de orde komt, dan zul len de raadsleden ongetwijfeld tot'de con- clusie komen, dat een zuinig beheer ge wenst is. „Wij zijn bijzonder dankbaar", aldus i verklaarde burgemeester A. A. Schuit ons, „dat in de gemeente Kortgene zoveel tot stand is gekomen. Natuurlijk, er blijven wensen, maar momenteel worden geen grote werken onder handen genomen. I Kortgene is een moeilijke gemeente. Er Eigen nieuwsdienst Naar wij vernemen staat het nu definitief vast, dat het orgel, tijdens espeeid. Zelf ben ik ook eens omge- de duur van de Expo te Brussel geplaatst in het protestantse pavil- keien geklaagd? maar beh^ve°een heellïoen overgebracht zal worden naar de thans in aanbouw zijnde ll6 De bewoners van smal fietspaadje waar geen twee tiet- nieuwe gereformeerde kerk van Geersdijk. Het instrument is gebouwd lose te Den Haag, die gedurende enige de Segeersweg in Middelburg hebben sers elka;ar kunnen passeren biedt de door de gebr. Van Vulpen te utrecht naar de adviezen van de synodale jaren voor de wereldgezondheidsorgani- opnieuw reden tot klagen over de bar Segeersweg voor wielrijders geen be- J sa tic in India verbleef, zijn indrukken slechte verlichting van hun weg. Is het hoorlijke mgelegenheid." uit het land van Nehroe weergeven zo, dat de straat tot aan het einde van; De heer J. J. Jonker die in de raad de bebouwing door enkele lantaarns heeft gezeten heeft er destijds nog eens spaarzaam verlicht is, wie verder komt, rijdt 's avonds in de pikke duisternis. KAPELLE De ingezetenen van Middelburg die PIT-collecte. De in Kapelle gehouden verder op de Segeersweg wonen hebben j ners van de Segeersweg wachten nog collecte voor het Prol. Interkerkelijk al verscheidene keren bij de desbetref-1 steeds op een verbetering van het weg- Thuisfront heeft 166,56 opgebracht, i fende instanties een verzoek ingediend I dek. Wanneer zal zij komen? Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG. bij B. en W. de aandacht op gevestigd, maar te horen gekregen dat het college met deze zaak bekend was. De bewo- orgelcommissie der Ned. Herv. kerk. Omdat de nieuwe Geref. kerk van Geersdijk nog niet afgebouwd was werd het orgel voorbestemd om een beie" irijke functie te vervullen in het protestantse paviljoen op de r - o. Na de sluiting van de wereldtentoonstelling mag de r.k. ker'- van Moerdijk profiteren van de welluidende klanken van het uwe orgel tot de nieuwe kerk te Geersdijk klaar is. Dan wordt het instrument overgebracht naar Noord-Beveland. zijn hier drie dorpskernen, die alle drie hetzelfde eisen aan verzorging. Wij heb ben verder drie sportterreinen, drie ha vens, (die onrendabel zijn), drie brand weerkorpsen met de nodige outillage en verder een uitgebreid wegennet, dat wij dienen te onderhouden" merkte de burge meester op, „al deze zaken kost de ge meente enorme sommen met geld". De bevolking is binnen een tijdsbestek van tien jaer teruggelopen met 500 zie len, hetgeen van invloed is op de uit kering uit het gemeentefonds. Bovendien werden voorheen de havens intensief gebruikt, maar nu gaat prak tisch alle transport via de weg. CIJFERS Om nu een globale indruk te krijgen van de bedragen, die de verschillende posten vergen, volgt hier enig cijfermate riaal. In 1959 is voor maatschappelijk hulpbetoon een bedrag uitgetrokken van ƒ40.000.—; voor sociale zorg 18.700,—. In 1949 waren deze bedragen resp. 8.500,— en 5.700,Binnen tien jaar zijn dus deze sommen aanzienlijk opgelopen. Dit geldt uiteraard ook voor de andere posten, zoals het nijverheidsonderwijs 12.500,en 5.296,lager onderwijs 11.456,en 4.047,en ulo 4.300, en 900,—. Dit zijn zo maar enkele voor beelden, waarmee wij willen aantonen, dat ook voor de gemeenten de kosten enorm zijn gestegen. Een andere post, die voor de gemeente i Kortgene een flinke slokop betekent] vormt de subsidie voor de onrendabele I waterleidinggebieden: 6.000,—. Verder zijn voor de gemeente verschillende taken gecreëerd, die ook de nodige bedragen i vragen. „Omdat wij de begroting sober moesten houden, zullen verscheidene onderhouds werken in de knel komen" zei de burge meester „dat vinden wij jammer, maar toch mag gezegd worden, dat wij een ge zonde basis hebben. En dat is ook een belangrijke factor". Het zij de gemeente Kortgene tot troost, dat de meeste gemeenten in onze provin cie en daarbuiten met grote financiële moeilijkheden tobben. Het is voor iedere gemeente moeilijk om een begroting slui tend te krijgen. Wat een schrik bij de heer F. in LEWE- DORP toen maandagmorgen zomaar een volkswagen de tuin kwam binnengegleden. De wagen was, door de gladheid van de weg, geslipt. Er gebeurden geen ongelukken, maar het hek van de tuin van de heer p. moest het ontgelden. Nee, dit kunnen wé echt niet zetten in ons rubriekje „De collec tebus rammelde Zulke grote collecte- assen zijn ook in HOEDEKENSKERKE niet bekend, dit was de opbrengst van de oogst- collecte voor kinderzorg: 600 kilo aardappe« len, 23 kisten fruit en groente, kruidenier» waren, kleding, schoeisel, een damesfiets in f 122,50. V

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3