Golfslag kwam tot rust Voor Agnès Bos: hakken gaan weer lang er inee H DE NATUUR sare»jsrzusss: *i ssjussttr jwrssr's Petsie Felle Pingo KAPPIE Bijzondere schedel! Prins Bernfeard naar van neushoorn in Londen Zwolle gevonden Vijf ernstig gewonden bij botsing Zestien in gesneeuwd en irered in en om uw huis Adviescommissie voor schade Deltawerken Rangeerder gedood Complot tegen Boliviaanse regering DAG-PUZZLE 1 00M BAZURKA en JAMPIE en de I alchemie W.J.Lohman heeft 'de aandacht Schachten van mijn Beatrix binnenkort op diepte Woensdag 22 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pag. 2 P. W. RUSSEL'S I) RbSSEL. Agnès Bos lieeft de donkerste ogen, die ik ken en ze was de enige hostess op de Expo, na het overlijden van de tentoonstelling. „Misschien omdat ik tot 1 december in dienst ben zei ze op een rode bank in de cantine van het Nederlandse paviljoen. We za ten te wachten op koppen, want de algehele opruim-ivoede had behalve de beelden uit Nieuw Guinea ook de koppen doen verdwijnen. En nu stond de koffie pruttelend te wachten op een teenpartij uit een ander Expo-deel. lluur is toch nop iemand die iets i tin de ederlundse inzending trilde zien, vin een gaatje in de deur. Het was koud binnen de muren van het Nederland-huis. Bij de tex- tiel-afdeling waren de stoffen al ver dwenen en- het gips-draadwerk stond er een beetje kaal en vooral doelloos in de ruimte. Twee meneren, met een klein butagaskacbeltje en een typewriter, maakten de inventaris op. En over de trappen langs de houten palen, op weg naar de dijk, sjouwden vier mannen met een kist. Het was net een soort begrafenisje. De man nen hijgden en dat kwam door al het zilver, dat zij in die kist moesten torsen. Jonge Expo Toen kwamen de koffiekoppen en hostess Agnès Bos schonk in. ..Het was geweldig, deze zes maanden", zei ze met een blij gezicht. „Het leukste is nog wel al die mensen, die je hebt leren kennen en al die contacten. We hadden een club: De Jonge Expo, met 1800 le- den.^ In het Amerikaanse paviljoen ga ven'we een eigen show. Daar zongen een Tsjechische en een Oostenrijkse jongen Nederlandse liedjes. Er werkten jonge menden van drie en dertig natio naliteiten aan mee. En het was hele maal onbelangrijk wie of wat je was. maar alles bij elkaar was het goed". En nu, na die eerste december, wat gaat u dan doen?, vroeg ik aan hostess Agnès. ,,Ik zou graag stewardess bij de K.L.M. worden", antwoordde het in Enschede geboren en in Vlissingen wo nende Nederlandse meisje. En intussen hoorde ik, dat de Expoleiding de K.L.M. attent gemaakt heeft op de vele gast vrouwen van de tentoonstelling die talenknobbels hebben. t anderhalf jaar of zo kunt er op een zondag heus wel weer met de kin deren gaan wandelen. Succes En inzien, dat het soms wat scham pere gepraat in dit land over „die dure Expo'' een ietwat afgunstig klankbord had. Want ze hebben het toch maar voor elkaar gebracht, daar ten zuiden van onze streken. lEn het is een eclatant succes ge weest. Antiek-kenner Marcel Keezer: twee volle koffers in zijn autosamen tachtig mille. Ook uit Japan Ken tan de vele kleine begrafenisjes in het Nederlandse paviljoen bestond uit vier sjouwende mannen met een silvêrkist. ZWOLLE. De schedel, die men on langs by baggerwerk in Zwolle opgroef, blijkt van een dicerorhinus hemitoechus te zijn. Dat is gebleken na een onderzoek door het Rijksmuseum van geologie en mineralogie te Leiden. Daar stelde men ook vast dat de vondst dateert uit het Eemien, ongeveer zevenhonderd eeuwen geleden. Volgens de heer G. Kortenbout van der Sluys van het museum zijn er van deze soort neushoorn maar twee sche dels bekend, één in Engeland en één ui Duitsland. Beide zijn echter veel minder gaaf dan het Zwolse exemplaar, zodat van een bijzondere vondst kan worden gesproken. Eigen nieuwsdienst NAARDEN. Vijf ernstig gewon den eiste een botsing die gisteravond op de Amsterdamse straatweg in Naar- den gebeurde. Een personenauto met vier jongelui drie uit één gezin nam met te grote snelheid en te ver links op de weg een bocht. Hij kwam in botsing met een bus. Auto en bus zijn bescha digd. De vier inzittenden van de per sonenauto en een buspassagier zijn naar Naardense en Amsterdamse zie kenhuizen gebracht. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Prins Bernhard zal vandaag in Londen het jaarlijkse diner van de afdeling Engeland van de inter- j nationale Kamer van koophandel bij- wonen. De Prins zal na het diner een rede uitspreker over de Vrijhandelszone. Morgen zal de Prins naar Nederland terugkeren. INNSBRUCK i Reuter) De zestien ménsen die ingesneeuwd hebben geze ten in een berghut in de Oostenrijkse Alpen zijn gisteren veilig en wel in de bewoonde wzreld teruggekeerd. Sinds De gele kornoelje wordt nog veel te weinig in liefhebberstumen aangeplant: deze Cornus mas kan al vroeg in het voorjaar bloeien en is dan overladen met een schat van kleine gele bloem pjes. De struik kan men nu bestellen; die zal niet groot zijn, doch geef wel voldoende ruimte want hij kan vrij snel groeien en heeft wel een onderlinge af stand van anderhalve meter nodig. De kleine gele bloempjes zullen het best tot hun recht komen indien de struik tegen een donker groene achtergrond gepoot wordt. In Den Haag heeft men geïnteres seerd geluisterd en het resultaat is ge weest, dat twaalf Vlaamse meisjes bij de luchtvaartmaatschappij hebben ge solliciteerd. Beslist, is er nog niets en een precedent zou het in dienst nemen van buitenlandse meisjes ook niet scheppen, want de K.L.M. had al eer der Japanse en Zuid Amerikaanse ste wardessen in dienst. ..Ik zal nu wel een kleinere scboen- makersrekening gaan krijgen", lachte Agnès Bos, ,,want elke twee dagen waren mijn hakken afgelopen. Tegen die Expo-keien was niets bestand", vulde ze ter verduidelijking aan. Verroeste spijkers Een man met een precieze slag over zich kliefde een beitel tussen een raamsponning en het hout kraakte. Even later lagen er weer twee stukken nout op de grond en men ulde het glas uit .zljnr omheining. Met krassend gekraak werden verroeste spijkers uit de binten getrokken en een nieuw stuk je Nederlandse Expo-was gesloopt. Daar tussendoor wandelde de heer Marcel B. Keezer uit Leiden, de orga nisator van de Delftse Antiekbeurs. Hij bad lijsten met namen en cijfertjes in de hand en hij had het ook druk. „Vier keer hebben we onze vitrines op de Expo gewisseld", vertelde hij me. „Hoofdzakelijk hielden we het op Nederlandse antiquiteiten en daaron der was bijvoorbeeld een heel fijn ge sneden ivoren beker. Niets is er van onze collectie verloren gegaan. Ik bracht zelf de antieke spullen naar Brussel en richtte de vitrines in. Expo Delft Er is veel belangstelling voor het antiek geweest en in Delft op de beurs hebben we heel wat bezoekers gehad die kwamen naar aanleiding van wat ze hadden gezien op de Expo". Het behandelen van en het praten over antiek kan men met een gerust hart aan de heer Keezer overlaten. Van geslacht op geslacht, tot en met zijn overgrootvader, waren het anti quairs. Buiten, voor het paviljoen, stond de grijze Citroen van Marcel Keezer en op de achterbank rangschikte hij de volgepakte koffers. Er zat voor een waarde van tachtigduizend gulden in... Agnès Bos uit Vlissingen: héle donkere ogen en de enige hostess op de eerste ex-Expo-dag. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De regering heeft een commissie ingesteld, die advies moet uitbrengen over de schadevergoeding voor de vissers, die getroffen worden door de uitvoering van de Deltawerken. Deze commissie, die geheel uit ambte naren bestaat en onder voorzitterschap staat van de directeur-generaal van de ARNHEM Ook Arnhem wil graag universiteitsstad worden als de sprei ding van het Hoger b'nderwijs door gaat. Een commissie van vooraanstaan de Arnhemmers komt in een rapport tot de slotsom dat Arnhem zeer ge schikt is voor de vestiging van een universiteit. waterstaat it'. A. G. Maris, zal daartoe overleg moet enplegen met de desbetref fende overheidsinstanties en particuliere organen. IJ HAD zijn ironische toon en beweging tot het einde vol gehouden, maar deze imita tie van een advocaat of een marktkoopman was welwelling en vriendelijk en alleen merkten dat deze grote lofrede op de stad meer was dan een parodie. Ingespannen en enthousiast hoorden allen, hoe de stad geprezen werd, hun stad met al haar gezegende deugden en gezegende ondeugden, deze stad der allerrijksten en allerarmsten deze ievendigste stad der wereld. Men jubelde en applau- diseerde alsof de senator een gevierd acteur in een schouwburg was, maar senator Marulus luis terde er al niet meer naar en had ook geen' oog meer voor Jozef. Hij leunde achterover in zijn kus sens, wenkte de architect en liet zich het model van het nieuwe gebouw uitleggen. Intussen had hij, toen Jozef verdween in de me nigte, die nu uit elkaar ging, hem nog even met een ironisch knip oogje toegelachen en het was net geweest of zijn vlezig gezicht daarbij een merkwaardig sluwe uitdrukking had aangenomen. Zonder verder op de mensen om hem heen te letten, die hem wat nai'iepen, liep Jozef in ge dachten verzonken door de druk ke stad. Hij' had de Latijnse toe spraak van de senator niet hele maal begrepen, maar zijn hart was er sneller door gaan kloppen en zijn gedachten volgden nu snel ler op elkaar. Hij beklom het Ca- pitool en keek naar de tempels, straten, standbeelden en paleizen. In het gouden huis, dat daar ge bouwd werd, regeerde de Romein se keizer over de wereld en van het Capitool decreteerden de Se naat en het volk van Rome hun besluiten, die de wereld verander den en ginds in de archieven rustte in erts gehouwen de orde der wereld, zoals Rome die had besloten. Rome betekende kracht. Hij herhaalde het hard op: Rome. Rome. Hij vertaalde het in het Hebreeuws: Sewarah. Dat klonk lang niet zo schrikwek kend. Hij vertaalde het in het Aramees: Kochba en nu had het het dreigend karakter verloren Neen, Jozef, de zoon van Mat thias uit Jeruzalem en priester van de Eerste Rij, was niet bang voor Rome. Hij blikte over de stad waar het nu steeds drukker werd. Het was nu namiddag en dan was het hier het drukst. Overal hoorde hij schreeuwen, roepen, handelen. Hij nam het beeld van de stad in zich op, maar daarachter zag hij reëler dan dit reële Rome zijn eigen stad, het portaal van de tempel, waarin de Grote Raad vergaderde, en duidelijker dan het lawaai van het For ura hoorde hij het schrille, schette rende geluid van de ramshoorn, waarmee op feestdagen in de tempel van Zion het volk van Jahve werd ontboden. Hij glim lachte. A-lleen wie in Rome ge boren is, kan hier senator wor den. Deze Marulus zit trots en to renhoog op zijn zijden kussens en zijn voet steekt in de roodleren schoenen met zwarte riemen, zo als alleen de vierhonderd senato ren dragen. Maar Jozef geeft er de voorkeur aan in Jeruzalem ge boren te zijn, hoewel hij niet eens de ring van zijn op één na hoog ste adel bezit. Laat deze Romei nen gerust om hem lachen: hij lachte immers nog meer om hen. Wat deze mensen uit het westen konden geven: hun techniek en hun logica, kon hij van hen le ren. Wat men niet leren kon, was het allecheiligste van het oosten in zijn religieuze vizie op deze wereld. Daar waren God en de staat. God en de mens één. Maar God was daar onzichtbaar. Hij was niet zichtbaar en kon niet ge leerd worden. Men had hem of men had hem niet. Jozef had hem. Wat niemand ooit leren kon. En dat hij dat andere leren zou de techniek en de logica van het westen daaraan twijfelde hij niet. Hij daalde de trappen van het Capitool af. Zijn intense ogen brandden in het bleek-bruine, be nige gezicht. Men keek hem na, sommigen wat spottend, anderen jaloers maar de meesten met sym pathie. En de vrouwen hielden van hem, wanneer hij zo over straat liep en dromen, eerzucht en zelfvertrouwen op zijn gezicht te lezen vielen. Wordt vervolgd. IJMUIDEN (ANP! De 25-jarige rangeerder P. A. van Diepen' uit Wog- num is op het terrein van de Hoog ovens te IJmuiden bij de Martin staal fabriek maandag dodelijk verongelukt. Bij hei aan elkaar koppelen van twee treinstellen viel een stuk schroot uit een van de wagens op zijn hoofd. Met een sehedelbasisfraetuur werd hij naar het ziekenhuis gebracht, waar hij in de loop van de avond is overleden. LA PAZ, (Reuter) Enkele oppo sitiepartijen in Bolivia hebben een sa menzwering gesmeed tegen de l ege ring. De noodtoestand is afgekondigd, nadat het complot was ontdekt. Het leger schijnt de situatie volkomen te beheersen. In de hoofdstad staan de voornaamste openbare gebouwenonder streng militair toezicht. Er schijnen zelfs doden en gewonden :e zijn gevallen. Hoeveel slachtoffers er zijn is niet bekend gemaakt. De voornaamste oppositiepartij is de rechtse Falanx. Ook in mei van dit jaar hebben de falangisten geprobeerd de re gering ten val te brengen. Bolivia heeft een bevolking van bijna vier miljoen zielen. Twee derde daar van zijn Indianen. No 11. Omschrijving IjoruontjJl: 2 gang v. paard. 6 wereldhulptaal, g oude landmaat, 10 hoefdier, 12 vogelverblijf, 13 spil. 14 aan zien. 16 binnen, 17 kwaal, 18 gezindte, 20 hofgrappenmaker. 21 voegwoord, 23 te eniger tijd, 25 merk in metalen, 27 honing drank, 29 garnizoensplaats. 30 uitrustêr v schepen Verticaal: 1 verbond. 2 plakmiddel, .3 bergplaats, 4'voor. 5 zuiver, 7 verlaa«de roofdiér, 24 mestvocht. 26 fatsoen. 28 De groep bestond uit dertien leden afkortin-s. van de Oostenrijkse reddingsdienst, de waard van de alpenhut. diens vrouw en j dochter. Rondom lag de sneeuw twee' meter hoog. Eerder op de dag haddén zij al een poging gedaan om de hut^e verlaten, maar een dichte mist maakte! dat onmogelijk. De golfslag in hét Nederlana'se pa- viljoen te Brussel staat stil en daar mee is het officiële doodsbericht van onze inzending op de wereldtentoon stelling vrijgegeven. De buik van het schip wordt leeggehaald en de zakken met graan en de tonnen komen per takel naar boven. De ligstoelen zijn opgeklapt én het licht van a'e vuur toren is gedooofd. Vrolijk fluitend trekt het groene leger van slopers over de paden en slaat alles aan gruzels wat aan gruzels ge slagen dient te worden. Het doet even pijn wanneer men ziet I hoe al dat moois, al die soms knap- j pe bouwwerken, tegen de grond moet. Maar de Belgen zullen het wel weer allemaal netjes maken, in die parken op de Heizelvlakte. En over 5 door Buik leeg i De vrolijke HUMEBfLBAaOTViA EN M-U-NHEER3AWPLS MIJNHEER LE POEME ZOU tSAARKE I^JlET U KENNIS MAKEN OP ZVNL EUROPOORT Luchtverontreiniging Van onze Haagse redactie 6 /<P 74 50 N 3 18 •29 tb TT en 38-6) De vriend van onze Klexje wil graag ons schip eens zien. Dan moet-ie meerijden op onze wagen. Goed dat we zo'n sterke, ruime kar hebben gebouwd. Nu rijdt er één meer mee, nu» Hét is eigenlijk veel leuker om moet een van ons eraf. Maar, onze vriend heeft twee plaatsen nodig! Dan moeten er maar drie uitstap pen. Dat was wel moeilijk om uit te rekenen, zeg! de wagen te duwen dan om mee te rijden. Zelfs die grote man lacht mee. Nu zijn we gauw weer bij de zeebeer. Zou hij slapen? ^Illlllllllllllllllll'ili IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltltH Oplossing van dc vorige puzzle Horizontaal: 4 kok. 6 DEN HAAG. Wanneer er op het eiland Rozenburg een hoogovenbedryf wordt gevestigd is de kans op lueht- verontièiniging en daardoor schade voor de tuinbouw in het Westland niet denk beeldig Zolang er nog geen wet op de luchtverontreiniging is. zal in het kader van de hinderwet een bijzondere regeling n moeten worden getroffen, die de belan- p «en tegen elkaar moet afwegen. Dat i'1lUK; J 9 '0 tussenuit, 13 lec, 16 antwoord; minister Vondeling op vragen «k; wetteloos, 20 in, 21 I.I., 22 wagen van Tweede-Kamerleden. De minister' 24 luw, 25 vak. hoopt de commissie luchtverontreiniging Verticaal- 1 luit 2 fi r; 1 ,1.11 T.NO over de technische aspecten van v K5 krot 11 d ehinderwetsaan vragen te laten advi- S*'5en> 9 11 set» J seren Reeds is er overleg geweest tussen j 13 nel, 14 UNO, 17 wiel, 18 eega, 19 verschillende departementen over dei slak. 22 w.w., 23 N.V. vraag op welke wijze het probleem van! ïc de luchtverontreiniging kan worden op-i Ge'vk ,s.e? «"sMStation, tussen te wet- gelost. 1 aii en tc véél. GOEDE raad is om op te volgen. Dat zal I een hoofdonderwijzer uit Zaandam niet licht meer vergeten. Veertien dagen geleden had de hoofdcommissaris van politie te Zaandam aan verscheidene instellingen en mensen, onder wie alle hoofdonderwijzers, het Prentenboek van de politie gestuurd. Een van de hoofdonderwijzers had daar of weinig aandacht aan geschonken of het boek je niet gezien. In ieder geval was het boekje beter opgeborgen dan twee spaartrommels met honderd gulden, die het afgelopen week-einde werden gestolen. Zij hadden open en bloot op een tafel in de klas gestaan. HEEL rustig kwam enkele dagen geleden een olifant een bar in Chesterfield in Amerika binnen. De anderhalve ton wegende bezoekster ging op haar gc- s a COP MAtTïN TOO'tOf* V i' rO' Ti?1, y n e» jrtAfyj - IF 1 0__.0 Na een hevige strijd van man legen.zorgd gezicht in zijn hut. de binnenstormende Okki. mak zitten en begon zielstevredenjplant, moest het gewas het toch tegen) Dat is me Ja een toestand," mop-| .Land in zicht!" riep de scheepsjon- ROERMOND (ANP). Over enkele maanden zal het boren van de twee vijfhonderd meter diepe schachten van de staatsmijn Beatrix zijn voltooid. Zij hebben een diameter van 7.65 me ter. Uit elk der boorgaten zal dan 22.000 kubieke meter grond zijn ver wijderd. Voor de eerste kol.n naar boven j wordt gebracht zal het echter al 1962 i of 1963 zijn. Eebst moeten nog de los- en laadplaatsen worden gebouwd en de 1 steengangen in het kolenveld worden gedreven. aan een glas bier, de andere gasteniOkki en de meester afleggen. Dezen perde deze. ,,We kunnen blijven kappen daarmee met stomheid slaand. De kapten de laatste stengels door die de tot we een pns wegen, maar als dat verzorger van de olifant, de Zweed Gosta Kruse, vertelde toen, dat zijn dame dol was op bier. In het circus kreeg zij heel vaak te drinken. Het was echt ve voor de eerste keer, dat zij in een openbare gelegenheid haar dorst leste. maat met de moederplant verbonden en toen werd de jammerende stuurman aan boord gehesen, als een wanstaltig grote plant, die verpot moest worden. Terwijl Okki en de meester de arme maat onder vrolijk gelach begonnen te snoeien, zat Kapple echter met een be- dekselse spul telkens zo vlug aan groeit, komen we hier ja nooit weg. Was hier nou maar een eiland in de buurt, dan kwam er nog wel 'ns een schip deze kant uit..." Op dat ogenblik werd zijn zorgelijk gepeins onderbroken door een kreet van gen opgewonden, „Kan niet," antwoordde Kappie met een blik op zijn kaarten. ,Er is hier mijlenver geen land in de buurt, jochie. Ga jij dus maar weer..." Maar Okki liet hem niet uitspreken. .Toch is het zo, Kappie." hield hij koppig aan. „Een eiland, aan stuur boord!" HARLINGEN De nieuwe opleidings school voor de kust- en Rijnvaart Oranje- Nassau te Harlingen is gistermiddag ge opend. Voor het eerste jaar zijn zestig leerlingen ingeschreven. Volgend jaar worden het er ongeveer 120. Aan de school is een internaat verbonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2