Rilland wordt prachtig dorpshuis rijker Leiding geven in het maatschappelijk werk Vier Zeeuwen gewond hij auto-ongeluk KRIS 36™ door Zeeland Bouwactiviteit in Rilland de vrouw met de „grote viool Dimtester toont afwijkingen op de millimeter aan ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 „Luisteren naar muziek" Henk Stam behandelt moderne componisten 1 Uitslagen junioren- competitie I MEVROUW SLOT (ZWOLLE) I I ISpNik petroleum DE HAARDOUE Oriëntatierit MAC „De Zeeuwen" BETERE VERLICHTING IN VERKEER BERGEN OP ZOOM Volleybalcompetitie Boter- en mosselsmokkel bij Sas van Gent Einde tomaten-export naar Noorwegen Wel naar Genève maar niet met ministers Ds. M. Blom verlaat predikambt VOOR VIERDE DIVISIE Hoogste lof van hoogste baas Voor melkslijters hogere marge Driekwart van vrijwilligers komt uit jeugdverenigingen Invoer appels uit België verboden Eigen nieuwsdienst Er is bijna geen enkele gemeente in Zeeland, die niet kan bogen op het trotse bezit van een dorpshuis. Al zijn er dan enkele dorpen, die geen dorpshuis hebben; de plannen zijn toch wel in een vergevorderd stadium. Zo is het ook in de gemeente Rilland, waar de bewoners met verlangen uitzien naar de bouw. In Rilland heeft men zeker een der gelijk gebouw nodig, omdat steeds meer gezinnen zich in deze ge meente vestigen en dus het inwonertal aan uitbreiding onderhevig is. De gemeenteraad heeft onlangs de plannen goedgekeurd en thans is het wachten op de nodige goedkeuringen. Het gemeentebestuur onder neemt allerlei pogingen om dit te bespoedigen. Misschien kan eind k»n worden. En de gehele bevoi- volgend jaar het fraaie dorpshuis geopend worden en kan het cultu- "n Srwl^'-nn'des^vooVd' rele leven van de gemeente Rilland pas goed tot ontwikkeling komen, een huis voor de dorpsgemeenschap is, dient tot meerdere bloei van het cultu- wij in het voorgedeelte van het dorps- rele- en verenigingsleven in Rilland-Bath De plannen van dit voor de dorpsge meenschap zo belangrijke huis zijn ont worpen door de architect P. Götzen te Middelburg. Het dorpshuis zal verrijzen in het centrum van het dorp, recht te genover het gemeentehuis. Voor dit doel heeft de gemeente drie oude woningen aangekocht, waardoor na het slopen van de huizen de beschikking wordt verkre gen over een flink bouwterrein. De architect heeft een gebouw ontwor pen, dat volledig beantwoord aan de hui dige opvattingen van de bouwkunde. De voorgevel, waarin veel glas is verwerkt, is modern van lijnen. Men begeeft zich in het dorpshuis door mid-1 del van een laag bordes. Via de ruime I toegangsdeur komt de bezoeker in een tochtportaal, dat uitloopt in een ruime hall. Via de hall komt men in de kof fiekamer, die tevens gebruikt zal wor den als foyer en societeitszaal. In de koffiekamer, die tevens gelegen heid biedt tot een gezellig zitje, zijn verder trappen geprojecteerd die toegang verschaffen tot het sousterrain. BADHUIS Verder bevindt zich in deze ruimte het badhuis, waaraan in Rilland grote be hoefte bestaat. Het badhuis bestaat uit tien douches. Deze lokaliteiten vinden Advertentie huis. Via de koffiekamer komt men in de grote zaal. Deze ruimte met toneel&cco- modatie biedt met inbegrip van het op de bovenverdieping gelegen baleon plaats aan ruim 300 bezoekers. Voor de gemeen te Rilland een capaciteit, dié ruim vol doende wordt geacht. Aan de zijkant van deze zaal is een wandelgang geprojecteerd. Deze zaal is bestemd om bij grote uitvoeringen ook als foyer te dienen, terwijl bij een abnor maal groot aantal bezoekers met deze wandelgang, waarin tafels en stoelen zul len worden geplaatst de zaalcapaciteit belangrijk kan worden opgevoerd. Het toneel zelf is zeer ruim: acht meter diep en 10,50 métèr breed. Tenslotte zijn er op de bovenverdieping nog twéé kleinere vergaderzalen, waarin kleinere vergaderingen kunnen worden gehouden. Het gebouw wordt in hoofdzaak gefi nancierd met geschenkgelden. Het gemeentebestuur hoopt, dat eind i kale ontwikkeling schetsen, waarbij hij volgend jaar het fraaie dorpshuis ge-1 figuren als Arnold Schönberg, Igor Slra- winsky, Bela Bartok en Paul Hindemith zal behandelen. Ook de elektronische muziek wordt door de heer Stam voor hét voetlicht geplaatst. De cursus wordt gegeven in de jeugd- bibliotheek van de Zeeuwse volksuniver- Ieder zal dan ook met vreugde de dag siteit, op de vrijdagen 31 oktober, 14 no begroeten, waarop de goedkeuring bin-|Vember en 21 november, nenkomt en met de bouw kan worden begonnen. MIDDELBURG. De directeur van de Zeeuwse muziekschool, de heer Henk Stam, zal dit seizoen, na een onderbreking van een jaar, zijn cursus „Luisteren naar mu ziek", hervatten. De drie avonden, waarop de cursus dit jaar wordt gegeven, zullen gewijd zijn aan de hedendaagse muziek. De Zeeuwse volksuniversiteit, waar van de cursus uitgaat, heeft dit onder werp niet dan na enige aarzeling geko zen. De werkelijke liefde voor eigentijd se serieuze muziek is niet groot, hoewel groeiende. Henk Stam zal in grote lijnen de muzr oliehaarden Groep A I: Vlissingen A I—RCS A I 8—1. Groép SA III: Hulst A I-Tem. Boys A I 4—4; Clinge A I—Steen A I 3—0; Hontenisse A I—Hulst A II 1—0. Groep B I: RCS B I—Veere B I 7—1; VCK BI Vlissingen B II 62; Vlissingen ,B I— Middelburg B I 1—1. Groep B II: Arnemuiden B I—Vlissingen B III 3—1; Heinkenszand B I—Patrijzen B I 5—6 Groep B III: Vlissingen B IV—Domburg B I 2—2; Meeuwen B I—Middelburg B III 8—1; Vlissingen B VVlissingen B VI 22. Groep B IV: RCS B III—Vlissingen B VIII 13; Walcheren B IIMiddelburg B V 9—0. Groep B VI: Beren B I—Patrijzen B I 19—0. Groep B VIII: Burgh B I—Zierikzee B I 1—5. Groep B IX: Renesse B IZierikzee B II 6—2. Groep B X: Schoondijke B I—Biervliet B I 2—6; Oostburg B II—Oostburg B I 1—6. Groep B XII: Terneuzen B I—AZVV B I 6—0; Axel B I—Tern. Boys B I 0—3. Groep B XIII: Steen B II—Hulst B II 0—4; Vogelwaarde B II—Clipge B I 0—4. Vreugde in Kerkwerve BURGEMEESTER VAN LEEUWARDEN OPENDE SPORTTERREIN (Van onze correspondent) j KERKWERVE. Het gemeentebe- E stuur van Leeuwarden is zaterdag de gast j geweest van de kleine gemeente Kerk- i werve op Schouwen-Duiveland. Des mor- gens was er een ontmoeting in het ge- meentehuis met b. en w. van Kerkwerve, waarna het dorp werd bezichtigd. Het Friese gezelschap was naar Kerkwerve gekomen om het sportterrein en kleed- lokalen, geschonken uit de Leeuwardense adoptiepot, officieel te openen. Na een rondrit over Schouwen, een maaltijd in Burgh en de uitreiking van de luchtballonnen aan ongeveer 150 kin- deren in de o.l. school, volgde om tee uur de officiële plechtigheid op het sportter- rein. Daar knipte de burgemeester van Leeuwarden, de heer A. A. v. d. Meulen, het lint door, dat het veld afsloot. Ook ontsloot hij het kleedlokaal en nam het se doek weg van de steen in de gevel van het clubgebouwtje van de voetbalvereni- ging WIK, waarna de vlag werd gehesen. Burgemeester S. Francke van Kerk- werve dankte vervolgens voor de onder- s= vonden hulp. Hij, reikte twéé boeken over de ramp uit, een aan b. en w. van Leeuwarden en een aan mevr. Mulder van het Actief Vrouwencomité tot Op- ES bouw uit Leeuwarden. iUIUIUIIilillHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII>llllltllHIHHIIIIIIIlUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllll!IIIHIIIIIIIHIHIIimil| Mi 1 i V '4' Üci I 5? I I 11 I n EHALVE een paukeniste, §13 is Nederland nog en- I kele bijzondere musiciennes met het hoogste rendement zuinig - geen roef - meer warmte W estkapelle Com petitieivedstrijd „D.E.S." WESTKAPELLE. De uitslag van de competitiewedstrijd die de Westkappelse damclub ..D.E.S." hield, is als volgt: F DominicusJ. Brasser 02; J. van Rooyen—J. Houmes Az. 0—2; K. Houmes J. Houmes Wz. 2—0; K. Huiszoon—A. Lievense 20; R. GabriëlseJ. Wester- beke 20; W. HoumesP. Hengst 20; K. HoumesF. Dominicus 20; P. HengstK. Huiszoon 02; J. v. Rooyen J. Houmes Wz. 11; J. Brasser—J. Houmes Az. 2—0; R. Gabriëlse—A. Lie vense 02. (Van onze sportcorrespondent) MIDDELBURG. De oriëntatierit. .die de MAC „De Zeeuwen" zaterdag heeft georganiseerd, is ondanks het slechte weer uitstekend geslaagd. Niet minder dan 28 motorrijders en automobilisten hadden ingeschreven. Om één minuut over acht 's avonds startte de eerste deel nemer van de markt te Middelburg. Via Nieuwland, Lewedorp en Borssele ging het naar de zak van Zuid-Beveland, waar de strijd om de eerste plaats werd uitge vochten. De overvloedige regen had de wegen hier en daar in waterbanen ver anderd, maar desondanks heerste er on der de rijders een uitstekende stemming. Na afloop van de rit werden in hotel „De Eendracht" te Middelburg de prijzen uit gereikt. Het bleek, dat vijf rijders waren uitgevallen en twee motorrijders en drie autótnobilisten watén gédTskWa 1 ificeerd Uitslagen; Motorklasse: J. P. liQm^^ei'croskerke W. 15 strpt; 2. S. Jongepier, Serooskerke W„ 20; 3. P. Aernoutse, Serooskerke W., 21; 4. P. Baan, Middelburg, 24; 5. J. v. Wezel, Middelbmrg, 31. Autoklasse: 1. P. v. Boven, Lewedorp, 11 strpt; 2. A. J. v. Boven, Lewedorp, 17 3- J. Wattel. Middelburg, 17; 4. P. V. Heese, Middelburg, 18; 5. J. v. d. Kreeke, Middelburg, 21. Zo wordt de dimtester van het Verbond voor Veilig Verkeer tegen de muur bevestigd om te zien of de koplampen goed gericht staan. In de gemeente Rilland-Bath heerst een enorme bouwactiviteit. Momenteel zijn 104 woningen in aanbouw, hetgeen voor een dorps gemeente bijzonder veel is. De ge meente kreeg echter extra toewij zing van woningen in verband met de vestiging van vele militairen. Honderd woningen zijn reeds be trokken, met de in aanbouw zijnde huizen stijgt het woningbezit van de gemeente tot 825 woningen. Dit betekent uiteraard ook, dat het in wonertal omhoog gaat. Als alle nieuwe woningen bewoond zijn re kent men in Rilland op een inwo nertal van rond de drieduizend. Deze bloeiende gemeente op oost-Zuid-Beveland krijgt dan ook een geheel ander aanzien door de nieuwbouw. Een geheel nieuw dorp is a.h.w. ontstaan. Dat wil echter niet zeggen, dat de militai ren en de rasechte Rïïlanders ge scheiden leven. Niets is minder waar. De nieuwe bewoners worden volkomen in de gemeenschap op genomen en de contacten tussen beide groepen zijn dan ook van prettige aard. Een verblijdend te ken. Verschillende verenigingen ko men door toetreding van nieuwe leden op hoger plan. De uitbrei ding van de gemeente komt de ge hele dorpsgemeenschap ten goede. De middenstand profiteert wel in bijzondere mate van de vergroting van het inwonertal. Een dames kapper ontbrak voorheen in Ril land, maar nu zal het niet meer zo lang duren, dat ook de dames van Rilland in het dorp zelf te- techtkunnen. Binnenkort komt er ook een zelfbedieningswinkel, zo dat de middenstand van Rilland blijk geeft, zich aan te kunnen pas sen aan de veranderde omstandig heden. De uitslagen van deze week luiden: Heren le Klasse: Avanti IV.V.S 3—0 (15 7, 15—7, 15—-4); Avanti IOlympia II 3—0 (35—8. 15—8, 15—9); V.V.S.—Avanti I 0—3 (7—15, 9—15, 7—15); V.V.S.—Olympia II 3—0 (150, 150, 150). Olympia II niet opge komen. Smevo—B.B.I 0—3 (215, 115, 2— 15); Smevo—B.S.O.V. 2—2 (15—0, 15—7, 3—15, 3—15); B.B.I.P.S.O.V. 3—0 (17—15, 15—10, 15—8). Heren 2e klasse: S.M.W. II—B.B. II 3—0 (15—7, 15—4, 15—8); Moe II—B.G.S.O. 0—3 (6—15, 13—15, 1416')S.M.W. II—B.G.S. 3—1 (15—4, 17—15, 14—16, 15—13); O.V.E. II—B.B. II 03 (015, 015, 0—15); SaturnusVio 30 (155, 156, 1510); SaturnusAvanti II 3—1 (15—6, 7—15, 15—8, 16—14); Avanti II —Vio 3—0 (15—6, 15—1. 15—3). Dames: Moe IB.B. I 0—3 (3—15, 715 12—15); Moe II en B.B. II 3—0 (15—3, 15—9, 15—5); Moe I—B.B. II 3—0 (15—1, 15—5, 15— 6); Moe. II—B.B. I 0—3 (15—5, 9—15, 4—15); Olympia IIAvanti I 03 (915, 315. 7 150; Olympia IIIAvanti II 03 (415, 7—15, 1015); Olympia IIAvarrti II 31 (156, 15—3, 8—15, 155); Olympia III—Avanti 0-3 (1—15, 3—15. 2—15); B.G.S.—Olympia —3 (9—15, 8—15, 10—15); B.G.S.—S.M.W. 3- (15—4, 15—4, 15—9). (Eigen nieuwsdienst) benAopn^wGeEenTgoTd? siaTSen'm rijk. Maar de opzienbarendste de omgeving van Zelzate, de stad die tegenover Sas van Gent aan de andere kant van de grens ligt. Tussen Watervliet en Boechoute werd een auto opgemerkt, die langs een niet- officiële weg België binnenkwam. On middellijk werd alarm geslagen en een achtervolging door het Meetjesland inge zet. In de omstreken van Ertvelde ver sperden de douanebeambten ten slotte de smokkelaars de weg'. De heren slaagden erin te ontsnappen, maar de wagen, waarin zich 800 kg ederlandse roomboter bevond, werd inbeslaggenomen en naar het depot van Gent overgebracht. In Zelzate langs het kanaal Terneuzen- Gent stelden tolbeambten een onderzoek j in een vrachtwagen in van een firma uitS Philippine, die geregeld mosselen over de grens brengt. In de gereedschapsberg- plaats werd een grote hoeveelheid mos selen ontdekt. Er werd proces-verbaal opgemaakt. s-GRAVENHAGE. Met ingang van 23 oktober zal Noorwegen de invoer van tomaten o.a. uit Nederland, weer stopzet ten. Veertien dagen is export van toma ten naar dit land mogelijk geweest. Kleinere zendingen werden regelmatig vanuit ons land naar Noorwegen ver laden. De laatste dag van inklaring is 22 oktober. 1 is geen Nederlandse. Haar ver- haal bewaren wij voor het slot. Eerst gaan we naar mevrouw Slot in Zwolle, die dan welis waar geen beroepsmusicienne is,| maar toch wel een plaatselijke beroemdheid. De jongens op|_ straat noemen haar ,,de juffrouw met de grote viool": En zoals mevrouw Slot met haar grijze haren en volwassen kinderen de oudste van de vrouwelijke orkest leden uit deze serie is, zo is het in strument waaraan zij haar plaats hier dankt, de grootvader onder de strijkinstrumenten: de contrabas. Hoewel mevrouw Slot een forse, grote vrouw is, steekt haar instru- ment nog een kopje boven haar uit. Als men haar en haar bas ziet, kan men zich eigenlijk niet eens meer voorstellen, dat zij toch heus als (amateur) violiste is begonnen. Zij leerde spelen op de Zwolse mu ziekschool, maar ging later op aan raden van de dirigent van het har monieorkest, waarin zij en haar man meespeelden, bas studeren. Simpel en alleen omdat men er niemand anders voor had! Zij nam les bij Klaas de Rook, die als cel list wel iets, maar niet genoeg van de contrabas wist. Nu bespeelt zij dit enorme instrument al 25 jaar, en als ze nog wel eens een viool in handen krijgt, kan ze er eigenlijk niet goed meer mee overweg: het is zo'n pe tieterig instrument, alles ligt zo dicht bij elkaar! Hoewel wij de laatsten zullen zijn het vak van huisvrouw te onder schatten, heeft mevrouw Slot het toch een stuk minder zwaar dan al die jonge vrouwen die het maken van mooie muziek als hoofdberoep hebben. Zij heeft gewoonlijk maar twee concerten per jaar, en van het rei zen en trekken, waarvan de provin ciale orkesten zo'n zwaar deel krij gen, blijft zij verschoond. Illllllllllllllllllilllllillilllllllllllililllllilllfllllllllllllliillllllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllll Advertentie LONDEN (Reuter) De Ameri kaanse en Britse ministers van buiten landse zaken zullen een conferentie in Genève met de Sowjetunie over con trolemaatregelen op het staken van dé proeven met kernwapens pas bijwonen wanneer gebleken is dat bij de voor bereidende besprekingen voldoende vooruitgang is geboekt. De inleidende en voorbereidende stadia van bet be raad zullen deze ministers echter be slist niet bijwonen. Aldus hebben de Verenigde Staten en Engeland de Sovjetunie duidelijk gemaakt in een nieuwe nota over dit onderwerp die maandag in Moskou is overhandigd. Het is de bedoeling dat de besprekin gen in Genève op 31 oktober beginnen. De Verenigde Staten en Engeland wil len de conferentie voorlopig op am bassadeursniveau laten verlopen. De Russen hadden eerder voorgesteld van meet af aan de ministers van buiten landse zaken naar Genève te sturen. Van onze verkeersredacteur HILVERSUM. Uitgaande van de waarheid, dat een verblinde bestuur der stekeblind is, vestigde het Ver bond voor Veilig Verkeer in de ko mende najaarsactie de aandacht op de verlichting van voertuigen. Voor de automobilisten is een dimtester vervaardigd, waarmee iedereen op eenvoudige wijze de stand van de koplampen kan controleren. Op deze dimtester. die gisteren in de cataeom-1 voudig ben van bet Hilversumse sportpark1 - werd gedemonstreerd, is tevens een ogentest aangebracht, zodat men ook de eigen koplampen kan controle ren. Het principe van' de dimtester is heel eenvoudig. Hij bestaat uit twee stro ken paoier. die men a n elkaai geplakt tegen een muur moet bevestigen. Als men de grote lichten insch kelt van de auto die zo dicht mogelijk tegen de muur moet worden gere. 11, moet het licht van de koplampen precies op de bovenste zwarte lijn van de dimtester schijnen. On die manier controleert men eerst 01 het papier hoogte is aangebracht. Daarna rijdt men de de dimtester is een Bovagcouoon be vestigd waarop men tegen een zeer gereduceerd bedrag de gehele ver lichting van de auto in een Bovag- garage kan laten controleren. Ook de opticiens verlenen hun mede werking aan eze actie die in Euro pees verband wordt gevoerd. Op de dimtester is een praktische test vooi de ogen aangebracht, welke nauwkeuriger werkt dan de ^st die over het algemeen bij het rij-examen wordt toegepast. De verklaring op de ogentest is heel een- De veriichtingsactie is niet beperkt tot het autoverkeer. Ook de fietsen, bromfietsen en motoren zijn erin be trokken. HENGELO. De provinciale kerkver gadering van de Necl. Hervormde kerk HR.Vheeft ds. M. Blom te Hengelo met ingang de juiste van 1 januari eervol uit zijn ambt onthe- I ven, in verband met zijn benoeming als auto vijf meter i leraar aan de rijkskweekschool en de dimlicht, school voor maatschappelijk werk te op achteruit en schakelt over Hengelo Zijn de koplampen juist afgesteld dan "engeio. moet de ®rei.s van licht en donker zich t precies onder de laagste zwarte lijn aftekenen Z'e< men bann een afwij king dan moeien dp lampen worden afgesteld Tr hon" —"ichte lampen verblinden Te laa- INNSBRUCK. In een alpenhut ten noordwesten van Innsbruck zitten zestien mensen sinds gisteren opge^ sloten. De hut, die omringd is door dik, lichtingsactfe 'van'Veilig"Verkeer. Op ligt op 1800 meter hoogte <*P"ichte lamoen 7iin eevaar voor de bestuurder zelf De Bovag werkt mee aan deze ver-1sneeuwmassa's van twee meter Van onze Haagse redactie DEN HAAG De commandant van de vierde divisie, generaal-majoor B. Ko ning, heeft in een brief aan zijn onder commandanten grote lof toegezwaaid aan de onder zijn bevel staande man schappen. In het bijzonder over de jongste oefeningen in Sennelager toon de de generaal zich zeer tevreden. Wat ér in Sennelager, in samenwer king met tanks is gepresteerd, overtrof alles, zo schrijft generaal Koning. De grote slotaanvai was bij alle drie de gevechtsgroepen doodeenvoudig „af". Bij de laatste grote aanval goot het met bakken uit de hemel én de infan teristen zagen er uit, alsof ze zo uit het water waren gehaald. Toen ik aan het slot van deze oefeningen tussen de troepen doorliep, hier en daar vragend of ze niet erg moe waren, kreeg ik overal te horen: „Nog zo'n hap, generaal". Getroffen toonde generaal Koning zich over het feit dat toen tijdens de twee de serie oefeningen een groep fillers kon afzwaaien 98 procent vrijwillig tot het eind toe gebleven is, hoewel zij wis ten dat de laatste loodjes zeer zwaar zouden zijn. Het „passagieren" van de troepen op zondag en des avonds was zeer cor rect. Generaal Koning schrijft dat de marechaussee-patrouilles zich op dit punt dood verveelden en een mooier compliment voor de troepen en hun commandanten is bijna niet denkbaar Men hoeft bij mij niet meer aan boord te komen met verhalen over lanterfan tende militairen; met u kan ik als het zou móeten in vol vertrouwen op de bres staan voor de bescherming van de vrijheid. Deze afscheidsbrief gên-va '-'"tijoo. DEN HAAG Met ingang van 1 no vember mogen de winstmarges van de melkslijters word'en vérhoogd met een halve cent per liter in de gesaneerde en met driekwart cent per liter in de niet gesaneerde gebieden. In een brief aan het Produktschap voor zuivel maakt minister Zijlstra deze beslissing bekend, die naar zijn mening in voldoende mate tegemoet komt aan de wensen van de melkdetailhandel. Of de melkprijs hierdoor zal stijgen, is nog niet bekend. De minister verzoekt het Produktschap er een advies over te willen uitbrengen. Voor Amsterdam is al op 15 oktober een margeverhoging toegestaan van een cent per liter, d'ie thans in mindering moet worden gebracht van de op 1 no vember ingaande vérhoging. De ADZ (Amsterdam) houdt zondag In het conferentie-oord „De Blije Werelt" te Lunteren heeft de stichting „Evangelisch Herstel en Opbouw" van 16 tot 18 oktober haar het thema van de vrijwilliger in het Jeugdzorgwerk bestudeerd. De jaarlijkse conferentie gehouden. Tijdens deze (zesde) conferentie werd conferentie werd bijgewoond door ruim 100 personen, vrijwel allen vaste krachten in het Gereformeerde Jeugdzorgwerk. Discussie-leider was de heer H. J. Zier. De stichting „Evangelisch Herstel en Opbouw" is het overkoepelend orgaan voor de tientallen plaatselijke stichtingen, die alle sociaal- peadagogische evangelisatiearbeid verrichten onder de zwakmaat- schappelijke jeugd. Deze jeugd wordt opgevangen in clubhuizen, de bekende Jeugdhavens en Jeugdhonken. In een tiental jaren is dit werk zo gegroeid, dat de begroting van deze stichtingen samen al tegen de twee miljoen loopt. Vooral na de tweede wereldoorlog zyn bovendien hoe langer hoe meer, ook in de kring van de Gereformeerde Kerken, de ogen opengegaan voor de vraagstukken, die hier zowel missionair als sociaal-pe dagogisch liggen. Moderner technische aanpak in deze tak van evangelisatie- arbeid bracht mee, dat er naast een dui zendtal vrijwilligers ook vaste krachten werden anagesteld. De voorzitter, ds. A. S. Timmer van Rot terdam opende de conferentie en zei o.m., dat het voor een gezonde ontwikkeling en bewogenheid der gemeente gewenst is, de kerkleden ook de gelegenheid te geven, zich als vrijwilliger te wijden aan deze taak. Tenminste als de plaatselijke om standigheden dit mogelijk maken. De ge meente zal missionair zijn of ze zal het niet zijn. Maar hoe moeten dan vrijwilli gers en vaste krachten hun onderlinge verhouding zien in dienst van het werk? De eerste dag van de besprekingen werd gebruikt om een beeld te krijgen van de soort van leiding, die in dit werk gege ven moet worden. De directeur van „de Nijenburgh", de Gereformeerde School voor Maatschappe lijk Werk, ds. R. C. Harder, hield een re feraat, waarin hij de gegevens besprak, die in de bijbel te vinden zijn over „lei ding geven". Uitgaande van de uitleiding uit Egypte kwam deze spreker tot twee vormen van leiding geven: God leidt de mensen, maar vervolgens geven ook men sen leiding. Wat waarlijk de naam leiding mag dragen is altijd uitleiding uit het diensthuis en heenleiding naar de vrij heid, Ook bij de clubhuisjeugd moet het de één zwemtweekamp tegen Bezirk Han-I bedoeling zijn, de jongelui te léiden tot de nover in het sportfondsenbad-oost te vrijheid der kinderen Gods. Amsterdam. Het Nieuwe Testament geeft op verschil- (Van onze correspondent) HOOGERHEIDE. Gisteravond pl.m. tien uur is op de Antwerpse straatweg tussen Bergen op Zoom en Hoogerheide een ongeluk gebeurd, waarbij vier Zeeu wen vrij ernstig werden gewond. Uit de richting Hoogerheide kwam een bestelauto gereden, bestuurd door een zoon van bakker Van O. uit Tholen. De andere inzittende van de wagen wa ren de bakkers V. en T. uit St. Anna- land. Met z'n drieën hadden ze een cursus gevolgd in de O. L. Vrouwe ter Duineschool te Ossendrecht. Teii de auto voorbij de Vianenstraat Koning verlaat met 1 november de reed kwam uit deze weg een auto, be- vierde divisie zal aan het gehele I stuurd door de heer C. L. uit Heinkens- personéel ter kennis worden gebracht. I zand, die in de richting Hoogerheide wil de rijden. Beide auto's arriveerden te gelijkertijd op het kruispunt en ramden elkaar van voren. Door de klap werd Van O. uit de wagen geslingerd, terwijl V. en T. in de cabine bekneld raakten. In de andere auto raakte L. eveneens bekneld. Hij werd zwaar gewond aan een der ogen, terwijl hij ook inwendige kneuzingen opliep. Ook Van O. klaagde over in wendige kneuzingen. V. en T. liepen glaswonden op. De vier gewonden wer den nadat een dokter eerste hulp had verleend, naar het gasthuis te Bergen op Zoom overgebracht. lende plaatsen duidelijk aanwijzingen om trent de kenmerken van Christelijk leider schap. Altijd dient daarbij in het oog gehouden te worden, dat leiding meer een zaak is van de hele gemeente dan van enkele mensen. De beroepskrachten zijn er voor de activering van de gemeente. Een enquête onder de vrijwillige krach ten gehouden door Evangelisch Herstel en Opbouw met medewerking van het G.I.S. (Gereformeerd Sociologisch Insti tuut), bracht tot ieders verrassing aan het licht dat tegenover 100 vaste krachten staan 1.000 vrijwilligers. (Daarnaast wer ken in de nevensectie De Poort nog onge veer 2.500 vrijwilligers). Deze vrijwilligers komen voor 75 pCt uit de kringen van oud-J.V.-ers en oud- M.V.-ers. Men heeft zich de laatste jaren wel eens afgevraagd of de J.V. en M.V.'s niet teveel denken aan alleen maar het eigen „Gereformeerde kringetje". Deze enquêtte heeft nu aangetoond, dat de kerk juist voor het moeilijke werk naar buiten overwegend steunt op de jeugdverenigin gen. In een levendig en met geluidsbanden geïllustreerd betoog gaf mej. H. G. Parle- vliet, hoofd vormingsleidster bij de Jeugdhaven te Rotterdam een schildering van de karakteristieke situaties in een clubhuis. De tweede dag werd gewijd aan de ver houding tussen vaste krachten en vrijwil ligers. Mejuffrouw dr. W. F. van Stege- ren, stafdocente van „De Nijenburgh", wijdde hieraan een zeer helder betoog. Op de derde dag kwamen de middelen aan de orde, die de vaste kracht ten dienste staan bij zijn pogingen, om de vrijwilliger en dus het clubhuiskind ten dienste te zijn. Er hoeft maar let* verkeerd te vallen en de xnnrbrand laait op. Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog smakelijk bovendien. Ds J. Firet van de Gereformeerde Jeugdraad en mejuffrouw J. C, Withuis (psychologisch dra, en adjudant-direc trice van „De Je]burg", de Gereformeer de opleidingsschool voor jeugdleiders) introduceerden diverse moderne trai ningsmethoden. Vanzelfsprekend werden verschillende van die methoden ook practiseh toegepast Moderne beeldstatistieken, discussiegroe pen, interview en opnamen per bandre-1 corder werden gebruikt om een duide lijker beeld te krijgen van de problema tiek rondom .vrijwilliger en vaste kracht'. DE COLLECTEBUS RAMMELDE De tweede lijst van de tachtigste Unie- collecte is verschenen. GRIJPSKERKE gaf dit jaar -voor het Christelijk onderwijs 247,34 (vorig jaar 240,91), SCHOONDIJKE 187,71 118,50) en WESTKAPELLE 235,75 U 197,15). Nog maals de Zeeuwse collecte: BORSSELE gaf 97.82. De P.I.T.-collecte bracht in ZONNEMAIRE 36,20 op. De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds bracht in 's-HEER ABTSKERKE f 27,— op. De grote zaal van het dorpshuis te BORS SELE was zaterdagavond geheel gevuld, toen de burgemeester de avond opende, die werd gehouden om de schuld die nog op de nieu we piano drukt, te verlichten. Het was een gezellige avond, waarbij alleen jammer was, dat het programma aan het begin te lang werd gerekt, zodat voor de laatste nummers geen tijd meer over was. De ouders van de leerlingen der eerste klassen van het Kon. Wilhelminalyceum in OOSTBURG heb ben van de rector van de school, de heer A. A. Hoolhorst, gehoord wat de school van de leerlingen verwacht en wat de leerlingen van de school kunnen verwachten. Na af loop van de .causerie wei-den vragen gesteld en konden de ouders kennis maken met de docenten. In de Hervormde kerk te WIL- HELMINAPOLDER wordt vrijdag een ge zinssamenkomst gehouden. De kinderen van de zondagschool zullen zingen, enige films zullen worden vertoond en ds. Ph. Cornel- der houdt een korte toespraak, die getiteld is „Onze Woning", Zondagavond zal in dezelfde kerk te WILHELMINADORP een jeugddienst worden gehouden, waarin ds. J. C. Bronsgeest uit Hansweert hoopt voor te gaan. Een koortje van jongeren zal er zin gen. Ds. G. J. Pontier zal donderdag in de Gereformeerde kerk te WESTKAPELLE aan de hand van lichtbeelden, een lezing houden over zijn reis naar Palestina. Als over enige tijd op alle straten en pleinen van OOSTERLAND een Oosterlander staat te spreken, dan is dat eigenlijk niets bizonders. Onder auspiciën van het instituut „Het Sticht" te Utrecht zal namelijk een cursus spreken in het openbaar worden gegeven, 'die tevens de persoonlijkheid der Oostev- landers zal verstevigen. De wielersport journalist Frits van Griensven heeft zater dagavond in COLIJNSPLAAT een sportvoor- hchtingsavond gehouden. De avond werd ge organiseerd door de sportvereniging „Co- lijnsplaat". De heer Van Griensven sprak over „De wielersport en de wielrenners door de jaren heen". De reserverijkspolitie te HOEK heeft donderdag een gezellige avond in de gemeentelijke gehoorzaal. Een auto, geladen met acht ton aardappelen, reed zaterdag in de Vierwegen onder KAPELLE een sloot in. De chauffeur wilde de diepe putten die in de weg daar zijn met zijn wagen ontwijken en kwam in de berm te recht, waarna hij naar de sloot afgleed. Een kraanwagen heeft de auto weer op het droge gebracht, maar om dit te kunnen be reiken moesten de aardappels worden ge lost. De materiele schade is gering, maar.... tijd is (ook) geld! Golden Delicious nu ook naar West-Duitstand GOES. Met ingang van gisteren is het appelras Golden Delicious boven 65 mm toegevoegd aan de lijst van ap pelrassen welke naar West-Duitsland ge ëxporteerd mogen worden, mits de aan- GOES. Met ingang van 22 oktober zal de invoel" van oho appeirassen uit België in ons land verboden zijn. De invoer van Cox's Orange Pippin uit Bel gië in ons land werd reeds op 27 spt. jl. stopgezet en sedert 13 oktober mo gen geen Schone van Boskoop meer wor den ingevoerd. Thans gaat de grens he lemaal dicht in verband met de prijs ontwikkeling voor appels op de Neder landse markt. Hoewel de mogelijkheid om appels uit België in te voeren er de laatste tijd steeds was, werd hiervan koopprijs ter veiling ligt boven 24 centw_.._ De rijkspolitie heeft nog enige tijd op per kg. Overigens komt er geen wijzi- toch praktisch geen gébruik de weg, die bezaaid was met glassplin- ging in de lijst van rassen welke uitge- in verband met de overvloedige ters, het verkeer geregeld. Ivoerd mogen worden naar dit land. 'oogst. e'gen

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5