Groen Expo - leger werpt zich op karkas DE NATUUR RUSSISCHE VLUCHTELING IN LONDEN VERDWENEN Kritieke periode voor Rotterdam Petsie Pelle 00M BAZURKA en JAMPIE en de I alchemie KAPPIE en de zeeplantage in en om uw huis Oudste vazen ter wereld Vrachtauto te zwaar voor oude brug W. J. Lohman V olkskammer-lid gevlucht Dinsdag 21 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Seringen, t zij,n./r ideale blogmheesters voor de tuin; bij een goede verzorging; kan men er jarenlang plezier1 van héb ben. Er zijn verschillende kleuren, paars en wit, doch ook lila tinten ko men voor. Seringen verlangen wel een zonnige standplaats en moeten ook een voedzame grondsoort hebben en werk er dus wel wat oude mest onder. De strui ken moeten ook voldoende ruimte heb ben; een onderlinge afstand van onge veer twee meter hebben ze toch wel nodig. Na de bloei dient men de bloei- res-ten weg te nemen. te Londen mede, dat Ponomarenko zelf naar de ambassade gekomen was en gevraagd had naar Rusland te mogen terugkeren. LONDEN (A.P.) In Engeland houdt men zich op het ogenblik bezig met de geheimzinnige ver dwijning van een jonge Russische soldaat, die enkele maanden ge leden in Engeland politiek asiel had gekregen. De 24-jarige soldaat, Anatoli Ponoma renko, vluchtte naar West-Berlijn en kwam vandaar in Engeland terecht. Zijn commanderende officier eiste zijn uit levering en beschuldigde hem ervan een zijner kameraden te hebben aoodgescho- ten. De Britse autoriteiten stelden een nauwgezet onderzoek in en deelden de Russen daarna mee, dat de revolver van Ponomarenko nog nooit was gebruikt en dat de soldaat politiek asiel verleend werd. Politieke activiteit De jonge Rus sloot zich korte tijd daarna aan bij de Russische emigran tenbeweging in Londen. Hij hielp o.a. bij het opstellen van strooibiljetten, waarin Russische soldaten werden aan gespoord ook naar het Westen te vluch ten. Bovendien hiela' hij voor radio en televisie anti-communistische redevoe ringen. Enige tijd geleden bleek Ponomarenko plotseling verdwenen. Zijn politieke vrienden verklaarden, dat hij enkele da gen voor zijn verdwijning nog geprobeerd had' contact met hen op te nemen. Zij beweerden er zeker van te zijn, dat hij door een Russische vrouw, waarmee hij in Londen bevriend was geraakt, was verraden en ontvoerd. Op een desbetreffende vraag van het Britse ministerie van buitenlandse za ken, deelde de Russische ambassade Burgemeester Van Walsum: Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Rotterdam is in een i kritieke periode van zijn ontwikkeling gekomen, zei gisteren burgemeester G. E. van Walsum op een bijeenkomst van het Rotterdamse departement van de maat- schappij voor nijverheid en handel. Hij wees daarbij op de vastgelopen bespre kingen tussen de 27 gemeenten in het geDied van de Nieuwe Waterweg en de instelling door de minister van binnen landse zaken van een commissie, die de bestuurlijke vraagstukken in dat gebied moet bestuderen Mr. Van Walsum zei het te betreuren dat bestuurlijke decentralisatie thans niet mogelijk is Onder een (door Rotterdam voorgestaan) bovengemeentelijk bestuurs orgaan zouden de huidige gemeenten hun zelfstandigheid niet behoeven te ver liezen. Hoogvliet en Hoek van Holland, om maar twee delen van de gemeente Rotterdam te noemen, zouden een eigen gemeentelijke statu^ kunnen krijgen, aldus de burgemeester. Mi. Van Walsum sprak de verwachting uit dat tegen annexatie van het Botlek- gebied door Rotterdam geen krachtige bezwaren zullen rijzen. Rotterdam heeft bewezen een haven te kunnen besturen ©n een doeltreffend havenbeleid is alleen mogelijk, als elk onderdeel van de haven uniform wordt bestuurd. LANGE tijd geleden is de dertigjarige heer B. Groeneweg uit de Rochussen- straat in Rotterdam naar de Expo in Brussel geweest. Daar heeft hij, even als tal van andere bezoekers van de wereldtentoonstelling, in verscheidene paviljoens formulieren met vragen in gevuld. Zo ook in het Israëlische pa viljoen. Hij beantwoordde de vragen, over wat hij dacht van de Expo, van het Israëlische paviljoen en van het land Israël zelf, echter niet alleen met ja en neen, maar een beetje uitgebrei der. EEN hele tijd hoorde hij nergens iets van én hij was haast vergeten, dat hij vragenlijsten had ingevuld, toen er vorige week een brief uit Israël kwam. Die brief was van de regering en er stond in, dat de gestelde vra- f gen zo goed en duidelijk waren be antwoord, dat hij daarvoor werd be loond met een reis naar Israël. Hij was er zo beduusd van, dat hij het eerst niet durfde geloven. Nu is hij j echter met het idee vertrouwd en is druk aan het plannen maken. ER ligt een prachtige toekomst voor wormenvangers in de buurt van To ronto in Canada, waar de beste wor men om te vissen worden gevangen. Waarom die toekomst zo prachtig is? Een Amerikaanse firma heeft een wormenautomaat uitgevonden, om vroege vissers van dienst te kunnen zijn. De moeilijkheid voor die fabri kant was echter om aan mooie, dik ke, verse wormen te komen. Na veel gezoek ontdekte men, dat die beesten in de buurt van Toronto waren te vinden. Daar heeft men er nu een nieuwe vak bij, namelijk dat van wor menvanger. siiniiiiiiiihiiiMhi i 37-6) Die kunnen nog eens met een bal spelen! Die Klex gooit zo goed en de vorm van de kop, of liever gezegd van de neus, van die ander, lijkt wel gemaakt om mee niet een bal te spelen. Zo is het precies. Ja, zo goed kunnen wij het niet, hoor. Maar Petsie, ik wil graag een bal hebben voor mijn verjaardag. i In minder dan geen tijd had het vreemde gewas de plek overwoekerd, die de maat met zoveel ijver had vrij gemaakt. En toen dat was gebeurd, j keerde het zich met al zijn stengels 'gretig tot de maat. .Help! H-help! Het w-wil mij op eten!" jammerde deze. .Dat ziet er niet mooi voor je uit, ome Tjeerd," riep Okki, naar beneden Nu moeten we eens gaan kijken of de wagen er nog staat. Hè, ik verlang er echt naar om die goeie, ouwe zeebeer weer eens te zien. I I I Ierse nationalisten blazen arbeidsbureau op BELFAST lUPI) - Ierse nationalis ten hebben in Strabane, een Noordierse plaats op 26 kilometer van Londonder ry, het arbeidsbureau opgeblazen. De explosie deed zich gistermorgen voor. Het arbeidsbureau was toen leeg. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor maar in wijde omtrek vielen rui ten in scherven. De wind blies de ge hele administratie van het arbeidsbu reau weg. Er waren in Strabane circa 1300 werklozen geregistreerd. springend. ,Die plant wil natuurlijk wraak nemen op je, voor dat kappen!" „Treiterkop..." jammerde de maat, die hoe langer hoe meer op een reus achtig knolgewas begon te lijken, met dunne stem. ..M-moet je me nou n-nog bang m-maken ook! Help liever om me te., te., pellen!" Daar waren Okki en de meester al mee bezig, maar Kappie, die hoofd schuddend aan de reling stond, vond niet dat het erg opschoot. „Wat een rare groeisels..." monkelde hij verbijsterd. „Aan de ene kant kap je ze weg, aan de andere kant groeien ze weer aan... Deksels raar, hoor. Maar ik moet ja zorgen |jat ik de Kraak hier heel gauw vandaan krijg. Ik heh geen zin om m'n schuit onder mijn neus te zien veranderen in een plantenbak.." SJIBA (Japan) (U.P.I.) Japanse oudheidkundigen hebben op het speel terrein van een school in Sjiba acht antieke vazen opgegraven, die naar zij vermoeden de oudste vazen ter wereld zijn. Zij schatten, dat de vazen 10.000 jaar oud zijn. Het oudste aardewerk, dat tot dusver was gevonden, stamt uit Egypte en is ongeveer 7000 jaa* oud. Juwelier Claudius Reginus keek uit zijn slaperige ogen de ijverige slanke jonge man ernstig aan. „Bent u voor zaken hier?", vroeg hij, „of komt u alleen maar naar de opbouw van onze stad kijken?" „Ik ben voor zaken hier", antwoord de Jozef. „Ik moet drie onschuldi- gen bevrijden. Bij ons vindt men zo iets een zaak, die haast heeft." „Tja, ik ben alleen maar bang", meende de senator en gaapte, „dat we het momenteel zo druk hebben met de opbouw,'dat er weinig tijd over zal zijn om ons met de details van drie onsehuldigen bezig te hou den." „Voor de voorkant van de keizer lijke loge gebruik ik dit groen en zwart gevlamde serpentinehout. Ik heb een bijzonder mooi stuk uit Sparta gestuurd gekregen." „Ik heb gezien hoe Alexandrië weer wordt opgebouwd, toen ik hierheen reisde", zei Jozef, die het gesprek wilde voortzetten en zich niet laten verdringen. „De straten zijn daar breed en lang." De architect zei uit de hoogte: „Alexandrië weer op bouwen kan iedere doodgewone metselaar. Dat is geen kunst. Daar hebben ze de ruimte en is alles vlak." „Windt u toch niet zo op,', zei Claudius Reginus met zijn hoge, vettige stem. „Dat Rome heel iets anders is dan Alexandrië ziet toch een blinde." „Laat mij die jonge man maar eens op de hoogte brengen", zei senator Marulus lachend. Hij was goed op dreef en had er weer eens zin in, zich ergens mee te bemoei en, zoals ook keizer Nero dat graag deed en vele, vele hoge he ren van het hof. Hij liet de gordij nen van zijn draagkoets wat meer op zij schuiven, zodat ieder beter zijn mager maar goed verzorgd gezicht en de purperen rand om zijn mantel het teken der sena toren zien kon. Hij keek de man uit de provincie door de smaragden van zijn lorgnon nauwkeurig aan. „Ja, jonge man zei hij op zijn kwekkende, ironische toon, „wij zijn voorlopig nog druk bezig met de opbouw en nog niet helemaal klaar, maar zonder al te veel fan tasie zult u zich toch zeker wel kun nen voorstellen, hoe de stad wor den zal voor het jaar om is." Hij ging wat hoger op zitten, schoof zijn voet wat naar voren, zodat men zien kon, dat hij roodleren schoenen aanhad zoals alleen de hoogste adel die mocht dragen, ALMELO. Een uit 1878 daterende brug over het kanaal Almelo-Nordhorn is gistermorgen onder het gewicht van een vrachtauto bezweken. De chauffeur wist zijn wagen nog over de brug te loodsen, maar liet haar in onberijdba re0 sta-atv-achter. De brug ligt in de weg van Olden- zaal naar Ootmarsum. Er liggen meer van dergelijke, smalle en gevaarlijke bruggen over het kanaal. Wanneer het kanaal wordt gemoderniseerd komen er nieuwe bruggen. Toen de vrachtauto gistermorgen de brug op reed, bogen de draagbalken zo ver door, dat de wagen een stuk uit de brugspijl reed. Met enige zware balken zal de provinciale waterstaat de draag kracht weer op peil brengen. Daarmee blijft het echter een brug uit 1878.... Dood tij in de afbraak; het groene leger gaat eten. pilliilllllillllllllllllllllllllllllilll 1 door millmm De vrolijke avonturen van BRUSSEL. Flarden krij sende jazzmuziek waaien over het terrein en groene insekten knagen aan een dode Expo. Met honderden zijn ze uitgezwermd, gisterochtend in alle vroegte en ze hebben zich op het karkas geworpen met een enthousiasme, dat de broodwin ning verraadt. De Expo is wijlen, leve de Expo! Op het moment, dat enkele tienduizenden werk loos worden, krijgen honderden werkwilligen een baan. Groen, geüniformeerd en fantastisch is het leger van de slopers en gis termiddag, koud een halve dag na het begin van de taak, kon men al naar de eerste resultaten kijken: losgeslagen balken, glas loze muren en de eerste puin hopen. En de hamers slaan ver der Langs het terrasvormig opgebouwde water aan de Beneluxlaan, waar zeven uur eerder de honderdduizenden elkaar de hakken van de schoenen trapten om voetje voor voetje vooruit te komen, daar staat nu In een naakte leegte een verhuisauto uit Den Haag. Het is maandagochtend negen uur. Triest, alleen maar triest Op een afstand, met de rug naar het Atomium, lijkt het allemaal speelgoed- werk. Grote, breedgeschouderde ver- huismannen zien eruit als kleine ke reltjes, die doosjes en pakjes naar een flinke dinky-toy slepen. Kreten en aan wijzingen van volwassen mannen gaan verloren in de onmetelijke ruimte en krijgen het effect van spelende kleu ters, die weer een nieuw speelgoedje hebben ontdekt. De Expo is triest, op deze 20ste ok tober 1958, de eerste dag na de slui ting. Het is pas een paar uur geleden, dat mijn tenen vermalen wer den onder de stap van dat bijna-mil- joen. dat die laatste dag nog kwam en dat zich worstelend en jasknopen afrukkend bewoog over de vier en twintig kilometer asphaltwegen over het tentoonstellingsterrein. Nu is het allemaal anders. Nu i* het leeg en kaal en naar. En triest. Ja, vooral triest. Bij tienduizenden liggen de prop pen papier tegen de paviljoengevels aangewaaid1. Vrachtwagens vol si naasappel- en bananenschillen zwer ven over de paden en wegen. Het hamergeklop van de slopers wordt alleen hoorbaar als u dichtbij komt. Af en toe een korte, droge dreun, wanneer in Vrolijk België een stuk kalkmuur wordt omgetrokken. Stil, alleen maar stil En dan, om half één in de middag, ineens een lugubere stilte. Zo, plots klaps, van het ene moment op het andere. De vaderlandse koeien, waar hon derdduizenden bezoekers zich binnen de omheining van het Nederlandse pa viljoen aan hebben vergaapt, de koeien van boer De Ley zijn al om zeven uur in de ochtend de terugreis naar Fries land begonnen. En ergens ons eigen paviljoen kom ik hem tegen: Jhr. ing. F. E. C, Everts. Hij is de directeur van de Stichting Wereldtentoonstelling 1958, afdeling Nederland. Ik vraag Jhr. Everts naar zijn alge mene indruk. ,,Dat is er een van vol doening over het succes, van de Neder- Moedoodmoe, dal was Jhr. ing. F. F.. C. Everts, de directeur van het Ne derlandse paviljoen op de Expo, toen ik hem binnen de omheining van onze vaderlandse inzending aantrof. Maar, hel dient gezegd, de koffie deed ivon- fleren en de lach, die mevrouw Everts zondermoeite weggaf, kon ook haar echtgenoot later weer ruimschoots op brengen. ALLE KANTEN". WAT EEN DRUKTE... WE WORDEN ER OP HET DEPARTEMENT VAN LANDSBELANGEN LEEST.SECRETARY LEPOÈME HET ARTIKEL NEB MAAK DAT 1$ LEUK., al& ik dat kunstje ook zou kunnen zou het land daartenzeerste mee gebaat zijn, ikzelf trouwens ook! ikmleewv voorzichtig met die bazurka kennis moeten maken TERWJL HET OOK ALLE aandacht heeft VAN TWEE30EVEN: KEULTJE POT EN ZOOH j k'jkeens, iemand heeft gezien hoejeJ KWIK IN GOUD KUN TA VERANDERENHATlf GEHEIMPJE MOET HIJ] Mil OOKMAAREENSJ VERTELLEN, GÜEDSCHJKSOFI KWAADSCHIK SJ NEE PAPS, NIET DOEI." U BENT IAS VRÏI EN IK VOEL ME STEEDS ZO EENZAAM ALS Ik kijk om me heen om te zien of er iets is gebeurd. I'k hoor in mijn oren nog de sirenes van de ambulance wagens, die zondagavond bijna zonder onderbreking over het terrein loeiden op weg naar flauwgevallen en in el kaar gefrommelde bezoekers. En als ik om de hoek van een pa viljoen kom, dan zijn daar weer stem men. Het groene leger van de slopers is op weg naar de middaghap en het werk het vernielingswerk ligt een uur stil. Alleen bij de Wereldpoort aan de Avenue Houba Destrooper werken nog vier mannen. Daar, tussen d'e vlagge- palen van zeg-maar alle landen ter wereld, waar de dundoeken al sinds de ochtend half-stok hingen, daar wordt een brandweerlaa'der uitgeschoven en de zesde vlag wordt voorzichtig van het touw losgemaakt, keurig in de plooi gevouwen en op een hoop bij de an dere gelegd. Nu is de Expo echt dood, denk ik. J oldoening, alleen maar voldoening praatte verder en bootste de toon van een marktkoopman na om nog meer de aandacht der omstanders te trekken: „Zonder overdrijving durf ik beweren, dat wie het gou den Rome niet kent, onmogelijk zeggen kan dat hij werkelijk ge leefd heeft. Waar u ook in Rome ronddoolt, jonge man, overal loopt u in het midden van de stad. Wij kennen geen grenzen en verslinden steeds meer dorpen uit de buurt. Honderd talen hoort u hier spreken. Hier kunt u de ze den en gewoonten van alle vol keren bestuderen. Hier wonen meer Grieken dan in Athene en meer Afrikanen dan in Carthago. Zonder een reis om de wereld te maken kunt u hier alle produkten der wereld vinden. Hier vindt u ladingen uit Indië en Arabië in zó grote hoeveelheden, dat u onwil lekeurig zult denken dat daarginds niets meer overgebleven is en die volkeren bij ons moeten komen als ze wat nodig hebben. Wat ver langt ge, jonge man? Spaanse wol, Chinese zijde, alpenkaas. Arabi sche parfums, medicamenten uit Soedan? Ge krijgt een premie als ge iets ontdekt, wat we niet voor radig hebben. Verlangt ge mis schien de laatste berichten? Men weet op het 'Forum en op het Mars- veld precies wanneer in Boven- Egypte de koers van het graan daalt, een generaal aan de Rijn een domme rede heeft gehouden of onze gezant aan het hof van de. koning der Parthen onaangenaam opgevallen is, omdat hij te luid niesde. Geen geleerde kan onze bi bliotheken ontberen. Wij hebben evenveel statuten als inwoners. Wij betalen de hoogste prijzen voor deugd en voor ondeugd. Wat uw fantasie zich kan voorstellen, kunt ge bij ons vinden, maar ge zult veel vinden wat uw fantasie zich niet kan voorstellen." De senator had zich uit zijn kussens wat naar voren gebogen en allen drongen zich om hem heen en luisterden. Wordt vervolgd. BERLIJN (AP) Een van dé leden van de Volkskammer, het Oostduitse parlement, JEusebius. Mayer, is naar het westen gevlucht. Mayer is lid van de Oostduitse Christendemocratische partij. De 83-jarige heer S. Duut uit Gronin gen is in het academisch ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Hij werd zaterdag door een scooter aangereden. ing van het kryptogram Horizontaal: 3. twijg; 5. laars; 6. blik; 8. voor; 10. kapel; 12. raar; 13. roof; 15. boete; 16. duke. Vertikaal: 1. klavier; 2. barok; 4. wal; 6. boer; 7. kwartel; 9. raaf; 11. laken; 14. ook. DOO/Z,l HON F£UCUTHAN65H landse afdeling in het algemeen, een van tevredenheid dat alles zo goed is verlopen en een van blijheid, dat het representatieve deel voorbij is". Natuurlijk komt het aantal bezoeken aan het Nederlandse paviljoen ter sprake en dan zegt de heer Everts: „We hebben vijf ingangen en geteld hebben we ze niet. Wel hebben we proeftellingen gehouden en die les leerde, dat er zeker tien miljoen be zoekers bij ons zijn geweest". Het wordt wel eind november voor het paviljoen, dat de naam van ons land draagt, leeggedragen, -geschroefd en -getimmerd is en dan begint het directe slopen. En die laatste dag. zondag, waar op de mensen met de lange vingers werden verwacht? „Niets van gemerkt", zegt de heer Everts ..Ik vond het net zo'n dag als de andere drukke dagen die we hadden. We zijn niets kwijt, er is niets ge stolen en we zijn erg tevreden". Hostess, alleen Het populaire Italiaanse liedje, dat iedereen tegenwoordig fluit, neuriet, zingt of in elk geval iets mee doet en dat Volare heet, wanneer ik het zo goed schrijf, klinkt uit de luidsprekers. De motregen is weg en een echte zon slaat scherfjes uit de zilveren bollen van het Atomium. En dan holt daar, over een dijk, in een zwart jurkje en een geel vestje. Agnès Bos, de enige hostess van de Expo op deze maandag. Maar over Agnès morgen pas. No 10 Van dtit kruiswoordraadsel geven wij nu eens niet de omsohrijving maar de oplos sing. echter zijn de letters van de sleutel woorden vervangen door andere letters, zo dat in feite de oplossing in geheimschrift gegeven is. Gevraagd wordt met behulp van het kruiswoordschema de oorspronkelijke oplossing terug te vinden. Horizontaal: 1. C, K, A; 4. E, K, E; 6. A, B, C, D, E; 7 F, I; 9. N, K; 10. I. D, G, G. B. H. D, F, I; 15. C, B, B 16. B. H. E: 17, L, B. 1. I, B. C. K. K, G; 20. F, H: 21. C, C; 22. L, J, A, B, H; 24. 0. D, L; 25.M, J, E. Verticaal: 1. C, D, F, I; 2. A, A; J, C, K, B: 4. E, E; 5. E, K. K, I; S. 1, D, C, B. H: 9. N, F, E, K, C: 11. G. B, I; 12. G, B. I; 13. H, B. C; 14. D, H, K; 17. L, F. B, C; 18. B, B. A, J; 19 G, C, J, E; 22. L, L; 23. H, M. A.B.C.D.E F.GB.B.H I.D.G.G.H.G.I.J. I.F.K.H l.D.G.G.B.H I.B L.B,I,H,I,A B,H I,B M,B,B,L.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2