Wie het niet weet... Enorme stalen schuif houdt waterwolf tegen TERUG UIT MOSKOU Door Ouderkerk ging liet gerucht: WEEK VOOR HET PAARD maar twee oude schuiten redden de Krimpenerwaard Koerdensjeik Moellah M. Barzani Maandag 20 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 Ze willen cle kerk opblazen om het gat dicht te gooien Aartsrebel Generaal majoor Rode Leger Hand langer van Nasser Hoofd van ontvlambare Koerden Geweldenaar STOKEN VUUR SMEULT HARD AANGEPAKT ONDER RODE DEKKING Sportconferentie A R. partij D« tachtig m«t«r brede schuif zoals hij donderdag tijdens liet hoge water werd neergelaten. Doorgaans rustig stroomt de Hol landse IJssel langs Ouderkerk, maar op die 31ste januari kwam zij hoog en breed aan op de kleine dorps kern, ging zij in een wijde boog ver der naar het punt, waar in de ok sel van een scherpe dijksbocht de kleine gereformeerde kerk ligt. Daar stroomde het stomme water op den duur over de kruin, zoals het op zovele plaatsen uitweek boven de te lage. te zwakke oevers. En achter die kleibastions vrat het water zich zat aan zijn prooi. Dat deed het ook in het dorp, naast de voordeur van kapper Joh. van Gemeren, die mij wijst, dat het gevaar loerde waar nu tien meter dijk met vuurrode stenen bestraat zijn. Zij steken als een monument scherp af tegen het grijsblauw van de oude stenen en de kapper beseft nu nog de angst, die hem toen be kroop. Caféhouder G. Noordergraaf be zemde het door kieren binnensiepe- lende water weg totdat hij de deur opende en ondervond, dat het wa ter driekwart meter hoog tegen de deur stond. Het stroomde over de vloer van de Harmonie naar de ach terdeur en zo de polder in. Het overslaande water maakte in 1916 ook een gat in de dijk bij Van Gèmeren, zegt gemeenle»ontvanger J. Taal. Het was daar echter nu niet zo benauwd als pal naast de gereformeerde kerk. Met zijn dorps genoten stond hij daar in de bittere kou 's nachts om drie uur, mach teloos. De dijk was al bijna niet meer begaanbaar. De binnenkant kalfde steeds verder af en hij was over langs gescheurd. Het leek of hij wankelde. Zo verslechterde de toestand van minuut tot minuut. De familie Bos. die vlak achter de bedreigde plaats woonde in een houten huis, zocht s ochtends om half vier een veiliger verblijf. Direkt ernaast woonde op een boerderij de familie Slappendel. Zij werd om half vijf geklopt door een arbeider, dat de dijk op breken stond. Geen uur later had het water zich over een breedte van veertig meter van de rivier afgetakt naar de Krim- penerwaard. Toen het licht werd. zagen wij een dak liggen. We dachten: van een kippenhok. Maar het was het overblijfsel van het alleenstaande huisje van broei en zuster Rijkaart: 75 en 63 jaar. Om vier uur had boerenarbeider P. Hak hen nog gewaarschuwd. Geertje vond men de volgende dag in de boomgaard, een paar honderd me ter verder. Cornelis Pieter werd een week later geborgen bij de Tiendweg. waar zijn zoon woonde, van het huisje waren alleen kleine brokken over. Die zondag was iedereen in de weer. Het gat bij kaoper Van Geme ren werd gedicht met pakken stro en zakken zand. maar de Niagara naast de kerk lachte daar om. Dorpsgeno ten. vrijwilligers uit wijde omtrek en soldaten uit Schoonhoven zwoegden tevergeefs. De burgemeester zei tegen café houder Noordergraaf: Ga jij maar naar huis om koffie te zetten en brood te snijden voor de mensen. Ze willen de kerk opblazen om HET hartstochtelijke enthousiasme waarmee de 60-jarige sjeik Moellah Moestafa Barzani bij zijn terugkeer in Irak is ontvangen moet het Westen als een onheilspellende waarschuwing in de oren geklonken hebben. Deze aarts- rebel, leider van de licht ontvlambare Koerden, werd in zijn va derland weer toegeiaten na een ballingschap van twaalf jaren in de Sovjetunie. Daar heeft hij de rang bekleed van generaalmajoor van het Rode Leger. Kroesjtsjef had hèm uitverkoren als opper bevelhebber te fungeren van de Arabische vrijwilligers waar Nas ser en de Russische premier tijdens de crisis in de Libanon en Irak mee gedreigd hebben. het gat dicht te gooien ging 's mid dags als gerucht door het dorp. Laten we het proberen met een paar schepen, zo luidde de beslis sing, toen provinciale waterstaat en polderbestuur overlegd hadden. Werfbaas Kees Heuvelman van de scheepssloperij te Krimpen aan den IJssel heeft toen geholpen bij het klaar maken van twee sloopscheep- jes: een vrachtstomertje van 100 ton en 25 meter lang en het klipper - sleepschip Sjaan: 250 ton en 35 me ter lang. Twee grote sleepboten van Piet Smit brachten ze in de storm over het woelige water naar het gat. Zo hoog mogelijk werden ?.e op de afge brokkelde dijk gezet. De brandweer pompte de schuiten vol en toen het water bij eb zakte, zaten ze klem. Toen werden ze opgevuld met grint. Dat bleek de remedie. Honderden handen grepen zakken zand en 's avonds was het gat dicht. Nog niet afdoende, maar het was niet nodig om ook het vijftig tons beurtscheepje Eben Haëzer van G. Vuijk te laten zinken. Wel werd het iets verder tegen de dijk gezet om dicht bij de hand te hebben. In de nacht van zondag op maan dag werd zorgvuldig wacht gelopen en werden opnieuw zakken zand aan gedragen. Pas woensdagmiddag ver trokken de soldaten. Twee schuitjes hebben de Krimpe- nerwaard gered. Een enorme stalen schuif zal voortaan het land tegen de waterwolf beschermen. Dat zullen we afwachten, zegt oud-koster P. Mourik. Wat gaat de Lekdijk doen als het water de IJssel niet in kan? We zitten tussen twee rivieren! Na zo'n zondag word je voorzichtig. DE crisis in het Midden-Oos ten moge zijn geluwd. Het gevaar is echter allerminst ge weken. Nog altijd wordt er ge stookt. Nog steeds worden on tevreden gevoelens aangewak kerd. Er zijn tekenen te over dat Moskou en Kairo het volk der Koerden hebben gekozen als middel tot nog diepere penetra tie in het al zo woelige gebied. Koerden, Koerdistan Deze be grippen roepen herinneringen op aan woeste avonturen van Kara ben Nemsi, de held van Karl May. Avonturen die zich afspeel den in dé ruige bergen van Irak, van Perzië en van Turkije. Voor ons geestesoog zien we de onstui mige vechtersbazen die zich van oudsher weinig hebben aangetrok ken van gevestigd gezag en vreem de overheersers. Die maar al te dikwijls graag bereid waren voor hun zaak in opstand te komen. Ge neraties lang is dat al het geval en steeds weer is hun verlangen hetzelfde: de droom van een onaf hankelijk Koerdistan! VOOR de Russen heeft het smeulen de vuur van het Koerdische natio nalisme zeer aantrekkelijke kanten. Het woongebied van het merendeel der Koerden bevindt zich namelijk in het oosten van Turkije, het noorden van Irak en het westen van Perzië. Het is lang niet denkbeeldig dat de Russen straks, wanneer de storm in het Verre Oosten weer zal zijn ge luwd, het separatisme van de Koerden fel zal aanwakkeren. Daarmee kan het een wig drijven tussen de pro-Wes terse bondgenoten Turkije en Perzië en komt het hart van het Midden Oos ten open te liggen voor verdere in filtratie vanuit de Sovjetunie. Het aantal Koerden is moeilijk te schatten. Meestal hoort men: er tussen drie en vijf miljoen. Ook acht*-of-zelfs nog er meer dan een deel derbevolking in Rusland'zelf stammen. Reeds in de Oudheid is er sprake geweest van een machtig volk dei- Koerden. Tweeduizend jaar voor Chris tus kwamen ze al voor. Ze hebben in later eeuwen vanuit het Oosten naar het Westen weten door te dringen tot ze in de Middeleeuwen onder Arabische heerschappij kwamen. Koer den zijn wèl Mohammedanen, echter allerminst Arabieren. Ze hebben een eigen cultuur, een eigen taal, een eigen vlag. Volledig onderwerpen konden de Arabieren de trotse Koerden echter niet. In hun ontoegankelijke sterkten in de bergen tussen Armenië en de Eufraat handhaafden ze hun onafhan kelijkheid. Er werd natuurlijk niet doorlopend gevochten door de Koer den. In de vruchtbare dalen tussen de bergen leerden zij het veehouders- bedrijf! Anderen beoefenden de land bouw en zo is het ook heden ten da ge nog. al zijn in het noordelijk deel van Irak, rond Mosoel en Kirkoek ve len bij de oliewinning gaan werken. VTA de eerste wereldoorlog, toen de i overwinnende mogendheden de wereldkaart drastisch hèrindeelden, werd er gespeeld met de gedachte aan een onafhankelijk Koerdistan. Stamhoofden kwamen er voor naar Versailles, maar erg veel gehoor heb- P. Mourik was koster van de gereformeerde kerk, toen het lJsselwater als een lawine omlaag stortte tegen zijn huis in het achterstuk van het kerkgebouw. De zijmuur werd vrijwel geheel weggeslagen en de achterkant gedeeltelijk. Met vrouw en twee dochters had hij dat niet afge wacht. Met veertig anderen za ten zij in de kerk oude en jonge mensen, en een baby. Wij dachten er hoog en droog te zitten, maar toen er een halve maan uit de dijk ge spoeld was, zei ik: We moeten hier vandaan. Dat was 's nachts om twee uur. Naar het dorp konden we al niet meer. Tot onze knieën door het water liepen we met z'n allen de andere kant op, naar liet huis van scheepsbou wer Duyvendijk. Ineens dacht ik eraan, dat ik in de kerk een petroleum lamp had laten branden. Ik ging terug om die uit te blazen. An neke, mijn oudste dochter, zei Ik blijf bij u. Wij moesten samen vechten om de deur open te krijgen. Toen we weer weg wilden gaan, werd mijn dochter ineens door het water weggespoeld. Ik kon haar net grijpen, want het water kwam toen al tot ons middel. Zo kwamen we bij Duyven dijk. Daar stonden de mensen schouder aan schouder in huis, koud en doornat. Toen het dag werd, ging koster Mourik naar kerk en huis kijken. De kerk was een bouw val geworden zestien hei palen waren afgebroken. Zijn woning een ravage. En nu Wie het niet weet, ziet er niets vreemds aan RUSLAND PERZIE SA06BISCM- ARABIÊ ben ze niet gehad. De politici beslis ten anders. Bij de nadere regelingen van de vredesverdragen bleek dat Koerdis tan voorlopig een droom zou blijven, zeer tot ongenoegen van de Koerden zelf, die intussen door hun sjeiks tot vurige nationalisten waren opge zweept. Een reeks bloedige opstanden in Turkije, Perzië en Syrië was het directe gevolg. L Van alle landen waar Koerden voor komen zijn ze in Turkije het hardst aangepakt. De jonge staat van Ke- mal Atatürk gedoogde geen nationa le minderheidsgroep. Er werd een ge dwongen assimilatie toegepast van de Bergturken, zoals de Koerden in Tur kije worden genoemd. In Irak was van assimilatie geen sprake. Daar zorgden de Koerden wel voor. In 1931 kwamen ze onder Moellah Moestafa Barzani fel in op stand tegen de Iraakse regering die niets moest hebben van hun autono- De postsluitingen voor opvarenden van Hr. Ms. De Zeven Provinciën. Hr. Ms. G.elderla.nd, Hr. Ms. Van Zijil en Hr. Ms. Tijgerhaai zijn vastgesteld op 27 en 30 oktober te 13.00 uur. Voor opva renden van Hr. Ms. Groningen op: 23 oktober fOB.OO uur), Dit groepje Koerden in een dorpje bij Mosoel in het noorden van Irak ziet er niet bepaald uit dat het in verzet zal komen tegen de regering. Hoewel de vreemdeling argwanend wordt opgenomen, is hij bij de Koerden altijd welkom. Foto: Foto-archief Kon. lost. v/d Tropen. Opname drs. J. M. v. Lijf. WASHINGTON JIA.P.). Na reed allerlei „dagen" te hebben ingevoerd is men in Amerika tlians op het idee gekomen ook het paard een plaatsje te geven in de reeks. Onder de slagzin „Redt het paard" wil men zelfs een gehele week wij den aan het edele huisdier, dat lang zamerhand geheel verdrongen is door cle techniek. Ongeveer veertig jaar geleden wa ren er op Amerikaanse boerderijen nog ruim 26 miljoen paarden en thans zijn het er nauwelijks Z% miljoen. Hoewel de paardenliefhebbers in de Verenigde Staten heel goed beseffen, dat het ros zijn plaats in het maat schappelijk leven van vandaag niet meer terugkrijgt willen zij toch van hun dankbaarheid getuigen voor het dier, dat eeuwenlang de meest trouwe helper van de mens is geweest. me streven. Op bloedige wijze werd de rebellie onderdrukt. In 1943 pro beerde Moellah Moestafa het nog maals. Slechts door de vlucht naar verwante stammen in Perzië kon hij het vege lijf redden. 0,OK na afloop van de tweede wereld oorlog hebben de Koerden bij dé overwinnaars gepleit voor hun .natio nale zaak. In San Francisco klop ten zij evenals destijds in Versail les echter vergeefs aan Toch is de eeuwenlange droom van de zelf bewuste vechtersbazen korte tijd ver wezenlijkt. Gebruik makend van de aanwezigheid van Russische troepen in het noorden van Perzië na het ein de van de tweede wereldoorlog werd daar door Ghazi Mohammed, roet hulp van Barzani een Koerdenrep.u- bliek opgerifht. Zo lang het Kode Leger in bet land was ging alles goed, maar toen dat Perzië ontruimde konden de 30.000 Koerdische soldaten het niet lang bolwerken. Aan de republiek van Ghazi kwam snel een einde. Tezelfder tijd kwam Barzani weer eens tegen de regering van Irak in opstand, opnieuw vergeefs. Opnieuw moest hij vluchten, ditmaal naar de Sovjetunie, Zijn aan wezigheid daar hij verbleef meestal in Armenië werd door Irak als een voortdurende bedreiging gevoeld. "TN zo kwam de omwenteling in i-' Irak deze zomer, een omwente ling die een schok te weeg bracht die tot ver buiten de grenzen van het land werd gevoeld. Aanvankelijk stel den de Koerden zich vierkant achter: het nieuwe regiem van generaal Ka's-.- sem. Deze probeerde hun steun te be*" houden door hun gevangen leiders vrij: te laten, door Moellah Moestafa toe te stajn uit ballingschap terug te keren. Maar in de stroom traden versnel lingen op. Niet alleen de Russen wak kerden de nationale verlangens van de Koerden hoe langer hoe meer aan, ook het Propaganda-apparaat van pre sident Nasser was zich intensief met hen gaan bemoeien. En hoewèl de Koerden allerminst gediend zijn van Nassers eenheidsdroom vindt ziin ge stook toch gretig gehoor TAE eisen van de Koerden in Irak u T01;den voortdurend krachtiger en beslister. Communistische agenten zorgen ervoor dat het vuur blijft bran den Kroesjtsjef heeft Nasser verze- Kerd: een autonoom Koerdistan gaat '5®?" uw, Arabisch eenheids- O jWOrit eï jU'St door ver" wiSk i -• de aanbangers van het slag door"'366" 6r opnieuw een zware Zo staan de zaken op het ogenblik. Van twee kanten wordt het volk der Koerden intensief bewerkt. Geheime agenten doen hun sinister werk. Er zijn aanwijzingen te over dat er iets op komst is. terugkeer van de leiders heeft onder de Iraakse Koerden grote op winding veroorzaakt. Hun wrok wor telt diep. Barzani is weer bij hen via Kaïro reisde hij naar Baedart Moskou leidde hem op en zijn agen ten wroeten voort. Zullen het Westen en zijn bondgenoten in de Levant weldra voor een nieuwe onaangenam verrassing komen te staan Midden Oosten? Het heeft schijn van. m er h>t alle De Anti-Revolutionaire Partij heeft in de loop van 1956/1957 en 195Ó contact conferenties belegd met personen uit di verse maatschappelijke groeperingen. Het doel van deze conferenties is con tact en gezamenlijke bezinning omtrent belangrijke hedendaagse vraagstukken met vertegenwoordigers van verschillen de levensgebieden, waar in Christelijk georganiseerd verband, activiteiten wor den ontplooid. In het kader van deze conferenties wordt op zaterdag B november a.s. een bijeenkomst belegd, waartoe het Centraal Comité van de Anti-Revolutionaire Par tij vertegenwoordigers uit de Christelijke sportwereld heeft uitgenodigd. De heren M. W. Schakel, burgemees ter te Noordeloos en C. van Oosterovh, voorzitter van de Nederlandse Christe lijke Sport Unie zullen het gesprek tor conferentie inleiden door te spreken over het onderwerp: „Sport en Overheid". Een aantal leidinggevende figuren uit de Christelijke sportwereld, de pérs, de overheidssector en de onderwijskringen zijn uitgenodigd, deze conferentie bij te wonen. MIDDELBURG. B. en W. stellen de raad voor, het gebied, grenzende aan het Park Toorenvliedt, te ontsluiten door de aanleg van de Oosterschéldestraat. Dit nieuwe bouwterrein zal zeer aantrekke lijk zijn voor de bouw van particuliere bewoningen. De kosten van het bouw rijp maken van dit terrein worden ge raamd op f269.500. LAAIENDE ONTVANGST IN IRAK SCHOKT HET WESTEN door Barend Maaskant 's Werelds grootste beweegbare waterkering wordt op 22 oktober in de Hollandse IJssel op symbolische wijze in werking gesteld. Dit feit zal onvergankelijk bewaard blijven in de waterstaatkundige geschiede nis van ons lage land, omdat ten koste van rond 40 miljoen een apparaat is gebouwd, waarmee in perio den van gevaarlijk hoog water een beveiliging van een groot deel van westelijk Nederland bereikt kan worden. Tussen januari 1954, toen in een uiterwaard bij Capelle aan den IJssel het baggerwerk begon, en nu, ligt een interessante periode van bouwen in een rivier, terwijl de scheepvaart eigenlijk maar weinig uerd gehinderd. In die ruim vier en een half jaar werd.een van Nederlands grootste schutsluizen (120x24 m) voor de binnenvaart gebouwd, een royale oeververbinding naar de Krimpenerwaard geslagen en de torens ge bouwd, waartussen nu de honderden tonnen wegende metalen schuif hangt. Een machtige wand van tachtig meter breedte zal het opstuwende water beletten zijn verwoestend werk te doen. In principe is deze afgrendeling ontworpen met twee op korte afstand achter elkaar gelegen schuiven. Het tweede stel torens is ook nagenoeg klaar, maar de bestedingsbeperking werd er oorzaak van, dat de aanschaf van nog zo'n schuif met kostbare apparatuur voorlopig uitgesteld is. Als twee imposante stalen grendels nodig geacht worden tegen hoogrijzend water wat is er dan wel aan de hand geweest op 1 februari 1953, waaruit deze maatregelen geboren werden? Dat is het verhaal van de twee oude schuiten, die in het gat bjj Ouderkerk werden gestopt!

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7