Expo was met 41 miljoen bezoekers een succes Wild lokken door geluid I moeilijke kunst Cuyckneemt dei Expostier met fanfares mee Gast bij Toeroese vrouwen op Nieuw-Guinea Lijfarts van de Paus ging boekje ver te buiten Krimpenerwaard: voortuin en achterdeur van Rotterdam Misleid vrachtschip zonk in zicht van Vrkcr haven Weidelijkheid bij de jacht Petsie Pelle Pingo De munten Nedllovd en Wibo nog zonder puntenverlies V oortgezette stijging Lange-afstandsverwarming, primeur in tuinbouw Muzikaal evenement in Schiedam Yolanda Balas nu over de 1.83 m door Phia v. d. Berg OP PALEN INTIEME BIJZONDERHEDEN IN DRUK Scheepvaart leed in wind en slagregens E BREIPENNEN Vergadering NVBHS Rumoer rondom Klaas Schenk ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Van onze correspondent BRUSSEL. Met een offi cieel diner, waarbij ook koning Boudewijn aanzat, en met een daverend vuurwerk is gister avond de wereldtentoonstelling te Brussel gesloten. Om elf uur gingen de loket ten dicht. Tot twee uur mocht het publiek nog op het tentoon stellingsterrein blijven en wie er toen nog niet genoeg van had, kon tot diep in de nacht in Oud-België terecht. Zaterdag met weinig zon en veel regen heeft men de 41 mil joen volgemaakt en de Belgische premier, Gaston Eyskens, kon dan ook tijdens het feestelijke diner vol trots verklaren, dat de Expo een ge weldig' succes geworden is. In het Nederlandse paviljoen heeft men met verscheidene feestelijkheden Ereklasse tafeltennis Eigeh nieuwsdienst Beurs van zaterdag Kon. Olie sloot op Unilever sloot op Philips Conv. Phil. A.K.U. 191,30—192.70 192,70 b. 424 >2—426 425 363—365 g.l. 159—15934 g.l 226*22275 2 g.l Qeli Mij 128,50—130 g.l. H.V.A. 118*41!834 g.l Senembah 9494*2 g.l. slotkoersen J van vrijdag 188,50 423 >4 3593; 1563* 226 127,20 118*4 9414 In een drukke zaterdagmorgenhandel werden vooral grote omzetten behaald in aandelen Deli Mij. De koersen waren in het algemeen aanmerkelijk hoger dan vrij dagmiddag en in vele gevallen werd zelfs het. koerspeil van cie nabeurs van vrijdag overtroffen. Olies stegen bijvoorbeeld 11a vrijdagavond nog bijna anderhalve gulden. Op 22 oktober wordt in de Over dekte te Leiden een internationaal waterpolotornooi gespeeld, waaraan o.m. het team van Hongaarse water- polospelers, die in Oostenrijk verblij ven, zal deelnemen. radio L: vandaag De zes suites, die Bach heeft ge componeerd voor violoncel-solo, zul len in een serie worden uitgezonden. Vanavond om 22.25 (Hilv, 1) begint de reeks met de eerste suite in G, uit te voeren door de violoncellist Henri Honegger. Een prachtige opname van de alt zanger es Kathleen Ferrier kunt u om 22.15 over Hilversum 1 beluiste ren. Zij zingt dan, begeleid door het Weens Filharmonisch Orkest o.l.v. Bruno Walter het lied Um Mitter- nacht van Mahler. In het middag-programma gaat de Vara de reeks uitzendingen „Studio voor hedendaagse muziek" vervolgen met een kamermuziekwerk van de Belgische componist Louis de Mees- -feiv-Op 1 september is dit werk, dat toen ter gelegenheid t>an de Bene- lux-Muziekweek in eéit, der studio's te Hilversum werd uitgevoerd, opge nomen, en vanmiddag om 14.00 (Hilv. 2) heeft de uitzending plaats. Dit Divertimento voor fluit, hobo, klarinet, fagot en hoorn, zal worden uitgevoerd, door leden van het Radio Filharmonisch Sextet. Eigen nieuwsdienst EMMEN. Het tuinbouwcentrum Amsterdamseveld in Emraen krijgt een langê-afstandsverwarming. Dat wil zeggen dat de kassen zullen wor den verwarmd van een centraal punt uit. De gemeenteraad van Emmen heeft besloten daarvoor een krediet van 625.000 gulden beschikbaar te stellen. Ruwe olie De warmtecentrale zal in januari van het volgende jaar beginnen. Het instituut voor tuinbouwtechniek in Wa- geningen, dat een onderzoek naar de mogelijkheid van lange-afstandsverwar ming heeft ingesteld, kwam tot de conclusie, dat een gemeenschappelijke verwarmijng waarop ongeveer zestig duizend ramen kunnen worden aange sloten technisch uitvoerbaar is en bedrijfseconomisch tot belangrijke voor delen leidt. Op de brandstof (ruwe olie) kan een besparing van 35 procent wor den verkregen. In Emmen Het experiment in Emmen wordt voor de ontwikkeling van de tuinbouw in ons land van veel belang geacht. Mede daardoor zal ook in Emmen de veilingomzet kunnen worden vergroot. Het streven is gericht op een omzet van drie tot vier miljoen gulden. Door de rijksoverheid is reeds vier miljoen gulden in het Emmense tuin bouwcentrum gestoken. Het zal binnen kort met tweehonderd hectare worden uitgebreid. In de tweede helft van november komt het Spaanse kamerkoor Agrupación Coral de Camera de Pamplona naar ons land. Het koor treedt in verscheidene plaatsen op. de Expo uitgeluid. Zaterdagmorgen ontving de Nederlandse commissaris- generaal, mr. Van Walsem, de voor zitter en het bestuur van de Neder landse vereniging van weldadigheid te Brussel om hun een bedrag van ruim vijftienhonderd gulden ter hand te stel len, de opbrengst van de duizenden muntstukken die gedurende de tentoon stelling in de vijver van het Neder landse paviljoen zijn geworpen. SCHIEDAM. Dank zij subsidies uit het Schiedamse zakénleven is het de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museunl mogelijk geweest, op het eerste museumconcert van dit seizoen Bela Bartoks Sonate voor twee piano's en slagwerk te doen uitvoeren door de pianisten Geza Frid en Luctor Ponse, en de slagwerkers F. v. d. Kraan en W. Heesen uit het Residentie-Orkest. Dit werk is een soort muzikaal na tuurverschijnsel. Men wordt onweer staanbaar geboeid en gefascineerd door het klankbeeld, zonder onmiddellijk te kunnen verklaien, wat men nu eigenlijk hoort, en hóé het effect bereikt wordt. Doch men voelt, dat de componist een tot in finesses uitgedachte klankwerking der instrumenten benut. In wezen be schouwt Bartok. vooral in de fel mo torische delen, dê beide piano's als slag instrumenten, met daarnaast in het middendeel rijke melodische vondsten, die het een lyrisch karakter geven. Het overgrote merendeel van de toe hoorders de belangstelling voor dit muzikaal evenement was verheugend groot heeft na de pauze de herhaling van de sonate bijgewoond. In de tweede realisering bereikten de vier uitvoeren den een nog grotere eenheid. Voor deze bijna bovenmenselijke fysieke prestatie verdienen de executanten alle lof: Jan Masséus BOEKAREST. Voor de vijfde maal in dit seizoen heeft de Roemeense at lete Yolanda Balas haar wereldrecord hoogspringen verbéterd. Tijdens wed strijden in de Roemeense hoofdstad sprong zij zaterdag 1.83 m. Het oude record stond sinds 4 oktober op 1.82 m. In nauwelijks vier maanden tijd heeft Yolanda Balas haar record vijf cm opgevoerd! ROT*TE>RDAM In de ereklasse van de tafeltenniscompetitie zijn Nedlloyd en Wibo nog zonder puntverlies, voorts Sparta en Batswingers nog ongeslagen met. respectieve lijk een en twee verliespunten. Op bet eerste winstpunt wacht debutant UBTV nog, voorts hebben Wifra, Seylla. PSV en Wibo III nog geen overwinning tot een feit gemaakt. Ned lloyd had met UBTV weinig moeite: de uit slag 100 getuigt hiervan. Wibo won in Weert royaal met .9—1 van Luck Raek, Jac. Coumans won de enige partij voor Luck WOENSDAGMIDDAG in twee stoelen, zo lui mogelijk, maar in tens vergenoegd eerst uitgebreid uitblazen en dan met een sloom gangetje aan het schoolwerk beginnen. Ja, want van Toeroe moet en mag je uitblazen en lui zijn. Toêroe is een vermoeiende kampong! Eerst een lange weg er naar toe, door hete zon, of door klamme nat- Raek Hij speelde jan Hogcndoorn naar een tigheid, langs het strand als het laag water is, en door het water als sparta zonder Bert onnes, kwam tegen i het vloed is. Een brede kali, direct buiten Seroei, leveit altijd enig fWS!M^LMde£v& ongemak, omdat je daar niet anders dan zwemmend of per prauw genstander geluk wensen. Hennie Grijzen- over kunt. Maar biina altijd drijven er wel een paar kleuters rond. lijkt Een andere keer ligt het, glan hAiit «Att keer. Paul Gimhel Wn« met drie J y 1; j - w. We gaan met mejuffrouw Van den Berg mee de kam pong Toeroe in en hebben een leerzame middag te mid den van de Toeroese vrou- hout ©en keer. Paul Gimbel was met drie - i overwinningen bij sparta succesrijk, sparta -die, een vreemde zwemslag bezigend, met een prauwtje Komen aan- "g'ntuick^ril'n °fveuWGnuuns8 gespetterd. „Twee man tegelijk, anders kantelt-ie", zegt een nat, Blom wonnen beiden voor Quick twee par-1 glanzend joch en dan duurt het wel eventjes, voordat we met z'n tijen, doch in de andere zes enkelspelen ze- gevierde Sparta II steeds. Wibo II boekte een te verwachten zege op Wibo III (82). Scylla was kansloos tegen Smash. Will van Zoelen won voor Scylla twee enkelspelen, doch daarmede waren de Leidse successen geteld (2—8). Wifra kwam tegen Batswingers goed,voor de dag. Frans Duim en Wim Stoop wonnen ieder twee partijen. Frans Duim verloor van Bouwens en Wim Stoop zag zich door Hoefnagel verslagen. De derde Rotterdamse speler Korver had eenmaal suc ces. Aangezien Batswingers in het dubbel spel zegevierde, werd het een puntenverde ling 15-5). Ere-klasse. Sparta—PSV 7—3, Sparta 2— Quick 6—4, Nedlloyd—UBTV 10—0, Luck Raek Wibo 1—9. Wifra—Batswingers 5—5, Wibo 2 —Wibo 3 8—2, Scylla—Smash 2—8. Hoofdklasse A. Nedlloyd 2Treffers 46, Sparta 3—Sprenger 6—4, Smash 2—MvR 8—2, A VGA—UBTV 2 7—3, Entac—Povac 4—6, DTTC—Wilskracht 9—1. Hoofdklasse B. BSM—Docos 5—5, Belcrum USV 7—3, Atoom—Treffers 2—8, Bat swingers 2—OTTC 7—3, Wifra 2—Luck Raek 2 7—3. Overgangsklasse A. KLM—Togido 3—7 DHCHBC 3—7. Nedlloyd 3—KKK 10—0, Disnie—TYBB 7—3. KKK—DHC 6—4. B. Smash 3—AMVJ 3—7, Povac 2—BARNA 9—1, Sparta 4—Wilskracht 2 0—10, Buna—Vitus 8—2, Zeist—Shell 5—5. C. EN—Scylla 2 8—2, Noad —Wifra 3 3—7, DOS 2—DOS 3 7—3, Sorry—Rono 3—7. D. Vr.'schaar—Milkst. 5—5, USV 2—Eland 3—7, Maasstad 3—Dordrecht 3—7. GEB—DOS 4—6'. Wibo 4—VOZ 7—3. E. VTV—St. Servaas 6—4. GOW—Helmond 4—6, BI. Star—Maasbree 6—4. TCR—Ijenè 3—7. F. Tios—Golto 8—2, KAT—Well shot 4—6, OTTC 2—RTTC 8—2, Treffers 2—Never Down 3—7. G. BI. Wit—Sla Raak 0—10, WTTC Entac 2 5—5, MeteoorVitesse 10—0, Spren ger 2—Olympia 37. zes-sen aan de overkant staan. Ik heb op m'n Toeroenese tocht altijd een paar assistentjes bij me, meisjes van de meisjesvervolgschool, die zo'n uitstapje wel leuk vinden. Uit de tassen, die ze dragen, stekeji breipennen, bollen katoen, lappen, pa troonpapieren en een paar gezangboe ken. Om beurten, op hun blote voeten over stenen, schelpen en stokken wan delend, ^ilsof die er niet waren, dragen ze hun 'nuttige last naar kampong Toe roe, waar de kerkklok begi.nt te luiden, wanneer, we in zicht komen. Nu moet u niet denken, dat een statig gebeier van een van de sierlijke gietse- len van Heiligerlee over ons heen klinkt, als we daar, tassen -op het hoofd en nat van het water en de transpiratie bin nen komen zeilen. Er is een zuurstof- fles en er is een steen, en dat is vol- ZATEROAGCOMPETITIE KNVB We«t II: 4de klasse A: Hoekse Boys—JAC 1—2; De Lier—Ras 4—4: Die Haghe—VWS 6—2; 15: SVGT Spoitlust '46 3—3: Bodegraven—Semper Altius 2—4: Leiden—Oegstgeest 2—2. C: T8BMelissant 30 Heerjansdam—Zwervers 3—1Pelikaan—Bolnes 1—0. D: Wiik—Sleeuwljk 3—2: Wieldrecht—Spirit 3—3; Al ten»Roda Boys 3—2. 2—NSW 2 2—0; 1—3; ARC 2 -TSB Res. 2de klasse: Zwaluwen Quick Bovs 2— Zwart Wit '28-2 2 4-2. Rés. 3de klasse AJAC 2llCL 2 I«5/Rijnsb Boys 3—Leiden 2 7—u R: Zwaluwen 8—VYG5S 2 0—5; Excelsior P2—Capelië 2 3—2; DBV.IO 2— Die Haghe 2 05; Monster 2Groote Lindt 2 0—2. doende, om de mensen ter kerke te roepen en 's woensdagmiddags te no den tot een gezellig samenzijn, ter on derbreking van de toch wel zware werkzaamheden voor de vrouwen in de kampong. De bedoeling van dit samenzijn is, dat er een steekje genaaid of' gebreid wordt. Maar dat stelt, hoewel het langzaam maar zeker vooruit gaat, nog echt niet veel voor. Als we de kerk binnen komen, het eni ge gebouw in de kampong, dat op de vaste wal staat alle huizen in Toeroe staan op palen in het water zitten er nog maar een paar vrouwtjes, op de grond of op halve boomstam-banken, terwijl hun kinderen aan hun voeten in het zand zitten te spelen en de hond een tukje doet onder de preekstoel. Maar dan wordt er nog eens fiks op de ,,bel" geslagen, een paar rauwe kreten in een naar het schijnt alleen uit klinkers bestaand taaltje klinken over het water en dan komen ze er aan: jonge vrouwtjes met schattige babies in hun slendang, een grote zus met twee of drie hummels bij zich, vrouwtjes al leen in een sarong, hoog onder de ok sels vastgeknoopt, of in sarong en ke- baja, alles wat groezelig. Ik verwonder me telkens weer over dat haar van z,e. Soms staat het zo hoog en zo wijd uit, dat een goeie Holland se ragebol er een schoenborsteltje bij ROME (A.P./U.P.I.) Een storm van verontwaardiging is in Italië op gestoken na uitvoerige artikelen in Italiaanse geïllustreerde bladen, waar in de lijfarts van paus Pius XII dr. Riccardo Galleazzi-Lisi intieme bij zonderheden beschrijft over diens laatste levensdagen en doodsstrijd. De Romeinse artsenvereniging heeft reeds besloten tot een disciplinaire actie Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Ook in het afge lopen weekeinde hebben nog tal van Nederlandse schepen in moeilijkhe den verkeerd. Bij Gravelines, tussen Duinkerken en Calais, strandde het 499 brt. metende kustvaartuig Prior, dat behoort aan de firma Fiege en Hoff in Rotterdam. De stranding gebeurde in de vliegende storm. De sleepboten Blankenberg en Scal- dis slaagden er in een lijn over te schieten. Het bleek echter niet moge lijk het schip vlot te trekken. De be manning van de Prior loopt geen ge vaar en blijft aan boord. In het zicht van de Urker haven zonk zaterdagavond het motorvrachtschip Risico. De schipper was misleid door het slechte zicht in een hevige regen. Het schip mat honderdtachtig ton en was geladen met betonijzer. Het hulp geroep van schipper Stam. diens vrouw en een kind was aan de wal te horen. Een sleepboot van de firma Hoekman kon de drie mensen van boord nemen. Daarna trachtte men vergeefs het ge strande schip de haven binnen te sle pen. De Risico maakte snel water en zonk. Een lek in het voorschip deed zater dag in de Rotterdamse Coolhaven het vierhonderd ton metende sleepschip Marina zinken. Schipper J. Hoevenaar en zijn gezin konden tijdig de wal be reiken. Het schip had het lek vrijdag* middag bij ruw weer opgelopen op de Nieuwe Maas, toen het tegen een pijler van de Willemsbrug botste. Men meende toen dat de schade meeviel. Het 855-ton metende Nederlandse schip Clipper is zaterdag op vier mijl van Larne. Noord-Ierland, op de rotsen gelopen. Eén bemanningslid, een Duit ser, werd niet ernstig gewond en met een reddingboot van boord ge haald. De Clipper slaagde er later in op eigen kracht vlot te komen. KIST OP DRIFT Zaterdagavond werd de scheepvaart gewaarschuwd voor een grote drijven de kist, die op twee mijl tea zuidwes ten van het lichtschip Goeree was ge signaleerd. Ook elders op de Noordzee zijn drijvende voorwerpen ontdekt. Zi] zijn vermoedelijk afkomstig van sche pen. die in de storm averij hebben op gelopen. Voor de haringvissers zal het KNMI tot en met 29 november in de weérs- berichten een afzonderlijke verwach ting opnemen voor de Noordzee bij het Engelse lichtschip Smith Knoll, voor zover deze tenminste afwijkt van de verwachting in het district Thames. tegen Galleazzi, die bijna twintig jaar 's pausen lijfarts was. De christen-demo cratische senator Angelo Raffaele Jervo- lino heeft de regering gevraagd een ver volging tegen Galleazzi in te stellen we gens het schenden van het beroeps geheim. „Het mocht'" Galleazzi zelf reageerde op alle be schuldigingen met de laconieke opmer king, dat hij zich met de dood van de Paus van zijn zwijgplicht ontheven acht te. ,,Ik heb het verhaal over de laatste dagen van zijne heiligheid verteld als vrij burger en een vrije arts." Heftig ontkende hij voor zijn verhalen en foto's van de tijdschriften grote geld sommen te hebben ontvangen, hoewel de bladen van te voren aankondigden het publicatierecht voor veel geld te hebben verworven. Verrader Ondertussen heeft de publieke mening zich te Rome meester gemaakt van het schandaal en onder sensationele koppen wordt de lijfarts van de Paus een ver rader genoemd. Het dagblad II Giorno schreef o.a. „Hij verried alles: de Paus, de geneeskunde, zijn ambtsgeheim en het publiek", en het blad noemt hem „een kwakzalver, een ingebeelde niets- weter en een man zonder geweten." Volgens andere kranten richtte Galleaz zi door zijn medische methoden ware verwoestingen aan in het lichaam .van zijn patiënt en schrok hij er niet voor terug in de laatste dagen van de Paus foto's te maken, waarvan hij wist die later duur te kunnen verkopen. Er wordt zelfs beweerd, dat Galleazzi een afspraak maakte met een Italiaanse farmaceutische fabriek om na de dood van de Paus voor reclamedoeleinden een verklaring af te geven, dat paus Pius XII zijn lange leven te danken had aan een bepaald geneesmiddel. Hoewel het Vaticaan zelf nog geen officieel commentaar heeft gegeven op de publicaties, heeft de Osservatore Ro mano verklaard dat talrijke nieuwtjes en verhalen, die in het dagboek van Gal leazzi over het leven en de ziekte van de Paus voorkomen in het geheel niet °P waarheid berusten. n TRAKS wordt de Krimpenerwaard ver. lost uit een isolement, dat eeuwen heeft geduurd. De vaste oeververbinding over de Hollandse IJssei, de brug tussen Capelle en Krimpen, wordt dan open. gesteld. Het werd ti.id, hoog tijd, dat dit gebeurde want de streek verdient de brug. 1te krimpenerwaard is een bedrijvige streek, beroemd om zijn kaas, zijn vee, zijn varkensstapel, maar beslist geen streek van alleen maar veeboeren. Daar is bijvoorbeeld Schoonhoven, de zilverstad, met tal van industrieën. Daar zijn de houtverwerken de bedrijven in Ammerstol en Bergambacht dé scheeps werven langs Lek'en IJssei. Er is ruimte voor méér industrie en die verwacht de stichting Krimpener waard die ter gelegenheid van de brugopening een brochure heeft uitgegeven dan ook. R IS echter ook ruimte voor recreatie. Dorpen als Gouderak, Haastrecht, Vlist, Stolwijk en Berken- woude hebben hun landelijk karakter bewaard. Voor de stedeling is de Waard „een platte schaal met aantrek- kelijke verrassingen", be reikbaar over de nieuwe brug. VOOR ELKAAR Over diezelfde brug kun nen de bewoners van de Krimpenerwaard ontspan ning komen zoeken in Rot terdam. als zij de landelijke rust die de stedeling juist zoekt willen ontvluchten. De Krimpenerwaard is een fraaie „voortuin" voor Rotterdam. Van de zee ge zien is het ook Rotterdams „achterdeur". Door de brug is de betekenis van Rotter dam en de Krimpenerwaard voor elkaar, toegenomen. Naar verluidt heeft men in Ame rika fonografische apparaten, bandrecorders e.d., als hulpmid del bij de jacht moeten verbieden omdat daarmee slachtingen onder het waterwild werden aangericht. Men zou er de lokroep van een den en ganzen op de aasplaatsen mee hebben opgenomen en deze op enige afstand van de reserva ten weer versterkt hebben uitge zonden. Het wild zou hierop hebben ge reageerd door een massaal verla ten van de dagverblijven om kort daarna te verschijnen bij de schiethutten, aldus een gemakke lijk doel biedend. Ervaren jagers zullen dit be richt met een korreltje zout heb ben genomen. Waterwild dat niét azen wil omdat daarvoor het ge schikte uur nog niet is aangebro ken of omdat het verzadigd is, zal zich door geen enkele lokroep uit de koers laten brengen. Men ondervindt dat wel op de och- tendtrek. Eenden, die 's nachts op de korenakkers hebben gefoura- geerd, zullen 's morgens op hun route naar het dagverblijf niet de minste aandacht schenken aan de stal van lokeenden. Slechts wan neer zij op die plaats wat willen rusten of gezelschap zoeken, dan vallen zij in. Voorts is het lokken door mid del van geluid een moeilijke kunst, slechts door een enkeling ver staan. Roodkoppen, pijlstaarten, talingen, krakeenden, volle bout, al die verschillende eenden en ook ganzensoorten die er in de lucht zijn, eisen ieder het hun eigen spe cifieke geluid. Dat er in de eerste plaats toe dient om hun aandacht op de stal te vestigen en dat achterwege blijft of door de jager zeer zacht wordt geuit, zodra de vogels nade ren. Het is ondenkbaar dat een op volle toeren draaiende geluidsin stallatie dit gevoelige wild niet zou verschrikken in plaats van aan te lokken. Laat staan in het dagverblijf op de wiek brengen, waar dit anders niet dan door verstoring mogelijk is. LOK-LES Toch zal er in deze berichten wel iets van waarheid schuilen. Het is heel wel mogelijk, dat de Ame rikaanse jager pogingen in die richting doet (grammofoonplaten waarop les in het maken van lok geluiden wordt gegeven, ziin wel in de handel) en dat de overheid, vermoedelijk op aandrang van de jachtorganisaties, dit streven maai bij voorbaat door middel van een verbod heeft gecoupeerd. -Want in de U.S.A., dit zij ver meld ter voorkoming van misver stand. wordt heel veel voor de wildstand gedaan. Op enorme schaal worden er fazanten, quails (een soort kwartels) en andere wildsoorten gefokt en los gelaten. De jager mag er bovendien niet alles! Hij mag maar niet zoveel schieten als hij kan, maar moet zich aan een „limit" houden, die voor iedere Staat en voor iedere wildsoort, al naar de stand er voor staat, apart wordt vastge steld. Waar grote gebieden uit vrije jacht bestaan en iedere bur ger op gemakkelijke wijze een jacht-„license" kan kopen, zijn dergelijke voorschriften, en de no dige controle daarop, obk noodza- kelijk. Anders zou het wild spoe- dig de dupe worden. STROPERS MET AKTE Want iedere geweerdrager is nog lang geen jager in de goede betekenis van het woord. Ook in ons land bestaat daar omtrent nog heel wat misverstand, het geen de jacht in 't algemeen helaas in discrediet brengt. Lieden die een zeearend bemachtigen of andere beschermde vogels schieten, zijn geen jagers maar al of niet door een vergunning gesanctioneerde, stropers! Onze wet houdt namelijk geen mogelijkheid in om een voortijdi ge selectie te maken. En ieder een die niet als stroper bekend staat en daarvoor dan ook nog bekeurd is), die er wat geld voor over heeft en een jachtterrein door A. F. vstn Wal van voldoende grootte kan beko men (40 ha), kan dus een jacht akte krijgen. Ook al weet hij geen mus van een vink te onderschei den en springt hij met zijn ge weer levensgevaarlijk om. Dat houdt op zichzelf natuurlijk grote gevaren in. En slechts aan het beleid der Koninklijke Neder landse Jagersvereniging, die zo veel mogelijk jachtaktehóuders on der haar hoede tracht te krijgen en een actieve voorlichting geeft, en aan de stringente straffen, die na een eenmaal gepleegde overtre ding plegen te volgen, is het te danken dat er niet veel meer on gelukken gebeuren. JACH T EXAMEN Hierin zou verbetering gebracht kunnen worden door de reflectan ten voor een jachtakte een exa men af te laten leggen, zoals dat ook voor het verkrijgen van een rijbewijs noodzakelijk is. In som mige landen is dit voor de jager ook verplicht gesteld, maar in ons land bestaat hiertoe gelegenheid op vrijwillige basis. Men zal dan in de practijk nog veel moeten le ren, maar weet althans iets van wel of niet beschermde vogels, de omgang mei wapens, jachtmetho- den etc. En wat nog belangrijker is, men krijgt een indruk van wat men als goed jager behoort te doen en na te laten. Want een goed jager is het niet in de eerste plaats om schieten te doen. Hij jaagt wel graag, maar eerst zorgt hij er voor dat er wat te jagen valt! En als daarvoor vol gens de tegenwoordige begrippen van fauna-beheer de wildstand te gering is, dan zal hij beginnen met sparen en alle mogelijke moeite doen om hierin verbetering te brengen. Vandaar, zo vreemd als dat een leek ook in de oren mag klinken, dat er juist in die velden waar een goed jager hét beheer voert, veel wild te zien is. SPORTIEVE STRIJD Begrijpelijk is het, dat bij een dergelijke instelling de jacht zelf ook zo sportief en humaan moge lijk wordt uitgevoerd. De hebz cht als drijfveer tot verkeerd, onwei delijk jagen is immers niet aan wezig. Het wildbraad is bijzaak, de mogelijkheid tot een zich uit leven en ontspannen, door inspan ning, op jacht en in de natuur, is hoofdzaak. En men vindt slechts deze be vrediging wanneer het wild alle kans krijgt om van zijn scherpe zintuigen, zijn snelheid en van de dekkingsmogelijkheden van het terrein gebruik te maken. De jager moet daar in een spor tieve strijd zijn persoonlijk kun nen tegenover stellen. Van te ge perfectioneerde jachthulpmiddelen hem geboden door de techniek, zal een weidelijk jager dan ook geen gebruik maken. zend geolied, in een dikke laag mdinia- tuurgolfjes om hun hoofd. De een na de ander komt binnengeslen- terd. Paaldorpbewoners hebben een eigenaardige manier van lopen, lang zaam, maar plat en zeker zetten ze hun voeten neer, zoals ze dat gewend zijn in hun huizen en op de angstaanjagen de wankele verbindingslatten en latjes van hun paaldorpen. Rolletjes handwerk worden uit de tas sen gevist, kromme breipennen met smoezelige broddellapjes komen voor de dag en „men" gaat zitten. In hun vreemde taaltje ontstaat een gezellig zoemend gekout, waar het hele gezel schap aan deelneemt en waarin cli maxen met uitschieters, die ons rauw en ruzie-achtig in de oren klinken. Terwijl Ma naait of breit, scharrelen de kinderen om en langs haar heen, spe lend met elkaar omet zand en een paar steentjes. Het is schattig spul om te zien. poedelnaakt, soms nog wat angstig voor mijn witte gezicht, maar de meesten al wat vertrouwd. „Hier", zegt moedertje Josina, „ik moet naaien, juffrouw moet mijn kind maar vasthouden". En ik krijg Johan nes Justus toegestopt, lekker bloot en vies. Maar Ma werpt zich vol ijver op het jasje, dat ze voor hem aan het maken is. Intussen heeft Johannes Justus een stevige knuist in mijn ha ren geslagen en kijkt rond als wijlen Nebucadnezar van zijn daktuin, min achtend naar beneden op de menigte. Suzanna heeft haar kebaja klaar. Dat had ik daarnet al gezien aan de manier waarop ze zat te giechelen. Maar ik zeg elke dag tien keer, dat iemand, die klaar is, naar me toe moet komen, ni,et blijven zitten, maar komen. Soms doen ze dat ook inderdaad, maar meestal durven ze niet goed en dan zitten ze maar te wachten. „Ja Suzanna".. trek hem eens aan, dan zullen we de zoom afspelden." Gegrinnik van de omgeving en een lachkronkel van Suzanna. Maar ze hijst het ding gehoorzaam op. (Volgende week vervolg) de Nederlandse Vereniging tot Bevor dering van het Hardrijden op de Schaats (NVBHS) heeft een onrustig verloop gehad voor wal betreft de ver kiezing van leden voor de technische commissie lange baan. De aftredende leden, de heren. K. Schenk, F, A. J. Enschede en L. Stein- voorte, stelden zich herkiesbaar. En na dat in feite reeds zonder stemming tot hun herbenoeming was besloten, kwam er een brief van de heer Schenk ter tafel, waarin hij mededeelde zich wel herkiesbaar te stellen, maar daarna ver klaarde, dat de NVBHS zijns iriziens haar tijd had gehad en de werkzaam heden van de technische commissie van de NVBHS even goed door die van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij ders Bond (KNSB) konden worden ver richt. Waarmede de heer Schenk naar de mening van een deel van de vergadering vooruit liep op het werk van een reeds eerder in het leven geroepen commissie, die de materie wat betreft het technische gedeelte van de schaatssport in ons land bestudeert en daarover t.z.t. een advies zal uitbrengen. Beweging en verontwaardiging bracht de brief teweeg en na ampele discussie werd een tegenkandidaat gesteld in de persoon van de heer J. P. Charisius uit Leeuwarden. Bij de eerste verkiezing staakten de stemmen (1717). Bij de herstemming kreeg de heer Charisius 21 en de heer Schenk 13 stemmen, zodat de heer Charisius was gekozen. Nog niet klaar Hiermede bleek de zaak nog niet afgedaan. Mr. Vliegen, voorzitter van de KNSB en ter vergadering aan wezig, wees er op. dat met deze ver kiezing een gevaarlijk precedent werd geschapen, namelijk de mogelijkheid, dat de heer Schenk óók niet in de technische commissie van de KNSB zou worden gekozen en hij daarin toch wel bijzonder nuttig is. „Natuurlijk", zei de heer Graven- daal (Utrecht), „is de heer Schenk nuttig, maar wij zitten hier om be langen van onze vereniging te be hartigen, die voor de heer Schenk, getuige de inhoud van zijn brief, kennelijk van ondergeschikte aard zijn." Een oplossing werd tenslotte ge il vonden in die zin, dat de afgevaar- digde van de NVBHS naar de tech- g nische vergadering van de KNSB in 2 die vergadering bij de verkiezing van de technische commissie zijn stem zal S uitbrengen op de heer Schenk, waar- mee ook de heer Charisius zich vol- ledig akkoord verklaarde. In de plaats van de heer Lamberts, g die geen herbenoeming in de tech- nische commissie wenste, werd voor- IIIIIIIHrüskes°r de vrrk!,ezing van de heer De vrolijke avonturen van en 36-6) Dag! Hoe gaat het met jullie? Ik heb een hele poos ge huild, want ik was zo bedroefd dat ik niet met Klexje kon spelen! Je kunt wel zien dat die twee altijd met elkaar spelen. Ze zijn al weer zo aan elkaar gewend. Hij is ook werkelijk een keurig persoon. Dat is nou jammer, nu kunnen we niet hard van de trappen af lopen. Dat moeten we dan een an dere keer maar eens doen. Maar nu moeten we eens gaan kijken, of die grote man goed op onze wagen heeft gepast.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5