Wisselbeker van Rode Kruis definitief naar Maastricht Ds. HERMAN WïTSIUS BOEKEN SWEPERIfi?] ZWITSALETTEN ketpen U^röf Commandant Axel kreeg iike medaille Christelijke ULO Zierikzee deze maand 25 jaar Veel goede oplossingen van sportpuzzel Maandag 20 oktober 1958 ZEEU\ttSCH DAGBLAD Pagina 3 Bevestiging en intredh ds. F. van den Bos Bezoek van fruitfee Vrederust hield Arnemuiden op gelijke hoogte T'erneuzen Groei van 40 tot 200 leerlingen Poppen van de Koningin in de raadszaal te Wolphaartsdijk Veertig jaar bij rechtbank JONGEN VERDRONKEN IN WESTKAPELLE I. Studententijd en eerste dienstjaren Onbeschutte appelbogerds leden meeste stormschade PREDIKANT TE WESTERVELD IN WORMER POSTZEGELRUILBEURS Melk en huren (Van een onzer verslaggevers) GOES. HET NEDERLANDSE ROODE KRUIS zal een nieuwe wisselbeker moeten kopen voor de volgend jaar te houden nationale wedstrijden van het Roode Kruis Korps. Twee wisselbekers zijn er voor de beide ploegen, helpsters en helpers die op de nationale wedstrijden h et hoogst aantal punten halen, doch een ploeg, die vijf keer voor dezo beker in aanmerking is gekomen, wordt definitief be zitter. Dit is m >g nooit gebeurd, zeiden leidinggevende figuren van het Nederlandse Roode Kruis zaterdagmiddag tijdens de nationale wed strijden, die in ,De Prins van Oranje" te Goes werden gehouden, doch enkele uren lat er werd de wisselbeker definitief uitgereikt aan de helpstersploeg u it Maastricht, die 775 punten behaalde. Het maximum was 840 punten. BÜ de helpersplot J?en ging de prijs naar de ploeg uit Doorn, die 336 punten verwierf. Hiel v/.ts het maximum 445 punten. De cow} mandanteprjjs ging naar mejuffrouw T. E. Casterman uit Maastricht. Zij kreeg 89 punten en bleef slechts zes punten benA den het maximum. Bij de heren was het dt commandant van Axel, de heer P. Mechh >lsen, die de door H.M. de Koningin bes* hikbaar gestelde medaille in ontvangst nl ocht nemen. Het maximum aantal punten was 120, waar van de Axelse command ant er 111 wist te verwerven. Deze zaterdag te Goes g ehouden natio nale wedstrijd van het Nederlandse Roode Kruis is voortreffelijk geslaagd. De organisatie was tot in de puntjes ver zorgd, waardoor alles een vlot verloop had. De opgaaf voor de helpev'Stploeg was, dat hulp moest worden verlé)€lnd na een ontploffing, die in een smal gi mgetje had plaats gevonden. Diverse personen wer den hierbij gewond, waarvan 4 Akele ern- stig. De helpsters dienden, volgens idle opgaaf, behulpzaam te zijn bij de ontvnhgst van patiënten in het Henri Dunanth(i\s. Hier bij kwam het vooral aan op het vervoer en het op hun gemak stellen vA*i de pa tiënten. De uitslag luidde: Helpsters: le pr., 775 punten Maastricht, Ie pr.. 606 punten Oude IJssel II, -$e pr., 575 punten Assen. 4e pr., 546 punten Gro ningen, 5e pr., 517 punten GiessenCtfAfcn, 6e i pr., 510 punten Haarlem, 7e pr., 50\ pun ten Kampen, 8e pr., 495 punten Te ivneu- j GOES. Met een preek over Opéit- aringen 1 vers 12 tot en met 16 heë£t Is. F. v. d. Bos, gekomen uit Balkbrug n Dedemsvaart. gisteravond intrede ge» laan als predikant van de Geref. kerli (vrijgem.) te Goes. In de morgendienst vas ds. v. d. Bos bevestigd door de'J onsulent van de kerk te Goes, drs. C. >imp te Middelburg. Tekst van de pre- king was Lucas 11 vers 33 tot en met 36. Na de intrededienst werd ds. v. d. Bos achtereenvolgens toegesproken door veth. J. J. van Melle namens het ge meentebestuur van Goes, de heer Meij- •ink. ouderling van de Geref. kerk 'vriigem.) te Goes. drs. Trimp namens de classis en ouderling Roose te Goes eerstel zen, 9e pr., 492 punten Driebergen, 10e pr., ~~~438 punten Oisterwijk. 11e pr. 415 punten Wolvega, 12e pr., Oude IJssel II 393 pun ten. Helpers: Ie pr., 336 punten Doorn, 2e pr., 330 punten, Venlo, 3e pr. 315 punten Ede-Lunteren, 4e pr., 293 punten Zwolle, 5e pr., 292 punten Axel, 6e pr., 259 pun ten Schiedam, 7e pr., 251 punten Delfzijl, Uit de slanke handen van de weer opgedoken Fruitfee-1958, EUy van Willegenontving Neerlands beste Rode Kruiscommandant, de heer P. Mechielsen uit Axel een koninklijke medalje. (Foto Zeeuwsch Dagblad) 8e pr., 230 punten Leeuwarden, 9e pr., 226 punten Sneek, 10e pr., 216 punten Bergen op Zoom, 11e pr., 195 punten Bussum en 12e pr., 165 punten Meppei. Na afloop van de wedstrijden defileerde de drumband van het R.K.K. te Den Haag voor Hotel „De Korenbeurs" te Goes voor de autoriteiten. In de pauze tussen de wedstrijden kre gen de helpers en helpsters bezoek van de Zeeuwse fruitfee en haar twee hof dames, die mandjes met fruit uitreikten, een geste, die zeer op prjjs werd gesteld en waarvoor de commandant van het Roode Kruis Korps, de luitenant-generaal b.d. P. Alons, hartelijke woorden van dank sprak. De Kring Zeeland van het Ned. Roode Kruis en de afdeling Zuid-Beveland-west traden als gastvrouwen op en kweten zich voortreffelijk van deze taak. Een actie-opname tijdens de spannende Rode Kruiswedstrijden te Goes. (Foto Zeeuwsch Dagblad) (Van onze spOrtcorrespondent) i BERGEN OP Z*0OM. Dank zij de reeds tegen AZW beproefde gewijzigde opstelling heeft Vrjederust kans gezien Arnemuiden een 2<<2 gelijkspel af te dwingen. Zelfs namen de Bergenaren in de tweede helft, nadi&t de rust met blan- j kc stand was ingeg&an, een 20 voor sprong, maar in de laatste fase van de strijd slaagde Arnemifciden er nog in een puntje uit de Brabantse Scheldestad mee te nemen. Arnemuiden betrad bet veld met een invaller (Van Belzen) voor rechtsbuiten Meerman, terwijl Vrederust Geuze had opgesteld voor v. d. Hóek en Mijnheere onder de lat had staan. Vooral laatstge noemde speler heeft zidh uitstekend ge weerd en zeker het gelijkspel voor Vre derust behouden. De eerste helft gaf het; beeld van een enigszins gelijkopgaande strijd. Vrederust zag geen kans de hechte Arnemuiden- defensie, waar elke Bergense aanval op strandde, te doorbreken. Doch ook de Zeeuwen doorboorden de doelmond niet, temeer ook omdat zij het, apel te kort hielden. De rust ging dan ook in met ge lijke (0—0) stand. De Vrederust-doelpunten na de rust ont stonden indirect uit vr^je schoppen. Na 15 minuten nam De Graaf recht voor doel een vrjje trap, die Schroesrers opving, maar h(j liet de bal tussen de benen door gaan (1—0). Tien minuten latér een soort gelijke situatie, toen De Graaf nu van rechts voor doel Schroevers beproefde, die andermaal blunderde door nu het leer tussen zjjn handen te laten stUzen. (20). Van beide kanten bepaalde men zich daarna tot mooi voetbal, dat evenwel wei nig produktief was. Arnemuiden evenwel begon een kwartier voor het «inde het tempo te verhogen en acht minsten voor het laatste fluitsignaal had Van de Ket terij succes. Een snelle doorbraak besloot hij met een fraai schot (21). Twee minu ten voor het einde loste K. Schroevers een voorzet, die door Van Belzen werd ingekopt (22). Verder kwam mdn. niet. ZIERIKZEE. Op 31 oktober, Hervormingsdag 1958, zal het i'eit worden herdacht, dat 25 jaar geleden de Christelijke ULO-school •le Zierikzee werd gesticht. Was het begin bescheiden in september 1933 werd gestart met 4 0 leerlingen thans mag gesproken worden van een bloeiende in- r i'ehting voor voortgezet onderwijs met bijna 200 Schouwse zonen en ctocht er en, afkomstig van het gehele eiland Schouwen-Duiveland. Maar, het begin was niet alleen bescheiden, het was ook moeilijk. Ia de vooroorlogse crisisjaren was er nl. een bijzondere machtiging vai i het Ministerie van O. K. en W. nodig om een nieuwe ULO-school te 1 reginnen. C indanks het feit, dat op 1 september 1933 de machtiging er niet wa.4 besloot het bestuur der school, om toch van wal te steken. Het ding van de tijd voerden. Het was de al- 1Ie''aaL "aal; wie kortgeleden de nieuwe -TTlnsphnnl r?P»r GprpfnrniPPrriA sfpiWAPn- VERNIEUWDE ZAAK GEOPEND Tcrneuzen is een orachtig nieuw zaken- :;naat vrijdag kan* moeilijk anders handelen omdat de geest van de voortrekkers ie vernieuwde zaak, die is ontstaan, na- van ons christelijk onderwijs hen bezielde. lat het oude pand, dat op deze plaats j}e minjster was het hiermede eens en op 12 oktober 1933 verleende tond, was afgebroken, geopend. Dat het hier een zaak van belang gold, bleek hij daüri ook alsnog de gevraagde toestemming, wel uit het feit dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- OndcA leiding van de bekwame ap - Vlaanderen, de heer ir. C. A. L. Horst-.tein aai boord van het nieuweULO- mann de opening verrichtte. Ir. Horst- schip, de heerU. Gorter, mann deelde hierbij, als directeur vanstormen .getrotseerd. Op 1 september 1936 de Spiegelglasfabriek te Sas van Gent,;toen een ander gebouw, de oud mede dat het Terneuzense bedrijf, waar- school, wrhrd betrokken, moest de le in tevens een glashandel is gevestigd, overgegeven worden aan de heei j c. de oudste klant van de fabriek te sas Spaans, dM van de oprichting af aan de van Gent is. gewaardee.1 'd hoofd werkzaam is. De heer Horstmann prees de deskun-' Tweemaal moesten bemanning en 1 eizi- digheid van de heer Platteeuw en sprak !gers het sö hip verlaten weg g zijn waardering uit voor de service, die gen evacuai ie. De eerste maaljsb in deze zaak aan de klanten wordt ver leend. Vervolgens werd de prachtige winkel (drogisterij, verfhandel en parfumerieën) bezichtigd. Vele bloemstukken werden aangeboden. FOTO'S EN BLOEMEN In een der zalen van hotel Pays Bas hield de L.J.G. een tentoonstelling van foto's en bloemen, waarvoor veel belang stelling bestond. In het sportfonds en bad te Rotter dam houdt de zwemvereniging RZPC te Rotterdam op 1 november een in ternationale vijfkamp tussen Ohlings, Aegir, Surae, De Zijl en RZPC. WOLPHAARTSDIJK. In de raadszaal is zaterdagmiddag een tentoonstelling gehouden van pop pen, die door H. M. de Koningin voor deze expositie waren beschik baar gesteld. Velen kwamen naar het gemeen tehuis om de poppen, door de Ko ningin ontvangen op haar reizen in binnen- en buitenland, te bewon deren. De opbrengst van deze tentoon stelling komt ten goede aan het fonds, dat is ingesteld voor de fi nanciering van de inrichting van het dorpshuis, dat midden januari 1959 in Wolphaartsdijk zal worden geopend. Het ligt in de boedoeling voor dit doel in Oostkerke nog een bazar te houden. De medewerking van de bevolking hier voor blijkt tijdens de voorbereidingen buitengewoon groot te zijn. In Oud-Sab- binge is reeds een bazar gehouden, die netto f875,opbracht, een bedrag, waar door het comité bijzonder is verrast, daar in Oud-Sabbinge nauwelijks 800 mensen wonen. MIDDELBURG. Dinsdag a.s. her denkt de heer W. F. Wiessner, bureel ambtenaar ter griffie der arrondisse mentsrechtbank te Middelburg, de dag, waarop hij 40 jaar geleden op die griffie in dienst trad. In verband met dit jubi leum zal door de rechtbank op dinsdag a.s. te 11.30 uur in het gerechtsgebouw aan het Hofplein een bijeenkomst wor den gehouden, waarin de heer Wiessner zal worden gehuldigd. DAGMEDITATIE 20 OKTOBER „Maar dit zeg ik, broeders, dat de iijd voorts kort is". 1 Cor. 7 vers 29 De tijd tussen de hemelvaart van Christus en Zijn wederkomst is kort. De apostel Paulus schreef dit aan de gemeente van Corinthe. Ook voor ons gelden deze waar schuwende woorden. En dat verge ten wij vaak. Wij mogen niet gelo ven alsof wij de tijd hebben. Wat verknoeien wij toch dikwijls onze tijd met onbenullige dingen of breedvoerige redeneringen. Het is zelfs gevaarlijk, als wij onze tijd gaan vermorsen. Dat doen wij nog al eens. Laten wij toch oppassen en de woorden van Paulus goed in de oren knopen. Wij denken vaak tijd genoeg te hebben. Het kan echter te laat zijn, want de wederkomst van Christus komt onverwacht en bijzonder snel. Zijn wij klaar? Van onze correspondent WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur is bij de pier te Westkapelle de 15-jarige Chr. Joziasse uit Westkapelle te water geraakt en verdronken. Met enkele jongens van zijn leeftijd was hij aan het spelen geweest op de pier. Toen er echter een regenbui los barstte, vluchtten de knapen overhaast naar veiliger oorden. In zijn poging weg te komen moet J. zijn uitgegleden en van het plankier van de pier zijn ge vallen. De gehele zaterdagnacht en ook een deel van de zondagmorgen heeft men naar het lijkje gezocht, doch het stof felijk overschot is tot op heden nog niet gevonden. AAN BOORD van de Zuiderkruis van de stoomvaartmaatschappij Nederland, die zaterdagmiddag met 660 emigranten naar Australië vertrok, bevinden zich twaalf leden van de familie Giesen uit Gaanderen. Reeds eerder waren dertien van deze uit 25 mensen bestaande fa milie naar hun nieuwe vaderland ver trokken. De prachtige poppententoonstel- ling te Wolphaartsdijk trok vooral de aandacht van de dames en de jeugd. (Foto Zeeuwsch Dagblad) Ds. Herman Witsius is maar korte tijd Zeeuw geweest, nauwe lijks 2 jaar, toen hij predikant was in Goes. Omdat het op 22 oktober juist 250 jaar geleden is, dat hij stierf, wil ik in een paar artikelen kort zijn levensgeschiedenis beschrij ven. Hij is vooral bekend geworden door het proefschrift over hem van Ds. J. van Genderen, Christe- lijk-gereformeerd predikant te Zutfen. Op dezelfde datum, 22 oktober, promoveerde deze in 1953 te Utrecht; hij was inmiddels be noemd tot hoogleraar aan de Theo logische School der Christelijke Gereformeerde kerken te Apel doorn. Zijn achternaam kreeg Herman Wit sius natuurlijk van zijn vader, Claes Jacobsz. Wits, te Enkhuizen, waar hij in 1636 werd geboren. Naar de gewoonte van die tijd voegde hij als geleerde er een Latijnse uitgang achter, waardoor hij als ds. Witsius bekend is geworden. Zijn voornaam was dezelfde als die van zijn grootvader van moederszijde, ds. Herman Gerardi, te Enkhuizen. Zijn ouders wilden daarmee misschien wel de hoop uitspreken, dat hij evenals deze grootvader zijn leven in de dienst des Heren zou besteden. Dat is ook gebeurd. Zijn vader, die wel eens versjes maakte, sprak deze wens ook uit in een lofzang op de dag, toen de kleine Herman gedoopt werd, dagen na de geboorte: Wij offren op, u lieve Heer, Uw mild geschenk, dit spruitje teer. Och, wil dit door Uw Geest regeren, Opdat het leef Uw Naam ter eren. 'Is door Uw gunst, o H.eer, vereend Nu door de doop met Uw gemeent': 't Heeft zijn grootvaders naam ontvangen, Geef dat het ga zijn grootvaers gangen. Hoewel hij bij de geboorte maar zwak en teer was. is hij toch voorspoe dig opgegroeid. Toen hij 15 jaar was, had hij de Latijnse school te Enkhui zen reeds afgelopen. Hij sprak schreef vrij goed Latijn en kende ook aardig wat Grieks en Hebreeuws. Als jongetje van 15 jaar werd hij stu dent aan de Universiteit te Utrecht. Daar was de bekende Voetius hoog machtige God, Die in Zijn genade zwak ke pogingen van zondige mensen heeft willen zegenen. Dat is de kracht van ons Christelijk onderwijs. Alleen zo gezien is het woord „Christelijk" de vlag, die de lading dekt. Zo kunnen We het jubilerende ULO- schip een behouden vaart wensen. Uloschool der Gereformeerde gemeen ten te Goes is genoemd. Spottend werd Voetius wel genoemd ,.de Utrechtse paus". Hij was lid van de bekende Synode van Dordrecht ge weest en heeft zijn leven lang op de bres gestaan voor de leer der vaderen. Volbloed Calvinist, Was hij een meester vandaag MAANDAG. De Avro biedt van- avond een progi-amma dat er prima uitziet. Eerst de altijd weer boeiende rubriek Meridiaan, en daarna de Perry Como Show, Deze tele recordings van het Ameri kaanse topprogramma zijn ons vorig seizoen uitstekend bevallen; hier en daar wat naiefjes. maar in elk geval voortreffelijk amusement, zodat in dit overigens nogal documentaire pro gramma ook de lichte noot goed is ver tegenwoordigd. Tot slot opnamen uit Equatoriaal Afrika, uit Ed van der Elsken's pas- verschenen. boeiende fotoboek Bagara. Vlaanderen presenteert weer het suc cesvolle quizprogramma Neem de handschoen op (20.30) 1944, op Iqsl van de bezettende macht, de tweede mas 1 door de stormramp van 1 februari 199) 3', j Maar de £U?'is kon beide, malen worden j voortgezet. oa korte onderbrekingen steeds met t rteer passagiers en dus met meer stuurlij den. Helaas leve rt de personeelsnood bij het ULO grote n\ oeilijkheden op. Het school^ *?bouw, dat nu van 1 sep tember 1936 af dienst heeft gedaan, begint dergelijke gebx eken te vertonen, dat een nieuwe behuizïi ig dringend nodig is in de vorm van een nieuw schoolgebouw, dat onderdak zal bi eden zowel aan de open- bare als aan de Christelijke ULO-school. Er is reeds e&t1 begin gemaakt met de 1 bouw. Zeer zeker al de feestavond op 31 oktober 1958 als bestuur, personeel en oudleerlingen om 8 uur samenkomen in het Ned. Herv. v<* r.-gebouw te Zierikzee. een uur van danklpaar herdenken zijn. Dat woord hq rdenken voert de ge dachten op hoger (|ïlan. Het waren niet de stuurlui, noch de passagiers, die het schip door de bran- Op België Frant kan men een Frans variété zien, gevó Igd door dé tweede documentaire in de serie La terre, cette incormue. Aanbevolen op d e Duitse t.v.satire op een ouderwetse opera-buffo (17.00). In het avondprogn imma: grote film- zanigers, Franse H iode, en Griekse vazen. 5 KAPELLE. Gelukkig zijn er op het ogenblik in de Zeeuwse boomgaarden niet veel appelrassen meer, waarvan de vruchten nog aan de bomen hangen. Het zijn in hoofdzaak nog de Golden Delicious en de Jonathan. Deze hebben echter de laatste dagen op verschillende bedrijven vrij veel schade ondervonden van de harde storm. Vele duizenden kilo's zijn er afgewaaid, in het bijzonder op de bedrijven, waar wat mankeerde aan het windscherm. Het bleek opnieuw, dat een goed windschut rond de boomgaard onmisbaar is. Waar een goed windscherm aanwezig is, valt de schade mee. Uiteraard zijn van de twee genoemde rassen de meeste appels afgewaaid bij de Jonathan. De Golden Delicious hangt altijd nog wat vaster. Hoewel er op ver schillende bedrijven sprake is van behoorlijke schade, zal het toch op het geheel van praktisch geen invloed zijn omdat er veel appels zijn. De afgevallen appels hebben praktisch geen waarde. Als ze worden verkocht, betaalt de fabriek, nu zelfs de betere kwaliteiten zo goed koop gekocht kunnen worden, er maar enkele centen per kg. voor. in het Gereformeerde kerkrecht. Hij heeft grote invloed gehad op de jonge Herman, die in zijn later leven dezelf de strijd heeft gevoerd voor de kerke lijke rechtzinnigheid. Veel heeft ook Herman Witsius te danken aan de Utrechtse predikant ds. Van den Bogaard, een geleerd en god vruchtig man. Deze heeft voor z.ijn gees telijke vorming misschien nog meer be tekend dan de professoren. Hij heeft hem ingeleid in het binnenste heilig dom, terwijl hij voordien maar in de voorhof vertoefde. Hij heeft hem ge leerd, nederig neer te zitten aan de voe ten van de Hemelse Leermeester en het koninkrijk Gods te ontvangen als een kind. Deze diepgaande verandering in zijn leven viel op het laatst van zijn stu dententijd. In 1656 was Witsius klaar met de stu die. nadat hij ook nog een poosje in Gro ningen had gestudeerd, vooral om de colleges van prof. Maresius te volgen. Hij was toen 20 jaar en werd het vol gend jaar predikant te Westwoud, een klein dorpje tussen Hoom en Enkhui zen. Een dominé van 21 jaar tegen, woordig komt dat zelden meer voor. We zouden het ook veel te jong vinden; iemand zonder levenservaring. Terwijl er juist ijl deze streek zo ont zettend veel werk was voor een predi kant. Grote onkunde heerste er. Men kwam wel in de kerk, maar wist bitter weinig van de Bijbel en de godsdienst af. „Men is niet half zo wijs als op an dere plaatsen kleine kinderen van 6 jaar. Dat komt ongetwijfeld daarvandaan, dat men zich niet „geoefend heeft op de catechisatie", zei hij eens van de preek stoel. Daarom drong hij er sterk op aan, de catechisaties te bezoeken. Door zijn catechetisch onderwijs en zijn pre diking is er veel verbeterd, vooral on der de jonge mensen. Maar er w.as nog meer werk voor de jonge dominé van Westwoud. Het echte Christelijk leven liet veel te wensen over. In die ..goede" oude tijd was er een heleboel helemaal niet goed. De zondag werd misschien nog erger ont heiligd dan tegenwoordig. Op die dag vierde men zonder enig bezwaar ,,de af godische, vervloekte, ja helse en duivel se kermissen." Tijdens de kerkdienst zocht men licht zinnig vermaak in de herberg. Men hin derde de kerkgangers door op de open bare weg te kaatsen. Ook ging men op zondag in het hooi werken en hooi ver kopen. Er waren voorts nog veel over blijfsels van a'e „superstitie des Paus- doms", zoals: bij begrafenissen het dra gen der doden rondom de kerk, het lui den der klokken, om daarmee boze gees ten te verdrijven, het neerknielen bij de graven, om voor de gestorvenen te bid den. Van de overheid kreeg de Kerk zo goed als geen steun, om deze misbrui ken uit de weg te ruimen. Toch heeft ds. Witsius door zijn ver manende prediking en zijn onderwijs aan de jeugd niet zonder vrucht in dit Westfriese land gearbeid. Drie jaar heeft hij als vrijgezel in de pastorie gewoond. In 1660 trouwde hij met Aletta van Borchorn, dochter van een koopman uit Utrecht, die daal de kerk als ouderling diende. Het volgend jaar vertrok hij naar Wormier, een gemeente, die heel wat groter was dan Westwoud. Hier kreeg hij als collega ds. Cleur, die 2 jaar geleden als candidaat zijn intrede had gedaan. Hij heeft weinig plezier van hem beleefd. Er kwamen klachten bij de kerkeraad bimien over deze predi kant, o.a. dat hij met nieuwjaar dron ken, op de preekstoel was gekomen. De viering van het H. Avondmaal moest daarom worden uitgesteld. Tenslotte is het zover gekomen dat men hem heeft geruild met een predi kant uit een klein plaatsje bij Delft. Daar is hij later ..vanwege zijne zware zonden" door de Synode van Zuid-Hol land afgezet. Door dit conflict is er een zwarte schaduw gevallen op het verblijf van ds. Witsius in Wormer. Toch was er bij de onaangename din- Veel goede oplossingen van de „sport-puzzel", die we vorige week aan de postzegelliefhebbers hebben voorgeschoteld, bereikten ons reeds. De prijswinnaars maken we echter volgende week bekend. Tot zaterdag 25 oktober a.s. kunt u uw oplossing nog insturen. Voor de genen, die dus nog mee willen doen, herhalen we nog even de gang van zaken. Het is de bedoeling, dat u de vijftien hieronder staande takken van sport probeert terug te vinden op een Nederlandse postzegel. Voorbeeld: 1. Voetballen wordt af gebeeld op de „Olympiade", pro- pagandazegel van 3 cent, uitgege ven in 1928, enz. De rest zoekt dus uit! 2. Roeien; 3. Paardrijden; 4. Wa terpolo; 5. Schermen; 6. Zeilen; 7. Zwemmen; 8. Boksen; 9. Hockey; 10. Kanovaren, 11. Schaatsenrij den; 12. Hardlopen; 13. Schomme len; 14. Kamperen; 15. Kogelsto ten. U wordt verzocht om tien buitenlandse postzegels in te slui ten bij de oplossing. Er zijn vijf prijzen beschikbaar gesteld, welke onder de goede inzendingen wor den verloot. Wat deze prijzen om vatten hebben we reeds j.l. maan dag gepubliceerd. Het zijn stuk voor stuk zegels, die de moeite waard zijn. Wilt u in de linkerbovenhoek van uw enveloppe zetten: „Puz zel". POCKETBOOKS Brumsteede, E. Film. Var. bibberfo- to tot cinemascope (Geïll. Salaman- ders) Deen, L. e.a. Mensen testen l Geïll. Salamander). Dendermonde, M. De weglopers (Sa lamander) Novellen. Doolaard. A. den. De druivenplukkers (Salamander). Doolaard, A. den. Wampie. De roman van een zorgeloze zomer. (Salaman der). Eyk, H. van, Gabriel de geschiede nis van een mager mannetje. (Sala mander). Fleming, I. From Russia, with love. (Signet). Grail, X. James Dean en onze jeugd. (Humanitas). Haasse, H. S. De verborgen bron. (Salamander). Hadley Chase, J. The case of the strangled starlet. (Signet). Heiman, A. Orkaan bij nacht (Sala mander). James. H. Iri.de greep. (Salamander) Kafka, H. Het proces. (Salamander). Kane, H. Edge of panic. (Signet). gen ook licht en heeft hij hier 5 jaar lang met overgave en bezieling het Woord van God gepredikt. Het gestrooi de zaad zal ook wel niet allemaal op steenachtige plaatsen en onder doornen en distelen gevallen zijn. Hier heeft hij een boek geschreven ..Practijk des Christendoms", een een voudige verklaring van de voornaamste gronden der zaligheid in 14] vragen en antwoorden. In 1666 ging hij naar Goes. Ik zi,e, dat ik nogal uitvoerig ben geweest over de eerste levensjaren van ds. Witsius, daarom volgt nog een tweede artikel over hem. L. v. W. BEURSBERICHTEN Abdul E. Ramdjan, één onzer leden uit Paramaribo, stuurde ons 30 zegels uit Suriname en omgeving. Drie nieuwe leden mochten we de af gelopen dagen inschrijven. Het zijn: M. C. Deurwaal-der uit 's-Heer-Arendsker- ke (no. 183) met een verzameling van ongeveer 6000 verschillende zegels. Lauw Simonse uit Biggekerke met ongeveer 600 exemplaren (no. 184) en Peter Pe- kaar uit Yerseke (no. 185). Lauw, je mag nu zegels insturen hoor. 0 Wie heeft nog dubbele zegels van Lu xemburg, Oost-Duitsland, het Verre Oos ten, Monaco, Portugal, Griekenland, E. gypte, Zuid-Afrika of IJsland? Op de beurs wordt er dagelijks om gevraagd! Wilt u ze als ruilwaar inzenden? Bjj voorbaat dank! Nog ongeveer twintig brieven liggen op antwoord te wachten. Mocht uw brief daarbij zijn, dan nog graag heel even geduld. Er wordt aan gewerkt. WAAR U AAN MOET DENKEN? 1. U mag niet meer dan 25 geweekte, onbeschadigde exemplaren inzenden. Toe gestaan wordt, dat men enkele reserve zegels meestuurt ter vervanging van eventuele beschadigde zegels. 2. Postzegels met een totale waarde van 12 cent insluiten voor antwoord. Ge bruik zoveel mogelijk „Europa"-zegels! 3. Het is toegestaan enkele landen te noemen, waarvan men het liefst zegels terug ontvangt, wat in geen geval wil zeggen, dat zo'n verzoek kan worden in gewilligd. 4. U wordt verzocht te vermelden, hoe veel zegels u van de terugontvangen ruilwaar nog niet had. 5. Willen degenen, die voor het eerst eventuele beschadigde zegels. immers inzenden melden, hoe groot hun verzameling is? 6. Vergeet niet uw naam en adres op de enveloppe en op de ingesloten brief te vermelden. 7. Men mag maar éénmaal in de maand Inzenden! 8. Inzendingen moet men richten aan de BEURSMEESTER, Nachtegaallaan 106, Goes. DE BEURSMEESTER In „De Gids", het orgaan van het C.N.V., dringt B. Roolvink aan op een gesprek tussen „stedeling en boer". Hij schrijft: „Nu de subsidie voor de consument aan de orde komt, spreekt het haast vanzelf, dat ook de subsidie voor de producent wordt bekeken en dat even eens de vraag aan de orde komt. of voor iedere hoeveelheid melk produ centensubsidie dient te worden ver strekt. Kort gezegd: beide subsidies, komen de uit dezelfde kas, kunnen moeilijk los van elkander behandeld worden. Wij zijn van mening, dat het ook voor onze agrariërs beter is, dat wij geza menlijk over dit vraagstuk spreken. Er dreigt in onze dagen een tegenstel ling tussen stad en platteland, vooral vanwege de produceritensubsidie. Dit vloeit niet in de laatste plaats voort uit het feit, dat de prijs van onze agrari sche produkten een grote invloed heeft op de kosten van het levensonderhoud." Wat de huurverhoging aangaat, meent de C.N.V.-secretaris: „Van N.V.V.-zijde wordt steeds naar voren gebracht, dat men er niets voor voelt, een eventueel mogelijke wel vaartsverruiming uitsluitend aan de huiseigenaren ten goede te laten ko men. Daar voelt het C.N.V. uiteraard ook niet voor. Maar is dat de enige troost voor de bewoners van peper dure woningwetwoningen? Zou het niet eens zo kunnen zijn: dat een mogelijke welvaartsverruiming ten goede dient te komen aan de bewoners van nieuwe huizen en niet allereerst aan hen, die een relatief lage huur verwonen in oude huizen? Misschien komen wij in het gesprek tot een redelijke oplos sing. Het C.N.V. zegt niet bij voorbaat neen, doch is bij het komende overleg bereid, alle facetten onder het oog te zien, waarbij de belangen van de schatkist, de huiseigenaar, maar vooral die van de huurder die niet in staat is uit zijn huidig loon de huur te beta len, volle aandacht verdienen." Een laatste woord zegt hij in het al gemeen: Advertentie

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3