Verkwikkend goede start van NCRV-tv-amusement AUTO MET DEELNEMERS AAN WANDELMARS SLAAT OM - DRIE DODEN, DRIE GEWONDEN Eerste Nijmeegse artsen beëdigd Schadelijke gast meldde zich Willemse zet streep onder internationale carrière mcROHE Lekker, maandag A Vandaag spoelt iedereen de melkfles om! Kinderbijsla zijn verdeeld g kan eerlijker KAPPIE en de zeeplantage I Maandag 20 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Philip? exportcentrum in gebruik gesteld Studie gaat vóór de zwemsport 13 AI vroeg 1 5 6 7 8 9 10 ïi 12 '3 4 16 Winsten oliemij'en in stijgende lijn Du Croo JBraims zal dividend verlagen Geen dividend Twentsehe Overzee Handel Mij. De 350.000 gepasseerd I_J Maar gekheid nu terzij een schone melkfles hóórt erbijI Raad voor de Scheepvaart onderzoekt de aanvaring van schip met kraan i IN HET hele land heeft het verkeer dit weekeinde weer slachtoffers geëist. Bij een auto-ongeluk in Udenhout zijn zaterdagavond drie mensen omge komen en drie anderen gewond. De auto, waarin deelnemers van een die middag gehouden wandelmars zaten, kwam door een te hoge snelheid in een flauwe bocht te slippen. De wagen sloeg om. gleed op zijn zijkant vele mters over het wegdek en kwam tegen een boom tot stilstand. Van de zes inzittenden werden de dames Adriana Ligtenberg (29) en haar zusje Antoinette <26L beiden uit Dongen op slag gedood. Zij waren ongehuwd. Kort na net ongeluk overleed de heer W. van Berkel, architect en gemeenteraadslid van Tilburg, die een lift had gekregen. Hij was getrouwd en vader van vier kinderen. De chauffeur werd licht gewond. Ook voor een andere mannelijke inzit tende bestaat geen levensgevaar. Wel wekt de toestand van een zusje van de verongelukte dames, de 24-jarige mejuf frouw J. Ligtenberg, zorg. Met grote snelheid is in de nacht van zaterdag op zondag de motorrijder L. L. uit Bergen op Zoom op de rijksweg bij Rilland Bath op een voor hem rijdende personenauto gereden. Zijn vrouw, die op de duo zat (mevrouw A. L.-V., 37) is bij het ongeluk omgekomen. Op de rijksweg bij Eist (Utrecht) ;s de bromfietser Balk uit Cothen (48) na een aanrijding met een fietser levens gevaarlijk gewond. In het ziekenhuis is hij overleden. In Halsteren is zaterdagavond een auto tegen een boom gereden, doordat de bestuurder door een tegenligger werd verblind. Een der inzittenden, mevrouw Bemmelen-Elling uit Halsteren is 's nachts in het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. De 44-jarige A. H. uit Amsterdam is zondagavond in een ziekenhuis te Amsterdam overleden aan de verwon dingen, die hij bij een botsing op de Abcouderstraatweg had opgelopena De man was tijdens het inhalen met zijn motor tegen een in dezelfde richting rijdende auto, die linksaf sloeg, opge reden. Op de Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie verkeersongelukken ge beurd, die echter geen doden eisten. Een dame uit Bergen op Zoom wilde haar auto op de weg keren. Twee andere auto's, die elk uit een andere richting kwamen, reden haar auto op hetzelfde moment aan. Driehonderd meter verder op dezelfde weg nam de bestuurder van een bestel auto, toen hij uit een zijweg kwam. de bocht te ruim. Hij reed tegen een boom. De bestuurder en zijn mede-inzittenden 1 zijn zwaar gewond in het ziekenhuis op- j genomen. Op dezelfde weg werd ook een brom- fietser zwaar gewond. Hij werd door een auto geschept. De 53-jarige W. J. van E. is vrijdag avond het slachtoffer geworden van zijn eigen behulpzaamheid. Bij een restaurant in het Haagse bos hielp hij een automo bilist bij het verlaten van een parkeer- i terrein. Terwijl hij aanwijzingen gaf werd hij door een andere auto aangereden en vrijwel op slag gedood. De auto, die hem aanreed, bereed de verboden rich ting en is na het ongeluk doorgereden. Zaterdagmiddag werd bij Baflo een 1 auto door een goederentrein gegrepen, toen hij op een spoor vóór de neergelaten spoorbomen stond te wachten. De trein reed achteruit en de machinist kon hem niet zien. De voorschriften zeggen echter dat dan een rangeerder op de achterste wagen had moeten uitkijken. De bestuur der van de auto en zijn vrouw kwamen met de schrik vrij. Eigen nieuwsdienst NIJMEGEN. De eerste artsen, die zi.in afgestudeerd aan de medische fa culteit van de R.K. universiteit in Nij megen zijn zaterdag beëdigd. Het wa ren de heren A. A. M. Blomjous uit Breda, J H. Dijkman uit Doetinchem cn A H. F. van Olfhen uit Tilburg. Israël heeft van de Export-Import Bank een lening van 3 miljoen gekre gen voor de aankoop van uitrusting voor de produktie van pulp en papier. Engeland had in september bij de Europese Betalings Unie een tekort van 13,4 miljoen. Van onze Amsterdamse redactie AMSTERDAM. Niet minder dan 26 maal was door verscheidene politieïn- stanties de opsporing en aanhouding verzocht van de 42-jarige Amsterdam mer, die zich zaterdagmorgen op het bureau Leidseplein uit zichzelf kwam melden. De man, het ontlopen van de politie kennelijk moe, maakte zich steeds weer aan hetzelfde soort oplichting schuldig. Tot zijn slachtoffers behoorden altijd hospita's, van wie hij een kamer huur de. Hij gaf' dan voor een belangrijke ambtelijke functie te vervullen, waardoor het hem mogelijk was bepaalde huishou delijke goederen voor een uiterst voor delig prijsje in te kopen. De op deze ..koopjes' beluste kamerverhuursters bleken wel bereid de man wat geld voor te schieten, waarop hij voorgoed placht te verdwijnen. Controle door televisie EINDHOVEN. In zijn kwaliteit van minister van verkeer en waterstaat ad interim heeft minister ir. H. J. B. Witte zaterdagmorgen het Philips-Exportgrou- pagecentrum langs de spoorlijn Eindho venBest onder Acht officieel in gebruik gesteld. Van dit centrum uit worden alle groüpage-goeö'eren, die tezamen twee derde gedeelte vormen van de totale ex port van Philips in Nederland, naar alle delen van de wereld gezonden. Op diverse punten in het exportcen trum zijn televisiecamera's opgesteld', waardoor het mogelijk zal zijn op de centrale commandopost op elk gewenst ogenblik een kijkje te nemen op de stra tegische punten van het bedrijf. Men schrijft ons: In verscheidene artikelen wordt op hetzelfde stramien geborduurd en be toogd, dat de ratio van het wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering is de kinderrijke gezinnen enigermate tege moet te komen en deswege een cor rectie aan te brengen op de verdeling van het totaal inkomen. In het midden latende of een ver zekering wel de aangewezen vorm is voor een herverdeling van het totaal inkomen, mag men toch wel eens de vraag opwerpen of een algemene kinder- bijslagverzekering, zoals deze thans wordt voorgesteld, inderdaad leidt tot een rechtvaardige verdeling. Tot een juiste beantwoording van de gestelde vraag zal men slebhts dan kunnen komen, indien men in een be schouwing mede betrekt de reeds be staande maatregelen, die eveneens ten doel hebben de kinderrijke gezinnen tegemoet te komen en ook een her- Eigen nieuwsdienst UTRECHT. De veelvoudige Ne derlandse zwemkampioen Herman Willemse van de Hilversumse vereni ging De Robben, gaat het wat rusti ger aandoen. Na zijn terugkeer uit Boedapest heeft hij besloten zich te rug te trekken uit de zwemploeg van de K.N.Z.B. en eventuele uitnodi gingen voor de training in de toe komst af te slaan. Hij is van me ning dat zijn studie voor de hoofd- acte van onderwijzer Willemse is reeds geruime tijd onderwijzer in Utrecht teveel tijd vergt om daar bij nog de intensieve training bij te houden. Hij zal echter wèl blijven uitkomen voor De Robben, zodat zijn talent voor de Nederlandse zwem- wcreld niet geheel verloren gaat. In zijn huis aan de Oudenoord heeft hij ons verteld, waarom hij op het top punt van zijn sportcarrière ermee gaat ophouden. Willemse, die 24 jaar is en al enige jaren voor de klas staat, zit op het ogenblik halverwege zijn hoofd- acte-examen. Zijn bedoeling is om het daarbij niet te laten maar verder wis kunde te gaan studeren, zo mogelijk voor een middelbare acte. gen, wagr zijn vader bij de Spoorwegen was. Omstreeks zijn tiende jaar werd al vastgesteld, dat er méér in hem zat dan een gewoon zvvemmertje. Daar om werd hij lid van de Alkmaarse Waterratten en ook daar vlogen de successen hem als het ware tegemoet. Toen zijn vader door de Nederlandsche Spoorwegen werd overgeplaatst naar Utrecht, sloot hij zich aanvankelijk aan bij de zwemvereniging De Vechtstreek en in 1952 legde hij bij de toen ge houden Nederlandse kampioenschappen beslag op een eerste plaats op het nummer 1500 m vrije slag. Zijn grootste roem behaalde hij ech ter, toen hij lid werd van De Robben en Jan Stender hem onder handen nam. Het bleek at spoedig, dat men hier te doen had met een allround- zwemmer. In 1953 werd hij bij de kampioen schappen één op de 100 m vrije slag, één jaar later werd hij tweevoudig kampioen (op de 100 zowel als de 1500 hij deze beide titels te behouden. Het vorige jaar werd Herman Willemse zelfs drievoudig kampioen, nl. op de 100. de 400 en de 1500 m vrije slag. Thans is hij nog houder van twee ti tels, nl. cie op de 400 en 1500 m. de opleiding belast. verdeling van het totaal inkomen trach ten te bewerkstelligen. Men kan dan niet voorbijgaan aan de faciliteiten die de belastingbesluiten toe staan aan de ingezetenen, die een of meer kinderen te hunnen laste hebben. In wezen vervult de kinderaftrek bij de belastingen geen andere functie dan de kinderbijslag of -toelage. Dat de kinderaftrek niet onbelangrijke bedragen beloopt, kan blijken uit de voorbeelden in het volgende overzicht, waarbij is uitgegaan van een gezin met acht kinderen. Verschuldigd belastingbedrag 4; cc £4 c o. 4000.— 14000.— 20000.— 100000.— 150000.— v o u GJ •S.2 Ü-* 295.- 2873.- 5376.- 54881.- 90010.- •g'3 O co nihil 969.— 2912.— 51075.— 86130.— «w 295.- 1904.- 2464.- 3806.- 3880.- Willemse begon al vroeg met dei zwemsport in zijn geboorteplaats Scha-1 No. 9a Omschrijving Horizontaal: 3. Wij zijn in het struik gewas verdwenen (4): 5. Kledingstuk van een kat (5); 6. Gezicht om in te maken (4): In de akkei. niet er achter (4); 10 Bedek het hoofd alvorens er te bidden (5); 12. Aan alle kanten vréémd (4); 13. Diefstal, die tot genezing leidt (4); 15. Hier gaat schuld aan vooraf (5); 16. De Engelse hertog heeft een klein kind (4). Vertikaal: 1. 4 in de piano (7); 2. In deze j periode had men afkeer van dameskleding (5); 4. Zo komt men in dc sloot (3); 6. Is doorgaans minder dan de vrouw (4); 7. Een vogel van ongeveer 17 centimeter (7); 9. Wit is een zeldzaamheid (4); U. Deugt deze stof niet? (5); 14. Inclusief (3). 2 3 4 1 v I 15 Volgens het ingediende wetsontwerp zullen niet-arbeiders, die acht kinderen hebben, voor zes kinderen kinderbijslag- ontvangen tot een totaal bedrag van f 1725.36 per jaar. Aan kinderbijslag en kinderaftrek zul len de in het bovenstaande overzicht bedoelde ingezetenen als. totale tege moetkoming per jaar ontvangen: 2020— bij een inkomen van 4000 f 3629.f 14000.— 4189.— f- 20000.— 5531 ƒ100000 5605— 150000.— Hierbij wordt nog opgemerkt, dat de kinderaftrek belastingvrij is, wat met de kinderbijslag niet het geval is. De bovenstaande staat toont aan, dat de totale tegemoetkoming hoger wordt, naarmate de grootte van het inkomen toeneemt, hoewel de kosten van het gezinsonderhoud zeker zwaarder drukken op de lage inkomens. Deze lasten zullen het lage inkomen vaak in die mate bezwaren, dat aan rechtvaardige mini mum-eisen in de levensbehoeften niet kan worden voldaan. De genieters van hoge inkomens zullen zich in het uiterste geval enige weelde moeten ontzeggen. Het resultaat van een herverdeling door middel van de voorgestelde kinder bijslagverzekering kan stellig niet be vredigen. Men zal de oplossing dienen te zoeken in het wegnemen van de oorzaken van het ontstaan van deze onrechtvaardige verdeling, die gelegen zijn in de om standigheid, dat twee departementen op geheel verschillende wijzen eenzelfde materie regelen. Van verschillende zijden is reeds om gegronde redenen erop aangedrongen de premie van de gehele kinderbijslag verzekering door de administratie van de belastingen te doen innen. Men dient nog een stap verder te gaan en ook de betaling van de kinderbijslag aan de belastingen op te dragen. Dan staat de mogelijkheid open de kinderbijslag tot een bepaald inkomen uit te betalen: de hogere inkomens worden dan uitsluitend tegemoet gekomen met een aftrek op het belastingbedrag. Op deze wijze zal men inderdaad een billijke verdeling van het totaal inkomen i kunnen verkrijgen. Bij uitbetaling van de kinderbijslag- door de administratie van de belastingen zou men bovendien jaarlijks enkele mil joenen op de administratiekosten be- j_ sparen, daar de belastingen reeds be- jj= schikken oveu de meeste gegevens, die door voor het uitkeren van kinderbijslag nodig zijn DALLAS (Reuter) De Ameri kaanse olie-industrie verwacht dat de tweede helft van dit jaar betere resul taten te zien zal geven dan de eerste helft. De presidenten van de Standard Oil Company of New Jersey en van de Texas Company hebben zich in de ze zin uitgelaten. De president van Standard Jersey voorziet dat de "etruikelijke stijging van de vraag naar benzine en petro- leumprodukten van 4 a 5 procent dit jaar niet gehaald zal worden. Hij ver wacht voor 1958 r in stijging van V/z pet. vergeleken met 1957. De president van de Texas Company heeft meegedeeld, dat de winsten over juli en augustus een stijging hebben vertoond. De totale activa van de maat schappij hebben de drie miljard dollar bereikt. AMSTERDAM Het teruglopen van de opdrachten had een ongunstige in vloed op dé resultaten van de Machine fabriek Du Croo Brauns in het boek jaar 1 juli 195730 juni 1958. De ex ploitatiewinst bedroeg 730.010 (v. j. 1.058.543). Na voorzieningen resteert een nettowinst van 142.726 (v. j. 214.517), waaruit een dividend van 7 (v. j. 10) pet. wordt voorgesteld. ENSCHEDE Hoewel 1957 een recordomzet voor de Twentsehe Overzee Handel Maatschappij opleverde kon het jaar slechts met een kleine winst wor den afgesloten. De winst op nederzettin gen in Afrika bedroeg 342.664 (v. j. 658.810). Deze winst is voor een be langrijk deel het gevolg van vrijgekomen bedragen van voorzieningen voor kosten, die in voorafgaande jaren werden ge troffen. Na aftrek van onkosten en salarissen resteert een winstsaldo van 118.244 (v. j. 263.512). Voorgesteld wordt van dit bedrag 111.858 te gebruiken als extra afschrijving op in 1957 aangeschafte auto's van de nederzetting in Afrika en de rest over te brengen naar nieuwe re kening. Er wordt dus. evenals vorig jaar, geen dividend voorgesteld. De directie waagt zich niet aan een prognose. MADRID (Reuter) Ten minste twin tig mijnwerkers zijn om het leven ge komen na een ontploffing in een steen kolenmijn in Spanje. Achttien man wer den gewond. De vennootschap is er tot nu toe in geslaagd de bestaande bezettingsgraad te handhaven door verschillende opdrach ten te aanvaarden beneden kostprijs. Hiervoor is ten laste van de exploitatie rekening een voorziening getroffen. DE gids, die zelf niet goed op de hoogte was, probeer de hem te helpen. Claudius Reginus had klaarblijkelijk net als senator Marulus te rechter tijd in nog weinig bebouwde buurten van de buiten wijken enorme terreinen voor een spotprijs gekoeht. Nu, na de grote brand, wilde de keizer in de bin. nenstad ruimte hebben voor de openbare gebouwen en verdrong hij de huurhuizen naar de buiten wijken. Men kon helemaal niet be rekenen als iemand dat tenmin ste doen wilde met hoeveel pro cent de waarde van de terreinen in de buitenwijken nu gestegen wa ren. ,,Ja, maar is het dan niet ver boden, dat leden van de Senaat zaken doen?", vroeg Jozef plotse ling de gids, De gids keek zijn vreemdeling verwonderd aan. Een paar mensen, die in hun buurt ston den, hadden het gehoord, anderen begonnen ook te lachen, men ver telde elkaar de vraag van deze man uit de provincie en opeens lachte alles en plantte dit lachen zich voort over het hele reusachti ge terrein van de nieuwe renbaan. Senator Marulus vroeg naar de oorzaak. Men liet een kleine ruimte vrij en plotseling, voor hij er op be dacht was, stond Jozef oog in oog met de beide machtige heren. „Is er iets dat u hindert, jonge man?", vroeg de dikke agressief, hoewel niet slécht gehumeurd. Hij zat cp zijn blok steen met zijn beide ar men op zijn brede knieën zoals bij de standbeelden van Egyptische koningen. De zon scheen niet al te fel, er woei een frisse wind en ie dereen was tevreden en welge moed. Het talrijke gevolg luisterde met plezier naar het gesprek van de beide heren met de man uit de provincie. Jozef stond bescheiden maar in het geheel niet verlegen voor hem. „Ik ben pas drie dagen in Rome", zei hij in een Grieks, dat wel wat erg stroef klonk. „Is 't dat dan zo heel erg dom, als ik nog niet hele maal op de hoogte ben van de wo ningkwestie in deze grote stad?" „Uit Egypte?", vroeg Claudius Reginus. „Ik kom uit Jeruzalem", antwoordde Jozef en noemde zijn naam: Jozef Ben Matthias Priester van de Eerste Rij. „Dat is heel hoog voor Jeruzalem", meende de senator en het was niet erg duidelijk of hij het in ernst meende of niet. Architect Celer liet merken, dat hij onge duldig werd, hij wilde de heren zijn projecten verklaren grote pro jecten, die origineel en gewaagd waren. Maar de geldman Claudius Re ginus was nu eenmaal nieuwsgie rig van natuur. Hij zat prettig op zijn blok steen, dat intussen warm was geworden en deed nu de jon ge Jood allerlei vragen. Jozef gaf bereidwillig antwoord. Hij wilde zoveel mogelijk nieuwe en interes sante dingen vertellen en zichzelf en zijn volk erg belangrijk doen voorkomen. Of het in Rome ook weieens gebeurde vroeg hij dat de muren van een huis plotse ling uitslag kregen? Neen ver telde men zoiets kwam in Rome nooit voor. Maar in Judea ver telde Jozef, kwam het soms voor Dan kwamen er allerlei kleine ro de en groene vlekken op de muur Vaak ging dat zover, dat men het huis moest afbreken. Soms kon de priester helpen, maar die ceremo-- nie was niet eenvoudig. De pries ter moest dan de zieke stenen Ia- ten uitbreken en twee vogels ne men cederhout en roodgeverfde wol. Met het bloed van de ene vo gel moest hij het huis zevenmaal besprenkelen en de andere vogel op een open veld voor de stad vrij laten. Dan was het huis weer ver zoend en rein. De mensen, die in zijn buurt stonden, hoorden met belangstelling naar zijn woorden en de meesten zonder erover te spotten, daar zij gevoel voor bui tenissige dingen hadden en van vreemdsoortige handelingen hiel den. Wordt vervolgd. UEN NIEUWE winter, een nieuw G1 weekendamusements-) geluid, zo schrijft de t.v.-etiquette voor. De NCRV was zaterdagavond als laatste aan de beurt om te tonen wat zij in het nieuwe seizoen aan vrolijk heid en gezelligheid heeft te bie den. En het moet meteen gezegd: zij is verrassend goed gestart. De uit vroeger jaren voor de radio als Peter Pech zo bekende Jan Hahn, zagen we in een nieuwe creatie als schoenmaker-filosoof „in het pothuis" terug. Een prettige hernieuwde ken nismaking. want Hahn verstaat zijn vak, evenals zijn medespelers, die ons een aardig programmaatje voortover den. Af en toe een beetje bespiegelend, vaak fijn-geestig door aardige woord spelingen, maar bovenal gezellig van sfeer. De tekst (van David Koning. VrO' land, Boudewijns en Hartingsveld) was doorgaans uitstekend, hetgeen ook ge zegd kon worden van de regie van Gerard Rekers. De wijze, waarop hij b.v. Jan Hahn al haar-kainmend voor de spiegel plaatste, was een leu'ke vondst. We zien met belangstelling naar het vervolg' uit. De hobby-rubriek, een maand gele den reeds ten doop gehouden, kwam ditmaal wat beter uit de verf. De nieuwe quiz kan eveneens ge slaagd worden genoemd, al is de opzet eigenlijk weinig spannend. Maar een man als Johan Bodegraven weet er wat gezelligs van te maken, en dat is veel waard. Het laten verschijnen van personen, die de laatste tijd „in het nieuws" waren, doet het altijd prima. Buitengewoon sympathiek is de vondst om de winnaar niet voor zichzelf, maar voor een ander een prijs te laten kiezen (in dit geval een korte vakan tie voor een ziek meisje). Voltreffer Was dit alles dus het aanzien en -horen ten volle waard, Dick van Bommel zorgde voor een formidabele klap op de amusementsvuurpijl met zijn tintelend programma Een reis om de wereld voor 80 ouden van dagen. Inderdaad t.v. van het zuiverste water! Geestig, vlot en technisch prima ver zorgd. De wijze b.v., waarop Van Bommel mot filminlassen speelde, was voortreffelijk. Vooral ook de opbouw en de over gangen waren zeer, goed gekozen, zodat alle medewerkers volop gelegenheid kregen hun prestaties te tonen. Steye van Brandenberg en Herbert Joeks waren bijzonder gekke wereldreizigers, die ons in staat stelden te genieten van een keur van artiesten. Dwaas hoogtepunt, kennelijk uit een Bommels brein ontsproten, was hef optreden van Bueno de Mesquita als Rus en toreador. Een heerlijk stuk kolder, waarom we hartelijk hebben gelachen. Zo werd deze reis een pure t.v.-belevenis, die smaakt naar meer. Houen zo. heer Bommel! Het aanial televisietoestellen in ons land is de 350.000 gepasseerd: zaterdag waren er bij de P.T.T. 353.232 toestellen ingeschreven. l ok (Sfj'vp i on llrundo.nbei g, liitks) en Partoui (Horbert Joeks) in Parijs op hun Reis om de wereld voor 80 ouden run dagen. Op de achtergrond Ans 'en Jaap Daniëls. J|«] 1 a il (n het Kort DINSDAG 21 OKTOBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws 7.15 Gram 7-30 V d jeugd*'7.40 Gram 7.45 Morgengebed en lit kal 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d vrouw 9.35 Waterst 9.40 Schoolradio 10.00 V d kind 10.15 Lichtbaken, caus 10.30 Gram 11.00 V d vrouw 11.30 Gram 11.50 Als de ziele luistert, caus. middag 12.00 Middagklok-noodklok 12.03 Gram 12.30 Land- en tuinb. meded 12.33 Gram 12.50 Act 13.00 Nws 14.15 Zonnewijzer 13.20 Gram 13.30 Dansmuz 14.00 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 V d vrouwen v h platteland 14.45 Gevar progr 16.00 V d zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V d jeugd 17.40 Beursber 17.45 Regeringsuitz.; Rijks delen Overzee: Kunst en vermaak in Su riname, door Ph. A. Samson. avond 18.00 Lichte muz 18.25 In het brandpunt caus 18.30 Lichte muz 19.00 Nws 19.10 Act 19.20 Sportpr aatjes 19.30 Gram 20.30 Ja, met mij 20.35 Cello en piano 21.05 Aan de poorten van de nieuwe tijd, caus 21.35 Symf. ork. 22.10 Orgelconc. 22.40 Sportpraatje 22.45 Avondgebed en liturg kal 23.00 Nws 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m. ochtend AVRO: 7.00 Nws 7.10 Gym 7.20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De Groenteman 9.15 Gram 9.40 Morgenwij ding 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, caus 10.00 Gram 10.50 V d kleu ters 11.00 Kinderkoor 11.15 V d zieken. middag 12.00 Liclrte muz 12.20 Regeringsuitz. Landb. rubr.i1. De hengstenkeuring in Utrecht. 2. De zuiveldag in Apprngedam 12.30 Land»- en tuinb meded 12.33 Dansork 13.00 Nws 13.15 Meded of gram 13,20 Promenade- ork en soliste 13.55 Beursber 14.00 Gram 14.40 Schoolradio 15.00 V d vrouw 15.30 Hobo en piano 16.00 Uw sie raad en uw zilver, caus 16.15 Gram 16.30 V d jeugd 17.20 De dierenwereld en Mij, caus -17.30 Amateursprogr. avond 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18.30 Lichte muz 18.55 Paris vous parle 19.00 V d kleuters 19.05 V d mil 19.45 Gram 20.00 Nws 20,05 Gevar progr 21.15 Gra m21.45 Act 22.00 Filmpraatje 22.15 Oude muz 23.00 Nws 23.15 Koersen, te New York 23.16 New York calling 23.21-24.00 Met de Franse slag. TELEVISIE NTS: 20.00 Journ en weeroverz. 20.20 Filmprogr 20.35 Idem 21.00-22.30 Speel film. Advertentie £iiiiiniiiiiiiiiiiii'iii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiii^ Oplossing van dc vorige puzzel H o r I z o n t a a i. 1. tronv. 4. Asen; 7. beaal; 9 huismus; 11. aas: 12. gom; 14. v.v. 15 wak; 16. bij 17. eik: 19. set; 20. kantoor; 24. reëel; 26. gene; 27. room. Verticaal: 1. te; 2- obus; 3. mei; 4 aam; 5. stug; 6. nu; 8. Astarte; 9 havik; 10. sober; 11. ave; 13 mijt; 18. karn; 19. solo; 21. nee; 22. oer; 23. G.G.; 25. om. HERMAN WILLEMSE ER ZAT MÉÉR IN ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië; ms Gooiland 23/10; Austra lië ss Waroonga 23/10: ss Stratheden 25/10; Brazilië: ss Uruguay Star 21/10; ms Lukuga 24/10; Canada: ss Sommelsdijk 22/10; ss Rijndam 25/10; Chili; via New York 22/10; Indonesië: ss Glaucus 20/10; ms Roepat 23/10: Ned. Antillen: ms Prins der Neder landen 21/10; Nieuw Zeeland: via Engeland 25/10: Suriname: ss Ellerbek 22/10; Unie van Z. Afrika: en Z.W. Afrika: ms Pretoria Castle 25/10. De 27-jarige Rotterdammer J. Htyri- dermans is gistermorgen, toen hij viste in de Tiendwegwetering te Streefkerk in het water gevalen en verdronken. EEN MENS is nooit te oud om te leren, moet de honderdjarige Andreas Rodts uit Ede (gemeente Aardenburg) hebben gedacht, toen hij vrijdagmiddag, twee dagen voor de sluiting, een bezoek bracht aan de Expo in Brussel. De heer Rodts, clie zich nog goed de wereldten toonstelling te Gent (1912) herinnerde, werd in het Nederlandse paviljoen of ficieel ontvangen. VIJFTIG jaar bestaat de coöperatieve strokartonfabriek Dc Eendracht in Ap- pingedam. Het jubileum wordt op een originele wijze gevierd: bestuur leden, personeel en relaties krijgen een inter nationaal indoor-concours hippique aan geboden. DE SCHEEPSBEL van de Ivota Gede het schip van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, dat inmiddels voor de sloop naar Honkong is vertrokken blyft luiden. De bel is namelijk aange boden aan n» in Schiedam gevestigde Erasmus1- A'* 1 die het schip had ge- adoptc een forse belsïag de 17.1(W -i het leven van deze scheepsbel - heeft de school vrydag het geschen* aanvaard. 3. Ik vind dil maar een sinistere (Plantensoort", sprak de meester naden kend, „om zo opeens een heel schip tot stilstand te brengen dat is niet nor maal!" ,,Zo is het maar net", beaamde Kap- pie. ,,En het wordt ja tijd, dat we aan dat abnormale gedoe een eind maken Als de bliksem aan het kappen, jongs. Hoe eerder we die rommel gelost, heb ben, hoe beter!" Even later waren de maat en de meester druk bezig de taaie stengels van de schroef en het roer los te kap pen. Maar dat viel bar tegen. Het vreemde gewas bleek bijzonder goed bestand tegen bijlslagen. ..Oef, pffff!" zuchtte de maat. ,,Het 1-lijkt wel of er geen eind komt aan al die takken!" ,,Nog even volhouden, jong", moedig de Kappie aan. ,,A1 zijn alleen het roer en de schroei' maar vrij, 'zodat we ja va ren kunnen." Die woorden gaven de maat, die niets liever wilde dan weer varen, nieuwe kracht. Met een pikhaak begon hij het taaie gewas uit alle macht uit elkaar te trekken, zodat er al spoedig een open plek was ontstaan. Maar toen klonk er een waarschuwende kreet van boven. ,,Pas op, jong. Achter je. Deksels nog an toe! Daar komt het ja weer aangegroeid!" AMSTERDAM (ANP), Op 12 mei van dit jaar, 's morgens vroeg, ramde het 1547 ton metende Britse vracht schip Bittern tijdens het meren in Am sterdam een vijftig meter hoge portaal- kraan op de Javakade. De kraan viel om en kwam op een loods van de ge meente Amsterdam terecht Er werd voor honderdduizenden guldens schade aangericht. De raad voor de scheep vaart heeft een uitvoerig onderzoek naar de ramp ingesteld. Volgens de loods op de Bittern was de nonchalance van de twee sleepboten de oorzaak van het ongeluk. De kapi teins van deze sleepboten ontkenden echter alle schuld. Uitvoerig werd ge sproken over de wenselijkheid om de kranen op de kade na het werk te ver plaatsen om ruimte te maken voor de merende schepen. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, kwam tot de conclusie dat in de machinekamer van de Bittern niet prompt, genoeg was ge- ïeageerd. Ook gaf hij de aanbeveling te laten onderzoeken of de kranen van de gemeentelijke diensten kunnen wor den verreden, voordat een schip meert. ft

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2