er komt een Heven Naderend water vreet aan de boerderij MAAK DIT ZELF IN POINT DE PARIS van «ssjrwi vs ROBOT MET MANIEREN Hoog gedrocht Vrouwen en Europoort Zingen in de regen is misschien ivat te veel van het goede, maar somber Wetsontwerp voortgezet onderwijs op komst Zaterdag 18 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 VAN ROZENBURG NAAR NIEUWE TOEKOMST door Rita Beukman T) OZENBURG. Hier komt een haven, u zit er nu J\ eigenlijk midden in, zei de vrouw van landbouwer De Bruyne, een weids gebaar makend door haar kamer. Op dat moment zagen wij beiden reeds het water stromen waar nu haar meubelen stonden, de planten, de bloemen en alles waarmede deze Rozenbvrgse huisvrouw haar woning gezellig heeft gemaakt. Scheurpolder Hoeve'1870, staat voor op de witte gevel te lezen van de oudste boerderij in de kop van Rozenburg tussen Nieuwe Waterweg en Brielse Maas, ivaar wij tegen over de gastvrije boerin aan tafel zaten. Op die plaats, een vruchtbare streek waar verder ook een aantal nieuwe boerderijen staan, komt Europoort. Dit aangeslibde land dat uit water voortkwam, zal daar voor ten dele weer in water veranderd worden. Poetsen en boenen doen de huisvrouwen of er nog niets uun de hand is in de streek van Rozenburg Huur Europoort komt, al wordt hun huis ufgebroken. Drie kwartier ver gaal deze J unity van 't Hof elke dag op haar fiets naar school. Stapels kaarten en brieven kwamen er weer binnen deze week, naar aanleiding van onze nieuwtjes. Wij zijn altijd nieuwsgierig, welke ontdekkingen het best bij u in de smaak vallen! Uit Zweden*worden veel huishoude- hoeft ook maar één overhemd te was sen, tegen anders twee. Het probleem van de sluiting is bij dit reversible overhemd opgelost, door de knopen op een bandje te zetten. Hoepelhoela heet de sport, waarbij een grote hoepel van plastic te pas komt en die in Amerika en Engeland' druk wordt beoefend. Hoela-hoepelende Ne derlanders bent u in onze krant reeds lijke nieuwtjes in plastic geïmpor- tegengekomen. teerd. Heel handig om voor de bui- Die hoepel dient met het lichaam tendeur of in de badkamer te leggen, draaiende te worden gehouden, go.ed maar ook voor in de auto of bij het voor de lenigheid en goed voor de lijn. kamperen, zijn bijvoorbeeld de Zweed- Mocht u ook iets -voelen voor die se plastic schakelmatten. sport, de eerste hoela-hoepels zijn nu wvUwM«S"SK JbSfi De matten zijn daardoor heel soe- c]eze eerste Nederlandse hoela-hoepels pel. Zij kunnen als een klein pakie vervaardigd, worden opgevouwen. In de maten 30 x 50 en 40 x 60 cm worden deze matten geïmporteerd. Weinig kostbaar maar heel handig zijn de plastic flesafsluiters, die de kroonkurken kunnen vervangen. Niet alleen bier, cola en allerlei vruch tendrankjes kunnen met die kurken, in de fles weer tijdelijk van de bui tenlucht worden afgesloten. Ook voor flesjes baby-voeding en koffiemelk is die plastic afsluiting doelmatig. Voor de melkfles met wij de hals, die meestal open blijft staan na eerste gebruik, is eveneens zo'n plastic afsluitdop in de juiste maat in de handel. Bijvoorbeeld voor de zakenman die zich voor een belangrijke bespreking niet meer kan verkleden, is het witte overhemd dat aan twee kanten ge dragen kan worden, heel praktisch. Wanneer dat hemd aan de ene zij de al wat smoezelig is, draait men de binnenkant even naar buiten er gens in afzondering. De boord en de manchetten kunnen daarbij dan een voudig omgevouwen worden. Men heeft dan weer een op het oog volko men schoon overhemd aan. Boord en manchetten, die altijd het eerst slijten bij een overhemd, blijven door dat dragen aan twee kanten langer heel. De huisvrouw Wij gingen naar dat deel van Ro zenburg om er eens met de vrouwen te praten. Nu hun echtgenoten de hoe ven die men voor Europoort af moet breken, dienen te verlaten, staan zij immers ook voor een moeilijke stap. Water, water, in de verte is het rammelen van de baggermolens en het ritme van de draglines reeds te ho ren op Scheurpolder Hoeve, af en toe overstemd door explosies bij de bunkers, die men aan het opruimen is. Vreemde geluiden in deze stille, oude boerderij, met overal rondom een onvoorstelbaar weids uitzicht over ak kers en weiden. Voor onze gastvrouw die weet dat zij hier niet lang meer zal wonen, moeten die geluiden wel de klank van naderend water hebben. Het water van een nieuwe haven, waarvoor zij met haar gezin die kamer, haar hoeve, de schuren en hét Uand om haar heen. verlaten moet. Wij willen echt niet klagen zegt boerin De Bruyne. die toeii wij tegen drie uur onverwachts bij haar aanklop ten, open deed in een smaakvol zwart middagjurkje. De boerinnen in deze streek zijn moderne vrouwen, die zich goed weten te kleden. In dat opzicht zou menig mevrouwtje in de stad nog best iets van hen kunnen leren. Zij hebben hun huizen gezellig in gericht, koelkast en electrisch fornuis ontbreken niet in hun keukens en zij rijden in hun Opeis en Renaults vaar dig over de dijk, naar het dorp Ro zenburg, naar Rotterdam en verder. Ik heb al meer dan twintig jaar mijn rijbewijs, dus je woont hier heel rustig maar niet van alles afgesloten, zegt boerin De Bruyne. Al 23 jaar Leeg is deze nieuwe hoeve al, die ook gaat verdwijnen. Van het erf heeft de activiteit rond Europoortmet tractorsdraglines en vrachtwagenszolang bezit genomen. Hier is het eerste voorbeeld van een handwerkje, door mevrouw A. Koese-Tammeling uit Enschede, die wij de vorige week aan u voorstel den, voor onze lezeressen ontworpen. Een aardige set, bestaande uit een theemuts en een kleedje, uit gebro ken wit linnen vervaardigd en ver sierd met geappliceerde klimopblaad jes. Voor die applicatie werd fijne, groe ne popeline gekozen. Er zijn verschil lende dianieren om te appliceren. Hier is de sierlijke, vrij eenvoudige Point de Paris toegepast. U treft hierbij een tekening van een kiimopblaadje op ware grootte aan. Schakel die blaadjes aaneen op een vel tekenpapier, tot een rank. zoals op de foto bij theemuts en kleedje duidelijk te zien is. Optekenen - uitknippen Allemaal in dezelfde grootte, zoals op de theemuts, of in aflopende af metingen, zoals op het kleedje. Daarna gaat u die tekening op het linnen overbrengen, bij voorkeur met rood carbon. Nu worden de te appli ceren blaadjes, naar dezelfde teke ning. uit de groene popeline geknipt. Maak daarvoor, wanneer u blaad jes van dezelfde grootte neemt, zo als hier op de thee muts, een ..mal", een patroontje uit ivoorkarton. Dat legt u op de pope line en tekent er met een zacht pot lood omheen. Knip de blaadjes uit de popeline met een klein, puntig, heel scherp schaar- sÉkM tje. Blijf daarbij ongeveer 3 mm buiten de potlood lijn. Rijg daarna één van die groene blaadjes op de juiste plaats op iiiWiïiiïMirii het linnen. Het ajourrandje Nu komt de Point de Paris aan de beurt. Daarvoor gebruikt u een ge wone naainaald en sterk, dun garen in de kleur van het te appliceren patroon. De techniek wordt bij de werkteke ningen nader uiteengezet. Al werkend slaat men bij het blaadje steeds een inslagje in, met de naald en de lin ker duim. Dat is heel belangrijk om de applique mooi glad te houden. Bij een puntig motief, zoals dit klimopblaadje, moet er altijd een steekje boven de top van dat blaadje en in de hoek komen. In de hoeken moet de popeline van het blad even ingefe.nipt worden, tot aan de pot loodlijn. In die hoeken dient ter versteviging, een diepere Point de Paris toegepast te worden. Steel en nopjes Als alle blaadjes op deze manier geappIiceeTd zijn, worden de stelen en nopjes er bij geborduurd, zoals de foto aangeeft. Die stelen worden in steelsteek uit gevoerd, Daar hebt u borduurkatoen No. 16 en een maasnaald zonder punt No. 22 voor nodig. Bij de nopjes is de platsteek toegepast. De nerven in de blaadjes worden ook in steelsteek uitgevoerd, met iets lichter groen borduurgaren dan de popeline. Op een motief van een kopje in Wedgewood, is het dessin van deze set geïnspireerd. Bij menig ander servies, en dan bij voorkeur effen, zal het echter even eens een fraai effect maken. Bewaar dit voorbeeld. De Point de Paris komt later bij andere patronen wel weer eens aan de orde. December nadert! Dit eerste ont werp voor onze krant van mevrouw Koese, zal zeker ook als zelf ver vaardigd geschenkje een succes zijn. ;v- - KHHHB Het was eerst wel moeilijk aan het idee te wennen, weg te moeten. Wij wonen hier nu al 23 jaar. Er komen eenden op ons af' als we met haar het erf opwandelen. Daar achter trippelt een grote kalkoen. Zijn dagen zijn geteld tot Kerstmis en veel langer zullen de meeste boe ren en hun knechten in deze streek ook niet meer wonen. Van de dertien boerderijen in de kop van Rozenburg, grote vry nieu we bedrijven over het algemeen met agrarische pioniers als bewoners, staan er al zes leeg. Daar wappert hier en daar een vergeten gordijntje door een open raam als enig teken van leven. Zoiets vind je nergens Vrouw De Bruyne kijkt over het land rondom en zegt: Het is hier zo mooi. Moe, wat is het hier toch mooi, zegt mijn getrouwde dochter, die in de stad woont, altijd. Als je hier zo komt aanrijden over de dijk, zoiets vind je nergens. Mijn man is al zeventig, we gaan maar niet opnieuw beginnen zoals de meeste andere boeren hier. Ergens rustig gaan wonen willen we, maar geen huis in een straat, daar kun je niet meer aan wennen. Mijn oudste zoon heeft in de N.O. Pol der een nieuwe boerderij. Voor mijn tweede zoon is er gelukkig ook een oplossing gevonden. Die krijgt in Oudenhoorn een hoeve, de jongste kan daar ook heen. A HAND van deze werktekening, kunt u zelf de Point de Paris leren. j Men werkt van rechts naar links. Bij I ziet u aangegeven, hoe u start met deze techniek. Begin bij a, houdt de duim op het te appliceren blaadje en sla dat met de naald een klein eindje in op de potloodlijn. Steek de naald daarna bij b in, op kleine afstand van a en weer terug naar a. Het begin is dus een klein stiksteekje, dat stevig dient te worden aangetrokken, juist naast de bladrand. 2 Steek daarna weer bij b in en van daaruit naar c, zoals op schets II is aangegeven. Punt c bevindt zich in de stof van het blad, recht onder a. g Steek daarna weer bij a in en neem opnieuw een klein stiksteekje op d"e naald, daarbij bij d uitkomend, zoals op schets III te zien is. Herhaal dit twee maal, trek de steken goed aan en kom de laatste keer weer onder d uit, in het blad. Door het garen stevig aan te trekken, ontstaat een ajour, precies langs de blad rand. Dat is het typische effect van Point de Paris Het schetsje links geeft een sterk vergroot beeld van deze techniek. We klagen niet, zeggen de boerin nen op Rozenburg, ons toch nog even met trots liet erf tonend, de schuren de boomgaard, de druivenkus en alles wat voor het ivater van Europoort gaat verdwijnen. Van de oudste boerderij in deze streek, zijn we naar een van de nieuwste, die nog bewoond is, gere den. Naar boer Van Strien, die in een soort moderne bungalow woont tussen hoge schuren. In een aardig grijs pak je deed de boerin daar open. Deze boer en zijn gezin kwamen nog maar twee jaar geleden uit het Botlekgebied hierheen, daar verdreven door de draglines. Die knagen hier nu weer aan zijn akkers. AI dertig jaar Ook dit gezin is echter vol goede moed, het pionieren zit de landbouwers die zich hier vestigden in het bloed. Men gaat nu in de Wieringermeer een nieuw bedrijf beginnen. De oudste dochter Geertruida stu deert in Utrecht medicijnen, de jongste was op het land aardappelen aan het rooien. Met zorg spuit boerin Va.n Strien haar Christusdoorn af, die dan weer een plaatsje krijgt bij de andere fraaie planten voor het raam. Tot het laatst toe doet de huis vrouw hier of er niets aan de hand is en houdt het huis gezellig en op or de. Maar het rammelen van de bag germolens veroorzaakt dikwijls een lange en peinzende blik over de uit gestrekte akkers. Een blik ook in de richting van de Nieuwe Waterweg, waar men boven de dijk uit grote zee schepen ziet voorbijglijden. Schepen op weg naar de Noordzee vanuit Rotter dam, dat hier haar Europoort krijgt. ïn de schuur treffen we knecht Van Seeters aan, bezig met een trac tor. Het is goede grond hier zegt hij, want dit is aangeslibd en daar in de Wieringermeer drooggelegd. Hij pakt kluiten klei van de tractorwielen en houdt die ons voor in de open hand als een kostbaarheid. ,,Op dit land werk ik al dertig jaar." De knechten Als we bij het huis van Van See- ters aankomen, een van de twee wo ningen voor de knechten die hier bij elke hoeve horen, komt zijn vrouw ons al tegemoet, een luier als een witte vlag uitgespreid in haar handen. Dat ,,de krant" er is, begint al rond te gaan over het eiland. Bij haar worden we geconfronteerd met de problemen,, die Europoort voor de gezinnen van de landarbeiders hier met zich meebrengt. Maar enkele knechten kunnen mee met de boer en die dat kunnen dur ven het dikwijls niet goed aan. We zijn er eens gaan kijken, maar het is zo eenzaam, zo ver hier van daan die Wieringermeer, zegt de Vrouw van knecht Van Seeters. We zijn hier geboren en getogen, al de familie woont hier en daar met vier kinderen eens naar toe reizen, zal erg duur zijn. Die kinderen wil je toch ook wat laten leren, daar moe ten ze daar uren voor reizen later. Veel duurder Het leven zal voor ons hier wel veel duurder wordeji, nu dit huis wordt afge broken. In de nieuwbouw zijn de huren veel hoger en we hebben hier ook een grote tuin voor groenten en zo. Mijn man kan naar de industrie over stappen. maar hij blijft liever op het land. We weten het allemaal nog niet, we zullen wel afwachten. Wij ook, zegt de vrouw van land- bouwknecht Van 't Hof. in een van de oudere huisjes aan de Scheurpol- derweg. Zijn baas was boer Geluk, die al naar de N. O. Polder is ver trokken. Achter het huis staat dochter Janny haar nieuwe fiets te poetsen. Daar gaat ze elke dag op naar de Vak school voor Meisjes in Den Briel, dat is drie kwartier ver. Ze zullen een moeilijke overgangs tijd krijgen die 26 gezinnen .van de landbouwarbeiders, vertelde men ons op de secretarie van het gemeente huis. Geval voor geval wordt echter bekeken in Rotterdam en er worden voorzieningen getroffen. Bij Meerdink, de herder van Rozen burg. heeft men tweehonderd schaap jes op het droge on men hoopt dat in de toekomst te houden, al is water in aantocht ook waar hun huis staat. Kijk, dat zit zo, zegt zijn vrouw. De dijken kunnen hier niet allemaal weg, nou en dan blijven er schapen nodig. Die trappen met hun kleine hoeven de, dijken vast. Wij zijn uit Zeeland geevaeueerd na de ramp. Hier komt de haven, legt ze uit over de onder- deur. Je merkt aan haar blik. dateze de met zorg aangelegde tuin achter het huis al vol water ziet. Ze poetst ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiminiuminminimum j behoeft u niet te zijn of te lijken ^OEWEL men er vooral op zon nige kleding is afgestemd, gaat Italië zich ook sterk op het ont werpen van mode voor in de regen toeleggen. Juist door die zonnige instelling heeft men op dat gebied prettige resultaten weten te bereiken. Kleuriger nog dan de kleurigste mo de voor in de zon, is in dat land de mode voor som bere regendagen. De Italianen haten regen en ook de mannen lopen er bij het minste spatje met veron gelijkte gezichten onder een grote parapluie. QM die mannen dan op te vro lijken, dragen de Italiaanse vrouwen bij zulk weer juist heel kleurige en charmante kleren. Omdat het effect daarvan verdwe nen zou zijn, als zij er als een ver regende poes in gingen uitzien na een bui, zijn die kleren van waterdichte en water afstotende stoffen gemaakt. QOED tegen de regen gewapend is deze Milanese, die een ensemble van zwart met witte waterafstotende tweed draagt. Dat wordt gecomple teerd door een dun oranje regen jasje van zijde met katoen en een hoedje van hetzelfde materiaal. Daar ook het wollen ensemble tegen regen kan, mag dat jasje best vlot en sierlijk open blijven van voren. Avolio, koning van de mode- boutiques in Milaan, ontwierp deze combinatie. LONDEN (A.P.) De Engelse ge leerden zijn druk bezig met de con structie van een rooot, die zijn wijsheid alleen maar kwijt wil aan mensen die eerst netjes aan hem zijn voorgesteld. Men is er al in geslaagd de robot eenvoudige vormen te laten herkennen, maar men vertrouwt hiermee zover te komen, dat hij de mensen waarmee hij te maken krijgt kan onderscheiden. ALS REKENWONDER overtreft de nieuwe robot reeds al zijn voor gangers, maar hij zal' ook in staat moeten zijn geluidèn te reproduceren en herkenbare spraakklanken voort te brengen. Zelfs is men bezig de nieuwe machine zelfstandig hefbomen te laten bedienen, waardoor geschreven teksten kunnen worden gereproduceerd. De voornaamste onderdelen zullen aan het einde van dit jaar gereed moeten zijn en in 1960 hoopt men de robot volledig in bedrijf te hebben. en boent er echter niet minder om, het is immers vrijdag! Ruim drieduizend vijfhonderd inwo ners heeft Roze.nburg nu. Rond en in het dorp wordt druk gebouwd. Van een agrarisch dorp gaan we een woonplaats voor industrie-arbeiders worden, zegt men op het gemeentehuis. Met veer tien a vijftien duiz.end inwoners mis schien, dat hangt af van de conjunc tuur. De onzen krijgen daar veel aanloop, vertelt een boerin, terwijl er een kaart van de N.O. Polder op tafel komt. Daarop is de nieuwe Rozen- burgse nederzetting rood ge maakt. Wij hadden hier heel moderne op Amerikaanse ma nier gemechaniseerde bedrij ven. Daar komen ze in die polder nu hij de onzen naar kijken, naar al die machines die wij hier al gebruikten en die ze daar nog nooit hadden gezien. Die er nog wonen op Rozenburg, zijn daar trots op! IN Parijs spreken de Fransen plotseling al wekenlang over hun Eiffeltoren, die er al tiental len jaren staat zonder dat de Pa- rijzenaars zich er om bekommerd hebben. Nu echter enkele weken geleden door een mislukte bomaanslag het wonderlijke bouwsel weer eens extra onder de aandacht werd gebracht, wordt dagelijks over de waarde van de Eiffeltoren gediscussieerd. Voor- en tegenstanders vliegen elkaar in de ha ren. Dezer dagen zei een Parijzenaar: ..Het verschrikkelijke van die mon sterlijke toren is, dat je hem overal in de stad moet zien, of je wilt of niet. Of je schilderijen van oude mees ters loopt te bekijken in het Louvre of de Impressionisten in de Salie de Paume, één blik uit een venster en het gedrocht van staal vertoont zich weer". Volgens diezelfde Parijzenaar is er maar één plexje in heel Parijs, waar je de Eiffeltoren beslist niet ziet, dat is namelijk in het café aan de voet van de toren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Binnen veertien dagen wordt bij de Tweede Kamer de indie ning verwacht van het veelomvattende wetsontwerp van minister Cals tot re geling van het voortgezet onderwijs. In zijn toelichting op de begroting deelde de minister hierover vorige maand mee, dat het ontwerp o.m. steunt op de denk beelden die in de tweede onderwijsnota van 1955 waren neergelegd. De Kamer is tevens van de minister wachtend een overzicht van het aantal leerlingen, dat dit jaar tot de middelba re scholen is toegelaten, plus het daar bij ontstane lerarentekort. Het is waar schijnlijk dat dit tekort in de komende jaren aanzienlijk zal toenemen, zo heef* minister Cals al laten weten.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 7