OVERLEVENDEN MOCHTEN NIET AAN BRITSE WAL AANKLACHT NA REACTIE OP SCHROOTRAPPORT Vliegtuigen landen zonder dat er een hand wordt uitgestoken Zorgvuldig manoeuvreren op moeizame tocht Prins Bernhard opent laboratoria van Kema GERARD EN JUF ZWOEGEN SAMEN OVER LEES- OF REKENBOEKJES Boten sloegen om DE GUDRUN OP WEG NAAR VEILIGE HAVEN Jacht op geredden van Russische treiler UIT DE PROVINCIE SPRONG REDT DRIE LEVENS Duits vliegtuig ontploft hij noodlanding Parachutist gered ondanks mislukte sprong Nieuwe ontwikkeling in zwendelzaak V liegtuig verongelukt Jeugdige misdadigers in Den Haag gepakt KOKSMATT STAK: VIER MAANDEN TWEEDE KAMER OVER LOT ORANIENSTEIN Bijvoedingin de school De Boskoop terug met schade Zaterdag 18 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 LERWICK Een vliegtuig van de RAF zocht gisteren de Noord zee af op zoek naar overlevenden van de Russische treiler SRT 4442 die de avond tevoren op de rotsen bij de Shetland eilanden was ge- smetèn. Drie opvarenden werden levend en vier dood aan wal ge bracht. Van de rest Van de bemanning, die naar schatting 25 koppen telde, ontbrak ieder spoor. De noordwester had de SRT 4442 op de rotsige kust van het eilandje Skaw geblazen. De kiel scheurde open en het schip begon onmiddellijk te zinken. Ondanks zware rukwinden, konden de opvarenden de drie reddingboten uit zetten. Vóór de meesten bracht dat geen uitkomst. Door de hoog opdeinen- de golven sloegen de boten om. De En gelse kustwacht zag ze later onderste boven drijven. Worsteling voor hun leven Drie man worstelden zich met inspan ning van al hun krachten een weg door het wilde water naar het eilandje. De Tomsk, het moederschip van de Russische vloot van dertig vissersschepen, zond noodseinen voor de SRT 4442 uit. De reddingboot van Lerwick koos daarop zee. Nadat hij acht uur tegen de storm wind had opgetornd, bereikte hij de op gegeven plaats. In het donker zag de reddingboot echter geen spoor van de Rus. Wel ontdekte men de mannen op het verder onbewoonde eilandje. De redaers schoten een lijn naar de wal, waarop de Russen een voor een met de broek naar de reddingboot wer den gehaald. Zij waren bevangen door de kou. Zij werden ontdaan van hun doorweekte kleren, in lakens gewikkeld en warm gewreven. De Tomsk seinde intussen dat de Rus sen niet aan land mochten worden gezet, maar aan boord van het moederschip moesten worden gebracht. De schipper van de reddingboot zag dat vanwege de hoge zeeën ais een onmogelijkheid en hij koerste naar de kust. Er volgde daarop een hevige woordenstrijd in de ether tussen de Schotten en de Rus. Toen dat niet naar de zin van de Tomsk uitpakte, stuurde zij een zeesleper naar de reddingboot om de mannen over te nemen. „We werden voortdurend achter volgd" vertelde een der redders. „Ik begrijp niet waarom die Russen persé niet op Brits grondgebied mochten ko men." De sleper kon echter steeds maar niet langszij de reddingboot komen. Hij zette! daarop een motorsloep uit, maar ook die j kon niet in de buurt komen. Geredden ban» De geredden werden op het eiland i Unst aan land gezet. In een hotel te Balta Sound zette mevrouw Mouat hun een' warm maal voor „Zij zijn in een uitstekende conditie", vertelde zij „Zij schijnen echter tamelijk bang te zijn. Een van hen kan een paar woorden Engels spreken, maar we kun- nen geeri praatje met hem maken", aldus 1 mevrouw Mouat. Later og, de dag kwam een Russische j landihgsboót de overlevenden ophalen. Zij werden naar de Tomsk gebracht. Van de SRT 4442 bleef intussen niet veel meer over. Kustwachten rapporteerden dat het schip helemaal uit elkaar was geslagen. Alleen de mast stak nog boven water uit. De opvarenden van hel 2990 ton me tende vrachtschip Th. Adler Svanholm vertelden gisteravond të Lowestoft hoe hun kapitein had geweigerd het schip. te verlaten nadat het reddeloos verloren was. Hij gaf de bemanning van 25 koppen donderdagnacht het bevel de redding boten te strijken toen de Th. Adler Svanholm steeds dieper met haar neus in de kokende See wegzakte, maar hij zelf wilde op zijn post blijven. Even later nam de Trinidad, een van de Britse treilers die te hulp waren gesneld, de zeelieden aan boord. Drie kwartier later hoorden zij via de radio dat hun schip was vergaan. Zij werden stil en dachten aan het lot van hun kapitein. Een Deens vissersvaartuig pikte zijn lijk op. De 63-jarige Wilhelm Skjoldborg, met een vrouw en kinderen in Kopenhagen; had nog op het behoud van zijn schip gehoopt. „Hij was een dapper man", zei de tweede stuurman Karl Jorgen- son peinzend. „Hij had pas een maand geleden het commando over de Th. Adler Svanholm genomen toen de vaste kapitein met vakantie ging. Zijn hele leven heeft hij overigens voor de rederij gevaren", vertelde Jorgenson. De Willem behouden De Nederlandse kustvaarder Willem, die donderdagavond op 55 mijl ten noordoosten van Ameland een defect aan het roer had gekregen, is ondanks het geweld van de zee behouden kun nen blijven. De reddingboot. Insulinde maakte langszij van de Willem vast. Beide schepen konden zo de Eems bin nenlopen. Kats Vrouwen, en kerkvoogdij. De Vrouwen vereniging hield een gezellige vergade ring, waarbij aanwezig waren namens de Kerkvoogdij de heren Marcusse, als ker kelijk ontvanger De Regt en ook ds. Mor- reau. Hun aanwezigheid had een bepaald doel, want namens de vereniging over handigde de penningmeesteresse, mevr. Mullié aan de ontvanger een bedrag van niet minder dan ƒ800,als opbrengst van de op 3 en 4 oktober gehouden bazar. Begrijpelijk, dat er een opgewekte stem ming heerste. Er was trouwens nog" iets over voor een tractatie. De drie bezoekers spraken woorden van erkentelijkheid. Biezelinge Gemeenteavond Herv. gemeente. De predikant van de Herv. gemeente te Bie zelinge, ds. D. Schneider heeft tijdens de donderdagavond gehouden gemeenteavond uitvoerig gesproken fiver de taak en de verantwoordelijkheid van de ouders ten opzichte van de catechisaties. Volgende week gaan deze weer beginnen en hier voor werd vooral de medewerking van de ouders gevraagd. Door enkele gemeen teleden werden een paar korte schetsjes opgevoerd, waarin de houding van de ouders ten opzichte hiervan, centraal werd gesteld. Ouderling B. J. J. R. Walrecht liet aan de hand van enkele filmstroken zien dat er ook goede mogelijkheden zijn voor toe passing op de catechisatie. Als inleiding op het werk in de ko mende winter zal er a.s. zondag een ge zinsdienst zijn. V LISSIN GEN Gevonden voorwerpen Op het politiebureau zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent de volgende ge vonden voorwerpen: enige rijwielen en autopeds, wit handschoentje, stuurslot m. sleutel, doos met kinderschoenen, meis jesmanteltje, kinderbril, bord verboden te fietsen, speelgoedauto, enige sleutels en rugtas, glacé herenhandschoen, doublé schakelarmband, handpompje, vulpot- l<?od, portemonnaie met inhoud, zijden sjaal, hond (Ierse setter), rozenkrans, twee sleutels aan ring, vulpen, wit da mestasje, schuimrubber tasje met auto lampje en bruine bel. GOES Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, zv J. de Jager en D. G. A. v. d. Pol te Kapelle. Jacobus, zv F. Louws en A. J. van Weele te Nisse. Pierre J., zv J. A. M. van de Broucke en E. A. Scneeie te Kariba (Zuid-Rhodesia). Adriaan, zv J. A. N. ter Heide en G. A. Smith te Wemeldinge. Leendert J., zv C. van Langevelde en J. J. Rottier te Krabbendijke. Joke J., dv J. J. Ponse en R. A. Janse. Willem, zv W. Jaco- busse en D. ter Horst te Hoedekenskerke. Diana M., dv C. Ch. L. Hermes en R. P. Verbeem. Ondertrouwd: H. P. Proost, 23 j. en J. J. Imanse, 20 j. J. Steketee, 26 j; en J. E. Wes- sels, 26 j. A. P. Remijnse, 42 j. en P. Ch. Arnoldi, 37 j. G. F. M. Hopmans, 31 j. en C. W. Borgo, 22 j. Gehuwd: J. J. Korshuize, 23 j. en C. C. de Koning, 19 j. Overleden: A, J. Wolfers, 94 j., ongehuwd. C. van Dijk, 8 d., dv P. van Dijk en T. den Boer te Oosterland. A. Meijler, 78 j., echtg. van A. Goudszwaard. H. Dek, 54 j., ongeh. te Kruiningen. J. Gelok, 82 j„ echtg. van G. van Fraassen. St. Annaland Verkeerscursus. Het ligt in de bedoe ling, in de komende winter weer een kos teloze verkeerscursus te organiseren. De] opperwachtmeester Chr. Wisse hoopt de lessen te geven in een lokaal van de openbare lagere school. Gegadigden kun nen zich van 20—25 oktober opgeven bij de voorzitter van de plaatselijke afdeling voor „Veilig Verkeer", de heer P. Moer land in de Julianastraat. De eerste les zal gegeven worden op dinsdag oktober a.s. Hoog water. Donderdagmiddag stond het gehele Havenplein tengevolge van de hoge waterstand geheel blank. Het gevolg hiervan was, dat er gevaar bestond, dat de ringdijk rond de in aanbouw zijnde haven zou doorbreken. De toegang tot Van onze correspondent BRUSSEL. Een vrachtvliegtuig van de Duitse luchtvaartmaatschap pij „Deutscher Flugdienst" is vrij dagmiddag brandend neergestort te Zele op dertig kilometer afstand van Brussel. Het tweemotorig Vikingtoestel was om half twaalf te Londen opgeste gen met allerlei goederen aan boord voor Düsseldorf. Reeds boven de Noordzee had de piloot gemerkt dat er iets haperde aan een der moto ren. Hij meldde dit aan de verkeerstoren te Meisbroek en vroeg op de Belgische luchthaven te mogen landen. Te Meis broek werden alle maatregelen getrof fen. Zelfs de brandweer te Brussel werd gewaarschuwd en deze stuurde verscheidene wagens naar het vliegveld. Te 12.20 kwam echter te Meisbroek het bericht, dat de Viking te Zele bran dend was neergestort. Even na het middaguur was het vliegtuig boven Zele verschenen en scheerde laag over de weiden. Op ze ker ogenblik was het zo laag. dat het de koppen van de knotwilgen raakte en een stuk van de vleugel verloor. De drie bemanningsleden sprongen van enkele meters hoogte uit het toe stel en bereikten veilig de begane grond. Onbcstuurd stortte het vliegtuig een paar honderd, meter verder neer. Het vatte vuur en spatte uiteen. Van de vervoerde goederen is vrijwel niets overgebleven, doch wel konden vier bakjes vmet ieder drie goudstaven wor den gered. ALGIERS (Reuter) Een Franse parachutist. Daniel Minn heeft vrij dag minutenlang in doodsangst ver keerd, toen zijn sprong mislukte en hij aan de koorden van zijn para chute door het vliegtuig werd mee gesleept. Toen de 21-jarige parachutist zijn sprong maakte, werd hij door een wind stoot naar achteren geslagen, waardoor de koorden van zijn parachute aan de staart van het vliegtuig haakten. De piloot trachtte door duikvluchten do parachutist uit zijn benarde positie te redden en toen dat niet lukte probeer de de bemanning de ongelukkige sprin ger weer naar binnen te halen. Ook dat mislukte en cr zat niets anders op dan 70 voorzichtig mogelijk te landen. Hoewel de piloot zodanig met zijn toestel manoeuvreerde, dat de lan dingsbaan zo kort mogelijk was. werd de parachutist toch nog ongeveer hon derd meter over de grond gesleurd. Hij bracht het er luiend af, maar moest we gens een groot aantal verwondingen naar een ziekenhuis worden overge bracht. genoemde ruimte, waarin enkele drag lines en een aantal auto's stonden, werd opgevuld met klei. De firma Sanders, uit Delft, die dit werk uitvoert, rukte met groot materiaal aan, terwijl alle beschik bare werkkrachten werden ingeschakeld, gelukkig met gunstig gevolg. Bijbellezingen. Het ligt in de bedoeling van ds. P. Westland om in de komende winter weer een aantal Bijbellezingen te gaan houden. De eerste zal gehouden worden op woensdag 22 oktober a.s. 's avonds 7 uur in de Ned. Herv. kerk. Brui nisse Drietal voor Dijkgraaf. In de deze week gehouden vergadering van de Dijkraad van het Calamiteuze waterschap Bruinis- se, werd voor de verkiezing van het Bestuur van genoemde waterkering, in de vacature wegens het aftreden van de heer H. K. Michaelis, de volgende voordracht opgemaakt: 1. H. K. Michaelis, 2. P. J. Hanse, 3. Jac. de Jonge. BRUINISSE. De jeugdclub Rhodé, de club van jongere meisjes van 12 tot 15 jaar, was de eerste, die de rij van „jaar feesten", van de verschillende jeugdver enigingen opende met een goed geslaagde avond. Ds. H. W. van den Brink opende deze avond, waarna een gevarieerd en gezellig programma werd afgewerkt van declamatie, zang. voordrachten, toneel stukjes en een tableau. De leidster mej. J. C. Padmos, die deze avond niet voor het voetlicht trad, blijkt „achter de schermen" in haar wekelijkse leiding aan dit jeugdwerk goede presta ties te kunen bereiken. Het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw was tot de laatste plaats bezet. Oliebollen eten KAPELLE, Heel Kapelle, Biezelinge en Schore kan vandaag oliebollen eten, voorzover ze dat gisteravond al niet heb ben gedaan. Op het ogenblik is namelijk de oliebollenactie van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling in volle gang. Gis teravond is men begonnen met de ver koop en vandaag zal dat verder gaan. Vele vrijwilligers geven zich voor dit werk en alle factoren zijn aanwezig, om deze actie tot een succes te maken. Des kundige en ervaren bakkers en baksters hebben zich voorgenomen, in totaal ten minste 10.000 stuks te bakken. Deze wor den dan verkocht voor tien voor een gulden. De opbrengst is ten bate van de Rode Kruis-inzameling. Kapelle Familieavond. De kerkeraad der Herv Gemeente en de kerkvoogdij hebben be sloten op 24 oktober a.s. een familieavond te beleggen in het CJMV-gebouw. Op de ze bijeenkomst zal ds. P. Kloosterman uit Kloetinge spreken over de samenwerking tussen de Gemeente en haar predikant. Verder zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor het stellen van vragen betref fende het gemeentewerk. Aan het eind van de avond zal worden vertoond de geluidsfilm „De parapluie". MIDDELBURG Tuin rondom modelwoning. In een door ons woensdag geplaatst bericht over de modelwoning op de Middelburgse markt van de fa. L. Gabriëlse is per abuis de naam van de Kwekerij M. H. Dekker weggevallen. Deze kwekerij had de op keurige wijze verzorgde tuin rondom de modelwoning voor haar rekening geno men. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. De schrootaffaire is in een nieuw stadium gekomen. Thans heeft de heer L. Worms, die indertijd aangifte deed van de zwen del met schroot, zich tot de officier van justitie te Haarlem gewend voor het indienen van een klacht tegen de heer P. R. Bentz van den Berg, di recteur van de Hoogovens te IJmui- den en voorzitter van het O.C.C.F. het bureau te Brussel van schroot- verbruikers in de E.G.K.S., de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal. Aanleiding tot het indienen van de ze klacht is de reactie van de heer Bentz van den Berg op het lijvige rapport dat de heer Worms heeft sa mengesteld over de schrootzwendel. In zijn rapport over de schrootzwen del geeft de heer Worms niet alleen een overzicht van de gebeurtenissen rond de affaire met de valse derdelan- denvei'klaringen. Hij wijst er tevens op, dat de zwendel niet zou zijn opgehou den na de veroordeling van de depar tementsambtenaar. OPGEDREVEN Onder overlegging van brieven en an dere stukken, wi,l de heer Worms aan tonen, dat de prijs voor schroot kunst matig wordt opgedreven, terwijl de kas van het O.C.C.F. voor belangrijke be dragen zou worden benadeeld. Tevens wijst de heer Worms in zijn rapport er op, dat hij na zijn aangifte van de zwendel wordt geboycot in de handel waardoor zijn zaak geheel stil is komen te liggen. Dit laatste gaf hem aanleiding zijn beklag te doen bij het hof van justitie der E.G.K.S. voor welk hof als zijn raadsman zal optreden pro fessor mr. G. de Grooth uit Wasse naar. De heer Worms heeft zijn rapport ge zonden aan de minister-president, dr. W. Drees, de Nederlandse ministers van economische zaken, justitie en fi nanciën alsmede aan de president van de Assemblee der E.G.K.S., ledèn van het parlement der E.G.K.S. en aan de commissie voor de interne markt van de E.G.K.S. Aan deze zelfde personen en instanties zond ook de heer Bentz van den Berg zijn reactie op het rap port van de heer Worms. ONWAAR Daarin neemt de heer Bentz van den Berg stelling tegen de aantijgingen van de heer Worms. Hij spreekt de ver meende boycot van de heer Worms te gen. Hêt bedrijf van de heer Worms zou naar het inzicht van de heer Bentz van den Berg niet door een boycot te gronde zijn gericht, maar doordat hij ontslag kreeg als inkoopagent van Han- sa. De beschuldigingen over voortgaande zwendelpraktijken door de heer Worms in zijn rapport geuit, worden door de heer Bentz van den Berg onwaar ge noemd. Op de beschuldigingen tegen hem persoonlijk, gaat de heer Bentz van den Berg niet in. Wel deelt hij me de, dat hij een Zwitsers accountants bureau opdracht heeft gegeven de uit giften van de Kas te Brussel te con troleren. Dit onderzoek is gaande. Ondertussen zijn alle betalingen als voorlopige voorschotten gedaan, zodat het geld kan wórden teruggevorderd, indien blijkt dat geen recht op beta ling zou bestaan. ENGELAND GEEFT GEHEIM PRIJS Van een onzer verslaggevers HOEK VAN HOLLAND. Met het achterschip naar voren werd gisteravond het Noorse vrachtschip Gudrun de Nieuwe Waterweg opgesleept. Het werd getrokken door de sleepboot Schelde, terwijl op het voorschip de sleepboot Atlas had vastge maakt. Om vijf over acht pas seerde de sleep de Berghaven van Hoek van Holland, nadat zij ongeveer anderhalf uur vroeger voor de mond van de Waterweg was verschenen. De sleepboot Gele Zee. die de sleep een groot deel van de moeilijke reis had geëscorteerd, was reeds om zes uur binnengekomen. De naar buiten gestoomde Atlas maakte om half acht vast om bij te sturen. Tegen de aanvankelijke bedoeling in werd de Gudrun op de Waterweg niet gezwaaid. Met de ebstroom tegen werd de tocht naar de werf van Wilton Fijenoord te Schiedam zonder onder breking voortgezet. Korte tijd later stoomde de Gele Zee er achteraan om eventueel te assisteren. De Schelde had het Noorse vracht schip op het achterschip vastgemaakt, nadat de stalen tros op het voorschip in de nacht van donderdag op vrijdag was gebroken door afschavielen. De kapitein van de Gudrun en zijn twee officieren waagden zich toen over de losliggende deklast hout niet meer naar voren Daarom werd besloten op het achterschip vast te maken. De nieuwe verbinding kwam gisterochtend om streeks acht uur tot stand. Dank zij zorgvuldig manoeuvreren van kapitein P. van der Snoek van de Schelde is verder alles goed gegaan. Bij het opvaren van de Waterweg was de scheepvaart voor het binnenkomende verkeer gestremd. Toer. de sleep veilig was gepasseerd werd het verkeer weer vrijgegeven met het verzoek van de Rijkshavenmeester de sleep niet op lopend te passeren. De sleepboten hielden hun sterke schijnwerpers op de trossen gericht tijdens de moeizame, vele uren ver gende vaart naar Schiedam. Het was een merkwaardige processie, die ge markeerd werd door de talrijke lichten van de Schelde en de Atlas: elk met drie witte en twee rode lichten in top. Zij waren evenveel tekens voor de sleep ruimte moest worden gelaten. De positie van de Gudrun is in zoverre verbeterd, dat de slagzij, die dertig graden heeft bedragen, thans vrijwel geheel is opgeheven. Alleen een van het voorschip af buiten stuurboord hangende laadboom wees op de ont reddering, die het 39 jaar oude schin heeft getroffen. 9 Op deze luchtfoto van Jan Stevens is duidelijk te zien hoe de houtlading op het voordek in het ongerede is geraakt. WELLINGTON (Reuter) Zeven overlevenden van een vliegtuig, dat donderdag boven het zuidpoolgebied bij een botsing is verongelukt, zijn per helikopter naar Christchurch gebracht. Zes passagiers waren bij het ongeluk om het leven gekomen. De zeven overlevenden hadden de nacht doorgebracht in het staartstuk van het vliegtuig, waarin zij een vuur hadden ge maakt om zich voor bevriezing te vrii- twavon J me transportvliegtuigen van het ty pe Varsity van de RAF (een mili taire versie van de Viking), maar zelfs met de snelle Canberra straal- bommenwerpers, zonder dat zich ook maar een enkel ongeluk heeft voorgedaan. Magnetisch Van onze correspondent LONDEN. Over enkele ja ren zal de piloot van uw vlieg tuig rustig bij u in de kabine een sigaretje kunnen roken ter wijl de machine, mist of geen mist, automatisch landt. Op het luchtvaartproefcentrum in Bedford zijn reeds meer dan twee duizend landingen uitgevoerd met deze nieuwe Britse vinding, niet alleen met de betrekkelijk langza- Engelands onzichtbare piloot wordt tot de landingsbaan aange trokken door een magnetisch veld dat wordt gevormd door twee langs de baan begraven kabels, waarvan hij van ogenblik tot ogenblik zijn „instructies" krijgt. Deze worden geholpen door een nieuwe, uiterst nauwkeurige radiografische hoog temeter. Kom eens langs Bij de proefnemingen kwamen de toestellen bij slechts één op de hon derd landingen verder dan negen meter van het midden van de lan dingsbaan. Aan deze door het ministerie van bevoorrading gehouden proeven heb ben tal van particuliere bedrijven meegewerkt. Thans is het stadium bereikt waarin men de geheimhou ding grotendeels kan opgeven en buitenlandse luchtvaartdeskundigen worden uitgenodigd om als mo gelijke toekomstige klanten te ko men kijken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. In Den Haag zijn zeven jeugdige misdadigers in de kraag gegrepen. Daarmee zijn zestien inbra ken en diefstallen en één geval van chantage opgelost. De oplossing van al deze misdaden begon, toen de Wasse- naarse politie enkele dagen geleden vier jongens achttien, negentien, 21 en 22 jaar oud met een vrachtauto verdacht zag rondscharrelen. Het bleek dat de auto was gestolen. De Haagse politie ontdekte toen, wat deze knapen en hun drie medeplichtigen op hun geweten hadden. Door de arrestaties werden tien brom fietsdiefstallen opgelost. Ook had het gearresteerde viertal een motorfiets ge stolen en ingebroken in een winkel, waar de buit tot enkele tientjes beperkt bleef. Lange lijst Al spoedig bleek, dat de vier arrestan ten nog drie medeplichtigen hadden ge had: een jongen van vijftien, een van zeventien en een van achttien jaar. Een van hen had op een bouwwerk het maandsalaris van een medearbeider '230 gulden) gestolen. Als een volleerd misdadiger had deze jongen de diefstal in elkaar gezet. Toen hij hoorde dat zijn vriendje met zijn ouders uit moest vroeg hij hem zijn waterpistool te leen. Terwijl de vriend weg was om het pistool te halen maakte hij het voordeurraampje open zodat hij 's avonds gemakkelijk bin nen zou kunnen komen. Veel plezier had hi] echter niet van deze diefstal, want toen twee van de oudere bendeleden eenmaal zijn rijkdom hadden ontdekt gingen zij hem chante ren. AMSTERDAM. De kleine Britse koksmaat van het Nederlandse s.s. Guineekust, Kally B. uit Freetown, West-Afrika, die meent 26 jaar oud te zijn, maar dit niet zeker weet, is door de rechtbank te Amsterdam we gens poging tot zware mishandeling tot vier maanden met aftrek van de ruim twee maanden voorarrest ver oordeeld. Op 5 augustus jl. had verdachte, aan boord van het Nederlandse schip in de haven van Antwerpen een twintig jari ge Nederlandse matroos m,et een aard appelmesje drie steken toegebracht. De matroos liep bloedende Verwondingen op, maar is inmiddels geheel hersteld. Volgens de verdachte hadden enkele opvarenden, van het schip blijk gegeven van rassendiscriminatie. maar het slachtoffer ontkende ter zitting daaraan te hebben meegedaan. IVel had hij op de bewuste avond in een café om een kleinigheid, die met het verschil in huidskleur niets te maken had, onenig heid gehad met verdachte. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft zich de vervallen toestand aan getrokken van het slot Oranienstein, een oud familieslot van ons koningshuis in West-Duitsland. In het voorlopig ver slag van de begroting van algemene za ken wordt gevraagd of de regering con tact op wil nemen met de Westduitse regering om gedaan te krijgen dat het slot wordt gerestaureerd en een pas sende bestemming krijgt. MEER COMMUNISME TER ZEE BERLIJN (Reuter) Op elk schip van de Oostduitse genationaliseer de koopvaardijvloot zullen voortaan politieke commissarissen meevaren. ARNHEM. Achthonderd gasten uit vijftien landen waren gistermiddag in het hoogspanningsgebouw van de Kema te Arnhem aanwezig, toen prins Bern hard de nieuwe laboratoria van deze instelling opende. Zij hadden tevoren buiten tegenwoordigheid van de prins al een paar uur geluisterd naar enige gewichtige redevoeringen, waarmede zij volledig waren ingelicht over de doelstelling, het wel en wee en de nieuwe miljoenenuitbreiding van de Kema, en naar het Gelders Orkest dat muziek van Handel, Schubert en Mon nikendam speelde. Het hoogtepunt van de Zeer waardige plechtigheid die zich afspeelde temidden van geweldige isolatoren was de komst van de Prins, die twintig jaar geleden, toen hij nog pas kort in ons land was, ook al dit hoogspanningslaboratorium had geopend. Achterstand ingelopen Dat was een goed begin, zei de Prins, dat veel succes heeft gehad. Als de hoop die wij thans vestigen op de ontwikke ling van een eigen Nederlands type kern reactor bewaarheid wordt, mógen wij eens weer met trots zeggen dat Neder lands initiatief op die gebied baanbre kend zal blijken en dat wij ondanks zo veel jaren achterstand in ervaring een eigen plaats hebben verworven in de rij der landen die op het gebied van de vreedzame toepassing der atoomenergie de leiding hebben. Cheque voor feest Het personeel van de Kema had kort daarvoor al een eigen gejuich laten ho ren toen het namens de aandeelhouders een cheque werd overhandigd waarvan het bedrag bestemd was voor een grote feestavond. Tijdens de rondwandeling een herinneringsplaquette in de hal van het z.g. commandogebouw. Datzelfde deed even later ir. F. Q den Hollander, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen in de tunnel, die onder de spoorlijn Arnhem-Nijmegen doorloopt naar het andere gedeelte van het Kema. terrein en die door de N.S. was aange boden. voorbijvarende schepen, dat aan deover het terrein onthulde prins Bernhard IJMUIDEN. Drie sleepboten van Bureau Wijsmuller hebben gisteren behoedzaam het 5900 ton metende vrachtschip Boskoop van de K.N.S.M. na een spannende stormnacht vol on zekerheden de haven van IJmuiden binnengesleept. De Boskoop, die met stukgoed aan boord donderdagavond met bestemming Trinidad de Amsterdamse haven had verlaten, was gisternacht vijftien mijl uit de kust in moeilijkheden geraakt. Het roer weigerde dienst en hel hoofd- dek van voorkuil 4 vertoonde een scheur. Even buiten IJmuiden was de Boskoop namelijk als gevolg van het ruige weer m.et de grond in aanraking gekomen. Aanvankelijk constateerde kapitein D. Stevenson geen nadelige gevolgen. Toen hij echter .merkte dat het roer in het ongerede begon te raken, riep hij de hulp van sleepboten in. Tegen zes uur gisteravond voer de op de duur geheel stuurloos geworden Bos koop de Bijleggershaven te IJmuiden binnen. De rijlsshavenmeester onder wierp het schip aan een inspectie en hij stelde vast dat het zonder bezwaar de al te spoedige thuisreis via het Noordzeekanaal kon voortzetten. 's Avonds laat kwam de Boskoop in de Amsterdamse haven aan. E hebt van die hummels, die Jelke dag a.h.w. door hun moeder achterna moeten worden gezeten met een beker melk of met een extra hapje eten, anders halen ze het niet en worden het van die pierige, grauwe, ouwelijke mensjes, zelfs al in hun kleuterjaren. Overgestapt op mijn terrein, heb ik precies hetzelfde. Er zijn er altijd bij, die een extra beurt je moeten hebben, anders wor den het brekebenen, die de overstap naar klas twee aan het eind van het jaar niet kun nen doen. Gerard is een van die kleine mannekes. Het is een best joch, die evenwel lood zwaar aan het leven meetilt. Als hij als grote man zal wor den, wat hij nu is als kleine man, zal hij het niet gemakke lijk hebben. Maar ik wil pro beren, hem een beetje op gang te krijgen, daarom kan men ons tweetjes vaak in het speelkwar tier samen zien zwoegen over les- of rekenboekjes. Er is echter meer, dat Gerards jonge leventje belast. Hij is een bij na onverbeterlijke duimzuiger Mijn ervaring is; dat dit euvel meer on der de meisjes dan onder de jongens voorkomt, maar Gerard is zo ver slaafd aan zijn duim, dat hij wel geldt voor tien jong.ens. En toch vecht hij er tegen. Of liever, we vech ten er samen tegen. UIT MIJN KLAS Als een van mijn pupillen verzot is op eigen duim, dan hoor ik wel eens van moeders: „Je geef t'r maar es een flinke klap op die aeklike d'uu>m, want da's toch al te ge<k, as ze al op de grote school gaen." Gerards moeder was ook al gul met haar toestemming, om de afge sabbelde duim eens met een latje f.e behandelen! Van al die toestemmin gen maak ik nooit gebruik. Ook bij Gerard niet. Zo merkt ge wel, dat het in het kleine mensenleven al net is als bij ons, groten: vechten, om verder te komen en strijden tegen vv.at ver keerd is. Zij het dan, dat wij gro ten meestal c.nze strijd in eenzaam heid uitvechten. „Kat uit de boom kijken"" Als je de nieuwe lichting begin april op je dak krijgt, moet je eerst ..de kat uit de boom kijken", want je weet in de verste verte niets van hun gaven of tekortkomingen af. Zodra je daar iets van te zien krijgt, ga je proberen of er wat aan te doen is, zover je tijd dat met een klas van vier dozijn toe laat. Ik zag al gauw. dat Gerard „bijvoeding" moest hebben, want het ging niet vlot met hem. En dan kon hij zo'n verslagen snuitje zet ten, ais het met lezen of rekenen weer niets werd, dat het mij be grootte om het kind. Daarom nam ik hem al eens apart iel het speelkwartiertje, zodat hij achteraf de lesjes kon lezen en de sommetjes kon maken. Maar in tussen had het kereltje zijn knauw al beet gekregen. Ik veranderde van taktiek en liet hem een dag tevoren de les lezen, en schreef dan op een papiertje nog een paar va>n die geniepige woor den op en dat briefje nam Gerard welgemoed mee naar huis, mij de belofte gevend, dat hij die moeilijke dingen thuis nog eens zou proberen. U kunt het niet geloven, maar er zijn miserabele woorden in onze dier bare moedertaal. Zeg maar eens vlug achter elkaar en dan moet u zich diep indenken, dat die tongen en lip pen van nauwelijks zevenjarigen soms zo stroef zijn lees en zeg dus eens: streep, stroop, strop. Je zou een krul in je tong krijgen en dan komt nog e.erst de moeite, al die letters behoorlijk bij elkaar te har ken. Duimzuigerij Over de duimzuigerij hebben Ge rard en ik een afspraakje gemaakt, dat perfect werkt. En niemand an ders heeft er erg in, dat is het mooie van de zaak. Een .enkele maal on der de Bijbelse geschiedenis ont snapt aan Gerard die duim wel eens als hij zo verslonden zit te luiste ren en dan laat ik die duim ook maar waar hij is. Komt later wel in orde. Vandaag hebben we echter sa men een gulden dag beleefd. Wer kelijk waar. Gerard heeft, toen hij een leesbeurt kreeg, het hele lesje vlot en zonder fout gelezen, zodat hij eerlijk een tien verdiende, waar van ik met een beetje ophef melding maakte, dat begrijpt ge wel. Toen kwam er over dat fijne jongens snuitje zo'n stralend lachje gegleden, als ik er nog .nooit eer op zag. En dit simpel gebeuren maakte, dat ik de hel.9 dag met een blij gevoel hebt gewerkt. Och in ons gebiedje van klas één is alles immers nog maar klein. Maar moedgevend is, dat in de Bij bel staat, dat we kleine dingen niet moeten verachten. Misschien hebben juist véél kleine dingen waarde voor de eeuwigheid. Dat te weten, maakt, sdat je mei zo'n plezier 'schooljuffer kunt zijn o% een klein dorp, maar met een gftn te klas voor je. A

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4