baayens LOOTJE-VELPON-VLOOTJE Uit de kerken Petsie Pelle Pingo KAPPIE en de zeeplantage KARAMI KRIJGT VERTROUWEN TWEEMAAL H. C. DE RUYTER Voor het museum wenken thuis snijden en steken Totempaal GEWOON WONEN Congres van Geref. vrouwen (vrijgem.) DUIF LEVEND GEPLUKT Minister Dulles naar Formosa ONDERZOEK WIJST SABOTAGE UIT Nieuw Haags telefoon gebouw woensdag geopend Synode Geref. kerken (vrijgem.) Zelf aan de slag BAZURKA en JAMPIE en de alchemie WJ.Lohman Zaterdag 18 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 P. W. RUSSEL'S -#• De totempaal, de enthousiaste) hopman De Wit en de man die voor het eerst in hout hakte. MSTERDAM. Als u uw auto dezer dagen in Am sterdam bij het Rijks museum mocht neer zetten, dan zal daar een man staan met een alpinopetje op en een zwaaiende vinger of hand„Ja, komt u maar, beetje naar links nog, juist, ho, stoppen maar, staat best zo meneer". Dat is dan autobewaker H. C. de Ruyter. Al negen jaar staat bewaker De Ruyter daar te wenken en te zwaaien. Al negen jaar draagt hij zijn officiële kenteken met de drie kruisjes van het Am sterdamse stadswapen op de jas en al negen jaar beurt hij de dub beltjes en kwartjes van autorijdend Nederland, plus de buitenlandse toeristen. Dat is dan de ene kant van de heer H. C. de Ruyter. De andere heb ik ge zien, drie kilometer verderop, in hetzelfde Amsterdam. Ik moest eerst een klein Luthers kerkje door en kwam toen op een binnen plaats met een clubge bouw: het „hoofdkwar tier" van de padvin- dersgroep Elim. Daar, op twee schragen en nog nat van de pas op gestreken verf, lag hij. Ze zijn er nog wel.... gWim van der Laar en Cili Walta hebben een huis en vandaag over een week gaan ze trouwen. In Dron- rÜP, omdat de 22-jarige Cili Friezin is. Wim van der Laar, die 25 jaar is en by een scheepvaartcentrale in Rotterdam werkt, vertrekt die zater dagochtend al om zes uur, op weg naar het noorden. Met zyn hele familie en omdat ze thuis met een man of twaalf zijn, is er een bus ge huurd. Dat is allemaal het gevolg van dat vliegtuig, een Tiger Moth, die eind mei boven Rotterdam vloog met erachter een sleep die meldde: „Woonruimte gevraagd, tel. 129340". „Minstens 100 telefoontjes hebben we de eerste vyf dagen gehad", ver telde Wim van der Laar me gisteren. We zaten alletwee op een bankje in een kamer met nieuwe vloerbe dekking. vers behang en een zojuist gewit plafond. Dat witten had Wim zelf gedaan, het verven van de deu ren ook. „Ik kon een kamer krygen voor 125 gulden per maand plus een keuken, die door drie gezinnen werd gebruikt. En nog meer van dat soort woningen. Tot er een meneer opbel de, die anoniem wilde blyven en die me een adres verschafte. Wy er heen. De hoofdbewoonster was fantas tisch: haar inwoning ging verhuizen en wy konden krygen: een flinke en een kleine kamer, een eigen toilet en een badkamer, die we nu ook als keuken inrichtten. En we betalen? Ja, precies dertig gulden per maand!" Een huurprys, die uw vertrouwen in de medemens, weer een flinke duw in de goede richting kan geven. Dacht ik zo. 'S-GRAVENHAGE (ANP). In de kringen van de Geref. Kerken (vrijge maakt) zal van 2830 okt. a.s. een con gres voor vrouwen worden gehouden in „De Bijenkorf' te Nunspeet. Als refe renten zullen optreden mevr. M. v. SpronsenTaal van Goes, die het nieuw ste werk van P. J. Risseeuw „Anneke Jans" zal bespreken. De heer P. A. Hek stra van Rotterdam, die zal refereren over: „Beroepskeuze voor d'e vrouw" en ds. C. v. Ommen van Hattem, over „On ze christelijke levenswandel". Tevens zal een film worden vertoond over hy giëne bij de zuivelbereiding. Eigen nieuwsdienst SOEST. In Soest heeft men een hout duif gevonden die levend was geplukt. De vogel lag er nagenoeg geheel kaal, met een uitgerukte staart en vermoede lijk een omgedraaide hals, maar hij leefde nog. Ook één van zijn poten was uitge trokken. De heer C. J. 't Hart, secretaris van de dierenbescherming, bij wie d'e duif werd gebracht, heeft nog getracht het dier te redden, doch het kon geen voed sel meer opnemen en stierf. De inspec tie Soest van de dierenbescherming zoekt naar de d'ader. -M- En diezelfde houthakkerziet er overdag zó uitwanneer hij u vlak voor het Rijksmuseum in Amsterdam wenkt en tegen u zegt: „Ja, komt u maar, nog een halve metergaat makke lijk meneer. Zo, laat u hier maar staan". Aldus autobewaker H. C. de Ruyter. WASHINGTON (Reuter) John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van buitenland se zaken zal volgende week een bezoek brengen aan Formosa om er besprekingen te voeren met president Tsjang Kai-sjek. De uitnodiging is afkomstig van de nationalistische regering op Formosa. De Amerikaanse minister van de fensie, McElroy, heeft deze week een bezoek aan Tsjang gebracht. Hij zou er echter niet in zijn geslaagd, de na tionalisten ervan te overtuigen, a'at zij een wat soepeler houding moeten aan nemen inzake de eilanden Quemoy en Matsoe. De Amerikaanse regering zou gaarne zien, dat de nationalistische garnizoenen daar aanzienlijk werden verminderd. De vrijgekomen strijd krachten zouden d'an kunnen worden gebruikt voor de versterking van de defensie van Formosa zelf. In ruil voor deze concessie zouden de Verenigde Staten dan een nog grotere bijdrage leveren tot de verdediging van For mosa dan nu reeds het geval is. De Amerikaanse regering rekent erop. dat zij ten slotte toch in staat zai zijn, Tsjang Kai-sjek ertoe te brengen, ook van zijn kant concessies te doen. zodat de wapenstilstand in het gebied van de Straat van Formosa kan worden verlengd. Schip in Hamburg gezonken HAMBURG (UPI). Op 1 oktober zonk in de haven van Hamburg het ruim 2500 ton metende vrachtschip Atlas na dat er zich een ontploffing had voorge daan. Het schip is nu geborgen en het is bij het onderzoek van de politie geble ken, dat de ontploffing is veroorzaakt door twee springladingen ond'er de wa terlijn. De politie gaat uit van de veronder stelling dat er sabotage is gepleegd. De enige reden voor een dergelijke daad zou kunnen zijn dat het schip geregeld op Noord-Afrika vaart en daarbij wel eens ladingen vervoert voor de Fransen in Algerije, zoals buisleidingen voor de oliebronnen in de Sahara. VIJFTIG veekooplui uit Cuyck en het land van Cuyck zullen met de bur gemeester en een boerenkapel mor gen, op de sluitingsdag van de Ex po, naar Brussel gaan om de meta len stier van Kees Timmers af te ha len. Dit ijzeren beest is namelijk door Cuyck en de bond van rundfeevokver- enigingen aangekocht. In het Neder landse paviljoen zal de burgemeester op de wijze van handjeklap volgens goed veekoopmansgebruik de laatste onderhandelingen voeren met mr. H. F. van Walsem. Nog dezelfde dag zal de stier in een speciale veewagen naar Cuyck worden gebracht. DE Nederlandse mycologische vereni ging, die ais doel de studie van zwam men heeft, bestond gisteren vijftig jaar. Dit jubileum zal vandaag wor den gevierd, met onder meer een re ceptie van het bestuur in restaurant Brinkman te Haarlem. SEMI-CACTUS CARNAVAL heette de dahlia, waarmee kweker C. Weyers uit Heemstede de eerste prijs won op de dahliatentoonstelling, die op de Linnae- ushof in Benncbroek is gehouden. On der de mensen, die op deze bloem hadden gestemd zijn drie bloembol lenpakketten verloot. De dahllaten- toonsteiling heeft dit jaar ongeveer veertig procent meer bezoekers ge trokken dan vorig jaar. De totempaal. Ja, dat klopt, want die totempaal is dan de andere kant van autobewaker De Ruyter. „Neen, nooit eerder ge daan", vertelde hij me. „Ik had wel eens een stukje hout gesneden, maar van huis uit voor ik invalide werd en in de oorlog in een kamp zat ben ik polychromeur. In de grote kerk van Osnabrück heb ik bijvoorbeeld heel wat beelden bijgewerkt en opnieuw van bladgoud voorzien. Maar hout snijden heeft nooit tot mijn bezigheden behoort". „Maar u weet hoe dat gaat", zei de bewaker met een gemakkelijk gezicht. ,.de mensen horen wat. Ook dat ik wel eens met een mesje in hout had ge peuterd. En voor een kleine wolven- kop op een stok moeten die welpen hier 25 gulden betalen. Dat is natuur lijk veel te veel en kan zo'n groep niet opbrengen. Toen vroegen ze aan mijn vrouiw of ik niks zou kunnen doen. En automatisch vroeg mijn vrouw het mij". Ja, zo gaat dat. Zo wordt ons man nen steeds „automatisch" gevraagd. En wij doen dan maar. Autobewaker De Ruyter ook. Gelukt Zes weken geleden begon hij er aan, aan een boomstam van bijna drie me ter lang. „Voor de natuur en de wilde dieren interesseerde ik me altijd" en dat hielp misschien een. beetje", zei de heer De Ruyter. Nu is die totempaal klaar: bovenaan een giervalk in goud, daaronder een Indianenkop, een wolf, een uil met een gevangen roek, dan een lelie en de voet van de paai stelt „elim" voor, de oase. Zes weken lang, in zijn vrije avond uren, stond autobewaker De Ruyter met zijn beitels en beiteltjes in dat padvindersclubgebouw onder een klein lampje en gebogen over die boomstam. Voor het eerst van zijn leven werkte hij aan „groot beeldhouwwerk". En het is gelukt, geweldig gelukt. Volgende week woensdag wordt de totempaal officieel aan de Elim-groep overgedragen en Hopman J. de Wit is er mee in de wolken. Dank zij die autobewaker voor het Rijksmuseum. UTRECHT (ANP De Koninklijke Nederlandse vereniging Or.nitophilia zal op 31 oktober en 1 november haar vijftigste tentoonstelling houden in de Bernhardhal van het jaarbeursgebouw te Utrecht. Bedrijfspluimveehouders uit vele landen zullen daar gezamen lijk veertienhonderd hoenders, duizend konijnen en duizend duiven exposeren. Vijftig keurmeesters zullen de dieren beoordelen. DEN HAAG. Het nieuwe telefoon gebouw aan de Marnixstraat in Den Haag, dat woensdag zal worden geo pend, krijgt een capaciteit van tachtig duizend aansluitingen. Het is bedoeld om de oude centrales aan de Hofstraat en Marnixstraat te vervangen en om de te verwachten uitbreiding in de Haagse binnenstad op te vangen. Thans zijn er in de Haagse binnenstad dertigduizend aansluitingen. Het gebouw heeft exclusief de tele- foonapparatuur twaalf miljoen gulden gekost. Het vijf verdiepingen hoge be tonnen bouwwerk zal in gedeelten in gebruik worden genomen. JOZEF bemerkte ook nog iemand anders, die met grote onderschei ding behandeld werd. Was dat I eigenlijk wel een man? Hij was uit zijn weke, zijden kussens opge staan; slordig en slecht gekleed slenterde hij nu tussen stenen en balken door, iemand met een op gezet gezicht, slecht geschoren en met dikke, slaperige ogen onder een opvallend voorhoofd. Hij luis terde nauwelijks naar de verkla ringen van de architect, nam een stuk marmer, draaide het in zijn vette vingers, bracht het heel dicht bij zijn ogen, rook eraan, wierp het weer weg, nam een metselaar zijn gereedschap uit de hand en beklopte het. Dan ging hij op een hoop stenen zitten, deed zijn schoe nen dicht, die waren losgegaan en wees de hulp van een lakei, die kwam aanlopen, nors van de hand. Ja, de gids wist wie dit was: Claudius Reginus. „De uitgever?" vroeg Jozef. Best mogelijk, dat hij ook boe ken verkocht, maar daarvan was de gids niets bekend. Hij kende hem alleen als de hofjuwelier van de keizer. In ieder geval iemand, die veel invloed had, een man met geld en connecties, hoewel hij al tijd armzalig gekleed ging en er weinig waarde aan hechtte hoe groot zijn gevolg was en hoe het er uitzag. Eigenlijk heel merwaar- dig, want hij was als lijfeigene ge boren, als zoon van een Siciliaanse vader en een Joodse moeder en zulke heren van geringe afkomst hadden toch anders een voorliefde voor pronk en praal. Claudius Re- gina had in ieder geval dat stond vast een prachtige car rière achter zich. Ongelofelijk voor iemand van twee en veertig jaar. Er waren veel zaken te doen onder de ondernemende regering Advertentie VI Advertentie. BUNSCHOTEN. De generale synode der C.eref. Kerken (vrijgemaakt) heeft donderdagavond en vrijdag haar besprekingen voortgezet over het ant woord-schrijven van de generale synode der Chr. Geref. Kerken Apeldoorn 1956 ten aanzien van een vereniging van de beide kerkgemeenschappen. De discussie over de verhouding tot de Chr. Geref. kerken werd hierna voortgezet. Ds. N. Bruin en ds. G. Janssen dienden een voorstel in om deputaten te benoemen voor samen- spreking met de Chr. Geref. deputaten. Deze deputaten zouden in de eerste plaats de Chr. Geref. deputaten in de gelegenheid moeten stellen nader reken schap te geven van het schriftuurlijk conventioneel beginsel der Chr. Geref, Kerken. Voorts werd een ander concept-ant woord aan de eerstkomende generale synode der Chr. Geref. Kerken voorge steld. Voorzitter en rapporteur van com missie I achttien het bezwaarlijk in deze situatie de discussie voort te zetten, waarop besloten werd deze zaak in een volgende zitting verder af te handelen. Naar aanleiding van een door de heer C. van der Pers te Beverwijk in gediend verzoek aan de synode om uit te spreken dat de door gelovigen vol ledig geadopteerde kinderen van onge lovigen gedoopt behoren te zijn, stelde commissie drie de synode voor zich zo wel van een toestemmend als van een afwijzend antwoord te onthouden. De commissie was van oordeel dat het noodzakelijk is dat, gezien de noodzaak ener uniforme dooppraktijk, de mate rie aan deze zaak verbonden, eerst in de kerken wordt besproken. Dit mede omdat de adoptiewet eerst 1 november 1956 in werking trad. Dit voorstel der commissie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Dinsdagavond om zeven uur komt de synode weer in plenaire zitting bijeen ter afhandeling van het rapport be treffende het contact met de Chr. Geref. Kerken. DE NATUUR IN EN OM UW HUIS Y6CZAM6L XO V61L SC" 66VALLEN BLAD. -VIT KAN LAT60 VOOR J 4 UW TUIN S6LAN60LIX 3 Uw kamer-azalea heeft nogal eens last van oortjesziekte; de bladeren krijgen dan van die dikke opzwellingen en vergroeien en geven een soort meel dauw af. Die witte laag is erg besmet telijk en kan er de oorzaak van zijn dat ook de gezonde blaadjes aangetast worden. In het groot is er wel een goed bestrijdingsmiddel, doch in het klein is er weinig tegen te doen. Wel is het noodzakelijk zo'n plant zo veel moge lijk te isoleren en haar toch in het vol le licht te houden. De aangetaste blaad jes moet men dan zo voorzichtig moge lijk weg nemen en niet met de vingers aan het gezonde blad komen. Tulpen kunnen ook met succes bin nenshuis tot-vervroegde bloei gebracht worden, doch dan dient men de goede soorten te bestellen. Voor vroege bloei heeft men ook van de vroegbloeiende soor ten enkele tulpen nodig. Bestel ze nu bij een solide firma en doe in de bloem potten of schalen een laagje aarde op de bodem en zet daar de bollen op. Aanvullen met gewone tuingrond en na dien de potten in de tuin ingraven: tien centimeter onder de grond en als dan in december de bleke neuzen een lengte van tien centimeter bereikt heb ben kunnen ze binnen gezet worden. Nu boom en struik hun bladeren -weer laten-vallen mag ik u er wel eens op wijzen dat het gevallen blad voor elke tuin belangrijk kan zijn. Verzamel dat blad zo veel mogelijk en zet het dan ergens achter in de tuin aan een hoop. Als zo'n hoop een paar maal per jaar wordt omgezet krijgt men binnen enkele jaren een echte bladgrond die voor alle mogelijke doeleinden gebruikt kan worden. Dat is dus geen compost, doch bladgrond of bloemistengrond die de bloemist gebruikt om er kamerplan ten in te kweken. van de tegenwoordige keizer za ken, waar wat aan te verdienen viel en Claudius Reginus had overal de hand in het spel. Een groot deel van de Egyptische en Libische graanschepen was zijn eigendom en zijn silo's in Putecli en Ostia waren pronkstukken die men vreemdelingen toonde. Senator Marulus en hofjuwelier Claudius Reginus spraken hardop en ongegeneerd met elkaar, zodat de eerste rij nieuwsgierigen, waar toe ook Jozef behoorde, ieder woord kon verstaan. Jozef had ge dacht, dat beide heren, wier na men in de literaire mileus van de hele wereld genoemd werden Claudius Reginus was immers de bekendste uitgever in Rome met elkaar over de esthetische problemen van het nieuwe gebouw van de renbaan zouden praten. Hij probeerde ingespannen te luiste ren. Hij kon het vlugge Latijn der beide mannen niet volgen, maar merkte toch wel, dat ze niet over esthetische problemen spraken, maar over prijzen, koersnoterin- gen en zaken. Duidelijk hoorde hij de hoge, kwekkende stem van de senator, die hardop, zodat ieder een het kon horen, goed gehu meurd en fideel vroeg: „Verdient u eigenlijk ook goed aan de grote renbaan, Claudius Reginus?" De juwelier, die op een blok steen in de zon zat', met zijn handen om zijn knieën, zei even fideel: „Helaas niet, senator Marulus. Ik dacht, dat onze architect het inko pen van het materiaal voor de ren baan met u samen had gedaan." Jozef kon nog meer horen van het gesprek van beide heren, maar omdat hij hun taal niet genoeg be heerste en ook niet genoeg vakter men kende, miste hij het meeste- Wordt vervolgd. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw Lekkerland (wijk dorp) P. de Jong te Kootwijk, die be dankte voor Nieuwe Tonge (toez.) en voor Veenendaal (5de pred.plaats). Beroepbaarstelling kand. P. J. Mul ders, Palestrinastraat 28 boven Amster- d'arri-Z. Toegelaten tot de evangeliebediening: J. J. van Thiel, Vlietskamp 29, Leerdam. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Examen. De classis Leeuwarden heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard de heer K. H. de Groot, kand. aan de theol. hogeschool te Kam pen. Adres: Emmakaó'e I'll Leeuwarden. OUD GEREF. GEM. IN NED. Tweetal te Rijssen: W. van Dijk te Grafhorst en B. Toes te Kinderdijk. I 00M door HÏlll De vrolijke en VOOR Ha 1$ DE LOL ER NOU AF. 1 HGA NAARDEAÏDTKEEK IN HET DORP OHM SCHULDEN VUJ TEMMJfJöfl TE BETALEN. DE K LAATSTE EEEBEWDZEJj NOEMEN WyiHNIE POLITIE DAT-- TOUJOUR.. ONDSRTUSSEM TIKT JOOê.Dl''^ 35-6) Hebben jullie gezien dat er daar bovenop die spits iemand zit die heel groot en nat is? Dat is ook een lastig plekje om te gaan zitten! Hier, droog je tranen maar met mijn zakdoek. Stil maar, er is hulp onderweg. Zeg, dat is 'em, die we zochten. Dat is die die verdwenen was! Kijk, ze spelen alweer met de bal. Ze zijn al weer helemaal gelukkig. 2. Omdat iedere zeeman weet, dat er allerlei vervelende dingen kunnen ge beuren, als je een schip stuurloos laat ronddobberen, bevonden Kappie en de maat zich in een toestand van grote opwinding. Kappie brulde dat het een klontenstreek was om het stuur los te laten en de maat jammerde daar te genin, dat er allemaal ellende en narig heid op til was, nu het roer zo raar deed. Nu, daar had de maat gelijk in. Op eens ging het gelijkmatig stampen van ds machine over in een vreemd gesput ter, waarbij er een hevig trillen door de Kraak voer. Een ogenblik daarna lag het vaartuig volkomen stil. „Z-zie je n-nou wel Daar liggen we nou in de ellende", sprak de maat met een dunne stem. „Dat is „De schroef! De schroef zit vast!" riep Okki, die met de meester de ma chinekamer uit kwam hollen. „Krakende krukassen, wat is hier voor iets sinisters gebeurd?" riep deze. „Als ik op volle kracht zit, moet er niet plotseling gestopt worden, dat is technisch niet verantwoord. Straks zit ik met een gebroken geleidebaan!'' „Mee naar het achterdek!" beval Kap pie resoluut. „Roer onklaar schroef vast dat kan maar één ding beteke nen." „Ellende en narigheid", meende de maat. „Nee klont. Touw!" sprak Kappie, zich over de achtersteven buigend. „Er moet een touw in het roer zijn te rechtgekomen en tussen de schroef zijn gedr Doch toen stokten de woorden hem in de keel. „Planten" riep hij uit. „Alle knieze- oieters! Hoe komen die nou hier?" BEIROET (Reuter). De uit vier leden bestaande nieuwe regering van de Libanon heeft vrijdag het vertrou wen gekregen van het parlement. Alle vijftig aanwezige parlementsleden stemden voor premier Karami, de vroegere leider van de opstandelingen in Tripoli. De nationale verzoening die woensdag is begonnen met het optreden van het nieuwe kabinet blijft zich dus doorzetten. Karami zei vastbesloten te zijn het verleden te willen vergeten. Dit is een regering van nationale redding, ver klaarde de premier. Hij vroeg aller me dewerking om het vertrouwen, de vei ligheid en de rust te herstellen, opdat iedereen weer het gevoel zal krijgen dat de Libanon een land is van lief de. vergevingsgezindheid en broeder schap. LONDEN (Reuter). De Amerikaanse miljonairs Paul Mellon en Henry Ford zijn de werkelijke kopers van vier schil derijen van Franse impressionisten, die woensdagavond voor astronomische be dragen zijn verkocht. Paul Mellon is de nieuwe eigenaar van een Cézanne en twee Manets, HenrJ, Ford van de andere Cézanne.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2