Amateur-sterrekundigen druk in de weer voor een reis naar Fuerteventura GEEN PARDON MEER VOOR DEZE 37 RIJKSMUSEUM MAATREGELEN DIEFSTAL TUNESIË IS PRO-WESTERS GELEZEN De eerste sneeuw in Duitsland Politiebewaking voor getuige Conflict minister Strauss en politieman voor de rechter De Gaulle zegeviert in strijd met Algerijnse comité's Vooronderzoek tegen dr. O. MEVROUW DE BURGEMEESTER KREEG (EVEN) DAF-JE Italianen komen boter halen SCHEPEN VOOR ONZE KUST IN MOEILIJKHEDEN Vrijdag 17 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagïna 5 neemt legen als de maan de zon de pas afsnijdt Pro Liga Contra Egypte Honderdduizendste passagier niet Expo-trein Mislukking als stimulans Nu al instructie Voor eigen rekening Hoogspanning Zeven jaar geëist voor bedreiging PUBLIEKE TRIBUNE PUILDE UIT Amerikaanse kernproeven duren voort STAKING EN BETOGINGEN GINGEN NIET DOOR Regering houdt oog op H.I.N.A.G. Israëlische militairen zwaar gestraft Staking bij BOAC duurt voort Na debat over verstekelingen Groninger fotograaf overvallen en beroofd Japanners stroomden langs Van Goghs Staatssecretaris gaat lezingen bonden Vertrek Zuiderkruis Substituut-griffier vrijgesproken van belediging Kustvaarders In de binnenwateren Eigen nieuwsdienst AMSTERDAM In het Rijks museum zijn verscheidene maat regelen genomen om een herha ling te voorkomen van de opzien barende inbraak en diefstal, die daar kortgeleden zijn gepleegd. De directie van het museum houdt deze maatregelen uiteraard geheim. Het is geen eenvoudige zaak om maatregelen te nemen, die voor hon derd procent de kunstschatten tegen diefstal kunnen beschermen, zei ons de officier van justitie in Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven. Bovendien moeten wij aannemen, dat de bezoekers van een museum betrouwbaar zijn. De kunstschatten dienen voor het publiek zo goed en zo duidelijk moge lijk te worden tentoongesteld. Het be veiligen van musea kost schatten. Men kan onmogelijk in alle zalen een sup poost laten surveilleren. Er is echter één troost bij het nemen van veiligheidsmaatregelen, zo vervolg de de officier. Kunstschatten bescher men namelijk zichzelf. Dat is ook bij de recente diefstal gebleken. De officier van justitie zei ten slotte, dat. hoewel het onmogelijk is nog scherpere veiligheidsmaatregelen te nemen, afdoende veiligheidsmaatrege len onmogelijk zijn. TUNIS (Reuter). President Bourguiba van Tunesië heeft don derdag in de wetgevende vergade ring van zijn land een uitvoerige verklaring gegeven voor het be sluit te breken met de Verenigde Arabische Republiek van Nasser. De Tunesische president maakte al lereerst een duidelijk onderscheid tus sen de Arabische Liga en Egypte. Tussen de Arabische landen zal steeds een broederlijke verstandhouding blij ven bestaan, maar tussen Egypte en Tunesië kunnen niet langer diploma tieke betrekking worden onderhouden. Als aanleiding voor het verbreken der diplomatieke betrekkingen noem de Bourguiba de bewijzen die er voor handen zijn. dat Egypte betrokken was in het complot, de Tunesische regering omver te werpen en Bourguiba te vermoorden. De man. die de Tunesische president uit de weg wilde ruimen, Salah ben Youssef, vond een gastvrij onthaal in Egypte, dat hem eerst al van een pas poort en wapens had voorzien. In te genstelling tot de Arabische Republiek is Tunesië zich sterk bewust van het communistische gevaar en handhaaft de regering haar pro-Westerse politiek waardoor zij in het verleden reeds tal rijke moeilijkheden kon voorkomen. De legers van Nasser zullen niet in staat zijn wijziging in dat standpunt te brengen. Van onze correspondent BRUSSEL De Nederlandse spoor wegen, die ten behoeve van bezoekers van de wereldtentoonstelling vele extra treinen tegen gunstig tarief hebben in gelegd, hebben daarmee vooral de laat ste dagen veel succes gehad. De extra trein, die gistermorgen om kwart over tien het station Schaerbeek binnenliep, een trein met dertien wagens, zette na melijk de honderdduizendste passagier, die van deze bijzondere dienst gebruik had gemaakt, op het station af. Of deze honderdduizendste passagier nu de heer dan wel mevrouw Tutein Nolthenius uit Amsterdam was, weten wij niet. maar het was in ieder geval een van de twee. Onderweg waren zij al met souvenirs bedacht, maar op het itation kregen zij niet alleen de aanzeg ging dat men op de wereldtentoonstel ling ook nog het een en ander met hen voor had, bovendien werd hun de moei lijk te vermijdén reproduktie van het alomium overhandigd. Dat is een klei ne en glanzende aluminium constructie, die bepaald bij geen enkel meubilair past en dus wel in de logeerkamer zal terecht komen. Le Figaro (Parijs) De activisten in Algiers die een ge vaarlijk en onaanvaardbaar spelletje spelen zijn er op uit de atmosfeer van de dertiende mei te doen herleven. Maar dit keer is generaal de Gaulle aan de macht, gehoorzaamt het leger aan zijn bevelen en heeft het Franse moederland vrijwel unaniem de maat regelen goedgekeurd die door de rege ring zijn genomen. Paris Journal Zonder twijfel zal er in Algiers geen nieuwe ..dertiende mei" komen. De activisten hebben hun oproep voor een staking .en demonstraties gehandhaafd, maar de bevolking van Algiers begint genoeg te krijgen van agitatie op straat. The New York Times De ambitie van president Nasser, van het voor het grootste deel niet- Arabische Egypte, om voor zichzelf een Arabisch rijk te bouwen, zich uit strekkend van de Atlantische Oceaan tot de Perzische Golf. heeft d.e ergste tegenslag ondervonden tot nu toe als gevolg van een ontwikkeling die wel eens ingrijpende reacties in de gehele Arabische wereld kan hebben Deze ontwikkeling is het opzienbarende af breken door Tunesië van de diploma tieke betrekkingen met Nasser en het weglopen (va.n Tunesië) uit de Arabi sehe Liga. waar het slechts veertien dagen geleden lid van is geworden. BONN, (U.P I.) In Duitsland heeft iet gisteren voor de eerste keer in dit 'aar gesneeuwd. De vroege sneeuwval, die werd ver- ■orzaakt door de koude lucht uit Groen land, was in de grote steden weer spoe dig verdwenen. In de hoger gelegen streken bleef wel een dunne sneeuwlaag liggen, maar hij is nog niet dik genoeg voor de liefhebbers van de winterspor ten. Van onze speciale verslaggever DEN HAAG Een monotone stem, versterkt door een luidspreker, roept uiterst nauwkeurig de seconden af. Flits- contacten bij allerlei instrumenten laten elke halve seconde een korte lichtstoot zien. Tientallen mensen tellen binnens monds de tijd mee naar het verleden. Terwijl het langzaam duister wordt, turen ze ingespannen naar hun kijkers, camera's, versterkers en andere soms ingewikkelde instrumenten. Dan houden ze de adem in, het grote ogenblik is daar en op de seconde af doen ze hun minutieuze werk. Daarna laat men plots alles voor wat het is en geeft zich over aan een grote vreugde. Het is afgelopen het is gelukt de zonsver duistering is voorbij. WAT zal dat de spanning breken, daar in het tentenkamp op die tweede oktober van het vol gend jaar op het Canarische eiland Fuerteventura. Ze zullen dan opeens het aggregaat, nodig voor de elek trische stroom, weer horen brommen, ze ruiken opeens weer de koffie, geurend komend uit de tent waar ook het eten wordt klaargemaakt Een jaar zullen we om dit te kunnen meemaken nog moeten wer ken en zorgen", zo zegt de heer D. Soeteman, secretaris van de commissie van voorbereiding van de amateur-zon eclips expeditie. Laten we hopen op betere resultaten dan toen we in 1954 naar Zweden gingen om daar de zons verduistering waar te nemen, wat helaas door de weersomstandigheden mislukte". Toch is deze mislukking een stimu lans geworden voor het reizen naar de plaats, waar volgens De Bilt de zon eclips in 1959 het best te zien zal zijn: op een van de Canarische eilanden en wel op de zuidpunt van Fuerteventura. Men heeft daar grote kans op prima weersomstandigheden. ..Maar ja", de heer Soeteman zucht, ,,de reis is duur, instrumenten kostbaar, we moeten overal zelf voor zorgen: er is noch water noch elektriciteit op het eiland." „Waar kunnen we ons kamp opbouwen? De plaats hiervoor is van groot belang, want die is immers bepalend voor het opstellen van de kijkers en camera's. Voor drie plaatsen op het eiland wer den berekeningen gemaakt. Veel hebben we te danken aan dr. C. de Jager van de Utrechtse Sterrewacht, die onze expe ditie zal vergezellen en die aan onze werkgroepen reeds nu leiding en instruc ties geeft. Ook deden we niet tever geefs een beroep op prof. dr. M. G. J. Minnaert, directeur van de Sterrewacht te Utrecht, die met een achttal beroeps astronomen ook naar Fuerteventura vertrekt. Voor deze groep zullen wij zo mogelijk ook aanvullend wetenschappelijk werk doen, aldus onze zegsman. Zij gaan er wat eerder heen dan wij, die omstreeks half september met al onze bagage in de bus naar Cadiz in Spanje stappen. Per boot gaat het dan naar Las Palmas en na twee dagen ver der naar ons observatie-eiland, dat slechts twee maal per week door een schip wordt aangedaan. Half oktober ko men we weer terug in het vaderland." Bedenk echter wel: het zijn amateurs. Ze beoefenen de sterrekunde uit liefheb berij voor die tak van wetenschap, waar van velen onder hen een uitgebreide ken nis bezitten. Maar dat betekent ook, dat de reis- en verblijfkosten voor eigen re kening zijn. Het vraagt soms een finan cieel offer of het sparen van vakantie dagen; het zelf maken en verzorgen van uitrusting en materiaal. Gelukkig heeft de Ned. Ver. van Weer-, en Sterrenkunde een subsidie verstrekt voor de instrumenten. De ex peditie werkt trouwens onder auspiciën van deze vereniging, wier voorzitter dr. J. J. Raimond is. Het zal een zwaar kamp worden: de vijfentwintig expedi tie-leden zullen daar tot 2 oktober oefe nen en nog eens oefenen, want op het lang verbeide moment mag er niets mis gaan. Tijdcontrole, verbindingen en foto graferen om vergelijkend materiaal te krijgen. Het eist nu al bergen van voorbereidend werk en medewerking van alle kanten. Voor de inwendige mens maken ze zich niet bezorgd, want de dames van de huishoudelijke dienst ko ken en bakken in de keukentent op ad viezen van en in overleg met de Voe dingsraad. mede in verband met het warme klimaat. „Enkele minuten voordat de maan het licht van de zon geheel gaat af- Eigen nieuwsdienst ARNHEM. Extra politiebewaking was er gisteren in de zaal van het Arn hemse gerechtshof nodig om de als ge tuige optredende geneesheer-directeur mevrouw F.v. R. te vrijwaren voor eventuele aanvallen van de verdachte, de 37-jarige E. F. B. uit Amsterdam. Men verwachtte dat hij zijn haat zou koelen op de vrouwelijke arts. Dat gebeurde niet. De Amsterdammer hield zich rus tig, ook toen er zeven jaar gevangenis straf tegen hem werd geëist wegens be dreiging van de geneesheer-directeur. Verdachte had de geneesheer-direc teur schuldig geacht aan de rapporten die over hem waren uitgebracht. Daar door was hij in een krankzinnigengesticht en later in een asiel in Groningen te rechtgekomen. Hij was al zes maal ver oordeeld. Zijn laatste vonnis moest hij, in het asiel in Avëreest uitzitten. Daar was geen huis met hem te houden en op advies van de geneesheer-directeur werd hij in een psychiatrische inrichting in Woensel opgenomen. Hij liep uit de inrichting weg om zoals hij zei mevrouw F. ,,te laten be talen voor de schuld". Op 19 juni klom hij met een ladder tegen de villa op, waarin mevrouw F. ziek te bed lag. De vrouwelijke arts wist hem met een zacht lijntje naar buiten te leiden en drukte hem een bundeltje bankbiljetten ter waarde van 450 gulden in handen. Vol gens haar had hij de kreet ,,Je geld of je leven" geuit. Verdachte had haar al eerder in Avereest bedreigd. Hij ontkende dat echter. Hij zei, dat hij alleen maar twee honderd gulden als een soort boetedoe ning wilde hebben. De procureur-gene raal achtte een langdurige straf in de gevangenis het beste. De raadsman achtte het niet bewezen dat B. de bedoe: ling had gehad geweld te plegen. Hij vroeg een nieuw psychiatrisch onder zoek. BONN (A.P.) De Westduitse minister van defensie, Franz Strauss heeft gisteren voor de rechtbank getuigd voor zijn chauf feur, die een verkeersovertreding zou hebben begaan. De chauffeur, Leonhard Kaiser, kreeg op 29 april een bekeuring, om dat hij het stopteken van de 24-jari- ge verkeersagent. Siegfried Hahl- bohm, had genegeerd en daardoor bijna een botsing met een tram had veroorzaakt. Door politieke vijanden van de mi nister was de overtreding opgeblazen tot een nationale zaak, nadat Strausz een aanklacht tegen de politie-agent had ingediend, omdat deze door het ge ven van onduidelijke verkeerstekens de eigenlijke schuldige zou zijn. Vooral de socialisten hebben de zaak opgezweept .en naar aanleiding van dit geval zelfs de vraag gesteld, of West- Duitsland wel democratisch geregeerd werd. Er bestond gistermorgen dan ook gro te belangstelling voor het proces, waar in de minister zelf als getuige optrad. Drie uur voordat de zitting begon, ston- sohermen, is onze tijddienst al aan het tellen", aldus de heer Soeteman. ,,Naar drie a vier radiostations is dan de juiste tijd vastgesteld. Iedereen we'et letterlijk en figuurlijk hoe laat het is. Twee foto-elektrische groepen en een fo tografische groep werken onder hoog spanning om gegevens te verzamelen betreffende de helderheidsverdeling van de zonsrandchromosfeer. Twee groepen zullen trachten de keurtemperatuur van de zonsrand te bepalen. Zij hebben daarvoor een tent als donkere kamer ingericht. Ook worden komposietopnamen ge maakt van de corona stralen de stra lenkrans om de zon, wanneer deze ge heel is verduisterd. Op de filmband wordt de tijd gelijk mee' gefilmd, want in het beeldvlak staat altijd een flitscon- takt opgesteld. Alle berekeningen, die ons werk kunnen ondersteunen en ver gemakkelijken worden of zijn reeds ge maakt. En toch moet er nog zo ontzaggelijk veel gedaan worden, maar ik wilde, dat het al zo ver was, want het is zo'n prachtig mooi werk." Een kaartje van de Canarische eilanden nabij West-Afrika waar op het eiland Fuerteventura de Nederlandse amateur-astronomen hun kamp zullen inrichten. Het gebied binnen de lijnen geeft voor het jaar 1959 de totaliteits- zone aan, waarbinnen de zonsverduiste ring totaal zal zijn. De lijn in het midden is de zogenaamde centrale lijn, die de gunstigste plaats van waarneming is. Zoals goed is te zienligt de zuid punt van Fuerteventura het dichtst bij deze centrale lijn. LAS VEGAS, (Reuter) In de serie kernproeven, die op het ogenblik onder auspiciën van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie worden genomen, zijn donderdag weer twee kleine kern wapens tot ontploffing gebracht. Nadat woensdag een proef was geno men met een ontploffing yan een hoge houten toren af, explodeerde het kern ken en zorgen", zo- zegt de heer D Van onze parlementaire redacteur Van onze correspondent PARIJS. Generaal de Gaulle heeft de strijd tegen de Algerijnse comité's voor openbaar welzijn en daarmee ei genlijk ook de strijd om de macht met de militaire autoriteiten in Algerije ge wonnen. Met dertien tegen tien stem men heeft het Algerijnse comité, dat veruit het belangrijkste is, de staking geannuleerd. Ook de betogingen zijn niet doorgegaan. Eerder had generaal Salan enige andere manifestaties ver boden. Het was gisteren dan ook de gehele dag rustig m Algerije. Radio en kranten hadden de bevolking tot kalmte gemaand, propaganda-auto's van het leger deden hetzelfde en overal was de politiebewa king versterkt. GEEN MANIFESTANTEN Er bleek zelfs geen sprake te zijn van een massale sluiting van winkels. Alle winkels en zaken waren gewoon open en op het Forum, het grote plein voor het regeringsgebouw, waar duizenden manifestanten zich hadden moeten ver zamelen. stonden in totaal tweehonderd man. Bij telling bleek die menigte te bestaan uit honderd verslaggevers en persfotografen, vijftig man van de politie en vijftig nieuwsgierigen GEEN INVLOED De toestand is nu praktisch gesproken zo, dat de comité's van openbaar wel zijn nauwelijks meer vat hebben op de Europese bevolking, met uitzondering slechts van een aantal uiterst rechts georiënteerde elementen. Dat kon eigen lijk ook nauwelijks anders. Immers de militairen zijn op order van de Gaulle uit de comité's getreden. De volgelingen van de Gaulle hebben dat voorbeeld ogen blikkelijk gevolgd, evenals de leden die er niet langer heil in zien, zich tegen de verkiezingen te verzetten. Van de bijna tachtig leden van het machtige Algerijnse comité, dat van grote invloed is geweest op het aan de macht komen van de Gaul le in mei van dit jaar, zijn er geen vijf tien meer over. LAATSTE POGING Gisteren hebben zij nog één poging gedaan. Toen Salan uit Parijs terug kwam vond hij een delegatie op zich •wachten, die eiste, dat de militaire leden van het comité toestemming zouden krij gen om hun zetels weer in te nemen. Sa lan vertelde hun botweg dat zij op nie- mands sympathie meer behoefden te re kenen en er maar beter aan zouden doen, zich heel rustig te houden. JERUZALEM, (UPD Acht Israëli sche militairen zijn donderdag in Jeru zalem veroordeeld tot gevangenisstraf fen, variërend van zeven tot zeventien jaar. Zij stonden terecht wegens moord op 43 Arabische bewoners van het grens dorp Kafr Kassim. Deze mens.en werden door de militai ren, die deel uitmaakten van een grens - patrouille, gedood tijdens een veilig heidsoperatie aan de vooravond van de Israëlische inval in Sina i,n oktober 1956. De patrouille had opdracht gekregen de naleving van een rigoureus uitgaans verbod te controleren. De slachtoffers, onder wie zich vrouwen en kinderen be vonden, waren niet van het uitgaansver bod op de hoogte en keerden, zich van niets kwaads bewust, terug van hun lan derijen naar het dorp. Een majoor, de hoogste in rang onder de beklaagden, kreeg zeventien jaar ge vangenisstraf. Hij voerde het commando over de patrouille. Een luitenant en een korporaal kregen ieder vijftien jaar. Vijf soldaten werden elk veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar. Drie soldaten werden vrijgesproken. De ver dedigers hebben beroep aangetekend bij het Israëlische hoog militair gerechts hof. LONDEN (Reuter) Tijdens een stormachtige bijeenkomst op London Airport hebben de 4.000 personeelsle den van de Britse luchtvaartmaat schappij Boac donderdagmiddag be sloten hun wilde staking voort te zet ten. LEEUWARDEN Binnenkort zal het gerechtelijk vooronderzoek begin nen in de zaak tegen dr. O. uit Berkel. Hij wordt ervan verdacht in de straf gevangenis te Leeuwarden een medege vangene te hebben vermoord door hem een medicijn te geven waar vergif door was gemengd. Daar een groot aantal getuigen moet worden gehoord zal dit gerechtelijke vooronderzoek waarschijnlijk geruime tijd in beslag nemen. De raadsman mr. H. Schootstra uit Leeuwarden, die onlangs aan dr. O. is toegevoegd omdat de Haagse verdedi ger mr. Huygens zich terugtrok, heeft thans in de cel eenmaal contact met dr. O. gehad. Voorts heeft hij kennis ge nomen van het dossier. Hoewel de Berkelse arts reeds levens lange gevangenisstraf heeft gekregen omdat hij zijn echtgenote vermoordde, wordt het niet uitgesloten geacht dat er van deze tweede moordzaak opnieuw een openbare rechtzitting zal worden gemaakt, vooral omdat deze zaak zo in de publieke belangstelling is komen te staan. - DEN HAAG. - activiteiten van GRONINGEN. Een Groninger fotograaf is woensdagavond in zijn H.I.N.A.G. nauwlettend gadeslaan en zij I winkel-atelier overvallen en beroofd zal niet schromen om zo nodig maat- van ongeveer 27 gulden. Hoewel hij regelen te nemen, aldus minister Sam- de politie een vrij duidelijk signale- kalden gistermiddag in de Tweede Ka- ment van de overvaller kon geven, mer in antwoord op vragen van de'is hij nog niet gevat, communist Wagenaar. Om twintig minuten over zes werd ei- De H.I.N.A.G. is een organisatie van bij de fotograaf S. J. Gulba, aan de oud-politieke delinquenten met sociale bel getrokken. Toen de zestigjarige fo- De regering zal alle organisaties als de tograaf zich uit de huiskamer door een onverlichte gang naar de winkel be gaf, duwde de aanvaller, die de nog niet gesloten winkel was binnengekomen, hem op de grond. De fotograaf werd van een portemonnaie met 27 gulden en zijn bril beroofd. doeleinden zoals hulpverlening, opspo ring van vermisten, enz., zo verklaarde de minister van justitie. Of deze doel stelling dient als camouflage voor fas cistische propaganda kon hij niet zeg gen, maar dat zal worden onderzocht. In ieder geval heeft de Westduitse ambassade geen enkele medewerking verleend aan bijeenkomsten van de H.I.N.A.G.. die alleen langs een om weg twee officiële Duitse films in han den heeft gekregen: natuuropnamen van de Rijn en een film van de wederop bouw van Berlijn. De vertoning ervan gebeurde zonder voorkennis van de Westduitse ambassade. w_ De regering heeft geen enkele aanlei- panse kunstminnaars die voor het ding om stappen te doen, zoals de eerst de gelegenheid kregen schilderij TOKIO (U.P.I.) Op de eerste dag van de Van Goghtentoonstelling in To kio heeft het stormgelopen. Talloze Ja- communist had gevraagd. BELGRADO (Reuter, AP). Presi dent Tito van Zuidslavië heeft weer last van spit en ischias. Hij ondergaat op het ogenblik een medische behande ling op zijn buitenverblijf, het eiland Brioni in de Adriatische Zee. en van Van Gogh in werkelijkheid te zien, trokken in dichte drommen lang zaam maar zonder te kunnen stilstaan langs de geëxposeerde werken. Deze geweldige belangstelling verras te temeer, daar de tentoonstelling veer tig dagen geopend blijft, en het mu seum even buiten Tokio is gelegen. DEN HAAG. (AP) De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, E. van der Beugel, zal begin november naar de Verenigde Staten vertrekken waar hij gedurende drie weken lezingen zal houden over de Nederlands-Ameri kaanse betrekkingen, de Euromarkt en de vrijhandelszone. De lezingen worden gehouden onder auspiciën van de Nederlandse ambassa de ra Washington. Vervolg van pag. 1 De tegenstanders van de terug zending grondden hun bezwaren voornamelijk op menselijke over wegingen. MEJ. MR. TEN BROECKE HOEKSTRA (lib.), die de interpellatie hield: humani taire overwegingen hebben niet zwaar ge noeg gewogen. De terugzending was on rechtvaardig, een droeve zaak dié een bijzonder slechte indruk heeft gemaakt, een on-Nederlandse daad van een land dat twee jaar geleden duizenden Hon garen asiel verleende, maar nu 37 ex- landgenoten weg stuurt. DR. BRUINS SLOT (a.r.): men begrijpt dit niet! Deze mensen zochten bescher ming onder onze vlag en die hebben zij niet gekregen. De dertig Ambonezen on der hen zijn in ieder geval onderwerp van een politiek gesprek. Er is een tere plek bij een groot deel van ons volk ge raakt. Het gaat hier niet om asielrecht, maar om een gunst van toelating en die is hun niet verleend. GEN. CALMEIJER (chr. hist.): ik wens bij de sentimentsoverwe^ingen te blijven, temeer daar het hier Ambonezen geldt, die een bijzonder recht op onze bescher ming hebben. MR. VAN RIJCKEVORSEL (kath. v.): wij kunnen ons niet los maken van de geschiedenis met Indonesië. Het gaat er hier om in hoeverre het verstand moet worden begrensd. IR. VAN DIS (staatk. ger.): de kern van de zaak is dat wij de republiek van de Zuid-Molukken niet hebben erkend. Wij hebben een historische band met Ambon. In ieder geval hadden deze ver stekelingen veel meer bindingen met ons land dan de Hongaren. Het optimisme dat er met hen in Indonesië niets zal ge beuren kan ik niet delen. PROF. MR. P. J. OUD (lib.): de minis ter heeft zich meer laten leiden door de overwegingen van de ambtenaar dan van de bewindsman, die ook oog moet hebben voor de psychologie van een volk. Het volk verwacht wat anders dan dat alles zal blijven zoals het is. De voorstanders wezen vooral op het gevaar van de gevoerde acties, die van deze zaak politiek hebben gemaakt. DE HEER VAN DE WETERING (chr. hist.): ir. Manusama is met zijn ontstel lende verklaringen uitgegleden en Door de eeuwen trouw was in geen enkel op zicht op de hoogte. Als er één organisatie heeft gestreden voor een soepele behan deling dan is -het wel het C.C.K.P. ge weest. Hij betreurde wel dat de rege ring niet de hand over het hart had ge streken, maar aan moties heeft hij geen behoefte. DE HEER DE KADT (arb.): de zaak van de 37 is behandeld naar de regels Eigen nieuwsdienst MIDDELBEERS. Mevrouw G. C. Th. M. Smulders-Beliën is niet alleen de enige vrouwelijke burgemeester van Nederland, maar bovendien hoogst waarschijnlijk de enige onderdaan van het Koninkrijk, die een DAF-je rijk is. Althans gisteren rijk was, want het cadeau, dat haar gemeentenaren haar ter gelegenheid van haar koperen ambtsjubileum met niet geringe trots overhandigden, moet weer verdwij nen. Het zit zo: in februari vatten de Mid- delbeersers het plan op om hun bur germoeder te gelegenheid van haar jubileum een blijvend aandenken offreren. te Moeilijke keuze De keuze viel niet mee, tot een hunner op het idee kwam de eerste burgeres, die de scepter zwaait over een groot gebied (Oost-, West- en Middelbeers te zamen) van de vermoeienissen van het fietsen af te helpen door haar een kleine auto cadeau te geven. De 440 burgers offerden allen een bij drage', zodat het geld voor een autootje er kwam. Het moest en zou een DAF-je zijn, maar daar dit na tionale produkt even schaars is als een vrouwelijke burgemeester, men stilletjes contact met de hovense fabriek. Ook daar wist men er zo gauw geen raad op. zocht Eind- Eventjes Tot een listige DAF-man bedacht, dat het jubileum van de burgermoeder net tussen de Parijse en de Londense autotentoonstelling in viel, zodat het glanzende DAF-je, dat in Parijs al zovele bewonderende ogen had ge trokken er best even tussenuif kon naar Middelbeers. Daar stond het wagentje gistermorgen in de feestzaal en gisteravond onder de schijnwerpers op het Marktplein. Mevrouw Smulders was er helemaal ondersteboven van. Zij heeft nog geen rijbewijs, maar gaat het gauw halen. En in januari is één van de eerste DAF-jes, die van de band komen voor baar. den de mensen al in de rij voor het gerechtsgebouw. De minister hield vol, dat de agent een doorrij-teken had gegeven en ook, dat zijn chauffeur het recht had om ondanks het inrijverbod de straat voor éénrichtingsverkeer naar de kan selarij in te slaan. OP TIJD Hij had zijn chauffeur opdracht ge geven doorrijden, omdat hij op tijd. moest zijn voor een afspraak met bonds kanselier Adenauer, die er op staat dat zijn ministers zich stipt aan hun af spraken houden. Na ruim drie uur werd de zitting ver daagd teneinde de klacht te onderzoe ken tegen de politieman, die volgens de minister reeds verscheidene malen fouten gemaakt zou hebben bij het re gelen van het verkeer. Eigen nieuwsdienst ARNHEM. De substituut-griffier van het gerechtshof te Amsterdam, de.54-jarige mr. J. G. R., is in ho ger beroep door het gerechtshof te Arnhem vrijgesproken van de hem te laste gelegde belediging van een ambtenaar in functie. Verdachte had in de Telegraaf onder de kop Gestapomethoden een artikel ge schreven, waarin hij kritiek oefende op de door de Haagse politie gevoerde me thode van 'onderzoek in de zaak-majoor K. Voorts had hij ietwat denigrerend ge schreven over een procureur-generaal, „wiens normbesef en verantwoordelijk heidsgevoel door vijf jaar bezetting wa ren gestoord". NIET BEWEZEN De Arnhemse rechtbank had in deze laatste zinsnede een belediging gezien van de Haagse procureur-generaal mr. D. van Gilse en veroordeelde verdachte deswege tot vijftig gulden boete. De pro cureur-generaal bij het Arnhemse ge rechtshof achtte bovendien de beledi ging van de Haagse politie bewezen en eiste honderd gulden boete. Het Hof heeft nu beide beledigingen niet bewezen geacht. De bewuste zin snede over het gestoorde normbesef van een procureur-generaal vond het Hof niet beledigend voor de Haagse procu reur-generaal, omdat de schrijver van het artikel niet klaarblijkelijk op deze functionaris het oog heeft gehad. Op het kruispunt Hofke-Urkhovense- weg te Eindhoven is gisteren de 23- jarige M. Smits uit Wanrooi met zijn bromfiets in botsing gekomen ..met een van rechts komende vrachtauto. De jongeman werd zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het Bin- nenziekenhuis is overleden. MILAAN (AP). De Italiaanse staatsspoorwegen hebben gisteren tien tallen koelwagens naar Nederland, De nemarken, België en West-Duitsland gestuurd om grote hoeveelheden boter op te halen. In Italië heerst een groot botertekort. Om aan dat botertekort het hoofd te bieden heeft de Italiaanse regering het goedgevonden, dat er veel boter wordt geïmporteerd. Men verwacht dat er on geveer tien miljoen pond boter, voorna melijk uit Denemarken zal worden in gevoerd. maximum van menselijke consciëtie. De regering heeft er geen schuld aan dat MR. DE GRAAF (kath. v.): er is geen inbreuk gemaakt op het politiek asiel recht. Dit is overtuigend voor de grote meerderheid van de K.V.P.-fractie. Wat betreft de gevoerde acties was mr. De Graaf het geheel eens met de socialist De de buiten het parlement gevoerde actie de positie van de verstekelingen heeft veranderd. Het is niet oirbaar dat een op zichzelf juiste regeringspolitiek onder- van recht en wet, maar ook volgens een worpen wordt aan een politiek spelletje, Vervolg van pag. 1 toen rnet het voorschip diep in het water. De Deense viskotter Solglint, geladen met paling, sloeg 's ochtends vijftig mijl ten noordoosten van het vuur schip Terschellingerbank lek. Het schip raakte terstond zinkende. De sleper Zuidzee van Doeksen zou het proberen te bergen. De bemanning van drie of vier kop pen kon overstappen op het zusterschio Valde. De Duitse reddingboot Theo- dor Heusz vertrok uit Borkum om de opvarenden van de Valde over te nemen. AMSTERDAM (ANP) Het s.s. Zui derkruis van de stoomvaartmaatschap pij Nederland zal, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, zaterdag 18 ok tober onder commando van kapitein A. Haitsma, met 660 emigranten van Am-e sterdam naar Australië vertrekken, nemen." De~'Th.~ Adler"Svan HoimTlag OET noodweer bracht vele schepen in -*--1 een benarde positie. Nergens van zee werden er echter slachtoffers ge meld. Steeds waren er reddingboten, slepers en andere schepen in de buurt om de zeelieden op te pikken wanneer zij met de ondergang werden bedreigd. Een zeventig Duitse en andere schepen namen na de berichten over de stormachtige wind het zekere voor het onzekere en zochten bescherming in Cuxhaven. Een speelbal van de wind was het 7273 ton metende Franse gouvernementsschip Briangon dat in ballast voer. De motor was onklaar geraakt, waardoor het uit de koers sloeg. Mensen op het strand bij Petten zagen de Fransman als een spookschip uit de striemende regen opduiken. Het schip kwam tot op een mijl onder de kusi. Teder ogenblik kon het op het strand lopen. De sleepboot Cycloop, die al in zee was op weg naar de Gudrun, veranderde Van koers en stoomde samen met de Hector en de Stentor, eveneens van Bureau Wijsmuller te IJmuiden, naar de Briancon. De kapitein had nog hoop het zelf te kunnen klaren en daarom vroeg hij het drietal alleen hem te blijven konvooieren. Aan het eind van de middag begon de motor weer te werken en geholpen dooi de ebstroom kon de Fransman de kust ontwijken. Hij zette daarop koers naar IJmuiden. De 2990 ton metende Th. Adler Svan Holm die twee lekke ruimen had, moest in het begin van de avond een s.o.s. uit zenden. Later meldde zij dat het nood- verlceer als geëindigd kon worden be schouwd. De bemanning was er in ge slaagd de pompen in gereedheid te brengen zodat het schip drijvende gehou den kon worden totdat de sleepboot Holland zou aankomen. De sleper van de rederij Doeksen verwachtte om ongeveer twee uur 's nachts op zeventig mijl van het lichtschip Spurn te zijn. de plaats van het Deense schip. Vóór de Holland er echter was, moest een van de twee trailers, die in de buurt waren gebleven een deel van de bemanning aan boord Bij de Shetlandse eilanden kwam de Russische treiler Srt 4442 in nood te ver. Keren Hij seinde dat hij dringend hulp nodig had. De Srt 4442 bevond zich twee Unst noordoosten van het lichtschip Een onbekende kleine kunstvaarder raakte op ongeveer 55 mijl ten noord noordoosten van Ameland in moeilijk heden. Het Poolse schip Generaal Bern meldde dat het uit de lichtseinen van de kustvaarder had opgemaakt dat het roer was weggeslagen. Voor de zeker heid bleef het in de buurt De Duitse reddingboot Hermann A. Pelt zette koers naar de coaster, maar moest even later terugkeren wegens moeilijkheden mei de stuurinrichting. Uit Oostmahorn voer daarop de reddingboot Insulinde uit. In het Skagerrak werd de Deense trei ler Hansine III vermist. Het laatste wat men van dit schip had vernomen, waren noodseinen. In de Nederlandse binnenwateren leidde het slechte weer tot de onder gang van een beurtschip. Op de Nieuwe Meer bij Amsterdam sloeg het 56 ton metende vaartuig om. De twee opvaren den konden door een collega worden op gepikt. Het vrachtgoed werd wijd en zijd over het water verspreid en dreel af in de richting van Badhoevedorp. De metershoge golven op de Noordzee trokken overigens tal van belangstellen den naar het strand. Op de Schevemngse boulevard keken honderden, van wie velen in plastic gehuld, geboeid naar het beukende water.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5