l'&eEïVI Provinciale Bijbeldag te Vlissingen KRIS Kalme aanvoer op Zeeuwse veilingen Victoria Boer maaide lustig andermans gerst VROUWEN! Leden van raad Terneuzen luchtten hun vroede harten door Zeeland Grote export van uien Einde van kwestie- Grootenhuis ««"el m 1 m 1 xssz-t~ïs> m m I Voor uitvoering belangrijke taken nieuwe leden nodig Geen nieuivs - geen krant Yrtjdag 17 oktober 1958 Boter en haas ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET Gemeente Domburg verkoopt huizen Dukw een vaartuig zegt politierechter Militairen reden om beker Gezinstveek in Brouwershaven POLITIERECHTER MIDDELBURG WOLFEDERATIE m,e di tatie Wegproblemen DE COLLECTEBUS RAMMELDE Vlissingen paraat V er wondingen Kloosterbalsem Straatverbetering in Brouwershaven FLITSEN UIT DE TUINBOUW Altijd Altijd ovenvers - even lekker! AANVOER MOESAPPELS BLOEMKOOL |_JET IS een tegelijk verblijdend en pijnlijk bericht, dat de prijzen van boter en kaas hoger worden. Verblij dend, omdat daaruit blijkt, dat er een opleving komt op de zuivelmarkt, die in de loop van dit jaar ineenstortte, waardoor onze landbouw en onze ge hele economie grote schade leed. Maar pijnlijk, omdat dat toch weer een prijsstijging is in een tijd, waarin wij daaraan bepaald geen behoefte heb ben, omdat elke prijsverhoging een me deoorzaak kan zijn, die het loonfront in beweging brengt. Want op dezelfde dag lezen wij, dat de prijsindex van half augustus tot half september een punt is gestegen, althans als men de AOW uitschakelt. Wij moeten bij dit alles bedenken, dat dit voorjaar de boter- en kaasprij- zen belangrijk gedaald zijn teneinde de binnenlandse afzet te stimuleren. Dit schijnt geen succes geweest te zijn. Doch dat zou kunnen uitwijzen, dat er in tal van gezinnen ook geen ruimte was, om het verbruik van deze artike len op te voeren. Een verzadiging met deze artikelen kunnen we immers moeilijk als oorzaak daarvan veronder stellen. |_JET ERNSTIGST vinden wij de prijs verhoging voor de kaas, die tot de nuttige voedingsmiddelen behoort. Voor boter kunnen zij, die de prijs toch al niet te hoog vonden en die dus niet tot de grote massa der margarinever bruikers behoren, in dit voedins- middel vluchten. Wij moeten afwachten, hoe dit alles zich ontwikkelt. Er kunnen nog mee vallers naar de andere kant komen, omdat er op verschillende punten ver schijnselen zijn, die een vleug van op timisme wettigen. Als deze vleug ver sterkt zou kunnen worden door een prijsdaling hier en daar waarop toch uitzicht mag bestaan, nu minister Zijl stra de prijsbcheersing enige vrijheid gaf zouden bepaalde moeilijkheden op het loonfront voorkomen kunnen worden. Advertentie Industrie, veren, stadskaart, wegen Advertentie. B.VO ,fi.STW (Van onze correspondent) DOMBURG. De gemeenteraad van Domburg heeft gisteravond besloten zes woningwetwoningen aan de Kanonie- straat te verkopen aan de huidige huur ders. Aan het besluit tot verkoop werd de bepaling verbonden, dat de woningen niet als handelsobjecten mogen worden gebruikt. De kopers zijn de heren P. Brand, A. Provoost, W. Provoost, A. Maranus, A. Provoost en J. Maas. De prijzen variëren van 4000 tot 4900 gulden. Besloten werd aan de nieuwe straat in het uitbreidingsplan Driehoekje de naam Singel te geven. Een nieuwe vleeskeuringsverordening werd vastgesteld. In re woonruimtecommissie werden herbenoemd de heren A. Geertse, J. Pas- senier, A. C. Hoevers en P. de Pagter. In de vacature P. v. d. Welle (niet her kiesbaar) werd de heer L. Maas Pzn. be noemd. In de middagvergadering heeft ds. E. Durkstra uit Middelburg gesproken over kerk en zending op Nieuw-Guinea en het werk van het Bijbelgenootschap. Overwogen wordt volgend jaa'r de Bijbeldag in Terneuzen te houden. Advertentie Mevr. S. C. de Casembroot-ba-|Op de foto links van de presidente, Ipresidente de secr. binnenlandse ronesse v. d. Feltz presideerde gis-1de secretaresse mevr. D. H. v. d. organisatie mr. P. J. Scheele. teren de Bijbeldag te Vlissingen. Kleine Mulder en rechts van de Rechts op de voorgrond ds. J. iKarelse te Goes. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. Het gaat niet best met de actie tot werving van nieuwe leden van het Nederlands Bijbelgenootschap. Enkele jaren geleden bereikte men nog een jaarlijkse ledenwinst van ongeveer vijf honderd, doch dit jaar boekte men slechts 284 nieuwe leden, uitge zonderd diegenen, die door bijzondere acties werden gewonnen. Het N.B.G. heeft zich o.a. drie taken ge steld: de uitgave van een op een ge luidsband gesproken Bijbel voor blinden, de uitgave van Bijbelgedeelten met illus traties en de uitgave van het Nieuwe Testament als pocketboek. Wil men deze taken uitvoeren dan zal het ledental met minstens 20.000 moeten toenemen. Deze vrij sombere woorden sprak gis teren de adjunct-secretaris van het Ne derlands Bijbelgenootschap, de heer W. R. Scheuing op de te Vlissingen gehou den Bijbeldag van het N.B.G. in Zeeland. De heer Scheuing wekte de afdelings besturen op tot het ontwikkelen van grote activiteit. De voorzitster van de afdeling Zeeland, van het N.B.G., mevrouw S. C. de Casem. brootbar.esse v. d. Feltz kon helaas slechts een gering aantal afdelingsbe stuurders welkom heten. Zij wees in haar openingswoord vooral op de noodzaak van eendrachtige samenwerking, waar door een betere werkwijze wordt ver kregen. Het voorstel van de afdeling Enschede om kringbesturen in te stellen en dis- trictsgewijs te vergaderen, zal nader door het bestuur worden bezien. Vooraf was hierover uitvoerig van gedachten gewis seld. Uit het verslag van de secretaris der binnenlandse organisatie, de heer mr. P. J. Scheele, bleek dat de colportage-arbeid ongekende mogelijkheden biedt. In 1957 werd door de rijdende Bijbelhuizen voor 92.000 aan Bijbels geplaatst. In de eerste acht maanden van 1958 was dit bedrag reeds 79.000 gulden. De samenwerking met buitenlandse Bijbelgenootschappen werd gememoreerd Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG. De politierechter te Middelburg heeft gisteren uitspraak ge daan in de zaak tegen de aannemer G. van O. te Werkendam en deze vrijge sproken. Dit betekent, dat een dukw het amphibievoertuig, zoals de gealli eerden in de laatste wereldoorlog ge bruikten als een vaartuig en niet als een voertuig moet worden gezien. Tegen de firma van O. werd in 1956, toen zij aan de zeewering tussen Dom burg en Zoutelande werken uitvoerde, proces verbaal opgemaakt, omdat een chauffeur met een dukw op de openbare weg was verschenen, terwijl hij niet in het bezit was van een motorrijtuigen belastingkaart. De belastingén dienden toen een vordering van 990 in voor een geheel jaar. De rijksadvocaat eiste vorige week ter zitting een boete van 30. hoewel een belastingambtenaar destijds geen raad met. het geval had geweten, omdat het rijdende vaartuig geen kenteken had. (Van onze correspondent) BERGEN OP ZOOM. Als onderdeel van de wedstrijden om de Kolonel van de Kroon-beker reden woensdag de brigades Breda. Terneuzen en Bergen op Zoom van de Kon. Marechaussees een oriën tatie- en kaartleesrit, over een afstand van ongeveer 120 kilometer. De start was te Roosendaal, waar de 60 kilometer lan ge kaartleesrit begon. Dit gedeelte ein digde in Zundert; daar begon het oriën tatiegedeelte met als finish het districts bureau te Bergen op Zoom. Van elke brigade deden drie jeep-teams en vijf motorrijders mee. De brigade Breda won met 35 punten. Tweede werd terneuzen met 28 punten, derde Bergen op Zoom met 27 punten. De individuele prijzen waren: Motorrijders: 1. Mar. Hengeveld, Breda 2 Meyer, Breda; 3 Borstelaar, Terneuzen; 7 Ti?-s-e' Terneuzen; 5 Opperwachtmees ter Wijnen. Bergen op Zoom. Jeeps: 1 Bijl—Bresky. Bergen op Zoom; 2 wachtmeester Van LeeuwenBoersma. Breda; 3 Roomen—Heynder. Terneuzen; na afloop reikte de majoor Walraven de prijzen uit. (Van onze correspondent) BROUWERSHAVEN. Deze week staat Brouwershaven in het teken van het gezin. Het comité bejaarden, de bond van plattelandsvrouwen en de hervorm de vrouwenvereniging nemen aktief deel aan de gezinsweek. Dinsdagavond was er in het jeugdge- bouw een bijeenkomst van ouders en leerlingen vafi de zondagschool. Na een demonstratie met het flanelbord spraken mevrouw en dominee Groot over: „De godsdienstige benadering van het kind". Woensdagmiddag hebben de leden van de bejaardensocieteit een bezoek ge bracht aan het rusthuis „Duinoord" te Haamstede. Gisteravond werd de film .Mensen tussen twijfel en vertrouwen" vertoond. De film stelde de kernvragen van het menselijk leven aan de orde en liet de plaats die het geloof inneemt, dui delijk uitkomen. Vanavond spreekt mej. Onderdijk voor de Plattelandsvrouwen over ..De vrouw als inkoopster". Morgen middag is er gelegenheid in het jeugd- gebouw de prijzen van de verloting te zien, die zal worden gehouden voor het onderhoud van het jeugdgebouw. Begin worden volgend jaar gemaakt met zal een toernee een kleurenfilm. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG Een bijzon der vreemd geval met een perceel grond in de omgeving van Hulst is gisteren tijden de zitting van de Middelburgse politierechter tot een oplossing gekomen. Dit kwam doordat de politie rechter, mr. B. S. Sieperda, de landbouwerszoon B. B. uit Hulst terzake van stroperij confojm de eis tot een maand hechtenis ver oordeelde. B. had namelijk dief stal van een flinke oppervlakte gerst op zijn geweten. De officier van justitie, mr. J. L. Andrea, schetste hoe een en ander in zijn werk was gegaan. Het perceel grond was eigendom van de moeder van de verdachte, de wed. B. Haar zoon, die pachter was, gaf op zijn beurt de in gebruik aan de familie B. Op een ge geven moment had de drinkgrage zoon echter geld nodig en daarom deed hij Afloop verkoping in W emeldinge Gisteren is ten overstaan van notaris J. C. Kram uit Kapelle, te Wemeldinge voor de erven J. de Mul publiek ver kocht: een woon- en winkelhuis en erf, groot 3 a. 50 ca. De hoogste inschrijver was de heer C. Dagevos Gzn. te Wemel dinge voor f9.010,—. Koper werd de heer C. van Nimwegen voor f 12.100,alles vermeerderd met de bekende onkosten. GOES. Vandaag wordt in Goes de algemene ledenvergadering van de af deling Zeeland van de Nederlandse Wol- federatie gehouden. Ir. J. A. Haverhals. directeur van de N.W.F., zal mededelin gen doen over het werk der federatie en dr. G. Grootenhuis te 's-Heer Arends- kerke zal een causerie houden over de schapenteelt. In ELLEMEET is de bejaardensociëteit weer gestart. Namens het comité heeft ds. A. v. d. Ban de eerste bijeenkomst geopend met een hartelijke toespraak. In het Hervormd verenigingsgebouw te SCHARENDIJKE heb ben de Hervormde zondagsscholen van ElJe- meet en Scharendijke een ouderavond ge houden, die onder leiding stond van ds. A. v. d. Ban. De heer A. Kroese. directeur van de Nederlandse Zondagsschoolvereniging hiel een causerie over zondagsschool en ge zin. Hij vestigde er de aandacht op dat de godsdienstige opvoeding vooral een taak is van het gezin. De zondagsschool heeft echter ook grote betekenis. Na de pauze werd een film over het land van de Bijbel vertoond. In SCHORE is nu ook een bejaarden sociëteit. Voortaan zullen de mensen boven de 65 in deze gemeente elke woensdagmiddag terecht kunnen in het verenigingsgebouw om zich aangenaam bezig te houden. Een damescomité zal zorgen voor een attractie. Van onze correspondent DOMBURG. ,,Er gebeurt niets in Domburg", zei burgemeester mr. W. J. E. Crommelin gisteravond in de vergadering van de gemeenteraad van Domburg, toen een dér raadsleden er op aandrong, dat de burgemeester journalistieke eigenschappen ten toon zou spreiden door een gemeenteblad vol te pennen. ,,'t Is al vele maanden geleden, dat er een nummer van het gemeente blad is verschenen", merkte het raadslid op. ,,U hebt gelijk", antwoordde de bur gemeester, „maar als er geen nieuws is. kunnen we toch ook geen krant laten verschijnen De burgemeester zegde toe in de ,,redaktievergadering" van het ge meenteblad (de vergadering van B. en W.) de verschijning van de krant aan de orde te zuilen stellen. afstand van de pacht, waardoor hij 5000.van zijn moeder ontving.. De grondkamer keurde deze transactie goed en de fam. B. ljiet niets van zich horen. De boomkweker J. M. de B. werd toen pachter en hij zaaide gerst in. Op hetzelfde perceel ging de familie^ B. daarna haven inzaaien. En tegen de tijd dat het gewas rijp was, kwam de zoon van de wed. B. plotseling opdagen om het gewas te maaien en de hele zaak met een auto weg te brengen. Omdat het hier een economisch waar devol goed betrof, meende de officier, dat hier materieel gezien van dief stal gesproken moet worden. Hij vroeg een maand hechtenis, waarmee de politierechter akkoord ging. De vishandelaar J. N. uit Yerseke was flink aangeschoten toen hij 11 juli in Axel op een drukke weg, die bovendien langs een kanaal loopt, door de politie uit zijn auto werd gehaald. Hij had bij familie een vrachtje mosselen afgele verd en als dank een aantal flesjes bier aanvaard en op staande voet leeg gedronken. Mr. Andreae vroeg drie weken hechte nis met drie jaar proeftijd, 100 boete, drie maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, alsmede toezicht van het C.B.A. De politierechter vonniste con form met uitzondering van de ontzeg ging, die hij op een maand bracht. Toen een Terneuzense politieagent na afloop van zijn diensttijd in zijn tuintje met een buurman stond te praten, zag hij een man rond een gebouw in de buurt scharrelen. Na verloop van tijd ging de politieman eens poolshoogste nemen en toen bleek, dat de vreemde een overigens weinig gewild artikel in de inbrekers wereld had meegenomen: een drempel. De dader was de Terneuzenaar L., die conform tot 25 boete werd veroordeeld. (Yan onze correspondent) TERNEUZEN. De raad van de gemeente Terneuzen kwam gister avond in openbare vergadering bijeen. Nadat de voorzitter, burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen, de vergadering geopend had, werd het nieuwe lid van de raad voor de s.g.p., de heer F. Dieleman, beëdigd. Hierna wenste de voorzitter een woord van herdenking te wijden aan het overlijden van Paus Pius XII, die een zo grote werker voor de vrede was geweest. Hij immers had steeds gewaarschuwd tegen het nationaal- socialisme en het communisme. De burgemeester betuigde zijn deelne ming aan het rooms-katholieke gedeel te van de gemeente, met het verlies dat het geleden had. De heer W. J. Weterings (kvp) wenste nadere inlichtingen over de classicale rekening, hij vond die niet duidelijk genoeg. De voorzitter zei, dat daar in de begroting nog nader over zal worden gesproken. De heer P. Fijn van Draat (wd) vroeg naar het veilig verkeer voor de scholen, waarop het antwoord luidde dat dit in de les roosters zal worden opgenomen. De heer Weterings vroeg of er ook aan dacht was besteed aan het beschik baar stellen van industrieterreinen te Sluiskil. De heer J. de Feijter (chu) informeerde naar de verhoging van de zeewering, waarop de voorzitter zei, dat dit het gebied van de Rijks waterstaat was, maar dat dit zo spoe dig mogelijk zal geschieden. De heer Camps vroeg nadere inlichtingen over het onbepaald verlengen \ran de lening voor de woningbouwvereniging „Werkmansbelang". De voorzitter gaf hierop ten antwoord, dat dit onbe paald betekent, dat de lening met een maand kan worden opgezegd en direct als het niet meer nodig zou zijn. De voorzitter gaf kennis van een brief, die van het gemeentebestuur van Westdorpe was binnengekomen, om samenwerking te verkrijgen in de actie voor de vrije veren en om een afgevaardigde uit de vereniging van burgemeesters en secretarissen naar Den Haag te zenden. De heer Wete ring was van mening, dat ook andere delen van Zeeland hierover geraad pleegd moeten worden, doch de voor zitter achtte dit van i.meer belang voor Zeeuws-Vlaanderen. De heer Camps vroeg of het niet mogelijk zou zijn kaartjes van Ter neuzen te laten drukken. De voorzit ter gaf toe, dat dit wenselijk zou zijn, maar dat deze, hopelijk door de snelle groei van de gemeente, spoedig weer verouderd zouden zijn. Wethouder M. de Vos (pvda) was het met de heer Comps eens, dat in andere grote plaat sen, deze kaarten via de boekhandel verkrijgbaar zijn, en stelde voor een kleine folder met kaart te laten drukken. De heer M. van Lange velde (a.r.) gaf als zijn mening, dat dit meer het ter rein van de V.V.V. was. De voorzitter hoopte dat deze zaak er een zou wor den van particulier initiatief. De heer A. de Meijer (k.v.p.) merkte op dat vooral de havens goed aangegeven dienen te worden. Op haar verzoek werd eervol ontslag verleend aan mej. C. van der Peijl, on derwijzeres aande o.l. school. Tot vak man eerste klasse timmerman werd met 14 tegen 3 stemmen benoemd de heer J. Blok. Met algemene stemmen benoemde de raad met ingang van 1 november tot openbaar onderwijzer te Sluiskil de heer J. W. Schouten te Bussum, en als onderwijzeres aan de openbare u.l.o.-school te Terneuzen de heren K. Weijland en D. J. van Nieu- wenhuysen. Tot leraren aan de gymna siale afdeling van het Peter Hondius- lyceum 'werden benoemd de heren K. H. Cohen en E. Popelier. Zonder hoof delijke stemming ging de raad over tot het verkopen van percelen grond aan de Industrieweg, de Nassaustraat en in de Nieuw-Othene- en Serlippenspolder. Ook ging de raad akkoord met het elektrificeren van onrendabele gebie den, met de wijziging van de destruc tieverordening en met het onbewoon baar verklaren van een woning aan de Tholenstraat. De vaststelling van het aantal uren voor het vakonderwijs in de nuttige handwerken aan de o.l. school te Sluiskil gaf evenmin reden tot stemmen, evenals de verlenging' van de gegarandeerde rekening-courant-over- eenkomst voor de woningbouwvereni ging „Werkmansbelang". Bij de rondvraag vestigde de heer Camps de aandacht op het drukke punt Axelsestraat-Julianastraat-Kerk- hoflaan en vroeg naar de mogelijkheid om daar verkeerslichten te plaatsen. De heer De Meijer was bang, dat er ook voor andere drukke punten in de gemeente dan dergelijke aanvragen zouden komen. Wethouder De Vos zei, dat de bevolkingsdichtheid hier niet groot genoeg voor was en bovendien is de Axelsestraat een voorrangsweg. De voorzitter achtte de verkeersdichtheid niet groot genoeg voor het plaatsen van verkeerslichten. De heer F. S. Henry (p.v.d.a.) vroeg of de weg Terneuzen-Zaamslagveer, die te smal is, en zeer slecht, niet verbe terd kon worden; nu de trambaan weg genomen is, is er ruimte om hem te verbreden. Dit kon dan in samenwer king met de gemeenten Axel en Zaain- slag overlegd worden. Voorzitter zei, dat dit reeds met de A.N.W.B. bespro ken was en het in de bedoeling van de provinciale waterstaat ligt, om deze weg te verbeteren. De heer Weterings zou de weg van de Moffenschans naar de Dokweg graag verbeterd zien. Wethouder De Vos gaf toe dat dit nodig was, maar dat de fi nanciën het niet toelaten. De plannen hiervoor zijn klaar, maar het geld ont breekt. De weg naar het Zwaantje, waar de gemeente eigenaar van is, moet ook worden vernieuwd en hij achtte het, nu een noodoplossing zou worden gemaakt, weggegooid geld. „Wees sterk en heb goede moed" Jozua 1 vers 6a. Het behoeft ons volstrekt niet te verwonderen, dat Jozua met enige huiver de leiding overnam van de grote Mozes om het volk Israels het land Kanaan binnen te leiden. De beslissing van de geschiedenis Israei6 stond immers voor de deur. In zulke moeilijke ogenblikken geeftonze tekst uitkomst. Jozua heeft uit deze woorden ongetwijfeld de nodige kracht geput- Ook in ons leven zijn er momen ten, dat wij moeilijke beslissingen hebben te nemen. En wij zullen ook wel eens met een bezwaard hart rondlopen. Maar laten wij sterk zijn en de goede moed bewaren. Onze goede God Zelf helpt ons. Laten wij dat maar goed in het oog houden. Dan behoeven wij ook niet bevreesd te zijn. Advertentie Advertentie MIDDELBURG Geref. Vrouwenvereniging MIDDELBURG. De kring Walcheren van de Gereformeerde Vrouwenvereni ging hield êen vergadering in de Bogard- zaal te Middelburg. Mej. Van de Grien uit Rotterdam behandelde het onder werp: „Ben ik een gelukkig mens?" In SOUBURG draagt men het Christelijk onderwijs een warm hart toe. Dit blijkt wel uit de opbrengst van de Uniecollecte in deze gemeente. Het prachtige bedrag van f 876,75 werd bijeengebracht. In ZONNEMAIRE bracht de reclasseringscollecte f 50,07 op. De jaarlijkse campagne voor het Rode Kruis bracht in SINT PHILIPSLAND f 2219,50 op. hetgeen neerkomt op 441,1 procent van het streefbedrag. St. Philipsland is verhoudings gewijs weer de gemeente met de hoogste op brengst van Nederland. De zijden erewimpel blijft dus in St. Philipsland. Voor de vijfde achtereenvolgende maal werd deze wimpel behaald. Bravo! In WAARDE werd voor het P.I.T. f 32,10 gecollecteerd en de Zeeuw se collecte bracht in deze gemeente f 35,80 op. In SINT PHILIPSLAND heeft de Zeeuwse collecte f 246,55 opgebracht. Ook in NIEUWDORP werd voor het P.I.T. gecol-1 lecteerd. De inhoud van de bussen was f 276. Op alle bedreigde punten in Vlissin gen heeft men uitgebreide voorzienin gen getroffen. Het dijkleger is ten vol le paraat en op de boulevard Evertsen liggen de zandzakken hoog opgetast. Behalve de twee gaten in de bazalt glooiing zij ner ook verzakkingen in het trottoir. In de dijk bij Westkapelle is eveneens schade ontdekt en wel in het gedeelte tussen de lichtopstand en de golflinks van Domburg. Een groep dijkwerkers van 15 tot 20 man heeft tot het opkomen van de vloed op dit punt voorzieningen aangebracht die het opkomende water moesten stuiten. Op het bedreigde punt in Westkapel le is vannacht een wachtpost van drie man achtergebleven die zich gereed ,hield bij elk alarmerend verschijnsel de mannen van de ploeg' direct te dien oproepen. GOES. Er blijft sprake van een grote export van Nederlandse uien. Lange tijd lag het wekelijkse kwantum dat de grens over ging rond vijf miljoen kg, maar de laat ste weken is dit zelfs gestegen tot rond zeven miljoen kg per week. In de prijs zit echter nog vXinig gang, integendeel, deze is In ver gelijking met twee tot drie weken geleden weer iets gedaald. Zo valt het op het ogenblik niet mee om voor het landsgewas produkt meer te krijgen dan vijf cent per kg. en. voor de de export geschikte middelkwaliteit ligt de prijs rond zeven cent per kg. Deze prijzen liggen wel iets hoger dan tijdens het dieptepunt van dit seizoen omstreeks begin september, maar zij zijn toch ook ongeveer 1 cent per kg. lager dan enkele weken geleden. De totale Nederlandse uienoogst wordt voor dit jaar geschat op 200 miljoen kg. In het seizoen 1957—58 was het totale aanbod 172.800.000 kg. en in 1956—57 173.570.000 kg. Deze cijfers laten wel zien dat er ook inderdaad elke week veel uien de grens over moeten, wil alles tij dig geruimd kunnen worden. Voor de toekomstige prijsontwikkeling hangt echter alles af van de weersom standigheden in de komende winter Als het koud wordt, dan stijgt de vraag naar uien en dat komt uiteraard de prijs ten goede. Als er echter sprake is van een kwakkelwinter dan is dat ook merkbaar in de vraag naar uien. Tegen de betrekkelijk lage prijzen van het ogenblik is er voor de Nederlandse uien belangstelling in grote delen van de wdreld. Dat bewijzen o.a. de exportcij fers van het Ujjvoer Controle Bureau voor Tuinbouwprodukten over de week van 28 sept. tot 4 okt. In deze periode was West-Duitsland weer de grootste buitenlandse afnemer. Het totale kwantum, dat in die week werd geëxporteerd bedroeg 7358 ton. Hiervan ging naar West-Duitsland 3176 ton, Luxemburg 9 ton. Engeland 3011 ton Frankrijk 2 ton. Zweden 75 ton. West- Indië 157 ton, Afrika 223 ton. Cuba 596 ton, Midden-Amerika 104 ton en Hong kong 5 ton. De afzet op de binnenlandse markt is van weinig betekenis. In ons land vindt men het over het algemeen nog te vroeg voor uien. Hiervoor moet het eerst kou der zijn. De binnenlandse markt is echter voor dit produkt nooit een laktor grote betekenis geweest. waar vuil in komt. kunnen ernstige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes die ontsmet en geneest J Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja, die pij nen doen verdwijnen door het ge bruik van TOGAL, de grote pijn- verdrijver. TOGAL is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apotheek en drogist, f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Eigen nieuwsdienst) GOES. Naar het zich laat aanzien, zal binnen zeer korte tijd het reeds vele maanden durende conflict bij de Stichting Provinci ale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, een conflict dat zijn hoogtepunt vond, toen door het be stuur van de stichting aan de ad junct-directeur, dr. G. Grooten huis niet op zijn verzoek eer vol ontslag werd gegeven, tot een oplossing komen. In de afgelopen maanden hebben tus sen beide partijen besprekingen plaats ge vonden, die er hoogstwaarschijnlijk ten slotte toe zullen leiden, dat aan het con flict een einde komt. Dat de situatie, zoals deze bestond voor het ontstaan van het conflict, toen dr. Grootenhuis, adjunct-directeur van de dienst was, zal worden hersteld, ligt ech ter niet in de lyn der verwachtingen. (Van onze correspondent) BROUWERSHAVEN. Op het ogen blik vindt in Brouwershaven een zeer belangrijke verbetering plaats aan het wegdek van de straten bij de markt en de haven, terwijl ook het marktplein zelf wordt herstraat. Gelijktijdig met de her nieuwing van de bestrating wordt een nieuwe riolering aangelegd. Het ligt in de bedoeling, dat binnen kort een verbeterde straatverlichting zal worden aangebracht en op belangrijke punten zullen „kwikdamplampen" worden gebruikt. KOUDEKERKE Bejaardensociëteit. Donderdag 30 okto ber, 's middags twee uur zal in het ge meentelijk verenigingsgebouw de offici ële opening plaats hebben van de bejaar densociëteit. (Van onze fruitteeltmedewerker) GOES. Enorm groot zijn de verschillen in de fruitteelt als men het ene jaar met het andere vergelijkt. Iedere teler, handelaar en consument weet dat 1957 een abnormaal jaar was op fruitgebied. De oogst in grote delen van ons land was mislukt en ook in het buitenland was dit het geval. Er waren weinig appels en peren en de prijzen lagen hoog. De Zeeuwse telers konden' hiervan profiteren want in deze provincie was de oogst redelijk goed, zeker voor de appels. Dit jaar is er overal veel fruit en nu zijn de prijzen op een diepte punt gekomen. Hoèwel we niet de beschikking hebben over uitvoerige Mjfers van alle na-oorlogse fruitoogsten, geloven we toch dat de prijzen na de oorlog in het najaar nog niet zo laag zijn geweest als thans het geval is. Advertentie ticrp0 garandeert U de versheid Het is een grote vraag, hoe de toe komstige prijsontwikkeling zal zijn. Ze ker is wel, dat er nog lange tijd veel fruit zal worden aangevoerd aan de vei lingen. Als men de cijfers ziet van de oogsten in het buitenland, dan blijkt steeds opnieuw dat de oogst groter is dan men had verwacht. Zo werd b.v. in West-Duitsland de appeloogst aanvanke lijk geschat op 1.700.000 toon, tegen het vorig jaar ruim 400.000 ton en in 1956 ruim 1.500.000 ton. Dat was dus reeds een groot verschil. De jongste raming van de Westduitse appeloogst is echter op nieuw hoger dan de voorgaande, want nu rekent men er op dat er ruim 1.900.000 ton appels in West-Duitsland groeien. VRAAG NAAR COX S ORANGE Toch zien we dat er in West-Duitsland nog altijd vraag is naar een goede Ne derlandse appel. Cox's Orange Pippin wordt dan ook regelmatig naar dit land verladen en de prijs van dit ras kon op de Zeeuwse veilingen opnieuw ietwat aantrekken. De beste kwaliteiten van dit ras kwamen boven 40 cent per kg. Het ziet er thans naar uit, dat de grootste dagaanvoeren van dit ras voorbij zijn. Er is zelfs sprake van een belangrijke ver mindering van het aanbod. Ook naar Engeland worden nog regel matig appels geëxporteerd verladen en dan ook weer in hoofdzaak Cox's Orange Pippin, een ras, dat zich best houdt. Hoewel er elke dag in de afgelopen week op de Zeeuwse veilingen een be hoorlijk aanbod was van appelen en pe ren, kan toch niet worden gesproken van een grote aanvoer, integendeel de aan voer was zelfs kalm. De goudreinette is thans het voornaamste ras en er zijn heel wat telers welke slechts geleidelijk rui men. Ook hier zien we weer een groot verschil met het vorig jaar. Toep was omstreeks deze tijd het aanbod belang rijk hoger dan op het ogenblik. Toen wilde men zo vlug mogelijk ruimen. Nu liggen de zaken heel anders. Er blijkt bij de telers steeds meer de neiging te bestaan om de aanvoer te brengen op de zgn. „hoofddagen." Dat zijn in Goes de dinsdag en de donderdag en in KapelleBiezelinge de maandag, woensdag en vrijdag. In haar laatste mededelingen aan de leden heeft de veiling Goes er echter nog eens nadrukkelijk op gewezen dat hier toe toch beslist geen aanleiding behoeft te bestaan. In een uitvoerig prijsoverzicht wordt aangetoond, dat er geen sprake is van hogere prijzen op de zgn. hoofddagen in vergelijking met de zgn. „tussendagen". Zo ligt het in Goes en zo ligt het ook in KapelleBiezelinge. Voor de kopers is het belangrijk, dat er steeds een voldoende aanbod van fruit is maar in verband met de gang van zaken op de veilingen is het ook noodzakelijk dat er een werkverdeling is. Op het ogenblik zijn er veel handappe len en -peren te koop en dan in het bij zonder rassen als Cox's en Sterappel by de appels en Legipont, Conference en Doyenne du Comice bij de peren. Er «ijn echter ook toenemende aanvoeren van moesappelen en stoofperen. Bijzonder geschikt om te verwerken tol appelmoes is de goudreinette. De fabrie ken kopen op het ogenblik tienduizenden kilo's van dit ras om te verwerken tot appelmoes. Bij de stoofperen zijn het Saint Remy en de Gieser Wildeman, welke naar voren komen. We zouden niet van vergelijkingen met het seizoen 1957, maar voor het stoofpeer ras Gieser Wildeman kunnen we de ver leiding niet eerstaan. Deze kwam vorig jaar praktisch niet beneden .een gulden per kg. Op het ogenblik gaan ze op de veiling van de hand voor rond 20 cenl per kg. Tenslotte zouden we er de aandacht op willen vestigen dat er thans met name in Goes en Middelburg ook regelmatig mooie partijen bloemkool op de veilingen worden aangevoerd. Ook elders in het dit produkt66" toenemende invoer van

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3