Geen beperkende bepalingen t. a.v. gehuwde ambtenares HUIS Meningen over Meesters en Meer Verbetering van belangrijk en gevaarlijk kruispunt Annexatie van Kloetinge ter sprake in Goese raad ZEEUWSE KERKEN PARAAT VOOR TOERISTENSTROOM door Zeeland A Goede noot Uitvoerige discussies in gemeenteraad van Goes Medewerking stichting detailhandelsvakschool Bevestigd Werkgelegenheid Discussie op geluidsband KIES TOCH Presidentendag N.C.V.B. Krimpen siddert als voorpost Zeeuwse Babbelaars Wij moeten de communist serieus nemen Goes Chauffeursinsignes uitgereikt Rob Geraerds speelde solo-toneel huid? Woensdag 15 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 LI ET FEIT, dat generaal De Gaullei de militairen in Algerije verboden heeft, zich verder met de politiek te bemoeien en dat het gevolg daarvan* zal zijn, dat de „comité's voor algemeen welzijn" worden ontbonden, is een goede noot voor de generaal, die wel de sterke man van Frankrijk wil zijn, j maar kennelijk niet de dictator, die zijn wil doorzet op de punten van de' bajonetten der soldaten. De grote vrees, die algemeen heerste, was, dat De Gaulle, aan het bewind gekomen onder de druk van de dreigende algemene vorming van de „comité's voor algemeen welzijn", die op hun beurt weer sterke steun kregen van de militaire leiders, de gevangene van deze comité's en de wilsuitvoerder van het leger zou worden. De daad, die hij nu stelde, bewijst, dat hij dat niet wil zijn. L)E OMSTANDIGHEID, dat zijn bevel in Algerije werd opgevolgd, be wijst daarnaast, dat hij gehoorzaamd wordt. Hij is dus niet de gevangene, maar de sterke man, die gevolgd wordt. En die zichzelf wapent tegen de dictatuur. Hij handhaaft de democratie. Want zijn bevel heeft tot gevolg dat de politieke stromingen zichzelf kunnen doen gelden. Dit is een heel goede aantekening waard. Advertentie Van een onzer verslaggevers GOES De gemeenteraad van Goes heeft gisteravond besloten alle beperkende bepalingen, die tot op heden golden t.a.v. het werken van de gehuwde vrouw in dienst van de gemeente, te schrappen. Aan dit besluit was een uitvoerige discussie vooraf gegaan, waarbij vooral de rechtspositie van de gehuwde ambtenares onderwerp van bespre king uitmaakte. baar zijn. Weinig enthousiasme zou hij echter ook kunnen opbrengen voor het schrappen van de beperkende bepalin gen. doch hij zag ook geen andere mo gelijkheid. De heer F. J. P. Polderman (Ch.) was de eerste spreker over dit onderwerp. Hij merkte op, dat rijk en provincie ook ge huwde vrouwen in dienst hebben. In feite is bij veel instanties, waar volgens de gel dende regelingen een. gehuwde vrouw niet in dienst kan zijn, met deze bepaling in het verleden de hand gelicht. De heer Polderman, verder het com promis-voorstel van B. en W., om wel lijk, noch menselijk is voor B. en W. en gemeenteraad om uitsprakente doen over het in bepaalde gevallen wel of niet wen selijk zijn van de combinatie van ambte nares en huisvrouw. Zouden B. en W. en raad zich willen wagen aan de beoordeling van de mo gelijkheid van combinatie van beide functies, dan zou, aldus de heer Polder man, in het intieme leven van de vrouw worden ingegrepen. «Wordt, vroeg spre ker, de rechtspositie van de gehuwde vrouw op deze wijze niet tekort gedaan? In tweede instantie merkte de heer Polderman nog op, dat hij wel oog heeft voor de principiële kant van deze aan gelegenheid, doch de praktijk ook niet uit het oog wil verliezen. Hij zou graag zien, dat de beperkende bepalingen wer den opgeheven. De heer Ph. Haverhoek (arb.) voelde niets voor beperkende bepalingen. Hij stelde voor deze bepalingen te schrappen. Gezinsleven niet in de raad Wij willen voorop stellen, aldus de heer J. G. van den Burgt, die het standpunt van de A.R.-fractie weergaf, dat de plaats Zuivering van de verworden Franse ^huwde vrouwen in dienst te nemen, doch te bepalen eventueel in overleg democratie was ongetwijfeld nodig. Als met de gemeenteraad of de functie De Gaulle erin slaagt deze op zijn van ambtenares te verbinden is met het manier te volbrengen, heeft hij een werk van eon, vrouw in het gezin be- izaM„inc,in-i, „r sprekend, merkte op dat het noch doen- erculestaak volbracht. Daarom de 'lSik nnrh mpns#.liilï- is voor R en W en benaming „sterke man" voor hem wel zeer gepast is. DE.. gemeenteraadsverkiezingen, die zondag in België gehouden zijn, hebben de overwinning van de (Roomse) Christelijke Volkspartij, enige maanden geleden bij de parle mentsverkiezingen bevestigd. Wij noteren dit met blijdschap. Niet omdat wij altijd zulke bewonde raars zijn van de C.V.P. Maar omdat wij, haar plaatsend in het kader der Belgische verhoudingen, voor haar toch de meeste sympathie hebben. Wij moeten daarbij de hoop uit spreken, dat zij het woord „Christe lijk", dat wij hierboven door een woord tussen haakjes verduidelijkten, breder gaat zien, dan zij gewoonlijk doet. Met name ligt het op haar weg, ook aan de Protestantse groepen in België recht te doen, opdat deze niet in arren mode de voorkeur geven aan het a-religieuze socialisme, zoals we dat in België open lijk ziep optreden. AAN DEZE WENS voldaan zou worden, zou onze sympathie voor de C.V.P. ongetwijfeld stijgen. Een andere kant van de Belgische uitslag is, dat ook hier blijkt, dat de socialisten gezien worden ais typische mooi-weer-regeerders. Zodra het eco nomisch moeilijker wordt, geven de kiezers liever in meerderheid hun stem aan een beginselpartij. TN HET LAATST VERSCHENEN nummer van „De Gids", het or gaan van het Christelijk Nationaal Vakverbond, zijn verschillende pagi na's gewijd aan de problemen van de drie noordelijke provincies. Deze spe ciale belangstelling is het gevolg van het feit, dat een aantal bestuurders van het C.N.V., tezamen met andeie repre- yan j:aar verantwoordelijkheid. Het com- Vurig voorstander Ik ben een vurig voorstander van het schrappen van de beperkende bepalingen betoogde wethouder mr. H. B. Bouwman. Waarom zou een gehuwde vrouw ha-ar geluk alleen in het huiselijk werk kun nen vinden De heer Visscher (PvdA) sloot zich hierbij aan. Het kwam ten slotte niet tot een stemming over deze zaak. Het voorstel Haverhoek om alle beperkende bepalingen af te schaffen werd zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het voorstel van B. en W. om medewer king te verlenen voor de vestiging van eerT detailhandels vakschool in Goes vond algemene instemming. Mr. J. G. van den Burgt verklaarde dat zijn fractie (AR) liever medewerking zou hebben verleend aan een christelijke school dan aan een neutrale. Uit de besprekingen bleek voorts dat men er over denkt deze detailhandels vakschool voorlopig te huisvesten in loka liteiten van de lagere technische school en de vakschool voor meisjes; t.z.t. kan dan worden beslist over het stichten van een eigen school. Verbetering kruispunt Het voorstel om het kruispunt Pa- tijnwegVoorstad te verbeteren werd aangenomen. Opgemerkt werd dat ge waakt moet worden tegen het volledig verbruiken van de post straatverbetering i.v.m. de noodzakelijke verbeteringen die diverse straten behoeven. In verband met het feit dat spoedig goedkeuring voor de bouw van een prot. chr. streekziekenhuis te Goes kan worden verwacht, besloot de raad, dat de gemeente zich garant zal stellen voor rente en aflossing van een geld lening van 25.000. Bij de rondvraag merkte de heer Ha- verhoek op, dat de rolschaatsbaan in west niet in trek is bij de Goese jeugd. Hij drong aan op verbetering van de baan. Advertentie NEVEDA bwol asse >art! Voor 2 Nevedo wikkels 6 leuke borduurkoortjes- Van een onzer verslaggevers GOES In d'e vergadering van de gemeenteraad van C «es is gis teravond ook de eventuele annexatie van Kloetinge men kan ook zeggen: de samenvoeging van Goes en Kloetinge ter sprake geko men. Aanleiding hiertoe was een causerie, die de heer J. Laport, lid van de Goese raad, in een vergadering van de A.R.-kiesvereniging van de gehuwde vrouw "allereerst in het, had gehouden en waarin hij verklaard had, voorstander te zijn van gezin is. Het gezin is de kern van de grondruil met Kloetinge. Het raadslid C. W. Vervest (K.V.P.) vroeg samenleving. Het gaat bi) deze kwestle: hierover nadere inlirhtincren niet alleen om het bepalen van een nteiuver naaere mncnungen. sentanten uit het bedrijfsleven, op uit nodiging van de „Werkgroep Noorden des Lands" een bezoek aan dit deel van ons vaderland hebben gebracht burgerrechterlijk standpunt. De overheid, j j dient zich als werkgeefster bewust te zijn Df beer Vervest deelde mede. dat m- 'dertijd de mededeling, dat Ged. Staten hadden besloten, de samenvoeging van de gemeenten Goes en Kloetinge te wil len bevorderen, de instemming van alle raadsleden had. Daarom verwonderde het mij, aldus de spreker, in de krant te moeten lezen, dat de heer Laport een ander standpunt inneemt. Hij had dit toch ook in de raad naar voren kun nen brengen. De gemeente Kloetinge zou zo had de heer Vervest vernomen reeds eerder een aanbieding voor grond ruil hebben gedaan.. Heeft de heer Laport nieuwe gegevens ontvangen, die voor heim aanleiding waren, het door hem thans ingenomen standpunt in de verga dering der AR-kiesvereniging naar voren te brengen Loco-burgemeester J. J. van Melle vertelaarde, ook verbaasd te zijn ge weest over de opmerkingen, die de heer Laport in de A.R. kiesvereniging naar voren had gebracht. Via een kranten verslag is de suggestie gedaan, overleg te openen met de gemeente Kloetinge over ruil of aankoop van grond, aldus de heer Van Mellè. In het verleden is getracht, om langs de weg van overleg tot een oplossing te komen, doch daarin is men niet geslaagd. Er zou ook een uiterst vreemde situatie ontstaan, als de gemeente Goes algemene nutsvoor zieningen zou gaan treffen op het grond gebied van Kloetinge. Dan zouden, merkte de heer Van Melle op, de be sluiten van de gemeente Goes de goed keuring behoeven van de Kloetingse raad. Dit leek spreker staatsrechtelijk onmogelijk. In de gemeenteraad van Goes deed gisteravond de techniek haar intrede. Weliswaar was er nog een. ambtenaar van de gemeente aanwezig om het gesprokenen te notuleren, doch in plaats van ijverig te noteren, bepaalde hij zijn aandacht bij het bandiopname- apparaat, dat alle woorden en ieder kuchje vastlegde. Voor alle zekerheid zat echter aan eei\ ander tafeltje in de raads zaal nog een ambtenaar, die bij eventuele haperingen in de op name het werk op „ouderwetse" wijze zou voortzetten. Hij hoefde slechts enkele minuten op te treden, n'l. toen een nieuw bandje moest worden opgezet, omdat de vroede vaderen reeds vele meters hadden volgepraat. promis-voorstel van B. en W. kon de heer Van den Bungt niet toejuichen. Vol gens dit voorstel kan het ontslag van een gehuwde ambtenares in de gemeenteraad punt van discussie uitmaken. Dan komen, De commissaris der Koningin in dealdus spreker, de aangelegenheden van provincie Friesland, mr. H. P. Lint- het gezin in het volle daglicht. Hoe wil- L 1 nooi'inoni! olrlnc cnroVur R pn W horst Homan en de hoofdinspecteur directeur oor de arbeidsvoorziening in de provincie Groningen, drs. W. van| der Mast, schreven zeer lezenswaardi ge artikelen in dit nummer. Vooral in het artikel van drs. Van der Mast trof ons in sterke mate de vergelijkbare problematiek tussen het noorden en Zeeland. De heer Van der Mast geeft name lijk de volgende situatiebesehrijving: 1. dat in de noordelijke provincies de ontwikkeling van de werkge legenheid ver achter blijft bij de natuurlijke bevolkingsgroei: 2. dat daardoor een omvangrijke mi- len overigens, aldus spreker, B. en W. zich een gefundeerd standpunt vormen over de taak van de vrouw ir. het gezin? De ervaring o.a. bij de rijksoverheid heeft echter geleerd, aldus de heer Van den Burgt. dat het de voorkeur ver dient de beperkende bepalingen t.a.v. de gehuwde ambtenares geheel te schrap pen. Spreker beval B. en W. grote voor zichtigheid aan en zei het voorstel van de heer Haverhoek te zullen steunen. De heer C. W. Verwest (K.V.P.) wilde de beslissing over het voorstel aanhou den, omdat nadere bezinning misschien wenselijk is. De andere raadsleden waren het daarover echter niet met hem eens en wilden geen uitstel. De heer Verwest merkte nog op, dat z.i. de materiële be langen (het verhogen van het inkomen van het gezin) hoger worden gesteld dan De heer J. S. Visscher (arb.) merkte op, dat de heer Laport de grenswijzi ging in het politieke vlak heeft getrok ken en daarom is het gewenst, op deze zaak bij de behandeling van. de begro ting terug te komen. De heer Laport deelde mee, te hebben gesproken voor de A.R. kiesvereniging, dus privé. Voort achtte hij de zaak geen kwestie, om bij de rondvraag in de ge meenteraad te behandelen. In tweede in stantie voegde de heer Laport daar nog aan toe, dat hij heeft betoogd, dat voor alles imoet worden getracht, in gemeen schappelijk overleg tot oplossing van het probleem van het tekort aan bouwterrein in Goes te komen. Annexatie zou spreker als laatste mogelijkheid willen zien. Dit is, aldus spreker, een A.R.-standpunt. De heer Van Melle zei, van mening te zijn, dat de heer Laport zich niet be wust is geweest van de draagwijdte van zijn woorden. U hebt. zo zeide de loco burgemeester, het standpunt van de ge meente Goes verzwakt. Voorts deelde hij nog mee, dat in Goes op elke vierkante kilometer 1724 mensen wonen, tegen 135 mensen op elke vierkante kilometer Kloe- tings grondgebied. NEW YORK, (Reuter) Een voor aanstaande Amerikaanse smelter heeft de loodprijs verhoogd met een halve dol larcent tot 13 dollarcent per pound op grond van ruime vraag. Andere smel ters overwegen nu eenzelfde prijsver hoging. Zuiver van klank en edel van lijn juist zoals 'n radio, Üw radio, moet zijn: GRAETZ met de exclusieve KLANKCOMPRESSOR. Keuze uit radio's en radio-grammofooncombinaties (óók stereo) in lichte of donkere kast, 16 modellen; prijzen van f 215.- tot f 1260.- Ook Graetz televisie is Uw keuze waard; 21 anti-storingsautomaten zórgen voor een stralende beeldhelderheid met maximale beeldscherpte. Importeur: N.V. Thabur - Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) GOES. „Mijn kerkelijke gemeente siddert bij de gedachte, dat de volgende week de eerste grote Deltabrug opengaat en duizenden dagjesmensen ons dorp zullen overstromen". Deze woorden sprak ds. Kret, Ned. Herv. predikant te Krimpen aan de Lek gistermorgen te Goes in zijn lezing over „Migratie", gehouden op de Presidentenconferentie van de Ned. Chr. Vrouwenbond. „Wij moeten de communist serieus nemen", meende ds P. Homburg, Geref. predikant te Vlissingen, die voor dezelfde dames gistermiddag sprak over „Communisme en Christendom". Twee zeer uiteenlopende onderwerpen met echter twee parallel lopende conclusies: „Wij als Kerk en als kerkmensen dienen positief te staan tegenover beide problemen, en daarbij onze gehele persoon voor Christus in te zetten". De volgende week zal het eerste grote deltawerk in gebruik worden genomen: de brug bij Krimpen a. d. Lek. Duizenden Rotterdammers staan reeds gereed om vooral tijdens de weekeinden die brug over te trekken en ontspanning te zoeken. De Hervormde gemeente (Geref. Bond) siddert reeds bij die gedachte, aldus haar predikant ds. Kret in zijn lezing over „Migratie". Hij vroeg zich af waarom men siddert. Zou dat niet zijn uit angst dat hun kinderen ook zo de zondag zullen gaan doorbrengen, omdat de krachtige basis ontbreekt, die in het eigen gezin door een levend geloof gelegd had moe ten worden. Krimpen is een voorpost, maar over enkele jaren komt Zeeland voor dezelfde problemen te staan. Noord-Beveland wordt daar reeds zeer binnenkort mee ge confronteerd, en over 25 jaar zal de enor me vertierzoekende mensenmassa uit de randstad Holland over heel Zeeland stro men. Zijn we daar klaar voor? Ds. Kret zag de grote noodzaak van een elastisch geloofsleven. De kerkelijke ge meente moet een gemeenschap zijn, die de toerist tegemoet treedt en die iets goeds te bieden heeft. Waarom zich te isoleren van al dat nieuwe? Ds. Kret zelf opgegroeid in de grote stad vroeg begrip voor de stadsmens, die ontspaning zoekt. Wat zou u doen, wanneer u zeshoog in een flatje woont en wanneer uw kleine kinderen u zondags vragen, of ze na zes dagen te zijn opge sloten, eindelijk eens naar buiten mogen? zo vroeg de spreker. Onder al die recrea tie zoekende stadsmensen zullen heel wat kerkleden zijn of mensen die nog niet alle banden met hun kerk hebben verbroken. Wat bieden we hen, als ze hier hun zon dag komen doorbrengen? Zeker, in een ommezien zullen er hotels, restaurants en dancings zijn verrezen, maar wat doet de kerkelijke gemeente? Ds. Kret gaf een aantal suggesties, zoals het bieden van gezellige instuifavonden op de zaterdag avond, preken in de kerk die afgestemd zijn op de toeristen, contactcommissies die de dagjesmensen tegemoet treden' enz. Ook wees hij op de noodzaak om de Zeeuwse jeugd klaar te maken voor die tijd. De jeugd kunnen we alleen blijven vasthouden, wanneer ze werkelijk Jezus Christus hebben gezien in hun gezin en in hun gemeente, maar niet door het star vasthouden aan dode tradities. In Zeeland zullen vooral de weekend mensen komen. Het zal de bevolking ver rassen en overrompelen. Daarom is be raad nodig in de kerkelijke gemeente; dit grote probleem moet in gemeentever gadering worden besproken, hetgeen ech ter geloofseenheid en geloofsgemeenschap vereist. Hij adviseerde de verenigingsgebouwen open te stellen voor de weekenders, zoals ook de militairen worden opgevangen in tehuizen. Creëer iets, aldus de spreker, en laat het niet aan de overheid over. Jezus noemde als voorbeeld het redden van een kalf uit de put op de Sabbath. Deze mensen zijn meer dan een kalf; het zijn mensen die gered moeten worden voor de eeuwigheid. Het zijn onze naas ten, mensen die op onze weg geplaatst worden. Daarom moeten wij als Christe nen positief hiertegenover staan, aldus ds Kret. In de middagvergadering van deze con ferentie, die door een veertigtal plaatse lijke presidentes, o.l.v. mevrouw N. Hom burgHoekveld, werd bijgewoond, sprak ds. P. Homburg uit Vlissingen over „Christendom en Communisme" (zie voor voislag elders in dit nummer). de idiële. De heer A. G. Heijboer (C.II.U.) achtte gratie naar overig-Nederland in het compromis-voorstel van B. en W. on-: het bijzonder naar het westen aanvaardbaar Hij wilde zijn stem geven aan het voorstel van de heer Haverhoek plaats vindt; om fle beperkende bepalingen te schrap- 3. dat over het gehele noorden ver- pen. doch zei dit niet met enthousiasme spreid, gebieden aanwijsbaar zijn. '^eTgè^'ev^waar'in d' vrouw ha™' geluk kan vinden, is, aldus wethouder J. H. Roose (KVP) verheven boven het materiële belang. In het buitenland, waar veel gehuwde vrouwen werken, heeft men het grootste goed opgeofferd aan ui grote gebieden een aanzienlijke materiële belangen. De heer Roose zei seizoenwerkloosheid valt waar te het te betreuren dat B. en W. met een nemen: I compromisvoorstel moesten komen. i De voorzitter, loc.-burgemeester J. J waar zich een structuurwerkloos heid voordoet, die in de duizenden loopt; dat in bepaalde delen van het jaar 5. dat er maar heel weinig grote in- Melle. herinnerde aan de uitvoerige dustrieën zijn en besprekingen, die B, en W, over deze 6. dat het op het gebied van de in- materie hadden gevoerd. Bij de bespre- dustriaiisatie zo angstig stil is. VfdI beter is dan het voorstel van B. en W. Spreker zei persoonlijk van mening te zijn, dat dé beperkende bepalingen, die in he-t compromisvoorstel van B. en W, zijn opgenomen, niet wel brui'k- TXE SAMENVATTING van drs. Van der Mast zegt. dat het noorden uit zijn bestaansbronnen schijnt te zijn ge groeid. Wij menen, dat dit alles ook van j Zeeland kan worden gezegd, met uit- we moeten ook voor onze provincie zondering van „de duizenden", ge- tijdig op ontwikkeling letten. Deze getallen moeten echter gezien gedachte is, vertegenwoord gers worden in het licht van de totale be-lvan het bedrijfsleven uit te nodigen, roepsbevolking. die in het noorden "aar bepaald gebied te komen en veel omvangrijker is dan hier. «ver de problemen en wensen voor te lichten. Men heeft voor mdustriali- We geven direct toe dat de struc- satie- en werkgelegenheidsplannen het tuurwerkloosheid in het noorden mo- bedrijfsleven nodig. Het is taak van menteel procentueel hoven die van overheid en bedrijfsleven samen hier Zeeland uitgaat. De vraag mag echter worden gesteld, of dit zo zal blijven. Zien wij het goed, dan is het ont wikkelingsproces in het noorden ver der dan bij ons, terwijl hier een aan tal werken (voor de herverkaveling) over voorlichting te geven en de kan sen te zoeken. Wij willen niet betogen, dat de tijd nu al rijp zou zijn, om ook in Zeeland een dergelijke excursie te organiseren. Wij achten het mogelijk, dat het beter definitief zal aflopen. Wij hopen, dat we is bepaalde plannen eerst een vastere ons vergissen. In die zin, dat in beidevorm te geven. delen van het land de structuurwerk- Toch lijkt het ons goed, een derge- looshcid spoedig terug zal lopen. Maar| lijk initiatief in gedachte te houden. JE KUNT er e.cht geert peil meer op trekken. Zaterdag, j.l. liepen we te rillen in de herfststorm, zondag was het bij kans zomer, maandag leek het wel winter, toen de hagel neer- striemde en gisteren konden we volop genieten van een voor- iaarstemperatuurtje. Kunt u het bijhouden Enfin, laten we er maar van profiteren zolang er zon is. Dat dacht dat vrouwtje uit WOLPHAARTSDIJK ook. toen ze de verfpot pakte en de kwast ter hand nam, om eigen handig het hek te gaan schilde ren. (zie foto) VANDAAG wilde ik eerst de cor respondentie maar eens afwerken. En dat betekent, dat we het zuilen heb ben over onderwijzers, melkboeren en schaapherders. Geen bezwaar tegen deze nogal gevarieerde combinatie? Daar gaan we dan. SCHOOLFRIK En onderwijzer hij heeft er zelf een andere betiteling voor uit MID DELBURG schrijft; Geachte Artemis, Ik vond het niet aardig, dat u de draak meende te moeten steken met de „schoolmeesters". En waarom moest die foto yan de op een hoop gegooide fietsen en schooltassen erbij? Mooi voorbeeld voor de kinderen. Een „schoolfrik" uit Middelburg - Ja, meneer de onderwijzer, maar dat verwijt moet dan niet aan onze fotograaf of aan ondergetekende gericht worden, maar aan uw col lega's. die de „fietsvaalt" creëerden. Overigens was het maar een grapje, zoals de meeste „meesters" ge tuige de reacties het dan ook wel zullen hebben opgevat. Of wilt u weer terug op het voetstuk? A BLOEMLEZING VAN DE onderwijzer naar de melk boer is maar een stap, in deze rubriek althans. De al dan niet aanstaande „melkoorlog" blijkt zowel huismoe ders als meikslijters hoog te zitten. Er waren zoveel reacties, dat ze niet alle geplaatst kunnen worden. De meest uiteenlopende krijgt u hier op gedist, met excuses aan de inzenders dat ik sommige (wel wat erg lange) brieven een beetje heb moeten inkor ten. Hier komt de melk-bloemlezing. Mevr. J. C. H.-v. d. V. te Middelburg: ..Blij, dat ik niet in Vlissingen woon. Bij ons maken de melkboeren er gelukkig niet zo'n drama van. Hulde aan onze trappenklimmers." Twee Vlissingse flatbewoonsters, die zich noemen de buurvrouwen B. en J.: ook wij hebben kleine kin deren, maar dat het nu zo lastig is om de melk van beneden te halen, kom nou! De meeste vrouwen zijn teveel verwend De heer A. P. uit Vlissingen: „Moet je in het buitenland komen. Daar moet de huisvrouw alles uit de win kel halen. Melk, brood, groente, alles. Klagen wij Nederlanders niet wat al te gauw?" Iemand uit Zierikzee, die anoniem (waarom eigenlijk?) schrijft: „Ik kom uit Amsterdam, uit de oude binnenstad. Sinds jaar en dag brengt de melkboer daar de melk tot aan de bovenste etage. Is nog nooit over gepiekerd, om het van beneden te halen. Krijgen de slijters het niet wat al te gemakkelijk? Vroeger was er geen tijd. om al zulke dingen uit te pluizen." Mej. J. C. de V. uit Middelburg: „Ik had altijd wel zin om in een flatje te gaan wonen. Maar als ik als vrijgezel dan zelf mijn melk moet gaan halen, terwijl ik overdag niet thuis ben, dan wordt het wel erg vervelend. Of moet de melk soms dan de hele morgen beneden in de portiek staan, Ook smakelijk." Een Vlissingse kruidenier, die (om begrijpelijke redenen) liever zijn initialen niet in de krant heeft, vindt dit ervan: „Wij sjouwen altijd de trappen op en af. Hoort u ons soms klagen? Het gebeurt, dat onze loopjongen naar de bovenste flat bewoner „opklimt" om te vragen en dat er niets te verdienen valt. Reis en klim voor niets. Service noemen we dat. Een andere keer brengen we een pakje thee naar boven. Die winst is al weg, maar ook dat noemen we service. Wat vinden de melkboeren daarvan?" Ten slotte mevr. A. V. uit Rilland: „Ik vind het, maar een kinderachtig gedoe. Wil de melkboer niet trap lopen? Laat hem dan beneden blij ven. Maar dan moet er ook een „vrije" slijter komen. Ik ben het met u eens, dat we in alle opzichten voor onze vrijheid moeten vechten." U ziet het wel lezers, de meningen lopen nogal uiteen. Om geen einde loze discussie te krijgen per slot van rekening zijn we geen melkkrant zou ik er nu maar mee willen stop pen. Als u nog iets op uw lever hebt, kunt u dat tot donderdagavond aan onze redactiebureaus zenden. Aan het eind van deze week komen we er dan nog eenmaal op terug en dan is de melkstrijd in eerste instantie taboe. SCHAAPHERDER (3) Schaapherder B. O. v. D. uit ST'. PHILIPSLAND komt nog eens terug op mijn verhaal over dat mooie maar moeilijke vak van schaapherder. Hij schrijft o.a.: „Er is nog veel meer voor nodig. Als bijv. een niet-schaapherder naar een stuk bruine klavers moest om die af te weiden, dan konden al uw abon nees wel een week schaapvlees eten vanwege de noodslachtingen van ge barsten schapen. Wat betreft dat af lossen om 's zondags naar de kerk te kunnen, ben ik het niet eens met die meneer B. uit Tholen. Het gaat als regel bij de verhuring zo: de herder krijgt zoveel loon en een keer per maand of twee maanden een vrije zondag. Wil zo'n herder dus persé iedere zondag een keer naar de kerk, dan moet hij zelf een vervanger be talen of de heer B. zou zelf zo vrien delijk willen zijn een halve zondag ter beschikking te stellen voor de herder. Ik ben zelf ook schaapherder al is het dan voor mijzelf. Ik heb ook geen vrije zondag, ook niet eens per maand, zelfs niet eens per jaar. Er is nog nooit iemand bij mij geweest om eens een halve zondag voor mij bij de schapen te staan, wat ik overigens niet erg vind. Ik houd van mijn scha pen en van Gods vrije natuur en het is voor mij de hele week zondag. Artemis heeft gelijk, als hij zegt: schaapherder moet je nooit worden als je er maar half voor voelt." B. O. v. D., St. Philipsland. ZIEZO, de stapel correspondentie is weer afgewerkt. Morgen krijgt u weer een verhaal of reportage, zoals we gewend zijn. Intussen blijven brieven of telefonische reacties harte lijk welkom. IJ weet het adres: Arte- mis, Postbus 4, in Goes. Telefoon 2438. ^t)a<^meditatie „Ik zal de Here loven, mijn leven lang." Ps. 146 vers 2. Het is ongetwijfeld een moeilijke opgave, om ons gehele leven de Here, de God van Jacob, te loven. Ons leven gaat niet altijd van een leien dakje. En dan wordt het wel eens moeilijk, God te loven. Soms kan ons loflied jegens God geheel verstommen. Ieder mens heeft van tijd tot tijd tegenslagen te incasse ren. En dan toch God loven? Dat is verre van gemakkelijk. Toch vraagt God van ons, dat wij Hem altijd verheerlijken. Psalm 146 herinnert ons terdege aan deze opgave. Wij dienen daaraan te voldoen. God eist dit van ons. En omdat Zijn liefde zo groot is, moeten wij het ook kunnen. Ds. P. HOMBERG: Van een onzer verslaggevers GOES. „Wij, als Christenen, moeten lijnrecht staan tegenover het communis me, maar naast de communist. Wij moe ten hem serieus nemen, vlak bij hem gaan staan en hem de hand geven. Hebt geen angst voor de communisten, maar bidt voor ben. Verwacht het ook niet van Amerika, want dan verloochent ge God, maar verwacht 'hef van uw Heer. Kent uw tijd en beproeft de geesten, of ze uit God zijn." Deze waarschuwende woorden sprak ds. P. Homburg, geref. pred. te Vlissin gen, gistermiddag aan het slot van zijn causerie over „Communisme en Christen dom" die hij hield op de presidenten conferentie van de Ned. Chr. Vrouwen bond te Goes. De communist is geen atheïst, aldus ds. Homburg, want men kan niet zijn tegen iets waarvan met het bestaan ont kent. Wel is hij tegen de godsdienst, om dat deze zijn ideaal, de verwezenlijking van de heilstaat in de weg staat. Maar hij vergeet, dat elk mens een god nodig heeft. Ook de communist, al noemt hij zijn god de staat of de gemeenschap. De spreker waarschuwde tegen de overheersing van onze eigen staat. Wan neer wij een voortgaande staatsbemoei ing in ons land toestaan, dan treden wij in de voetsporen van tiet communisme. In vroeger jaren was er de uitbuiting van de arbeidersstand en de knechting van onze koloniale bevolking. Er zijn toen zware zonden bedreven, die nu bezocht worden aan de nageslachten. We praten zoveel over het koninkrijk der hemelen van straks, maar, zo zei ds. Homburg, het koninkrijk der hemelen is er nu, midden in ons. Daar moeten we aan wer ken. In ons dagelijks leven. GOES. De afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Toeristenbond ANWB heeft in Kortgene haar jaarlijkse vergadering ge houden. De bijeenkomst werd gepresi deerd door de voorzitter van de Bond, de heer P. F. Zimmerman. Traditie-getrouw werden ter vergade ring wederom een aantal chauffeurs-in signes Trouwe Dienst uitgereikt. Het in signe voor 1214-jarige dienst kregen de heren J. van Belzen. J. Th. Bruggeling, A. Francke, A. Geldof, C. L. Gillissen, J. A. Hendrikse, J. L. v. d. Horst, J. W. Jansen van Rosendaal, A. de Keuning, F. Kodde. L. Minnaard, J. P. Poppe, P. Pouwelse, A. Theuns, I. Versluis, C. de Voogd, A. M. van Zweeden, allen in dienst bij de N.V. Stoomtram Walcheren te Middelburg. Deze onderscheiding „Trouwe Dienst" verleent de ANWB aan chauffeurs, die gedurende 12% of 25 jaar onafgebroken in dienst zijn geweest van firma's, instan ties of particulieren, allen bondsleden. Aquariumvereniging GOES. De afdeling Goes van de Nederlandse Bond van Aquariumvereni gingen hield gisteravond een bijeenkomst in „De Landbouw" te Goes. Uit de jaar verslagen bleek, dat «de vereniging er financieel op is vooruit gegaan, maar dat het ledental is gedaald. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. J. van Driel, voorzitter, A. J. Tellier, secretaris, en H. Weertman, pen ningmeester, herkozen. Nieuwe bestuurs leden werden de heren A. C. Cornelisse en L. J. Wondergem. Via de bandrecorder hoorden de aan wezigen een lezing over ..zoet en zout levend goud" van de bondsbestuurder de heer Kniestedt. Bij deze lezing werden kleurendia's vertoond. GOES. Voor de Vereniging We tenschappelijke Belangen te Goes trad gisteravond de akteur Rob Geraerds op. Hij droeg een twaalftal taferelen voor uit de Camera Obscura, Hildebrands grote boek, die de akteur bewerkt had voor solotoneel. Rob Geraerds imiteer de hierbij 22 verschillende figuren in diverse taferelen, waaronder ontmoe tingen bij de families Stastok en Keg- ge. De muzikale omlijsting van dit voor treffelijke solotoneel was in handen van Mariele Meijer. Ook vanavond treedt ^e aikteur op. Op 10 en 11 november zal de heer Jan P. Strijbos een lezing houden over het onbekende Spanje: „zwerftochten door Andalusië". Er zal daarbij een kleuren film worden vertoond. Zaterdag 8 november bestaat voor de leden de mogelijkheid de opera „Die Zauberflöte" van Mozart, in Antwerpen te bezoeken. Advertentie. - öabyderm-zeep In de Hervormde kerk te Kapelle worden zondag twee diensten gehouden ter inleiding van het winterwerk, 's Morgens wordt een gezinsdienst gehouden en 's avonds een jeugddienst. Het bestuur van de plaatse lijke afdeling van 't Ned. Bijbelgenootschap te Kapelle is weer voltallig. Als bibliothe caris is benoemd de heer L. de Jager en tot bestuurslid de heer S. Korstanje. Binnenkort begint een actie tot verhoging van de jaar lijkse bijdragen en tot het werven van nieu we leden. De heer M. de Bruine Wzn. te Oosterland meldde ons gisteren dat hij de grootste biet van het jaar had geoogst. Deze suikerbiet woog zeven kg. Nauwelijks waren wij van de verbazing over deze reuze biet bekomen, of uit Gapinge kwam een te lefoontje, dat daar een biet van twaalf kg en honderd gram was geoogst. Teler de heer a. Wattel. Luister op woensdag 26 november 's avonds om tien over zeven naar de radio. De Chr. gemengde zangvereniging „Asaf" uit Axel zingt dan voor de micro foon van de NCRV. micro-

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3