Ontwikkeling van de militaire krachtvorming N k A WU KUNNEN TACTISCHE KERNWAPENS MAKEN Ir. Manusama beschuldigt voorzitter van C.C.K.P. Kop je koffie met gebak onder druk kruispunt Man met occulte knobbel naar (tastbaar) gevang Zweden verklaart: Schip met feestgangers gezonken45 doden Mac Arthur Evenwicht MILITAIRE INTERVENTIE IN HET MIDDEN-OOSTEN Gelijkspel Wedloop door generaal mr. H. J. Kruis Aanleiding tot de interventie Honest John voor Westduitse leger Zweeds schip beschadigd na aanvaring Brits vlootbezoek aan Rotterdam Helse machine ontploft in synagoge Plastic vletten voor reddingbond Kritiek op dwang bij bedrij f sgeneeskunde Suriname krijgt eigen vlag Nieuwe phase Nieuwe kotter doelloos aan Scheveningse paal Rood komplot in Duitsland ontdekt Dinsdag 14 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Bag. MANILLA (U.P.I.) Het Philippijn- U DE AMERIKAANSE strijdkrachten bezig zijn uit de Liba- &W£s„sacch£ ^er™^ non terug te trekken is het ogenblik gekomen zich reken- «nVan'Tm of- schap te geven van de betekenis, welke de militaire inter- i varenden kwamen 45 mensen om ventie in het Midden-Oosten heeft gehad en van de omstandigheden, waaronder zij plaats vond, alsmede van de consequenties voor de toekomst. Tot goed begrip zal ik aanvangen met een korte terugblik op de ontwikkeling der militaire krachtvorming in de laatste tien jaren. r\E landen van de NAVO wilden door zich gezamenlijk sterk te maken hun veiligheid verzekeren en voorkomen dat er een oorlog zou komen. Zij waren militair zwak, maar een hunner, Amerika, had toch een mili tair machtsmiddel, de atoombom, waaraan men grote betekenis kon hechten voor het behoud van de vrede, althans voor het voorkomen van een wereldoorlog. Gedurende de eerste jaren van de NAVO was er een groot gewapend conflict. Het speelde zich af in Korea, het was wat men pleegt te noemen een satellietenoorlog. Rood China en de Sovjet Unie bleven er buiten. Noord Korea voerde de actie; de grote broe ders zorgden slechts voor vrijwilli gers". Het conflict had met de NAVO rechtstreeks niets te maken. Het speel de zich buiten het Noordatlantisch ge- Died af. Wel was het een gevolg van dezelfde bedreiging als waarvoor de NAVO was opgericht. De strijd tegen de Noordkoreaanse agressie werd opgevat door de Verenigde Naties. Er werd een strijdmacht van de V.N. gevormd, doch Amerika nam initiatief en leiding. HET conflict in Korea leerde reeds zeer duidelijk, dat de Westelijke mo gendheden, dezelfde die deel uitma ken van de NAVO, militair niet bijster sterk waren. Zij hadden de grootste moeite om tijdig de nodige land- en tactische luchtstrijdkrachten te concen treren en daardoor zag het er aanvan kelijk met de krijgskansen van de Ver enigde Naties maar weinig rooskleurig uit. Sterker nog, er dreigde een groot militair échec. Het was voornamelijk aan Mac Arthur te danken, dat dit voorkomen kon worden. Dezelfde Mac Arthur raakte door zijn optreden in Korea in een conflict met zijn regering. Hij wilde namelijk het kwaad bij de wortel aangrijpen. Hij wilde strategische bombardementen uit voeren; hij wilde de atoombom gebrui ken. Zijn regering wilde dat niet. krachten en geven een zodanige ver hoging aan gevechtskracht, dat daardoor aan de numerieke overmacht van de communistische strijdkrachten veel be tekenis ontnomen kan worden. Meer en meer ziet men nu de ge dachte levendig worden, dat het Wes ten zijn veiligheid niet alleen moet ba seren op de strategische vergeldings macht met kernwapens, maar op een combinatie van de macht met gemo derniseerde conventionele strijdkrachten. De ..schild en zwaard" gedachte, door vele militaire experts reeds jaren lang gepropageerd, begon de laatste tijd meer algemeen te worden aanvaard en meer inhoud te krijgen, vooral omdat de tactische atoomwapens de weg gin gen wijzen het numeriek zwakkere schild weer een eigen waarde te geven. Niet langer was het strategische zwaard de preventieve macht, maar werd het de combinatie van zwaard en schild. IN de phase waarin de strategische vergeldingsmacht algemeen werd be- T IET conflict eindigde in een gelijk- I 1 spel, in een wapenstilstandssituatie vol sluimerende gevaren. Zij bestaan nog steeds. Niet alleen in Korea, maar ook elders in het Verre Oosten. Het Westen leerde er niet uit, dat het zich wereldwijd moest verenigen, dat de NAVO slechts een deel van het be dreigde gebied omvatte. Wel gaven de Koreagebeurtenissen een krachtige sti mulans om de conventionele NAVO- strijdkrachten uit te breiden, vooral ook omdat men aan den lyve had onder vonden, dat men zelfs in de toen be staande monopoliepositie, niet gemak kelijk tot het gebruik van het strategisch atoomwapen kon besluiten. Toen de periode van actie op Korea afgelopen was, naderde al spoedig het ogenblik waarop men zich ging bezin nen op vermindering der defensieuitga ven. Men ging de ambitieuse, onder in vloed van de strijd op Korea tot stand gekomen, militaire programma's gelei delijk verzwakken en steeds meer wer den de veiligheid van het Westen en het behoud van de wereldvrede gebaseerd op de vergeldende en afschrikwekken de kracht der strategische luchtmacht met strategische atoombommen. Op de zelfde atoombommen, die men in Korea niet had durven gebruiken. HET is niet de bedoeling de verdere militaire ontwikkeling op de voet te volgen; men ging steeds verder op de ingeslagen weg voort. De vergeldende strategische macht nam in belangrijk heid toe; de plannen voor de andere strijdkrachten werden beknot. Aan de ander® kant van het IJzeren Gordijn groeide ook een strategische luchtmacht met atoombommen. Later kwamen er aan beide zijden de nog veel heviger werkende H-bommen. Te vens ging men zich in beide kampen toeleggen op de ontwikkeling en pro- duktie van geleide projectielen voor middelbare en grote afstanden. De bewapeningswedloop tussen Oost en West werd met grote energie ge houden. Slechts op het gebied der con ventionele strijdkrachten was ei een duidelijk verschil. Aan gene zijde van het IJ/.eren Gordijn handhaafde men zijn grote, overmachtige sterkte en ver beterde men de gevechtskracht; aan de ze zijde kromp ..-men zijn plannen in. Het Westen ging steeds meer vertrou wen op de kracht der strategische kern wapenmacht, ondanks het feit dat die der Sovjet Unie eveneens groeide en er een duidelijke evenwichtstoestand gmg ontstaan. De afschrikwekkende kracht was nu zo groot geworden, dat elke partij niet alleen werd afgeschrikt door de strategische kernwapens van de ander, maar ook door de reactie, welke het gebruik der eigen wapens zou veroorzaken. Onder dekking van deze wederkerige neutralisatie, werd het gebruik van meer conventionele strijdkrachten steeds meer denkbaar. En op dat gebied lag de overmacht zeer duidelijk bij de communistische al liantie. schouwd als het enige werkelijke middel om een oorlog te voorkomen, en de ove rige strijdkrachten meer en meer hun belang verloren en zich een zeer beperk, te taak toegewezen zagen, verloren deze laatste telkens meer van hun waar de als militair machtsmiddel. Hun inzet ter versterking van een bepaalde poli tiek zou zo vreesde men de stra tegische macht der andere partij kun nen uitlokken en zo iets verschrikkelijks als een atoomoorlog tot een feit kun nen maken. Deze gedachte is de laatste tijd meer en meer teruggedrongen en het ver trouwen in de mogelijkheden der meer conventionele strijdkrachten begon zich te herstellen. Daardoor en door de evenwichtstoestand tussen de strategi sche kernwapenmachten werd een mili taire interventie in het Midden-Oosten mogelijk. Volgende keer: op het leven. Hun lijken werden gisteren door schepen van de Philippijnse marine ge borgen. Ruim dertig passagiers worden nog vermist. Het schip, dat berekend was voor slechts 52 passagiers, kwam zaterdag nacht van het eiland Cebu. waar het dè passagiers had afgehaald na een feest. Op weg naar het eiland Masbate stootte het lek en kapseisde. BONN (Reuter). Het Westduitse leger zal over twee of drie weken gaan oefenen met de Amerikaanse artillerie raket Honest John. Voor de oefeningen zijn ongeveer 200 militairen aangewezen. Zij zullen de beschikking krijgen over 24 raketten en twee verplaatsbare afvuur- inrichtingen. (In de Verenigde Staten hebben West duitse militairen een opleiding voor in structeur gekregen in het grote raketten- centrum bij El Paso (Texas). Ook Neder landers en militairen uit andere Navolan- den worden daar geoefend in het omgaan met artillerie- en luchtdoelraketten. Red.) Eigen nieuwsdienst NEW YORK Zweedse tech nici zijn ervan overtuigd dat zij over enige jaren kleine tactische kernwapens kunnen vervaardigen. Deze mededeling van Osten Undén, de Zweedse minister van buitenlandse zaken, in de politieke commissie van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties beschouwen mili taire deskundigen als een aanwijzing dat men in Zweden al zeer ver ge vorderd is met de technische voorbe reidingen van de produktie van kern wapens. Die deskundigen brengen in herinnering dat de produktie van kleine tactische kernwapens in Ame rika is gevolgd op de produktie van grote kernbommen en dus de vrucht van perfectionering is. Minister Undén deelde mede dat de Zweedse regering nog geen toestemming had gegeven voor produktie van kern wapens en zei dat deze kwestie nog niet aan de orde was geweest in de Zweedse volksvertegenwoordiging. Stok achter deur Hij liet tijdens de debatten over een resolutie van de Verenigde Staten en 16 andere landen over de ontwapenings kwestie echter doorschemeren dat Zweden alleen de voorbereidingen in de richting van produktie van kernwapens wilde staken indien de proeven met kernwa pens voor altijd werden gestaakt Het aanbod van de Verenigde Staten en Engeland, de proeven met kernwa pens met ingang van 31 oktober voor de duur van een jaar te staken op voorwaar- Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. Een onbekend schip heeft gistermiddag omstreeks kwart over vijf de 499 ton grote Zweedse houtboot Royal Wood by Maassluis aangevaren en aan de achterkant een diepe deuk bezorgd. De Royal Wood, eigendom van de houtverwerkende industrie van de Zweedse staat, was met een machine storing voor anker gegaan ter hoogte van Maassluis. Terwy'l het vaartuig ge meerd lag zyn drie eveneens uitgaande schepen achter de Royal Wood omge- koerst, waarvan er èèn een verkeerde manoeuvre moet hebben gemaakt. Hier door werd de Zweed aangevaren. De schuldige voer door zonder zich bekend te maken; de Royal Wood is met sleep boothulp naar de Rotterdamse Waal haven teruggebracht. de dat de Sovjetunie insgelijks zou han delen, ging naar zijn mening niet ver genoeg. De Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Lodge, die de resolutie verdedigde sprak de hoop uit dat de voorgenomen Geneefse conferentie over de kernwapen kwestie succes zou opleveren. Eigen nieuwsdienst ROTTERDAM. De marinierskapel van de Britse Home Fleet, zal ter ge legenheid van het Britse vlootbezoek za terdagavond om acht uur op de trappen van het Rotterdamse Beursgebouw een taptoe geven. Deze kapel zal eveneens een taptoe ten gehore brengen tijdens de receptie, die de bevelhebber van de Britse Home Fleet, admiraal Sir William Davil, woensdagmiddag zal houden. Donderdagmiddag zal in het sportpark aan dé Schulpweg te Rotterdam een voetbalcompetitie worden gespeeld tus sen elftallen uit de opvarenden van de Britse schepen en elftallen uit het per soneel van het Korps mariniers en de Onderzeedienst te Rotterdam. Het publiek zal de schepen, die lig plaats zullen kiezen bij het Park, zater dag- en zondagmiddag tussen twee en vijf uur kunnen bezichtigen. De oor logsschepen zullen in twee groepen te Rotterdam aankomen. De eerste groep wordt 's morgens om half elf verwacht, de tweede 's middags om half twee. KARWEI VOOR F.B.I. ATLANTA (Reuter, UPI) In de stad Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, is door het ontploffen van een helse machine zware schade aangericht aan een synagoge. Er is een groot gat in een der muren van het kerkgebouw geslagen. De schade wordt geraamd op honderdduizend dollar. President Eisenhower heeft de Ameri kaanse veiligheidsdienst, de F.B.I., opge dragen een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De politie heeft al een aantal arresta ties verricht onder de leden van een reeks verdachte organisaties, die al lan ger dan vijf jaar in de gaten zijn ge houden. Op het tijdstip van de explosie in At lanta kreeg een aantal dagbladen in de stad telefoontjes van een „ondergrond se" organisatie. Er zijn de laatste tijd meer aansla gen op Joodse kerkgebouwen in het zui den der Verenigde Staten gepleegd. Drie aanslagen konden worden voorko men. ROTTERDAM. Na een val van achttien meter uit de vierde etage van de in aanbouw zijnde elektrische centra le aan de Rotterdamse Waalhaven is de 36-jarige constructiewerker L. H. Lan- geveld aan zijn wonden overleden. De man kwam met het hoofd op een ijze ren plaat terecht. Eigen nieuwsdienst VLISSINGEN Dank zij een belang rijke gift uit het Rampenfonds kan de Koninklijke Nederlandse bond tot het redden van drenkelingen zich 25 plastic vletten aanschaffen, die verdeeld zullen worden over de hele provincie Zeeland. Er zijn al besprekingen aangeknoopt met de Zeeuwse burgemeesters voor een juiste verdeling. De plastic vletten worden uitgerust met een buitenboordmotor en zullen ruimte hebben voor acht mensen. Dat zijn vijf drenkelingen, twee roeiers en een stuurman. Er zal brandstof aan boord zijn voor een halve dag constant varen. De plastic boten zijn door de rijkspo litie te water in Zeeland beproefd op hun deugdelijkheid. Zij zullen in beheer komen bij de B.B., maar het ligt in de bedoeling deze reddingsvletten tevens te gebruiken voor het redden van drenke lingen in de Zeeuwse recreatiegebieden en in de Zeeuwse badplaatsen. DEN HAAG. Het Centraal sociaal werkgeversverbond heeft bij de Tweede Kamer geprotesteerd tegen het dwin gende karakter van de voorgestelde wet- telyke regeling van de bedrijfsgenees kunde. De bond voelt wel voor wettelijke maatregelen voor zover zij vrijwillige ontwikkeling van de bedryfsgeneeskunde ondersteunen en in juiste banen leiden, zoals de commissie-Fetter indertijd ook heeft voorgesteld. Nu er echter ver door gevoerde verplichtingen, op het niet na komen waarvan sancties zijn gesteld, in het vooruitzicht worden gesteld, kunnen de werkgevers niet hun steun geven aan de wettelyke regeling. Ook de Raad van overleg voor sociaal- economische aangelegenheden van de katholieke werkgevers-, werknemers- en m-id-dens-tands-organisaties heeft de Twee de Kamer meegedeeld dat zy het niet eens is met de dwang in de voorgestelde regeling omdat daardoor de eigen verant- woordelykheid van de betrokkenen in het gedrang komt. SorryIwan, maar ik speel nu weer de eerste viool Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Ir. J. A. Manusama, de.vertegenwoordiger van de republiek der Zuid-MoluKken, heeft gistermiddag byzonder krasse beschuldigingen ge uit tegen „bepaalde officiële en semi- officiële instanties". Met name maakte hij het C.C.K.P. uit voor een lasterbron, die geruchten ver spreidt die voor enige teruggestuurde PARAMARIBO (ANP) De Suri naamse regering zal binnenkort aan de Staten het ontwerp aanbieden voor een Surinaamse vlag en een Surinaams wa pen. Het ontwerp voor de vlag zal zijn rood-wit-blauw, met in het midden een groene ruit waarin een ster. DE ontwikkeling der tactische atoom wapens luidde een nieuwe phase in. Zij onderscheidden zich door een grote uitwerking, die toch in tijd en ruimte beperkt kon worden gehouden. Zij lenen zich daarom bij uitstek voor het gebruik tegen vijandelijke strijd- „Onbekencle" schilderijen in Kröller Müller-museum OTTERLOO. In het rijksmuseum Kröller Muller worden van half oktober tot volgend jaar maart twee scbilderyen geëxposeerd, die nog nooit in ons land te zien zijn geweest. Het zyn een portret van zijn dochter van Monet (1885) en een portret van een jongen met strohoed, dat Cézanne ver moedelijk tussen 1890 en '94 geschilderd heeft. De werken zijn afkomstig van het L,os Angeles County Museum. Eigen nieuwsdienst MAASTRICHT. Er trad een man naar voren. Zo te zien een goede burger van dit beste vaderland. De man dwong ons listig en zeer gesle pen het nog niet geheel ontgonpen pad der psychologie op, daar waar het bewuste dehken ophoudt en het onderbewustzijn actief wordt. Hij had een occulte knobbel, beweerde hij, want hij wilde ons doen gelo ven in die geheimzinnige wereld, waar alle realiteit ophoudt en vreemde invloeden beginnen te wer ken. Vooral vroeg hij milde aan dacht voor het ruige feit, dat dan alle remmen wegvallen. Hij was een talentvol spreker en een begaafd to neelspeler ging in hem roemloos on der. Hij legde de politierechter haarfijn uit. dat het onderbewustzijn boordevol klei ne duiveltjes zit, die een fatsoenlijk mens tot, dingen brengen, waar hij zijn leven lang niet over heeft ge prakkizeerd. Zeer geïnteresseerd volgde de politie rechter het langdradige betoog van de man, totdat er plotseling blijkbaar iets verkeerd ging, of althans niet geheel duidelijk was. Zoveel wanbegrip „Beste vriend", begon de politierechter op vermanende toen, ,,ik zou graag van je willen vernemen, hoe dat ka cheldeksel op het arme achterhoofd van je vrouw terechtkwam. Ik geloof, dat we hiervoor bij elkaar gekomen zijn?" „Dat is nu juist wat ik u al een hele tijd probeer uit te leggen, edelachtba re" betoogde de man smartelijk. ,,U gelooft toch niet. dat ik mijn vrouw ex pres met egn kacheldeksel op haar hoofd timmèr?" Dat was nu, wat de rechter wel ge loofde. Het interesseerde hem verder, hoe deze slimme vos zich uit een kei hard bewezen mishandeling wilde wringen. „Wel, ik lag te dutten in mijn grote stoel, schrok wakker en boem toen moet het gebeurd zijn." „Dus als ik het wel heb slingerde u dat kacheldeksel in uw slaap naar uw vrouw". „Juist, edelachtbare", jubelde de man verrukt over zoveel helderheid van be grip. „Hebt u dat vaker?" was de tweede on heilspellende vraag. De man zweeg. Tegen ongeloof is niet te vechten, overwoog hij kennelijk, zo dat niemand er achter kwam of de man dat vaker had en wat er zo al lemaal gebeurde, als zijn bewustzijn in slaap was gedommeld en zijn onderbe wustzijn dadenkrachtig werd. De me nigte op de publieke tribune giechelde geniepig. Stomdronken „Ik zal het u anders vertellen", her nam de politierechter, ,,U drinkt te veel. Ook die dag bent u stomdronken geweest. Toen is er twist ontstaan tus sen u en uw zoon. Daarbij is de sui kerpot gesneuveld. Daarna is uw vrouw tussenbeiden gekomen en heeft uw zoon de deur willen uitduwen. Toen ze hiermee bezig was en met de rug naar u toestond, hebt u met een ka cheldeksel gezwaaid en die is op haar achterhoofd terechtgekomen. Zo is het mijn brave." De man zuchtte diep Zijn schoondochter kwam naar voren en zwoer, dat dit laatste de juiste Ie- zing van het geval was. „Niet waar", zei de man geërgerd ,,Ik sliep toen ik met dat kacheldeksel gooide". „Was u dronken?" wilde de politie rechter kort en goed weten. ,,Een klein beetje, edelachtbare." Het dikke boek Maar de officier van justitie bladerde in een dik boek. ..Het is niet de eerste keer. dat we je hier zien, hé? Geldboeten helpen blijk baar niet. voorwaardelijke straffen nog minder. Er blijft ons dus niets an ders over dan hel maa' eeps met de gevangenis te proberen Veertien dagen gevangenisstraf voor deze man, is hel beste", meende hij. „F.n :k heb nog wel altijd mijn loon zakje afgegeven", vleide de zondaar „Ja aan de kroegbaas. Het blijft zoals de officier heeft gevraagd. Veer tien dagen eenzaamheid zal je goed doen." In de komende dagen krijgt de man dus gelegenheid te over om zijn onder bewustzijn een occulte aframmeling te geven. WENEN heeft een charman te oplossing van de moei lijkheden die voetgangers on dervinden bij het oversteken op zeer drukke kruispunten. De Weners die van de ene kant van de Ring, een van de drukste verkeersaders van hun stad, naar de andere willen kunnen halverwege een kopje Zo ziet het kruispunt er uit de lucht uit. Het grote gebouw in het midden is de Weense opera. 2 Auto's, motorrijders en (de weinige) fietsers hebben op dit kruispunt geen hinder van voetgangers. Rechts twee over dekte toegangen tot de roltrap pen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG. Op het ogenblik ligt in de Scheveningse haven een spikplin- ternieuwe kotter doelloos aan de meer palen, omdat hy iets groter is gebouwd dan indertijd was overeengekomen. De Go 28 zou volgens plan vijftig ton meten als hij in de vaart zou komen, maar het bleken er 53 te zijn. Op dat moment trad de wet op de uitwijking op zee in werking, die bepaalt dat op varenden op een boot groter dan vyftig ton een diploma, betrekking hebbend op die wet, in hun portefeuille moeten heb ben. Een deel van de bemanning heeft Een van de ingangen naar de ondergrondse oversteekrotonde. Op de achtergrond de opera. koffie met gebak gebruiken. Zij moeten daarvoor een rol trap af, want die Weense heer lijkheden worden onder het drukke kruispunt bij het ope ragebouw geserveerd. Onder dat kruispunt bevindt zich namelijk midden in een rotonde waarop van verschei dene kanten roltrappen uitko men, een koffiehuis. De Weense verkeersdeskun- digen hebben bij de boven grondse toegangen tot de rol trappen tramhaltes geplaatst. De uitstappende passagiers be hoeven niet over te steken. Zij kunnen door de rotonde het trottoir bereiken. Zo heeft Wenen een geheel voetgangerloos kruispunt ge kregen en een trekpleister voor degenen die in het hart van de stad even achter een kop koffie willen uitrusten. Bovendien zijn in de rotonde nog verscheidene winkels en een inlichtingenbureau voor vreemdelingen ondergebracht. verstekelingen ongunstig en nadelig zijn. Daarmee probeert imen een rookgordijn te leggen waarmee de onrechtvaardig heden en de onmenselijkheid, begaan bij de terugzending, moeten worden geca moufleerd, zo meende hy. „BENDELEIDERS" Volgens ir. Manusama bestand de las tercampagne onder meer daaruit dat het hoofd van het C.C.K.P. praatjes rond strooide die zouden inhouden dat ten minste vier verstekelingen op Java ben deleiders zouden zyn geweest. Deze vier zouden hebben meegedaan aan de anti- Nederlandse campagne. Ook zou het praatje de wereld zijn ingestuurd dat 21 van de verstekelingen een verleden hadden, dat getuigde van een anti-Ne derlandse instelling. Aan deze afschuwelijke laster wil men, aldus ir. Manusama, een schijn van be trouwbaarheid geven door te verwijzen naar verklaringen en adviezen van „bui ten-ambtelijke deskundigen". In werke lijkheid zijn het niet anders dan parti culieren, die vroeger wel eens wat met deze jongens te maken hebben gehad en nu menen op buitengewoon lichtvaardige wijze ongunstige dingen naar voren te kunnen brengen. Tenslotte uitte de heer Manusama de beschuldiging dat tydens het verblijf in de Kruisberg een verstekeling ten on rechte een week in de cel was opgeslo ten, en dat e enander door een wacht-' meester van de rykspolitie „behoorlijk was toegetakeld". BONN (APP). Met de arrestatie van een commandant van een esca drille van de Westduitse marine-lucht vaartdienst kan het begin zijn ge maakt met het oprollen van een spion- nagecomplot ten gunste van de Sov- jetunie. De gearresteerde. Horst Ludwig, is in staat van beschuldiging gesteld we- gens verraad. Ludwig is in 1954 uit Oost Duitsland naar de bondsrepubliek gestuurd met de opdracht voor de Russen te spioneren. Tijdens de tweede wereldoorlog had hij bij de Kriegsmarine gediend. In Kiel waar hij ook is gearresteerd meldde hij zich voor dienstneming bij de nieuwe marine van West Duitsland. Hij maakte snel carrière. Ludwig werd opgeleid o.a. in Engeland, de Verenigde Staten en Canada. Bij het eskader waar Ludwig het com mando over voerde zijn o.a. vliegtuigen van het type Gannet ingedeeld, die speciaal zijn uitgerust voor de bestrij ding van onderzeeërs. Aangenomen wordt dat Ludwig gegevens over de elektronische apnaratuur van deze vliegtuigen aan de Russen heeft door gegeven. Er begon verdenking op Ludwig te rusten doordat hij op zeer grote voet leefde. Het ministerie van defensie in Bonn gelooft dat behalve Ludwig nog meer Russische spionnen bij de marine van de bondsrepubliek zijn binnengedrongen. Er zyn meer arrestaties te verwach- ten. Verraadproces geëindigd - aanklachten ingetrokken PRETORIA (Reuter, UPI). Het rip°h J,?"'aad?f°,ce,s in Zuid-Afrika dat zich geiuime tyd had voortgesleept en m i1 was onderbroken is maandag abrupt beëindigd. De openba- venarie q?gei Ji100!?1. alle aanklachten te lera iVne„r.aMten blanken en nc- gets ingetrokken, waarvoor deze» mensen op vrije voeten kwamen Het if echter mogelijk en zelfs te verwachten vlllon1 op"leuw. aanklachten tegen hen zullen worden ingediend. hh>fnyooSpr-0nkel'$e aanklachten waren byzonder ingewikkeld, waardoor het verii Mo|aar i? iu"dische haarklo- M"hf «rTann^ 'verlach- jaarHgeLdenebe°|onnendeZC' iS tWee mDdatVOd°orroiamStj be?cI?uldiging hield wol li. verdachten mannen zo- yen vrouwen^—— een staatsgreep had- tisch lolnere Er,|T>oest een communis- horobJ 'jln elk seval een ander bewind worden ingesteld volgens plannen van de beklaagden, aldus aanklacht. de de CANBERRA (AP)«_ Sir Edwin McCarthy, sinds 1950 plaatsvervan gend hoge commissaris van Australië in Londen, is benoemd tot Australisch ambassadeur in Nederland. De teeen- woordige Australische ambassadeur in ons land, de heer Hugh McClur Smith is benoemd tot ambassadeur in Italic.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 5