Navo ziet uitzicht in kwestie-Cyprus ZWITSALETTEN \Vthpw II mf Victoria Zelfs het naamplaatje zat de m kist hoeden zien Koffie drinken, BERUCHTE BEULEN VOOR HUN RECHTER Haven van Burgsluis voor Veerse vissers? EERSTE VURIGE ELECTRA PRONKTE OP SCHIPHOL RAAD AARDENBURG SPRAK OVER BEGROTING Makarios akkoord met Britse regeling Produktiviteitscentrum voor visserijbedrijf Europese beweging presenteert zich Jeugd en woningbouw onder de loep g a Brits soldaat raketgeheimen Duizenden doden op hun geweten 18.000 Volgend jaar twaalf voor K.L.M. Antoon Coolen ontvangt prijs van Eindhoven Ds. J. v. d. Haar naar St. Maartensdijk Recht of gebogen?... met SNELFIX Ceta-Bever ZONDER PERSEN. OF KLEMMEN 1 Zeeuwse Babbelaars Oprichting Vereniging van schaakvrienden M.s. Ossian maakle maidentrip Dinsdag 14 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina v PARIJS (Reuter) De pogingen van de permanente raad van de Navo een oplossing te vinden voor de kwestie-Cyprus, maken goede vorde ringen, zo is gisteren te Parijs be kend gemaakt na een vergadering van twee en een half uur. Zelfs de Griekse afgevaardigde betoonde zich tamelijk optimistisch over de moge lijkheid, dat er nu eindelijk een uit weg uit de moeilijkheden gevonden zal worden. Aartsbisschop Makarios heeft even eens een bijdrage geleverd tot een mogelijke oplossing door zich akkoord te verklaren met een belangrijk onder deel van het Britse idee voor een rege ling. Hij is bereid in te stemmen met een periode van zeven jaar zelfbestuur, die vooraf zou gaan aan volledige onafhaiv kelijkheid. Afkoeling In die zeven jaar, die ook onderdeel zijn van het Britse plan en zijn bedoeld als „afkoelingsperiode", zouden de En gelsen verantwoordelijk blijven voor de verdediging en voor de buitenlandse betrekkingen van Cyprus. Van de andere onderdelen van het Britse plan wil Makarios nog altijd niets weten en hij zag weinig heil in de pogingen van de Navo de kwestie- Cyprus uit de wereld te helpen. Hij dacht dat het weer tijd werd, dat de Griekse regering de zaak aan de Verenigde Naties. voorlegde Bijna oorlog Kort voordat in Parijs bekend werd gemaakt, dat de Navo goede vorderin gen maakt bij het oplossen van de moeilijkheden, gaf de Griekse minister van buitenlandse zaken, Averoff, even eens een ongunstig beeld van de kan sen om het over de toekomst van Cyprus eens te worden. „Onze betrekkingen met Turkije", zei hij, „zijn ongelukkigerwijs bijzonder slecht. Veel slechter zouden zij niet kun nen worden, want dan zouden wij in oorlog geraken." Advertentie Eigen nieuwsdienst ROERMOND. De regering is ver heugd over het samengaan van de twee organisaties, de Nederlandse raad der Europese beweging en de Beweging van Europese federalisten, zei zaterdag drs. E. H. van der Beugel, staatssecretaris van buitenlandse zaken, te Roermond. Op het Congres 1958 van de zojuist uit beide organisaties gevormde Euro pese beweging in Nederland bood de staatssecretaris namens de regering zijn gelukwensen aan met de nieuwe or ganisatievorm. Hij verwachtte dat zij de onmisbare arbeid tot verdieping van de samenwerking binnen de Zes en uitbreiding daarvan tot de rest van de westelijke wereld zou voortzetten. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie, wees erop dat de Europese beweging de mensen bewust zal moeten maken van de reali teit van de Euromarkt, opdat zij in den ken en handelen rekening houden met de veranderde situatie. Eigen nieuwsdienst DEN HAAG. Het visserijschap zal in zijn vergadering van 30 oktober de op richting bespreken van een produktivi teitscentrum voor het visserijbedrijf Dat centrum zal in vijf jaar onderzoekingen verrichten op het gebied van efficiency i Bij de Europese beweging in Neder- en techniek. Het doel is de Nederlandse j land. die zich met dit congres aan het visserij bij de Euromarkt en een even- i Nederlandse volk wilde presenteren, tueel groter vrijhandelsgebied in een kan men zich zowel als organisatie als gunstige concurrentiepositie te plaatsen. 1 individueel aansluiten. Advertentie IN DE LIJNBAAN ROTTERDAM Heel listig, onder het voorwendsel even een kopje koffie te drinken, kan mevrouw deze week in de Lijnbaan haar echtgenoot confronte ren met de nieuwste hoedenmode. Dat is ia Restaurant Scheffers moge lijk, waar enkele mannequins in de ochtenduren als attractie bij de koffie, enige modellen uit de wintercollectie van het hoedenhuis Van der Mijn laten zien. Hoeden van Harry Seheltens zijn on der andere in die collectie opgenomen. De modellen van die bekende Amster damse hoedenontwerper hebben overwe gend een hoge bol en een flatteuze smalle rand. Ook enkele grote ronde exemplaren, geïnspireerd op de hoed van een champignon, maakt hij voor de win ter. De overige hoeden in deze sortering hebben eveneens een hoge lijn, afge stemd echter op wat de Nederlandse vrouw niet al te vreemd vindt en ook op ons winderig klimaat. Vooral in de win ter staat dat geen al te omvangrijke hoofddeksels toe zonder veel extra last. Melusine. hoedenfluweel, bont en veertjes, ook in twee of meer goed ge combineerde kleuren, wordt als mate riaal toegepast bij deze hoeden. Hoeden bij de koffie, een prettige mo gelijkheid om de nieuwe winterhoed in gezelschap van de echtgenoot'-üit te zoe ken. Een bezoek aan een hoedenwinkel is voor hem immers meestal een straf. Kritiek op uw nieuwe hoofddeksel ove rigens eenvoudig zijn gewoonte! LONDEN, (UPI). Een 21-jarige Britse soldaat, M. J. Brown, die werkte op het proefstation voor raketten te Woomera in Australië, is gearresteerd op verdenking van spionage en wordt nu naar Engeland teruggebracht. De Britse geheime dienst heeft de zaak in onderzoek en weigert verdere bijzon derheden bekend te maken. Soldaat Brown werkte op een labora torium, waar men bezig zou zijn met het voorbereiden van de start van nieuwe nog volkomen geheime raketten van het Britse ministerie van defensie. Op oe basis Woomera is onlangs de eerste grote Britse raket, de Black Knight, beproefd. De gearresteerde soldaat zou over eni ge soorten raketten gegevens hebben verzameld en die hebben doorgegeven aan een vreemde mogendheid, waarmee vermoedelijk de Sowjetunie is bedoeld. De Britse regering zou hebben bemerkt dat verscheidene van haar geheime pro jecten in Russische handen waren ge raakt. Daarna was er een onderzoek in gesteld dat wees in de richting van sol daat Brown, die nu voor een krijgsraad in Engeland zal moeten terechtstaan. ROTTERDAM. De n.v. uitgeversmaat schappij JE. E. Kluwer heeft op grond van de veranderingen die zich in het per soneelsbeleid hebben voorgedaan, een andere vorm gegeven aan de door haar uitgegeven Sociale Zekerheidsgids. Het ruim 37 jaar bestaande tijdschrift heet nu Gids voor personeelsbeleid, arbeids vraagstukken en sociale verzekering. Eigen nieuwsdienst BONN Opnieuw is in West Duitsland een proces begonnen te gen vroegere bewakers van een concentratiekamp. Ditmaal zijn het de beruchte kampbeulen Gustav Hermann Sorge (47) en de 41-jari- ge Wilhelm Schubert, allebei oud onderofficier van de S.S. Zij hebben in het concentratiekamp Sachsen- hausen een waar schrikbewind uit geoefend. De tenlaste legging ver meldt dat beide mannen mede plichtig zijn aan de gewelddadige dood van ongeveer 11.000 mensen. Zowel Sorge als Schubert zijn in 1947 door een Russische rechtbank tot levenslang veroordeeld. Zij waren na- melijk tegen het einde van de twee de wereldoorlog door het Rode Leger krijgsgevangen gemaakt. De twee voormalige kampbewakers werden naar Siberië verbannen, maar in 1956 op grond van het repatriëringsver drag met de bondsrepubliek aan West Duitsland uitgeleverd. IJzeren Gustav en Revolver Wil helm, zoals ze werden genoemd, wer den door de Westduitse politie spoedig weer gevangen gezet slechts zeer korte tijd waren ze op vrije voeten. Er werd een zeer uitgebreid onder zoek naar hun gedragingen in het kamp ingesteld, dat eerst kort gele den kon worden afgesloten. Maandag zijn ze eindelijk voor hun Duitse rechters verschenen. Het proces wordt in Bonn gevoerd. Volgens de aanklacht van de Rus sen tegen Sorge en Schubert, die gis teren werd voorgelezen, waren beide mannen schuldig aan het vermoorden van wel 18.000 mensen! Het onderzoek tegen het tweetal heeft de vreselijkste bijzonderheden aan het licht gebracht over de onmen selijke terreur die Sorge en Schubert in Sachsenhausen hebben uitgeoefend. Honderdzestig getuigen charge zul len daar de komende weken van ver halen, wanneer zij voor de rechtbank zullen worden gehoord. ACHTTIENJARIGE REVOLVERHELD Onder de slachtoffers van IJzeren Gustav en Revolver Wilhelm bevonden Eigen nieuwsdienst HAAMSTEDE Er doet zich een geheel nieuwe mogelijkheid voor, wat betreft de verplaatsing van de vissers uit Veere. Tot op heden gingen de gedachten, zo wel van overheidsinstanties als van schippers, uit naar de moge lijkheid de vissers uit Veere over te brengen naar de haven van Co- lijnsplaat. Het verdroot alleen de vissers buitengewoon, dat men van de zijde van de regering niet met concrete plannen kwam. Voor de kosten van de verbetering van de haven van Colijnsplaat, zodat deze geschikt zou worden voor de Veerse vissers, is op de begroting van verkeer en waterstaat nog geen be drag geraamd. Bij aanvullende begro ting zou echter het benodigde bedrag beschikbaar gesteld kunnen orden, al dus heeft verleden weer ir. Dubbits, Gisteravond echter is een geheel nieuwe mogelijkheid aan de orde ge steld. In de gemeenteraad van Haam stede brachten B. en W. namelijk het voorstel ter tafel de haven van Burg- sluis, die de laatste tijd niet intensief wordt gebruikt, en die men reeds tot op heden zonder positief resultaat onder de aandacht van de ko ninklijke marine heeft gebracht, aan te bieden als vêrplaatsingsmogelijk- heid voor de Veerse vissers. De raads leden van Haamstede gingen met het sloten werdljn.-eSHRDLUSHRDLHM voorstel van B. en W. akkoord. zich geestelijken, Joden, politici enz. Schubert was nog maar nauwelijks achttien jaar toen hij al in Sachsen hausen politieke gevangenen onder z.ijn hoede kreeg. Van die tijd af da teren zijn eerste wreedheden. Waarom werd u IJzeren Gustaf ge noemd? vroeg de president aan Sorge. Ik was niet bang bij gevechten, luid de het antwoord. Wanneer ik ergens op af ging, deed ik het goed. Hij beschreef hiermee zijn optreden in de maan den die aan het nazi-tijdperk vooraf gingen. Sorge vertelde onbeschaamd dat hij in 1943 drie maanden geïnterneerd is door de nazi's, omdat hij in een con- centratiekamp bij Berlijn de dood van gevangenen had veroorzaakt. De maximum straf die de twee kampbeulen kunnen krijgen is levens lange gevangenisstraf. Men verwacht in Bonn dat het proces tegen het twee tal, het grootste ooit op dit gebied in de Westduitse bondsrepubliek ge voerd, op zijn minst drie maanden zal duren. Van onze correspondent AARDENBURG. In de algemene beschouwingen, die de raad van Aar denburg, die maandagmiddag ver gaderde, wijdde aan de begroting voor het dienstjaar 1959, bracht de heer E. Lansu (K.V.P.) naar voren, dat er een speciale commissie voor het over koepelend jeugdwerk moet komen. Hü pleitte voor een royale subsidiëring van sport- en jeugdorganisaties. De heer Lansu achtte een doelbewuste bescherming van de aanplantingen en het aankweken van eerbied voor de natuur bij de jeugd van groot belang. Bij de woningbouw, zo zeide de heer Lansu, moet men komen tot de bouw van geschikte bejaardenwoningen. Te vens stelde hij dat er bij de bouw nor male woningen meer rekening moet wor den gehouden met de grote gezinnen. In het algemeen wilde hij streven naar goedkoper bouwen, waardoor de huren mogelijk omlaag zouden kunnen. Ten slotte gaf de heer Lansu als zijn mening, dat er meer moet worden bezuinigd op de overheidsuitgaven. Er zou dan een groter overschot op de gewone dienst kunnen ontstaan, een overschot dat dan zou kunnen worden overgeboekt naar de kapitaalsdienst. Het beschikbaar geko men geld zou gebruikt kunnen worden voor hoognodige verbeteringen aan de weg naar St. Kruis. Het antwoord van de burgemeester, de heer J. M. A. C. van Dongen, hield in, dat er ook wel werd geprobeerd de eigen huishouding wat minder kostbaar te maken, maar dat de materiaal kosten dit veelal niet toelieten. Wethouder Catsman, (A.R.) zei dat het jeugdwerk niet te veel moet worden geregeld door de gemeentelijke over heid, maar dat het zijn eigen, levens beschouwelijke karakter moet houden. De burgemeester ging uitvoering in op het bejaardenprofoleem. Hij zeide, dat de plannen voor bejaardenwoningen bestek-klaar liggen, maar dat er geen bouwvolume beschikbaar is. Een be zwaar dat ook geldt voor het eventueel bouwen van grotere woningen. Hij waarschuwde trouwens voor een op het gebied van de woningbouw al te zeer aanleunen tegen de gemeente. Men moet de woningbouwverenigingen hun atka niet ontnemen. De begroting voor de gewone dienst sloot met een battig saldo van ƒ6474, die voor de kapitaaldienst met een nadelig saldo van ƒ427459,89. In de vergadering machtigde de raad he college van B. en W. de houten nood woningen bij een voorkomende gelegen heid te verkopen. De gemeenteraad be sloot toe te treden tot de stichting- beschuttende werkplaatsen in Zeeuws Vlaanderen, en stortte een bedrag van ƒ25 in het oprichtingskapitaal. Als lid van he tstichtingsbestuur werd benoemd de burgemeester, als plaatsvervangend lid wethouder A. Catsman. De muziekvereniging „Elk naar zijn krachten" te St. Kruis kreeg van de gemeente Aardenburg een bijdrage tot opheffing van het exploitatietekort. Aan de ouders van enkele leerlingen die scholen buiten Aardenburg bezoeken werd een reiskostenvergoeding toege kend. De raad besloot een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten, groot ƒ8000.—. Van onze Amsterdamse redactie SCHIPHOL. De Amerikaanse vliegtuigenfabriek Lockheed heeft gisteren haar nieuwe produkt, de viermotorige Electra, vol trots op Schiphol geïntroduceerd. De K.L.M. zal in september '59 twaalf van deze vliegtuigen in dienst nemen. Het toe stel, dat met zijn turbo-prop motoren een kruissnelheid van 630 kilometer per uur kan opbrengen, biedt plaats aan 83 passagiers. Het is speciaal ontworpen om lucht vaartmaatschappijen in staat te stel len bliksemsnelle diensten op betrek kelijk kleine afstanden te onderhou den. Daarnaast maakt de grote brand- Advertentie stofcapaciteit het mogelijk om ook oceaanvluchten te ondernemen. De K.L.M. zal de Electra's inzetten op de diensten binnen Europa en naar het Midden-Oosten. De Electra. welks 3750 pk motoren steeds eenzelfde toerental draaien de snelheid wordt geregeld door de EINDHOVEN. Gistermorgen is op het Eindhovense gemeentehuis de cul tuurprijs van de stad uitgereikt aan Antoon Coolen als bekroning voor zijn roman De grote voltige. De jury zegt in haar rapport met de toekenning van deze prijs hulde te wil len brengen aan de vertelkunst van Coolen, die „op eigen wijze realiteit en verbeelding weet samen te voegen tot hogere werkelijkheid". NCRV vocaal ensemble oogst succes in Kassei Een buitengewoon succes heeft het NCRV vocaal ensemble o.l.v. Marinus Voorberg geoogst op de muziekdagen in Kassei met zijn uitvoering van Kre- nek's Klaagliederen van Jeremia. De wijze waarop het NCRV-koor deze zeer moeilijke compositie ten gehore bracht wekte verbazing en bewonde ring, en er volgden meteen uitnodigin gen voor een grammofoonopname, en voor optreden in het buitenland, o.a. in Amerika. Luchtdicht verpakt 1^; Altijd ovenvers - Altijd even lekker! garandeert U de versheid Ds. J. van der Haar te Wadinxveén, die het beroep heeft aangenomen naar de Ned. Herv. Gemeente van Sint Maartens dijk, hoopt op zondag 19 oktober a.s. in trede te doen in zijn nieuwe gemeente, na in de morgendienst bevestigd te zijn door ds. P. de Jong te Kootwijk. Geboren op 18 juni 1917 te Genemuiden bezocht ds. van der Haar het Geref. gym nasium te Kampen en studeerde aan de R.U. te Utrecht- In 1914 werd hij kandi daat en deed in hetzelfde jaar intrede in Poederoijen en Loevestein: in 1945 ver trok hij naar Kamperveen en in 1948 naar Neerlangbroek. Sedert 1951 is ds. van der Haar aan de Ned. Herv. Gemeente van Waddinxveen verbonen. Tijdens zijn ambtsperiode aldaar was hij voorzitter van twee hervormde lagere en twee hervormde kleuterscholen en stichtte een verjaringsfonds. Ds. van der Haar publiceerde een boek over de leer van Karl Barth, een ver handeling over de praktijk van het Hei lig Avondmaal en schreef o.m. een bro chure over „In de leerschool van het lij den". Tal van jaren vertegenwoordigde ds. van der Haar de classis Gouda in de prov. kerkvergadering van Zuid-Holand Tevens was hij voorzitter van de classi- cale commissie voor het opzicht. stand van de propellers stijgt en landt in een minimum van tijd. Bin nen een> kwartier heeft het een kruis- hoogte van 6500 meter bereikt. Het toestel vliegt ruim honderdvijf tig kilometer per uur sneller dan de grote Superconstellations. Het uiterlijk van het vliegtuig doet vrij conventio neel aan, doch het interieur is geheel aangepast aan de hoge eisen, die ver wende luchtreizigers in deze tijd nu eenmaal stellen. Zo bevindt zich achterin een kleine rooksalon, waar men in een groepje van vijf gezellig in een kring kan zit ten. Het geluid van de motoren dringt nauwelijks tot de cabine door. Zacht suizende amusementsmuziek verhoogt de atmosfeer van rust en comfort. De vijf demonstratie-vluchten, die het vliegtuig gisteren heeft gemaakt, werden ongeveer anderhalf uur ver traagd tengevolge van een onklaar geraakte startmotor. Eerst wilde men de Electra leeg op drie motoren de lucht insturen om al vliegend de wei gerachtige vierde motor aan de gang te brengen. Later besloot men om het start mechanisme toch maar geheel te ver nieuwen. Er bestond, zo bleek bij na der onderzoek, gevaar dat de hele vierde motor onklaar zou raken. De weergoden hadden voor deze speciale dag een wat ongelukkig humeur ge kozen. Zij maakten het de Electra tij dens het stijgen en dalen hoogst onge makkelijk. Enkele passagiers werden tijdens een argeloze wandeling door het gang pad onverwachts gevloerd en de twee lieftallige stewardessen moesten het bij een eerste vlucht laten. Zij hebben de rest van de dag doodziek met grote melancholieke ogen vanuit het Schip- hol-restaurant naar het komen en gaan van hun pronkjuweel zitten kijken. Een stille voorbijganger in de wacht kamer mompelde literair „Rouw past Electra". De nieuwe Lockheed-machine heeft nog demonstratievluchten in 32 ver schillende steden voor de boeg; no vember zal het toestel, welks proto type enige tijd geleden met succes door prins Bernhard werd bestuurd, op zijn basis terugkeren. Advertentie Zondagsschool 70 jaar ZIERIKZEE In de Concertzaal is op feestelijke wijze het 70-jarig bestaan herdacht van de Hervormde zondags school. Ds. C. Bezemer had de leiding van de bijeenkomst en heette vertegen woordigers van gemeentebestuur en van de Hervormde gemeente welkom. Henk Zoutendijk gaf met zijn poppenspel een uitbeelding van de gelijkenis van de ver- hoofd van de Deltadienst-zuid medege- ioren zoon. Als herinnering aan dit jubi- deeld ileum ontving elke leerling een tinnen I bekertje. OES. Stel u voor, waarde G lezers, dat ge gaat verhui- zen en heel uw hebben en houden moet inpakken in één kist. Eén kist, waar alles in kan: kleren, meubels, boeken, maar ook de grote linnenkast en de kachel. „Bestaat niet", zult ge zeggen. „Dat zou een kist als een huis worden." Heb ik zater dag ook gezegd. Maar ik had het mis. Want er zijn ook nog mensen als de heer P. OUWER- KERK. Die komt bij u op be zoek, bekijkt al uw spulletjes, goochelt met wat wiskundige formules en zegt dan „Ik maak voor u een kist van zoveel bij zoveel meter, en daar gaat alles in. Alles." „ALLES".... Ik heb deze meneer zaterdag aan het werk gezien by de familie H. H. v. d. LINDEN te GOES, die naar Zuid-Afrika ging emigreren. Daar stond buiten voor de deur op een vrachtwagen een enorme kist van 20 kub. meter inhoud. En wat hebt u daar allemaal in kunnen bergen? Dat vroeg ik aan de heer Van der Linden, die met vrouw en zes kinderen op het punt stond Zeeland te verlaten. „Wat daar in zit? Alles!" Nu ja, alles, ook uw meubels? Jazeker, alle meubels. Ook de grote kasten. En alle keukenspullen, serviesgoed, linnengoed, kleding, slaap kamerameublement, de kachel, zelfs al mUn hoeken en boekenkasten En dat betekent nogal wat, want zoals men in onze krant van gis teren beeft kunnen lezen de heer Van der Linden is kandidaat theo logie. Kasten vol boeken. Ook nog in die kist. TOEN DE heer Van der Linden het beroep van de (vrijgemaakte) Geref. Kerk van Kaapstad had aan genomen, keek hij bezorgd naar al zijn -mooi emeubeltjes en boeken. Zou dat allemaal mee kunnen? Maar dan verscheen die meneer Ou'vverkerk, stuwadoor en vertegen- wgordiger van de Internationale ex peditie-emigratieverpakking Gebrs. Nijiman N.V. uit Rotterdam. Hij draafde, actief en levendig als hij is, de trap op en af, neusde in de kamers en ging toen zitten rekenen. „Nou meneer Van der Linden, dat gaat allemaal precies i-n een kist van 20 ikoxb. meter". De emigrantenfamilie stond per plex, en eerlijk gezegd ook nog wel wat wantrouwend FORMULES Enfin, vier dagen vóór het vertrek versdheen de pakgoochelaar opnieuw, nu met twee beroeps-inpakkers, die meteen aan het werk gingen. Alles Pak-expert P. Ouwerkerk laat de heer H. H. v. d. Linden zijn plakboeken zien, vlak voordat de Goese familie naar Zuid-Afrika vertrekt. Op de achtergrondde wonderkist. werd volgens de regelen der kunst Ingepakt, muurvast, want er mocht niets gaan schuiven tijdens de lange zeereis. En toen het zaterdagmorgen was en de klok twaalf had geslagen, was de kist precies vol. Er kon bijna niets meer hij. Wat is er nu blijven staan? vroeg Niets. Alles zit er in. Alles. ik. DAAR NEEM ik mijn krante petje voor aif, zei ik tegen de heer Ouwerkerk, die naast me stond en met een tevreden glimlach toekeek, hoe iemand van de douane de kist verzegelde. Toen heb ik een half uur lang in de plakboeken van deze stuwkundige stuwadoor geneusd en viel van de ene verbazing in de andere. Brieven van emigranten vertelden daarin, hoe het met hun kist was gegaan. De familie Vonkeman byvoorbeeld, die naar Pretoria emigreerde, stak de liftrompet over de wonderkist. „Alles zat erin. Door omstandig heden moest het er vijf maanden in- blijven. Toen bracht een chauffeur op zekere dag de monsterkist en liet hem gewoon van zijn wagen kantelen. Maar nergens zat een krasje op. Niets ontbrak. Even dacht ik: ha, nu heb ik toch nog wat aan te merken, want het naamplaatje van onze deur was zoek. Maar neen hoor, ook dat zat nog onderin. Keurig verpakt Per volwassene mag een kub. meter goederen worden meegenomen, per kind een halve kub. meter, maar predikanten krijgen voor studie boeken, etc, een extra ruimte van 15 kub. meter. De Rotterdamse firma kan men gerust een „dominees-verhuizer" noe men, want het is opvallend hoeveel predikantengezinnen zij met hebben en houden heelhuids over de oceanen heeft geholpen. Dominee zus en dominee zo en zelfs een gehele Pinkstergemeente uit HILVERSUM. 1000 KG HOUT Wat weegt nu zo'n kist van 20 kub meter? Schrikt u niet: de LEGE kist weegt alleen al duizend kilo. Duizend kol ihout. De geëmigreerde gezinnen weten daar wel weg mee, want zo'n kist kan opnieuw worden gebruikt. Leest u maar eens wat een dominee uit Oranjestad schreef: „Wti hebben er een enorme hangkast, een compleet tuinameublement met acht stoelen, een keukentafel met zes stoelen eii een boekenkas tvan laten maken en bog hebben we een halve schuur vol hout over Het echtpaar Verdonk uit VAL- KENSWAARD mes zestien kinderen kreeg ook zo'n kist mee. Gratis, bij wijze van reclame, omdat de firma eens wilde demonstreren, dat oik een huishouding van 18 mensen „per kist" over de oceaan kan worden gezet. En dan te bedenken, dat ik onlangs verhuisd ben over een afstand van nog geen vijfhonderd meter en met een vrachtauto en karren en een leger kist en koffers nog meende dat ik ruimte tekort kwam. Jammer, dat de pak-expert mij zijn wiskundige formules niet heeft willen verklap pen. UTRECHT. Vooraanstaande Ne derlandse schaakoffieials en spelers heb ben zaterdagmiddag te Utrecht een bui tengewone zet gedaan. Ze hebben name lijk een vereniging van schaakvrienden opgericht; het enige doel van deze or ganisatie is geld te verzamelen, tenein de het schaakleven sterker te stimuleren speciaal op het gebied van tornooien en internationale uitzendingen dan de K.N.B.S. uit zijn bescheiden middelen wel vermag te doen. De middelen hoopt de vereniging te vinden onder spelers, verenigingen, organisaties, bedrijven enz. enz. Met (minimale) bijdragen van 10 en 25 per jaar kan dit streven mits behoorlijk onder de aandacht van de sympathisanten met het koninklij ke spel gebracht tot een vette jaar lijkse pot leiden, hetgeen voor ons schaakland plezierige uitzichten opent. De V.V.S. is een zelfstandig lichaam, hoewel haar sympathie duidelijk ook statutair de K.N.S.B. geldt. Een be stuur werd gekozen voorlopig bestaan de uit zes personen en een besluit viel, ten spoedigste een plan van actie te ontwerpen. HITLER DANSTE VOOR BRITSE PROPAGANDA LONDEN (Reuter!Hoe Hitier er in o'e sombere junidagen van 1939 voor zorgde, dat de Engelsen even konden lachen, werd gisteren onthuld in de Sunday Dispatch. Dr. John Grierson, die gedurende cTe oorlog als vervaardiger van documen taire films bij de Engelse dienst voor tegenpropaganda werkte, vertelde daar in hoe hy een film in 'handen kreeg van ae Franse overgave te Compiègne in juni 1939. Op die film maakte Hitier tijdens de ondertekening van het document van overgave door de Franse generaals schijnbaar een kleine sprong. Door een handige montage van enkele der filmbeelden, kon een film gemaakt worden, waarop het leek of de Duitse dictator een wilde oorlogsdans uitvoer de. Met die film konden wij de voor de Duitsers zo belangrijke plechtigheid na de Franse neó'erlaag voor het Engelse volk tot een lachwekkende gebeurtenis maken, aldus dr. Grierson. MIDDELBURG. Op vijfentwintig plaatsen in Zeeland zullen plastic vletten worden opgeslagen, die kunnen worden gebruikt by het trachten te redden van drenkelingen. Deze vletten zijn een gift, die de Kon. Nederlandse Bond tot redding van Dren kelingen heeft ontvangen van het Ram penfonds. De boten, die elk ongeveer 200 kg wegen en waarvan de afmetingen 4,30 bij 1,65 meter zijn met een diepgang van 60 cm., zijn voorzien van een 5,5 p.k. buitenboordmotor. De rijkspolitie te water heeft de vlet ten geprobeerd en daarbij is gebleken, dat het sterke boten zijn. De vletten zul len in Middelburg, Vlissingen, Goes en Terneuzen in beheer worden gegeven bij de plaatselijke afdelingen van de Kon. Ned. Bond tot redding van Drenkelingen. De resterende boten zullen in andere plaatsen in Zeeland worden gelegd en daar waarschijnlijk bij de B B. in beheer komen. Hierbij is o.a. gedacht aan het recreatiegebied in de Braakman, waar de vletten b v. gebruikt kunnen worden bij het trachten te redden van drenkelingen in de zomermaanden. Naar wij vernemen kosten de vletten ongeveer tweeduizend gulden per stuk, exclusief de motor. VLAARDINGEN. In de Vlaardingse Vulcaanhaven is gisteren na zijn eerste reis het motorschip Ossian van de rederij E. Komrowski uit Hamburg bin nengelopen. Het schip bracht uit Narvik een lading erts. Het m.s. Ossian, een modern schip, is 156 meter lang. twintig meter breed en negen meter diep. Het heeft een in houd van 10.033 brt. Op 3 oktober, na e zijn voltooid op de werf van Flen- derwereke in Lübeck, maakte het schip rijn officiële proeftocht. Daarop is het jaar Narvik gevaren om een lading van 14.734 ton erts in te nemen, die gisteren :.n Vlaardingen is afgeleverd. Behalve irts kan het schip ook granen en stuk- !oed vervoeren. Vanmorgen is de Ossian in ballast veer naar Narvik vertrokken. Het zal og een lading erts in nemen, nu be- ,temd voor Amsterdam.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4