1+1=1 Dr Braat graaft in Borssele's rijke historie De „Prinses Beatrix" krijgt garantiebeurt KRIS B.B. oefening in Oostkapelle Verandering in wijze van subsidieverlening ZEEUWSE FRUITKWEKERS, BLIJFT NUCHTER door Zeeland Petsie Pelle Pin go Dinsdag 14 oktober 1958 Race naar ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina de maan BonSana meditatie ONDERZOEK NAAR SLOT GISTEREN BEGONNEN MEER SPANNING AAN LANGEWEG Raadsagenda Middelburg Youth for Christ-avond op St. Philipsland Fuik te Breskens wordt verplaatst VOORSTEL AAN GEMEENTERAAD MIDDELBURG MIDDELBURG Erepenning wordt gewijzigd Jeugd van Goes zag „Wabbertje AKKERTJES C.J.V. NOG NIET GECOMBINEERD L. Kruger te Kapelle overleden GROTE PROJECTEN NU OP URGENTIELIJST Waarschuwende stem: F_. DE RACE naar de maan, die de grootmachten der wereld hebben ingezet, hebben de Amerikanen een grote voorsprong genomen door de lancering van hun raket, die de maan wel niet bereikt heeft, doch waarmee een sprong in het heelal is gemaakt, groter dan ooit enig menselijk voor werp heeft kunnen maken. Na de spoetniks en de explorers is de mens hiermee weer verder buiten de aardse sfeer getreden. Voorshands gaat het nog over een „verkenning" van de maan en wat zich in haar omgeving afspeelt. De automatische apparaten zullen tal van gegevens uitzenden over feiten, die de mens niet kent. Dat is voor de uitbreiding van zijn wetenschappelijk materiaal ongetwijfeld van belang, maar op de achtergrond blijven toch staan de plannen van de mens, om zélf het heelal in te gaan en dat niet alleen, maar ook om op andere pla neten, de maan waarschijnlijk het eerst, zijn voetstappen te zetten. I^EZE GEDACHTE heeft de mens al heel lang gekoesterd. Door de eeuwen heen vindt men de voorbeel den van de pogingen, om de aarde te verlaten. Maar nog meer eeuwen haast vindt men de geschiedenis van de sterrenkundigen en ook van de ster renwichelaars, die de geheimen van de sterrenwereld probeerden te ont sluieren en het daarbij verworvene op geoorloofde en ook op speculatieve wijze toe te passen op het menselijk leven. Ook in de literatuur zijn de fanta sieën reeds lang bezig geweest met het betreden van de ruimte. Zijn in onze tijd de droomverhalen over het contact in de ruimte en met wezens, die in die ruimte en op andere plane ten zouden verblijven, reeds een aan tal jaren in de mode, het meest tref fend is het, dat de Fransman Jules Verne in de vorige eeuw in roman vorm allerlei beschrijvingen gaf, die thans door wetenschap en ervaring bevestigd worden. j^fET IS BEGRIJPELIJK, dat velen waartoe ook wij behoren met enige aarzeling deze ontwikke ling beschouwen. Is dit alles de mens geoorloofd? Wij mogen deze ontwikkeling ech ter niet tegenhouden. God bepaalt de grens van het menselijk bereik. Wij kunnen daar ten hoogste een ge dachte over hebben. Intussen mag ons dit niet weerhou den van bewondering voor de grote prestatie, die de Amerikaanse ge leerden en technici hebben volbracht. Ze hebben nog niet bereikt, wat zij hoopten, maar ze hebben in elk geval iets groots verricht, waarvoor wij als mensen eerbied moeten hebben. God lelde dit zo, dat het blijke tot heil van de mensen te zijn. Maar ook moeten wij bidden, of de mannen, die dit grote werk met inzet van heel hun persoonlijkheid doen, dit voor zich zelf blijven doen in besef van mense lijke kleinheid en tot verheerlijking van Hem, Die dit grote heelal schiep en daarin Zijn eeuwige zetel heeft. Advertentie Dat is de Flexa één-pot- methode! Eerst de rerf ver dund erop - dan onverdund er overheen. Kleur voor jaren de verf voor het schilderfeeat Vraag hei gratis boekje 'Knap hei op9met kleur' aan FLEX Apostbus 2, Leiden toren met misschien een palissade er omheen heeft gestaan, die uit de 10e j of lie eeuw kunnen zijn. Vermoedelijk zitten die resten nog onder de stenen fundamenten. DUITSERS Gedurende de oorlogsjaren heeft de vliedberg in Borssele in de belangstel ling gestaan van de Duitsers. Niet alleen uitten zij hun vandalisme door het gra ven van gangen door de heuvel en het bouwen van een bunker tegen de vlied berg aan. maar ook van wetenschappe lijke zijde was er belangstelling. Een vrouwelijke archeoloog uit Duitsland kwam onderzoekingen doen, waarvan de resultaten later in handen kwamen van de Nederlandse oudheidkundigen. Vol gens dr. Braat zijn de Duitse onderzoe kingen van weinig waarde geweest, daar zij nogal oppervlakkig werden gedaan. Ook bleken verschillende conclusies niet juist te zijn. Ongeveer vier weken zullen de gisteren begonnen opgravingen duren. Dan hoopt dr. Braat meer aan de weet te zijn ge komen betreffende de structnur van de „heuvel van Troye" en misschien ook omtrent het middeleeuwse stamslot van de Heren van Borssele. Advertentie Daar sm/z- wordt hij sterk Jkvan! Kinderen kunnen joojs bleek co nerveu» xfyn, voorat ülsKop school g»»n. Den hebben ze «eer dan ooit iets versterkends nodig. Geef bus daaroe» KonSan» opgelost ia nelk. Het is een heerlijke, krachtige drank, vitaminenrijk, eiwit- tn ijzerhoudend* Voor oW§ schoolgooncfe kinderon s Rij apothekers en drogisten ^.HACO N.V. MswtrtaM - Van onze correspondent OOSTKAPELLE. De brandweer- sirene loeide gisteravond omstreeks 8 uur in Oostkapelle. Dit was het begin van een oefening van de bescherming Burgerbevolking, waaraan brandweer, bloekploegen en M.G.T. (Mobiel Ge neeskundig Team) deelnamen. Bij een oefening van de Navo-lucht- strij dkrachten was een toestel bran dend neergestort op het slotplein van kasteel „Westhove". De rechtervleugel van het gebouw vatte spoedig vlam. Een tiental kinderen, dat in de vleu gel van het kasteel verbleef, werd ge wond door rondvliegend metaal, stuk ken sglas, brandend hout e.d. De brandweer maakte de weg vrij voor het M.G.T., dat de gewonden afvoerde naar een gebouw van de tuinderij van de heer Bommeljé, waar de M.G.T. een opvangcentrum had ingericht. De BB-ers troffen een weersgesteld heid, die het werken niet gemakkelijk maakte; desondanks noemt men de oefening zeer geslaagd. Burgemeester Sprenger en de heer J. L. R. Kapitz, kringhoofd Walcheren van de BB. woonden de oefening bij. De Here is geweldig in den hoge Ps 93 vers 4 c Wij zijn maar nietige schepselen. De mens van de twintigste eeuw denkt wel, dat hij tot veel in staat is. Hu kan ook wel wat. Ongetwijfeld. Maal ais wij maanraketten afschieten en het lukt niet, ja. dan moeten wij wel eens terugkrabbelen. Onze plannen, hoe mooi van opzet, vallen vaak in duigen, maar Gods plan nen falen nooit. Laten wij dat maar eens goed vasthouden. Onze God kan al les, Hij is geweldig, zoals Psalm 93 ons leert. Denken wij daar wel genoeg aan bij het maken van onze plannen? De mens voelt zich zo gauw belang rijk en geweldig. Maar hij zinkt in het niet bij wat God is: De Here is Ko ning. met majesteit heeft Hij Zich be kleed en Hij is geweldig in den hoge. Op de bovenste foto ziet men dr. W. C. Braat (rechts) met de burge meester van Borssele bij de „Vlied.- 'hev/veV'. Burgemeester P. J. Dcnni- nicus kon zijn nieuwsgierigheid niet bedwingen en hielp een handje mee, toen de 13de-eeuwse slotmuur bloot kwam. Van een onzer verslaggevers BORSSELE Gistermorgen hebben vijf arbeiders uit Borssele en omgeving de spade gezet in de eeuwenoude „berg van Troye", de vliedberg in Borssele. Dat betekent het begin van het intensieve on derzoek, hetwelk ongeveer vier weken zal duren en geleid wordt door de archeoloog dr. W. C. Braat van het Museum voor Oudheidkunde te Leiden, geassisteerd door de heer G. Plug van de Rijksdienst Oud heidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. Reeds is men gestoten op de fundamenten van de slotmuur, die het vermoedelijk 13de-eeuwse kasteel van de Heren van Borssele heeft omgeven. (Eigen nieuwsdienst) MIDDELBURG. In de afgelopen maanden is, zoals bekend, meermalen stagnatie opgetreden in het vervoer met de nieuwe veer boot „Prinses Beatrix" op het traject VlissingenBreskens. Naar wij echter gisteren van de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland vernamen, mag worden verwacht, dat binnen afzienbare tijd de mankementen, die de stagnatie veroorzaakten, zullen zijn ver holpen. Op 17 november a.s. krijgt de boot ingevolge het contract, dat indertijd met de scheepsbouwers is gemaakt een dokbeurt. De boot zal dan vier weken uit de vaart zijn. Deze dokbeurt vindt plaats bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen. ding kunnen onmogelijk de aansluitingen op de exprestreinen halen, zodat men bij de Provinciale Stoombootdienst volgend voorjaar nog wel eens met moeilijkheden te kampen zal hebben. Wij vernamen nog dat men in de krin gen van de Prov. Stoombootdiensten on danks de wens, die men nog heeft t.a.v. de nieuwe veerboot, toch ook veel waar- derig heeft voor de „Prinses Beatrix". Het brandstofverbruik is aanmerkelijk geringer dan bij de oude boten en vrijwel steeds kunnen alle auto's worden meege nomen. Het is nog niet zeker, wanneer met de bouw van een tweede nieuwe boot kan worden begonnen. Zelfs is nog niet be kend, waar dit vaartuig zal worden ge bouwd. Naar wij vernamen zal aan vier scheepswerven gevraagd worden prijs opgaaf te verstrekken voor de bouw van een dergelijke boot. 5? De nieuwe week heeft voor ons een pret tig begin. We mogen namelijk de heer P. Bosch, opperwachtmeester en brigade-com mandant van de Kon. Marechaussee te Sluis feliciteren met zijn bevordering per 1 nov. a.s. tot adjudant-onderofficier. In 's-Heer Arendskerke was het echtpaar W. Wisse- Markusse vijftig jaar getrouwd. De muziek vereniging „Excelsior" bracht een serenade. Nog een bericht uit 's-Heer Arendskerke. De plaatselijke middenstandsvereniging in dit dorp organiseert weer een winkelweek met attracties. De kerkvoogdij van de Hervormde gemeente te 's-Heer Hendriks kinderen heeft besloten een nieuwe pastorie te bouwen. De oude pastorie is verkocht aan een inwoner van Goes. Voor een gecom bineerde vergadering van de gereformeerde en hervormde vrouwenverenigingen te West- kapeiiA sprak ds. Pontier uit Vlissingen aan de .mand van lichtbeelden, over zijn reis naar Israël. Ds. Pontier mocht diverse vra gen beantwoorden. De Zeeuwse damkam- pioen Jan Blom uit 's-Gravenpolder zal op 8 okt. a.s. in de bejaardensociëteit te Yer- seke een simultaanwedstrijd spelen tegen twintig Yersekenaren. Op 21 en 22 okt. zal de visserij op mosselzaad op de Friese Wadden worden geopend. De juiste plaatsen zullen nog worden bekend gemaakt. Dit geldt alleen voor de Wadden; voor Zeeland nog niet. De eerste middag van de be jaardensociëteit te Oosterland is uitstekend geslaagd. Vele ouden van dagen waren ge komen. Mej. A. Boot hield een inleiding met als thema: „Dankt God in alles". ZEER BINNENKORT zal de finale van de voetbalcompetitie der CJMV-jongensclubs op de Bevelanden en Tholen worden gespeeld tussen de clubs van HOEDEKENSKERKE en SCHORE. Dat gaat dan om de wisselbeker van de Ring. Hoedekenskerke plaatste zich zaterdagmiddag in de finale door met 5—0 te winnen van de Kattendijkers. In BERGEN OP ZOOM is een jeugdluchtvaartbrigade van de KNVvL voor West-Brabant en Zeeland opgericht. De jongens er gaven zich de eerste keer elf leden op krijgen als cen trum voor hun oefeningen de vliegbasis Woensdrecht. Op 25 oktober is de eerste bij eenkomst. vrijdagavond 17 november houdt Dr. B. J. ter Bals in het Schuttershof te Middelburg een lezing over oorzaken, ge volgen en bestrijding van reuma. Ter ge legenheid van zijn 25-jarig huwelijk werd het echtpaar A. Wattel—van Tatenhove te Vrouwenpolder een serenade gebracht door het kinderkoor, waarvan Mevr. Wattel pen- ningmeesteresse is. De heer J. de Vries, besteller van de P.T.T. te Nieuw- en Sint joosland is in gelijke functie benoemd te Grijpskerke. In Den Haag is voor het diploma scheepswerktuigkundige geslaagd de heer J. F. Pattenier te Koudekerke. In Koudekerke heeft de Zeeuwse collecte f 45,71 opgebracht. In Goes is gisteravond een filmavond gehouden van de afd. Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen van de Ned. Christelijke Grafische Bedrijfsbond. Een aantal films, zowel in het genre van de ontwikkeling als in dat van de ontspanning, werd vertoond. FUNDAMENT „In 1946 heb ik hier ook reeds opgra vingen gedaan", aldus dr. W. C. Braat, die wij aantroffen bij de „vliedberg", nadat juist tevoren de arbeiders hun werk ten gevolge van het gure weer voor een uurtje hadden gestaakt. Toen twaalf jaar geleden dus werd een voorlopig onderzoek ingesteld, waarby een bakstenen muur van kloostermoppen werd gevonden, die als steunmuur om de heuvel heenliep. Daarboven stootte men op fundamenten van een vierkante bakstenen toren. Bij gebrek aan vol doende arbeidskrachten moesten de op gravingen toen worden stopgezet. Gis teren is dr. Braat naar Borssele terug gekeerd voor een meer intensief onder zoek. „We zijn vanmorgen begonnen met het graven van een sleuf, die drie meter breed d'oor het midden van de heuvel zal lopen", deelde dr. Braat ons mede, „alles wordt in tekening gebracht en opgemeten en daarna gaat de sleuf weer dicht, want de heuvel a'ie met de om liggende grond eigendom is van het Zeeuws Genootschap voor Wetenschap pen moet intact blijven". GEEN VLUCHTBERG Dr. Braat is evenals een aantal an dere archeologen van mening, dat de in de volksmond genoemde vliedheuvels, als die in Borssele, oorspronkelijk geen vluchtheuvels bij overstroming, e.d. zyn MIDDELBURG. Het ligt in de be doeling binnen niet al te lange tijd de Lageweg te Middelburg een, verbinding te geven met de Stromenwijk. De voorzie ning van elektrische stroom in het ver zorgingsgebied LagewegNieuwe Vlissin- seweg laat te wensen over. Door gelei delijke stijging van het verbruik is de spanning in dit gebied slecht geworden. Hierin zou, schrijven b. en w. van Middel, burg aan de gemeenteraad, een belang rijke verbetering kunnen worden ge bracht door in de Lageweg een laagspan- ningskabel te leggen, waardoor de moge lijkheid wordt geschapen dit verzorgings gebied te koppelen aan het kabelnet in de Stromenwijk. De kosten van het leg gen van deze kabel, die naderhand bij verdere uitbouw van de Stromenwijk als distributiekabel dienst zal doen, zal f 7.200,bedragen. Van onze Middelburgse redactie MIDDELBURG. De gemeenteraad van Middelburg vergadert maandag 20 oktober, 's middags twee uur. De agenda vermeldt o.a. een aantal voorstellen be treffende mutaties bij het onderwijs en het toekennen van vergoeding ten be hoeve van het onderwijs. Voorts stellen b. en w. voor een subsidieverordening vast te stellen, het laagspanningsnet La geweg te doen verbeteren, en de toeken ning van erepenningen officieel te re gelen. ANNA JACOBAPOLDER. De „Youth for Christ" belegt zaterdagavond een sa menkomst op het eiland St. Philipsland, die gehouden wordt in „Ons Dorpshuis te Anna Jacobapolder. De heer Leo J. Pas man, voorzitter van het Youth for Christ- werk in Nederland, zal er spreken, de heer G. Hoddenbach bespeelt de multi- monica. Verdere muzikale medewerking wprdt verleend door de Youth for Christ gitaar- en zangclub Walcheren. geweest. „Vröwel al die zg. vliedbergen zijn kastelen geweest", aldus dr. Braat, „Hier op deze plaats heeft het stamslot van de Heren van Borssele gestaan. Het moet omstreeks de 13e en 14e eeuw be woond zyn geweest. Om het kasteel heen liep een gracht en hier aan de westzijde zal de voorburcht zijn geweest, waar de woongebouwen stonden." De stenen aanleg dateert van de 10e eeuw, maar er zijn aanwijzingen, dat er al een periode van hout aan vooraf is gegaan. De Leid'se archeoloog Naar wij vernemen heeft men in de af gelopen maanden met de „Prinses Bea trix" moeilijkheden gelrad bij de over schakeling van de ene stuurhut naar de andere. Ook met het ophangen van de kanteldeuren ging het niet altijd even vlot. Hiervoor zijn echter reeds proviso risch voorzieningen getroffen. Tijdens de periode van vier weken, waarin de nieuwe boot in het dok zal lig gen voor de z.g.n. garantiebeurt, zal de dienst VlissingenBreskens v.v. worden gevai'en met twee boten, die gebruik zul- len maken van de oude haven van Bres kens. Wordt daarna de „Prinses Beatrix" weer ingezet, dan zal worden begonnen met het verplaatsen van de fuik bij de oude haven te Breskens naar de nieuwe haven. Althans, dat ligt in de bedoeling van Rijkswaterstaat, want de geldmid delen, die hiervoor nodig zijn, moeten nog beschikbaar worden gesteld. Het laat zich echter aanzien, dat de toestemming om tot verplaatsing over te gaan, bin nenkort zal worden ontvangen. Deze verplaatsing betekent dan, dat het met de veerdienst verband houdende ver keer, geheel uit Breskens za4 verdwynen. De verplaatsing van de fuik uit de oude haven kan echter ook nog andere gevol gen hebben, want in mei en juni volgend jaar, wanneer de drukte op het veel be langrijk groter is dan in de wintermaan den, zal de oude aanlegplaats te Bres kens niet meer kunnen worden gebruikt voor het inleggen van extra boten, ten minste niet voor boten met koplading. Voor boten met zijlading is het dan nog wel mogelijk aan te leggen bij het ponton is van mening, dat er toen een houten te Breskens, doch deze boten met zijla- MIDDELBURG. Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg stellen de gemeente raad voor verandering te brengen in de wijze van subsidieverlening. Bij het toekennen van subsidies willen b. en w. voortaan niet slechts rekening houden met de betekenis van de vereniging of or ganisatie, die om financiële steun van de gemeente vraagt, doch ook met het eventuele werkelijke te kort, dat de betrokken organisatie heeft en bovendien stellen b. en w. de raad voor de hoogte van het subsidiebedrag afhankelijk te doen zijn van de mate van zelfwerk zaamheid van de leden der subsi die-vragende vereniging of organi satie. B. en w. schrijven de raad, dat zij wil len voorkomen, dat de gemeente meer subsidie verstrekt, dan een instelling no dig heeft om een tekort te dekken en dat een corporatie geheel gaat steunen op het gemeentelijke subsidie en de activi teiten om van anderen bijdragen te ver krijgen gaat verslappen. B. en w. menen voorts, dat de toeken ning van subsidies, thans meestal tot we deropzegging verleend, in het algemeen Mutaties bij het onderwijs Aan de openbare lagere school 't Zand te Middelburg ontstaat per 1 december a.s. een vacature, in verband met het vertrek van de heer A. Steketee. Slechts twee sollicitanten hebben zich voor de vervulling van de vacature aangemeld. B. en w. stellen de gemeenteraad voor de heer H. Koogcr te benoemen als onder wijzer. Voorts stellen b. en w. de raad voor mej. C. A. Wondergem ontslag te ver lenen als onderwijzeres aan de o.l. school C., in verband met een benoeming elders. Aan dezelfde school bestaat reeds enige tijd de vacature van vakonderwijzeres in de nuttige handwerken. Op een van ge meentewege geplaatste oproep hebben zich elf sollicitanten aangemeld. B. en w. bieden de raad de volgende voordracht I aan: van jaar tot jaar dient plaats te hebben. B. en w. zijn voornemens jaarlijks bij de behandeling van de ontwerp-begroting voor 1960 overeenkomstig de nieuwe bepalingen de gemeenteraad voorstellen te doen. MIDDELBURG. B. en w. van de ge meente Middelburg stellen de gemeente raad voor het beeld van de erepenning van deze gemeente te wijzigen, waardoor deze een wat meer algemeen karakter krijgt. De in de oorlogsjaren ontworpen erepenning is geheel op de wederopbouw der stad ingesteld. De penning werd in dertijd ontworpen met het doel deze uit te reiken aan personen, die zich voor de wederopbouw van de stad bijzonder had den onderscheiden. Later werd de pen ning ook wel toegekend aan personen, die zich in het algemeen voor de Middel burgse gemeenschap verdienstelijk hadden gemaakt. De penning werd ingesteld in de oor logsjaren, toen de gemeenteraad „in rus te" was. Uitreiking vond aanvankelijk plaats door de burgemeester, in de jaren na beëindiging van de oorlog door het college van burgemeester en wethouders B. en w. van Middelburg achten het juist, dat een en ander niet officieel is vast gelegd en daarom stellen zij de raad voor alsnog bij verordening een ere-penning' vast te stellen. De wijziging van het beeld der erepenning zal f 663,— kosten Advertentie "Van een onzer verslaggevers GOES. Het Nederlands Jeugdtoneel heeft gisteren in „De Prins van Oranje" te Goes verschillende voorstellingen ge geven van het toneelstuk „Wabbertje van de orgelman", een stuk dat speciaal ten behoeve van het Nederlands Jeugdtoneel is geschreven, en is bedoeld voor de leer lingen van de lagere scholen. „Wabbertje van de orgelman", geschre ven door Ine de Jong, is een gezellig verhaal, dat gaat over een stad waar nie mand lawaai mag maken en dus ook geen muziek, en de komst van een draaiorgel in die stad. Op het draaiorgel staat een pop, die gaat spreken en bewegen, zodra die de muziek hoort. Die pop is Wab bertje. Een kritischer oog en oor, dan dat van de schoolkinderen, zou wellicht het spel van de toneelgroep wat mat gevonden hebben, zou te bewust hebben gemerkt, dat het enthousiasme van een première bij de spelers in het Wabbertje-verhaal geluwd is. Maar de kinderen zelf, die hebben daarvan geen idee gehad. Zij hebben meegeleefd en meegelachen. en vonden deze toneelvoorstelling een bij zonder aangename manier van „naar school gaan". Juist als U het druk hebt - dan hindert U die pijnlijke zenuw het meest. Direct een "Akkertje" ne men! Even weken, doorslikken -| even wachtendaar smelt de pija al weg. Prettiger, sneller cm zeker der helpt zo'n handig'Akkertje' U moest er altijd een paar bij de hand houden als U vaak last hebt van zenuwpijn of hoofdpijn of spierpijn. Verlies geen tijd aan pijn - neem een "Akkertje flitsen uw klachten teeg Winkelweek op St. Philipsland Van onze correspondent ST. PHILIPSLAND. De afdeling St. PhilipslandAnna Jacoba Polder van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond heeft in vergadering, die werd ge houden in hotel „De Druiventros" te St. Philipsland, besloten dit jaar op gelijke wijze als vorige jaren een winkelweek te houden. De middenstandsbond sprak over de in voering van een vrije middag. Het be stuur zal, voordat men tot vaststelling van een bepaalde middag overgaat, in formeren of er een verplichte koopavond aan verbonden is. De vergadering heeft tevens besloten een andere vakantie-re geling te treffen. GOES. De jeugdstaf van het Chris telijk Jongeren Verbond in Zeeland heeft in een vergadering te Goes besloten dat de jeugdstafs van meisjes en jongens voorlopig nog niet gezamenlijk zullen optrekken. In april 1959 zal een weekend voor leiders worden gehouden te Wemel- dinge, dat eventueel gecombineerd zal worden met een bespreking van leidsters. Er is besloten de jeugdstaf uit te brei den met een afgevaardigde uit iedere ring. Als secretaris van de Zeeuwse jeugdstaf is gekozen de heer K. Wouter- se te Zoutelande. KAPELLE. De heer L. Kruger, ad ministrateur-boekhouder van de Zuid- Bevelandse Groenten- en Fruit Culturen te Kapelle, is zondagavond tegevolge van een hartaanval op 65-jarige leeftijd plot seling overleden. De heer Louis Kruger was in Kapelle een bekende persoonlijk heid. Hij kwam in de eerste wereldoorlog als Belgische vluchteling naar Kapelle en is hier blijven wonen. Raad Haamstede HAAMSTEDE. De gemeenteraad van Haamstede, die gisteravond bij eenkwam, heeft een aantal projecten, die in de gemeente Haamstede moeten worden uitgevoerd, op een urgentielijst geplaatst. De lijst bevat: 1. verbetering van de Noordstraat (het trottoir van deze straat moet dichter langs de hui zen worden gelegd, waarop men de rijweg zal kunnen verbreden), 2. ver betering van de Ring van het gemeen te huis tot de Ooststraat, 3. verharding van de derde overgang naar zee (bij de vuurtoren) en ten slotte 4. aanleg van een speelveld, waarop ook sport kan worden bedreven. ZD machine 19 nacht De verschillende projecten hebben nog weinig kans in de nabije toekomst be handeld te zullen worden, gezien de begroting van de gemeente, die op de gewone dienst een nadelig saldo van 21696,45 en op de kapitaalsdienst een tekort van 21696.45 te zien geeft. Het tekort op de kapitaalsbegroting wordt ongeveer 900 kleiner, door een hogere uitkering uit de gemeentekas maar in verband met een wijziging van de begro ting, kan men aannemen dat van die 9000 7000 overblijft, om het nadelig saldo te helpen verzachten. De raad van Haamstede besloot een bijdrage van drie cent per inwoner te geven aan de ZVU, voor het schooltoneel. Een bezwaarschrift van de heer P. K. de Haas uit Goes, waarin hij protesteer de tegen de hem opgelegde woonforen- senbelasting, werd door de raad verwor pen. Als vertegenwoordigers in het bestuur van het rusthuis Duinoord werden be noemd de heren C. A. van Oord als ver tegenwoordiger en C. Verton als plaats vervangend vertegenwoordiger. De heren G. de Beer uit Vlissingen werd door de raad benoemd als onderwijzer aan de Beatrixschool, mej. M. A. Stouten als on derwijzeres aan de kleuterschool. De raad besprak in haar vergadering ook de mogelijkheid over te gaan tot het bouwen van een gymnastieklokaal, even tueel in combinatie met een verenigings gebouw. MIDDELBURG. Voor de tien- en twintigvaartenboekjes, die bij het ingaan van de nieuwe tarieven voor de Wester- scheldeveren zijn ingesteld, bleek reeds direct zeer grote belangstelling te zijn. vernamen wij gisteren van de directie der Provinciale Stoombootdiensten. De eerste week vooral werd een groot aantal tien- vaartenboekjes verkocht. GOES. In het Zeeuws Landbouw blad van zaterdag wordt in de tuinbouw - rubriek door de „lantaarmnan" een uit voerig overzicht gegeven van de gang van zaken met betrekking tot de appel export, in het bijzonder naar West- Duitsland. Aan het eind van dit artikel schrijft de lantaarnman onder de titel „Fruit kwekers, blijft nuchter", het volgende: Vorige week hebben we de fruitkwekers gevraagd er toch vooral voor te willen zorgen, dat er in het komende bewaar- seizoen steeds een behoorlijk aanbod van fruit is op onze Zeeuwse veilingen. Deze week willen we een waarschu wing laten horen tegen een soort wan- hoopstemming die zich meester zou kunnen maken van de fruitkwekers. Het gevaar bestaat dat men de toekom stige afzetmogelijkheden voor het fruit en in het bijzonder voor appelen der mate ongunstig beoordeelt, dat er in de komende weken koste wat kost wordt geruimd. Uiteraard is het niet aan ons gegeven om uit te maken of de appelprijzen van de toekomst hoger of lager zullen zijn dan op het ogenblik. Wel willen we er op wijzen dat het altijd verkeerd is zich te laten meeslepen in een golf van pessimisme. Dit gevaar is er op het ogenblik. Hoe de toekom stige ontwikkeling zal zijn weten we niet, maar we zouden toch deze raad willen geven: Verliest de moed niet Overweegt rustig, alle factoren. Uw lantaarnman kan niet zeggen wat u moet doen: koelen of bewaren. Hij kan wel zeggen: blijft nuchter onder alle omstandigheden. Na vervolgens te hebben gewezen op de maatregelen van West-Duitsland met betrekking tot de appelexport vervolgt hij: De veiling Goes heeft in een circulaire Jeugd van 's-Gravenpolder gaat foto's kijken '$-GRAVENPOLDER. De actieve middenstandsvereniging te 's-Gravenpol der organiseert van 13 tot en met 25 ok tober weer winkelweken. De gebruikelijke attracties ontbreken niet, maar origineel is wel voor de jeugd, die moet uitzoeken, welke inwoner van 's-Gravenpolder door bij elk van de 21 deelnemers geëtaleerde foto wordt voor gesteld. Dit lijkt eenvoudig, maar de moeilijkheid schuilt in de ouderdom van de foto's. aan haar leden er nog eens op gewe zen dat het geheel van de toekomstige ^prijsontwikkeling zal afhangen met 'welke rassen de lijst van naar West- Duitsland uit te voeren rassen zal wor den uitgebreid. Van harte willen we de hoop uitspreken dat er spoedig meer dere rassen aan toegevoegd zullen wor den en met name denken we dan aan onze Goudreinette. Nogmaals echter we kunnen u niet adviseren u moet bewaren, of u moet ruimen. Dat weten wij ook niet. We willen u wel waar schuwen om zich niet te laten ver liezen in een soort wanhoopstemming en in de komende weken alles te rui men tegen elke prijs welke de koper maar wil betalen. Advertentie Geslaagd. Onzer dorpsgenote, mej Nelly van Maris, thans werkzaam in het zieken huis Bethesda te Vlishingen, slaagde voor het diploma A ziekenverpleging 1. mevr. C. I. van Nieuwenhuijzen te De vrolijke avonturen van en Vee re: 7 vlïc?i" Wat is alles hier netjes! Wat is dat aardig. Die arme man daar heeft vast erge hoofdpijn. Zullen we eens een praatje met hem ma ken? Ti- ovrier hier Tc mo°t d.> knop van de deur bewegen, dan opent de deur zich vanzelf. Het was wel even moeilijk om het te leren, maar nu gaat het erg goed. Zie je, Petsie, als je de deur open moet doen beweeg je de klink zo en Kom maar, Pelle, als Petsie een deurknop ziet, is-ie de eerste twee uur niet bereikbaar voor de om- Tpyincr,

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3