Op 10 centimeter afstand raasde een trein voorbijJ/^Z€ 6^ n ELFT. Als hij dood was, zou dit het zoveelste bericht DE NATUUR Miljoenen volgden bijzetting van de paus w 1959wordt gedenkjaar voor het calvinistische protestantisme Onopvallend berichtje uit Delftgeen onge lukken gebeurd; maar: maarmen zag opnieuw een schijnbaar veilig systeem volkomen falen Spoorbomen in Delft niet gesloten. Machinist voorkomt ramp ONDER KOORGEZANG ZINKT KIST IN DODENCRYPTE DAG-P UZZLE m m in en om uw huis Zieke Engelsman op IJsland toegelaten Uit de kerken Van Gogh favoriet in San Francisco China's bevolking groeit gestadig Vierhonderd jaar geleden eerste gereform. synode Herv. geref. mannen bond gaat jubileren Lindenheuvel" in andere handen Bruins Slot en Fedde Schurer over atoomvraagstuk Prof. dr. Vollenhoven jubileert Burgemeesteres viert koperen ambtsjubileum DODE BIJ BOTSING Oom Bazurka en Jampie en de alchemie Ontvoering „voor de grap Dinsdag 14 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 P. W. RUSSEL'S ƒ4 ELFT. Als hij dood nas, zou dit het zoveelste bericht geweest zijn. Maar hij leeft nog. Theoretisch is het eigen lijk niet mogelijk, maar slager A. J. J. Gillemans in Delft is de dans ontsprongen, op tien centimeter. Dat was de afstand, waarop hij gisterochtend door de sneltrein Den HaagRot terdam werd gepasseerd. Tussen twee geopende spoorwegbo- men. UIT ONS ARCHIEF heb ik voor u een greep gedaan uit de berichten over open staande spoorwegovergan gen in de afgelopen twee jaar. Als u die gelezen hebt zult u het met mij eens zijn, dat dit soort nalatigheid veel te vaak is voor gekomen. Hoe ernstig de ongeluk ken kunnen zijn op schijnbaar veilige overwegen staat wel in de koppen, maar wat uw krant niet kan vermelden is de verlammende schrik, die tientallen mensen nog lange tijd het leven bepaald min der aangenaam heeft gemaakt. TREIN PASSEERDE GEOPENDE OVERWEG Bericht uit Hilversum, 14 maart 1956, geluidssignalen van trein waarschu wen verkeer. Geen ongelukken. Spoorbomen niet neer Bericht uit Zaandam, 10 juli 1956, overwegwachter stond te praten en deed bomen veel te laat dicht, geen ongelukken. Boete voor nalatige overwegwachter Bericht uit Zutphen, 19 juli 1956. Ovcrwegwachter veroordeeld tot 75 gulden boete wegens openlaten bomen bij nadering van twee treinen. OVERWEG WAS NIET TIJDIG DICHT Bericht uit Voorhout, 11 okt. 1956. Vrouw op niet gesloten overweg door trein aangereden en wonder boven wonder slechts licht gewond. In hartje Tilburg spoorbomen open Bericht uit Tilburg, 17 okt. 1956, ver scheidene mensen op open overweg konden nog juisé voor aanstormende trein wegspringen. Spoorbomen tweemaal open toen trein kwam Bericht uit Den Bosch, 2 okt. 1957, V.V.V. Noordbrabant maant N.S. naar aanleiding van ongeluk te Vught en tweemaal nalatigheid in Helvoirt tot maatregelen ter voorkoming van on gelukken op bewaakte overwegen. Overivegwachter kreeg week hechtenis Bericht uit Arnhem, 18 dec. 1957. Overweg wachter veroordeeld tot week hechtenis omdat hij op 10 sept. bij Eist overweg niet had gesloten. Bot sing tussen trein en auto liep goed af. Bericht van 7 dec. 1957. Vierde of vijfde maal in enkele maanden tijds, dat bomen in Delft open blijven staan. Geen ongelukken want machi nist stopt trein op tijd. TREIN VERPLETTERT AUTO TEGEN SEINHUIS OP OPEN OVERWEG Twee doden, vier zwaar gewonden Bericht uit Amsterdam, 23 dec. 1957. Ernstig ongeluk op overweg Sloterdijk. Advertentie (janzepoorlslraal IJdps HET gebeurde in Delft; mis schien mag ik zeggen: vóór de zoveelste keer in Delft. En gis termiddag, toen ik de 32-jarige en verloofde heer Gillemans, die aan het Delftse Nassauplein zijn winkel heeft, ging opzoeken, keek ik vol bewondering naar de slagershand, die juist een biefstukje van ander half ons met feilloze zekerheid van een groot stuk rood en bloot vlees lossneed. Ja, die hand was zeker, maar voor de rest had de heer Gil lemans de schrik nog zichtbaar te pakken. De rode kleur op zjjn wan gen en de uitdrukking van zijn ogen lieten duidelijk merken, dat zoveel uur na het gebeurde de re actie aan het komen was. NET NIET In alle vroegte gisterochtend, om zes uur, reed slager Gillemans langs het huis van zijn broer aan de Delf- gauwseweg. Hij deed dat in zijn splin ternieuwe blauwe Volkswagen en hij vroeg of zijn broer (hij heeft er drie en zij alle vier zijn slagers) meeging. „Ik was op weg naar de markt; ja, om vee te kopen. Ga maar vast, wenkte mijn broer, die nog in zijn winkel bezig was", vertelde de heer Gillemans. Eigenlijk wilde hij toen al ophouden met zijn verhaal, want het gebeurde zat hem nog teveel in de benen om er over te kunnen praten. Maar hij ging toch verder: ,,Ik reed dus alleèn door en ik moest de overweg bij de gist- en spiritusfabriek passeren, aan het Van Markenplein". ,£eker honderden keren hen ik die overweg al over geweest, per fiets en met de auto. Eerst komen er twee sporen van de spiritusfa briek en dan de twee van de trein RotterdamDen Haag en omge keerd. Die eerste twee was ik al over en toen stopte ik ineens. Op hetzelfde moment daverde de trein uit Den Haag langs me heen. Op nog geen tien centimeter afstand. Nog even dacht ik, dat de voorkant van mijn auto werd gepakt, maar dat gebeurde net niet. Versuft ben ik de eerste ogenblikken in de wa gen blijven zitten en toen ik zag, dat de spoorbomen gingen zakken en het tot me doordrong, dat ik nu gevangen ging zitten tussen die bomen, ben ik doorgereden". ALLEEN BROER VERTELD Bij zijn broer is slager -Gillemans toen met een kop thee op verhaal gaan zitten komen en hij zei „Neen, echt liever niet", toen hij ergens een camera ontwaarde. „Ik vind het al mooi genoeg zo". De verloofde van de heer Gille mans wist nog van niets toen ik gis termiddag bij hem was. „Och nee, zo ben ik niet", zei het bijna-slachtoffer. „Mijn broer heb ik het dus gezegd, dat is genoeg. En straks moet de politie ook alles nog horen, waarom zou ik er nog meer ellende van ma ken". Ik heb de slager met zijn tijdig rem men gefeliciteerd en ben eens naar die spoorwegovergang gaan kijken. Het ■was precies,zoals ik het had gehoord: vier sporen naast elkaar. En links, van de kant waar de heer Gillemans vandaan kwam, in de hoogte het huis je van de spoorwegwachter. Ook gistermiddag kwam er een trein langs, natuurlijk. Ik keek op mijn horloge en telde, dat de bomen nu al twee minuten en veertig seconden dicht waren vóór de trein passeerde. SPOORWEGEN SPREKEN En wat zeggen de Nederlandse Spoorwegen in Utrecht van dit zo veelste geval, waarbij de apoorbomen ROME (A.P./Reuter) Voor het eerst in de eeuwenlange ge schiedenis van de rooms-katholieke kerk konden miljoenen mensen over een groot deel van de wereld, dank zij radio en televisie, de in drukwekkende plechtigheden van een pauselijke begrafenis van mi nuut tot minuut volgen. In het volste vertrouwen reed de heer A. J. J. Gillemans gisterochtend in Delft deze spoorwegovergang op. Midden op de overweg stopte hij. „Waarom weet ik nog niet", zei hij 's middags. Op dat ogenblik raasde de trein uit Den Haag voorbijop enkele centimeters van zijn voorbumper verwijderd niet gesloten waren op het moment, dat een trein passeert? Een officiële zegsman van de N.S. vertelde mij gistermidd'ag dit: „De bewuste overweg in Delft is uitgerust met een automatische treinaankondi- ging. Dat betekent dat, wanneer de trein Rijswijk passeert (komende uit Den Haag dus) er in het huisje van de overwegwachter in Delft een groen lampje geel gaat worden en er een bel rinkelt. De overwegwachter zegt geen bel gehoord te hebben en op het laatste moment wel het oranje lampje te heb ben gezien. Er wordt nu onderzocht of dit technisch mogelijk is. Wel heeft hij op het laatste moment de bomen nóg laten zakken, maar toen was de trein al voorbij". Verder hoorde ik, dat de trein twee minuten te laat de Delftse overweg passeerde en dat vanö'aag het officiële onderzoek zal plaats vinden. Intussen is de overwegwachter tij delijk van zijn post verwijderd. Hij zal, mede in het kader van het onder zoek, getest en medisch onderzocht worden. Wekelijks rijd ik tientallen keren overal in Nederland over spoorweg overgangen, waar de bomen omhoog staan. Ik mag zeggen, dat ik dit doe in het volste vertrouwen en zo doen tienduizenden mensen met mij. Het mag waar zijn dat alle werk maar mensenwerk is, maar een over wegwachter zit in zijn huisje om te kijken, op te letten, seintjes te krij gen of te zien en bomen te sluiten wan neer dit nodig is. Daar wordt de man voor betaald en het lijkt me werke lijk niet zo'n bijzonder zware baan. Wie faalt in zijn verantwoordelijk heidsbesef en niet begrijpt, dat hij in deze betrekking met mensenlevens omgaat, dient dit aan den lijve te on dervinden. En ik mag aannemen, dat de N.S. officieel laten horen, wat het resultaat van het Delftse onderzoek is. EEN Franse en een Belgische graaf maken op het ogenblik een reis om de wereld, die maar dertig dagen mag duren. Zij doen dit om een wed denschap. Maken zij de tocht binnen de vastgestelde tijd, dan zal een wijn handelaar de kosten betalen. Boven dien moeten de graven nog enkele op drachten uitvoeren, zoals een leven de Chinese kikker vangen m Hong kong, de hoela-hoela leren dansen op Hawaai, en zich verhuren als rikjsa- koelie. EEN ere-schuld van 25 jaar geleden is enkele dagen geleden afgelost door prof. dr. A. A. Weijnen. Een kwart eeuw geleden won hy bij een prijs vraag aan de universiteit van Nijme gen een gouden medaille. Bij de uit reiking daarvan werd hem gezegd, dat dat goud hem als een ere-schuld zou mogen belasten. Die ere-schuld meent hij nn te hebben voldaan door het aanvaarden van een hoogleraars ambt aan de Nijmeegse universiteit. 'OSTDUIVEN zullen zaterdag 18 okto ber de uitslagen van de eerste arts examens aan de universiteit van Nij megen bekend maken aan munster Cals en het hoofdbestuur van de Nij meegse universiteit. Daarna zullen de jonge dokters worden beedigd. LEZEN en handwerken behoren nog steeds tot de dagelijkse bezigheden van mevrouw H. Smit-Meyerlng uit Ter Apel, die 7 november honderd vijf jaar wordt. Ook voor haar omge ving heeft ze nog veel belangstelling. Twee dagen na haar verjaardag zal lij een achter-achter-kleinzoon ten doop houden. No. 6 In deze puzzle zijn de letters van d« woorden van het kruiswoordschema ver vangen door cijfers. Men vraagt het oor spronkelijke schema terug te vinden. Horizontaal: t. (12-4-5); 4. (13-4-11); 6. (9-2-16-3-3); 9. (18-10-2-8); 11. (5-3-13-17); 13. (9-18-13-13-4-10-3); 15. (1-3); 16. (18-18-17); 17. (6-7); 18. (2-8-5-9-3-10-3); 21. (16-8-3-3); 22. (9-2-8-17); 24. (16-8-18-3-5); 26. (14-1-5); 27. (18-18-2). Vertikaal: 1. (12-13-18); 2. (5-9-2-18); 3. (7-16); 4. (13-3-3-10); 5. (11-2-17); 7 (2-8-13-18-5-3-8); 8. (3-5-4-17-3-9-3); 10. (10-9-3-2-8); 12. (13-3-6-3-8); 14. (13-18-9); 19. (8-3-16-5); 20. (10-2-5-18); 21. (16-3-14); 23. (17-3-2); 25. (18-15). (1-2-3) (1-4-5) (6-7-8) (4-4-9-10) (11-3-12-3-3-13-5) (12-3-9-9-2-14-15-5) (2-16) (17-18-3-10) vormen een gezegde. /O a ZJ ZÓ /fi '9 u 4 24" ^4 22. /2 W '7 24 Akeleien zijn zeer mooie tuinplanten, speciaal de soorten met de lange sporen verdienen om me^r aangeplant te wor den in de liefhebberstuin. Er komen al lerlei mooie kleuren voor en het is ook wel eens leuk zelf te zaaien, doch dat moet men dan volgende zomer doen; nu is het er niet de geschikte tijd voor. De bloemist heeft echter wel gezaaid en die zal nu wel jonge plantjes in voor,- raad hebben en bij hem kunt u dus wel bestellen. Ze verlangen een plekje dat ze 's zomers tegen de hete middagzon een beetje beschermd staan. Zó had het gemoeten, gisterochtend om kwart over zes bij het Van Markenplein in Delft: gesloten spoorbomen en wach tende auto's. LONDEN (Reuter) Een der opva renden van een Britse trawler die on danks het IJslands verbod onder be' scherming van de Britse marine bin' nen de twaalfmijlszone rondom IJsland vist, is gisteren voor een spoedopera' tie te Vatneyri op IJsland aan wal ge zet. Hoewel de IJslandse regering onlang; bekend heeft gemaakt, dat niet meer zou worden toegestaan, dat zieke of ge wonde Engelse vissers in IJsland aan wal zouden worden gebracht, kreeg de Bri.tse vissersboot toestemming de zieke matroos aan land te brengen. Nadat drie dagen lang meer dan een half miljoen mensen had ge defileerd langs de hoge katafalk, waarop paus Pius XII was opge baard, werd gistermiddag te om streeks twaalf uur aangekondigd, dat de grote middendeuren van de St. Pieter zou worden gesloten. Er ontstond deining onder de tien duizenden, die nog op de grote Piazza wachtten en de carabinieri hadden moeite de mensen in bedwang te hou den. Maar de deuren bleven dicht, totdat tegen de avond de begrafenis plechtigheden waren beëindigd. De St. Pieter was alleen toeganke lijk voor genodigden, kardinalen, bis schoppen, geestelijken, staatslieden, diplomaten en voorname Romeinse burgers. Nogmaals gebalsemd Precies om vier uur in de middag luidden de machtige klokken van de St. Pieter en tegelijkertijd trok een lange stoet geestelijken de grote kerk binnen: vooraan de parochiegeestelijkheid van Rome en daarachter een lange rij van de geüniformeerde leden van de pauselijke huishouding, die in hun kleurige renais- sance-uniformen een tegenstelling vorm den met de zee van zwart en wit der priestergewaden, die de kerk vulden. Het lichaam van de paus, dat in de nacht van zondag op maandag voor de laatste keer nog eens was gebalsemd, werd op een lage katafalk te rusten gelegd. Machtig klonk het „Miserere", gezon gen door het Juliaanse koor door de kerk en daarna trad de sacrista van de over leden Paus, monseigneur Canisius van Lierde, naar de katafalk. Voordat hij het lichaam van de overledene zegende, hief hij het „Kyrie" aan en sprenkelde daar na het wijwater. Nadat het lijk in een roodzijden kleed was gewikkeld en in een kist van kost baar Cypressenhout was gelegd, rezen de kardinalen van hun zetels en liepen, terwijl het koor een oud liturgisch ge zang ten gehore bracht, voor de laatste maal langs de lijkbaar. Iedere kardinaal knielde bij de lijkkist neer en bleef er enige ogenblikken bidden. Daarna werd het gelaat van paus Pius XII met een witte doek afgedekt. Daden op schrift Mgr. Nicolo Metta las toen in het latijn de daden voor, die de Paus tijdens zijn regering heeft verricht. Dit geschrift werd in een koperen koker gestoken en aan het voeteneinde in de kist gelegd. In dezelfde koker werden ook alle munten en medailles gelegd, die gedu rende de regering van de Paus zijn ge slagen, opdat indien dat later ooit nodig mocht zijn het stoffelijk overschot altijd kan worden geïdentificeerd. Onder koorgezang werd de kist door leden van de pauselijke hofhouding ver zegeld met het zegel van de aartspriester van de St. Pieter. De cypressen kist werd daarna in een loden kist geplaatst en die weer in een eikenhouten. Ondertussen begonnen de klokken van de St. Pieter langzaam te luiden en werd de kist aan een takel langzaam neerge laten in de dodencrypte onder de St. Pieter, waar zij daarna bijgezet werd niet ver van de plek, waar volgens de ker kelijke overlevering Petrus, begraven ligt. Op de voorlopige tombe is een marme ren plaat aangebracht, waarop alleen de naam van de paus en de jaren van zijn pontificiaat zijn aangebracht. Ned. Herv. kerk: Beroepen te Randwijk (toez) B. J. Zaal te Houten (U.). Benoemd tot bijstand in het pastoraat Driebergen J. J. Timmer (em. pred. te "Woerden). Aangenomen de benoeming tot voorganger der herv. evang. te Ruurlo J. F. Röth, em. pred. en hulppred. te Hoogmade. Geref. kerken: Beroepen te Andijk L. H. Kwast te Hoogeveen. te Maartensdijk A. v. d. Bijl, kand. te Overveen. Aange nomen naar Bussum (vac. J. L, v. d. Wolf) L. Ringnalda te Borne. Chr. geref. kerken: Tweetal te Nieuw- Amsterdam: J. Tijmes te Nunspeet en H. v. d. Schaaf te De Krim. Beroepen te De venter T. Brienen te Mussel. Chr, geref. gemeenten: Aangenomen naar Zwolle: M. J, Middelkoop te Schiedam. Doopsgezinde broederschap: Beroepen te Westzaan A. H. Swerms, prop. te Utrecht, die dit beroep ook aannam. SAN FRANCISCO (A.P.) De Van Gogh-tentoonstelling in het M.H. de Young Memorial Museum te San Fran cisco trekt meer mensen dan iedere andere expositie. De afgelopen week hebben ruim 50.000 mensen het museum bezocht, zaterdag kwamen er 19.000 mensen kijken. De tentoonstelling duurt nog tot 30 novem ber. Opolosslng van de vorige puzzel Horizontaal: 1. spoelen; 7. ziel; 8. Eros; 10 er; 11. mus; 13. op; 14. tel; 16. Id.; 17. of; 18. om; 19. lat; 22. pet; 24. el; 25. wat; 27. te; 28. mode; 30. Eden; 32. ergeren. Vertikaal; 1. sire; 2. p.e. 3. olm; 4. les; 5. er; 6. nood; 7. zetelen; 9. spatten; 12. ui; 15. lot; 16. imp;-20. aloë; 21. na; 23. eten; 25. weg; 26. ter; 29, dr.; 31. de. PEKING (UPI). China's bevolking is het afgelopen jaar toegenomen met vijftien miljoen zielen. Aan het einde van dat jaar bedroeg het aantal inwoners van de Chinese volksrepubliek 650 mil joen. Volgens het persbureau Nieuw Chi na kan het aantal inwoners in 1962 de 700 miljoen reeds hebben overschreden. In tien tot vijftien jaar zal rood-China 800 miljoen inwoners hebben, luidt de verwachting van het persbureau. Met motor tegen vrachtauto WIERINGERWERF. De 58-jarige ge- huiwde kantonnier van het heemraad schap De Wieringermeer J. de Jager uit Wieringerwerf, is gisterochtend op hel kruispunt Schagerweg-Waardweg te Middenmeer met zijn motor tegen een van de rechts komende vrachtauto uit Hippolytushoef gebotst. Hij werd ern stig gewond naai het ziekenhuis te Alk maar vervoerd, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. GENEVE. In een groot aantal ge dachtenissamenkomsten en andere ma nifestaties zal het gereformeerd protes tantisme volgend jaar stilstaan bij het feit, dat het vierhonderd jaar geleden op allerlei wijze vaste vormen ging aan nemen. In verschillende landen en in wereldverband zullen de kerken van calvinistische signatuur eerste uitingen van hun bestaan herdenken. Behalve in Schotland, het land waar het kerkelijk leven bijna meer dan in ons land het stempel van het calvinisme ontving. Men zou daar dit jaar de terugkeer van John Knox naar Schotland kunnen gedenken, maar men wacht liever nog een jaar: in 1660 stichtte het Schotse parlement nemelijk de (Calvinistische) staatskerk. De Gereformeerde Wereldbond (die of ficieel wat langademig heet: „Allian ce of Reformed Churches throughout the world holding the presbyterian order") belegt op 31 mei een wereld gebedsdag. In Genève, waar de bond zijn hoofdkwartier heeft, wordt op die dag een internationale kerkdienst ge houden, die het begin is van een groot aantal conferenties. De Wereldbond heeft ook opdracht ge geven tot het vervaardigen van een documentaire film die een beeld moet geven van verleden en heden van het gereformeerde protestantisme. Het is de bedoeling niet alleen aandacht te schenken aan de hervormde kerken in het Westen, maar evenzeer aan de kerken in Oost-Europa, evengoed aan de grote Hongaarse Gereformeerde Kerk (twee miljoen leden) als aan de kleine in Polen In Frankrijk zal men in mei herdenken dat vierhonderd jaar geleden de eer ste synode van een gereformeerde kerk bijeenkwam. Dat was namelijk de synode van de Eglise Réformée de France. Deze synode nam de Franse geloofsbelijdenis aan (door Calvijn ontworpen). In een bijzondere zitting zal de Franse synode bij dit feit stil staan en daarna een pelgrimage ma ken naar Noyon, Calvijns geboorte plaats. Dat Calvijn in datzelfde jaar 1659 de bekende academie in Genève opende en bovendien de eerste uitgebreide uit zond, is aanleiding tot nog meer plechtigheden. Zo zal in juni het zgn. auditorium van Calvijn heropend wor den. Dit was een kapel waarin de Schotse vluchtelingengemeente te Ge nève bijeenkwam en die door Calvijn gebruikt werd als collegezaal voor de academie. Het auditorium wordt thans geheel gerestaureerd. 's-GRAVENHAGE. De bond van Nederlands-hervormde mannenvereni- gingen op gereformeerde grondslag zal op 14 en 15 november a.s. te Utrecht zijn zilveren jubileum vieren. Op de avond van 14 november heeft in de Janskerk te Utrecht een herdenkings dienst plaats, waarin ds. L. Kievit, her vormd predikant te Putten zal voorgaan. Op 15 november wordt het jubileum ge vierd in Tivoli. Als sprekers zullen optreden in de morgenvergadering, die te tien uur aan vangt. ds. A. Vroegindeweij, hervormd: predikant te Veenendaal, onderwerp: „Na 25 jaren" en ds. G. Boer, predi kant te Lunteren, onderwerp: „Onze plaats in de hervormde kerk nü In de middagvergadering spreken ds., W. L. Tukker, hervormd predikant te Rotterdam over: „De gereformeerde zede" en ds. P. J. F. Lamens te Kame- rik, die het slotwoord spreken zal. Bondsvoorzitter chr. geref. j.v.'s 25 jaar predikant Ds M. W. Nieuwenhuyze, de bonds voorzitter van de Christelijke Gerefor meerde jongelingsverenigingen, gedenkt op 12 november zijn zilveren ambtsju bileum. Ds. Nieuwenhuyze, die thans predi kant is te Amsterdam-West, werd in 1933 te Franeker in het ambt bevestigd. Van 1939 tot 1954 diende hij de kerk van 's-Gravenhage-Centrum en sindsdien zijn huidige gemeente. 's-GRAVENHAGE. Het bestuur van de stichting „Lindenheuvel" een protestants-Christelijk pastoraal centrum voor hen. die geestelijk of lichamelijk rust behoeven zal het werk, dat ruim zeven jaar geleden op een buiten te Overveen werd begonnen, moeten beëin digen. Hoewel in de loop der jaren vele honderden gasten op „Lindenheuvel" zijn verzorgd, is de 'bezetting toch niet zodanig geweest, als verwacht werd. De directe aanleiding tot beëindiging van het werk is echter, dat het buiten in andere handen is overgegaan en dien tengevolge de huur niet verlengd kon worden. Het bestuur overweegt, of de arbeid elders opnieuw opgezet kan wof- den. Madurodam had goed seizoen Eigen nieuwsdienst DEN HAAG De miniatuurstad Ma durodam heeft zondag na een succes rijk seizoen haar poorten gesloten. Dit jaar was het aantal bezoekers 770.754 tegn 723.630 in 1957. Ook waren er meer buitenlanders dan andere jaren. Ouderlingenconferentie Chr. Geref. Kerken Het verband van ambtsdragers in de Chr. Geref, Kerken belegt op woensdag 22 oktober zijn jaarlijkse landelijke ou derlingenconferentie. Over het onver- werp „Om het waarachtig kerk zijn" refereert dan ds. P. op den Velde. De conferentie wordt ditmaal niet in Utrecht gehouden maar in de Chr.-Geref. kerk zwager, gave van zijn Institutie in het licht Amersfoort. aan de W. van Mechelenstraat, KAMPEN. Ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan van het studentencorps der theologische hogeschool der Geref. Kerken, te Kampen, is .in de aula van de theologische hogeschool een hoog staand dispuut gehouden tussen dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en Fedde Schu rer, beiden tweede kamerlid, over het atoomvraagstuk. Dr. Bruins Slot was van mening, dat men op dit ogenblik over het atoom vraagstuk niet kan spreken los van de bedreiging door de totalitaire staat. Een totalitaire anti-christelijke staat zonder verzet over ons te laten komen, bete kent in feite het toelaten van geestelij ke infectie. De spreker keerde zich voorts tegen de martelaarshouding van het pacifisme. De heer Schurer, sprekend over uit spraken als „liever dood dan slaaf", zei, dat wij zelf niet hel recht hebben, te beoordelen, wanneer het leven de moeite waard is. Hij achtte in elk ge val noodzakelijk het stopzetten van de kernproeven door het westen, geen ma ken van nieuwe voorraden kernwapens en vernietiging van de bestaande voor raden, dit alles in internationaal over leg, maar eventueel eenzijdig. Hij twij felde aan de verwachting van de heer Bruins Slot, dat een eenzijdige atoom ontwapening zou leiden tot bezetting van het westen. Dit zou een oorlog beteke nen en daar heeft Rusland op het ogen blik nog allerminst belang bij, aldus de heer Schurer. AMSTERDAM. Maandag 20 oktober herdenkt prof. dr. D. H. Th. Vollenho ven, hoogleraar in de philosophie aan de Vrije Universiteit, de dag, waarop hij voor veertig jaar het predikambt in de Gereformeerde Kerken aanvaardde. Prof. Vollenhoven, geboren te Amster dam 1 november 1892, studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. Nadat hij in december 1914 kandidaat was gewor den, ging hij wijsbegeerte studeren. In 1918 promoveerde hij hierin cum laude tot doctor, op een proefschrift; „De wijsbegeerte der wiskunde van thes- tisch 'standpunt". In datzelfde jaar aan vaardde hij het predikambt bij de Ge reformeerde Kerk van Oostkapelle. In 1921 nam dr. Vollenhoven het beroep aan naar 's-Gravenhage. In 1926 volgde zijn benoeming tot hoog leraar aan de Vrije Universiteit voor het onderwijs in de philosophie, de psy chologie en de geschiedenis van deze wetenschappen. Prof. Vollenhoven heeft vooral naam verkregen als de man van de wijsbe geerte der wetsi,dee, die hij met zijn prof. dr. H. Dooijeweerd, temeer dan één standaardwerk nader 'heeft omschreven en gepropageerd. DORDRECHT. Een Dordtenaar is gisteren omgekomen bij een verkeers ongeluk op de rijksweg Rotterdam— Zwijndrecht onder Hendrik Ido Ambacht, Het was de 36-jarige D. J. van Zwol, chef op een scheepvaartkantoor, die met zijn auto uit de richting Dordrecht was gekomen. Hij werd aangereden door een tegenligger, die aan het passeren was en door plotseling remmen dwars over de weg sloeg. Een mede-inzittende in de auto van de heer Van Zwol. de heer A. J. Lodder uit Dordrecht is zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de passerende auto, J. Docter uit Breda, kreeg een lichte shock en een hersenschudding. Hij is naar zijn huis vervoerd. MIDDELBEERS. De enige vrouwelijke burgemeester in Nederland, die van Oost-, West en Middelbeers in Noordbrabant, zal op 16 oktober de gehele dag in het zonnetje worden gezet om dat zjj dan twaalf en een half jaar haar ambt zal hebben vervuld. Mevrouw G. C. Th. M. Smulders- Beliën wordt 's ochtends om acht uur in een open landauer in fees telijke optocht naar de Willibror- duskerk te Middelbeers gereden, waar een mis zal worden gelezen. Daarna gaat de stoet naar het gemeentehuis waar de schoolkinde ren van de drie Beerzen met zang hun hulde zullen betuigen. Om elf uur is er een raadszitting, waarin de bewoners een geschenk aan de jubilaresse zullen aanbieden. Op het programma staan voorts streekdansen door Keiese vrouwen uit het woonoord Baarschot, een défilé voor het gemeentehuis, een serenade en een taptoe van de har monie De Vriendschap en een fak keloptocht 77 Eigen nieuwsdienst GRONINGiEN. Misschien als reactie op de vernederingen die zij in hun groen tijd ondervonden, hebben eerste jaars studenten van het studentencorps Vindi- cat atque polit te Groningen een recla me-adviseur ontvoerd. De studentjes hebben gisteren hun excuses aan het slachtoffer aangeboden en zich bereid verklaard alle eventuele schade te vergoeden. De reclame-advi seur heeft echter geen aanklacht, noch een eis tot schadevergoeding ingediend. De justitie heeft niettemin aan de Gro ninger recherche gevraagd een onder zoek naar het gebeurde in te stellen. De reclame-adviseur was vrijdagavond in een hinderlaag gelokt en in een volks wagenbusje geduwd. Daarna werd hij voor een paar uur opgesloten in een bungalow te Harenermolen. Intussen wachtte men in hotel Frigge vergeefs op hem. Hij zou daar een soort quiz leiden, waarvoor Groninger zaken lieden prijzen beschikbaar hadden ge steld'. Na een paar uur waarschuwde zijn secretaresse de politie, die daarop Groningen en omgeving afzocht maar zonder resultaat. De studenten brachten de reclame adviseur om een uur of tien weer naar de stad terug. In een restaurant knevel den zij hem om her* daarna bij Frigge af te leveren. De studenten beschouw den de affaire als een goed geslaagde grap.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2