Sm? TL Vlissingse adjudant vecht voor zijn vrijheid KUIS 3 UILTJE coach door Zeeland BAKKERSEXPOSITIE DOOR BURG. (BAKKER) VAN MELLE GEOPEND Kiesstelsel M eikkwestie Bakker Van Wingen werd kampioen Chopin-avond De sigaar die vele k „koefslengfen" [Al voor ligt in smaakgeur en brand Geen samenwerking op middenstandsterrein in Middelburg Zeeuwse Babbelaars R.M.L.S. te Goes wordt uitgebreid STORM IN GLAS MELK, OF EEN MELKOORLOGJE Het borrelt Sollicitanten Klachten Bordje - Vrijheid Godsdienstonderricht geen vakonderwij s Donderdag 9 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ^ERWIJL NEDERLAND nog kort geleden door een studiecommissie heeft laten uitmaken, dat het niet juist zou zijn, het stelsel van de ver kiezing bij evenredige vertegenwoor diging los te laten en weer terug te keren tot één of andere vorm van districtenstelsel, heeft Frankrijk, bij de toch op bepaalde punten bijna re volutionaire (of contra-revolutionai re) omzetting van de vierde republiek in de vijfde, opnieuw een, zij het ge corrigeerd districtenstelsel ingevoerd. Nu heeft het districtenstelsel on getwijfeld aantrekkelijke kanten. Wie het nog heeft meegemaakt, weet, hoe nauw de band tussen een candidaat en zijn distriet kon zijn. Goes heeft op dit punt bijv. aan jhr. De Savornin Lohmann de beste herinneringen. Die persoonlijke nauwe band tussen de kie zers in een district en de gekozene maakte de verkiezingsstrijd ook tot een veel levendiger tijd van activiteit dan men thans bij de verkiezingen kent. Maar anderzijds weet men uit die tijd ook verhalen, die kunnen getui gen van onberekenbare en wisselval lige factoren, die de uitslag van de verkiezing veel minder representatief maakten voor de werkelijke politieke krachtsverhoudingen dan voor een zuivere volksvertegenwoordiging ge wenst is. DENKEN BIJV. aan de indeling van districten, waarbij de schaar der indeling wel zo gebruikt kon wor den, dat ze voordeel voor bepaalde partijen bracht. We denken verder aan de, vaak onereuze afspraken wanneer het een voor een bepaalde partij niet-kansbiedend district be trof. In ware koehandel werden dan de stemmen van de niet-kanshebben- de partij in het ene district „over gedaan" aan een soms vrijwel tegen overgestelde, om in een ander dis trict door een omgekeerde „ruil" kans op een zetel te verwerven. Wie de geschiedenis van de verkiezingen in 1905 en in 1912 bijvoorbeeld eens bestudeert, kan daarvan frappante voorbeelden vinden. Toen werden socialisten opgewekt, om op liberalen te stemmen en omgekeerd, terwijl toen toch aan die beide zijden de klassenstrijdsgedachte een veel groter rol speelde. Maar men „vond" elkaar, om de gehate Christelijke partijen een nederlaag toe te brengen. Wie dit alles weet en nu ziet, hoe elke stem in elk deel van het land een gewicht in de schaal kan leggen voor de partij, waaraan men zich vaak om principiële redenen gebonden heeft, zal constateren, dat onder het stelsel van de evenredige vertegen woordiging de veelkleurige principi ële schakering, die ons volk kent, beter aan de dag kan treden. I tIT IS DE REDEN, waarom wij de conclusie van de studiecommissie, die voor Nederland bepleitte: vast houden aan het stelsel van de even redige vertegenwoordiging kunnen delen. Maar het geheel van het vraagstuk is toch ook de reden, waarom wij met belangstelling de uitslag van het Fran se experiment bij de verkiezingen op 23 en 30 november a.s. zullen af wachten. Wij zullen er daarbij natuurlijk rekening mee moeten houden, dat de verhoudingen in Frankrijk geheel an ders liggen en dat de Gallische ver kiezingen thans onder wel zeer bij zondere omstandigheden worden ge houden, zoals de volksstemming over de grondwet wel heeft uitgewezen. Het gehele partijenstelsel in Frank rijk is in beweging. Daarom zal men zich daar thans te gemakkelijker rich ten op personen, wat bij een dis trictenstelsel mogelijk is. Desondanks verwachten wij, dat er zowel enige principiële als een aantal verkiezings- technische lessen uit te leren zullen zijn. WIJ WIILLEN niet verhelen, dat wij de kwestie over de melk- bezorging-aan-de-deur, die in ver schillende plaatsen al eerder rezen en nu ook onze provincie hebben bereikt, met" enige verwondering be schouwen. Die verwondering geldt dan het feit, dat deze kwestie niet al vele tientallen jaren eerder gerezen is. We weten toch allen, dat de bouw van woningen met meer dan één woonverdieping al zeker een honderd jaar in de grote steden van ons land bekend is. Wij hebben nooit gehoord, dat toen tegelijkertijd het probleem van de melkbezorging aan de deur het hoofd opstak. Die melkbezorging geschiedde aan de straatdeur, of er nu één of meer gezinnen die straatdeur ge bruikten en of er een trap direct achter was of niet. Liften kende men nog niet. Het getuigde van een zekere luxe. als een bovenbewoner een mandje had. dat langs touw of ijzer- draad naar beneden kwam zweven en bet trappenlopen kon voorkomen. Maar verder haalden de huisvrouwen de melk beneden aan de straat. Dat gold net eender voor de andere artikelen. Het was een stilzwijgende vanzelfsprekendheid, dal de leveran cier alleen bij ouden van dagen, ge- brekkigen en klanten in bijzondere moeilijkheden extra service gaf. 'POEN WAREN de prijzen veel lager en ook de marges, die de leveran ciers aan een lonende exploitatie moesten helpen. Nu klagen we over hoge prijzen, maar we vragen toch graag allerlei service, die we vroeger niet kenden en die zonder twijfel prijsverhogend moet werken. Nu zijn we terecht erg gesteld op een sociale instel ling, maar willen tegelijk aan de benen en schouders en ademhalings organen van leveranciers eisen stellen, die menselijk haast niet te ver vullen zijn. Nu vragen we om efficiency, die prijsdrukkend kan werken, maar ageren tegen een rationeel bezorg- systeem. (Van één onzer verslaggevers) GOES. Vyf en veertig jaar geleden liep een jongmaatje achter de bakkers kar in Goes. Datzelfde bakkersknechtje van toen stond gisteren als waarnemend burgemeester van Goes in de zalen Kry- ger om de officiële opening te verrich ten van de Provinciale Bakkerijtentoon stelling in Zeeland, die twee dagen zal duren. „Een frappante samenloop van omstandigheden", aldus wnd. burgemees ter J. J. van Melle, die zéide nimmer te hebben kunnen dromen, dat hy nog eens als burgemeester de tentoonstelling van zijn oud-collega's zou mogen openen. De heer Van Melle, die jarenlang in het bakkersvak heeft gezeten, sprak er zijn vreugde over uit, dat men tot een zo goede en groots opgezette bakkerij tentoonstelling in Zeeland kon koiVien. Hij zag hierin een bewijs, dat de Zeeuw se bakkers een krachtig en gezond or ganisatieleven hebben en noemde deze expositie en vakwedstrijden een duidelijk teken van een levendige en sterke mid denstand- Dat de overheid bij deze manifestatie betrokken is, achtte de wnd. burgemees ter vanzelfsprekend, daar het hier de voorziening van ons voornaamste volks- voedsel betreft, het dagelijks brood. Het oprichten van de bakkersvakschool in Zeeland, dank zij de initiatieven van de bakkersbond, noemde de heer Van Melle een prestatie en van de grootste waarde voor de jeugd. Dat de heer Van Melle, ondanks zyn ambtelijke bezigheden, nog altijd in hart en nieren bakker is, moge blijken uit zijn spontane uitroep, gericht tot de tientallen in het wit gestoken bakkers maatjes: „Het bakkersvak is een prach tig vak! Houd het in ere!" De jongste leerling van de bakkers vakschool te Goes bood mevrouw Van Melle een boeket bloemen aan. Voorzitter J. de Jonge Mzn uit Elle- woutsdijk had in zijn openingswoord al len een hartelijk welkom toegeroepen, i Hij noodde zijn gasten uit te gaan zien, tot wat de Zeeuwse bakkers in staat zijn1 na dertig jaar vakonderwijs in Zeeland. Hij noemde het bakkersvak een nog al tijd springlevend ambacht. Aan de uitnodiging van de voorzitter gaven de aanwezigen gaarne gehoor en waren zo getuige van wat er door de Niemand anders dan de loco burgemeester van Goes, de heer J. van Melle kon beter dan wie ook de kwaliteit van de tentoongestelde bakkersprodukten beoordelen, want loco-burgemeester Van Melle beeft immers zelf van zijn jeugd af vele jaren in het bakkersvak gezeten. 462 inzenders is gepresteerd op bak- gebied: diverse soorten brood, cake, ge bak, taarten en vele fraaie sier- en eta lagestukken. De kampioensprijs werd gewonnen door bakker Van Wingen uit Ellewouts- dijk, die de wisselbeker mee naar huis mag nemen. De tentoonstelling is geopend tot hedenavond. De uitslagen waren als volgt: Kampioenswisselprijs, beschikbaar ge steld door de Provinciale Zeeuwse Bak kersbond, na loting gewonnen door: W. M. van Wijngen te Ellewoutsdijk, diplo ma voor kampioensprijs met een gelijk aantal punten: P. C. de Koeijer te Yerseke. Groep A: voor alle bakkerspatroons in de Provincie Zeeland: waterpanbrood (onge knipt en ongesneden): le pr. J. A. Burger, Kapelle-Biezelinge; kleinbrood: le pr. M. J. de Jonge, Ellewoutsdijk; melkbusbiood: on geknipt en ongesneden gemerkt M.B.): le pr. W. M,. Van Wijngen, Ellewoutsdijk: tarwe brood (ongeknipt en ongesneden): 2e pr. P. C. de Koeijer, Yerseke; rozijnenbrood (onge knipt en ongesneden en niet gesuikerd): le pr. P. H. Filius, Yerseke: beschuit: le pr. P. H. Fierloos, Yerseke; banket ter opluiste ring en etalagestukken: le pr. N. Fierloos, Goes (twee eerste prijzen): gevulde luxe broodjes; le pr. gebr. Deurwaarder, Middel burg: eierkoeken (niet gesuikerd): le pr. A. Janse, Wilhelminadorp; banket ter opluiste ring en etalagestukken: le prijzen: A. de Visser, Middelburg: C. F. Oublie, Oostburg en C. J. Fierloos, Goes. Van onze muziekmedewerker De door de concertdirecteur Johan Koning te Den Haag georganiseerde Chopinavond heeft matige belangstelling getrokken; het was het streven van Frederic Chopin het uitdrukkingsvermo gen van het klavier te vergroten. Stem mingsman als hij was, trachtte hij zijn lief en leed vooral het laatste is hem niet bespaard gebleven in zijn kort stondig leven te vertolken. Van Franse vader en Poolse moeder, heeft hij enerzijds het losse, briljante, opgewekte van geest, terwijl toch ook onmiskenbaar het Pools nationaal ka rakter in zijn werk tot uitdrukking komt. Het is geen geringe opgaaf de muziek van deze grootmeester weer te geven doch Jan Smeterin, Pool van geboorte, is daarin naar ons gevoelen geslaagd. Hij doorleeft de stemmingen en de ge voelens van de componist, terwijl zijn reproductieve, interpretatieve begaafd heid hem in staat stelt de creaties te vertolken. Hij zoekt geen goedkoop suc ces, maar geeft eerlijk weer wat hij doorvoelt. Wij kregen echter de indruk, dat het vertolken van de muziek na de pauze met meer klem geschiedde dan daarvoor. Waren voor de pauze een vijftal ma zurka's, enige nocturnes, de fantasie opus 49, de sonate in bes klein opus 35 de programmapunten, na de pauze was de, keuze gevallen ,op opus 10 door Chopin j aan Liszt opgedragen. De pianist gaf een prachtige vertolking. De belangstelling voor het concert zal i stellig beïnvloed zijn door het feit dat de I keuze van het tijdstip minder gelukkig j was. Er hebben in de laatste weken in! Middelburg diverse culturele manifesta j ties plaatsgevonden of zullen in eerst-1 genoemde dagen plaatsvinden.. Het pu bliek dat geboeid luisterde was spontaan in zijn huldebetuigingen en dit bewoog de solist tot twee toegiften. Advertentie Waterschap Wegschap Walcheren Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. Uit de ontwerp begroting 1959 van het waterschap Weg schap Walcheren blijkt, dat de ongedekte uitgaven weer worden geraamd op 300.000, Het dagelijks bestuur stelt het college van beheer voor het onderhoud van wegen en straten en de verbetering van de wegbeplantingen onderhands aan te besteden. Voor wegbeplanting is een be drag van 94.000 uitgetrokken. Het col lege van beheer vergadert dinsdag 21 oktober. Van onze Middelburgse redaktie. MIDDELBURG. De vereniging „Handelsbelang" te Middelburg is nog steeds niet bereid tot samenwerking met de andere middenstandsverenigingen in de Zeeuwse hoofdstad- Dit heeft de voorzitter van de Christelijke midden standsvereniging. de heer J. Allewijn, gisterenavond medegedeeld in een ledenvergadering van deze organisatie. De heer Allewijn zeide. het stand punt van „Handelsbelang" onbegrijpe lijk te vinden, temeer daar, als Middel burg in de toekomst zijn vooraanstaande plaats als cultureel en koopcentrum wil behouden, samenwerking dringend nood zakelijk is. In de gedachtenwisseling over ..Miniatuur Walcheren" sprak de verga dering uit, dat deze attractie op zondag voor het publiek gesloten dient te zijn. De heer Allewijn zegde toe. volgend jaar, wanneer een plan voor een andere bezienswaardigheid aan de orde zal komen, in dit verband met eisen voor de dag te komen. Voor de verlichting van de monumen tale gebouwen in de stad gedurende de zomermaanden had men veel waarde ring. Het werd overbodig geacht, de verlichting bij regenachtig weer of laat in de avond te laten branden. Evenmin is het nodig, aldus de voorzitter, na af loop van het seizoen, zoals tot op heden het geval is geweest. GOES. Het ministerie van landbouw. 1 visserij en voedselvoorziening heeft het plan om de Rijks middelbare landbouw school te Goes uit te breiden. Het werk tuigenlokaal zal vergroot worden, verder het maken van een daarbij behorende wasgelegenheid en toiletten, het afschei den van een ruimte voor opslag van olie j en het inrichten van een lokaal op de,', verdieping als filmlokaal, tevens ont- I vangstlokaliteit c.a. groot leslokaal. Tenneinde deze plannen te realiseren j moet een gedeelte van de achter het ge- j bouw gelegen gemeentelijke kwekerij J worden verolaatst. De kosten die worden i geraamd op" f 54.600,— worden door het rijk vergoed. De gemeente zal echter de veranderingen moeten uitvoeren. Daarom stellen b. en w. van Goes de raad voor; een krediet te verlenen van f 54.600, De gemeente krijgt later de kosten van het rijk terug. Voorlichting over reuma MIDDELBURG. In de eerste week van november zal in de Zeeuwse hoofd stad gecollecteerd worden voor het Na tionaal Rheumafonds. Vrijdagavond houdt dr. B. J. ter Bals, reumatoloog te Middelburg in het Schut tershof een lezing over oorzaken, ge volgen en bestrijding van reuma, onder de titel „Vrouw en reuma". TF7IJ WILLEN geen uitspraak doen over de acties, die nu ook in onze provincie waar sinds de oorlog de meer-verdiepingen-bouw op wat ruimer schaal haar intrede heeft gedaan begonnen zijn, te komen. Maar wij willen toch deze simpele oorzaken van verwondering onzer zijds wel ter overweging geven. Misschien kunnen ze bijdragen tot een juiste meningsvorming over dit onderwerp. FLISS1NGEN. Deurtje bellen is nog altijd een zeer geliefde jeugd- „sport". Vooral bij flatwonin gen waar een hele rits bellen boven elkaar zitten. Maar bij dé woning van adjudant J. MINDERHOUD, Singel 59 in VLISSINGEN. krijgen de bel hamels geen kans. Want daar waar zijn bel heeft gezeten, heeft de politieman een bordje aangebracht: „Bel binnen bo ven". (zie foto) Plof! Daar heb ik u middén in het melkpro- bleem van Vlissingen laten plonsen. Ja. Vlissingen heeft z'n melkpro- bleem. Meer fantasierijke lieden dan uw rubriekschrijver /.ouden het wel licht als „de vrijheidsstrijd van ad judant Mindcrhoud" hebben aange duid. want hij heeft de (melk)kat de bel aangebonden en is nu op zoek naar een zgn. „vrije melkboer". Be grijpt u me goed adjudant Min- derhoud doet dit niet qualitate qua. niet als politieman maar zuiver als particulier, als huisvader, als melk- afnemcr op 110. 59. Het borrelt momenteel in de Vlis singse melk. Sommige mensen voor zien een zij het nogal op beschei den schaal melkoorlogje, waarbij weliswaar geen druppels bloed, maar dan toch zeker wel de nodige litertjes melk zullen vloeien. Ande ren noemen het een storm in een glas melk, en de derde groep in Vlissingen en dat is uiteraard de grote meerderheid haalt de schou ders op en kijkt rustig de kat uit de (melk)boom. Laten we eens kijken, wat er nu eigenlijk precies aan de hand is. Per slot van rekening heeft Artemis niet voor mets de gehele dinsdag middag tussen die buien door met z'n fotograaf door de Scheldestad ge zworven. DIT ZIJN kortweg de feiten, waarvan u reeds eerder hebt kunnen lezen in de kolommen van het ZEEUWSCH DAGBLAD: Sinds 1950 heeft Vlissingen zijn melksanering. De stad werd verdeeld in 14 sectoren met elk drie melk bezorgers en elke sector kreeg zijn vaste melkboer. Sinds enige tijd weigeren de meeste bezorgers, die flatwoningen in hun wijk hebben, de trappen te beklimmen. De huisvrou wen moeten maar naar beneden ko men en hun flesje melk bij de kar in ontvangst nemen. Wie dat niet wenst, krijgt niets en is gedwongen zijn litertje gewoon en het halfje yoghurt in een naburige melkzaak te halen. Er zijn klanten, die zich in deze serviceverlening tekort gedaan voe len. De melkboer maakt misbruik van zijn monopoliepositie, zeggen zij Enkele van deze mensen, o.w. ge noemde politieman, hebben nu een .comité tot bevordering van de vrije melkhandel" opgericht. Per adver tentie in een plaatselijke courant heeft dit comité een melkslijter ge vraagd, die bereid is, naast de be staande (gesaneerde) wijkslijters een „vrije" klantenkring te bedie nen en dat spreekt vanzelf de flatbewoners hun flesjes tot aan de huisdeur te brengen. Ziehier wat de advertentie verder zegt: ,,Wij zoe ken een net persoon, beschaafd, prettig, voorkomend en kunnende voldoen aan de gestelde vestigings eisen. Steun ep medewerking tot het stichten van een melkwijk zal wor den verleend." Het richt zich daarbij tevens tot die afnemers, die gebruik willen maken van de diensten van een niet- gesaneerde melkslijter met het ver zoek zich op te geven bij de daarbij met name genoemde comitéleden. ADJUDANT Minderhoud, een sportieve veertiger, donker en met zware basstem, veegde zijn handen schoon ,,Even de fiets van m'n dochter nagekeken en geen mi nuut later zaten we midden in de melk. „Ja, er zijn sollicitanten", aldus de heer des huizes, „op een melk slijter behoeft het dus beslist niet vast te lopen," En de clientèle voor de „vrije" bezorger? Er heeft zich reeds een aantal toekomstige klan ten opgegeven. Nog lang niet vol doende voor een melkslijtersbestaan (daar zijn er zeker 200 voor nodig), maar het comité heeft gerede hoop, dat dit aantal spoedig zal zijn be reikt, wanneer al de Vlissingers op de hoogte zijn van deze actie. Dat is nu het hele „melkdrama" in om maar dicht bij huis te blijven een mosselschelp. Voor waar geen specifiek Vlissingse zaak. want alom in den lande zijn strub belingen over het melkbez*orgen in de hoogbouw. Het zal ongetwijfeld voor de flatbewoners in Middelburg. Goes en andere plaatsen in de toe komst ook gaan spelen. Zoals de zaak zich in de Sc-heldestad ontwik kelt, zal het straks elders zeker niet anders gaan. Slaagt het comité in zijn opzet, dan zullen de melkslij- ters in andere Zeeuwse steden het zover niet laten komen en blijft dr situatie van het aan-de-deur-bezor- gen zeker gehandhaafd. Mislukt ech ter de vestiging van de „vrije" slij ter in Vlissingen. dan zullen onge twijfeld eerlang ook de flatklanten elders hun litertje „aan de kar" moeten kopen. Voor melkbezorgers en flatbewo ners dus wel een zaak om met be langstelling te volgen. WAAROM geen flat-bediening meer? Dat heb ik aan enkele melk- slijters in de Vlissingse straten ge vraagd. „Destijds is er aan de klanten gevraagd, of ze voortaan de melk beneden wilden komen halen. Niemand had bezwaren," luidde het antwoord. En ais men wèl bezwaren had gehad? Was u het dan blijven bren gen. Alleen bij zieke of gebrekkige mensen. Maar anders niet. De klanten worden dus gedwon gen Eigenlijk wel, maar het kan niet anders. Nu ja, het kan wel anders, maar dat geeft grote bezwaren voor de melkboer. Er zijn ouderen onder hen, die 'niet meer met een krat met volle flessen na-ar boven kun nen. Reeds vier slijters hebben last van hun hart gekregen en moesten hun -bezorging een tijdje staken. Een va-n hen -heeft er zelfs zijn zaak voor aan de kant moeten doen. Een andere zaak is, dat d-e sane ring tot gevolg heeft dat elke klant vóór de middag zijn melk in 'huis kan hebben. En bovendien is de melk in gesaneerde wijken een cent goedkoper. Wat voor bezwaar is er voor flat bewoners om de melk van beneden te halen? Dat hebben we aan enke le Vlissingse huismoeders gevraagd. Mevr. VAN BEVEREN (Paul Kru- gerstraat)die op de eerste etage woonit, vindt het melkhalen „aan de kar" bijzonder lastig. „In vele ge vallen heb ik net een kind in bad of ben ik het aan het voeden, als de melkboer beneden belt. De mees te moeders met jonge kinderen zul len het wel met me eens zijn, dat het vaak niet te doen is, om maar direct je kroost alleen achter te la ten. E-n als ik da-n even l-ater be neden kom, is de melkboer al een blok of wat verder, want wachten is er niet meer bij..." Ik heb mijn oor in verschillende etage woningen te luisteren gelegd, maar de klachten waren ongeveer eensluidend: moeders met kleine kinderen durven hun spruiten n-iet zomaa-r alleen te laten. Andere -huis vrouwen mopperen over overgekook te melk en aangebrand eten dank zij he-t melk halen. En weer anderen, die beneden geen deurbel -hebben, horen soms de klingelbel van de melkboer op straat niet, wanneer ze net op het balcon zijn en merken dan tegen etenstijd, dat de melk boer al voorbij is. Van zieken, be jaarden en hen die gebrekkig ter been zijn, heb ik geen enkele klacht gehoord. „Dat kan ook niet", aldus de slijters, „want in z-ulke gevallen brengen we de melk altijd boven." cent", zei een jonge huisvrouw in de Paul Krugerstraat tegen me, hetgeen zoveel wil zeggen als „een storm in een glas melk". Maar ja, ze moest dan ook toegeven dat ze nog geen kinderen had. MEVR. MINDERHOUD (Singel) zei, de bezwaren van de slijters wel wait overdreven te vinden. „Als ik een slageir zou bellen om een ha-lf ons -ham ik doe het natuurlijk niet, maar stel het geval eens brengt hij me dat speciaal en tot aan de deur. De kruidenier komt eerst vragen en brengt het dan tot boven in de flat. Tweemaal omhoog. Gratis. Dat is service, meneer. Ik vind het best, dat een melkboer een vaste wijk heeft. Het is veel economischer. Maar het mag niet ten koste van de klant gaan. Toen de sanering werd ingevoerd, is dui delijk gesteld, dat de klant er al leen maar voordeel en zeker geen enkel nadeel! van zou hebben. En kijk nu eens...." r O ja, waarde lezers, ik ben u nog een verklaring schuldig. Dat bordje op de deur van de politie-adjudant. Dat is zo gegaan: Toen de melkboer had laten weten, dat hij niet meer boven zou komen, had hij daaraan toegevoegd, dat hij zou bezorgen tot-aan-de -d eur-a an-de-s tr a at. Dat is slechts de deur van de gezamelijke doorgang, maar niet mijn huisdeur, aldus de heer Min derhoud, mijn grondgebied begint pas boven. Neen, meende de melkboer, uw deur is de buitendeur, daar waar d-e bel zit. Toen heeft de adjudant heel demonstratief de bel naar bo ven laten overbrengen en op de le ge plek een bordje achtergelaten. Eenmaal is de melkboer boven ge komen om te bellen-. Met de mede deling, dat hij voortaan beneden te vinden zou zijn. Sinds die dag is het een prestigekwestie geworden en nu haa-lt mevr. Minderhoud haar melk bij een naburige melkwinkel. Wat gaan de gesaneerde slijters, vijftig man sterk, doen, wanneer er een „vrije" collega bij komt? Ik heb het aan een bestuurslid van de melkslijtersvereniging ter plaatse gevraagd. Dat weet het bestuur nog niet. Men kan er weinig tegen doen, maar het zit de heren wel behoorlijk dwars. De concurrent kan natuurlijk, tot op zekere hoogte, ge boycot worden. Maar tegenhouden kan men hem niet. Stel, dat de vrije handel een grote vlucht zou nemen, zou de wijkverdeling dan "niet op losse schroeven komen te staan? WAT IS nu uw eigen mening? wilde de adjudant mij uit de ten-t lokken, wetende dat ook ik flatbe woner ben. Mijn melkboer brengt mij (niet in Vlissingen!) elke mor gen met een vriendelijk „goeden- morgen" en een glimlach mijn fles je melk en kleintje yoghurt op de bovenste etage. Laat ik me dus maar wijselijk buiten de melkstrijd houden. ER IS ook een grote groep flatbewoners, die de maatregel van de gesaneerde slijters helemaal niet erg vindt. „Een fluitje van een Alleen één ding: de gesaneerde wijkverdeling is naar de bescheiden mening van uw dienaar een goede stap geweest, waardoor een meer economisch verantwoorde wijze van melkbezorging is ontstaan. Een be langrijke verbetering voor de melk boer. Het zij hem van harte gegund. En daarom zou het misschien niet onverdienstelijk zijn, wanneer er een mogelijkheid werd gecreëerd om naast de gesaneerde slijters in overleg met de betreffende vereni ging een „vrije" collega (desnoods twee) te laten werken, opdat de klant als hij dat wenst toch m elk geval niet gedwongen is, ach ter zijn leverancier aan te huppelen. Toegegeven, hiermee wordt een kans geschapen voor ondermijning van de wijkverdeling. Maar als u mij vraagt, dan zal dat de wijkslij ters de kraag niet kosten. Het zou in eik geval de nu dreigende melk- oorlog voorkomen. Laten we na dit kleine adviesje van een domme leek maar eens afwachten wat melkslijters, comité en klanten gaan doen. Als men de onmogelijkheid van een melkverzoening nog niet uit het oog heeft verloren, dan zal ik gaarne mijn ronde tafel beschikbaar stellen. ARTEMIS Toen sprak God al deze woorden: Ik hen de Here, uw God Exodus 20 vers 1. Als wij zondags naar de kerk gaan, dan horen wij ook de Tien Gebo-, den. Wij luisteren dan vaak ongein- terresseerd en redeneren aldus: Ik heb de Wet al zo dikwijls gehoord; het is voor mij niets nieuws. Dat is een gevaarlijk standpunt. Beseffen wij wel voldoende wat de wet pre cies inhoudt. Pak alleen de eerste woorden van de Wet: Ik ben de Here, uw God. Wat een geweldige liefde ligt daar in besloten. Onze God neemt ons door Zijn grote liefde in bescherming. Dat wil heel wat zeggen. Hoe kunnen wij dan toch zonder interesse luisteren naar de Wet Gods. Hij is onze God. Zul len wij dan met elkaar afspreken dat wij zondag nauwgezet naar de Wet luisteren? Dominee en pastoor vragen bezoldiging De Helderse ned. hervormde predikant ds. Trommel en de pastoor Hoek hebben I de gemeenteraad laten weten, dat zij niet langer van plan zijn godsdienston derricht te geven op de lagere land bouwschool te Julianadorp (gemeente Den Helder) zonder daar salaris voor te ontvangen. De situatie is namelijk zo, dat het rijk de subsidie voor het geven van godsdienstondericht heeft ingetrokken, omdat dit onderricht niet meer wordt gezien als vakonderwijs. In een vergadering van de gemeen teraad van Den Helder, staken enkele leden hun teleurstelling over deze gang van zaken niet onder stoelen of banken. Vooral de heer Stoop (KVP) betoogde met kracht, dat het geven van gods dienstonderwijs op deze school, waar kinderen van veertien jaar af worden onderwezen, een bijzonder belangrijk „vak" is, dat grote waarde heeft. Wet houder Prins (WD) zag als consequen tie, dat, wanneer de gemeente deze geestelijken zou gaan salariëren, ook an dere scholen om een bijdrage zouden komen. Desgevraagd verklaarde pastoor Hoek dat zijnerzijds hiertegen geen enkel be zwaar bestaat. De gemeente ziet de waarde van het godsdienstonderwijs in en moet dan maar over de brug komen ook. Per slot van rekening moet het onderwijsmateriaal als filmstroken ook worden bekostigd en de scooter, waarop de pastoor naar Julianadorp moet rij den, kost ook geld aan benzine. Uiteraard gaat het bij de geestelijken om een principiële kwestie en zij zul len de kinderen het onderwijs zeker niet onthouden, ook al is daa*- geen be zlodiging aan verbonden. Maar zij hebben gemeend, temoeten zeggen waai het op staat. UIT DE KERKEN NED. HERV. KERK Beroepen te St. Laurens (toez.): S. "W Kok, kand. te Burgervlotbrug (gem. Zijpe) CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Edmonton en Red Deer (Al berta, Free Christian Reformed Church): C. van de Weele, te Leiden. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Veenendaal: M. Heerschap te Borssele en H. Rijksen te Vlaardingen, BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Groningen: W. Harkema, Den Haag. Voor de vele sportvissers is er goed nieuws: er zijn nog zeebaar zen in de Oosterschelde. Het over tuigend bewijs werd geleverd door David de Jong, wethouder van Wemeldinge, die woensdagmorgen vroeg in zijn luiken een fraai exem plaar aantrof. Het had een gewicht van ruim 10 pond, een lengte van 74 cm. en een omvang van 43 cen timeter. Zijn fraaie vangst heefl hij verkocht aan de voorzitter van de Goese hengelsportvereniging, de heer Rinkhorst, die de zeebaars op zijn beurt weer doorverkocht aan de directeur van de rijkslandbouwwin- terschool te Goes. Zónder winst, zei Rinkhorst, en wij geloven dat dit geen visserslatijn is geweest Vandaag „kriskrassen" wij van het en. eiland naar het andere. Wij beginnen o Schouwen, waar ook in BRUINISSE het win terseizoen leesseizoen betekent. In de?' plaats is het de CJMV, die nu al weer velt jaren zorgt voor goede lectuur. In de loo, der jaren heeft men een bibliotheek weten op te bouwen van ongeveer 140Ó boeken. Steeds ziet men kans om nieuwe boeken aan te schaffen. Dit seizoen wordt gestart met 180 nieuwe boeken. Zaterdag kan men weer terecht in het herv. verenigingsgebouw. Met het winterseizoen begint in NOORD- GOUWE „de instuif". Geloof maar, dat de jeugd van Noordgouwe tuk is op de instuif- avonden; temeer omdat er nu een televisie toestel is geplaatst. Verder kan de jeugd er spelen beoefenen en natuurlijk ook lezen. De landbouwer J. Stouten uit OOSTERLAND heeft op een stuk land, „De Koog" ge naamd, een suikerbiet gerooid met het res pectabele gewicht van 5 kg en één ons. De middellijn bedroeg 23 cm. Een stout stukje van de „pee". COLIJNSPLAAT had do eerste coaster in dit seizoen weer binnen dr kademuren. Het was de „Hunter". Als he schip geladen is met uien vertrekt het nar Engeland. Het waterschap „Het Vrije v«v Sluis" is bezig met het repareren en verbrr den van de asfaltweg tussen CADZAND HAVEN en RETRANCHEMENT-HAVEN Blijde gezichten lopen in deze omgeving m rond. De arbeider C. Schuit uit ARNE- MUIDEN had er helemaal geen erg in dat de afsluitbomen van de Arnebrug dicht wa ren. Hij reed er pardoes tegen aan. De brom fietser liep daarbij enkele gekneusde ribben op. Niet minder dan 2339 personen hebben m de maand september de gemeentelijke badinrichting te TERNEUZEN bezocht. In de maand augustus was dit aantal 2881.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3