Jeanne van de evenement eerste Nederlandse arbeiders zwaar gedupeerd DE NATUUR Donderdag 9 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD RADIO TELEVISIE Voor zes minuten Italiaanse T.V. beging blunder Heel mooi ..BEMIDDELAAR" SPOORLOOS School-tv-exp e r i n 1 en 1 Tv-maximum in 72 Synode-Spakenburg Geen samenspreking met Geref. Kerken Oratie van prof. dr. P. J. Roscam Abbing Het Bossche hof: „Geen boze opzet bij aanrijding" Oom Bazurka en Jampie en <le alchemie Twee en half jaar voor dader P. W. RUSSEL'S Over dus en opnieuw naderde ik, hal verwege, die ellendige tijdschriften. ,,Dat gebeurt me niet meer", had ik tegen mezelf gezegd en toen ze er aankwa men, toen zei ik dat „BElangrijke" met zoveel nadruk op ,,be" of het hele mens dom er vanaf hing. ,.Een "kwart miljoen mensen gaat dat filmpje zien", was me meegedeeld. Dat is fout, hé? Dat moeten ze niet zeggen. Dat maakt maar zenuwachtig. U moet eens bij u aan tafel gaan staan en vijf zinnen hardop spreken, erbij denkende, dat een kwart miljoen mensen naar u luistert. Dan hakkelt u dat het eind zoek is. Enfin, het einde is ook gisteren geko men en tegen enen was alles klaar. Voor zes minuten tekst. En als die ene meneer nu eens niet, gezegd had „Over"? Dan had een kwart miljoen mensen moeten luis teren naar langrijke tijdschriften". Het is om grienend op de vuilnisbak te gaan zitten- Een blunder zonder weerga heeft gisteravond de Italiaanse televisie ge slagen. Op slag van half negen kondigde televisieomroepster Hannie J*ips aan dat de K.R.O. ging overschakelen naar Italië voor een belangrijke medede ling. Na een minuut nieuws en .vier minuten reportage uit- Castelgandolfo, in het Italiaans, kwam tot ieders ver bazing Hannie Lips weer terug, met de mededeling: „Dit was een repor tage uit Castelgandolfo, waaruit bleek dat er geen verandering is gekomen in de toestand van de Paus". Wat was er aan de hand? Via de spreeklijn, waarmee Bussum gister avond voortdurend in verbinding stond met Italië, was uit Rome om kwart over acht officieel aan de K.R.O.- televisie meegedeeld, dat om half ne gen de Italiaanse nieuwslezer op het Eurovisienet zou komen om het over lijden van de Paus mede te delen. Vanzelfsprekend gaf het hoofd van de K.R.O.-televisie, Jan Castelijns, op dracht om half negen over te schake len, waarna de nietszeggend^ repor tage volgde. De aankondiging van het overlijden bleek een vergissing te zijn geweest van de officiële Italiaanse zegsman. ER IS in Nederland een filmpje gemaakt van zes minuten. Over gebouwen en de mensen, die er in werken. En iemand heeft het nuttig ge oordeeld, dat mijn stem de com mentaar erbij zou spreken. Wel, dat is dan gisteren gebeurd. En zoiets is een hele ODwindende geschiedenis. Om kwart voor acht in de och tend verliet ik het echtelijk huisje en spoedde mij derwaarts, alwaar ik om goed negen uur aankwam. Er werden handen geschud en iemand gaf mij een paar velletjes met schier onlees bare lettertjes. Toen begon het. JEANNE D'ARC, het met zo veel spanning tegemoet ge ziene televisiespel, heeft aan de verwachtingen beantwoord: het werd een dramatisch evenement van de eerste orde. Het in het vorige seizoen zo ge slaagde experiment van de Toneel groep Theater uit Arnhem om enige speciale tv.-producties op het scherm te brengen, heeft gisteravond een glansrijke voortzetting gevonden. Van een experiment is eigenlijk geen spra ke meer. De co-producties tussen Thea ter en t.v. hebben hun bestaansrecht inmiddels duidelijk bewezen waar bij vooral de gedegen voorbereiding een groot winstpunt vormt. Vooral dit laatste was gisteravond zeer duidelijk merkbaar, met het ge volg, dat wij een gave vertoling te zien kregen, met een niet alleen zicht bare maar ook voelbare dramatische spanning, zoals wij nog niet vaak op het scherm zagen. Overtuigingskracht Auteur Max Mell bezit in hoge mate de gave, om de essentiële voorwaarden te scheppen tot het uitbeelden van puur menselijke emoties, met een sterk aansprekende overtuigingskracht. De grote bezetting, die het stuk voor de camera's bracht, heeft dit, zonder uitzondering, volkomen begrepen, en daardoor kwam men tot vaak aangrij pende creaties. Ontroerende vertolking Dit gold in het bijzonder Anne Marie Heyligers, die als Jeanne d'Arc een ontroerende vertolking te zien gaf. Beheerst maar niettemin geladen, overtuigde zij onvoorwaardelijk als de geestelijke zo markante figuur, die Jeanne d' Are moet zijn geweest. Een prachtig t.v.-debuut althans üa een grote rol waarmede men de jeug- 9 U wilt eerst zeker het filmpje wel eens zien?, vroeg een vriendelijke meneer. Graag, zei ik want tot dan wist ik van toeten noch blazen. Eigen lijk een gekke uitdrukking. Heeft u wel eens iemand ontmoet die zei: „Ik weet wèl van toeten en van blazen"? Het filmpje draaide en ik zat in een «oort studio rnet allemaal glazen rui ten, een heleboel knoppen en massa's draaiende schijven* waaraan diverse heren nu en dan iets deden. Zes minuten en vijf en twintig se conden en het filmpje was uit. Dat is heel mooi, als ze je zoiets laten zien. Onder het filmdoek ziet u grote cij fers, die telkens verspringen. Dat zijn seconden. Verlichte seconden, met een lampje erachter, begrijpt u wel? We draaiden het filmpje drie keer en toen meende iemand: „Ja, luister nu eens. dat handschrift is niet te le zen. Kan dat niet overgetypt wor den?" Dat kon en wat later zat ik met de vellen typsel op de knie en las. dige actrice van harte geluk kan wen sen. Sterk spel gaven eveneens Gerard Hartkamp te zien als de sluwe, hard vochtige Monsieur de Ligny, en Anny de Lange, die als de niet bij hem passende echtgenote haar fijnbesnaard gevoelsleven tot een sprankelen de realiteit maakte. Rob de Vries was de meer menselijk begrijpende dan eng plichtsgetrouwe advocaat des konings, waardoor zijn vertolking een bijzonder warm karakter kreeg. Sterke regie Te waarderen viel ook de beheerste en strakke vertolking van Richard Flink, de in wezen zo strenge Bisschop van Beauvais. Ontwapenend was even eens de vertolking van de jeugdige Pandra Sok, als Hendrik IV. Met grote voldoening kan men op deze avond terugzien, die bij de weinige hoogtepunten in onze TV kan worden gerangschikt. Dit succes kwam voor een belangrijk deel tot stand door de voortreffelijke regie van Wim Bary, de prachtige kostuums van Henny Doornink, de virtuoze decors van Peter Zwart, en de uitnemende vertaling van Jan Willem Hofstya. Peter Manuel, advocaat van de Koning (Rob de Vries), en Jeanne (Anne Marie Heyligers) in het tele visiespel Jeanne d'Arc het Gemeentelijk administratiekantoor in Rotterdam gaan thans na of er wel premies zijn betaald. Op straat De arbeiders staan nu op straat. Zij hebben geen inkomsten meer. Was het nu zo, dat zij zich bewust in een avon tuur hadden gestort door zich op de buitenlandse markt te „werpen", dan mochten zij niet klagen. Zij verdien den dan meer, maar moestèn ook het grotere risico dragen. Zij zeggen ech ter, dat er van een avontuur en van een risico geen sprake was. De heer B. had hun verzekerd, dat alles in orde was. Wantrouwen Er was aanvankelijk ook geen reden tot klagen. Een gedeelte van het week loon de arbeiders stelden zelf vast hoeveel werd aan de vrouwen in Rotterdam betaald. Die betaling ge schiedde prompt. Toch waren het de vrouwen, die argwaan kregen. „Waar blijven de bonnen van het ziekenfonds?" vroegen zij. De dokters rekeningen kwamen namelijk binnen. Nadat zij het enkele weken zonder bonnen hadden moeten doen. zei een vertegenwoordiger van B.: Er komen bonnen van de Duitse ziekenfondsen. Die bonnpn kwamen niet, wèl na een paar weken de gewone bon nen van het Nederlandse ziekenfonds weer. Vorderingen De 250 ontslagen arbeiders hebben 'nu nog allerlei soorten vorderingen. Eén van hen. de elektrisch lasser M. Koorneef vertelde ons dat hij wasgoed in Hamburg had liggen. Dat was nog niet terug van de wasserij, toen hij ontslagen werd. Hij vraagt zich af, hoe hij dat moet terugkrijgen. Een ander, scheepsbouwer ,,Neen, mijn naam niet in de krant. Ik wil weer terug.." eist vergoeding voor een wachtweek (bij ontslag is de op zeggingstermijn immers een week), overuren en vakantietoeslagen die nog niet zijn uitbetaald, vakantiedagen en tariefloon. Onvindbaar De heer B. is onvindbaar. Hij stuur de gestencilde briefjes naar zijn werk nemers: „Hierbij delen wij u mededat met ingang van 22 september 195S alle verzoeken en klachten in be handeling genomen kunnen worden op ons hoofdkantoor. (Volgt adres en telefoonnummer in Zwijndrecht) Maar dat nummer geeft geert ge hoor! Het is niet zo, vernamen wij, dat de Nederlandse arbeiders op de Duit se werven niet „gewenst" zijn. Het is evenmin zo, dat Oostduitse vluchtelin gen de arbeidsmarkt hebben verza digd. Nederlandse arbeiders zijn er welkom. Zestig van de ontslagen arbeiders, zo deelde het Gewestelijk arbeidsbu reau in Rotterdam mee. hebben zich thans als werkzoekenden laten in schrijven. Daarmee geven zij te ken nen. dat zij niet meer op de buiten landse arbeidsmarkt terecht willen ko men. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM. Eert kleine 250 Rotterdamse arbeiders in de scheepsbouwindustrie verlangen - naar een ontmoeting met de heer G. B. te Schiedam. Enkele van de arbeiders zeggen, dat zij B. „wei in stukken kunnen scheuren". Anderen willen al leen maar eens even „goed met hem praten". Het zijn de 250 Rotterdammers, die vorige week op een Hamburgse scheepswerf de Ottensener Eisenwerk A.G. te Hamburg-Altona zijn ont slagen. Honderdveertig Nederlandse ar beiders op de werf kregen op 20 september ontslag aangezegd. De ruim honderd anderen vonden in de loop van de week een briefje in hun loonzakjes: Met ingang van 4 oktober bent u ontslagen. De reden? Het Duitse arbeids bureau zou hebben gemerkt, dat de Rotterdammers niet via de gewes telijke arbeidsbureaus waren aan genomen. Dat klopt. Niet de ar beidsbureaus, maar de heer B. heeft bemiddeling verleend. Het leek in het begin allemaal in orde. Zowel de arbeiders, die op een advertentie in de Nederlandse bladen rechtstreeks naar de werf hadden ge solliciteerd als zij. die zich eerst tot de heer B. hadden gewend, werkten op de werf tot hun volle tevredenheid. Hun lonen varieerden van een klei ne honderdveertig tot ruim honderd zeventig Mark per week. Daar was dertig Mark „smartegeld" omdat zij maar eens per maand naar huis konden bij inbegrepen. „Wij willen graag terug," zeggen zij. Maar niet via de heer B. Deze nam personeel aan en leende dat uit aan een Hamburgse werf. Arbeiders, die zich rechtstreeks bij de werf hadden aangemeld kwamen na verloop van tijd ook in zijn dienst. De arbeiders hebben uitgerekend, dat de heer B. aan zijn „bemiddeling" een slordige vijfduizend gulden per maand verdiende. Die vijfduizend gulden.was niet al leen een gedeelte van hun loon, maar waarschijnlijk ook het geld, dat aan sociale lasten op de arbeidslonen was ingetrokken. De Raad van arbeid en Op woensa'ag 5 november (17.30) krijgt Nederland zijn eerste school televisie-uitzending; zij het, dat het nog maar gaat om een op zichzelf staand proefneminkje. De KRO zal een uitzending verzor gen over vloeibare gassen; het draai boek wordt samengesteld door leraren in de natuur- en scheikunde. Het pro gramma wordt afgestemd op een vier de klas gymnasium of HBS. Na af loop wordt een enquête ingesteld naar de ervaringen op de scholen, die de uitzending hebben kunnen volgen. Dit experiment wordt ondernomen in samenhang met een lerarencongres over audiovisuele hulpmiddelen ten behoqye van het onderwijs. Anders dan anderen, de tv-biogra- fie van een Nederlander, komt dit sei zoen voor het eerst weer op het scherm op donderdag 16 oktober. Bert Gart- hoff heeft weer de leiding. DONDERDAG. Een zeer gevari eerd programma staat vanavond op het tv-fornuis van de KRO. Interessant is vooral een reportage over de Nijmeegse universiteit, met een uitgebreid bezoek aan de kinder kliniek. De KRO heeft in het verleden van zulke reportages voortreffelijke stukjes televisie gemaakt. Vooraf o.a. Televitrine, de mode rubriek die dit seizoen maar zelden op het scherm komt; en tot slot mo derne jazz door het Rob Madna Quintet. Vlaanderen vertoont de film Der Hauptmann und sein Held; en daarna een filmreportage van het Mexicaans ballet op de Expo. België Frans biedt o.m. Télé-Match en Cinéclub de Minuit. Op de Duitse televisie is een uit voering te zien van Shakespeare's treurspel Othello, in een nieuwe be werking. In 1962 zullen er tv-toestellen staan in 40 procent van de Nederlandse ge zinnen (ruim 1,3 miljoen toestellen), In 1972 zal het maximum bereikt zijn, met 80 procent der gezinnen, en 2,5 miljoen toestellen in' totaal Aldus een schatting, gemaakt op grond van bui tenlandse ontwikkelingen, door A. van der Putte en Drs. P. W. C. van Kessel, in Economisch-Statistische Berichten van 1 oktober. Een van de heren die alles van filmp jes en zo afweet las over mijn schouder mee. We wezen samen naar een zin, die ergens wrong. „Neen, dat hekt niet lekker", zei hij en we gingen verande ren. Twee keer, drie keer, nog eens. Doorhalen, strepen, tussenvoegen, weer weghalen en nog eens verbeteren. Een •'*tT m&Hzigr DONDERDAG. De Avro begint vanavond laat (23.28) met een nieuwe serie van drie programma's: Bedgehei men. Het zijn luchtige uitzendingen rondom het bed en zijn geschiedenis, naar het Duits bewerkt door Dick Seip Jr. In de vooravond brengt de Avro weer' de gendegelijke reünie Ga er eens even voor zitten, en lichte muziek door Assortimento. De NCRV biedt het orkest Stanley Black (18.30) en walsen door het Pro menade Orkest (20,00). Wat ernstiger, maar zeer de moeite waard is ook zang en harpspel door Mary O'Hara (19.15). Van de opera-componist Donizetti, die niet minder dan zeventig opera's op zijn naam heeft staan, kan men vanavond om 20.05 over Hilver sum 2 een uitzending volgen van de uit vier bedrijven bestaande opera La Favorite in verkorte vorm. Evenals voor de opera La fille du régiment, gebruikte Donizetti een Franse tekst, en hij schreef het werk voor Parijs, waarheen hij na onenigheid met de censuur te Napels was uitgeweken. De uitvoerenden zijn het Omroep koor en -orkest m.m.v. solisten, hei geheel e.l.v. dr. Fjieder Weissmann. Opnamen van het Russisch Radio Symfonieorkest onder leiding van de in 1955 te Moskou overleden Russische componist Reinhold Glière kan men tot besluit van de uitzen dingen over Hilversum 1 om 23.20 beluisteren. De dirigent voert het orkest aan in zijn eerste symfonie in es, opus 8. In de tv-rubriek Gastenboek komt vanavond opnieuw een be windsman voor de camera: schout bij-nacht Moorman, staatssecretaris van marine, die met Louis Frequin een gesprek zal voeren over staats zaken. VRIJDAG 10 OKTOBER RADIO HILVERSUM I 402 m. ochtend langrijke tijdschriften avoncl Harmonie ork: 18.20 V d jeugd; Hegeringsuit. Uitz v d middenstand; 19. "0 Nws en weerber; 19.10 Huismuz; 19-30 Radiokrant: 19.55 Op de man af, caus; 20.00 Heet van de matrijs: 20.30 Kerkcom>- plm. 22.00 Ter introductie: 22.45 Avond- overdenking; 23.00 Nws; 23.15 De vloek zang van Sentot, cans; 23.35—24.00 Gram, HILVERSUM II 298 m. ochtend Monarda dydema pleegt men ook wei de Bergamotplant te noemen, een mooie en rijk bloeiende vaste tuinplant die vooral voor borderbeplanting tegenwoor dig veel gekweekt wordt. Voorheen ken de men alleen maar de mooie donker rode kleuren, doch tegenwoordig ziet men ook veel de rose en lila tinten en vooral het roze doet het uitstekend in de tuin. Het gewas kan ongeveer een hoog te van een meter bereiken DEN BOSCH. Het gerechtshof in Den Bosch heeft de chauffeur V. uit Beek (Limburg) wegens het door roe keloos rijden veroorzaken van een aan rijding veroordeeld tot honderd gulden boete. Hij stond óp 24 september terecht onder verdenking van het feit, dat hij de aanrijding opzettelijk veroorzaakt I zou hebben, om een vriend van zijn vrouw van het leven te beroven. De I kennis werd bij het ongeluk ernstig ge- wond. j De eis van de procureur-generaal had zes jaar gevangenisstraf en voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de I regering geluid. De rechtbank te Maastricht had hem ontslagen van rechtsvervolging nadat de officier van justitie tegen hem zes jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering had geëist. De officier was van het vonnis in hoger beroep gegaan. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.23 Gram' 8.00 Nws; 8.18 De Ontbijtcub; 9.W0 Gym v d vrouw; 9-10 Gram; 9.40 Schoolradio V PRO: 10-00 Avonturen met kinderen, caus- 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw; li.oo Gram; 11.20 V d keuters; 11.35 Gevar muz. BURGEMEESTER van Hilversum J. J. C. Boot en zijn echtgenote zui len vandaag op uitnodiging van dc burgemeesters van Jeruzalem en Eiatn vertrekken voor een tegenbezoek aan Israël. Burgemeester Boot zal aan net cultureel centrum te Elath de vleu gel aanbieden, waarvoor hij het geld bijeen heeft gebracht. Nr. 3 Omschrijving Horizontaal: I. woonplaats: 4. soort stof; 8. voor: 9. ton: 10. honderd jaar; 12. over winning; 13. opnieuw; 15. moedermelk: 17. stoffer; 20. standaard: 22. rol; 24. voorzet sel: 25. sleepnet, 26. wonde; 27. rijwiel. Verticaal: 1. toegankelijk 2. vreemde munt; 3. droefheid, «nart; 5. vlijt, werk zaamheid; 6. deel v.e. week; 7. gaat a.d. maaltijd: II. klein roofdier: 12. teken van bekrachtiging; 14. soort hond; 16. motto; 17. blijvende vijandschap: 18. vermogende; 19. graanafval; 21. doel: 23. noot. BEGRIJP M'JN ONTROERING JONGENS, JULLIE Z'JN DE EERSTE BUITENSTAANDERS DIE EEZE i PROEF AANSCHOUWEN.... J' IK ZAL JULLIE NAMEN IN I MIJN MEMOIRES >4-— VERMELDEN. HET IJ GOUD ECHT GOUD EN NU HEB IK NOG jéJjÉSte, KEN GROTE VBRRAiSMt, VOOR JULI,IE n$ HET^SSI KL1NKK1AAR? E HILVERSUMMERS worden verge zeld door de presidente van de Wo men international Zionist organisa tion. afdeling Amsterdam, mevrouw II. van Voolen-Kastan. Zij zal in Be- niyaminah worden ontvangen omdat zij' in 1952 als vertegenwoordigster van het Israëlisch Rode Kruis geld had ingezameld voor een ambulance. De vrolijke avonturen booöb LEEUWARDEN. De Leeuwar der rechtbank heeft gisterochtend de 24-jarige Jilt M. uit Den Haag we gens m >ord op zijn 69-jarige tante veroordeeld tot twee en een hali jaar gevangenisstraf en terbeschikking stelling van de regering. De officier van justitie had ^rie jaar met aftrek geëist. M. had in Twijzelerheide zijn tante, mevrouw B. Vcenstra-Meijer, bezocht en haar om geld gevraagd. Zij wei gerde echter, waarop hij een beurs met vijf gulden stal. Toen de vrouw dat ontdekte, wurgde hij haar. Ver volgens hing hij haar in de gang op om zelfmoord te suggereren. 1fflpojw •Apo Ogp W>A°0 Oplotsing van de vorige puzzel- Horizontaal: 1. vlak; 5. keel; 9. lila; 10. alge; 11. eg; 12. mus; 14. en; 15. kas; 17. als; 18. immer; 19. ter; 21. mug; 24. ar; 25. ent; 27. te; 28. agio; 30. Oram 32. moe»; 33. echt. Verticaal: 1. vlek; 2. liga; 3. al; 4. kam; 5. kas; 6. el; 7. egel; 8. lens: 13. urmen; 16. sir; 17. arm; 19. team; 20. ergo; 22. Utah; 23. Gent; 25. Eos; 26. toe; 29. i.e.; 31. r.e. wat is dat voor een enorme vent daar, en waarom ligt-ie daar? Dat is een sphinx, die past op de pyramiden. Juist, dan hebben wij gelijk een 29-6) Wat een gekke huizen daar. Zou daar iemand wonen? Misschien is het wel een zand- bakkenfabriek Neemt u ons niet kwalijk, maar goeie om op onze wagen te passen. Je moet harder kloppen, Petsie, zo'n zacht tikje kun je daar binnen niet horen, als je juist aan het eten bent. DANK u: Dat lezen de chauffeur», die Tilburg uitrijden onder het bord „ein de snelheidsbeperking". Het geldt na tuurlijk alleen voor die chauffeurs, dis zich aan het snelheidsgebod heb ben gehouden.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 2