Boerenzoon stierf door overijverige hand PAUS GAAT ACHTERUIT SPAAK OVER DE NAVO MINISTERIE VAN OORLOG WIL BUNGALOWS KOPEN Dulles twijfelt aan Peking Amerika kent zijn morele verantwoordelijkheid EIS VAN TIEN MAANDEN VOOR FATAAL SCHOT Onbewogen jachtopziener vertelt hoe hij een mens doodde Zo moet de dief er uit zien Geen geld voor herstel vernielde school Hoge raad behandelde poging tot moord Gebundelde citaten Dr. M. Schönfeld verongelukt D Eigen kunstmaan per Amerikaanse raket Wegens gevaren rond vliegveld Soesterberg Auto tegen boom: één docle en zwaargewonde NCRV biedt KRO zendtijd aan Hond beet schaap dood Breda-Markkanaal wordt verbeterd NEDERLAND BLIJFT MEEDOEN AAN WALVISVAART GROTE-SCHOONMAAK-PLANNEN VAN BRITSE REGERING D" Minister Luns in New York DRIE JAAR VOOR BRUTE MINNAAR IJzerwerher kreeg ijzeren deur op het hoofd Herv.-Geref. jeugd \V oensdag 8 oktober 1958 ZUEUwSUd DAGBLAD Pagina 4 MR.pohath VERDACHTE Het wapen lag vlak bij de president van de rechtbank. ROME. (Reuter, A.P.) De toe stand van paus Pius XII, die maan dagmorgen is getroffen door een beroerte, is gisteravond weer slechter geworden. Aanvankelijk hadden de berichten uit Castel Gandolfo, het zomerverblijf van de paus, dinsdag voorzichtig optimistisch geluid. Later maakten de vier specialisten die het hoofd van de rooms katholieke kerk behandelen, bekend dat hun patiënt weer koorts had. Zijn pols was ook Weer sneller dan eerder op de dag. BRUSSEL. De Belgische justitie is tiog niet tevreden met het terugvinden van het kostbare schilderij Sint Ursula, dat uit het klooster der Zwarte zusters te Brugge werd gestolen en later op aan wijzing van een anonieme brief uit En geland werd teruggevonden op het Kaai- station in Oostende. De autoriteiten willen nu ook nog graag de dader in handen krijgen. Daar om hebben zij niet alleen diens signale ment over de hele wereld verspreid, maar ook een zogenaamde robotfoto. Die foto is samengesteld op aanwij zing van alle mensen, die de dader ver moedelijk hebben gezien. Hun zijn tien tallen portretfoto's voorgelegd en daarin vonden de getuigen naar hun mening overeenkomsten met de gezochte. Op de ene foto herkende men diens neus, in een andere de ogen of de kin. Uit al die gelijkenissen is een tekening samengesteld, die bij benadering moet lijken op het portret van degene, die men zoekt. KNOXVILLE (UPI) De onderwijs- autoriteiten van het district Anderson n de staat Tennessee maken zich zor gen omdat zij niet voldoende geld heb ben voor het herstel van de vernielde middelbare school van Clinton, de hoofd stad van het district. Zij hebben daarom president Eisenhower om een audiëntie gevraagd. Het is niet hun bedoeling bij de pre sident aan te dringen op een beëindi ging van het streven naar gelijkstelling van de rassen op de scholen. Wel wil len zij hem er graag op wijzen dat er een onhoudbare toestand zou ontstaan in dien vele andere middelbare scholen op het platteland het lot van de middelbare school van Clinton zou treffen. DEN HAAG (ANP). De advocaat- generaal bij de Hoge raad heeft gecon cludeerd tot verwerping van het beroep van W.K. te Weidum. Wegens poging tot moord op een zekere Starkenburg was hij door de rechtbank te Leeuwarden tot twaalf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het hof te Leeuwarden legde in hoger beroep tien jaar op, met ter bescblkkmg stelling van de regering. De requirant zou met een rattendodend middel ge tracht hebben S. van het leven te be roven. De Hoge raad zal op 4 november arrest wijzen. Op de Odoornerstraat te Emmen is gisteravond de 28-jarige R. Deenen uit Rolde met zijn motor tegen een rechts van de weg geparkeerd staande, on verlichte vrachtauto gereden. De man. die ongehuwd was, werd zwaar gewond en overleed op weg naar het Emmer- ziekenhuis. Van een onzer verslaggevers ARNHEM. Alsof het een ver keersovertreding betrof, zo nuchter, kalm, exact en nauwgezet schilder de -de 59-jarige jachtopziener G. J. S. uit Doetinchem dinsdag voor de Arnhemse rechtbank hoe hij in de winternacht van 12 februari 's mor gens omstreeks twee uur de goed bekend staande, nietsvermoedende 26-jarige landbouwer C. H. J. H. uit Doetinchem, die met de fiets van zijn meisje terugkeerde, met een pistoolschot in de nek had gescho ten. Van enige bewogenheid over de dood van zijn slachtoffer, dat hij goed kende, was nauwelijks iets te bespeuren. Hij meende volledig in zijn recht te staan, ook nog toen de eis viel: we gens dood door schuld tien maanden gevangenisstraf en vijf jaar ontzegging van het recht om het beroep van jacht opziener uit te oefenen. Een vitterige dienstklopper, die over al wat achter zoekt, zo noemden de mensen die hem kenden de jachtop ziener. De officier van justitie drukte het eleganter uit: hij overschatte de belangen waarvoor hij werkte. Daar door werd het plezier in zijn werk overijverigheid en zijn zelfrespect werd een zucht tot handhaving van zijn prestige. Met het ontzekerde pistool los in zijn zak was verdachte die nacht op pad gegaan om over het wild van zijn jachtheren, een combinatie van harts tochtelijke jagers, te waken. Zijn jacht op eventuele stropers was ook nu weer vergeefs. Om twee uur fietste verdachte over de Krommedijk nabij de Slangenburg naar huis terug. In de verte zag hij een licht naderbij komen. Dat is verdacht, zo vond de jacht opziener. Hij verstopte zich achter een boom en toen het licht van een rij wiellamp tot op twintig meter gena derd was, sprong hij van achter de boom te voorschijn, richtte het schijn sel van een zaklamp op Je eenzame wielrijder en riep: halt, politie, afstap pen. De kennelijk even geschrokken wiel rijder wilde doorfietsen, maar verdach te stak een arm uit om hem tegen te houden. Hij voelde toen onmiddellijk daarop een klap op zijn ogen, terwijl de fietser wat vlugger doorreed. Nog maals riep hij: sta of ik schiet. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, richtte verdachte zijn pistool. Een schot weerklonk. Ik zag de man schuin omkijken met een angstige blik. Ik hoorde een ge- srjioorde uitroep en zag hem met een been slepend over de grond toch nog doorfietsen. Toen schoot ik nog eens en zag de man daarna vallen, zo ver telde S. Toen ik bij hem kwam zag ik dat er iets gebeurd moest zijn. Ik maakte de das van zijn hemd los en rende naar een vlakbij gelegen huis, waar ik opdracht gaf onmiddellijk een dokter te halen. Vlak voor trouwdag Toen deze gearriveerd was bleek de fietser al dood te zijn. De kogel had hem rechts boven in de rug getroffen en was er toen door de hals weer uit gegaan, waarbij de halsslagader was doorboord. De volgende dag bleek uit het merk van het rijwiel van het slachtoffer dat het de goed bekend staande landbouwerszoon was, die naar zijn meisje was geweest om nog wat te regelen voor het aanstaande hu welijk van hen beiden. Ik begrijp niet goed hoe ik hem heb kunnen raken. Ik schoot schuin in de lucht, zo ver dedigde verdachte zich en vervolgde ietwat klagend: ik zei: halt politie, en dat is voor iedereen een reden om af te stappen. President: U was niet in uniform en uit het feit dat H. u een klap gaf is wel duidelijk dat hij u niet herken de. Trouwens u herkende H. toch ook niet. Kan hij niet aan een overval ge dacht hebben? Rechter mr. Duisterwinkel: als po litieman (verdachte is sinds 1945 jacht opziener en sinds 1953 onbezoldigd rijksveldwachter) moet u toch primair van het minst gevaarlijke wapen ge bruik maken. De gummistok had u echter thuisgelaten. Ook eerder Inspecteur Van Maris van de Arn hemse politie gaf als getuige min of meer antwoord op deze vraag: „Ver dachte ging alleen op stap de stikdon kere «nacht in. Hij weet dat eventuele tegenstanders, de stropers, meestal ge wapend zijn. Daarom vind ik het juist dat verdachte in ieder geval zijn pis tool meeneemt, al acht ik het onlo gisch om onder het lopen achter een vluchteling aan te schieten." Uit het verdere verhoor bleek dat verdachte al eens eerder op een hond geschoten heeft, het dier levensgevaar lijk verwondde en het daarna aan zijn lot overliet. Toen ik op H. geschoten had en hem zag liggen wilde ik eerst ook weglopen, maar mijn geweten zei mij dat ik hulp moest bieden, aldus ver dachte, die voorts toegaf ook al eens een pistool tegen iemand getrokken te hebben die met een mes op hem af kwam Met enige trots vertelde hij een ervaren scherpschutter te zijn en altijd een der besten bij wedstrijden. De officier van justitie zeide in zijn requisitoor dat er grote beroering is gewekt doordat een man van onbe sproken gedrag binnen enkele seconden het leven verloor tengevolge van een ongelukkige samenloop van de omstan digheden. De wereld voor de jacht opziener was klein geworden. Positief bij hem waren het wild, zijn werk en zijn jachtheren, negatief de stro pers. Hij ziet een licht, denkt aan stropers, krijgt een klap, de buit dreigt hem te ontsnappen en de nederlaag is aanstaande. Toen schoot hij, aldus de officier, die vond dat opzet niet te bewijzen is, echter wel de onvoorzichtigheid en onverantwoordelijkheid. H. was geen verdachte, dus de jachtopziener ver loor zijn opsporingsbevoegdheid. Geen verzet De klap die H. hem gaf was geen verzet tegen de politie maar nood weerexces, want de mensen in deze streek hebben geleerd voorzichtig te z,ijn. Zelfverdediging of de noodzaak tot het keren van geweld zouden voor verdachte de enige redenen geweest kunnen zijn om zijn wapen te trek ken. Die redenen waren er niet. De Eigen nieuwsdienst HILVERSUM. De bekende taalge leerde dr. M. Schönfeld is tijdens een wandeling op het landgoed De Wolfs berg onder de gemeente 's Graveland door een tragisch ongeval om het leven gekomen. Zeer waarschijnlijk is hij op een glad stuk grond aan de rand van een vijver uitgegleden en voorover gevallen. Hij is toen blijkbaar niet meer kunnen opstaan en heeft met zijn gezicht in een mod derpoel de dood gevonden Dr. Schönfela' is als Neerlandicus voor al bekend geworden door zijn boek De, historische grammatica van het Neder- dat zij geen agressieve doeleinden na- .-1 -■ i nil r-t,, ot,»Ar\P4- Til ...ll 1 t r„ „1.:i. E Noordatlantische Verdragsor ganisatie is een verbond tussen vijftien landen, dat slechts de verdediging van het gezamenlij ke grondgebied beoogt met zo doel treffend mogelijke wapens. Hierbij zijn inbegrepen alle mogelijke soor ten van kernwapens. Uit de doelstel lingen van de Navo en uit het feit dat de aangesloten landen lid zijn van de Verenigde Naties blijkt zonneklaar lands (1921) en zijn studie over de naamkunde. Hij heeft vele onderschei dingen ontvangen. Hij was lid van de Koninklijke academie voor wetenschap pen, erelid van de Koninklijke Vlaamse academie voor taal en letterkunde, doc tor honoris causa van Leuven en officier in de (Spaanse) orde van Alfonso X. In 1954 heeft hij de Prijs voor meester schap ontvangen van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde. Dr. Schönfeld zal vandaag in Hilver sum worden begraven. HAMBURG (Reuter, AP.). West- Duitsland, Italië, Frankrijk en Enge land zullen in de naaste toekomst mis schien in de gelegenheid worden ge steld kunstmanen van eigen fabrikaat door Amerikaanse raketten te laten lanceren. Deze voorspelling deed gis teravond dr. Walter Dornberger, de vroegere commandant van het Duitse rakettencentrum Peenemünde, in een uitzending van de Westduitse televisie. Congres voor Dr. Dornberger, die thans een vooraan staande plaats inneemt onder de Ameri kaanse deskundigen op het gebied van de raketbouw, vertelde dat hij, dr. Wern- her von Braun en Frederick C. Durant, oud-voorzitter van de Internationale Astronautische Federatie, geruime tijd geiedfen al bij het Amerikaanse Congres hadden aangedrongen op een wet die het gebruik van Amerikaanse raketten voor het lanceren van kunstmanen van andere landen mogelijk zou maken. Dat idee. zei hij, schijnt de laatste tijd steeds meer voorstanders onder de leden van het Con gres te krijgen. Amerika, zei dr. Dornberger, zou het leeuwendeel van de lanceerkosten te dragen krijgen. streeft. Zij wil slechts een afschrik wekkend verdedigingsschild vormen. Dit is kort samengevat de kern van de brochure Actuele Vraagstukken, sa mengesteld aan de hand van citaten uit redevoeringen gehouden door Paul-Hen- ri Spaak, de secretaris-generaal van de Navo. Deze brochure is uitgegeven door de Atlantische Commissie in Den Haag en is behalve bij deze commissie koste loos verkrijgbaar bij tal van organisa ties: politieke partijen, vakverenigingen, jongerenorganisaties enz. Coördinatie De voornaamste problemen waarvoor de Navo-landen zich gesteld zien wor den in het boekje aangestipt. Vooral ook de noodzaak tot verdere coördinatie op militair, politiek, economisch en so ciaal gebied en de plicht te streven naar een vreedzaam naast elkaar be staan van de communistische en de niet- communistische wereld, in onderlinge wedijver. Vanzelfsprekend rust op de landen van het Westen daarbij de taak de communistische landen de superiori teit van hun vrijheidsideaal onder ogen te brengen. De vrije wereld zal slechts mogen toe stemmen in een ontwapening, wanneer zij verzekerd is van een doeltreffende en afdoende controle op de naleving daarvan. Spaak pleit tenslotte vurig voor steun aan de onderontwikkelde lan den om deze te behoeden voor afglij den naar het communisme. ASSEN Bij Vries op de Rijksstraat weg is gisteren een vrachtauto met fruit in volle vaart tegen een boom gereden De chauffeur. F. Apotheker uit Haren (34) werd gedood. Een mede-inzittende. J. Nienhuis uit Leermens is zwaar ge wond naar een ziekenhuis in Groningen gebracht. Van een onzer verslaggevers NAARDEN De omwonenden van het militaire vliegveld Soesterberg hebben niet alleen last van de straal jagers, maar de straaljagers hebben ook last van de omwonenden. Op de vergadering in hotel Heidepark te Bilthoven, die de heer W. P. van Boc- kel vanmiddag gaat houden om een actie te ontketenen tegen het lawaai van de vliegtuigen, zal ongetwijfeld ook worden gesproken over de onder handelingen die het ministerie van oorlog op het ogenblik voert over de aankoop van bungalows rond het vliegveld. Onderhandelingen Vier bungalows in Huis ter Heide staan namelijk juist in de uitlopen van de startbanen, hetgeen uitermate ge vaarlijk is. Vlak in de buurt zijn op 6 juni en op 7 september vliegtuigen neergestort. Over de aankoop van drie bungalows, eigendom van ir. Demminck, ir. Douwes Dekker en de heer Dorenbos, wordt thans onderhandeld. De vierde, die van mevrouw Ruys, is reeds eigen dom van het ministerie. Kort voor het Navo-vliegfeest dat on langs op Soesterberg werd gehouden had het ministerie van oorlog aan me vrouw Ruys gevraagd of zij enkele hoge bomen in haar tuin wilde laten kappen omdat zij ernstig gevaar opleverden voor de vliegtuigen. Mevrouw Ruys voelde daar niets voor, waarop het departe ment haar zou hebben voorgesteld dan Waarom schoot u niet in de lucht....,.?" maximumstraf is een jaar, maar ik wil rekening houden met de straf die verdachte zi,ch zelf al heeft bezorgd door de gedachte een onschuldig mens te hebben gedood, aldus de officier van justitie. De raadsman mr. Donath wijdde eni ge woorden aan de tragiek in de dood van het slachtoffer, die door verdach te zeker niet bedoeld was. In zijn voor namelijk juridisch gevoerde verweer trachtte de raadsman aan te tonen dat de klap die H. de jachtopziener gaf diens reactie van het schieten heeft uitgelokt, dat S. desondanks bewust heeft willen missen en dat hij niet zo onverantwoordelijk en onvoorzich tig heeft gehandeld. Op deze gronden vroeg hij vrijspraak. Eigen nieuwsdienst WASHINGTON Voor het eerst sinds de Chinese communisten zondag bekendmaakten dat zij „uit overwe gingen van humanitaire aard" het bombardement op Quemoy voor een week zouden staken, heeft minister Dulles een verklaring afgelegd. Hij zei dat het niet gemakkelijk is om de verklaring van Peking op haar juiste waarde te schattenmaar voegde er aan toe, dat er nu in elk geval niet meer wordt geschoten. „Dat is iets waarnaar de Verenigde Staten zelf ernstig hebben gestreefd," zei hij. Hij waarschuwde de communisten om deze koers te blijven volgen: „De hele wereld zal hen veroordelen, wan neer zij het gevecht hervatten". Afwachten Gisteren zijn er enige straaljagers van de Rode Chinese luchtmacht boven Quem-oy verschenen. Dit heeft in Was hington nieuwe twijfel veroorzaakt aan de oprechtheid van de bedoelingen van Peking. Men weet dan ook in de Amerikaanse hoofdstad nog niet pre cies welke houding er nu moet worden aangenomen. De mening overheerst dat het het beste is om af te wachten wat er na deze wapenstilstand van een week gaat gebeuren. Wordt de be schieting van Quemoy niet hervat, dan kan men dat beschouwen als een aan wijzing dat de communisten tot praten bereid zijn. In dat geval zal men pro beren, Tsjang-Kai-sjek te overreden, zijn (roepen terug te trekken van Quemoy en Matsoe, zodat de rust in de Straat van Formosa kan terugkeren. De Verenigde Staten zouden dan zelfs bereid ge vonden worden om directe bespre kingen met Peking te openen hetgeen in feite zou neerkomen op erkenning van 'het bestaan van twee China's. Hoe het op het ogenblik staat met het begeleiden van nationalistisch-Chinese transportschepen door Amerikaanse oor logsschepen, is niet duidelijk. De oorlogs schepen die de transporten vergezellen, hebben order gekregen om zich van elke actie te onthouden en ver uit de kust van Quemoy te blijven liggen. Zij voe- ren uitzonderlijk grote Amerikaanse vlaggen om hen te onderscheiden van de nationalistische oorlogsschepen. Het is duidelijk dat Washington in dit sta dium geen enkel incident wenst. Maar in de Amerikaanse hoofdstad zou in beginsel reeds zijn besloten het convoyeren geheel achterwege te laten en wel om twee redenen. In de eerste plaats omdat er geen noodzaak voor is zolang er niet wordt geschoten en in de tweede plaats om de communisten geen voorwendsel te geven om de wapenstil stand te verbreken. De Amerikaanse vloot in de Pacific weet echter van een dergelijk besluit niets af en blijft con voyeren, zolang de nationalistische re gering op Formosa daarom vraagt. In Terneuzen Eigen nieuwsdienst TERNEUZEN In de afgelopen nacht werd in de weide van de heer K., te Terneuzen, een schaap doodge beten. Andere werden verwond. De eigenaar zag een hond weglopen, maar kon in het donker niet zien, welke. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. De verdenking viel op een tweetal honden. Een veearts paste de „braakproef" toe, waarbij bleek dat de hond van de heer P. de dader was. De heer P, heeft zijn hond laten afmaken. BREDA (ANP) Het heemraad schap Mark en Dintel, dat in spoed vergadering bijeen is geweest, heeft het besluit genomen het traject in de Mark van Breda naar het Markkanaal te verbeteren. Daardoor wordt het bevaar baar voor schepen tot 1.350 ton. Ook wordt het traject Nieuwveer-Roville ver beterd. De verbetering zal voor Breda pas effectief worden wanneer de slui.zen in het Wilhelminakanaal bij Oosterhout worden vergroot. Het rijk heeft reeds geld uitgetrokken voor het maken van de plannen. De verbetering van het traject Bre da-Markkanaal z.al anderhalf miljoen gulden vergen. De verbetering van het traject Nieuwveer-Roville kost evenveel. AMSTERDAM. Nederland blijft voorlopig meedoen aan de walvis vaart. Op 24 oktober vaart de Willem Barends II uit. In Kaapstad, waar de walvisjagers het fabrieksschip op wachten, wordt in begin december de walvisvloot gevormd. Op 7 janua ri de officiële openingsdatum van de vangst wordt met de jacht op potvis begonnen. De-geruchten over een likwidatie van de walvisvloot vinden hun oorsprong in een desbetreffend voorstel van de aan deelhouders van de rederij Vinke en Co te Amsterdam, gedaan tijdens de jong ste jaarvergadering. De maatschappij ziet echter vooralsnog geen aanleiding tot het staken van de vangst. Tankvaart Zij heeft tot juni 1961 een contract met de regering lopen, waarbij onder meer een subsidie is vastgesteld. Pas daarna zal worden bekeken of de wal visvaart nog steeds als rendabel kan worden beschouwd. Ook moet worden af gewacht of de regering het contract wil verlengen. Vinke en Co onderzoekt thans of de schepen van de walvisvloot voor tank vaart geschikt kunnen worden gemaakt. PARIJS De Prijs van de Rechten van de Mens. die door de Unesco is in gesteld, is toegekend aan de Duitse jour nalist Ernst Schnabel voor zijn boekje Spur eines Kindes, een reportage van bezoeken aan Amsterdam en gesprek ken met mensen, die Anne Frank heb ben gekend. Het boekje is in het En gels uitgegeven onder de titel Searching for Anne Frank. N.C.R.V. heeft de K.R.O. mede gedeeld dat zij bereid is zendtijd beschikbaar te stellen als de Paus mocht overlijden. De K.R.O. zal door deze geste ook op een zenddag van de N.C.R.V, in de gelegenheid gesteld worden het katholieke bevolkingsdeel van dit nieuws op de hoogte te brengen. Van onze correspondent VERENIGDE NATIES Met de stelling van dr. Drees, dat door de wapenleveranties de morele verantwoordelijkheid van de Ver enigde Staten voor het niet gebrui ken van die wapenen buiten het grondgebied van Indonesië, is ver hoogd, ben ik het uiteraard vol maakt eens. Ik kan zeggen dat de Amerikaanse regering deze op vatting deelt. Dat heeft minister Luns gisteren in New York meegedeeld. Hij bevestigde dat de gesprekken met de Amerikanen over de praktische uitvoering van de principes, neergelegd in de verklaring die hij donderdag in Washington uitgaf, zullen worden voortgezet. In die verklaring werd gezegd dat de Verenigde Staten onder alle omstandig heden zullen vasthouden aan de begin selen, waarop orde en vrede in de we reld zijn gegrond. Minister Luns zei don derdag in Washington dat dit deel van zijn verklaring ook van toepassing kon worden gebracht op Nieuw-Guinea. De voortgezette gesprekken zullen voornamelijk worden gevoerd op diplo matiek niveau, deelde minister Luns gisteren mee. Hij achtte het niet uitge sloten, alhoewel onwaarschijnlijk dat hij minister Dulles nog persoonlijk zal ont moeten, alvorens hij naar Nederland te rugkeert. Het Edinburgh International Ballet, dat dit jaar een attractie was op het festival van Edinburgh, heeft zijn optreden in het Londense Sadlers Wells Theater moeten afzeggen wegens gebrek aan belangstel ling. LONDEN (UPI). De Engelse regering streeft naar versnelde op ruiming van krotwoningen, maatrege len tegen vervuiling van de lucht in de industriegebieden, een betere ver pleging van geesteszieken, modernise ring van de rioleringen en maatregelen tegen vervuiling van het rivierwater. Dit deelde de minister van binnenland se zaken. R. A. Butler, gisteren in een vergadering van de Conservatieve partij in Blackpool mede. Vandaag begint in Blackpool het jaarlijkse congres van die partij. Schande ..Wij kunnen niet rusten zolang in ons land van iedere vijftien gezinnen er een woont in een huis dat niet voor mense lijke bewoning geschikt is", zei de minis ter. ,,En evenmin mogen wij rusten zo lang de Londenaars en de bewoners van andere grote steden gevaar lopen door DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de 21-jarige J. F. S. wegens poging tot moord op zijn 15-jarig voor malig vriendinnetje veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de re gering. In november van het vorig jaar had de verdachte het meisje, toen zij met haar moeder naar huis liep, in de rug gestoken met een pas gekocht mes. In een brief aan de moeder had hij uit eengezet dat hij het meisje zou aanval len uit wraak over zijn afwijzing als minnaar door de familie. BOLNES. De 44-jarige ijzerwerker J. M. Kolijn te Rotterdam heeft gisteren in de scheepsbouwloods van de Gebroe ders Pot te Bolnes een zware ijzeren deur op het hoofd gekregen. Hij overleed in het Westerziekenhuis te Rotterdam. De heer Kolijn was gehuwd en vader van vier kinderen. De politie onderzoekt hoe de deur heeft kunnen kantelen. de ..smog" verstikt te worden, zolang de riolering een nationale schande is, zolang rivieren en watermondingen ern stig vervuild zijn". UTRECHT. Zaterdag 18 oktober zal de Bond van Ned. Hervormde jongemeis- jesverenigingen op Geref. grondslag de 19de leidsterdag houden te Utrecht, in het wijkgebouw in de Boothstraat. Ds. Jac. Vermaas, van Veenendaal, zal re fereren over: „in de schaduw van de Spoetnik". Woensdag 22 oktober zal de Bond van Ned. Hervormde meisjesverenigingen op G. G. zijn leidsterdag houden in het gebouw voor Christelijk-Sociale belan gen, te Utrecht. In de morgenvergade- ring, die aan huishoudelijke zaïken is ge wijd, zal ds. T. Poot, van Middelharnis, refereren over: .de Bijbel.... ons le vensboek". In de middagvergadering spreekt me vrouw A. A. Streefkerk-Sommer, uit Utrecht. televisie 1 vandaag WOENSDAG. Vanavond staat er een dramatisch evenement op het programma: het toneelspel Jeanne d'Are, van Max Mell, uitgevoerd door de Toneelgroep Theater. Het stuk behandelt de laatste twee dagen van Jeanne d'Are, en het vergt een omvangrijke rolbezetting. De titel rol wordt gespeeld door de jonge Anne- Marie Heyliger s, die hiermee haar eerste grote tv-rol krijgt. Wie geen belang stelt iij het jour naal-weekoverzicht, kan het best in schakelen om 20.30, want dan komt de altijd nog boeiende rubriek Vade mecum op het scherm. Vlaanderen draait een telerecording van het matig geslaagde, maar zeker interessante Nederlandse spel Advo caat pro deo, met de Amerikaanse neger-acteur Gordon Heath. België Frans geeft o.a. variété uit Vrolijk België, en hel Franse pro gramma Lectuur voor iedereen. Na hel Middenduits dagboek (20.20), zijn de kijkers naar de Duitse t.v. van avond gast bij een show van variété, cabaret en vrolijke muziek. W. P. van Bockel. maar het gehele huis en de tuin te ko pen. Op dat aanbod is zij ingegaan. Volgens niet bevestigde berichten zou het ministerie van oorlog ook een rege ling willen treffen met een firma aan de Amersfoortse straatweg te Soester berg. Op klachten van het bedrijf over de overvliegende straaljagers, zou het departement geluidsproeven hebben ge nomen, waaruit bleek dat het lawaai er zeer groot was. Blijkens de honderden adhesiebetui gingen zal de heer Van Bockel wel niet te klagen hebben over belangstelling op zijn vergadering. Hij kreeg brieven en briefkaarten uit Soesterberg, Soest, Huis ter Heide, Den Dolder, Zeist pn van verder. Onder de afzenders ziin h.b.s.-leerlingen die niet kunnen werken door het lawaai en bejaarden en zenuw patiënten uit inrichtingen die een uur per dag stilte vragen, bijvoorbeeld tus sen drie en vier, zodat zij kunnen rusten. vandaag WOENSDAG. Overmaat aan ernst en ge sproken woord heerst in het NCRV-program- ma op Hilversum 1. Behalve een half uurtje ope rafragmenten (22.15) is er op deze zender niet veel te beleven. Hilversum 2 komt gelukkig met wat melodieuze kost.: Hawaiian Serenaders (18.50), Wien bleibt Wien (20.15), en Sfeer en ritme (22.20). Verder is er op deze zender een ernstig hoorspel, Het schoolopstel; en om 22.45 hervat Dr. Van Rijsinge zijn lezingenserie Tussen mens en nevel vlek. In het middag-programma is veel aandacht besteed aan het pedagogi sche concert voor de jeugd. Om 14.00 komt over Hilversum 2 een jeugd- concert. Herman Kruyt. die zelf als pianist in het Radio Filharmonisch Sextet meespeelt, zal de-verschillen, de werken (van de 18de-eeuwse componisten Rameau, Johann Mi chael Haydn en Franz Danzi) toe lichten. Om 15.00 (Hilv. 1) zullen de leden van Hofstad's Jeugdorkest, onder leiding van Tilly Talboom-Smits, laten horen, wat zij met ijver en enthousiasme hebben bereikt. Het zijn opnamen van een Jubileum concert van dit jeugdorkest in april 1957. De drie pianisten Berthe Dave- laar. Kees Bornewasser en Leendert Huges zullen vanavond om 20.10 (Hilv. 1) tesamen met het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg het Concert voor drie piano's en orkest van Mozart uitvoeren. programma's ln het kort DONDERDAG 9 OKTOBER I RADIO I HILVERSUM I 402 m. ochtend KRO: 7.00 Nws; 7.15 Gram; 7.30 V d jeugd: 7.40 Gram; 7 45 Morgengebed en ht kal; S.OO Nws: 8.15 Gram, 8.50 V d hulsvi-; 9.35 Waters!; 9.40 Schoolradio, voo jam: 10-3n Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken; 11.45 Gram. middag Noodklok; 12.03 Gram- 12.25 V d boeren; 12.35 Land- en tuinb meded: 12.38 Gram; 12.50 Act; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Pianospel; 13.35 nrvg=ne1 ,piaF.VN£R v 14 00 Promenade lfinn Rifhli aS <?Iam; 15-3(l Njkkwart; li'. XIibeloverdenkmg: 16.30 Hobo «n or- 61L X .d teusd: 17.30 Grom; 17.40 Beursber; 1.45 Metropole ork. avond 18.15 Friese uitz; 18.30 Gram; 18.50 So- hew FoemP^"eGcaus Nws en weer- ber, 18 10 Op de man af caus: 19.15 Dram; 19.30 Radiokrant: 19.50 Pol caus 20 4Ó' trln Promenade ork en om. koor; 20.40 Een stad op rode rots gebouwd ge- i l'eï Saxofoon en piano: 21.30 Zang. recital; 22.00 Periodieken-Parade; 22.10 Or- kfne™^ Gr?m,v 2245 Avondoverden- 24 Oo' Gram Zaalsportuitsl; 23.20- HILVERSUM II 298 m. ochtend 7.00 Nws: 7-10 Gram. VPRO- 7.50 Dagopening AVRO- 8.00 Nws Gram: 9 00 Gvm v d vrouw; 9.10 8.15 d u V 1 UU'> i O.IU V Q yrouw, 9.15 Gram; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Gram: 10.50 V d kleuters: 11.00 nfn *5 Omr ork en soliste; 11.40 Van de hak op de tak caus. middag 13.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Lichte muz; 12.50 Uit het be drijfsleven cauw; 13.00 Nws: 13.15 Meded iï 13-2? Amus mu*: 13.55 Beursber; 5?ram; I4,3f> Logboek Mlincher, 1938; 14.50 Gevar progr; 16.00 Gram; 17.00 V d jeugd; 17.45 Lichte muz. avond 18.00 Nws; 18.15 Amus muz; 18.45 Sport- ?o aa \T' j jGesproken brief uit Londen; 19.00 V d kind; 19.05 Muz en hoorsp: 20.00 nws: 20.05 La favorite opera (m de pau- of £lrÏL2! 00-21-40 Logboek i94322 35 Act; 5£*15 Jaar onderwijs voor blinden klankb; -.3.00 Nws; 23.15 Koersen v New York: 23.16 Sportact; 23.28-24 00 Bedgeheimen. TELEVISIE avond NTS: 20.00 Joum en weeroverz. KRO- 20.20 Gastenboek; 20.40 Televistrine; 21.05 Rep; 21.35 Lichte muz; 21.55 Epiloog.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 4