Jeugdige tractorchauffeur gedood tijdens zijn vlucht Cixiy»ie Werkloosheid in Zeeland tijdelijk gedaald ZEEUWSE BAKKERS KRUISEN DE DEEGROL OP EXPOSITIE GOES Provincie Zeeland kan gehuwde ambtenaressen in dienst hebben Zestig jaar predikant Een nachl zonder hoest k, Petste Pelle ABDIJSIROOP ZEEUWSCH DAGBLAD ^t^a^meditatie Tragische ongevallen in Biervliet Na aanrijding iya/fT Frankrijk 12-jarig meisje Meisje buiten gevaar Middelburg Stijging verwacht Parfumeriefabriekje in Tholen Helaas STEMMING IN PROV. STATEN BOTERSMOKKELAAR VEROORDEELD Ds. j. F. Colenbrander vice-versa Australië Vandaag begint bakkers-tweedaagse Brabanders nemen een snipperdag „O penlu chtkerk voor r.k. toeristen in Zoutelande Werkstukken Belangrijk besluit van middenstanders Exploitatie-mij bad Breskens De vrolijke en Pingo l k Woensdag 8 oktober 1958 Pagina 4 Op God vertrouw ik, ik vrees niet. Ps. 56 vers 5. Wanneer een jongeman in mili taire dienst gaat, dan behoort tot één der attributen, die hij behoort mee te nemen een bijbeltje. En bij het afscheid zeggen pa en ma: jon gen, lees veel in je bijbeltje, ver trouw op God. Wat is de praktijk? Het bijbeltje verdwijnt onder in de plunjezak. Ja, zo gaat dat bij ons. Vaak ver trouwen wij niet in de Bijbel en dus in God. Hij verdwijnt uit onze gezichtskring. Wat zijn wij toch diep gezonken en wat is het toch ver gekomen met ons: de bijbel smijten wij weg en het vertrou wen in God is nihil- Laten wij het de Psalmdichter maar eens duide lijk nazeggen: Op God vertrouw ik, ik vrees niet. Haal dan vandaag het bijbeltje uit de plunjezak of de stoffige la van de boekenkast. Advertentie 1 JE VIJFDE Franse republiek is nu officieel geboren. Maandag 6 ok tober, 's namiddags 6 uur is het of ficiële geboorteuur geweest. Toen heeft de beheerder van het Franse grootzegel van staat dit zegel ge hecht aan de officiële op perkament gedrukte tekst van de nieuwe grond wet, op welk document alle minis ters hun handtekening hadden gezet. Daarna werd het in rood leer ge bonden stuk, waarop in gouden let ters staat „Constitution", zoals een der ochtendbladen ondeugend meldde, „bijgezet in de vitrine in èèn van de zalen van het ministerie van justitie, waarin ook de stoffelijke resten van de andere grondwetten, die Frankrijk heeft versleten, duurzaam zijn op gebaard." yVLK EEN ZIN wijst uit, welke aarzeling er feitelijk algemeen be staat ten aanzien van de vijfde repu bliek. Niettemin hoopt iedereen er het beste van. Behalve dan de com munisten. Want het zal voor de ontwikkeling van Europa, van heel de wereld van ontzaglijke betekenis zijn, als Frank rijk een wat meer stabiel element wordt in het politiek gebeuren, een element, waarop men mee kan bou wen. WW HEBBEN bewondering voor het Franse volk, dat in benarde omstandigheden, al improviserend vaak, toch veel groots wist te bou wen. Doch bij de huidige ontwikke ling in de wereld is, meer dan impro visatie, een vaste grondslag en vast bestuur noodzakelijk. In bepaald opzicht schijnt het re gime-De Gaulle dat te bieden. Wij hopen, dat dit bevestigd wordt, niet in die zin, dat er een dictatoriaal be stuur ontstaat, hetzij geheel hetzij ten dele, maar in dit opzicht, dat Frankrijk teruggrijpt naar de grond slagen. die na de Bartholomeüsnacht i in dit grote land op drift zijn geraakt. (Eigen Nieuwsdienst) BIERVLIET Gistermorgen is de 16-jarige Johan Boone uit Oost burg met de door hem bereden tractor over de kop geslagen en gedood, nadat hij enkele minuten tevoren in de Elizabethpolder te Biervliet het 12 j. meisje Thea Dijk had aangereden en waarschijn lijk hevig ontdaan met grote snelheid was doorgereden. De jon geman kwam onder de tractor te recht en overleed op weg naar het ziekenhuis. Het meisje werd in zorgwekkende toestand in het zie kenhuis te Terneuzen opgenomen. Thea Dijk was met een grote groep andere kinderen per fiets op weg naar school in Terneuzen, toen in de Elizabeth- en gaf geen gehoor aan de luid roepende kinderen. Enkele grotere jongens zetten de tractor per fiets na, maar zagen geen kans deze in te halen. Zij zagen hem links de polderweg in slaan, die dwars door de Elizabethpolder naar de oude Braakmandijk voert. Aan het eind van deze weg, ter hoogte van de boerderij van B. de Groote, ging de tractor over de brug die over de zgn. leiding ligt en sloeg rechts af naar de weg langs de oude Braakmandijk. Bij het nemen van deze bocht reed de jongeman nog steeds zeer snel, zodat zijn voei'tuig op twee wielen door de bocht gierde- Ruim honderd meter voorbij de brug heeft de jongen waarschijnlijk de macht! over het stuur verloren. De tractor slip-j te eerst naar links, vloog daarna naarj rechts en kantelde van de weg af. Na enkele malen over de kop te zijn gesla gen belandde het voertuig aan de voet van de dijk, op het randje van de lei ding. De chauffeur, vermoedelijk van de tractor afgeslingerd, kreeg deze over zich heen. In zorgwekkende toestand werd hij per ziekenauto met 'n schedel- basisfractuur naar het Julianaziekenhuis te Terneuzen vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De ernstig gewonde Thea Dijk werd, nadat dokter Kalkman uit Biervliet de eerste hulp had verleend, met dezelfde ambulancewagen naar het ziekenhuis in Terneuzen vervoerd. Na een zeer lang durige behandeling door de chirurg dr. Boland, kon gelukkig worden vastgesteld, dat de toestand van het meisje naar omstandigheden geen reden tot bezorgd-1 heid meer geeft. De plaats waar de jongeman zo tra- gisch verongelukte, is ruim twee kilo- j meter verwijderd van de onheilsplek j waar de aanrijding gebeurde. polder om ongeveer acht uur uit tegen overgestelde richting een zware (Farmall) tractor met aangekoppelde cultivator na derde. De kinderen gingen uiterst rechts van de weg rijden, zoals ook de tractor behoorlijk uitweek. De jeugdige bestuur der, Johan Boone uit Oostburg, bleef echter met grote snelheid doorrijden. Vermoedelijk zo werd het althans door de betreffende schoolkinderen verteld week de chauffeur net iets te vroeg weer naar links uit, tengevolge waarvan de cultivator die veel speling had, nog verder naar het midden van de weg zwaaide en de 12-jarige Thea Dijk uit Biervliet schepte en tegen de grond smakte. Met een opengereten linker dij been, veroorzaakt door een der pinnen van de cultivator, bleef het slachtoffer tje hevig bloedend liggen naast haar ver nielde fiets. De jeugdige Boone, zeer waarschijnlijk hevig ontdaan, bleef vol gas doorrijden Nieuwe groentezaak in Langeviele Vanmorgen om acht' uur werd aan de Langeviele te Middelburg een nieuwe aardappelen-, groente- en fruitzaak van W. Verstraate geopend. In deze winkel zal het publiek een ruime sortering aardappelen, groenten, fruit, alcoholvrije dranken, visconserven enz. kunnen verkrijgen. Drie flinke heldere etalages tonen u de keur van producten, terwijl binnen de goederen overzichtelijk en op zeer hygië nische wijze in speciale bakken, rekken en kasten heel practisch zijn gedeponeerd. U zal de groenten „panklaar" kunnen meenemen, daar men de beschikking heeft over een zgn. „schrap"-machine. Het geheel geeft een heldere, ruime en frisse indruk. Zowel de winkelstraat Langeviele als de familie Verstraate mag trots zijn op deze prachtige zaak! 4711 „RHEINGOLD" PARFUM Een fascinerende geur - passend bij de Vrouw-van-Nu 4711 „RHEINGOLD" rAU DE COLOGNE Frisheid en parfum in verrukkelijke harmonie toen op Zuid-Beveland en men overwoog zelfs de hulp van militairen in te roe pen, hetgeen echter niet is gebeurd. Wat de toekomst betreft, zijn de voor uitzichten betreffende het verloop der werkloosheid voor Zeeland niet gunstig. Tot op heden had men in dit gewest steeds met abnormale omstandigheden, die de arbeidsmarkt beïnvloedden, te maken, namelijk met het herstel van oorlogs- en rampschade en met de uit voering van herverkavelingswerkzaam heden. Over enkele jaren zal de herver kaveling echter een feit zijn geworden en het daarvoor thans werkende perso neel moet dan elders ondergebracht wor den. Volgend jaar zal het reeds merk baar zijn, dat in diverse gebieden de herverkaveling op een eind loopt- Het moge wat vreemd klinken, maar eerst na het aflopen van de ruilverkave- lingswerken ontstaat in Zeeland een in normale situatie op de arbeidsmarkt, beter gezegd, een situatie, die met de werkelijkheid overeenkomt. Uit die situ atie zal men dan kunnen concluderen men kan het overigens thans ook reeds dat er in Zeeland een belang- Is momenteel het aantal werkzoeken- rijk tekort aan werkgelegenheid is en dat vestiging en uitbreiding van industrie van grote betekenis is. IN DE MAAND september is de werkloosheid in Zeeland gedaald. Eind 1958 stonden 2083 werkzoe kende mannen bij de arbeidsbure aus ingeschreven en op 30 septem ber stonden 393 personen minder ingeschreven, namelijk 1690. In het verleden had het rayon Hulst het hoogste percentage werkzoekenden, doch momenteel spant Walcheren de kroon met 439 ingeschreven Werkzoekenden het rayon Middelburg en 305 werklozen in het rayon Vlissingen. den in Zeeland beneden de 2000 het aantal was in de afgelopen maanden steeds hoger het ziet er naar uit, dat in de eerstvolgende maanden de werk loosheid in deze provincie belangrijk zal stijgen. De aardappeloogst is bijna af gelopen en de bietenoogst is in volle gang. Als gevolg van de voor oogst- werkzaamheden gunstige weersomstan digheden zijn dit jaar veel minder ar beidskrachten in de landbouw nodig dan vorig jaar. De bietencampagne is vroe ger begonnen dan in 1957 en dit feit beïnvloedt mede de daling van het werk loosheidscijfer in september. Verleden jaar was er voor het binnen halen van de oogst veel extra personeel nodig. Ruim honderd Belgen werkten Koninklijke onderscheiding Bij K.B. is de eremedailje in goud ver bonden aan de orde van Oranje Nassau toegekend aan de heer B. M. Wijtenburg, bedrijfsadministratief ambtenaar bij de N.V. Waterleiding Maatschappij „Midden Zeeiand" te Vlissingen. Jongeren Het gaat er op lijken, dat de inwoners van Tholen binnenkort zullen genieten van de geur van een parfumeriefabriekje. Het ligt nl. in de bedoeling dat een firma uit Bergen op Zoom een dependance zal vestigen in Tholen. Gisteravond besloot de gemeenteraad in een spoedeisende vergadering enkele gebouwtjes te ver huren van de voormalige gasfabriek aan de Bergse parfumeriefabrikant. Tal van meisjes hebben zich voor dit werk aangemeld; de verwachting is dan ook gewettigd, dat er voldoende perso-< neel zal zijn om de dependance in „leven" te houden. Advertentie W f/IJ LAZEN met instemming een kop in „Het Vrije Volk": „Struisvogelpolitiek inzake Nieuw- Guinea door mr J. A. W. Burger", welke laatste woorden dan onder zijn foto stonden. Zou het inzicht doorbreken bij hen, die zozeer van doorbraak houden? Helaas bleek die eerste blik onjuist te zijn. De heer Burger was de schrij ver van het artikel en betoogde daar in juist het omgekeerde van wat wij dachten, nl. dat niet hij en zijn par tijgenoten (minus de ministers en de heer Scheps) de kop in het zand steken, om daardoor de werkelijk heid van de gevaren der huidige Nieuw-Guineapolitiek niet te zien, doch juist „de anderen". Wij begrijpen dit niet. TTjlE STEEKT nu de kop in het zand? Degene, die bewust een politiek vasthoudt, waaarover telkens en nationaal èn internationaal werd en wordt gesproken, of degene die zegt: laten wij het opknappen van dit op onze weg gebrachte werk maar aan anderen overlaten, dan kunnen wij wegkruipen? PROVINCIALE STATEN van Zeeland hebben gisteren besloten het ambtenarenreglement zodanig te wijzigen, dat voortaan ook ge huwde ambtenaressen in dienst der provincie kunnen zijn. Over dit voorstel van Gedeputeerde Staten was ook in een vorige vergade ring reeds gestemd, doch toen staakten de stemmen. Een grote meerderheid voor het voorstel was er gisteren niet: 21 stemmen voor en 19 tegen. Dat er bij deze tweede stemming meer voor- dan tegenstanders waren, vond zijn oorzaak in het feit, dat bij de vorige stemming diverse statenleden afwezig waren. Niet alle fracties waren tot het bepa len van een eensgezind standpunt geko men, zoals bij de stemming bleek. In tweede fracties bestond geen verschil van mening, alle anti-revolutionairen en staatkundig-gereformeerden stemden tegen. Discussie over het voorstel werd in de vergadering van gisteren niet geleverd.1 In de vorige bijeenkomst van Provinciale Staten hadden voor- en tegenstanders reeds uitvoerig hun standpunten naar voren gebracht. Provinciale Staten besloten gisteren voorts twee subsidieverzoeken, resp. van het vormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand en van de Terneuzense muziek school voor advies in handen te stellen van Gedeputeerde Staten- In de afdelingen werd daarna gespro ken over de concentratie van polders. De zitting zal worden voortgezet op 10 november. De winterzitting van Pro vinciale Staten zal worden geopend- op 2 december en worden voortgezet op 12 en 13 januari 1959. Van onze rechtbankverslaggever MIDDELBURG. De economische politierechter te Middelburg heeft giste ren de bakker E. A. V. uit het Belgi sche plaatsje Stekene terzake van bo tersmokkel veroordeeld tot honderd gul den boete, alsmede verbeurdverklaring van de in beslag genomen boter (ca. 200 kg) en de auto, waarmee de boter werd vervoerd. De officier van justitie eiste vorige week 200 gulden boete en ver beurdverklaring. In deze zaak werd schriftelijk uitspraak gedaan. APELDOORN. Ds. J. F. Colenbran der, gereformeerd predikant te Apel doorn, zal op uitnodiging van deputa- ten voor de emigratie vanwege de ge nerale synode der Geref. Kerken op 30 oktober met de „Grote Beer" als gees telijk verzorger van emigranten een reis maken naar Australië. De predikant hoopt medio januari weer in het vaderland terug te zijn. OORLOGSVRAAGSTUK BIJ LUSTRUMVIERING Het studentencorps van de theologische hogeschool der Gereformeerde Kerken te Kampen Fides Querit Intellectum" zal van 8 tot 10 oktober zijn 19de lus trum vieren. Vrijdagmiddag zullen ter gelegenheid hiervan de Tweede-Kamerleden dr. J. H. A. J. S. Bruins Slot en Fedd'e Schurer een discussie houden over het oorlogs- vraagstuk. ZOUTELANDE Aan de Bosweg in Zoutelande verrijst een r.k. kerk zonder dak. Vier muren vormen de kerk; aan de muren zijn luifels aangebracht, die de kerkgangers tegen de weersomstandighe den moeten beschermen. Deze zomerkerk want dat is het biedt staanplaats aan 1000 personen onder tie luifels of galerijen en aan 1500 in de gehele kerk. onder de galerijen en in het middenperk". De kerk is gebouwd om de telken jare groter wordende schare van rooms-ka- tholieke badgasten gelegenheid te geven naar de kerk te gaan. De katholieke in woners van Zoutelande niet meer dan drie gezinnen - zullen in de winter een der r.k. kerken in de omgeving blijven bezoeken. (Eigen Nieuwsdienst) GOES. Vanmiddag om één uur opent de Provinciale Zeeuwse bakketfjten- toonstelling in Goes haar poorten. Dan zal men in de zalen Krijger aan de Beestenmarkt kunnen zien wat Zeeuwse brood- en banketbakkers in hun mars hebben. Het aantal inzendingen is gro ter dan ooit tevoren ruim 460! en er is zoveel belangstelling van commer ciële zijde, dat men zelfs een aantal ge gadigden voor een eigen stand heeft moeten afwijzen. Als om één uur de deuren officieel worden geopend door waarnemend bur gemeester J. J- van Melle voorwaar geen onbekende in het land der bakkers zal tevens een einde zijn gekomen aan de spanning, waarin de talrijke inzen ders de laatste weken verkeerd hebben. Dan heeft de jury namelijk haar (nach telijke) beoordeling achter de rug en zal worden bekend gemaakt, wie de wissel beker (thans in het bezit van bakker Fierloos te Goes) mee naar huis mag nemen en hoe de tientallen andere fraaie medaljes en luxe prijzen verdeeld zul len worden. x Het jurybestuur bestaat uit de heren dr. R. A. Jellema uit Delft (voorz,), drs. H. W. J. Bosch te Den Haag, J. H. Breskens te Apeldoorn en A. de Graaff te Delft. Er zijn voorts 12 juryleden, o w. de heren P. G. Rotte uit Zierikzee, S. Sanders te Sint Laurens, Joz. Remeijn- se te kapelle en J. C. van Dixhoorn té Bergen op Zoom, alsmede deskundigen van Zeelandia, van de meelfabriek Ma- neba, van Calvé en van de Kon. Gist en Spiritusfabriek. In 1927 werd voor de eerste maal een bakkertentoonstelling in Zeeland geor ganiseerd, en wel in Yerseke. Van de voorzitter, de heer J. de Jonge Mzn uit Oudelande, die evenals de secretaris, de heer J. M. Meijler uit Goes zijn sporen- op het gebied van de bakkers tentoonstellingen ruimschoots heeft ver diend, vernamen wij, dat in 1927 werd gestart met 67 inzenders in zes klassen. Sindsdien werden er geregeld exposities en wedstrijden gehouden op verschillen de plaatsen in Zeeland, maar in 1948 kwam er voor het eerst een echt pro vinciale bakkerstentoonstelling met 246 inzendingen, en in 1954 opnieuw. Thans is de tentoonstelling echter groter en grootser van opzet dan ooit tevoren. De totale oppervlakte van de expositieruimte neemt meer dan duizend vierkante meter in beslag. Er blijkt grote publieke belangstelling voor dit tweedaagse bakkersevcnement te bestaan- Naar wjj vernemen hebben vele bakkers in West-Brabant en op de Zuidhollandse eilanden reeds besloten 'n zgn. „vrije bakkersdag" te nemen om de reis naar Goes te kunnen maken. Voor de leek valt er ook heel wat te genieten. Opnieuw zullen er tientallen prachtige werkstukken van suikerwerk en banket kunnen worden bewonderd, terwijl men ongetwijfeld een kijkje zal nemen by de echte bakkersovens, die door de leerlingen van de bakkersvak- school zullen worden bediend. Daar zal men van het nog warme gebak kunnen proeven, wat de jonge bakkersgezellen zoal presteren. Volgend jaar Pasen zullen de leerlingen van de Chr. lagere school te Westkapelle in een mooi nieuw gebouw bij de molen kun nen gaan werken. Zoals bekend is de oude school aan de Zuidstraat afgekeurd. De nieuwe school zal aan alle eisen van de moderne scholenbouw voldoen. Er zullen vier lokalen komen, plus nog een grote hal waar handenarbeid verricht kan worden en die tevens geschikt is voor het houden van vergaderingen. Ten noorden van het gebouw komt een rdime speel plaats met fietsenstalling, terwijl het plein aan de voorkant afge schermd zal worden door een muurtje. (foto Zeeuwsch Dagblad) De plaatsing van jongeren, die in de afgelopen zomer de school hadden ver laten, is vrij vlot verlopen, hoewel er meer vraag was naar mannelijk dan vrouwelijk personeel, vooral voor kan toorwerk. De arbeidsreserve bedroeg eind sep tember in de diverse rayons: Goes 155, Hulst 195, Kruiningen 44, Middelburg 439, Oostburg 263, Sas van Gent 14, Ter neuzen 120, Tholen 98, Vlissingen 305, Zierikzee 57. Gerangschikt naar bedrijfsklassen be droeg de werkloosheid: bouwnijverheid 293, metaalindustrie 115, textielindustrie 21, landbouwbedrijven 98. visserij 15, niet varend transportpersoneel 58, losse arbeiders 240, minder geschikten 677 en overig personeel 173. Van onze correspondent BRESKENS Tijden-s een ver gadering in het hotel „Het wapen van Breskens", die georganiseerd was door de KNMB, in samen werking met een viertal plaatse lijke belangenverenigingen, werd door de grote groep middenstan ders; die de bijeenkomst bijwoon den, besloten, een n.v. op te rich ten, welke o.m. de badexploitatie ter hand zal nemen. De aanwezigen kregen gelegenheid, op een voorlopig inschrijfbiljet het bedrag te vermelden, waarmee zij denken te participeren in genoemde exploitatiemij. In totaal werd ingeschreven voor f8.000.—. Voordat de vergadering dit voor Bres kens en wellicht voor de gehele streek belangrijke besluit had genomen, had de heer A. Korstanje, rijksmiddenstands- consulent voor Zeeland, de vergadering uiteengezet, dat er grote mogelijkheid is. dat Breskens industriekern zal wor den. Voorts heeft het ministerie van so ciale zaken besloten, een zg. exportcom binatie voor Zeeland te stichten, waarin eveneens voor Breskens grote mogelijk heden liggen. Thans reeds verblijven in het seizoen 1500 toeristen in Breskens. "Wanneer de badexploitatie goed ter hand kan wor den genomen en men voor behoorlijke outillage (bijv. bungalows en kampeer terrein) zal kunnen zorgen, is dit aantal voor uitbreiding vatbaar. De hetr Th. H. van Laarhoven, voor zitter der winkeliersvereniging betoogde met klem dat een samenspel van mid denstanders, gemeente en provincie is geboden. Burgemeester J. A. Eekhout verklaar de, dat Breskens vele mogelijkheden als badplaats heeft. HILLEGOM. Ds. R. E. Sluiter, te Hillegom, de nestor van de Christelijke Geref. predikanten, hoopt 16 oktober zijn zestigjarig: ambtsjubileum te vieren. De jubilaris, aanvankelijk bestemd Ivoor de handel, werd in 18.92 student aan de theologische school en in 1898 kandidaat. Op 16 oktober van dat jaar 1 werd hij te Steenwijk in het predikambt bevestigd. Hij diende de gemeenten vaii Enschede, Murmervvoude, Maas sluis, Assen en 's-Gravendeel, waarna hij in 1940 met emeritaat ging. Te Hil- legom waar hij sindsdien woont, is hij als hulpprediker werkzaam. Hij was cu rator van de theologische school, voor zitter van deputaten voor de correspon dentie met de ho^ overheid, secretaris van deputaten voor de geestelijke ver zorging van de militairen en penning meester van de theologische school te Apeldoorn. De generale synode heeft hij als praeses zowel als assessor gediend. Hij is ridder in de orde van Oranje- Nassau. avonturen van Advertentie 28-6) Kijk eens, hier is een mooie hoop zand. Dat is een mooie speel plaats voor de kleintjes! Maar waar is nu die kerel die verdwe nen was? Dat kan onze grote vriend niet zijn. Die kan toch niet met een oal spelen? Dat is een soort van stenen kerel! Zie je die merkwaardige hui zen daar? Laten we eens gaan kij ken of-ie daar soms is. Dan kan onze grote vriend wel op de wa gen passen. Ik heb zelfs in \%0 mijn slaap niet 't'- gekucht, zegt m'n j man. Dat was eerst anders! Bijtende prikkelhoest urenlang wakker. .^SÉ rechtop in bed Maar gisteren ben ik met Abdijsiroop begonnen. had ik het maar eerder gedaan! De 23 genezende lyeslanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. (AKKER SIROOP)

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3