In Zeeland ontstaat voor 25 miljoen mensen recreatiegebied AMSTLEVEN levensv Deltaplan twee jaar eerder klaar dan werd geraamd Bejaardensociëteit werd in Yerseke geopend Büflun Kunstgebitten Mededeling van ir. ENORME MOGELUKHEDEN NA AFSLUITING VEERSE GAT EN ZANDKREEK Watersport en strandvermaak Accommodatie nodig Biologen bijna gereed met oesterproeven In Bruinisse staat pereboom in bloei in Zeeland Mogelijkheden Centra Electrisch comfortabel en toch mesglad scheren. Qaqmeditatie, Alg Engels vlootbezoek aan Rotterdam era Huid verkocht Tarrapercentage van mosselen verhoogd Petsie Pelle Pingo BonS Proces om erfenis Dinsdag 7 oktober 1958 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Advertentie DE MOGELIJKHEDEN, die zich na de afsluiting van het Veerse Gat en de Zandkreek openen voor de recreatie en de natuurbescher ming zijn groot en veelzijdig. Het benutten van deze mogelijkheden hoeft niet ten koste te gaan van het specifieke karakter van de be staande dorpen en stadjes en kan leiden tot een nieuwe ontwikkeling, welke enerzijds ana regionale, nationale en internationale recreatiebe- hoeftenvoldoet, anderzijds de economische basis van een deel van Zee land versterkt. Op het gebied van de recreatie zal het gotimale kunnen worden bereikt, indien in goede samenwerking vooruitziende plannen worden opengesteld en de overheid bereid zal blijken belangrijke be dragen voor de uitvoering van de plannen beschikbaar te stellen. Tot deze conclusie komt de Technische Adviescommissie Drie-eilandengebied in een nota over de recreatie en de na tuurbescherming in het gebied Veerse Gat en Zandkreek. Wanneer in 1961 dus reeds over drie jaar de dijken in het Veerse Gat en de Zandkreek zijn gesloten, zal een ge heel nieuwe periode voor dit gebied zijn aangebroken; het zilte water zal worden verdrongen door het zoete water als vriend van mens, dier en plant. Het buitensluiten van de zee zal tot gevolg hebben, dat dit watergebied eens buitengebied rondom drie min of meer in zich zelf besloten eilanden wordt opgenomen in de levenssfeer van de samenleving rondom. De afsluiting van de zee zal een in grijpende verandering betekenen ten aanzien van drie bestaande aspecten; de situatie van flora en fauna; de functie van Veere als vissershaven voor de gar- Eigen nieuwsdienst GOES De biologen zijn vrijwel gereed met hun proeven betreffende de overplaatsing van de oestercultuur van de Ooster-Schelde naar een ander gebied. Men mag verwachten, dat de proeven gunstig zijn uitgevallen, ten minste wat betreft de mogelijkheid tot overplaatsing. Een ander facet is uiteraard de vraag, of in de Greve- lingen de oestercultuur op economisch verantwoorde wijze kan worden uitge oefend. Over de technische mogelijkheden van overplaatsing het maken van bassins e.d. wordt momenteel een rapport samengesteld, dat tegen het eind van dit jaar gereed zal zijn. Zijn de resultaten van dit onderzoek eveneens gunstig, dan zal nog bekeken moeten worden, op welke kosten het overplaatsen van de oestercultuur komt. Een belangrijk gedeelte van de bevol king van Yerseke zal, samen met de bedrijven, moeten verhuizen naar de omgeving van de Grevelingen. Hoe groot deze kosten zullen zijn, staat op het ogenblik nog niet vast, maar men denkt reeds aan bedragen van 80 tot 90 miljoen gulden. Bromfietser botste tegen auto Gistermiddag wilde de heer H. J. M. uit Bergen op Zoom, die uit de rich ting Terneuzen kwam, met zijn per sonenauto, de bailybrug oprijden. Toen hij de oprit opreed bemerkte de bestuurder, dat er reeds een auto over de brug reed. De heer M. moest dus terug. Hij reed achteruit, waardoor de heer W. B. uit Philippine met zijn bromfiets in aanraking kwam met de auto. De bromfiets reed kort achter de auto. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bromfiets werd be schadigd. In het vooronder van de veerboot Ooster- schelde heeft ir. Dibbitz een korte uiteen zetting gegeven van de werken in het Veersegat en de Zandkreek. Kleine vaar tuigen brachten daarna het gezelschap naar de werkendie bezichtigd werden. nalenvisserij en ten derde het gehele landschappelijke aspect van een levende zee-arm. Deze aspecten zullen in hun tegenwoordige vorm geheel of gedeelte lijk verloren gaan Anderzijds ontstaan o.m. de volgende nieuwe mogelijkheden: a. betere onder Koninklijk goud voor oud-wethouder Braam van 'g H. Abtskerke (Van onze correspondent) 's-HEER ABTSKERKE. Ter gele genheid van zijn 70ste verjaardag mocht de heer Jac. Braam de ere-medalje in goud, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau ontvangen. Vele jaren is de heer Braam wethou der, ambtenaar van de burgerlijke stand en secretaris van de kerkvoogdij der Ned. herv. kerk geweest. Na de oorlog heeft hij ongeveer eea jaar het burgemeesterschap van de ge meente waargenomen. De heer Braam heeft voor zijn ko ninklijke onderscheiding tal van geluk wensen in ontvangst mogen nemen. (Van onze correspondent BRUINISSE. In een tuin aan de Noordstraat te Bruinisse staat een pere boom in bloei, terwijl de rijpe peren de takken doen doorbuigen. Tevoren vorm de deze boom reeds een bezienswaardig heid, omdat alle bladeren, in enkele dagen tijd, verdwenen waren en er toen nog alleen maar peren aan de boom hingen. Nadien is de boom opnieuw uit gelopen en draagt bloesem. ISa verhoging veertarieven Minder familiebezoek Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG, Hoewel nog geen cijfers bekend zijn betreffende het vervoer over de Wester-Schelde na de invoering van de nieuwe veertarieven, meent men in bevoegde kringen wel, dat er van vermindering van het aantal passagiers sprake is. Deze vermindering moet, deelde men ons mede, niet in de eerste plaats worden gezocht in de toeristensector, doch wel in een minder frequent wederkerig familiebezoek van de Zeeuwen, die ten Noorden en ten Zuiden van de Wester-Schelde wonen. linge verbindingen; b. waterstaatkundige verbeteringen; c. landwinst; d. ontslui ting van het water en zijn oevers voor de recreatie. Zeeland is centraal gelegen binnen enkele zeer grote bevolkingsconcentra ties van overwegend stedelijke aard. Binnen een cirkel van hemelsbreed 225 km. wonen hier 25 a 30 miljoen perso nen. Zy vertegenwoordigen een concen tratie van koopkracht en dus van mo gelijkheden tot vakantiebesteding welke waarschynlyk zijn gelyke niet vindt op de wereld. Gezien de duide- lyke tendens tot verkorting van de werk tijd resulterend in lange week-ends en tot vergroting van het aantal auto mobielen resulterend in bewegings vrijheid voor ieder gezin kan men stellen, dat te zyner tyd Zeeland en het drie-eilanden gebied liggen binnen week-end afstand van 25 a 30 miljoen mensen- Van zeer grote betekenis kan eveneens worden het dagbezoek. Indien we hier voor aannemen een straal, hemelsbreed groot 90 km., hetgeen gij goede verbin dingswegen een tijdafstand van gemid deld ruim twee uur zou betekenen, dat te zijner tijd Zeeland en het drie-eilan- dengebied liggen binnen dagafstand voor meer dan vijf miljoen personen. Een derde groep belangstellenden zijn de vakantiebezoekers. Het drie-eilandengebied ligt, aldus de nota, bijzonder gunstig voor het combi neren van de genoegens van waterbin nensport met strandrecreatie. De uitvoe ring van het Deltaplan ontsluit het ge bied en geeft directe aansluiting met Holland en Vlaanderen. De landaanwinst in het Veerse Gat is weinig geschikt voor agrarisch gebruik. De waarde van het onderhavige gebied voor de recreatie komt in de eerste plaats -voort uit de mogelijkheden, welke het water zal bieden. Na afdamming zal een binnenwater ontstaan met een leng te van ongeveer 22 km. en met een breedte variërende tussen de 250 en 1500 meter. Voor het eerst zal hierdoor in Zeeland een uitgestrekt gebied ontstaan voor de watersport met kleine vaartuigen. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in de Nederlandse provincie met het meeste water de eigenlijke watersport (het varen) niet ontwikkeld is. De moei lijke zeezeilsport op de zee-armen was voorgehouden aan slechts enkelen, in overgrote meerderheid komende van bui ten de provincie. Over enkele jaren is dit veranderd en bezit Zeeland in het Veerse Gat-Zand- kreek een byzonder aantrekkelijk gebied voor de binnenwatersport, waarvan de lengte-afmeting ongeveer gelijk is aan de afstand Amsterdam-Zandvoort en het wateroppervlak gelijk aan de Kagerplas sen, de Loosdrechtse Plassen en de Reeuwykse Plassen tezamen- In het rapport wordt voorts opgemerkt, dat de industrialisatie aan de Wester- scheldeoevers het ook gewenst maakt, dat binnen bereikbare afstand een recre atiegebied ontstaat. Ontwikkeling van de watersport zal slechts mogelijk zijn, indien langs ie oevers voldoende accomodatie aanwezig is. In het rapport wordt Veere genoemd als het belangrijkste centrum voor de watersport. Ook Kortgene biedt, menen de opstel- Iers van de nota, gunstige mogelijk heden voor een jachthaven. Eveneens denkbaar is een jachthaven bij Kamperland en kleinere steunpunten voor de watersport zouden mogelijk zijn bij Vrouwenpolder, in de gemeente Wis- senkerke, in Wolphaartsdijk en bij Oranjeplaat, gemeente Arnemuiden. De nota maakt voorts nog melding van mogelijkheden tot stichting van bewaak te zwemgelegenheden, zomerhuisjescom plexen, hotels, jeugdherbergen, een ge zelligheidscentrum, speelweiden etc. Dat doet de nieowe Braeo Combi door 2 ideale systemen m 1 apparaat. Gegarandeerd mesgtad en «netter sche ren door het gepatenteerde elastische scheerbtad. Comfortabeler scheren dank zij de half ronde kop en óe prec«te-tonde»»e voor de haren naast de oren en in de hals (tondeuse ook voor dames). Overtuigender dan alle bewerin gen: de vergelijkende scbeerproef met tondeuse f 59.75 mèt schakelaar (too der tondeuse f 44,7$ VHjb+gve-nde stfcrorproef e* fokder m. "W08 Bw handelaar, bwtv H.V. Hapé, Anwta* daa» C Tal. 63957 Cee. 16*3. DE BOUW van de toren van de Ned. Herv. kerk te Oostburg vor dert goed. Sinds een tweetal maan den geleden met de opbouw werd begonnen wordt er door vijf man nen aan gewerkt. Nu heeft men reeds een hoogte van 22 meter be reikt. De totale hoogte inclusief de traditionele haan zal 31 meter be dragen. Het grondvlak van de toren is 5,5 bij 5,5 meter. Er is goede hoop, wanneer alle om standigheden meewerken, dat de toren nog dit jaar gereed zal zijn. Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen. Matth. 28 vers 19 Wij kunnen natuurlijk in één adem alle apostelen van Jezus noe men. En wij weten ook wel wat er in Mattheus 28 staat; Gaat dan henen, maakt al de volken tot mijn discipelen. Wij zijn ook apostelen- Dat vergeten wij wel eens. Het zendingsbevel geldt ook voor ons. Het is heus niet nodig, dat wij alle maal naar de zendingsvelden gaan. Maar hoe staat het met onze buurman of de goede kennis, die God niet kennen of niets van Hem wil len weten? Wij komen er dagelijks over de vloer en praten honderduit. Maar niet over Jezus. Dat is vrese lijk. Laten wij er dan vandaag nog mee beginnen. Ons zendingsterrein ligt dikwijls vlak naast de deur. DEN HAAG. Van 14 tot 20 oktober zal een aantal Engelse oorlogsschepen een bezoek brengen aan Rotterdam. Het zijn het bevoorradingsschip H.M.S. Tyne (11.000 ton), de mijnenlegger H.M.S. Apollo (2650 ton), vier jagers van de Daring-klasse, H.M.S. Duches, H.M.S. Diamond, H.M.S. Decoy, H.M.S. Diana (alle 2610 ton), één jager van d'e Z-klasse: H.M.S. Zest (2100 ton) en twee onderzee boten H.M.S. Seneschal (713 ton), H.M.S. Porpoise (1500 ton). Aan boord van H.M.S. Tyne bevindt zich de opperbevelhebber van de thuis- vloot tevens opperbevelhebber van het oostelijk deel van de Atlantische oceaan, admiraal Sir William Davis. Chef-staf is schout-bij-nacht H. C. D. Maclean. Kapitein ter zee burggraaf Kel- burn is commandant van d'e vijfde jager divisie. De bemanning bestaat uit 198 of ficieren en 2422 schepelingen. Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG. De uitvoe ring van de Deltawerken heeft tot op heden een vlot verloop. Blijft deze gunstige ontwikkeling zich voortzetten, dan zal, naar de technici van rijkswaterstaat ver wachten, het Deltaplan twee jaar eerder zijn uitgevoerd, dan aan vankelijk werd geraamd. De sluis in de Zandkreek zal begin 1960 gereed zijn. In de loop van dit jaar hoopt men de Zandkreek af te dammen en in het daaropvolgende jaar zal dan de weg, die Noord, en Zuid-Beveland moet verbinden, in gebruik kunnen wor den genomen. In 1959 zal de bodembezinking in het sluitgat" in het Veersegat bij de kop van Walcheren op de daarvoor bestemde plaatsen komen en in 1960 wordt overge gaan tot wintersluiting van hetsluit gat, uitgezonderd het plaatsen van cais sons. sons. Een jaar later, in 1961 dus, zal, volgens de plannen van de rijkswater staat, worden overgegaan tot plaatsing der caissons. Is dit werk gereed, dan wordt met het leggen van de weg van Noord-Beveland naar Walcheren begon nen. Hiermede hoopt men eind 1962 klaar te zijn, zodat men dus per auto over de korstst mogelijke afstand van Kamper land naar Vrouwenpolder kan rijden. Dit deelde het hoofd van de Delta dienst-Zuid, ir H. A. M. C. Dibbits gis teren mede tijdens een ontmoeting, die hij had met de leden van de pro vinciale staten van Zeeland, die de werken in het Veersegat en in de Zand kreek bezichtigden. In een bespreking aan boord van de veerboot „Oosterschelde", die het Pro vinciaal bestuur speciaal voor deze ex cursie beschikbaar had gesteld, deelde ir Dibbits nog mede, dat de havenwer ken van Bruinisse goed vorderen; men ligt hier zelfs op het tijdschema voor. In 1963 zal, naar verwacht wordt, de af sluiting van de Grevelingen een feit zijn. Een jaar later zal de weg over de dijk klaar zijn en zal het isolement van Sdhouwen-Duiveland zijn opgeheven, mits de Haringvlietbrug dan gereed zal zijn. De afsluiting van het Brouwerhaven- segafc hoopt men in 1970 voltooid te heb ben, waarna acht jaar later, in, 1978 du*, er een vaste oeververbinding zal zijn ontstaan tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. Chr. handelsreizigers bijeen te Krabbendijke (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE. De afdeling Zee land van de Nederlandse vereniging van christelijke handelsreizigers- en agenten hield een ledenvergadering te Krabben dijke, die werd geleid door de voorzitter van de afdeling Middelburg, de heer A. de Klerk uit Vlissingen. De landelijke voorzitter van de N.C. H.V., de heer J. Schuman uit Den Haag sprak over het algemeen beleid en de financiële zijde der vereniging. Uitvoe rig stond heer Schuman stil bij het roye ment door het C.N.V. per 1 juli 1959 van de N.C.H.V. Hij merkte op, dat nog alles zal worden gedaan om in het C.N.V. te blijven, echter met dien ver stande, dat de N.C.H.V. de zelfstandig heid wil behouden. De bestuurder, de heer F. Walhout uit Bergen op Zoom hield een causerie over interne organisatie en propaganda. LJET BERICHT, dat minister Algera om gezondheidsredenen zijn ambt moet neerleggen, heeft ons pijnlijk getroffen. Minister Algera heeft een prachtige loopbaan achter zich, waar in hij zich, door studie névens een werkkring tot wetenschappelijke hoogte wist op te werken, vervolgens als Kamerlid een vooraanstaande plaats wist te veroveren, zonder noch tans op die verovering uit te zijn, en zich ten slotte geroepen zag tot het ambt van raadsman der Kroon. Op die laatste plaats werd hij voor een zeer zware taak gesteld, te zwaar wellicht voor één man, tenzij hij een Uebermensch zou zijn. Eén der zwaar ste taken, waarvoor hij gesteld werd, raakte Zeeland ten zeerste: de ramp, het herstel, de maatregelen, die ge nomen moesten worden, om men selijkerwijze gesproken te doen, wat mogelijk is, om een herhaling te voorkomen, het Deltaplan en al wat daarvan het gevolg zou kunnen zijn, de uitvoering van waterstaatswerken, die voor de toekomst van onze pro vincie van grote betekenis zouden zijn. IYJINISTER ALGERA had een bijzon dere belangstelling voor Zeeland. Hij had in de problematiek daarvan ook een steeds groeiend inzicht en liet zich er gaarne over voorlichten. In een gesprek, dat wij eens met hem daar over mochten hebben, antwoordde hij op onze opmerking, dat men in Hol land de moeilijkheden en mogelijk heden van Zeeland niet begreep, om dat men daar in het centrum geen oog had voor de periferieprovincies: „Zou een Fries dat misschien wel hebben?" Hij heeft getoond, dat te hebben, mede door zijn steun aan liet Sloeplan, voorzover dat op zijn ter rein lag. Zo zou er meer te noemen zijn. Hem deed pijn, wat er in Zeeland is gezegd en geschreven, toen hjj in de kwestie van de verentarieven een ander standpunt moest innemen, dan door een aantal mensen met voorbij zien van de werkelijkheid werd ver dedigd. Het deed hem pijn, als ook in ander opzicht zijn bedoelingen ten aanzien van Zeeland verkeerd werden uitgelegd. yiJN ARBEID als minister heeft een zware tol geëist van zijn gezondheid. Dat is het pijnlijke, dat wij bij het bericht van zijn aanstaand afscheid ervoeren. Wij zien hem met leedwezen gaan. En wij bidden, dat God hem in de ja ren, die komen, nog de gelegenheid geve, om van zijn wijze inzicht land en volk en ook onze provincie te doen profiteren. TJET NVV, dat reeds verwondering wekte, doordat het, vóór het overleg in de SER nog was begonnen, reeds publiceerde, wat zijn standpunt in dit overleg zou zijn waardoor feitelijk, voor wat het NVV aangaat, de zin aan dat overleg werd ont nomen is op dit pad voortgegaan, door zijn secretaris, de heer Roemers, tegelijk Kamerlid voor de PvdA, al te laten zeggen, dat het NVV niets voelt voor huur- en melkprijsver- hoging, doch wegen wil zoeken voor welvaartsverruiming. Nu voelen wij voor dit laatste alles. We hebben alleen het voorbehoud, dat die verruiming er eerst moet zijn. En dat allereerst moet worden ge zocht naar een werkelijke, niet- gesubsidieerde basis, waarop die welvaartsverruiming, waarnaar wij allen verlangen, kan worden ge vestigd. Zeeuwen houden nu eenmaal van een stevige grondsoort en niet van slappe grond, die op de duur een gebouw doet scheuren en ineenstor ten, tenzfj er eerst stevig geheid is. (Van onze correspondent) YERSEKE. Voor de oude o.l. school aan de Damstraat had men ongetwij feld geen betere bestemming kunnen ge ven, dan thans is geschied. Zaterdag middag heeft burgemeester A. C. Wil- lemsen de beide daartoe keurig inge- Advertentie (Van onze correspondent) GOES. Op de vergadering van het Produktschap is de verhoging van het tarrapercentage van mosselen gebracht van 20 op 25 pet. De mosseladviescom- missie had zulks éénparig voorgesteld. De VTOlljkC Nog nimmer is in de laatste jaren zon] hoog percentage voorgekomen. Dit is een gevolg van de zaadval op de mossel-] percelen op de Wadden. De vraag naar goede mosselen is verbazend groot- Er zijn de laatste weken ongeveer 30.000 ton aangevoerd. avonturen van Advertentie. Kinderen kunnen soms bleek en nerveus min. vooral als ze op school gaan. Dan hebben ze meer dan ooit iets versterkends nodig. Geef hun daarom Bon Sant» opgelost in melk. Het is een heerlijke, krachtige dranhs Vitammearrjk. eswrt» en ijzerhoudend) /oor ai7e ichootgoand* kindt*** 2b-t>) Nu hebben we hier al meer dan tien minuten gezeten, zonder dat we verder zijn geko men. Wil je niet uitstappen, Pingo, en een beetje duwen? Ja. zo gaat het goed. Het is een goeie wagen, en het zit lekker ruim ook. Nu moeten we in de richting van onze grote vriend rijden, anders maken we een te grote omweg. Harder, Pingo, harder, dat is zo'n leuk gevoel in je maag en dat doet zo leuk „boem" op je zitvlak. Hopsa. Bi/ apotheken «n drogisten MACO N.V. MssstrlcM 27-6) Waarom stop je nu, Pingo, het ging juist zo goed. Wat zie je d'r moe uit. Leuk, wij zijn hele maal niet moe. Onze grote vriend komt steeds dichter bij. Over ongeveer 2 uur kunnen we er zijn. Was het even goed, dat we de wagen gemaakt hebben! Als we hadden moeten lopen, hadden we het nooit ge haald. Gas geven, Pelle. Nu gaan we naar beneden. Nog even de laatste loodjes, en we zijn er. riehte lokalen officieel geopend als so ciëteit voor de ouden van dagen in het dorp. Reeds de eerste middag waren de lokalen stampvol. Nadat voorzitter L. van Stee een wel komstwoord had gesproken en dank had gebracht aan allen die de totstandko ming van deze sociëteit mogelijk had den gemaakt vooral ook het gemeen tebestuur verklaarde burgemeester Willemsen met enkele passende woor den de lokalen voor de oudjes officieel in gebruik. Het raadslid, de heer C. Pekaar, sprak zijn vreugde uit over het feit, dat de oudjes in Yerseke au ook een eigen plaats hebben gevonden, waar zij ver strooiing kunnen zoeken in hun eigen sfeer. Zaterdagmiddag werd al druk gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de sociëteit biedt. Er werd gesjoeld, ge biljart, gelezen, koffie gedronken en na tuurlijk gezellig en veel gebabbeld. De familie Willemsen had drie kasteel met boeken geschonken, zodat de oud jes naar hartelust kunnen lezen. De bejaardensociëteit zal 's maan dags, 's woensdags en 's vrijdags ge opend zijn van 1.305.30 uur. Voorzit ter is de heer L. van Stee, terwijl de heer B. Koole als secretaris en de heer Jac. Sonke als concierge optreedt. GENÈVE. De weduwe van de oud ste zoon van sii Arthur Conan Doyle, de Russische prinses Nina Midivani, heeft in Genève medegedeeld dat haar zwa ger. Adrian Conan Doyle, tegen haar een proces heeft aangespannen om de nalatenschap van haar schoonvader. Adrian Conan Doyle beweert dat zijn broer hem en zijn zuster inkomsten uit die nalatenschap heeft onthouden. Hij eist nu betaling door diens weduwe. De verhoren in deze aak zullen binnen twee weken in Genève beginnen. Adrian Conan Doyle heeft ook in Mos kou een proces aanhangig gemaakt om de auteursrechten te verkrijgen uit Rus sische vertalingen, waarvoor de staats uitgeverij in Moskou nooit betaald heeft. Advertentie Goed bericht voor de bezitters van DENTOFIX «en nieuw, aangenaam en hygiënisch poeder brengt uit- Komst voor alle loszittende of losra- fecade kunstgebitten. Een weinig DEN TOFIX, s mocgens op de plaat ge strooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats. Tevredenheid ge garandeeid. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prija f. 2,35. bij apotheken en drogisterijen. pjTUSSEN BEGINNEN naar aan leiding van het optreden van het NVV, gecombineerd met het op treden van de PvdA bij de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer, vragen te rijzen. Of feitelijk één vraag. De vraag namelijk: be reidt de leiding van de socialistische vleugel van ons volk er zich op voor, in oppositie te gaan? Het begint erop te lijken. En socialistisch gezien is er ook aan leiding voor. Sinds het regeringsgetrouw is, heeft het socialisme van PvdANVV in de tijd, dat het „goed ging", dooi de eer van al het goede voor zich te annexeren, grote opgang gemaakt. Sindsr het echter gebleken is, dat het niet goed ging, heeft het verscheiden zware klappen moeten ontvangen. Het jaar 1960 is niet zo ver meer af. Afweer tegen nieuwe klappen en, ais het mogelijk is, een nieuwe over winning moeten dus tijdig georgani seerd worden. Dan wordt het nu altijd nog: socialistisch gezien de hoogste tijd. En de kansen zijn er, doordat nog altijd pijnlijke maatregelen wachten. Inmiddels is dit een heel gevaarlijk spel. Daaraan kan veel, dat ons volk tot opbouw strekt, ten offer vallen. ^/IJ HOPEN DUS, dat de socialisten er alsnog in slagen, zichzelf te hervinden in de rationele houding, die zij afgezien van de propagan distische aspecten sinds 1945 (heus, wij hebben daar waardering voor en kunnen de zon van de stemmenwinst door de eenzijdige propaganda in het water zien schijnen) hebben inge nomen. Daarom is het beter, de huid der welvaart, die de heren Van Wingerden en Roemers van het NVV nu ver kopen, voor de beer geschoten is, nog niet te verhandelen. NOG MEER SCHEPEN NAAR ZUID-SLOE Eigen nieuwsdienst MIDDELBURG De twee in het Zuid-Sloe opgelegde schepen zullen binnen afzienbare tijd gezelschap krij gen van nog tien schepen, die hier eveneens -n worden ops»ele«d.

Zeeuwsch Dagblad | 1958 | | pagina 3